Doba krvácania je čas od okamihu aplikácie štandardnej rany kože do okamihu zastavenia krvného toku. Charakterizuje funkčnú aktivitu krvných doštičiek a interakciu krvných doštičiek s cievnou stenou.

Doba krvácania neodhaľuje všetky abnormality krvných doštičiek, táto analýza naznačuje možnosť takých stavov, ako je trombocytopénia (stavy charakterizované poklesom počtu krvných doštičiek, ktoré sprevádza zvýšené krvácanie a problémy so zastavením krvácania) krvácanie), von Willebrandovu chorobu (vrodené poškodenie krvnej zrážanlivosti, charakterizované výskytom spontánnej krvácanie), alebo zníženie hodnoty pružnosť ciev a ich schopnosť znižovať trauma. Zvýšený čas krvácania vyžaduje ďalšie hĺbkové krvné testy.

Analýza určuje čas na zastavenie krvácania (min.)

metóda

Doba krvácania sa meria tromi spôsobmi: metódou šablóny, podľa Ivey alebo Duke (Duke). Najbežnejšie v laboratórnej praxi je metóda Duke (Duke). Princíp metódy je hlbšie ako zvyčajne (3 mm), prepichnutie prsta alebo ušného laloku. Výsledná kvapka krvi sa odstráni filtračným papierom každých 30 sekúnd. Test sa ukončí, keď krvácanie zastaví.

Referenčné hodnoty - Norm
(Doba krvácania)

Informácie týkajúce sa referenčných hodnôt ukazovateľov, ako aj zloženie ukazovateľov zahrnutých v analýze sa môžu mierne líšiť v závislosti od laboratória!

Doba krvácania: rýchlosť a kritériá zrážania krvi

Čas krvácania sa nazýva interval medzi časom poškodenia tkaniva a zastavením prietoku krvi. Tento ukazovateľ je pre všetkých ľudí absolútne dôležitý, pretože hovorí o úrovni zrážanlivosti krvi.

Rýchlosť a odchýlky v čase krvácania

Po poškodení kože bude normou, ak sa krvný tok zastaví niekoľko minút od momentu punkcie. Ak dôjde k zvýšeniu alebo zníženiu času pri prepichnutí osoby, znamená to, že došlo k porušeniu.

Počas štúdie sa uskutočňuje nielen počítanie krvných doštičiek, ale aj ich priľnavosť. Prilepia sa k poškodenej stene nádoby.

Ak sa počas krvácania zvyšuje čas krvácania, znamená to, že pacient má:

 • DIC syndróm
 • Dedičná trombocytopénia
 • Avitaminóza C

Taktiež môže predĺžené krvácanie nepriaznivo ovplyvniť dlhodobé užívanie aspirínu alebo antikoagulancií.

V niektorých prípadoch môžu pacienti zaznamenať pokles krvácania. Najčastejšie sa to vyskytuje vtedy, keď pacient má poruchu funkcie obličiek alebo trombocytopatiu. Tento jav sa tiež pozoruje pri vývoji chorôb, ako je Willebrandova choroba alebo akútna leukémia. Účinnosť krvných doštičiek sa nazýva ich schopnosť pripojiť sa. Rýchlosť spontánnej agregácie sa pohybuje od 0 do 20 percent.

Ak má pacient aterosklerózu, diabetes mellitus, srdcové choroby, ochorenia krvi, potom to znamená zvýšenie agregačnej schopnosti.

Môže sa tiež znížiť, ak má pacient ochorenie, ktoré je spojené s narušením krvných zrazenín. Reakcia krvnej zrazeniny sa určuje v procese znižovania, zhutňovania a vylučovania krvného séra ako zrazeniny. Toto pôsobenie sa uskutočňuje po proteíne obsiahnutom v krvných doštičkách po vytvorení proteínu. Normálny index odťahovania je medzi 48 a 64 percentami.

V prípade zlyhania trvania krvácania musí pacient nevyhnutne požiadať o pomoc lekára. V opačnom prípade to môže mať katastrofálne dôsledky.

Hlavné kritériá na zrážanie krvi

Trvanie krvácania je priamo ovplyvnené zrážaním krvi. Vďaka tomuto procesu je zabránené úrazom krvi. Koagulácia krvi je súčasťou práce s hemostázou. Zrážanlivosť pozostáva z primárnej hemostázy, hemokoagulácie, koagulácie, plazmatickej hemostázy, sekundárnej hemostázy.

Vďaka tomuto procesu sa v krvi pozoruje tvorba filamentov krvných proteínov, ktoré sa nazývajú fibrín. Vytvára krvné zrazeniny, čo eliminuje možnosť prietoku krvi a zastavuje krvácanie. Rôzne príčiny ovplyvňujú poruchu krvácania. Aby sa predišlo nežiaducim následkom, je potrebné poznať rýchlosť zrážania krvi a porovnať ju s vlastnými indikátormi.

Ak chcete čo najpresnejšie zistiť trvanie krvácania Vášho tela, je potrebné prejsť krvným testom, ktorý sa nazýva koagulogram a hemostasogram.

Vďaka výsledkom tejto komplexnej analýzy je stanovená prítomnosť určitých ochorení u pacienta. Spočiatku potrebujete normálny čas krvácania, ktorý trvá od 1 do 3 minút. Aby proces krvácania mohol byť dokončený, trvá to 10 minút.

Ak chcete čo najpresnejšie zistiť trvanie krvácania, môžete použiť špeciálnu analýzu. Na tento účel je potrebné kontaktovať lekárske centrum.

ukazovatele

Dešifrovanie krvného testu na zrážanie

Krvácanie a rýchlosť zastavenia priamo závisia od určitých indikátorov.

Rýchlosť zrážania krvi priamo závisí od:

 • Protrombotický čas
 • Doba krvácania
 • Čas zrážania
 • Antitrombín 3
 • fibrinogénu

Hlavným ukazovateľom charakteristík procesu zrážania krvi je trombínový čas. Normálne by mala trvať od 14 do 21 sekúnd. Tento indikátor závisí od toho, aké metódy jeho definície sa používajú. Antitrombín 3 je indikátor, ktorý ovplyvňuje tvorbu najmenšieho počtu krvných zrazenín. Je regulátorom koagulačného systému.

Rýchlosť fibrinogénu by mala byť od 2 do 4 g / l.

Vďaka tomuto kritériu je možné charakterizovať funkcie krvného koagulačného systému a určiť možnosť výskytu zápalových procesov v tele. Môže byť pod vplyvom niekoľkých zdravotných faktorov.

Krvácanie u dospelého pacienta má trvať 2 až 4 minúty. Úroveň zrážania krvi priamo závisí od jej vlastností. Krvná zrazenina by sa mala vytvoriť v priebehu 2-5 minút. Čím rýchlejšia je tvorba, tým skôr krvácanie prestane.

Odhad trvania krvácania z vojvodu

Doba krvácania kačice

Odhadnite čas krvácania, ktorého miera závisí od individuálnych charakteristík pacienta pomocou pomerne jednoduchého spôsobu podľa Duquea. Ide o špeciálnu techniku, ktorou sa posudzuje stav obehového systému, menovite krvných ciev. Od začiatku až do ukončenia krvácania by táto metóda nemala trvať dlhšie ako 3 minúty.

Hemostáza je biologický komplex, ktorý pomáha zastaviť krv včas. Trvanie krvácania podľa tejto metódy je odhadom stavu krvných doštičiek. Pri neprítomnosti poškodenia cievnych stien by sa mala okamžite vykonať aktivácia krvných doštičiek.

Pri hodnotení trvania krvácania pomocou Duca sa vyhodnotí aktivita krvných doštičiek.

Na tento účel sa vypočíta počet krvných doštičiek, špecifická formulácia doštičiek. Na vyhodnotenie účinnosti sa hodnotia aj faktory, ako je schopnosť krvných doštičiek agregovať s kolagénom, agregáciu adenozín difosfátu a krvných doštičiek, koagulačný faktor Willebrandovho faktora.

Ďalšie informácie o zrážaní krvi nájdete vo videu.

Trvanie krvácania touto metódou sa najčastejšie určuje pomocou špeciálnej ihly. Jeho dizajn zahŕňa duté teleso a spúšť, rovnako ako malý hrot a spojku pre pružinu. Ihla sa vyznačuje vysokou úrovňou pohodlia, pretože umožňuje nastaviť ihlu na prepichnutie.

Punkterizácia vo väčšine prípadov sa vykonáva na miestach, ako je prst alebo ušná lalok.

Ak má pacient normálnu hemostázu, potom môže ľahko zvládnuť krvácanie. Na to potrebuje nie viac ako dve minúty. Pri spomalení zrážania krvi sa oneskorí trvanie krvácania. To môže naznačovať prítomnosť patológií pečene, hemofílie a ďalších rôznych chorôb. Meranie plotu závisí od toho, v akej zóne sa urobí punkcia - v ušnom laloku alebo prstoch.

Metóda určenia trvania krvácania spoločnosťou Duca nie je jediným. Veľmi často laborantovia používajú iné časti ľudského tela na vykonávanie výskumu. Súčasne sa vytvára umelé provokovanie ťažkostí s venóznym odtokom. Pre štúdiu sa vykoná punkcia v hornej časti predlaktia. Kvapky krvi, ktoré sa tvoria v mieste vpichu, sú odstránené sterilnými utierkami. Po troch minútach by na utierke mali zostať len malé škvrny. Trvanie krvácania je veľmi dôležitým faktorom v ľudskom živote. Na jeho určenie je potrebné absolvovať špeciálne štúdie.

Tabuľka noriem zrážania krvi a trvanie krvácania

Zrážanlivosť krvi sa vyskytuje v dôsledku proteínu nazývaného fibrín. Vytvára krvné zrazeniny a zahusťuje krv. Tento proces je dôležitý pre plné fungovanie celého organizmu. Pomáha predchádzať veľkej krvi v dôsledku rôznych zranení. Ak sú výsledky krvných testov ďaleko od normy, môžu to viesť k vážnym následkom, dokonca k smrti. Preto je dôležité sledovať stav krvi, ako aj sledovať integritu stien krvných ciev. Rýchlosť koagulácie krvi u zdravého človeka je 2-3 minúty po vykonaní testu.

Prečo sa má zistiť zrážanlivosť krvi

Laboratórne krvné testy sa vykonávajú za rôznych okolností, napríklad:

 • príprava na pôrod;
 • predoperačné obdobie;
 • kŕčové žily;
 • trombóza;
 • autoimunitné ochorenia;
 • hemoroidy;
 • chronické krvácanie.

Zníženie zrážanlivosti spôsobuje riziko dlhodobého krvácania počas chirurgického zákroku alebo v dôsledku iných poranení. Väčšina straty krvi je pre telo nebezpečná. Pre ženy je hrozba počas pôrodu alebo menštruácie. Muži môžu vyvinúť dedičnú chorobu, hemofíliu. Toto je úplná alebo čiastočná absencia proteínov zodpovedných za zrážanie krvi. Ženy sú nositeľmi tejto choroby. Takmer polovica detí s hemofíliou nedosahuje dospelosť. Zhoršená koagulácia krvi sa vyskytuje na pozadí diabetes mellitus alebo kvôli použitiu antikoagulancií.

Zdá sa, že odchýlka koagulability od normy v smere zvyšovania je dobrá. Ale to vôbec nie je. Takáto patológia je plná nebezpečných následkov. Pacientovi hrozí riziko mozgovej príhody, pretože krvný obeh je príliš hrubý v celom tele. Neprinesie dostatok kyslíka a iných základných látok do mozgu. V dôsledku vysokej zrážanlivosti sa vyvinú kŕčové žily, hemoroidy a iné abnormality. Táto patológia sa vyvíja v dôsledku dehydratácie, pri porušení pečene, obličiek a močového mechúra. U žien sa pri užívaní antikoncepčných prostriedkov pozoruje vysoká koagulácia.

Sukharev koagulačný čas krvi

Analýza vzoriek podľa metódy lieku Sukharev sa vykonáva prázdnym žalúdkom alebo najmenej tri hodiny po jedle. Krv sa odoberá z prsta. Osobitná príprava na analýzu nie je potrebná. Jedným z prvkov tejto metódy je, že sa skúma iba kapilárna krv.

Prvá kvapka krvi pacienta sa odstráni tampónom. Zvyšok časti sa umiestni do špeciálnej banky, ktorá sa otáča v oboch smeroch. Vtedy, keď krv prestáva byť tekutá, dochádza k zrážaniu. Podľa metódy Sukhareva by mala byť od 30 do 120 sekúnd. Doba od začiatku tvorby fibrínu do konca koagulačného procesu nesmie presiahnuť päť minút.

Doba zrážania krvi podľa metódy Sukhareva je schopnosť určiť stupeň, kedy fibrinogén, rozpustný v normálnom médiu, sa stáva nerozpustným.

Metóda Morawica

Táto metóda je stále široko používaná v medicíne. Jedná sa o jednu z najjednoduchších metód, ktorá určuje čas zrážania krvi. Zvážte, ako sa vykonáva moravská analýza.

Pred vykonaním analýzy nemôžete jesť. Dva až tri dni pred koagulogramom je potrebné vylúčiť alkohol. Nemôžete fajčiť a piť kávu tesne pred odberom krvi. Odborníci odporúčajú na prázdny žalúdok piť pohár obyčajnej vody. To zvýši efektívnosť štúdie.

Krv pacienta sa aplikuje na laboratórne sklo odobrané z prsta alebo ušného laloku. Čas na zaznamenanie stopiek. Každú pol minútu sa špeciálna tenká sklenená trubica spustí do krvi. Akonáhle prvé vlákno fibrínu dosiahne za ním, čas sa zastaví. Toto je koagulačný čas podľa moravskej metódy. Sadzba sa pohybuje od troch do piatich minút.

Metóda zrážania krvi kačice

Podobný postup podľa spomínanej metódy, rovnako ako predchádzajúce dve, by sa mal vykonať ráno na prázdny žalúdok.

Pacientovi je prepichnutý ušný lalok s tzv. Frank ihlou. Každých 15-20 sekúnd sa na miesto vpichu aplikuje špeciálny papier. Ak na ňom ostávajú škvrny na krvi, štúdie sa považujú za dokončené. Dolná hranica normálneho času zrážania je 60 sekúnd, horná - 180 sekúnd.

Okrem týchto dvoch metód je na stanovenie koagulácie ďalších 30. V závislosti od metódy sa čas pohybuje od dvoch minút do pol hodiny.

Všetko uvedené vyššie je jasne ilustrované v tabuľke:

Krvný test počas trvania krvácania a zrážania

Dĺžka krvácania: čas a čas zrážania

Od detstva sme všetci oboznámení s fenoménom zrážania krvi. Pamätajte si, ako vaše rebrované koleno, ste pozorovali tvorbu kôry? Postupne vyschla, stala sa tvrdá a potom spadla a odhalila mladú, ružovú kožu. Pre niektorých, proces pečenia krvi na ranu došlo rýchlo, zatiaľ čo pre ostatné, naopak, aj z malého rezu mohol uniknúť po veľmi dlhú dobu. Táto skutočnosť zaujíma nielen starostlivosť o matky, ale aj lekárov, u ktorých je krvácanie veľmi dôležité. Norma bude poskytnutá o niečo nižšia, aby ste nabudúce lepšie porozumeli údajom získaným po podaní krvi.

Stručne o hlavnej veci

Prečo sa takáto pozornosť venuje tejto skutočnosti? Pretože zotavenie tela po úrazoch priamo závisí od toho. Krv je základnou zložkou, ktorá sa zúčastňuje na všetkých životných procesoch. Prostredníctvom tvorby krvných zrazenín telo reguluje stratu krvi. Preto je dôležité monitorovať hladinu krvných doštičiek a ďalších parametrov, ktoré sú zodpovedné za trvanie krvácania. Rýchlosť sa mierne líši v závislosti od pohlavia a veku, ale nie je absolútna, ale lekári už dávno vyvinuli priemerné tabuľky, ktoré umožňujú presne určiť, či krvný systém v danej osobe normálne funguje.

Prečo by mala krvná zrazenina

To je veľmi dôležitý bod. Proces zrážania krvi podporuje hojenie rán a zabraňuje výraznej strate krvi. Tvorba krvných zrazenín sa vyskytuje pri pôsobení proteínu, ktorý spája krvné doštičky v krvných zrazeninách, mení konzistenciu tekutiny na viskóznejšiu, silnejšiu a zvlhčujúcu, čo dokonale uzavrie výslednú ranu. Takáto metamorfóza má svoje meno - homostáza.

V každom organizme už bolo vydané krvácanie. Norma sa môže v priebehu života mierne meniť alebo dokonca prekračovať, čiže prejsť na patológiu. Tento proces je regulovaný endokrinným systémom. Preto ak dôjde k porušeniu orgánov vnútornej sekrécie, potom môžeme očakávať poruchy vo všetkých funkciách a systémoch.

Takže v normálnom stave krv je tekutá látka. Jeho úlohou je dodávať kyslík a živiny všetkým tkanivám. Tvorba trombu v tomto prípade je proces škodlivý pre organizmus. Ak je plavidlo poškodené, situácia sa zmení. V tomto prípade krvná zrazenina zabraňuje strate a znižuje čas na zotavenie.

To znamená, že ak je nádoba poškodená, biochemická krv sa trochu mení. Tvorba látok, ktoré prispievajú k tvorbe krvnej zrazeniny. Inými slovami, krvné doštičky sa rozpadajú a paralelne tvoria trombín a tromboplastíny. V tomto reťazci je fibrinogén premenený na fibrín, ktorý je veľmi podobný vláknu vlákien. Do nich spadajú krvné telieska a naplnia bunky. A trvanie krvácania závisí od toho, ako hladko funguje telo. Norm umožňuje lekárom predpovedať priebeh operácie alebo iný zásah. Teraz sa obrátime priamo na otázku diagnózy.

Kedy kontrolujú zrážanlivosť krvi?

V skutočnosti by mali byť terapeuti pravidelne vykonávané laboratórne testy, aby mal predstavu o zdravotnom stave pacientov priradených k jeho pracovisku. Vo väčšine prípadov však čas koagulácie krvi a dĺžka krvácania, rýchlosť a patológia sú determinované potrebou určitých manipulácií, pri ktorých je možná veľká krvná strata. Patrí k nim príprava na pôrod a predoperačné obdobie, liečba kŕčových žíl a trombóza, autoimunitné ochorenia, hemoroidy, chronické krvácanie.

Znížená zrážanlivosť vytvára určité riziko dlhotrvajúceho krvácania a preto spôsobuje obavy o život pacienta. U žien môže byť hrozba aj počas menštruácie. A je tu aj hrozivá choroba nazývaná hemofília. Toto je úplná alebo čiastočná absencia proteínov, ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi. U pacientov s cukrovkou je dôležitým ukazovateľom doba zrážania a trvanie krvácania. Norma sa v tomto prípade často podceňuje, ale telo nie je schopné poskytnúť ani takéto ukazovatele.

Odchýlka na druhú stranu

Na tomto pozadí sa môže zdať, že čím je koagulabilita vyššia, tým lepšia. V skutočnosti je ideálnou možnosťou zlatý priemer. Odchýlka ukazovateľov v smere zvyšovania je riziko úderov. Príliš silná krv neprinesie do mozgu potrebné množstvo kyslíka a iných živín. Na tomto pozadí sa vyvinú kŕčové žily a hemoroidy.

Krvný test podľa Sukhareva

Tento prieskum nie je náročný a netrvá veľa času. Odber vzoriek krvi sa vykonáva na prázdny žalúdok. Krv sa odoberá z prsta, je to vlastnosť tejto metódy. Po prepichnutí kože ihlou si lekár odoberie prvú kvapku krvi tampónom, po ktorom zhromaždí časť a umiestni ju do špeciálnej banky, ktorá sa hojda. Akonáhle krv prestane voľne prúdiť, ide o čas zrážania (trvanie krvácania). Norma je v tomto prípade 30 až 120 sekúnd. Pred ukončením procesu koagulácie by nemalo trvať dlhšie ako päť minút. Týmto spôsobom môžeme určiť stupeň, kedy sa fibrinogén stáva nerozpustným.

Najjednoduchšia metóda Moravice

To nevyžaduje ani špeciálne laboratórne zariadenia. Najdôležitejšie je, že predtým, než dávate krv, nemôžete jesť. Naproti tomu sklenená voda zvýši efektívnosť prieskumu. Okrem toho, bezprostredne pred darovaním krvi, nemôžete fajčiť ani piť kávu a po 2-3 dňoch vylúčiť alkohol.

Na skle sa aplikuje kvapka krvi odobratá z prsta. Stopky sú zapnuté a každých 30 sekúnd sa do krvi ponorí tenká sklenená tyč. Akonáhle za tým zatiahne tenké vlákno fibrínu, čas sa zastaví. Dnes takmer nikto neurčuje zrážanie a trvanie krvácania. Sadzba je 3-5 minút.

Analýza koagulácie kačice

Dnes sa tieto metódy prakticky nahradili komplexným biochemickým vyšetrením. Avšak táto metóda bola veľmi odhaľujúca. Preto sa prieskum uskutočňuje na prázdny žalúdok. V tomto prípade používajte ušný lalok. Tenká ihla urobí punkciu a každých 15-20 sekúnd sa na toto miesto aplikuje špeciálny papier. Hneď, ako na ňom prestane byť vytlačená stopa krvi, experiment sa považuje za ukončenú. Ako sa odhaduje doba trvania krvácania z kačice? Norm - to sú indikátory od 60 do 180 sekúnd.

Vlastnosti tela dieťaťa

Obvykle ešte v nemocnici, lekári najprv odoberať vzorky krvi, aby sa vylúčila možnosť hemofílie, a byť pripravení, ak sa zrazu máte pôrodníckej komplikácie, a majú navyše pracovať omrvinky. V tomto prípade je veľmi dôležité poznať trvanie krvácania. Normu u detí od 4 do 9 minút, tentokrát od začiatku výskytu krvi z rany po vznik fibrínovej zrazeniny. V tomto prípade by krvácanie kapilár malo úplne prestať za menej ako 4 minúty. Odchýlka od týchto ukazovateľov je dôvodom na ďalšie preskúmanie.

Ako určiť trvanie krvácania a čo je normou?

Každý musel byť zranený. Výskumníci určili trvanie krvácania, ktorého miera je prijateľná a nepredstavuje zdravotné riziko. V opačnom prípade môže dokonca aj malý rez dôjsť k vážnemu poškodeniu tela.

Krv je základnou zložkou, ktorá sa zúčastňuje na všetkých životných procesoch. Prostredníctvom tvorby krvných zrazenín telo reguluje stratu krvi. Preto je dôležité sledovať hladinu krvných doštičiek a ďalších parametrov zodpovedných za obdobie krvácania.

Prečo sa krv musí zraziť?

Obrázok 1. Premena fibrinogénu na fibrín.

Proces zrážania krvi je veľmi dôležitý. Zabraňuje výraznej strate krvi a podporuje hojenie rán. Tvorba krvných zrazenín sa vyskytuje pod pôsobením proteínu (fibrínu), ktorý spája krvné doštičky v krvných zrazeninách, mení konzistenciu z kvapaliny na hrubšiu, viac zakrpatenej. Táto metamorfóza sa nazýva hemostáza.

V normálnom stave udržuje krv svoju tekutosť, dodáva kyslík a živiny do všetkých tkanív, avšak v prípade poškodenia cievy zabraňuje trombus strate, čím sa skracuje čas na zotavenie. Tento proces je regulovaný endokrinným systémom.

Pri poškodení nádoby dochádza k tvorbe látok, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín. Pod vplyvom sa tvorí trombín a tromboplastín a destičky sa rozpadajú. Trombín konvertuje fibrinogén na fibrín (podobne ako sieť filamentov), ​​ktorý tvorí základ krvnej zrazeniny. Krvné bunky sa dostanú do buniek tohto retikula a krvná zrazenina sa zhutní. Po určitom čase sa krvácanie úplne zastaví (obrázok 1).

Aké sú krvné koagulačné testy?

V medicíne existuje veľa testov a analýz na určenie stavu ľudského zdravia. To platí aj pre zrážanie krvi. Pre výskum sa materiál odoberá z prsta (kapilára) alebo z žily (venózna krv). Tu sú hlavné analýzy (obrázok 2):

Obrázok 2. Odber vzoriek prsta na vyšetrenie krvi.

 1. Počet krvných doštičiek. Stanovená kapilárnou krvou. Normálne hodnoty pre dospelých sú 150 - 400 g / l, pre dieťa - 150 - 350 g / l.
 2. Stanovenie času koagulácie krvi Sukharevom. Kapilárnou krvou z prsta. Proces začína medzi 30 a 150 sekúnd a úplné zastavenie krvácania trvá 180 až 300 sekúnd.
 3. Stanovenie koagulability Lee-White. Zahŕňa štúdiu venóznej krvi. Úplné zastavenie krvácania zvyčajne trvá od 5 do 10 minút.
 4. Doba krvácania z kačice je určená kapilárnou krvou, mala by sa ukončiť do 4 minút.
 5. Určenie trombínového času. Preskúmajte venóznu krv. Regulačná hodnota - od 15 do 20 sekúnd.
 6. Stanovenie protrombínového indexu. Norma pre venóznu krv je 90 - 105% a pre kapilárnu krv - 93 - 107%.
 7. Výpočet aktivovaného parciálneho tromboplastínového času (APTT). Normálna hodnota pre žilovú krv ľudí ľubovoľného veku a pohlavia je 35 až 50 sekúnd.
 8. Úroveň fibrinogénu. Určené venóznou krvou. V prvých dňoch po narodení u detí by mala byť 1,25 - 3 g / l, a ako starne dosiahol 2 - 4 g / l.

Tieto a ďalšie testy tvoria koagulogram. Je predpísaný počas tehotenstva, s kŕčovými žilami, ochoreniami pečene a niektorými autoimunitnými ochoreniami.

Treba mať na pamäti, že zrážanie krvi ženy sa mení počas menštruačného cyklu alebo počas užívania niektorých perorálnych kontraceptív.

Ako sa vykonáva krvný test na krvné zrazeniny?

Existuje veľa indikačných údajov na vytvorenie koagulogramu. Takmer každý človek sa s týmto výskumom musel zaoberať počas svojho života. Tu sú hlavné dôvody na určenie parametrov koagulácie krvi:

Obrázok 3. Tvorba bielych trombov agregácie trombocytov.

 • pred a po operácii;
 • ak existuje podozrenie na DIC;
 • v diagnostike hemofílie, tromboembólie a iných krvných ochorení;
 • s predĺženým krvácaním na určenie jeho príčin;
 • pred predpisovaním liekov, ktoré ovplyvňujú krvné zloženie (Heparin, Lepirudin, Etamzilat);

V laboratórnych podmienkach sa výsledný materiál umiestni do sterilnej skúmavky a umiestni sa do vodného kúpeľa s teplotou 37 ° C. Skúmavka sa nakloní pod uhlom 45 ° a ponechá sa 30 sekúnd, potom sa otočí na druhú stranu. Laboratórny asistent si všimne čas, počas ktorého krv úplne zahustila.

Výsledky analýz zahŕňajú tieto ukazovatele:

 1. Agregácia. Vlastnosť krvných doštičiek, aby sa navzájom skombinovali a vytvorili tak zrazeninu, ktorá zabraňuje úniku krvi z rany.
 2. Priľnavosť. Schopnosť krvných doštičiek priľnúť k poškodeným tkanivám, ktoré tvoria prekážku v ceste krvného obehu. Ak je tento údaj znížený, mali by ste sa navyše vyšetriť na prítomnosť leukémie alebo zlyhania obličiek.
 3. Úroveň fibrinogénu. Proteín produkovaný pečeňou, ktorý sa mení na fibrín. Pokles v tomto ukazovateli sa prejavuje pri ochorení pečene, toxóze, nedostatku vitamínu B12.
 4. Trombínový čas. Čas potrebný na premenu fibrinogénu na fibrín.

V závislosti od vykonanej štúdie sú tiež stanovené ďalšie hodnoty zrážanlivosti krvi. Všetky z nich sú zamerané na určenie rýchlosti tvorby zrazeniny a zastavenie straty krvi v prípade poškodenia tkaniva (obrázok 3).

Ako sa pripraviť na testy?

Ak chcete získať spoľahlivé výsledky štúdie, musíte sa pripraviť na krvný test:

 • plot sa robí ráno, na prázdny žalúdok;
 • alkohol by sa nemal brať v priebehu dňa pred analýzou;
 • fajčenie sa zastaví za 4 hodiny;
 • musíte udržať pokoj, vyhnúť sa nervovému napätiu.

Pri zhromažďovaní venóznej krvi sa má materiál študovať počas prvých dvoch hodín. V tomto čase sa vzorka umiestni do odstredivky a plazma sa oddelí, čo sa skúma.

Kapilárna krv sa analyzuje ihneď po stiahnutí z prsta v laboratóriu. Niektoré testy naznačujú analýzu ihneď po punkcii prsta so špeciálnou ihlou.

Pri dešifrovaní výsledkov a predpisovaní liečby musí lekár vziať do úvahy všeobecný stav pacienta. Nasledujúce faktory môžu ovplyvniť výsledok analýzy:

 • dehydratácia (zvýšená zrážavosť);
 • obdobie menštruácie u žien (znížené);
 • gestačná doba (zvýšená);
 • hormonálne kontraceptíva a iné lieky (zvýšenie);
 • užívanie riedidiel krvi (antikoagulanciá) znižuje zrážanlivosť krvi;
 • významné zranenie a transfúziu krvi.

Použitie tučných potravín v predvečer analýzy alebo významné cvičenie môže skresľovať výsledky. Dokonca aj výstup na schody do 5. poschodia ovplyvní výsledok štúdie. Nemali by ste byť obmedzovaní na pitie, najmä v horúcom počasí, ale nemôžete značne zvýšiť dennú sadzbu. Uprednostňuje sa lepšie ako čistená voda.

Ako určiť obdobie krvácania?

Na stanovenie stavu ľudského obehového systému a času, ktorý je potrebný na zastavenie uvoľnenia krvi, sa vykoná testovanie kačice. Zahŕňa injekciu a stanovenie trvania krvácania.

Ak chcete urobiť injekciu požadovanej hĺbky, použite Frankovu ihlu. Toto zariadenie pozostáva z pružinového mechanizmu, ihly a spúšte. Lekár môže nastaviť ťahanie spúšte a zasunutie ihly do najbližšieho milimetra. Punkcia sa vykonáva na hrote prsta alebo ucha s hĺbkou 3 - 4 mm.

Na mieste vpichu sa začne tvoriť kvapka krvi. V pravidelných intervaloch (od 10 do 30 sekúnd, v závislosti od intenzity krvácania), je kvapka potlačená papierom. Zároveň nie je možné dotknúť sa samotnej rany. Po minúte sa pokles začne znižovať a po 2 - 3 minútach papier zastaví farbenie krvou.

Táto rýchlosť nie je dlhšia ako 4 minúty a také malé poškodenie tkanív.

Ak krvácanie trvá dlhšie, znamená to pokles počtu krvných doštičiek (trombocytopénia).

Vytvorenie voľnej zátky, ktorá zabraňuje úniku krvi a následnému zhutneniu, je charakterizovaná adhéziou a agregáciou. Tieto indikátory ovplyvňujú trvanie krvácania.

Je dôležité zaznamenať odchýlky od normálnych hodnôt v oboch smeroch. Ak krvácanie trvá príliš dlho, telo trpí významnou stratou. Ale príliš rýchla tvorba krvných zrazenín je zlá. Ak krv obsahuje veľa krvných doštičiek, môže vyvolať infarkt, trombózu alebo mŕtvicu.

(Žiadne hlasy) Načítava sa.

Doba krvácania: rýchlosť a kritériá zrážania krvi

Čas krvácania sa nazýva interval medzi časom poškodenia tkaniva a zastavením prietoku krvi. Tento ukazovateľ je pre všetkých ľudí absolútne dôležitý, pretože hovorí o úrovni zrážanlivosti krvi.

Rýchlosť a odchýlky v čase krvácania

Po poškodení kože bude normou, ak sa krvný tok zastaví niekoľko minút od momentu punkcie. Ak dôjde k zvýšeniu alebo zníženiu času pri prepichnutí osoby, znamená to, že došlo k porušeniu.

Počas štúdie sa uskutočňuje nielen počítanie krvných doštičiek, ale aj ich priľnavosť. Prilepia sa k poškodenej stene nádoby.

Ak sa počas krvácania zvyšuje čas krvácania, znamená to, že pacient má:

 • DIC syndróm
 • Dedičná trombocytopénia
 • Avitaminóza C

Taktiež môže predĺžené krvácanie nepriaznivo ovplyvniť dlhodobé užívanie aspirínu alebo antikoagulancií.

V niektorých prípadoch môžu pacienti zaznamenať pokles krvácania. Najčastejšie sa to vyskytuje vtedy, keď pacient má poruchu funkcie obličiek alebo trombocytopatiu. Tento jav sa tiež pozoruje pri vývoji chorôb, ako je Willebrandova choroba alebo akútna leukémia. Účinnosť krvných doštičiek sa nazýva ich schopnosť pripojiť sa. Rýchlosť spontánnej agregácie sa pohybuje od 0 do 20 percent.

Ak má pacient aterosklerózu, diabetes mellitus, srdcové choroby, ochorenia krvi, potom to znamená zvýšenie agregačnej schopnosti.

Môže sa tiež znížiť, ak má pacient ochorenie, ktoré je spojené s narušením krvných zrazenín. Reakcia krvnej zrazeniny sa určuje v procese znižovania, zhutňovania a vylučovania krvného séra ako zrazeniny. Toto pôsobenie sa uskutočňuje po proteíne obsiahnutom v krvných doštičkách po vytvorení proteínu. Normálny index odťahovania je medzi 48 a 64 percentami.

V prípade zlyhania trvania krvácania musí pacient nevyhnutne požiadať o pomoc lekára. V opačnom prípade to môže mať katastrofálne dôsledky.

Hlavné kritériá na zrážanie krvi

Trvanie krvácania je priamo ovplyvnené zrážaním krvi. Vďaka tomuto procesu je zabránené úrazom krvi. Koagulácia krvi je súčasťou práce s hemostázou. Zrážanlivosť pozostáva z primárnej hemostázy, hemokoagulácie, koagulácie, plazmatickej hemostázy, sekundárnej hemostázy.

Vďaka tomuto procesu sa v krvi pozoruje tvorba filamentov krvných proteínov, ktoré sa nazývajú fibrín. Vytvára krvné zrazeniny, čo eliminuje možnosť prietoku krvi a zastavuje krvácanie. Rôzne príčiny ovplyvňujú poruchu krvácania. Aby sa predišlo nežiaducim následkom, je potrebné poznať rýchlosť zrážania krvi a porovnať ju s vlastnými indikátormi.

Ak chcete čo najpresnejšie zistiť trvanie krvácania Vášho tela, je potrebné prejsť krvným testom, ktorý sa nazýva koagulogram a hemostasogram.

Vďaka výsledkom tejto komplexnej analýzy je stanovená prítomnosť určitých ochorení u pacienta. Spočiatku potrebujete normálny čas krvácania, ktorý trvá od 1 do 3 minút. Aby proces krvácania mohol byť dokončený, trvá to 10 minút.

Ak chcete čo najpresnejšie zistiť trvanie krvácania, môžete použiť špeciálnu analýzu. Na tento účel je potrebné kontaktovať lekárske centrum.

ukazovatele

Dešifrovanie krvného testu na zrážanie

Krvácanie a rýchlosť zastavenia priamo závisia od určitých indikátorov.

Rýchlosť zrážania krvi priamo závisí od:

 • Protrombotický čas
 • Doba krvácania
 • Čas zrážania
 • Antitrombín 3
 • fibrinogénu

Hlavným ukazovateľom charakteristík procesu zrážania krvi je trombínový čas. Normálne by mala trvať od 14 do 21 sekúnd. Tento indikátor závisí od toho, aké metódy jeho definície sa používajú. Antitrombín 3 je indikátor, ktorý ovplyvňuje tvorbu najmenšieho počtu krvných zrazenín. Je regulátorom koagulačného systému.

Rýchlosť fibrinogénu by mala byť od 2 do 4 g / l.

Vďaka tomuto kritériu je možné charakterizovať funkcie krvného koagulačného systému a určiť možnosť výskytu zápalových procesov v tele. Môže byť pod vplyvom niekoľkých zdravotných faktorov.

Krvácanie u dospelého pacienta má trvať 2 až 4 minúty. Úroveň zrážania krvi priamo závisí od jej vlastností. Krvná zrazenina by sa mala vytvoriť v priebehu 2-5 minút. Čím rýchlejšia je tvorba, tým skôr krvácanie prestane.

Odhad trvania krvácania z vojvodu

Doba krvácania kačice

Odhadnite čas krvácania, ktorého miera závisí od individuálnych charakteristík pacienta pomocou pomerne jednoduchého spôsobu podľa Duquea. Ide o špeciálnu techniku, ktorou sa posudzuje stav obehového systému, menovite krvných ciev. Od začiatku až do ukončenia krvácania by táto metóda nemala trvať dlhšie ako 3 minúty.

Hemostáza je biologický komplex, ktorý pomáha zastaviť krv včas. Trvanie krvácania podľa tejto metódy je odhadom stavu krvných doštičiek. Pri neprítomnosti poškodenia cievnych stien by sa mala okamžite vykonať aktivácia krvných doštičiek.

Pri hodnotení trvania krvácania na Duca sa hodnotí aktivita krvných doštičiek.

Na tento účel sa vypočíta počet krvných doštičiek, špecifická formulácia doštičiek. Na vyhodnotenie účinnosti sa hodnotia aj faktory, ako je schopnosť krvných doštičiek agregovať s kolagénom, agregáciu adenozín difosfátu a krvných doštičiek, koagulačný faktor Willebrandovho faktora.

Ďalšie informácie o zrážaní krvi nájdete vo videu.

Trvanie krvácania touto metódou sa najčastejšie určuje pomocou špeciálnej ihly. Jeho dizajn zahŕňa duté teleso a spúšť, rovnako ako malý hrot a spojku pre pružinu. Ihla sa vyznačuje vysokou úrovňou pohodlia, pretože umožňuje nastaviť ihlu na prepichnutie.

Punkterizácia vo väčšine prípadov sa vykonáva na miestach, ako je prst alebo ušná lalok.

Ak má pacient normálnu hemostázu, potom môže ľahko zvládnuť krvácanie. Na to potrebuje nie viac ako dve minúty. Pri spomalení zrážania krvi sa oneskorí trvanie krvácania. To môže naznačovať prítomnosť patológií pečene, hemofílie a ďalších rôznych chorôb. Meranie plotu závisí od toho, v akej zóne sa urobí punkcia - v ušnom laloku alebo prstoch.

Metóda určenia trvania krvácania spoločnosťou Duca nie je jediným. Veľmi často laborantovia používajú iné časti ľudského tela na vykonávanie výskumu. Súčasne sa vytvára umelé provokovanie ťažkostí s venóznym odtokom. Pre štúdiu sa vykoná punkcia v hornej časti predlaktia. Kvapky krvi, ktoré sa tvoria v mieste vpichu, sú odstránené sterilnými utierkami. Po troch minútach by na utierke mali zostať len malé škvrny. Trvanie krvácania je veľmi dôležitým faktorom v ľudskom živote. Na jeho určenie je potrebné absolvovať špeciálne štúdie.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Trvanie krvácania je normálne

Stanovenie času krvácania je laboratórny test, ktorý je určený na vyhodnotenie funkcie trombocytov a schopnosť tela koagulovať krv. Tento test je malý kože v mieste vpichu a počítať čas potrebný na zastavenie krvácania (tento okamih je vzhľad vyschli krusty na rany). Krv u zdravého človeka sa zvyčajne zastaví v priebehu 7-9 minút a u detí do 10-13 minút.

Poznámka: definícia rýchlosti zrážania krvi metódou uvedenou vyššie na moderných klinikách sa takmer nikdy nepoužíva. Moderné vybavenie nám umožňuje určiť rýchlosť zrážania doslova v miligramoch krvi odobratých z prsta alebo žily. Ak však lekár nemá čas čakať na výsledky laboratórnych testov, pacientovi sa môže urobiť incít.

Metóda Ivy je test, ktorý sa vykonáva pomocou mechanického manometra. Manžeta je umiestnená na lakte a čerpaná do 40 mm ortuťového stĺpca. Predlaktie pacienta utrieť alkoholom a rezné hĺbky 1 mm a dĺžkou 10 mm alebo sterilným skalpelom. Pretože spôsob Ivey dorovnal určiť, koľko času sa zastaviť krvácanie z kapilár, aby rez na vnútornej strane.

Toto je test Ivy.

Ihneď po začiatku krvi lekár zapne stopky. Potom každých 30 sekúnd sa na ranu opatrne aplikuje špeciálny papierový filter. Ak filter úplne absorbuje krv, znamená to, že krvácanie zostáva aktívne. Akonáhle sa krvácanie zastaví úplne, to znamená, že filter nezostane kvapky krvi, keď je nahraný a vzduch krvácanie z manžety dole. To znamená, že doba trvania spôsobu Ivy krvácanie je definovaná ako čas od výskytu prvých kvapiek krvi do krvi sa zastaví, kým sa úplne uvoľní.

Metóda Dukeho sa líši od metódy Ivy tým, že nepoužíva zariadenie na meranie krvného tlaku. Okrem toho sa metóda Duque považuje za menej agresívnu, pretože koža by mala byť prepichnutá na akomkoľvek mieste, ktoré neobsahuje veľké cievy, napríklad ušnicu alebo prst. Dierovanie musí byť minimálne 3 mm hlboké. Potom ako pri metóde Ivy sa filtračný papier opakuje každých 30 sekúnd. Vzhľadom na to, že metóda Duque je menej invazívna, môže byť vykonaná nezávisle doma.

Aké procesy sa vyskytujú počas krvácania?

Od tej doby, počas ktorej zastaví krvácanie vo väčšine prípadov stanovených v laboratóriu, je nutné poznať a pochopiť procesy, ktoré ju sprevádzajú. V skutočnosti sa v tabuľke výsledkov analýzy môže uviesť nielen časový úsek, ale aj ukazovatele hemostázy.

Najpresnejšie výsledky možno získať len za laboratórnych podmienok.

Hemostáza je postupnosť udalostí, ktorá vedie k ukončeniu krvácania v dôsledku vytvorenia špeciálnej hemostatickej zátky krvných doštičiek a fibrínu. Na poškodenej cievnej stene krvných doštičiek a koagulovanej krvi sa tvorí zátka. Keď sa doštičky spojí s endotelovými bunkami a kolagénom v poškodenej cievnej stene, von Willebrandov faktor sa uvoľní. Poškodené bunky tiež uvoľňujú tkanivový faktor VII (faktor zrážania krvi) a expozícia subendoteliálneho kolagénu aktivuje faktor XII (beta-globulín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri koagulácii krvi).

Takto je proces agregácie trombocytov pod mikroskopom

Po aktivácii všetkých faktorov dochádza k agregácii krvných doštičiek. Krátko potom, ďalšie doštičky sú vybrané z krvného obehu a sú agregované prostredníctvom adenozín a tromboxánu A2. Vzhľadom na takéto zložité chemické procesy sa koža obnoví po prerezaní alebo prepichnutí. Všetky z vyššie uvedených spôsobov laboratóriu je možné vidieť pod mikroskopom, a ak dôjde k výpadku v niektorej z týchto fáz, dobu krvácania zvýšené.

Pretože krvné doštičky sú hlavným faktorom pri primárnej hemostáze, výsledky testu na čas na zastavenie krvácania priamo naznačujú funkčnosť krvných buniek. Preto je takáto analýza predpísaná pacientom s podozrením na krvácavé poruchy alebo trombocytopéniou. Tiež je možné urobiť kožný rez ako skríningový test na ambulantnej báze. Toto sa zvyčajne vykonáva v malých klinikách a ambulanciách, ktoré nemajú vlastné laboratórium. Takáto analýza sa vykoná pred invazívnymi procedúrami u pacientov s podozrením na hemoragické poruchy, aby sa určila pravdepodobnosť, že dôjde k dlhodobému krvácaniu.

Test sa uskutočňuje rýchlo a prakticky bezbolestne.

Laboratórne vyšetrenie zrážanlivosti môže byť priradené pacientom trpiacim dlhodobým a závažným pooperačným krvácaním. Pod mikroskopom doktor dokáže rozpoznať dysfunkčné krvné doštičky a nájsť správnu liečbu.

Príčiny dlhotrvajúceho krvácania

Príčina abnormálneho času krvácania môže byť dedičné alebo získané.

Medzi dedičné príčiny krvácavých porúch patria:

Môžete tiež prečítať: Aký je podiel zrážania krvi

 • von Willebrandova choroba;
 • Glantsmanova trombasténia;
 • Bernard-Soulierov syndróm;
 • ochorenia spojivového tkaniva (Ehlers-Danlosov syndróm, syndróm Wiskott-Aldrich, syndróm Chediak-Higashi, dedičná hemoragická telangiektázia).

Medzi získané príčiny abnormálne dlhého času krvácania sú najčastejšie tieto:

 • dlhodobé lieky, najmä aspirín, nesteroidné protizápalové lieky, antibiotiká, antikoagulanciá, tricyklické antidepresíva, antipsychotiká;
 • nedostatok vitamínu C;
 • častá intoxikácia alkoholom;
 • urémia;
 • zlyhanie pečene;
 • leukémie;
 • myelodysplastický syndróm;
 • amyloidóza.

Z tohto dôvodu by pacient nemal užívať žiadne lieky a alkohol na znižovanie krvi počas 7 dní pred testom, pretože to môže viesť k nepravdivým výsledkom.

V závislosti od trvania krvácania možno posúdiť zdravotné problémy:

 • 1-9 minút je normou;
 • 10-15 minút - dysfunkcia doštičiek;
 • viac ako 15 minút je jasná patológia.

Čas je označený krvácanie pre meranie hemostázy primárnej fáze (priľnavosť doštičiek k poškodenej kapilár, ich následné aktivácie a agregácie). Ak pacient má nízky počet krvných doštičiek, alebo sú nefunkčné, potom sa krv nemôže zraziť spustiť ani po 15 minútach.

Zistite mieru krvácania a zrážanlivosti

Trvanie krvácania a zrážania krvi je najdôležitejším kritériom na určenie stavu ľudského zdravia. Vyvinula niekoľko spôsobov, ako identifikovať abnormality v procese. Aké patologické stavy zrýchľujú alebo naopak spomaľujú zrážanlivosť krvi a ako ich správne eliminovať?

Mechanizmus na zastavenie krvácania

Keďže krv v tele, priamo v cievach, je v kvapalnom stave, je to spôsob výživy a nasýtenia všetkých orgánov kyslíkom a živinami.

Rozdeľuje sa na tri typy:

 1. Krvácanie. Aktívne prúdenie krvi do orgánovej dutiny.
 2. Krvácanie. Výstup krvi z ciev s následnou impregnáciou okolitých tkanín.
 3. Hematóm. Výsledná umelá dutina je naplnená krvou, ktorá je schopná exfoliovať tkanivo.

V závislosti od toho, aké krvácanie je prítomné, dochádza k rôznym stupňom poškodenia tela.

Aby človek netrpel kvôli vážnej strate krvi, príroda poskytuje ochranný mechanizmus pre tento prípad - zrážanie krvi.

Tento proces sa vyznačuje trombózou: trombus na mieste poranenia je výsledkom prechodu rozpusteného proteínu do krvnej plazmy (fibrinogénu) na nerozpustný fibrín. Prechod jedného stavu proteínu na druhý je spôsobený tým, že poškodené krvné doštičky vylučujú špeciálny proteín, protrombín. Potom sa pod vplyvom iónov vápnika a tromboplastínu (iniciátor zrážanlivosti) fibrinogén prechádza do formy fibrínu. Táto látka tvorí jemné oko v mieste poškodenia cievy, v bunkách, z ktorých sú krvné bunky uviaznuté. Tekutý stav sa nahradí hustým, syrovým.

Trvanie krvácania sa môže výrazne líšiť v závislosti od poranenia.

Prečo potrebujem skontrolovať zrážanie krvi?

Doba zrážania krvi je niekedy indikátorom vážnych odchýlok v stave tela. Krvný test na určenie času zrážania sa nazýva koagulogram.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Spomalená alebo zrýchlená trombóza v inom rozsahu má negatívny vplyv na vývoj a funkciu orgánov. Rýchlosť zrážania krvi sa môže meniť s vekom - u detí tento proces je rýchlejší ako u ľudí v dôchodkovom veku. Preto na prevenciu a včasnú korekciu možnej patológie tvorby krvi experti odporúčajú podstúpiť pravidelné preventívne vyšetrenia, úplné vyšetrenie.

Navyše s niektorými terapeutickými manipuláciami, napríklad chirurgickým zákrokom alebo fyzioterapiou, je potrebné zrážanie krvi, takže lekári budú pripravení na možné ťažké krvácanie.

Očakávané matky sa tiež odporúčajú, aby sledovali testy počas tehotenstva, pretože žena stráca dostatok krvi počas pôrodu.

Patologické príznaky, pri ktorých je potrebná kontrola koagulogramu, sú dostatočné:

 • kardiovaskulárne choroby;
 • abnormálna funkcia pečene;
 • autoimunitné poruchy;
 • problémy s tráviacim traktom;
 • choroby dýchacieho systému;
 • infekcie, vírusy.

Lekári nikdy predpisujú lieky bez úplného vyšetrenia pacienta. Niektoré lieky ovplyvňujú krv, preto je potrebná analýza zrážania kože.

Hormonálne lieky, antikoagulanciá majú vážny vplyv na telo, preto keď sú predpísané, berú tiež do úvahy charakteristiky tela a individuálne vyberajú dávku.

Metódy stanovenia a normy

Krvný test na zrážanie a trvanie krvácania sa vykonáva v laboratóriu niekoľkými spôsobmi. Môže sa zhromaždiť kapilárna alebo venózna krv.

Analýzy sa robia ráno, predtým, ako je pacient lepšie odmietnuť raňajky, fajčenie a telesnú námahu, pretože tieto faktory ovplyvňujú prietok krvi. Na fáze menštruačného cyklu závisí aj na posilnení alebo spomalení krvného obehu.

Ak klient laboratória užíva akékoľvek lieky, lekári by si mali byť vedomí toho, čím by sa odstránili chyby vo výsledkoch.

Je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim ukazovateľom okrem dočasného kritéria zrážania a krvácania:

 • množstvo antitrombínu 3;
 • množstvo fibrinogénu;
 • protrombínový čas.

Koagulogram pozostáva z viacerých testov a indikátorov. Miera krvácania a zrážania krvi pre všetky testy je odlišná.

Perióda udávajúca prítomnosť odchýlok v priemere nepresiahne 6 minút.

Sukharevova metóda

Predmetom štúdie je kapilárna krv. Pomocou tohto testu je možné určiť obdobie prechodu fibrinogénu na fibrín.

Potom, čo bol prst prepichnutý, odstránia sa prvé kvapôčky a potom sa odoberie malé množstvo krvi špeciálnou nádobou (Panchenkov prístroj). Nádoba je súčasťou práce, ktorá sa opiera o boky, až kým sa kvapalina nezhustne.

Norma - od 30 do 120 sekúnd.

Sledujte video o tejto metóde

Lee-White metóda

Venózna krv sa užíva v dávke 1 ml na každé 3 skúmavky predhriatej na 37 ° C.

Rúry sa inštalujú do statívu v uhle najmenej 50 °, aby bolo možné ľahšie určiť koagulačnú schopnosť: tekutina prestane tečie.

Doba trvania krvácania je od 5 do 10 minút.

Metóda Morawica

Pred vykonaním analýzy sa odporúča vypiť pohár vody na prázdny žalúdok. Kapilárna krv sa odoberá z prsta alebo ušného laloku a kvapalina sa umiestni na laboratórne sklo. Všimnite si čas.

Po uplynutí 30 sekúnd sa do tekutiny spustí špeciálna hadička, stopky sa zastavia, keď sa vlákno vlákna vtiahne do trubice.

Duke metóda

Dĺžka trvania krvácania na Duque je určená pretiahnutím ušnej lúče tenkou dutou ihlou (Frankovou ihlou) so spúšťou, ktorá reguluje hĺbku. Mal by byť aspoň 3 mm, potom sa umelé krvácanie vyskytne spontánne bez úsilia technika. Filtračný papier sa nanáša na mieste vpichu každých pol minút, kým na ňom nezostanú žiadne stopy.

Doba krvácania u Duke je zvyčajne od 1 do 5 minút, u detí - nie dlhšie ako 4 minúty. Počiatočná forma koagulácie (protrombínový čas) u detí sa pohybuje od 14-18 sekúnd do 11-15 sekúnd, pričom zrýchlenie s vekom. U dospelých môže byť toto číslo menej ako 11 sekúnd.

Iné metódy

Existuje viac ako 30 testov, ktoré umožňujú kvalitatívne zistiť úroveň krvácania. Okrem stanovenia času krvácania podľa Dukea alebo Sukhareva používajú:

 1. Test krvných doštičiek. Kapilárna krv by mala zvyčajne obsahovať od 150 do 400 g / l, u detí je maximálny indikátor nižší - až do 350 g / l.
 2. Agregácia doštičiek (zahrnutá v metóde Duck). Pripojovacia schopnosť krvných doštičiek naznačuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v bežných množstvách do 20%.
 3. Trombínový čas. Používa sa venózne krvácanie, čas zastavenia je od 15 do 40 sekúnd.
 4. Protrombínový index. Percento zrážania kontrolnej plazmy je 90 až 105% pre venóznu a 93 až 107% pre kapilárnu krv.
 5. Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (indikátor, ktorý indikuje rýchlosť prechodu fibrinogénu na fibrín). Od 35 do 50 sekúnd.
Trvalo asi 2 hodiny na vykonanie analýzy pomocou venóznej krvi, okamžite sa určilo čas krvácania z kapilár.

Odchýlky od normy

Ak analýza trvania krvácania a zrážania krvi ukázala odchýlku od stanovených noriem, vykonajte dôkladné vyšetrenie celého organizmu.

Rýchle zrážanie krvi naznačuje nasledujúce problémy:

 • intoxikácie;
 • dehydratácia;
 • autoimunitné patológie;
 • infekcie;
 • ateroskleróza;
 • genetické abnormality;
 • endokrinné dysfunkcie.
Hlavne zvýšenie miery trombózy naznačuje DIC.

Tento stav diseminovanej intravaskulárnej koagulácie je charakterizovaný výskytom krvných zrazenín v malých cievach.

Spomalenie ukazovateľov naznačuje vysoké riziko vzniku vnútorného krvácania, ako aj nasledovné ochorenia:

 • hemofílie;
 • cirhóza a ďalšie problémy s pečeňou;
 • nedostatok vitamínov;
 • leukémie.
Ak chcete vylúčiť nesprávnu diagnózu, vykonajte ďalšie testy a diagnostické opatrenia po vylúčení používania určitých liekov.

Čo robiť s odchýlkami od normy?

Ak potvrdíte diagnózu, nemali by ste váhat správnu liečbu. Odmietanie lekárskej starostlivosti nie je povolené aj na samé lieky.

Odborníci určujú príčinu anomálie a predpisujú optimálny program na ich odstránenie. V závislosti od patológie, predpísané lieky, ktoré môžu obnoviť normálny krvný obeh. Môžu to byť NSAID so zvýšenou zrážanlivosťou a antikoagulanciami v opačnej situácii.

Vyvážená strava a užívanie komplexov vitamínov vedie k zlepšeniu zdravia. Obnova metabolických procesov tiež prispieva k oživeniu.

V prípade závažného krvácania môže byť potrebná transfúzia krvi.

záver

Koagulácia predstavuje detailný obraz stavu tela. Je dostatok metód jeho hodnotenia na čo najpresnejšie stanovenie prítomnosti konkrétnej patológie. Pretože mnohé faktory ovplyvňujú výsledok, od užívania liekov k menšiemu stresu je dôležité, aby ošetrujúci lekár bol dôkladne informovaný o zdraví a životnom štýle pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ranná a ranná tachykardia

Príčiny tachykardie s VVD Informácie o IRR a tepovej frekvencii Klasifikácia tachykardie Diagnóza a liečbaTachykardia s VSD # 8212; Jedným z mnohých príznakov, v ktorých dochádza k výkyvom pulzu.

Sínusová arytmia srdca: čo to je, príznaky, liečba, možné komplikácie

Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká sínusová arytmia a aké symptómy sú pre ňu charakteristické. Ako sa lieči patológia a čo treba urobiť, aby sa zabránilo vzniku arytmií.

Laserová liečba kŕčových žíl

Laserová terapia pre kŕčové žily je chirurgická intervencia založená na tepelnom účinku laserového lúča na vnútornej stene žilovej cievy a vývoji obliterácie (uzáver lúmen) a ablácie (resorpcie).

Zvýšené bazofily v krvi - príčiny u dospelých a detí

Basofily možno pripísať krvným bunkám. Ich funkčné zaťaženie má chrániť telo. Počas vývoja zápalových ochorení uvoľňujú do krvného obehu špeciálne látky.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.