Ako viete, mnoho ľudí trpí opuchom. Vo večerných hodinách môžete pozorovať mierny opuch nôh a žíl, ráno sa situácia najčastejšie normalizuje. Stojí za to venovať osobitnú pozornosť, pretože takéto označenie môže naznačovať tendenciu kŕčových žíl a začiatok vývoja tromboflebitídy. Ak sa opuch v oblasti žíl v priebehu času stane čoraz viac nápadný, mali by ste vyhľadať kvalifikovanú pomoc od lekára. Taký klinický obraz často naznačuje lymfostázu dolných končatín.

Čo by ste mali vedieť o tejto patológii?

Lymfóza sa vzťahuje na patológiu lymfatického systému, ktorý sa vyznačuje úplným zastavením lymfatického obehu. Prestáva plniť svoje primárne funkcie a vykonávať nepretržité odvodnenie všetkých tkanív tela. Edém je klinickým príznakom tohto patologického procesu. Najčastejšie sa rozvíja v dolných končatinách. Vo vážnom pohlavi je taká choroba diagnostikovaná päťkrát častejšie ako u mužov.

Lymfóza spodnej končatiny je ochorenie chronickej povahy, ktoré postihuje súčasne iba jednu alebo obe nohy. Samotná patológia neprechádza, vyžaduje si lekársku alebo dokonca chirurgickú liečbu. V opačnom prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť tvorby vláknitých tkanív, čo vedie k zahusteniu nôh (elefantiáza).

Dolná limbová lymfóza: príčiny

 • Srdcové zlyhanie.
 • Rozšírenie rozšírenia.
 • Patológia obličiek.
 • Prítomnosť arteriovenóznej fistuly.
 • Malformácie vo vývoji lymfatického systému.
 • Nové rastu narúšajú normálny tok lymfy.
 • Parazitické infekcie.
 • Venózna nedostatočnosť chronickej povahy.

Aké sú príznaky tejto choroby?

Vo vývoji tejto patológie prechádzajú tri etapy.

 1. Lymfóza dolných končatín v prvej fáze je charakterizovaná výskytom menších edémov najmä vo večerných hodinách, ktoré zaniknú ráno alebo po krátkom odpočinku. Môžu sa zvýšiť po ťažkej fyzickej námahe alebo dlhodobej nehybnosti. V tomto štádiu spravidla nedochádza k žiadnym zmenám alebo zmenám v samotnom spojivovom tkanive. Pomocou špecialistu, ktorý často spočíva v používaní konzervatívnych metód liečby, je pozitívny výsledok.
 2. Druhý stupeň je charakterizovaný zachovaním opuchy aj po nočnom odpočinku, pri raste spojivového tkaniva, pri prejave bolesti. Dokonca aj so slabým prstom, ktorý dlho stláča pokožku, značka zostáva. Lymfatické stavy môžu spôsobiť kŕče.
 3. V tretej etape sa zhoršená lymfatická drenáž stane nezvratnou, v postihnutých oblastiach sa vyskytujú takzvané fibroskystické zmeny a postupne sa vyvíja elefantiáza. V tejto fáze sa často objavujú sprievodné ochorenia (ekzém, trofický vred, erysipel, deformácia osteoartrózy). Pri absencii vhodnej liečby je smrť možná kvôli sepse.

Lymfóza spodnej končatiny sa vyznačuje aj prejavom nasledujúcich príznakov:

 • Všeobecná slabosť.
 • Bolesť kĺbov.
 • Neschopnosť sústrediť sa dlho.
 • Bolesti hlavy.
 • Vzhľad nadváhy.
 • Biela vrstva na jazyku.

Klasifikácia chorôb

Príčiny lymfostázy dolných končatín určujú typy ochorenia.

Primárna forma je dôsledkom vrodených ochorení a nedostatkov vo fungovaní lymfatického systému. Takáto patológia sa zvyčajne začína prejavovať po narodení dieťaťa na svete alebo už v dospievaní a presnejšie vo fáze puberty.

Sekundárna forma sa vyvíja vďaka činnosti viacerých faktorov naraz. Medzi ne patrí: sedavý životný štýl, chronické choroby, chirurgia atď.

Uskutočnenie diagnózy

Je veľmi dôležité identifikovať lymfostázu dolných končatín. Fotky pacientov s takouto diagnózou sa dajú zobraziť v špecializovaných lekárskych kníh. Ak máte príznaky, ktoré naznačujú toto ochorenie, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Špecialista by mal spočiatku skúmať dolné končatiny, počúvať všetky sťažnosti pacientov a tiež zbierať podrobnú históriu. Potom sa vymenuje podrobné diagnostické vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

 • Všeobecná / biochemická analýza krvi.
 • Duplexná kontrola žíl, aby sa vylúčila venózna insuficiencia.
 • Ultrazvuk panvových orgánov a priamo brušnej dutiny.
 • Lymfografiu. Táto štúdia umožňuje posúdiť stav lymfatických ciev.

V prípade potreby je možné vymenovať ďalšie vyšetrenie iných orgánových systémov, aby sa znížilo riziko opakovaného výskytu choroby.

Liečba

Ako liečiť lymfóza dolných končatín? Nezávisle zvládnuť túto chorobu je nemožné. Liečbu by mal predpísať skúsený odborník.

Hlavným cieľom liečebnej liečby je priniesť tok lymfy späť do normálnej nohy. Na tieto účely predpisujte:

 1. Phlebotonics na zlepšenie mikrocirkulácie v tkanivách ("Phlebodia", "Vazoke", "Detralex").
 2. V počiatočných štádiách ochorenia sú obzvlášť účinné Troksevazin, Paroven, Venoruton. Tieto lieky zvyšujú žilové tóny a zlepšujú funkciu lymfatickej drenáže.
 3. Protizápalové a dekongestujúce prípravky (Butadion, Reopirín).
 4. Diuretiká sa majú užívať mimoriadne opatrne a len na radu lekára, aby nedošlo k poškodeniu vlastného tela.

Ako pomáha výživa v boji proti patológii?

Na liečbu takéhoto vážneho problému lymfatickej drenáže pomáha kompetentne zložená strava. Diéta pre lymfostázu dolných končatín hrá primárnu úlohu, pretože choroba sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s nadváhou.

Odborníci navrhujú obmedziť spotrebu slaných a koreninových jedál, z ktorých neustále chcete piť. Okrem toho soľ prispieva k konzistentnej akumulácii tekutiny v tkanivách a to má negatívny vplyv na proces hojenia.

Odporúča sa tiež znížiť množstvo spotrebovaných sacharidov. Je lepšie odmietnuť pečenie, sladkosti, cestoviny a zemiaky.

Strava by mala pozostávať hlavne z čerstvej zeleniny a ovocia, mliečnych výrobkov, chudých rýb.

O výhodách masáže

Špeciálna masáž pre lymfostázu dolných končatín je predpokladom každej terapie. Manuálna lymfatická drenáž prispieva k aktivácii cievnej kontrakcie, čím pomáha pri podpore lymfatického toku. Vďaka správnej technike zaznamenali mnohí pacienti pokles opuchy, zníženie objemu postihnutej nohy.

Niekedy je predpísaná masáž, ktorá sa inak označuje ako pneumokompresia. Pozitívne výsledky však možno získať len vtedy, ak navyše používate obväz s elastickým obväzom. Druhá osoba si vyberie výlučne lekár.

Kedy sa vyžaduje operácia?

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, opuch sa zvyšuje, lekár sa rozhodne podstúpiť operáciu.

Pred priamou operáciou sú lymfatické cievy zafarbené modrým farbivom, aby lepšie sledovali priebeh a stupeň ich rozšírenia. Farbivo sa zvyčajne injektuje do interdigitálnych priestorov nohy.

Potom odstráňte všetky poškodené miesta pomocou bandáže alebo kaučuku laserom.

Počas samotnej operácie je možné vykonať množstvo ďalších procedúr (liposukcia, tvorba drenážnych tunelov pre správny odtok lymfy, transplantáciu lymfatického tkaniva).

Obdobie rehabilitácie znamená zhodu s opatreniami na zabránenie opätovného výskytu patológie. Odporúčaná lymfodrenážna masáž, cvičebná terapia, odpočinok.

Pomôžte tradičnej medicíne

Ako inak môžete prekonať lymfóza dolných končatín? Liečba (lieky, chirurgické zákroky) by mala byť predpísaná výlučne kvalifikovaným odborníkom. Konzervatívna terapia je jediným správnym rozhodnutím v boji proti tejto chorobe. Mnohí pacienti však radšej hľadajú pomoc z alternatívnej medicíny.

Veľmi účinným ľudovým liekom sú kompresie s pečenými cibuľami a brezovým dechtom. Cibuľa v lúpaní musí byť pečená v rúre, očistená a zmiešaná s lyžicou brezového dechtu. Posledné z nich je možné zakúpiť v takmer každej lekárni. Výsledná hmotnosť sa má preniesť do tkaniva a aplikovať na postihnutú oblasť s povinným fixovaním obväzu. Takéto postupy sa odporúčajú opakovať každý deň počas dvoch mesiacov.

Med je už dávno známy svojimi prospešnými vlastnosťami. Sladká pochúťka sa aktívne používa pri takej diagnóze ako lymfostáza dolných končatín. Liečba v tomto prípade zahŕňa prijatie hojacej infúzie. Aby ste to dosiahli, potrebujete 350 g medu a 250 g cesnaku mletého v mixéri. Táto zmes sa má podávať jeden týždeň, po ktorom si môžete užívať lyžičku trikrát denne pred jedlom. Dĺžka liečby je dva mesiace.

Upozorňujeme, že použitie alternatívnej medicíny sa odporúča uchýliť sa až po konzultácii s lekárom.

prevencia

Ako zabrániť lymfóze dolných končatín? Liečba liekov je zameraná predovšetkým na zmiernenie progresie ochorenia, a preto sa nemôže opustiť. Zanedbanie vlastného zdravia môže vyvolať ešte väčší opuch lymfatického tkaniva, zníženú mobilitu končatín.

Bez ohľadu na to, v ktorej štádiu bola diagnostikovaná patológia, všetci pacienti bez výnimky vyžadujú dohľad skúseného angiosurgeonu. Navyše, udržiavacia liečba by mala byť vykonaná počas celého života.

Zabrániť porušovaniu v procese lymfatického obehu umožňuje náležitú starostlivosť o pokožku nôh, včasnú liečbu všetkých ochorení.

záver

Bohužiaľ, lymfóza s nižšou končatinou je stále viac diagnostikovaná dnes. Príčiny tejto patológie sú odlišné. Zahŕňa všetky choroby hlavných systémov vnútorných orgánov a nadváhu a infekcie parazitmi. Moderná medicína ponúka niekoľko možností liečby, počnúc liečbou liekom v počiatočných štádiách a končiac chirurgickým zákrokom pri výskyte komplikácií. Čím skôr pacient hľadá pomoc lekára, tým vyššia je pravdepodobnosť rýchleho zotavenia. Ťa žehnaj!

Lymfóza spodnej končatiny

Lymfóza dolného konca (lymfedém) je progresívny opuch končatiny, ktorý je dôsledkom prerušenia transportu tekutiny cez lymfatické cievy a lymfatické uzliny.

Príčiny lymfostázy dolnej končatiny

Lymfedém môže byť primárny a sekundárny.

Primárna lymfóza dolnej končatiny

Vrodená lymfóza dolných končatín nastáva bezprostredne po pôrode av zriedkavých prípadoch sa autosomálne zdedil (ochorenie Milroy). Lymphedema praecox sa vyskytuje pred dosiahnutím veku 35 rokov a je bežnejší u žien ako u mužov. Lymphedema tarda sa vyskytuje po 35 rokoch. Je možné, že všetky tieto tri ochorenia sú súčasťou jedného procesu charakterizovaného apláziou, hypopláziou alebo hyperpláziou lymfatických ciev. Vylúčená je aj fibrická obštrukcia lymfatických uzlín.

Okrem vyššie uvedeného existuje funkčná klasifikácia lymfedému, ktorý je orientovaný viac na liečbu a prvýkrát ho opísal Brouz.

Obliteratívne (80%): distálne lymfatické cievy postupne vymazávajú. Vyskytuje sa prevažne u žien a často aj bilaterálne.

Procesná obštrukcia (10%): proximálna obštrukcia sa vyskytuje v brušných, panvových alebo inguinálnych lymfatických uzlinách, prevažne monolaterálnych.

Lymfatická chlopňová nedostatočnosť a hyperplázia (10%): nedostatočný vývoj ventilového systému, dilatácia a hyperplázia lymfatických kanálikov. Vzniká zvyčajne dvojstranne.


Sekundárna lymfóza dolnej končatiny

Sekundárny lymfedém sa vyskytuje, keď je oklúzia lymfatických ciev spôsobená získanými príčinami. Distálne oklúzne lymfatické cievy sa dilatujú a vzniká sekundárna nedostatočnosť ventilov. Svetovo najčastejšou príčinou sekundárneho lymfedému je filariální napadnutia, ale vo Veľkej Británii, zostávajú hlavnými malignity a ich liečbu, napríklad postmastektomicheskaya lymfedému. Zhoršená lymfatická drenáž sa vyskytuje aj v dôsledku chirurgických zákrokov na tepnách a žilách.

Diferenciálna diagnostika lymfostázy dolnej končatiny

Pri diferenciálnej diagnóze lymfodémy, analogicky s chronickou venóznou insuficienciou, treba zvážiť akékoľvek príčiny chronického opuchu nôh.

Symptómy lymfostázy dolnej končatiny

Prvým prejavom ochorenia je periférny edém. S cieľom diagnostikovať lymfedém s inými typmi edému končatín a rozlišovať medzi primárnymi príčinami a sekundárnymi príčinami je potrebné starostlivé vyšetrenie histórie a vyšetrenie.

histórie

Pacient sa sťažuje na pomaly postupujúci opuch končatiny a ako sa vyvíja edém, kožné zmeny. Edém zvyčajne začína distálne a pokračuje po celý deň, najmä keď stojí. V nohách je ťažké a nepohodlné a príležitostne sa môže objaviť bolesť. Pacienti s lymfedémom často naznačujú rekurentnú lymfangitídu. Primárny lymfedém sa vyskytuje hlavne u žien v ranom dospievaní, najmä pri puberte, zatiaľ čo pacienti so sekundárnym lymfedémom majú často chirurgickú anamnézu, zhubné nádory alebo rádioterapiu.

inšpekcia

Pri vyšetrení sa zistia edémy jednej alebo oboch končatín. Spočiatku, opuch citlivý na tlak vytvorený na fovea, ale nakoniec sa to stane hustou kvôli ložísk podkožného tuku a fibrózy, a tvorbu jamiek bude možné len po predĺženej tlaku. Ako sa vyvíja edém, dolná končatina sa stáva ako kmeň stromu. Spočiatku sa ružovo-červená koža stáva podobná ako "pomarančová kôra", hyperkeratóza prstov a trhliny so sekundárnou hubovou infekciou. Koža sa postupne zahusťuje a stáva sa menej elastickou, čo vedie k nemožnosti ohýbaniu holennej kosti. Zadná časť chodidla sa stáva ako "bizónový hrb", lymfatické vezikuly sa objavujú na koži predného povrchu holennej kosti.

Tvorba vredov v oblasti členku nie je vždy pozorovaná u lymfodému. Predpokladá sa, že je to kvôli väčšej elasticite kože ako pri ochoreniach žíl, a keď je natiahnutá, nie je zvýšené napätie. Prítomnosť chirurgických jaziev alebo telangiektázy z rádioterapie je známkou sekundárneho lymfedému.

Vyšetrenie lymfostázy dolnej končatiny

Diagnóza lymfedému sa zvyčajne vykonáva počas vyšetrenia a zberu anamnézy. Vyšetrenie je nevyhnutné na vylúčenie panvových novotvarov alebo, ak je to potrebné, chirurgických zákrokov na potvrdenie diagnózy a vypracovanie plánu liečby.

Duplexná ultrasonografia (ultrazvuk)

Ultrazvuk pre lymfostázu dolných končatín sa používa na vylúčenie chronickej venóznej insuficiencie. V režime B sa určujú zmeny v dermis a subkutánnej vrstve, ktoré sa dajú použiť na monitorovanie ochorenia.

Lymfangiosiktigrafia (izotopová lymfografia)

Táto metóda sa najčastejšie používa na vyšetrenie, poskytuje možnosť úplného hodnotenia lymfatickej drenáže a vo väčšine prípadov nahrádza používanie konvenčnej lymfangiografie. Značené rádioaktívnym izotopom (technécium) koloidné sa zavedie do medzery medzi druhou a treťou prst, potom sa z obrazov gama kamery v intervale 5 minút na posúdenie priechodu lymfatických ciev. Scintigrafia ukazuje citlivosť 92% a 100% špecificitu v diagnostike lymfedému, takže negatívny výsledok štúdie bude spoľahlivo vylúčiť diagnózu. V primárnom ivtorichnoy lymfedém preukázané zhodné scintigrafie charakteristiky: oneskorenie priechodu Naopak prítomnosť zabezpečenie, špecifická štruktúra pleti distálnej časti končatiny (dermálnej varu pod spätným chladičom) a nízky kontrast výkon jednej alebo viacerých skupín lymfatických uzlín. Scintigrafia sa úspešne používa na odlíšenie lymfatických alebo žilových príčin opuchu dolnej končatiny a slúži ako dobrý prostriedok na monitorovanie liečby.

Počítačová tomografia

Na CT vyšetrení na lymfostázu dolnej končatiny vidíte rozšírené lymfatické kanály, ktoré pomáhajú pri diagnostike obštrukčného lymfedému a chlopňovej nedostatočnosti lymfatických ciev. Charakteristickým znakom lymfedému je prítomnosť takzvaných plástov, čo naznačuje nahromadenie tekutiny v podkožných tkanivách. Táto metóda sa používa na sledovanie účinnosti kompresnej terapie, čo vám umožňuje vyhodnotiť rôzne úseky končatín. Pacienti s malígnymi nádormi panvy alebo brušnej dutiny v anamnéze by mali podstúpiť CT, aby sa vylúčila recidíva choroby z hľadiska zväčšených lymfatických uzlín alebo nádorov, ktoré môžu komprimovať lymfatické cievy.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie

MRI s lymfostázou dolnej končatiny je určená kruhovým edémom končatiny s vláknitou štruktúrou, ako je voština. Case a ďalší vyšetrili 32 pacientov s periférnym lymfedémom pomocou MRI a scintigrafie. MRI zistili, charakteristické rysy lemfedemy difúzna kožné a podkožné opuchy neotechny občas zväčšenej svalovej priestoru, variabilita rozmerov a tvaru regionálnych lymfatických uzlín (v závislosti na základnom ochorením), hadovité "kanály" alebo "jazier", sa skladá z kožnej zaistenia limfangoektazy a zvýšený podkožný tuk. Ukázali, že MRI (na rozdiel od scintigrafie) preukazuje anatomickú lokalizáciu lymfatických ciev v proximálnej obštrukcii, preto obhajujú použitie obidvoch metód. Na MRI sa lymfatický edém odlišuje od venóznych, ale nie primárnych a sekundárnych príčin lymfedému.

Lymfangiografia s kontrastom

Tento typ vyšetrenia sa zriedka používa pri diagnostike lymfedému, pretože je nahradený scintigrafiou. Kontrast limfoangiografiya používa u pacientov, ktorí podstúpili lymfatický rekonštrukciu mikrovaskulárna a zostáva najlepšie zobrazovacie metóda pre hrudný potrubia lymfy a lymfatických fistúl Goody, brucha a panvy. Okrem toho sa lymfangiografia používa na rozlíšenie nádorov obsahujúcich zápalové a lymfatické uzliny.

Pomocou ukazovatele objemu

Volumetria nie je diagnostický test, ale je použitá ako spoľahlivá metóda na objektívne hodnotenie liečby. Podstata metódy spočíva v procese extrúzie určitého objemu vody horným alebo dolným koncom.

Liečba lymfostázy dolných končatín

Cieľom liečby je znížiť edém končatín, znížiť riziko infekcie a zlepšiť funkciu. Pri skorom začiatku liečby v štádiu tvorby jamiek s tlakom môžete úspešne aplikovať konzervatívne metódy liečby. Po dosiahnutí zlepšenia by sa mala použiť podporná starostlivosť. Chirurgický zákrok je indikovaný v niektorých prípadoch s rezistenciou na konzervatívnu liečbu lymfostázy dolných končatín a s ťažkým ochorením.

Všeobecné udalosti

Pri stanovenej diagnóze je potrebné pacientovi vysvetliť jeho stav, ktorý nie je život ohrozujúci. Informačné brožúry by mali pacienta upokojiť a podporiť toleranciu, ktorá je preňho potrebná počas jeho života. Zvýšená poloha končatiny, keď odpočíva počas dňa alebo v noci, pomáha zmierniť edém tým, že zvyšuje venózny návrat a znižuje intersticiálnu tekutinu, a tým sa lymfatické cievy vyprázdnia. Svalové kontrakcie počas cvičenia, ako je cyklovanie, podporujú tok lymfy cez nekontraktívne cievy a zvyšujú kontrakcie zberných lymfatických ciev.

Manuálna lymfatická drenáž

Manuálna drenáž pre lymfostázu dolnej končatiny vykonáva fyzioterapeut. Vykonajte kompresné manipulácie bezprostredne nad proximálnym okrajom edému a potom zostupne zostupne. Výsledkom týchto činností je zlepšenie lymfatickej drenáže.

Dosiahnutá lymfatická kompresia

Nosenie kompresných pančúch na opuchnutých končatinách ukazuje dobrý výsledok. Doporučuje sa tlak 50 mmHg. alebo vyššie, ak pacient toleruje kompresiu dobre. Výhodou pančúch je podporiť končatiny po znížení opuchu, ale ťažko sa nosia v horúčave a starší a oslabení ľudia majú problémy s ich použitím. Kompresiu možno dosiahnuť aj viacvrstvovým obväzom s pletenými elastickými obväzmi.

Ak spočiatku používate odstupňovanú elastickú kompresiu, po ktorej nasleduje použitie pančúch na udržiavaciu terapiu, môžete dosiahnuť výraznejšie zníženie objemu končatiny ako pomocou samotných pančúch.

Prerušovaná pneumatická kompresia

Pokročilejšou metódou je postupná vonkajšia pneumatická kompresia. Končatina je umiestnená v viackomorovej spojke. Každá komora obsahuje vzduchové články, ktoré sú jednotlivo spojené s kompresorom. Bunky sa dôsledne nahustia na 80 mm Hg. a sú odvzdušnené od distálneho konca k proximálnemu a masírujú lymfatické cievy. Toto zariadenie sa môže používať doma a trvanie postupu by malo byť 4 hodiny. Musíte použiť dlhú ponožku na zhromažďovanie vlhkosti pod objímku a zabrániť macerácii. Pri obštrukcii lymfatickej drenáže prispeje proximálnejšia masáž lymfatických ciev k akumulácii lymfy na iných miestach, napríklad v genitáliách a vysoký tlak môže poškodiť lymfatické kanály. Správy o kombinácii pneumatickej kompresie s nosením pančúch ukazujú rýchle zlepšenie stavu a dlhodobé zlepšenie v 90% prípadov. Zlé výsledky sa zvyčajne pozorovali u pacientov, ktorí mali edém končatín viac ako 10 rokov. U takýchto chronických pacientov bol určitý účinok dosiahnutý použitím hydrostatického tlaku ortuti. Noha je umiestnená vo valci (a pokrytá dvoma membránami), ktorá je cyklicky naplnená ortuťou. V oblasti chodidla vzniká tlak 800 mm Hg, ktorý sa priamočiarne znižuje lineárne na atmosférický tlak. Postup je dobre tolerovaný a účinný aj pri hnedom (fibrosklerotickom) edéme. Napriek svojej teoretickej jednoduchosti je vybavenie a bezpečnosť pomerne zložité.

Tepelné spracovanie

Hypertermia v nohe je vytvorená termálnymi mikrovlnami alebo ponorením do horúcej vody. Súčasne nedochádza k žiadnym zmenám v rýchlosti pohybu lymfy, ale dochádza k poklesu lokálneho zápalového infiltrátu a extracelulárnej proteínovej matrice, čo má za následok zníženie objemu končatiny a frekvenciu recidívy infekcie.

Integrovaná fyzioterapia proti opuchu (komplexná fyzioterapia)

Komplexná liečba dekongestanta spočiatku pozostáva z kompresného obväzu, manuálnej lymfatickej drenáže, cvičenia a starostlivosti o pleť počas 2 týždňov. Po tomto opotrebení odtiahnite pančuchy, použite obväzy na noc a pokračujte v cvičení. Dobre znášaný pokles objemu končatiny sa pozoroval v 65-67% prípadov, zlepšenia boli stabilné 9 mesiacov v 90% prípadov. Výskyt infekcie bol pozorovaný na polovičnej úrovni.

Prevencia infekcií

Lymfatický systém nesie lymfocyty potrebné na rýchlu odpoveď na cudzie antigény. Lymfatická stávka to zabraňuje a tým zvyšuje riziko a závažnosť infekcií. Hlavnými patogénmi sú B-hemolytický streptokok a Staphylococcus aureus, čo spôsobuje celulitídu a erysipelas, čo vedie k ďalšej obliterácii lymfatických ciev a následnému zhoršeniu edému. Pri dobre nasadenej obuvi nedochádza k malým kožným trhlinám, ktoré môžu byť vstupnou bránou na infekciu. Ovplyvnená končatina sa má denne umyť jemným mydlom a pred nanesením obuvi odstrániť. Ak je končatina mokrá, dochádza k macerácii s následnými hubovými a sekundárnymi bakteriálnymi infekciami. Pacient by mal starostlivo sledovať chodidlo a ak sa vyskytnú známky infekcie, začnite aktívne užívať antibiotiká. Strata kontroly infekcie môže byť dôsledkom dlhodobého užívania nízkych profylaktických dávok antibiotík, ako je kakamoksicilín, flukloxacilín alebo cefalosporín.

Liečba

Benzopyrony znižujú edém v dôsledku extralymfátovej absorpcie tkanivových bielkovín zvýšením počtu makrofágov. Nástup lieku je pomalý, ale výsledky 20 štúdií v rannom lymfedému ukázali pokles priemerného objemu v 55% prípadov. V štyroch štúdiách bol pokles objemu preukázaný aj u slonískových končatín. V multicentrických štúdiách sa ukázalo, že použitie benzopyrónov v kombinácii s komplexnou fyzioterapiou proti edému vedie k zníženiu objemu s účinnosťou 150 až 300%.

Diuretiká sú účinné len v počiatočnom štádiu edému v kombinácii s inými liekmi, ale dlhodobé užívanie diuretík v lymfostáze dolnej končatiny nie je znázornené. Základná filariálna infekcia sa má liečiť dietylkarbamazínom.

Lymfangiogenéza je sprostredkovaná receptorom vaskulárneho endotelového rastového faktora 3 na lymfatickom endotelu. Niektoré skoré štúdie na zvieracích modeloch ukazujú, že stimulácia týchto receptorov molekulami cievneho endotelového rastového faktora C zlepšuje lymfatickú funkciu.

Chirurgická liečba

Priraďte operácie na lympostázu dolnej končatiny, aby ste znížili objem a procedúry bypassu. Chirurgická liečba je indikovaná iba v prípadoch neúspešnej konzervatívnej terapie, obrovského lymfedému, neschopnosti pohybu alebo práce, lymfóze alebo rekurentnej lymfangitídy. Chirurgické techniky závisia od lymfatickej patológie. V prípade obliterácie, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, bude najlepšou voľbou operácia znižovania objemu, zatiaľ čo lymfatická obštrukcia vyžaduje posun.

Operácie znižovania hlasitosti

Princípom týchto operácií je excízia rôznych prebytkových oblastí kože a podkožného tkaniva postihnutej končatiny. Rozsah operácií sa líši od odstránenia elipsovitých oblastí kože s uložením primárnych stehov do radikálnej operácie Charlesa, pri ktorom sa celá pokožka spolu so subkutánnymi tkanivami vyrezá do hlbokej fascie po celej holennej kosti a následne kožným štepením. V dôsledku tejto operácie boli dosiahnuté dobré výsledky, ale boli sprevádzané slabým kozmetickým účinkom a boli komplikované tvorbou papilómov a rezistentných vredov, vyčerpaním lymfy a presahom stehna. Liposukcia má dobré výsledky v prípadoch postmastektómie ramena a môže byť použitá na lymphotázu dolných končatín, avšak v menej závažných prípadoch, pretože existuje väčšia tendencia k fibróze.

Posunovacie operácie sa používajú na zablokovanie lymfatickej drenáže v dôsledku primárnej obštrukcie alebo sekundárnych príčin.

Ak existuje podozrenie, že lymfedém vyvstáva v dôsledku sekundárnych iatrogénnych príčin, je potrebné počkať na 6 mesiacov pred operáciou lymfatického bypassu, počas ktorého sa má opuch znížiť. Počas operácií posunu pre regionálnu obštrukciu lymfatického prúdu sa použila koža, svaly a omentum, ale v týchto tkanivách nie je dostatok lymfatických ciev a keďže technika sa opiera o vývoj nových lymfatických kanálov, nebol preukázaný veľký pokrok. Pokročilejšia operácia je entero-mesenterická posunu, ktorá je určená na prekonanie týchto problémov.

10 cm časť ilea je resekovaná spolu s mezenériou a otvorená pozdĺž opačného okraja. Sliznica je vyrezaná a submukóza bohatá na lymfatické a krvné cievy je uvoľnená. Najvyššie umiestnená lymfatická uzlina je určená, pretína a na jej vrchu je lemovaná podliatinová chlopňa. Štúdie poukazujú na skorý vývoj lymfatického skratu a počas 6-ročného sledovacieho obdobia sa v 75% prípadov ukázalo trvalé zlepšenie, ale počet operácií bol malý.

Na aplikáciu lymfaticko-lymfatických anastomóz a vytvorenie skratiek sa používajú lymfatické cievy pacienta z kontralaterálnej končatiny. Lymfatické cievy, ktoré sa vyžadujú pre bočnú stenu, sa určujú na stehne po zavedení modrej do medzipriestorových priestorov. Príjemné plavidlá sa vyhľadávajú pomocou pracovného mikroskopu. Ak dôjde k obštrukcii ileálneho lymfatického traktu, potom je štep pripojený k cievam opačnej inguinálnej oblasti. Na aplikáciu anastomózy je potrebné 40-násobné zväčšenie a 11-0 nespojité stehy, čo z technického hľadiska spôsobuje ťažkosti. Napriek tomu bolo obnovenie priepustnosti u zvierat dosiahnuté v 100% prípadov. Pri meraní objemu končatiny po takýchto operáciách sa v 66% prípadov zistilo počiatočné zlepšenie, avšak v priebehu roka sa pozorovalo zhoršenie v 50% prípadov. V súčasnosti sú k dispozícii údaje, ktoré fungujú normálne počas 8 rokov a na horných končatinách po dobu 10 rokov.

Lymfaticko-venózna anastomóza je fyziologická, ak zoberieme do úvahy spojenie hrudného lymfatického kanála a podkľúčovej žily. Lymfatická nádoba sa určí tak, ako je opísané vyššie, a koniec je anastomosovaný na strane s priľahlou žilou a poskytuje lymfodrenáž. Najlepšie výsledky sa dosiahnu pri aplikácii viacerých anastomóz s viacerými lymfatickými cievami a ak lymfedém nie je chronický. Vynikajúce dlhodobé výsledky boli publikované, pričom znížená končatina si udržala svoju veľkosť v 67% prípadov po dobu 7 rokov u 85% pozorovaných pacientov. Po mikrochirurgických intervenciách sa v 87% prípadov pozorovalo zníženie výskytu celulitídy.

Lymfóza dolných končatín - príčiny, symptómy, liečba, foto

Lympostáza nohy je progresívna choroba dolných končatín, najčastejšie postihujúca ženy v strede života, dnes na stránke alter-zdrav.ru o tom rozprávame, o príčinách jej výskytu, symptómoch, stupňoch vývoja, diagnostike, preventívnych opatreniach, metódach a metódach liečby choroby.

Lympostáza - čo to je, fotka, kód choroby podľa ICD-10

Lymfóza je bolestivý stav, ktorý sprevádza narušenie lymfatického systému a vedie k zhoršenému odtoku a cirkulácii lymfatickej tekutiny v ľudskom tele.

Je schopný sa hromadiť v tkanivách a je sprevádzaný silným opuchom nôh a koža sa stáva neprirodzeným zhutňovaním. Niekedy sa môžu do tohto procesu zapojiť horné končatiny.

Kód ICD-10: I89.8.

Choroba nie je zriedkavá, ovplyvňuje to v priemere každú desatinu alebo desiatu, pretože sme už zistili, že väčšina žien trpí.

Funkcia a úloha lymfatického systému v ľudskom tele

Lymfatický systém zabezpečuje správne fungovanie tela. Prispieva k:

 • Normalizácia metabolizmu tkanív.
 • Prenos a distribúcia tuku do krvného riečiska z črevného traktu.
 • Produkcia lymfocytov, ktoré pôsobia ako ochranná bariéra pre telo.
 • Produkcia protilátok.
 • Filtrácia tkanivovej tekutiny v lymfatických uzlinách odstraňuje toxické a cudzie prvky z tela.

Skladá sa z lymfatických uzlín, kapilár a kanálov. V prípade poškodenia zlyhá celý lymfatický systém. To prispieva k vývoju akumulácie tekutín v intersticiálnom lúmene a vedie k edému.

Príčiny limbovej lymfóze

Lymfóza môže byť primárna a sekundárna.

Primárna lymfóza alebo ochorenie Milroy je veľmi zriedkavé ochorenie, vyvíja sa na genetickej úrovni a môže postihnúť členov jednej rodiny.

Sekundárna lymfóza pôsobí ako komplikácia chronických ochorení. Najčastejšie vo svojej etiológii vývoja sa rozlišujú nasledovné patologické procesy:

 • Lipómy, fibrómy a ďalšie nádory, ktoré sú lokalizované v mäkkých tkanivách.
 • Pooperačné jazvy, ktoré sa nachádzajú v lymfatických uzlinách a cievach.
 • Zápalové procesy podkožného tuku (celulitída, vredy).
 • Zápalové varixy dolných končatín, trombóza a tromboflebitída.
 • Choroby srdca alebo obličiek, ktoré vedú k ich zlyhaniu.
 • Pacienti s sedavým lôžkom.

V zásade stojí za to povedať, že ochorenie lymfóza postihuje nielen dolné končatiny, ale aj horné končatiny, najčastejšie sa vyvinie po chirurgickom odstránení prsníka (mastektómia) v rakovine prsníka. Ale toto je téma pre samostatný článok, hoci princípy liečby, diagnostiky, príčiny a príznaky patológie nohy a paží sú takmer rovnaké.

Symptómy a štádia lymfóza

Na klinike Lymphostasis existujú tri štádiá ochorenia. Ich trvanie závisí od liečby.

 • 1. Fáza spontánneho edému (lymfedém).

Môže sa charakterizovať výskytom opuchu vo večerných hodinách, ktorý sám prechádza cez noc. Nasledujúce ráno pacient nemá žiadne patologické prejavy. V tomto štádiu opuch netrpí pacientom, sú bezbolestné, koža nezhustne. Po stlačení na povrchu pokožky zostáva hlboká. Sú reverzibilné a ľahko liečiteľné konzervatívnou liečbou.

 • 2. Fáza ireverzibilného edému (fibredema).

Štruktúra tkanív sa stáva hustá. Pri palpácii sa mäkké tkanivá stávajú bolestivé a malé dlahy, ktoré zostávajú po hmataní, dlho nehladia.

V dôsledku cirkulačnej nedostatočnosti môže mať pacient kŕče. Koža sa zmení farbou a stane sa tmavohnedou farbou. Výrazne sa tiahnu a na povrchu sa objavujú trhliny. To môže byť príčinou vstupu infekcie, ktorá sa prejavuje vo forme rozptýlených červených škvŕn.

Koža silno stuhne, nie je možné zachytiť záhyb a v podkožnom tukovom tkanive počas palpácie sa môže zistiť tvorba zhutnených vláknitých kordov.

Existuje určitá strata normálnych obrysov končatín a pohybové funkcie sú narušené, pretože postihnutá noha v kĺboch ​​sa takmer neohýba.

Ovplyvnené oblasti sú charakterizované ťažkou hypertrofiou, ktorá vedie k kontrakcii a osteoartróze. Všetky tieto patologické procesy vedú k inému druhu vyrážky a výskytu ťažko liečiteľných trofických vredov. Vývoj erysipelov alebo ekzému je tiež často zaznamenaný.

Okrem výskytu tohto klinického obrazu majú pacienti všeobecnú nevoľnosť, únava, strata sily, opakujúce sa bolesti hlavy, bolesť kĺbov. Obezita sa vyvíja, ťažkosti s koncentráciou.

Krajina prestáva plne vykonávať svoje funkcie pohybu, sepsa sa vyvíja.

Diagnóza lymfóza

• Po prvé, na potvrdenie diagnózy sú pacienti predpísaní na podstúpenie ultrazvukového vyšetrenia dopplerovým vyšetrením ciev.
• Tiež na stanovenie presnej diagnózy pomocou röntgenovej lymfogra fi e, počítačovej tomografie, MRI. Tieto techniky vám umožňujú získať podrobné informácie o patologických procesoch.
• Nebude mať žiadny krvný test, na kontrolu funkcie obličiek je potrebný test moču.
• Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s ochoreniami, ako sú trombóza hlbokých žíl alebo postlebitálny syndróm.

Liečba lymfatického systému dolných končatín

Ako liečiť lymfóza nohy - naše dolné končatiny?

Mnoho pacientov, ktorí čelia tomuto ochoreniu, ani nevie, ktorý doktor liečí lymfóza? Odpovieme. Lymfologie. Je pravda, že takýto špecialista sa nemôže v priebehu dňa nachádzať v provinčných mestách s ohňom, takže budete musieť požiadať flébologa alebo vaskulárneho chirurga.

Terapia tohto patologického procesu pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Zistenie príčiny tejto choroby.
 • Pozastavte vývoj tohto procesu.
 • Vykonajte akcie, ktoré prispejú k normalizácii metabolických a regeneračných procesov v mäkkých tkanivách dolných končatín.

Na tento účel použite:

1. Opatrenia fyzického vplyvu.

Ide o skupinu terapeutických opatrení zahŕňajúcich fyzikálnu terapiu, ktorá sa koná najmenej 2 krát denne. Komplex cvičení môže zahŕňať:
• Ohýbanie rozšírenia prstov.
• Otáčanie kĺbov.
• "Kreslenie ôsmich" stôp.
• Môžete použiť výcvikový bicykel.

Pozitívny účinok sa dosahuje pri pravidelnej cvičebnej terapii. Pri vykonávaní cvičení fyzikálnej terapie na bolavú nohu je nevyhnutné nastaviť kompresný obväz, na tento účel by sa malo použiť obväz, s výhodou elastický.

Aby ste predišli stagnácii lymfy a znížili opuch kože, doporučuje sa terapeutická masáž, ktorú možno vykonať každý druhý deň.

Kompresný úplet má veľmi dobrý účinok, ktorý je na rozdiel od elastických obväzov veľmi vhodný na použitie.

2. Liečebná terapia.

 • Na zlepšenie metabolických procesov v tkanivách sa predpisujú lieky z flebotonickej skupiny (Detralex, Vazoket, Phlebodia).
 • Liečba, ktorá zvyšuje tón žíl, je veľmi vhodná na začiatku tejto patológie (Troxevasin, Venoruton, Troxerutin).
 • Riedidlá na krv - Curantil, Trental.
 • Na odstránenie nadbytočných tekutých diuretík (diuretikum). Ich príjem a menovanie je pre každého pacienta veľmi individuálne, preto ich môže predpísať iba lekár.

V nedávnej dobe sa hirudoterapia používa na liečbu lymfóza spodných končatín, toto liečenie je pomocou lekárskych pijavíc. Veľmi dobre odstraňujú opuchy a aktivujú imunitný systém. Počas jednej relácie môžete použiť maximálne 5 pijavíc. Priebeh liečby pozostáva z 12 procedúr, ktoré sa vykonávajú nie viac ako 2 krát týždenne.

Ako dodatočnú liečbu môžete využiť fyzioterapiu.

Dolná limbová lymfóza - domáca liečba

Liečba tradičnými liekmi je prípustná iba v počiatočných štádiách tejto choroby.

 • Po prvé, pri liečbe lymfostázy doma sa odporúča použitie koreňa sladkého drievka, pretože tento liek pomáha pri čistení lymfatického systému, dochádza k zvýšeniu lymfatickej drenáže.

Rozdrvené suroviny v množstve 10 gramov, naplnené pohárom vriacej vody, uchovávané počas pol hodiny vo vodnom kúpeli, potom ochladené, filtrované a doplnené vodou na pôvodný objem.

Vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne. Pri procese čistenia zvyčajne začína veľké vyprázdňovanie z nosa, očí a hrdla. Po hodine vezmite 1 polievkovú lyžicu enterosgelu alebo iného sorbentu. Môžete jesť 2-3 hodiny po liečbe. Purifikácia trvá 2 týždne.

Môžete nahradiť odvar z koreňového lekárskeho sirupu zo sladkého drievka, ale jeho účinok bude mierne nižší v dôsledku cukru a iných zložiek kompozície.

 • Druhou najpopulárnejšou radou by bolo používanie dvojnásobne riedeného jablčného octu - používa sa na jemné trenie s prvkami masáže chodidiel od spodu nahor, do slabín lymfatických uzlín.

Jablkový jablkový ocot pomáha posilňovať cievne steny, znižuje napučiavanie a poruchy trofického tkaniva. Nechajte ju uschnúť 10 minút, potom opláchnite studenou vodou, ak dôjde k poškodeniu kože, odporúča sa aplikovať masť alebo gél po posilnení ciev ako je Troxevasin.

Aké sú ďalšie ľudové lieky na limbovú lymfóza?

Pri absencii pozitívnej dynamiky konzervatívnej liečby pacienti pokračujú v liečbe v chirurgickej nemocnici. Pre zlepšenie lymfatickej drenáže sa vykonáva operácia.

komplikácie

Komplikácia sa zvyčajne rozvíja vo fáze ireverzibilného edému. Vedú k vzniku rôznych kontraktúr v kĺboch ​​a vedú k porušeniu motorických funkcií osoby.

Poranenie mäkkých tkanív sprevádza výskyt trofických vredov a veľmi často sa k nim spája bakteriálna infekcia.

Erysipelas môže viesť k sepse (infekcii krvi) a spôsobiť smrť.

Prevencia lymfóza - vývoj a progresia

Aby sa zabránilo rozvoju lymfóza, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Treba sa vyhnúť nadmernému zdvíhaniu.
 • Noste pohodlnú, priestrannú obuv.
 • Starostlivosť o pokožku dolných končatín: keď sa objavia aj malé rany, je potrebné ihneď ich dezinfikovať, ošetriť jódom a aplikovať sterilný obväz.
 • Rovnako dôležité je aj vypočuť si odporúčanie odborníka na výživu. Obmedzte príjem tekutiny na jeden a pol litra denne. Nejedzte slané a korenené jedlá, zvyšuje smäd. Nepoužívajte veľké množstvo sacharidov, ak je to možné, opustite pekárenské výrobky, cestoviny, ryžu a zemiaky.
 • Používajte čo najviac vo vašej strave ovocia a zeleniny.

Lymfóza je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu a malo by sa vykonať s prihliadnutím na závažnosť patologického procesu.

Naše plavidlá

Liečba a prevencia cievnych ochorení

Symptómy a možnosti liečby lymfostázy dolných končatín

Lymfóza spodnej končatiny je opuch tkaniva vyvolaný zhoršenou lymfatickou drenážou z kapilár a periférnych ciev nohy. U ľudí s vrodeným alebo získaným ochorením lymfatického systému sú procesy evakuácie lymfatickej tekutiny narušené, čo vedie k zvýšeniu veľkosti postihnutých končatín.

Príčiny vývoja

Lymphostáza (lymfedém) je dvoch typov:

 1. Vrodená. Primárny lymfedém je charakterizovaný vrodeným defektom lymfatického systému, nedostatočnosťou ventilov a nedostatočným vývojom ciev, čo vedie k zablokovaniu odtokových kanálov. Primárna lymfóza dolných končatín sa prejavuje už v detstve, môže naraz zasiahnuť jednu alebo obe strany.
 2. Získal. Sekundárna lymfóza - porážka zdravého lymfatického systému po určitých ochoreniach, zraneniach alebo chirurgickom zákroku. Väčšinou sa vyvíja len na jednej strane nožného zdvihu alebo dolnej nohy.

Porucha lymfatického obehu, ktorá vedie k zadržiavaniu tekutín v tkanivách, sa pozoruje v prípade patologických porúch a ochorení tela, je príčinou výskytu sekundárnej lymfóza:

 • zlyhanie srdca;
 • ochorenie obličiek;
 • hypoproteinémia;
 • venózna nedostatočnosť;
 • arteriovenózna fistula;
 • posttrombotický syndróm.

Lymfóza z dolných končatín môže byť komplikáciou po chirurgickom zákroku, ožarovaním a rôznymi druhmi zranenia. Porušenie lymfatickej drenáže sa môže vyskytnúť pri kompresii zápalových infiltrátov s nádormi.

Etapy a symptómy ochorenia

Lympostáza nohy je charakterizovaná postupným vývojom, počas ktorého existujú tri štádiá s rôznymi symptómami.

Prvá fáza

Prvý stupeň ochorenia sa nazýva lymfodermitída, charakterizuje ju mierna akumulácia lymfatickej tekutiny. Zmenšuje sa minimálny a mierny opuch prstov, oblúka nohy a dolnej časti holennej kosti, ktoré prechádzajú pod vplyvom chladu a po odpočinku. V niektorých prípadoch sa v oblasti nafúknutia môže vytvoriť záhyb pokožky.

Pacient v prvom štádiu necíti žiadne nepohodlie: v nohách nie je žiadna bolesť a ťažkosť.

Druhá fáza

Postupne ochorenie prechádza do druhého štádia vývoja - fibrodermitu. Počas tohto obdobia sa povaha edému stáva trvalým, pozoruje sa bolestivé zahustenie. Pacient má ťažkosti s ohýbaním a odobratím končatín. Konštantná ťažkosť v nohách sa stáva neznesiteľnou, koža sa hrubá a nezhromažďuje v záhyboch. To signalizuje začiatok proliferácie spojivových buniek v tkanivách nohy.

Už si môžete všimnúť výrazné zvýšenie obvodu nohy. Po dlhom pobyte na nohách sa vyskytujú kŕče vo svaloch teliat a v kĺboch ​​nohy. Existuje modrá a zhrubnutá koža, ktorej príčinou je nadmerná tvorba podkožného tkaniva. V miestach neustáleho kontaktu s odevom sa vytvárajú vredy, z ktorých dochádza k vymiznutiu lymfy.

Tretia etapa

Posledná fáza lemfedému v nohách sa nazýva elefantiáza. Nadmerná proliferácia spojivových buniek deformuje končatinu a zvyšuje veľkosť. Symptómy sú jasne vyjadrené: zvyšuje sa stratum corneum, objavujú sa na nej bradavice a pigmentové škvrny. Ovplyvnená končatina nemá žiadne kontúry, fibrózu a cystické zmeny v tkanivách.

Pacient s tretím stupňom lympastázy sa nemôže voľne pohybovať, pohyblivosť kĺbov je obmedzená. Strata výkonu sa stáva príčinou priradenia zdravotného postihnutia.

Účinky lymfedému sa stávajú nevratnými. Liečba sa vykonáva na zmiernenie symptomatických prejavov a znižuje riziko komplikácií, vrátane: ekzému, osteoartritídy, trofických vredov, kontraktúr a erysipiek.

Diagnostické metódy

Na iné príčiny sa môže objaviť teplo nohy a symptómy charakteristické pre lemfedém. Preto je pred liečbou lymphotázou dolných končatín potrebná konzultácia s flebológom a kompletná diagnóza. Identifikovať ochorenie a určiť závažnosť komplexu štúdií:

 • externé vyšetrenie a analýza príznakov;
 • vaskulárna dopplerovská sonografia;
 • Ultrazvuk ciev dolných končatín;
 • biochemický krvný test;
 • analýza moču;
 • lymfografiu a lymfoscintigrafiu.

Po diagnostikovaní determinuje phlebolog komplex liečebných opatrení, pomáha vytvárať terapeutické menu a odporúča špeciálne cvičenia, ktoré sa dajú vykonať doma. Prognóza ochorenia závisí výlučne od včasnej liečby.

Komplexná liečba lymfostázy dolných končatín

Prvou úlohou lekára je odstrániť príčinu poruchy lymfatického systému.

Pri liečbe samotného ochorenia sa používa rozsiahly terapeutický komplex, ktorý zahŕňa: farmakoterapiu, zdravotné strava, špeciálne cvičenia, masáže a nosenie kompresného spodného prádla.

Konzervatívna terapia sa používa iba s limforformitom a na začiatku vývoja fibrodermy, v pokročilejších prípadoch je indikovaná chirurgická liečba.

Liečba liečiv

Farmakoterapia lymfedému nohy je použitie liečiv rôznych skupín na zlepšenie toku lymfy a krvného obehu, posilnenie a zvýšenie elasticity cievnych stien:

 • Fleboprotektory. Na zlepšenie tónu krvných ciev regulácia mikrocirkulácie v tkanivách používala drogy: Detralex, Troxevasin, Troxerutin vo forme masti.
 • Enzýmové prípravky. Majú protiedémové, protizápalové, fibrinolytické účinky. Lieky: Wobenzym, Flogenzyme.
 • Angioprotectors. Zvýšte tón a posilnite steny lymfatických ciev, čím sa znižuje intenzita tvorby opuchov. Nasledujúce lieky sa používajú: Eskuzan, Aescin, Venitan.
 • Protidoštičkové látky. Lieky sa používajú na riedenie krvi: Curantil, Trental.
 • Diuretiká. Diuretiká sú predpisované s opatrnosťou: Uregit, Torasemid.
 • Antibiotiká a glukokortikosteroidy. Zobrazuje sa v prítomnosti trofických vredov, erysipelov, ekzému. Výber lieku závisí výlučne od individuálneho prípadu.
 • Regeneruje. Stimulujte aktivitu kolagénu obnovením rastu zdravých buniek v stenách krvných ciev. Pomôžte znížiť edém. Aplikovaná masť: Solcoseryl, Actovegin.

Súbežne s hlavnou liečbou je predpísaný komplex vitamínov a imunomodulátorov.

Dôvody na použitie chirurgického zákroku - zanedbávané prípady, pri ktorých liečba liekom neprináša požadovaný účinok. Praktické metódy:

 • Liposukcia, lipektómia - s cieľom vrátiť funkčnosť končatiny sa odstráni nadbytočný podkožný tuk;
 • Ukladanie lymfatických žilových anastomóz - vytvára fistulasu medzi venóznym a lymfatickým systémom. Táto metóda umožňuje dodatočnú lymfodrenáž.

Chirurgické operácie sa nevykonávajú na pozadí progresívnej rakoviny a erysipiek.

Kompresia a kinesitéria

Táto metóda terapie pozostáva z vyvíjania tlaku na hornú časť postihnutej končatiny na koži a podkožnom tkanive. V nemocnici sa vykonáva pomocou pneumatického zariadenia.

Doma sa odporúča nosiť kompresné spodné prádlo. Môže byť zvolený podľa stupňa kompresie, pričom sa zohľadňuje odporúčanie ošetrujúceho lekára. Kompresné spodná bielizeň sa neustále nosí a odstraňuje v noci.

Masáž pre lymfostázu dolných končatín je dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby.

Počas masáže je cievna kontrakcia lymfatického prúdu stimulovaná manuálnymi alebo hardvérovými metódami, ktoré zabezpečujú aktívny pohyb tekutiny cez kanál. Hlbokú a profesionálnu masáž môžu robiť len odborníci s lekárskym vzdelávaním. Tento postup je kontraindikovaný v prítomnosti trofických vredov a erysipela.

Doma si môžete urobiť vlastnú masáž a stimulovať dennú lymfodrenáž. Účinok masáže sa zvyšuje, ak to urobíte po tom, čo ste si vybrali teplú kúpeľ a zahrievali cvičenia.

Postup začína aplikáciou masážneho krému. Ľahké kruhové pohyby sa vykonávajú smerom od lymfatického toku smerom zdola nahor. Vyhnite sa oblastiam s veľkými kŕčovými žilami a bradavicami. Masáž sa vykonáva najmenej 10 minút, potom sa v končatine vytvorí pocit tepla. Celkový kurz je 14 dní, po ktorom je potrebná 10-dňová prestávka. Ak dôjde k silnej bolesti, odporúča sa ukončenie procedúry.

K konzervatívnemu ošetreniu pridávajú komplex špeciálnej gymnastiky, ktorý sa musí vykonávať dvakrát denne v kompresnom bielizni:

 • cvičenie "bicykel" v horizontálnej polohe;
 • ohyb a rozšírenie prstov;
 • kreslenie "osem" nohy v sede;
 • otáčanie kolenných a členkových kĺbov.

Po cvičení sa odporúča pokojný stav najmenej 30 minút. Výrazne zlepšuje stav nôh Škandinávska chôdza a plávanie. Lekárska gymnastika sa zastaví, keď sa objaví silná bolesť.

Zdravé jedlo

Diéta na lympostázu dolných končatín zahŕňa radikálne obmedzenie soli, korenistých, vyprážaných potravín a komplexných sacharidov. Tieto produkty majú tendenciu zadržovať tekutinu a prispievať k ukladaniu tuku, čo veľmi komplikuje liečbu choroby.

Jedlo by malo byť vyvážené a čiastočné. Odporúča sa obmedziť živočíšne tuky na 10 g denne a zvýšiť rastlinné oleje na 20 g. Diétu možno obohatiť o zeleninu, ovocie, orechy, mliečne výrobky, obilniny.

Menu musí obsahovať proteíny živočíšneho a rastlinného pôvodu, ktoré posilňujú imunitný systém a podieľajú sa na konštrukcii nových buniek. Môžete variť morské plody, hydinu, pohánku a strukoviny.

Je dôležité dodržiavať režim pitnej vody, celkové množstvo tekutiny by nemalo presiahnuť 2 litre. Uprednostňuje sa filtrovaná voda, kompóty, ovocné nápoje a bylinné čaje bez cukru. Po 20 hodinách musíte vylúčiť akékoľvek nápoje.

Ľudové opravné prostriedky

Konzervatívnu liečbu je možné doplniť ľudovými prostriedkami, ktoré sa používajú iba po konzultácii so svojím lekárom. Navrhuje sa, aby sa z dostupných produktov, ktoré sa dajú ľahko pripraviť doma, použili infúzie, odvarky a kompresie:

 • Skorocel. Sušené a rozdrvené listy (2 polievkové lyžice) sa nalejú do vriacej vody (0,5 l) a 8 hodín infúzia. Deformovaná infúzia užívaná 3 krát denne, 100 ml.
 • Cesnak. Nakrájaná zelenina (250 g) sa naplní kvapalným medom (350 g) a infúziou po dobu 7 dní. Vezmite 3 krát denne a 1 polievkovú lyžičku. l. 1 hodinu pred jedlom.
 • Púpava. Nasekaný koreň (1 polievková lyžica) sa naplní vriacou vodou (0,5 l) a varí sa 5 minút. Bujón sa užíva ráno 100 ml. Môžete vyrobiť kompresie z ľudového lieku tým, že použijete kúsok látky namočenej v bujóne do problémovej oblasti.
 • Cibuľová žiarovka. Birch decht (2 lyžičky) sa pridá do pečenej a búchanej cibule. Zmes sa nanesie na gázovú tkaninu a aplikuje sa na edematóznu oblasť, nechá sa pracovať v noci.
 • Repa. Každodenné užívanie šťavy z tejto zeleniny pomôže regulovať metabolické procesy v lymfatickom systéme.
 • Rosehip, ryže. Bobule a listy sú varené ako čaj. Nápoj sa konzumuje 100 ml, 2 krát denne pred jedlom. Liečivo má diuretické vlastnosti.

Hirudoterapia sa bežne používa v ľudovej medicíne. Pred liečbou pijavicami je potrebná konzultácia ošetrujúceho lekára, procedúra má kontraindikácie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Vzhľad modrín na rukách žien bez zjavného dôvodu a ako s nimi zaobchádzať

Zvratky na rukách žien môžu signalizovať prítomnosť hormonálnych porúch alebo patológií v ich telách. Ak chcete zistiť príčinu takýchto hematómov, mali by ste sa poradiť s lekárom a podrobiť sa lekárskej prehliadke.

Venózna dysgeémia a príčiny jej vývoja

Venózna dysgeémia alebo venózna dysfunkcia je ochorenie, pri ktorom dochádza k silnému narušeniu prietoku mozgových ciev (CNS) krvi do myokardu.V dôsledku venóznej dysgeémie sa rýchlosť krvného obehu spomaľuje, čo vedie k stagnácii krvného obehu a narušeniu jeho smeru.

Čo je mozgová leukoencefalopatia: typy, diagnóza a liečba

Leukoencefalopatia mozgu - táto patológia, pri ktorej dochádza k porušeniu bielej hmoty, spôsobuje demenciu. Existuje niekoľko nosologických foriem spôsobených rôznymi príčinami.

Miera ESR počas tehotenstva

Počas tehotenstva v ženskom tele sa zmeny prejavujú na všetkých úrovniach vrátane biochemickej úrovne. Ak netehotná žena má niektoré ukazovatele, napríklad krv, potom tehotná žena má úplne iné ukazovatele.

Krvný test PTI: norma u mužov a žien

Krvný test na protrombínový index (skrátený ako PTI) je veľmi dôležitým ukazovateľom, ktorý je potrebný na počiatočnú diagnózu poruchy krvácania. Umožňuje včasné stanovenie náchylnosti pacienta na trombózu a krvácanie rôzneho pôvodu.