Ischemická mozgová príhoda nie je choroba, ale klinický syndróm, ktorý sa vyvíja v dôsledku všeobecnej alebo lokálnej patologickej vaskulárnej lézie. Tento syndróm je spojený s ochoreniami, ako je ateroskleróza, ischemická choroba srdca, hypertenzia, srdcové choroby, diabetes a krvné choroby. Ischemická mŕtvica mozgu (alebo jej srdcový záchvat) sa vyskytuje vtedy, keď je mozgová cirkulácia narušená a prejavuje neurologické symptómy počas prvých hodín nástupu, ktoré pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín a môžu viesť k smrti.

Z troch typov mŕtvice: ischémia, hemoragická mŕtvica a subarachnoidálne krvácanie sa prvý typ vyskytuje v 80% prípadov.

Formy ischemickej cievnej mozgovej príhody

Výskyt tohto syndrómu je dôsledkom odstavenia určitej časti mozgu v dôsledku zastavenia jeho zásobovania krvou. Klasifikácia odráža príčinu jeho výskytu:

 • tromboembolické - výskyt krvnej zrazeniny upcháva lumen cievy;
 • hemodynamické - dlhotrvajúce kŕče cievy spôsobujú, že mozog dostáva živiny;
 • lacunar - poškodenie malého priestoru, nie viac ako 15 mm, spôsobuje menšie neurologické príznaky.

Existuje klasifikácia podľa lézie:

 1. Prechodný ischemický záchvat. Malá oblasť mozgu je ovplyvnená. Príznaky zmiznú do 24 hodín.
 2. Drobný zdvih - obnovenie funkcií sa uskutoční do 21 dní.
 3. Postupné - príznaky sa objavujú postupne. Po obnovení funkcie zostávajú neurologické reziduálne účinky.
 4. Dokončené alebo rozsiahle ischemické cievne mozgové príhody - príznaky pokračujú dlhší čas a po liečbe zostávajú pretrvávajúce neurologické účinky.

Choroba sa klasifikuje podľa závažnosti: mierna, stredná a závažná.

Príčiny ischemickej cievnej mozgovej príhody

Najčastejšia mŕtvica sa vyskytuje u fajčiarov vo veku od 30 do 80 rokov, ktoré sú stále vystavené stresu. Dôvody pre ischemickej mŕtvice týchto ochorení zahŕňajú obezitu, hypertenziu, ischemickú chorobu srdca, rôzne arytmie, poruchy krvnej koagulácie, vaskulárne ochorenia (dystónia), diabetes mellitus, ateroskleróza, vaskulárne patológie krku a hlavy, migrény, ochorenia obličiek.

Kombinácia týchto faktorov zvyšuje riziko mŕtvice. Z histórie ochorenia: ischemická mŕtvica dochádza v priebehu a po spánku, a často to možno predchádzať: psycho-emocionálne preťaženie, dlhšie trvajúci bolesť hlavy, alkoholu, prejedanie, strata krvi.

Hlavné príznaky

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody sú rozdelené na mozgové, charakteristické pre akúkoľvek mŕtvicu a ohnisko - tie symptómy, ktoré môžu určiť, ktorá oblasť mozgu utrpela.

Pri akomkoľvek zdvihu vždy dôjde:

 • strata vedomia, zriedkavo - vzrušenie;
 • porucha orientácie;
 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • teplo.

Tieto príznaky sprevádzajú príznaky ischemickej cievnej mozgovej príhody. Podľa závažnosti ohniskových symptómov sa určí stupeň a objem lézie. Vyskytli sa porušenia:

 1. Pohyb - slabosť alebo neschopnosť vykonať bežné pohyby hornej a (alebo) dolnej končatiny na jednej alebo oboch stranách - paréza.
 2. Koordinácia - strata orientácie, závrat.
 3. Speech - neschopnosť rozumieť reči (afázia) a používanie hlasového aparátu: nezreteľná výslovnosť - dyzartria, narušenie čítanie - Alex sa "absencia" z písania - agraphia, neschopnosť počítať do 10 - dyskalkúliou.
 4. Citlivosť - prehľadávanie.
 5. Vízie - pokles, strata vizuálnych polí, dvojité videnie.
 6. Prehltnutie - aphagia.
 7. Správanie - ťažkosti pri vykonávaní základných funkcií: kefujte si vlasy, umyte si tvár.
 8. Spomienka - amnézia.

Pri ischemickej mŕtvici ľavej hemisféry dochádza k narušeniu citlivosti, zníženiu svalového tonusu a paralýze na pravej strane tela. Práve s porážkou tejto oblasti je možné buď neprítomnosť reči u pacientov, alebo nesprávna výslovnosť určitých slov. Ak dôjde k mŕtvici v časovom laloku, pacienti sa dostanú do depresívnych stavov, nechcú komunikovať, ich logické myslenie je narušené alebo chýba, preto sa niekedy vyskytujú ťažkosti pri diagnostike.

Všetky tieto príznaky sa objavujú už nejaký čas, preto existuje niekoľko období výskytu mozgovej príhody: akútna - až 6 hodín, akútna - až niekoľko týždňov, predčasné zotavenie - až 3 mesiace, oneskorené zotavenie - až 1 rok, obdobie následkov - až 3 roky a dlhodobé dôsledky - viac ako 3 roky.

Diagnostika ťahu

Včasná a presná diagnóza tejto choroby nám umožňuje poskytnúť náležitú pomoc v najakútnejšom období, začať primeranú liečbu a predchádzať závažným komplikáciám vrátane smrti.

Spočiatku vykonávajú základný výskum: klinický krvný test, EKG, biochemický krvný test na stanovenie močoviny, glukózy, jej elektrolytu a lipidového zloženia a koagulačný systém. Povinné vyšetrenie mozgu a krčka maternice pomocou CT a MRI. Najinformatívnejšou metódou je magnetická rezonancia, ktorá presne indikuje miesto lézie a stav ciev, ktoré kŕmia túto oblasť. CT snímka zobrazí oblasť srdcového infarktu a následky mozgovej príhody.

Základné princípy liečby

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody by mala byť včasná a zdĺhavá. Iba s týmto prístupom je možné čiastočne alebo úplne obnoviť funkčnosť mozgu a zabrániť následkom. Prvé následky po cerebrálnej ischemickej mozgovej príhode zahŕňajú: mozgový edém, kongestívnu pneumóniu, zápal močového systému, tromboembolizmus, vredy.

Pacienti v prvých 6 hodinách sú hospitalizovaní na špecializovaných oddeleniach neurologickej a intenzívnej starostlivosti. Liečba mozgovej príhody ischemického typu začína elimináciou akútnych porúch respiračného a kardiovaskulárneho systému. V prípade potreby sa pacient intubuje a prenesie na umelé dýchanie. Je dôležité obnoviť dodávanie krvi do mozgu, normalizáciu rovnováhy medzi kyselinou a vodou a elektrolytom. Vykonáva sa nonstop dozor pre respiračné funkcie, činnosť srdca a cievne homeostázy - monitorovanie krvného tlaku, EKG, srdcová frekvencia, obsah hemoglobínu v krvi, rýchlosti dýchania, krvný cukor, telesnej teploty. Hlavné aktivity sú zamerané na zníženie intrakraniálneho tlaku a zabránenie opuchu mozgu. Prevencia zápalu pľúc, pyelonefritídy, tromboembólie, spánku.

Špecifická liečba ischemickej mozgovej cievnej mozgovej príhody spočíva v zlepšení mikrocirkulácie mozgu, odstránení príčin, ktoré bránia dodávaniu živín do neurónov.

Trombolýza pri ischemickej mŕtvici je najefektívnejšou technikou, ak sa uskutočňuje počas prvých 5 hodín po nástupe mozgovej príhody. Je založený na koncepte, že v mozgovej príhode je nezvratne ovplyvnená len časť buniek - ischemické jadro. Okolo nej je oblasť buniek, ktoré sú vypnuté z fungovania, ale zachovajú životaschopnosť. Pri predpisovaní liekov, ktoré pôsobia na krvnú zrazeninu, zriedia a rozpúšťajú, prietok krvi sa normalizuje a funkcia týchto buniek sa obnoví. V tomto prípade sa liek používa: Aktivujte. Je určený až po potvrdení diagnózy ischemickej cievnej mozgovej príhody intravenózne, v závislosti od hmotnosti pacienta. Jeho použitie je kontraindikované pri hemoragickej mozgovej príhode, mozgových nádoroch, krvácavých tendenciách, znižovaní krvnej zrážanlivosti a ak pacientka nedávno podstúpila operáciu brucha.

Hlavné lieky na liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody sú:

 • Antikoagulanciá - heparín, fragmín, nadroparín.
 • Riedidlá krvi - aspirín, kardiomagnyl.
 • Vasoaktívne lieky - pentoxifylín, vinpocetín, trental, sermion.
 • Antidoštičkové látky - Plavix, tiklid.
 • Angioprotektory - etamzilát, predajc.
 • Neurotrofia - piracetam, cerebrolyzín, nootropín, glycín.
 • Antioxidanty - vitamín E, vitamín C, mildronát.

Liečba ischemickej mŕtvice pravej strane je odlišná od liečenia ischemickej cievnej mozgovej príhody, ľavej strane, ale v terapii musí byť individuálna a rôzne kombinácie liekov, ktoré sú predpísané len.

Jedlo po mŕtvici

Okrem farmakoterapie a náležitej starostlivosti závisí úspech na zotavovaní od toho, aké výrobky pacient spotrebuje. Jedlo po ischemickej mozgovej príhode by nemalo spôsobiť iný záchvat a zabrániť možným komplikáciám.

Musíte jesť 4-6 krát denne. Jedlo by malo byť nízkokalorické, ale bohaté na bielkoviny, rastlinné tuky a komplexné uhľohydráty. Na prevenciu zápchy je potrebné použiť veľké množstvo rastlinných vlákien. Surová zelenina - špenát, kapusta, repa zlepšiť biochemické procesy v tele, preto by mal byť v ponuke v dostatočnom množstve. Denné použitie čučoriedok a brusníc je nevyhnutné, pretože prispievajú k rýchlej eliminácii voľných radikálov z tela.

Nie je vyvinutá špeciálna strava po ischemickej mozgovej príhode. Hlavné odporúčania: menej soli, používanie údeného mäsa, vyprážané, tučné, múky sú vylúčené. A tak hlavnými produktmi pre pacientov sú: nízkotučné mäso, ryby, morské plody, mliečne výrobky, obilniny, rastlinné oleje, zelenina, ovocie.

Rehabilitácia ťahu

Mŕtvica je jedným z najdôležitejších zdravotných a sociálnych problémov štátu kvôli vysokej úmrtnosti, invalidite pacientov, zložitosti a niekedy aj neschopnosti ich prispôsobiť normálnemu životu. Ischemická mozgová príhoda je nebezpečná s následkami: paréza a paralýza, epileptické záchvaty, zhoršený pohyb, reč, zrak, prehĺtanie, neschopnosť pacientov slúžiť.

Rehabilitácia po ischemickej mŕtvici - ide o aktivity zamerané na sociálnu adaptáciu pacienta. Liečba liečiv by sa nemala vylúčiť počas rehabilitačného obdobia, pretože zlepšuje prognózu zotavenia z mozgovej ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Obdobie zotavenia je dôležité obdobie v nápravných opatreniach po mozgovom infarkte. Keďže po mŕtvici je väčšina telesných funkcií narušená, trpezlivosť príbuzných a čas na ich úplné alebo čiastočné zotavenie sú potrebné. U každého pacienta po akútnom období sa vyvinú individuálne rehabilitačné opatrenia po ischemickej mozgovej príhode, ktorá zohľadňuje charakteristiky priebehu ochorenia, závažnosť symptómov, vek a sprievodné ochorenia.

Odporúča sa vykonať zotavenie z ischemickej cievnej mozgovej príhody v neurologickom sanatóriu. Pomocou fyzioterapie, cvičebnej terapie, masáže, blázinovej terapie, akupunktúry, motora sa obnovia vestibulárne poruchy. Neurológovia a rečoví terapeuti pomôžu pri obnovení reči po ischemickej mozgovej príhode.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody s ľudskými liekmi sa môže vykonávať iba počas obdobia zotavenia. To môže byť vhodné zaradiť do jedálnička termínov, jahody, citrusové plody, vypiť lyžicu medu zmiešané s cibuľovou šťavou po jedle, tinktúru šišky ráno, vykúpať sa šípky vývar, piť odvar z mäty a šalvie.

Liečba po mozgovej príhode v domácnosti je niekedy účinnejšia ako liečba v nemocnici.

Prevencia a prognóza ischemickej mozgovej mŕtvice

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu. Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou závisí od mnohých faktorov. Počas prvých týždňov utrpí 1/4 pacientov mozgový edém, akútne srdcové zlyhanie a zápal pľúc. Polovica pacientov žije 5 rokov, štvrťrok - 10 rokov.

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Ischemická mozgová príhoda: príznaky, prvá pomoc a liečba

Mozgový infarkt alebo ischemická mŕtvica - strašné ochorenie, ktoré sa prejavuje pri akútnom narušení cerebrálneho obehu a je výsledkom iných patologických stavov. Medzi všetkými pacientmi, ktorí majú byť hospitalizovaní s príznakmi porúch krvného obehu mozgu, je prevažná väčšina diagnostikovaná touto konkrétnou chorobou. Zároveň sú starší ľudia vystavení riziku.

Vzhľadom na tragédiu možných následkov v prípade neskorého apelovania na lekársku pomoc pri prvých príznakoch ochorenia (smrť, vážne obmedzenie fyzických schopností), nemali by ste čakať a stratiť drahé minúty.

Podstata ischemickej cievnej mozgovej príhody

Ischemická mozgová mŕtvica sa vyskytuje v dôsledku úmrtia jednotlivých miest centrálneho nervového systému v dôsledku nedostatku výživy a kyslíka. Je to mozog medzi všetkými orgánmi, ktorý je hlavným spotrebiteľom kyslíka. Náhla hypoxia (deprivácia kyslíka) po 5-8 minútach spôsobuje postupné poškodenie a čoskoro - nekrózu tkanív a neurónov. Prognóza pre pacientov bude sklamaním, ak výživu mozgu nebude čo najskôr obnovená. V rovnakej dobe ani včasná a kvalifikovaná pomoc nezaručuje absenciu negatívnych dôsledkov na funkčné schopnosti organizmu.

Charakteristika ischemických lézií

Charakteristickým znakom ischemickej mozgovej príhody je nedostatok krvného obehu spôsobený zhoršenou priechodnosťou v cievach. Obmedzenie výživy a potom smrť sa pozoruje pozdĺž dĺžky cievy, ako aj v oblasti jej kapilárnych ramien.

Hlavnými príčinami zhoršenej vaskulárnej priepustnosti sú aterosklerotické plaky, kŕče, upchatie spôsobené embólmi alebo krvnými zrazeninami, ako aj kompresia (stláčanie). Špecifická príčina, ako aj priebeh akútneho štádia nástupu patológie určia taktiku liečby, dĺžku ochorenia a možné lekárske prognózy. Stojí za zmienku, že v lekárskej praxi existuje niekoľko štádií vývoja ochorenia. Medzi nimi sa odlišujú akútne, akútne periódy, ako aj štádiá skorého oneskoreného zotavovania a dokončeného obdobia toku.

Mechanizmus ochorenia: ischemická kaskáda

Akútna cerebrovaskulárna príhoda nastáva so zvýšeným patologickým stavom. Je potrebné zdôrazniť progresívnu hypoxiu postihnutej oblasti, narušenie metabolizmu uhľohydrátov a lipidov, acidózu. Patologický proces zahŕňa tvorbu jadra nekrózy a tiež vznik sekundárneho difúzneho edému mozgového tkaniva. Z dôvodu pýchnutia sa vytvára charakteristická "penumbra" - "penumbra".

Súčasná reakcia tela na patologické poškodenie krvného obehu sa stáva tvorbou edému mozgu, ktorý môže dosiahnuť celú hemisféru. V oblasti lézie - perónové neuróny na krátku dobu zachovávajú integritu štruktúry. Pacient však nie je schopný vykonávať funkciu obmedzenia výživy.

Najsilnejšie obdobie má nasledujúce predpovede:

 • pozitívna dynamika a vyhliadky na zotavenie - pri zatváraní všeobecných mozgových a lokálnych príznakov;
 • stabilizácia - v prípade, že stav pacienta nepodlieha zmenám;
 • negatívna dynamika - zaznamená sa následné zhoršenie symptómov pacienta;
 • smrť - v prípade blokovania nervových centier srdca a dýchania.

Viaceré faktory ovplyvňujú priebeh najakútnejšej periódy, ako aj liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody. Najdôležitejšia dôležitosť je daná:

 1. veľkosť postihnutej vaskulárnej artérie, ktorá tvorí patologické zameranie
 2. stav pacienta: životný štýl, prítomnosť dedičnej predispozície alebo chronických ochorení, vek;
 3. začiatok resuscitačných postupov;
 4. špecifické umiestnenie poškodeného bazénu;
 5. parametre psycho-emocionálneho stavu pacienta od vývoja ochorenia.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

Pamätajte na to, že presne identifikované symptómy a lekárska starostlivosť spôsobená týmito chorobami sú predpokladmi pre minimálne negatívne dôsledky alebo dokonca pre zachovanie života! Obrovská úloha je pridelená príbuzným a príbuzným pacienta. Súčasne potvrdená ischemická mŕtvica sa stáva povinným dôvodom urgentnej hospitalizácie.

 • náhle bolesti hlavy;
 • ťažká nevoľnosť alebo vracanie;
 • zmätenosť myšlienok, narušené vedomie, náhla inhibícia;
 • znížená citlivosť na končatinách a iných oblastiach tela;
 • obmedzenie alebo stratu funkcií: hlasové, motorické, vizuálne a iné.

Po príchode lekára sa vykoná séria jednoduchých testov na potvrdenie diagnózy. V prípade kómy sa aplikuje test galaxie v kóme v Glasgowe. Vykonajte kontrolné meranie krvného tlaku, zatiaľ čo u väčšiny pacientov tento parameter výrazne prekračuje normu. Ak chcete odstrániť patológiu srdca, vykonajte elektrokardiogram.

Po potvrdení porušenia cerebrálneho obehu je pacient naliehavo hospitalizovaný na vykonanie núdzových terapeutických postupov. V neurologickej nemocnici odborníci objasnia príznaky, aby vylúčili množstvo patológií, ktoré "napodobňujú" mozgovú príhodu: infarkt myokardu, epilepsiu, aspiračnú pneumóniu, zlyhanie obličiek, rozsiahle krvácanie a srdcové zlyhanie.

Dobré výsledky diagnostických úloh poskytujeme pomocou počítačového tomogramu. Pomocou diagnostického postupu sa lézia vizualizuje a určí sa špecifický typ zdvihu. Používajte aj iné typy výskumu, vykonajte diagnostický odber vzoriek krvi.

Hlavné príčiny patológie

Stojí za zmienku o možných implicitných príčinách mŕtvice v mnohých klinických prípadoch. Príčiny sú spravidla neisté u pacientov mladších ako 50 rokov. Navyše nepríjemné štatistiky hovoria, že v 40% prípadov porúch mozgovej cirkulácie u ľudí v mladom veku nie je zjavný dôvod. Avšak v lekárskej praxi sa vyvinuli viaceré klasifikácie faktorov, ktoré môžu spôsobiť strašné choroby.

 • Nekontrolovateľné faktory. Podmienky ako vek, dedičná (genetická) predispozícia, všeobecná ekologická situácia a pohlavie pacienta nie sú schopné ovplyvniť. Vzhľadom na "kumulatívnu" povahu vaskulárnych ochorení, ktorých lumen môže s vekom klesať, vek je najviac priamo spojený s rizikom cirkulácie mozgu. Najmä riziko, že čelí mŕtvici u 20-ročného, ​​bude pravdepodobne 1/3000 a v rešpektnom veku 84 rokov a viac - 1/45 ľudí.
 • Riadené faktory. V mnohých ohľadoch stav plavidiel, čo znamená, že riziko vzniku nebezpečenstva závisí od životného štýlu, stravy a prítomnosti viacerých škodlivých závislostí. Riziko rozvoja patológie je ovplyvnené:
 1. výskyt a zvýšenie aterosklerotických plátov;
 2. arteriálna hypertenzia;
 3. nedostatok motorickej aktivity;
 4. osteochondróza krčnej chrbtice;
 5. diabetes mellitus;
 6. problémy s nadváhou;
 7. škodlivé závislosti: zneužívanie alkoholu a neúnavné fajčenie;
 8. infekčné choroby a používanie viacerých drog.

Je to dôležité! Pravidelné riadenie hladiny krvného tlaku pomôže predchádzať chorobám av mnohých ohľadoch znižuje nepriaznivé účinky mŕtvice. V lekárskej praxi sa pozornosť venovaná organizmu znižuje pravdepodobnosť výskytu problémov s cerebrálnym obehom o 40%.

Typy ischemickej cievnej mozgovej príhody

Charakteristické znaky pomôžu identifikovať ischémiu mozgu v akútnom období jej výskytu. Zaznamenajú sa nasledujúce neurologické poruchy:

 • vážna slabosť;
 • poškodenie reči;
 • znížený pocit rovnováhy a celková koordinácia;
 • skreslená výslovnosť série slov;
 • zníženie citlivosti v určitých častiach tela.

V prípade rozsiahlej ischemickej cievnej mozgovej príhody symptómy zahŕňajú nasledujúce prvky klinického obrazu: poruchy videnia, funkcie prehĺtania, obmedzenie reči a rozmazaniu, poruchy koncentrácie a kognitívne poruchy. Špecifické príznaky budú výraznejšie v závislosti od miesta poškodenia mozgu.

Nasledujúce príznaky v anamnéze hovoria o lacunárnej ischemickej mozgovej príhode:

 • embolizácia mozgových artérií;
 • prítomnosť aterosklerotických nádorov v cievach;
 • ťažká hypertenzia;
 • normálny alebo zvýšený cholesterol v krvi.

Odborníci z názoru na vyhliadky na vymáhanie

Starostlivo skúma symptómy a formuluje stratégiu liečby, lekári veľmi starostlivo dávajú prognózu. Presné hodnotenie stavu umožňuje získať niekoľko nezávislých stupníc (NIHSS, Rankin, Bartel). Prvý z nich ukazuje závažnosť neurologických lézií v akútnom štádiu ochorenia. V tomto prípade menší počet bodov zodpovedá viac prosperujúcim vyhliadkam pacienta.

menej ako 10 bodov - zotavenie pacienta počas roka s pravdepodobnosťou až do 70%;

viac ako 20 bodov - návrat pacienta do jedného roka s pravdepodobnosťou až 16%;

viac ako 3 - 5 bodov - indikácia liečby na rozpustenie krvnej zrazeniny v infarkte ohniska;

viac ako 25 bodov - kontraindikácia trombolytickej liečby.

Gradácia NIHSS charakterizuje reflexy, reakciu zmyslov, úroveň vedomia a stav pacienta. Bežné alebo blízke, ktoré zodpovedajú minimálnemu skóre. Ak špecialisti vytvorili malý indikátor, sú šance na vysokú životnosť po liečbe. Neurologické poškodenie rôznych druhov zvyšuje výsledok a zhoršuje možné projekcie.

Určenie stavu obete pomocou nasledujúcich ukazovateľov:

 • všeobecná úroveň vedomia;
 • dostupnosť a kvalita funkcie reči;
 • kontrola pohybu končatín;
 • mimika;
 • okulomotorické reakcie;
 • kontrola koordinácie pohybov;
 • charakteristiky pozornosti.

Rankine Graduation - RS

Účinky ochorení cerebrálneho krvného obehu sú opísané modifikovanou stupnicou Rankin - RS. Špecialisti vytvorili niekoľko stupňov:

- neprítomnosť porúch a porúch;

- Prvý stupeň, ktorý zodpovedá malému zdravotnému postihnutiu. Pacient postupne zvládne všetky prípady, v ktorých sa venoval častejšie raz mesačne pred patológiou;

- druhý stupeň - pacient nepotrebuje stály časový dohľad. Nemal by však zostať sám viac ako týždeň;

- tretí stupeň - pacient sa môže pohybovať nezávisle. Denná kontrola je však nevyhnutná v porovnaní s jeho bežnými aktivitami okolo domu;

- štvrtý stupeň - pacient potrebuje neustále sledovanie od príbuzných, aj keď sa pohybuje nezávisle;

- Piaty stupeň zodpovedá vážnemu postihnutiu. Pacient sa nedokáže úplne udržať a nemôže sa pohybovať.

Účinky liekov

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody zahŕňa postupné vykonávanie vyvinutého liečebného algoritmu. Po vykonaní diagnostických manipulácií a tvorby prognóz sa začína rozvíjať režim liečby. Hlavné úlohy špecialistov sú:

 • normalizácia cerebrálneho obehu;
 • normalizácia krvného tlaku;
 • odstránenie opuchov mozgového tkaniva;
 • nehybnosť neurónov a neurónové spojenia v penumbre.

Na vykonanie potrebných opatrení sú v akútnom období ochorenia potrebné nasledujúce lieky:

- katoprilu, enaloprilu, ramnoprilu (enzýmové inhibítory);

- Dipyridamol, ticlopidín, klopidopel, pentaxifilín (protidoštičkové látky proti krvným doštičkám);

- Nimodipín (antagonisty vápnika);

- prostriedky, ktoré regulujú metabolické procesy v štruktúrach mozgového tkaniva (Inosie-F, Riboxin);

- Dextrány s nízkou molekulovou hmotnosťou a iné.

Ak je to potrebné, môže byť indikované dôkladné posúdenie rizík a potreba chirurgickej liečby, ktorá normalizuje výživu mozgu. Spoločnými operáciami sú karotidová endatektómia, stentácia veľkých ciev (karotidové tepny), ako aj odstránenie krvných zrazenín.

Čo môžu robiť príbuzní

Ak sa v mozgových štruktúrach objavia príznaky akútnych porúch cirkulácie, najlepšou pomocou je položiť obeť na posteľ v horizontálnej polohe a pokúsiť sa ho upokojiť. Je nevyhnutné zavolať sanitku. Nekontrolovaný príjem liekov, aby sa zabránilo skresleniu príznakov, nie je povolené. Je potrebné ušetriť pacienta z tesného oblečenia a vetrať miestnosť. Ak sa objavia príznaky klinickej smrti, je vhodné okamžite prejsť na kardiostimulačné a resuscitačné opatrenia.

Všetko o ischemickej mŕtvici

Ako taká je ischemická mozgová mŕtvica klinickým fenoménom, ktorý nemožno nazvať chorobou, pretože ide o syndróm predstavovaný vývojom z celkovej lézie cievnej siete na lokálnu patologickú. Avšak za znakmi spočíva celá skupina prezentovaných diagnóz: ateroskleróza, hypertenzný proces, koronárne artérie, diagnostika cukrovky, ochorenia srdca, krv.

Pri kopírovaní lekárskeho záveru ischemickej mozgovej príhody, čo je takéto vážne ochorenie, musíte pochopiť problémy s hlavným prvkom ľudského tela - mozgu. Koniec koncov, toto nie je nič iné ako kontrolné centrum všetkých orgánov muskuloskeletálneho systému.

Príčiny ischemickej mozgovej príhody sú založené na narušenom cerebrálnom krvnom obehu, s prejavmi neurologických symptómov z prvých hodín blokovania cievy a pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, čo môže neskôr spôsobiť smrť. V medicíne mŕtvica identifikovala tri typy, medzi ktoré patria:

 • ischemického typu
 • hemoragická mŕtvica
 • subarachnoidálne krvácanie,

Kde presne je prvý zistený medzi 80% javov. A narazili na starších ľudí. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v opätovnom prejave, ak je ischémia podľa predpovede možná. Existujú rôzne príčiny výskytu popísaného fenoménu, ale všetky sa vracajú do konečného procesu, ktorý sa prejavuje cerebrálnou aterosklerózou, kardiogénna embólia založená na tvorbe embolov na rôznych miestach obehového systému. Zároveň stojí za to uviesť niekoľko príčin ischemickej cerebrálnej cievnej mozgovej príhody:

 • Obezita a prejedanie sa;
 • Rôzne arytmie;
 • Poruchy zrážania krvi;
 • dystónia;
 • Diabetes mellitus;
 • Kŕče hlavy;
 • Ochorenie súvisiace s obličkami;
 • ateroskleróza;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • Patológia krvných ciev v krku, hlave.

Všetky tieto príznaky sa môžu vyskytnúť pri iných ochoreniach, ktoré je potrebné vylúčiť podľa situácie.

Súvisiace podmienky

Pokiaľ ide o rizikovú skupinu pre diagnózu ischémie, potom zahŕňa predovšetkým fajčenie ľudí, mužov, ktorých vek je 30... 80 rokov, neustále pokračujúci stresové napätie. Kombinácia niekoľkých uvedených položiek stačí na to, aby sa vyskytla mŕtvica. Ak sa človek spí alebo ihneď po prebudení, môže dôjsť k akútnej ischemickej mŕtvici. Potom v dôsledku predchádzajúceho psycho-emocionálneho preťaženia môže dôjsť k dlhotrvajúcej bolesti hlavy, konzumácii alkoholu, strate krvi a ischemickej mozgovej príhode.

Pokiaľ ide o dôsledky, predstavujú porušenie mikrocirkulácie s blokovaním ciev s následným zlyhaním prietoku krvi, ak ide o malý obeh. Lezie v dôsledku lokalizácie nielen v mozgu mozgu, ale aj v mieche.

O procesoch vyskytujúcich sa v čase ischemickej mozgovej mŕtvice

Spočiatku na mieste, kde došlo k úmrtiu neurónov, dochádza k vzniku ischemickej penumbry. V čase obnovenia výživových procesov je obnovenie tkaniva. Realizácia týchto procesov je daná 3... a nie viac ako 6 hodín. Tento čas sa nazýva terapeutické okno. Až potom sa minimalizujú zmeny v tele spôsobené procesom ischemického záchvatu. Z dôvodu prechodnosti procesov už nie je potrebné spýtať sa aspektom toho, koľko času zostáva na úvahy. Ischemický edém sa tvorí takmer okamžite, takže táto forma ohrozuje klin v oblasti veľkého okcipitálneho foramenu, ktorý ďalej prispieva k zhoršeniu životných funkcií. V mieche je šanca byť v medzistavci foramen. V tomto scenári sa nedá vyhnúť smrť. To stačí na to, aby si opäť pripomenul, čo je ischemická cievna mozgová príhoda a aké sú jej vlastnosti.

Pravdepodobnosť normalizácie krvného obehu existuje. K tomu dochádza s určitým rizikom v súvislosti s vývojom krvácania. Pre zvýšenú vaskulárnu permeabilitu sú sekundárne zmeny v hemoragickej pôde skryté. Takže pri ischemickej mozgovej príhode sa objavujú aj príznaky hemoragickej mŕtvice. Forma ochorenia sa stáva ťažkou, trvanie nie je možné určiť. V najlepšom prípade sa pacientovi môže stať, ak sa v postihnutej oblasti vytvorí gliové tkanivo. A to sa uskutoční až po lýze necrotického tkaniva. To je jediný spôsob, ako sa dať lepšie po závažnej poruche v krvnom obehu a spoliehať sa na dlhodobé zotavenie.

Aké sú typy ischemickej cievnej mozgovej príhody?

Na základe znakov existuje niekoľko kľúčových typov ischemickej cievnej mozgovej príhody. Sú reprezentované úplnosťou v patologických zmenách. Pod maskou mŕtvice sa prejavuje:

 • Postupný proces so zvyšujúcimi sa klinickými príznakmi sa nazýva lakunárna;
 • Regresívna, ischemická mozgová príhoda v symptómoch našla akútne procesy v krvnom obehu mozgovej časti.

Je tiež potrebné venovať pozornosť klasifikácii podľa mechanizmu vyvíjajúceho sa ochorenia, nazývaného mozgová príhoda ischemického typu:

 • aterotrombotika - tvorba krvných zrazenín na mieste postihnutom aterosklerotickým plakom;
 • kardioembolické - vytvorené v dôsledku embolie, prenikajúce do mozgu;
 • hemodynamická - môže sa vyskytnúť v prípade prudkého zúženia ciev, najmä počas aterosklerotického procesu alebo stláčania v mieste hornej časti chrbtice - stavcov krku;
 • reologické - vyvíjajúce sa v zrýchlených procesoch zrážania krvi s negatívnym prejavom toku krvi;
 • lacunár - vyplývajúci zo silných špecifík kliniky, je potrebné izolovať oddelene do podskupiny mŕtvicu založenú na upchatých mozgových tepnách.

Je potrebné izolovať zdvih v mieste lokalizácie tepien: v strednom umývadle; vertebroinsult - oklúzia vo vzťahu k vertebrálnej artérii, v bazilickej nádrži a nielen.

Príznaky relatívnych stavov ochorenia

Pred rozpoznaním príznakov mŕtvice musíte spomenúť rozdiel medzi diagnózami:

 1. Uznanie ischemickej cievnej mozgovej príhody pre uvedené príznaky je možné okamžite. Jediná vec, ktorú je potrebné urobiť súčasne, je uchovanie znakov prvý deň alebo viac. Ak sa to nepozoruje, môžeme počítať s prechodným ischemickým záchvatom. Nie je to menej nebezpečné pre telo, ovplyvňuje len o niečo menej.

Je potrebné zdôrazniť incident, ktorý sa vyskytol, kde sa vyskytli viaceré príznaky choroby:

 • Paréza, paralýza (s poklesom a úplnou stratou schopnosti motora);
 • Slepota na jednom oku,
 • Nedostatok známej reči pri postihnutí zodpovedajúcej časti mozgu;
 • Psycho-emocionálne prejavy vyjadrené agresivitou, agitáciou;
 • Citlivé poruchy;
 • Závraty, bolesť hlavy, iné príznaky mozgu.

Každý postup v kombinácii s ostatnými definuje túto diagnózu.

 1. Pri mŕtvici typu lakunárneho typu sú neoddeliteľné procesy s poškodením oddelení v mozgu.
 • Nádory a tepny sú postihnuté;
 • Krvný obeh v nervovom tkanive je narušený.
 • Utrpenie rozdelenia s subkortikálnymi jadrami, vnútorné kapsuly.

Je dôležité, aby po ischemickej mozgovej príhode neboli povolené ďalšie možné zdravotné problémy. To platí pre pneumóniu, ložiská, mnohé iné odchýlky. Koniec koncov, proces liečby je veľmi dlhý, vyžaduje hospitalizáciu a pobyt doma v posteli.

 1. Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť pri ischemickej mozgovej príhode a nielen vo forme:
 • Mdloba alebo vzrušenie;
 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Teplo s potenie.

Takže uvedené symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody vám umožňujú pozorovať to na základe:

 • Motiv, so slabosťou a neschopnosťou vykonávať jednoduché akcie;
 • Koordinácia so stratou vo vesmíre a závratmi;
 • Reč, fatálne narušenia výslovnosti, písania, počítania;
 • Citlivé, s husím kohútikom na tele;
 • Optické, zjavné dvojité videnie pred očami môže byť strata vizuálnych polí;
 • Prehltnutie s afagiou;
 • Behaviorálne, nemožné vykonať najjednoduchšie akcie, napr. V kombinácii s umývaním;
 • Pamäť prepadá, s amnéziou.

Epilepsia môže byť pridaná do vyššie uvedeného zoznamu, ktorý sa vyskytuje v každom desiatom prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Všetky dôsledky ischemickej mŕtvice majú vážny význam v budúcom živote človeka, pretože drasticky menia svoj každodenný život a vyžadujú povinnú účasť jeho príbuzných. Časový faktor spôsobujúci všetky znaky pre obdobia:

 1. Ostrejší, 6 hodín;
 2. Sharp, počítané v týždňoch;
 3. využitie:
 • tri mesiace;
 • neskoro, počas prvého roka;
 1. dôsledky:
 • do troch rokov;
 • dlhodobých následkov počas obdobia troch rokov.

Ako diagnostikovať ischemické lézie v mozgu?

Ak existuje podozrenie na ischemickú mozgovú príhodu, liečba sa má začať až po overení diagnózy.

Potrebujete vykonať kontrolu len vtedy, ak:

 1. V prítomnosti príznakov mozgovej aktivity po dobu najmenej 24 hodín, s niekoľkými výnimkami;
 2. Vizualizujte patológiu nervových tkanív (bude to jasné v diagnostike, často v tomografii)

Existuje niekoľko diagnostických techník, ktoré dokážu rozpoznať patogenézu ischemickej cievnej mozgovej príhody. Identifikoval študijný predmet - mozog s miechou. Je potrebné uskutočniť prieskum v prípade mŕtvice v čo najkratšom čase, pretože niektoré procesy môžu byť stále reverzibilné. Vykonajte ich:

 • štúdie miechy, punkciou (definícia buniek s biochemickými kompozíciami);
 • tomografia (magnetická rezonancia);
 • štúdie mozgových ciev (okrem ultrazvukovej dopplerografie);
 • Röntgen (snímka, zobrazenie - mozgová angiografia, kontrastné činidlo sa používa na štúdium ciev);
 • v laboratórnej štúdii zameranej na aktivitu spôsobenú systémom koagulácie krvi, je dôležité pre presnú voľbu dávky na použitie antikoagulačného lieku.

Každá metóda je špeciálna, pretože sa zvyčajne používa niekoľko možností výskumu.

Určenie mŕtvice pomocou ICB 10

Všeobecne uznávaná medzinárodná klasifikácia ochorení zahŕňa priradenie sprievodných symbolov k infarktu. Takže pod hlavičkou I 63 je potrebné umiestniť postavu vedľa bodu a objasniť druh choroby, lat., Čo znamená:

 • "A" - s arteriálnou hypertenziou;
 • "B" - bez nej.

Ako liečiť ischemickú mozgovú príhodu

Je možné liečiť narušenú cerebrálnu cirkuláciu v akútnom stave? Ak áno, ako? Túto otázku je potrebné požiadať ihneď po potvrdení diagnózy.

Najlepšie je vedieť, ako liečiť ischemickú mozgovú príhodu, od ošetrujúceho lekára. Koniec koncov, je pre neho lepšie vedieť, čo je potrebné pre to, v tom prípade, čo sa má uplatňovať. Včasnosť prijatých opatrení by mala byť v súlade so stavom pacienta. Je dôležité pochopiť, že účinky ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť minimalizované správnou konštrukciou liečby. Najskôr berú do úvahy časový faktor, ale aj miesto, kde sa zameriava, ako patogenetický typ choroby. Takže osoba podliehajúca procesu zotavenia musí byť chránená, aby nedošlo k novému útoku.

Základné pravidlá liečby

Pri liečbe ischemickej cievnej mozgovej príhody v akútnom období používajte:

 1. Základná terapia potrebná na podporu vitálnej funkcie tela:
 • obnovenie externých respiračných procesov;
 • normalizácia krvného tlaku;
 • varovanie pred možným opuchom mozgu;
 1. Odstránenie a prevencia záchvatov a iné.
 2. Trombolytická liečba po menej ako 3-6 hodinách od začiatku klinických príznakov;
 3. Anti-krvná terapia (často prostredníctvom aspirínu) je štandardným liekom na zistenie mŕtvice z kardioembolického typu;
 4. Antikoagulačná liečba sa vykonáva pri zohľadnení indikátorov koagulačného systému.

Liečba liečiv

Pacient, ktorý podstupuje liečbu, zvyčajne dostáva lieky z kategórií:

 • Anticoagulanty predstavované heparínom, fragmínom alebo suproparínom.
 • Lieky na zriedenie krvi - aspirín, kardiomagnyl.
 • Vasoaktívne lieky - použitie pentoxifylínu s vinpocetínom, trental s kŕčmi.
 • Antidoštičkové látky - prostredníctvom liekov: plavix alebo tiklida.
 • Angioprotektor - etamzilát, predajcín.
 • Neurotrofia - používajte lieky: piracetam s cerebrolyzínom, nootropín s glycínom.
 • Antioxidanty - vitamín E, vitamín C, mildronát.

Postupy liečby sa líšia v jednotlivých charakteristikách a preto lieky sú predpísané rôznymi spôsobmi, podľa uváženia lekára. Pri použití komplexu týchto liekov je možné dosiahnuť ciele stanovené v liečbe. Potom prechádza ischémia v prognóze. Možno sa domnievať, že ischemická cievna mozgová príhoda počas liečby je porazená, čo je určené:

 • normalizácia práce životne dôležitých orgánov;
 • minimalizácia nepriaznivých účinkov mŕtvice, vrátane neurologickej poruchy;
 • vývoj komplikácií v neurológii a somatikách vrátane motorickej aktivity nebol povolený.

rehabilitácia

Rehabilitačné opatrenia musia byť vykonávané s osobitnou zodpovednosťou, pretože na nich v budúcnosti veľa závisí. Na dosiahnutie najlepších výsledkov platí:

 • fyzikálna liečba;
 • masážne kurzy;
 • liečba fyzioterapiou;
 • pracovnej terapie.

Druhá metóda môže byť definovaná len v obmedzenom rozsahu. A či je možné vrátiť sa do práce, rozhodne sa ošetrujúci lekár.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

6.9.4. Aneuryzmy celiakie

Aneuryzmy celiakieho kmeňa sú zriedkavé lézie a tvoria 4% zo všetkých aneuryziem viscerálnej artérie. V literatúre je opísaných len 108 prípadov aneuryziem tejto lokalizácie. Aneuryzmy celiakie sú vo väčšine prípadov dôsledkom získaných faktorov, medzi ktoré patrí ateroskleróza (50%) a medio-nekróza (27%), a traumatické poranenia sú oveľa menej časté.

Cholesterol lpnp - miera obsahu v krvi. Ako testovať cholesterol

Látka, ako je cholesterol, chráni intracelulárne štruktúry pred účinkami voľných radikálov. Deštruktívne účinky týchto druhov môžu viesť k ochoreniam.

Čistenie a posilňovanie plavidiel ľudovými metódami

Je známe, že krvné cievy sa v priebehu rokov začínajú ucpávať a strácať svoju elasticitu. To zasa zvyšuje riziko nebezpečných kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt myokardu alebo mŕtvica.

Potrebujete piť cholesterol pilulky pre ujmu alebo prospech?

Sú statíny proti cholesterolu účinné a aké sú ich výhody a škodí?Statiny z cholesterolu, ktorých prínosy a škody stále spôsobujú veľa rozhovorov, sa naďalej používajú pomerne široko, najmä v ťažkých klinických prípadoch.

Ortostatická hypotenzia: príčiny, symptómy a liečba

Posturálna alebo ortostatická hypotenzia je krátkodobé porušenie krvného tlaku, ku ktorému dochádza v čase zmeny polohy tela. Ortostatická hypotenzia sa prejavuje, keď sa telo ostre prenáša z horizontálnej do vertikálnej polohy.

Efektívne ľudové prostriedky na kalcifikáciu aortálnych a srdcových chlopní

Hľadali ste, ako liečiť kalcifikáciu aorty ľudovými prostriedkami? Odpoveď je v tomto článku. Patologický stav charakterizovaný akumuláciou vápenatých solí - kalcinátov - na stenu aorty, ktorý zahŕňa mŕtve tkanivá v dôsledku zranení alebo lézií infekčných tkanív, sa nazýva kalcifikácia aorty.