Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.

Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo. Definícia tohto indikátora poskytuje možnosť vidieť prítomnosť akejkoľvek choroby a stupeň jej vývoja.

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem. Čo to znamená a aké príčinné faktory prispievajú k tomu, čo v tomto článku zvažujeme.

Norma pre hematokrit

Pre analýzu je potrebné odobrať vzorky krvi. Biologický materiál sa umiestni do sterilnej banky a potom sa nádoba uzavrie a odošle do odstredivky. Tu je krv podrobená postupu separácie na jej časti. Za týmto účelom je v centrifúge počas jednej a pol hodiny a počas tejto doby sú všetky zložky navzájom oddelené.

Normálne hodnoty hematokritu závisia od pohlavia osoby a jeho veku:

 • dospelý muž - 40-48%;
 • dospelá žena - 36-46%;
 • novorodenec - až 60%;
 • deti do 13 rokov - až 38-40%.

Ak analýzy ukazujú, že norma pre ženy a mužov je zlomená a je vyššia ako 0,55, má pacient zvýšený hematokrit. Vzhľadom na vysokú koncentráciu leukocytov, erytrocytov a krvných doštičiek v krvi sa zvyšuje viskozita krvi, čo spôsobuje tvorbu a rast krvných zrazenín v cievach.

Znaky

Prvý "zvon" s hematokritom nad normálnou frekvenciou je častý závrat. Vysoký počet erytrocytov je schopný viazať a prenášať viac kyslíka, čo vedie k miernemu, ale trvalému otravovaniu - hyperoxii.

S progresiou choroby otravy preberajú ťažšie formy, spôsobujú nevoľnosť, stav miernej omráčenia, necitlivosť končatín a ťažkosti s dýchaním.

Príčiny zvýšeného hematokritu

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi dospelých, čo to znamená? Dôvody zvýšenia hematokritu môžu byť patologické aj fyziologické, ktoré nie sú spojené s určitými ochoreniami.

Telo sa vždy usiluje udržiavať rovnováhu vnútorných procesov, preto pri odchýlkach od fyziologických noriem sa aktivujú kompenzačné mechanizmy. Zvýšenie krvného hematokritu je jednou z kvantitatívnych charakteristík fyziologického "prispôsobenia" organizmu novým životným podmienkam.

Takže zvážte najčastejšie príčiny zvýšeného hematokritu u dospelých:

 1. Výsledkom dehydratácie alebo dehydratácie. V tomto prípade množstvo cirkulujúcej krvi v kanáli klesá v dôsledku poklesu objemu plazmy. To sa môže stať s vracaním, hnačkou, prehriatím, nadmerným potenením a nedostatočným príjmom tekutín. V tomto prípade je telo nútené odobrať vodu z krvného riečišťa. Preto sa pomer objemu erytrocytovej frakcie k celkovému objemu mení, krv sa stáva hustšou znížením množstva plazmy.
 2. Choroby, ktoré znižujú množstvo plazmy v krvi. Neovplyvňujú samotný počet krvných prvkov, ale popáleniny v druhom stupni napríklad vytvárajú bubliny, v ktorých sa plazma nahromadí. Odoberá sa z krvi a zvyšuje hematokrit znížením druhého čísla indikátora. Táto skupina tiež zahŕňa akútne prejavy ochorení, ako je peritonitída, trombóza alebo diabetes.
 3. Hypoxia v chronickej forme. V tomto stave majú bunky a tkanivá ľudského tela nedostatok kyslíka. Patológia je často zistená u ľudí, ktorí fajčia alebo majú cukrovku. Červené krvinky pozostávajú z hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za pohyb kyslíka, jeho prepravu do buniek, odstránenie oxidu uhličitého z tela. Počas hypoxie, ktorá je prítomná v chronickej forme a vznikla z objektívnych dôvodov, sa telo snaží eliminovať problém nedostatku kyslíka prostredníctvom zvýšenej syntézy červených krviniek. Zvýšenie hematokritu nastáva práve vďaka zvýšenej tvorbe červených krviniek.
 4. Dlhodobé lieky: glukokortikoidy a iné hormonálne lieky sú v tomto ohľade obzvlášť nebezpečné. Diuretiká majú podobný účinok.
 5. Získanie popálenia kože. Okrem toho, čím väčšia je plocha kožných lézií, tým je vyšší hematokrit zaznamenaný pri analýze krvi. To sa dá ľahko vysvetliť mobilizáciou všetkých krvných zložiek na boj proti infekciám a baktériám prenikajúcim cez popáleniny, ako aj potrebe zrýchleného procesu regenerácie tkanív.
 6. Ochorenie obličiek. Hydronefróza, ktorá znižuje schopnosť tela absorbovať vodu alebo novotvary polycystických, sprevádzané zvýšeným uvoľňovaním erytropoetínu - hormónu zodpovedného za tvorbu červených krviniek.
 7. Anémia, pri ktorej je organizmus nedostatok vitamínu B12 a železa.
 8. Krvná choroba, predovšetkým - leukémia.
 9. Vývoj peritonitídy v tele.
 10. Polycystická látka v akútnych alebo chronických formách.
 11. Rýchly vývoj v organizme erytémie.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu.

Preto, keď táto hodnota prekročí normu, môže hovoriť o fyziologických procesoch v tele aj o chorobách. Vysoký hematokrit hovorí o hrubom krvi, čo znamená, že existuje nebezpečenstvo trombózy.

Čo môže ovplyvniť rýchlosť hematokritu?

Zvýšenie, rovnako ako pokles hematokritu, nemusí nevyhnutne súvisieť iba s ochoreniami alebo vonkajšími vplyvmi vo forme poranenia alebo popálenia. Existujú aspoň dva ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú zvýšenie hematokritu.

 1. Pre tých, ktorí fajčia, sa hematokrit zväčšuje prostredníctvom hladovania tkaniva kyslíkom a ich červené krvinky sa produkujú na zvýšenej úrovni.
 2. Ľudia, ktorí sú nútení pracovať alebo neustále zostať na vrchole, sa tiež vyznačujú zvýšeným hematokritom v krvi. To platí pre horolezcov alebo obyvateľov vysokohorských oblastí. Tento faktor je veľmi podobný predchádzajúcemu faktoru, pretože človek nedostáva dostatok kyslíka - jeho koncentrácia sa znižuje, keď je odnesený z nadmorskej výšky.
 3. Zvýšené hladiny Ht sú charakteristické pre športovcov používajúcich anabolické steroidy na získanie svalovej hmoty.
 4. U novorodencov je hematokrit vždy zvýšený.

Preto je veľmi dôležité preniesť analýzu na hematokrit, aby sa včas identifikovala vývoj určitých patológií.

Čo robiť so zvýšeným hematokritom?

Úspešnou liečbou a stabilizáciou hladiny hematokritu je odstránenie základnej príčiny. V niektorých prípadoch nie je možné použiť špeciálne metódy, stačí začať dýchať vzduch obohatený o kyslík, prestať fajčiť, piť dostatok vody a normalizovať váš životný štýl. So silným zvýšením hematokritu je tiež potrebné poradiť sa s lekárom na predpisovanie krvných riedidiel - antikoagulancií.

Stojí za zmienku, že ak sa hematokrit zvyšuje, zvyšuje sa viskozita krvi. To vedie k určitým dôsledkom. Riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré následne blokujú arteriálny prietok krvi, sa zvyšuje. To môže viesť k infarktu, ischemickej mozgovej príhode, gangréne alebo smrti, v závislosti od polohy trombu.

Získali sme najužitočnejšie informácie o tom, čo znamená "zvýšený hematokrit v krvi", takže teraz môžete mať prvú predstavu o výsledkoch vášho celkového krvného obrazu. Ponechajte komentáre a zdieľajte užitočné informácie so svojimi blízkymi.

účinky

Zvýšenie hematokritu priamo súvisí so zvýšením viskozity krvi.

Hrubá krv je náchylná na tvorbu zrazenín, ktoré sa zhromaždili v určitej miere, tvoria už krvnú zrazeninu. Malé krvné zrazeniny začnú blokovať tok krvi v tenkých kapilárnych cievach, čím zablokujú silu na prvé malé oblasti tkaniva. Človek môže cítiť taký prekrývajúci sa v podobe necitlivosti, napríklad prstov, prstov, ako aj smrti malých častí tkaniva.

Ale veľké krvné zrazeniny môžu v prvom rade spôsobiť veľké srdcové problémy, dokonca aj smrť.
Cesta z tejto situácie je zriedenie krvi. Toto je dobre známe odporúčanie.

Čo znamená vysoký hematokrit

Hematokrit je indikátor celkového krvného testu, ktorý je určený hladinou buniek leukocytov, erytrocytov a tiež krvných doštičiek. Avšak väčšina hematokritu v krvi tvoria červené krvinky, ktoré ukazujú, ako je krv schopná preniesť kyslík do celého tela. Hematokrit môže byť zvýšený z mnohých chorôb a ochorení človeka, nie je tak ľahké pochopiť situáciu.

Ak je tento ukazovateľ vyšší ako normálne, môže to znamenať dočasné odchýlky v ľudskom zdraví, ktoré nie sú nebezpečné, a v niektorých prípadoch zvýšený hematokrit v krvi znamená, že existuje vážna patológia, ktorá si vyžaduje okamžitú diagnózu a liečbu.

Sadzby a odchýlky

Na stanovenie takého indikátora stavu tela je potrebné odobrať krv od pacienta, po ktorom je odoslaný do špeciálnej odstredivky. V tomto prístroji sa biologický materiál rozdelí na jeho zložky, čo trvá asi dve hodiny.

Neexistuje jediný normálny indikátor hematokritu, líši sa v závislosti od niektorých faktorov, veku a pohlavia osoby.

Dospelá žena

Dospelý človek

Deti a mládež do 14 rokov

Pri zvýšenej koncentrácii erytrocytových buniek, leukocytov a krvných doštičiek sa viskozita krvi významne zvyšuje, hrozí mu osoba s trombózou žíl. V každom prípade, ak má pacient výrazne zvýšený hematokrit, lekár je povinný určiť príčiny stavu tejto osoby.

Prečo sa môže stať

Čo to znamená, ak je hematokrit zvýšený, ako zistiť príčinu a pochopiť príznaky tohto ochorenia? Lekári rozdeľujú príčiny zvýšenia tohto ukazovateľa na fyziologické, ktoré nemajú žiadnu súvislosť s chorobou a patologické, vyplývajúce z akejkoľvek ľudskej choroby.

Telo, ktoré porušuje určité dôležité procesy, sa snaží nezávisle stabilizovať situáciu vrátane určitých mechanizmov, ktoré kompenzujú vzniknutú poruchu. Ak je hematokrit v krvnom teste vyšší ako normálne, potom sa telo snaží naladiť sa na prácu v zmenených životných podmienkach.

Najbežnejšie príčiny sú:

 1. Choroby, ktoré znižujú celkové množstvo krvnej plazmy. Tieto stavy zahŕňajú popáleniny druhého stupňa, ktoré sa prejavujú pľuzgiermi, v ktorých dochádza k akumulácii plazmy. Okrem iného existujú aj niektoré choroby, ktoré sa môžu prejaviť týmto spôsobom. Tento diabetes, žilová trombóza, peritonitída.
 2. Dehydratácia. Tento dôvod zvýšeného hematokritu u dospelých je dosť bežný. Celkový objem krvi cirkulujúci v tele sa znižuje, pretože množstvo plazmy v tejto biologickej tekutine klesá. Takýto klinický obraz sa môže vyvinúť na pozadí hnačky, ťažkého vracania, nadmerného potenia, prehriatia alebo neustáleho nedostatku tekutiny. Takéto faktory vedú k zmenám pomeru celkového objemu a frakcie erytrocytov, čo vedie k zvýšeniu krvnej hustoty.
 3. Chronická hypoxia. S touto chorobou trpia všetky oblasti tela konštantným nedostatkom kyslíka. Tento stav sa často vyskytuje u fajčiarov alebo u ľudí s cukrovkou. Zloženie červených krviniek zahŕňa hemoglobín, ktorý je prvkom schopným preniesť kyslík do celého tela a tiež odstrániť oxid uhličitý z tela. Ak má človek hypoxiu s chronickým priebehom, telo sa snaží sám vyriešiť problém s hladom kyslíka, energicky produkuje červené krvinky. Hematokrit sa v tomto prípade zvýši v dôsledku zvýšenej syntézy červených krviniek.
 4. Dlhodobé kurzy užívania určitých liekov. Existujú určité lieky, ktoré ovplyvňujú najmä hladinu hematokritu a zvyšujú ho. Medzi takéto lieky patria glukokortikoidy a iné hormonálne lieky, ako aj takmer všetky diuretiká.
 5. Ochorenia obličiek. Akýkoľvek novotvar na obličkách, rovnako ako polycystická choroba, má vplyv na sekréciu erytropoetínu a zvyšuje ho. Erytropoetín je hormón zodpovedný za syntézu červených krviniek. Okrem toho hydronefróza - ochorenie, ktoré znižuje schopnosť tela absorbovať tekutinu, tiež často spôsobuje zvýšenie hematokritu v krvi. U žien sa tieto ochorenia vyskytujú oveľa častejšie ako u mužov kvôli zvláštnosti štruktúry urogenitálneho systému.
 6. Leukémia je ochorenie krvi.
 7. Anémia, pri ktorej sa v tele zistí závažný nedostatok železa a vitamínu B12.
 8. Zápal pobrušnice.
 9. Erythremia.
 10. Patológia pľúc. Ak má človek ochorenie tohto orgánu, potom je objem absorbovaného kyslíka výrazne znížený, pľúca ho nemôžu absorbovať v dostatočnom množstve. Telo sa pokúša prispôsobiť sa tejto situácii, pričom silne produkuje červené krvinky.
 11. Trvalé ľudské bývanie v horských oblastiach. Telo je pravidelne kompenzované za nedostatok kyslíka zvýšením produkcie červených krviniek.
 12. Dedičný faktor. Niekedy lekári identifikujú abnormality v interakcii kyslíka a hemoglobínu u pacienta, čo sa prejavuje zvýšením hematokritu.

Obr (úplný krvný obraz) môže zobrazovať iba hladinu hematokritu a dôvody na jeho zvýšenie alebo zníženie zostávajú nejasné. Na určenie povahy patológie, ktorá ovplyvnila indikátor tejto zložky krvi, je potrebné vykonať niekoľko testov.

Je dôležité venovať pozornosť všetkým sťažnostiam pacienta, môže povedať lekárovi, v ktorej oblasti tela je patológia skrytá.

Ďalšie dôvody zvýšenia:

 1. Strata krvi ženami počas menštruácie.
 2. Nadmerná spotreba alkoholických nápojov.
 3. Dlhé lety na kontinentoch.
 4. Horské horolezectvo alebo turistika.
 5. Dlhý odpočinok v posteli u starších ľudí.
 6. Nadmerný prírastok hmotnosti.
 7. Pravidelný stres a depresia.
 8. Pasívne fajčenie, najmä u detí.
 9. Terapeutické aktivity vykonávané v komore.
 10. Toxické otravy tela.

Ak je hematokrit dieťaťa zvýšený, príčiny takejto poruchy by sa mali hľadať v patologických procesoch tela. Etiológia vývoja takého stavu u dieťaťa a dospelého je rovnaká.

Treba však mať na pamäti, že u detí mladších ako 1 rok môže byť tento ukazovateľ krvi zvyčajne zvýšený o 12%, čo je často dôsledkom určitých fyziologických procesov v tele.

Keď dieťa dosiahne vek 1 roka, tento ukazovateľ krvi sa stabilizuje samostatne. Zvyčajne lekári nevenujú pozornosť takýmto odchýlkam KLA, ale ak zvýšenie tejto zložky krvi zostane po tom, ako dieťa dosiahne 1 rok, potom by sa mal nájsť dôvod.

Tehotné ženy sú pacienti, ktorí vyžadujú osobitné sledovanie výsledkov testov. Úroveň hematokritu u takýchto žien by mala byť normálne mierne znížená. Ak dôjde k zvýšeniu tohto indikátora, ošetrujúci lekár by mal vyhľadávať príčinu.

Príčiny zvýšenia počtu tehotných žien:

 • nadmerná konzumácia slaných potravín;
 • vracanie, ktoré sa často pozoruje pri toxikóze;
 • užívanie liekov obsahujúcich železo;
 • preeklampsia, ktorá sa objavila na pozadí porúch kardiovaskulárneho systému.

V prípade zvýšenia hematokritu u tehotných žien až do 40% je to priame ohrozenie života plodu spôsobené vážnou dehydratáciou tela matky.

Treba mať na pamäti, že hrubá krv môže spôsobiť nebezpečné choroby a podmienky, takže lekár predpíše lieky zriedením.

Ako sa môže prejaviť

Symptomatológia vysokého hematokritu závisí od patológie, ktorá spôsobila takúto odchýlku. Táto podmienka sa sama o sebe sama o sebe nemôže prejaviť, len niekedy človek cíti malú indispozíciu.

 • závrat - od miernej až po závažnú;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • nevoľnosť;
 • necitlivosť nôh a paží;
 • čiastočná strata orientácie vo vesmíre, nedostatok pochopenia toho, čo sa deje.

Okrem toho môže zvýšená viskozita krvi vykazovať aj niektoré príznaky. Ak sa vec dostaví ďaleko a vznikli krvné zrazeniny, mali by ste okamžite začať liečbu, situácia sa stala vážnou.

Ako nebezpečný je stav, ako ho liečiť

Okrem liečby samotných ochorení, ktoré sa stali príčinou zvýšeného hematokritu, lekári nevyhnutne určujú hustotu krvi. Jedným z najvážnejších dôsledkov takéhoto stavu sú komplikácie, ktoré sú spôsobené zvýšením viskozity tohto biologického materiálu.

 • Útok srdca.
 • Gangréna končatín, ktorá môže viesť k amputácii nohy alebo ramena.
 • Porucha dýchania akútny priebeh.
 • Ischemická mozgová príhoda.

Lekári budú predpisovať lieky na prevenciu vzniku takých závažných následkov zvýšeného hematokritu.

Niekedy takí pacienti nepotrebujú liečbu, stačí normalizovať ich životný štýl a úroveň tohto krvného indexu sa sama zníži. Chôdza na čerstvom vzduchu, správna výživa a vyhýbanie sa zlým zvykom pomôže stabilizovať hladinu hematokritu.

jedlo

Nesmieme zabudnúť na špeciálnu diétu, ktorú musia dodržiavať všetci pacienti s takýmto krvným testom. Výrobky by mali podporovať zriedenie krvi.

Aké produkty sú užitočné:

 • akékoľvek zelené;
 • fermentované mliečne výrobky;
 • slnečnicové semená;
 • rastlinné oleje (slnečnica, kukurica);
 • orechy;
 • paradajky;
 • mrkva;
 • tekvica;
 • rybie pečene.

Nesmieme zabudnúť na posilnenie cievnych stien, pričom je potrebná zvýšená viskozita. Okrem špeciálnych liekov predpísaných lekárom musíte jesť určité potraviny. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú obnoviť a posilniť steny tepien, takže je potrebné zvýšiť spotrebu mastných rýb.

Obmedzenie výživy je vylúčenie zo stravy červených odrôd mäsa, ako aj maximálne zníženie príjmu potravy s vysokým obsahom živočíšneho tuku.

Okrem toho je potrebné vziať do úvahy, že všetky jedlá musia byť dusené alebo pečené, nie je nič, čo jesť vyprážané.

Zvlášť dôležité pre každého človeka s vysokým hematokritom je dodržiavanie režimu pitnej vody. Je potrebné piť asi 2 litre vody pre každú osobu denne, dokonca úplne zdravé.

A ak má pacient takú odchýlku v krvnom teste, znamená to, že spotreba vody sa jednoducho musí zvýšiť na 1,5-2 litra denne, čo pomôže predchádzať vzniku krvných zrazenín a všetkých ochorení spojených so zvýšením viskozity krvi.

Veľmi zaujímavá skutočnosť je, že pri užívaní UAC u športovcov je určenie hematokritu jedným z dôkazov o používaní dopingových liekov, ak je tento ukazovateľ uvedený nad normou.

Lekári nepovažujú zníženie hladiny tejto látky v krvi zo strany lekárov za vážnu odchýlku v zdraví, ďalšie vyšetrenie sa nevyžaduje u takého pacienta.

S nárastom hematokritu u dospelého človeka musíte túto skutočnosť venovať maximálnu pozornosť. Tento stav nemožno ignorovať, pretože v niektorých prípadoch tento zvýšený indikátor signalizuje vážne nebezpečenstvo. Krvný test detí často vykazuje vysoký hematokrit, ale len lekár dokáže zistiť, či je to norma pre dieťa av ktorých prípadoch ide o indikátor patológie.

Dozvieme sa, čo máme robiť, ak je hematokrit zvýšený a prečo

Tento článok vysvetľuje, prečo je hematokrit zvýšený u dospelého alebo dieťaťa, muža alebo ženy a čo hovorí. Vysvetľuje dôsledky zvyšovania koncentrácie látky v krvi, poskytuje odporúčania týkajúce sa liečby, výživy a životného štýlu na udržanie normálneho hematokritu.

Ako a prečo analýza?

Analýza hematokritu (z latinského hematokritu) sa vykonáva v lekárskych inštitúciách pomocou špeciálneho zariadenia vytvoreného na odstredenie krvi. Všeobecný krvný typ testu pomôže určiť, či je hematokrit zvýšený hct.

Aké hodnoty sa považujú za zvýšené?

Na identifikáciu zvýšeného hematokritu u pacientov je potrebné prečítať tabuľku, ktorá udáva normálne hodnoty tejto látky v závislosti od pohlavia / veku. Napríklad u mužov je zvýšený hematokrit stanovený inak než u žien a detí.

Čo môže ovplyvniť výsledok analýzy?

Ak sa hematokrit zvyšuje v krvi, nie je vždy spojený s akýmikoľvek ochoreniami. Nasledujúce faktory môžu tiež ovplyvniť výsledok analýzy:
Fajčenia. Fajčiari majú nedostatok kyslíkového tkaniva, čo vedie k zvýšeniu produkcie červených krviniek a hematokritu.

Často je na vrchole. Obyvatelia horských oblastí, ako aj horolezci dostávajú kyslík v nedostatočnom objeme.

Zníženie tohto prvku v krvi je priamo úmerné výške nárastu nad hladinou mora.

Age. Vysoký hematokrit je normálny u novorodencov, zatiaľ čo u dospelých môže dôjsť k zvýšeniu hematokritu v dôsledku zdravotných problémov / zrážacích faktorov.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Prijatie anabolických steroidov. Tieto prípravky na získanie svalovej hmoty vedú k zvýšeniu hct.

Známky a príznaky

Najčastejšími príznakmi vysokého hematokritu sú:

 1. Časté závraty.
 2. Nevoľnosť.
 3. Ťažké dýchanie.
 4. Pocit zmätený v miernom tvare.
 5. Očistené končatiny.

Nebezpečenstvá a dôsledky

Ak sa hematokrit zvyšuje, potom to priamo ovplyvňuje viskozitu krvi (podľa úrovne nst sa určuje závažnosť stavu pacienta).

Hrubá krv môže tvoriť krvné zrazeniny, ktoré sa premenili na zrazeniny. Malé krvné zrazeniny blokujú prietok krvi v tenkých kapilárach, čo vedie k nedostatku výživy v malých oblastiach tkaniva. Často sa to prejavuje ako znecitlivenosť končatín, ako aj smrť akýchkoľvek oblastí tkaniva. Veľké krvné zrazeniny sú nebezpečné z dôvodu ich schopnosti spôsobiť závažné poruchy fungovania srdca, čo vedie k smrti.

Úspora života pacientov závisí od toho, ako rýchlo zriedia krv.

Trombóza veľkých artérií v dôsledku vysokého hematokritu môže byť tiež:

 • Akútny typ dýchacieho zlyhania.
 • Útok srdca.
 • Ischemická mozgová príhoda.
 • Vyžaduje amputaciu gangrény.

Vlastnosti stavu u tehotných žien

V tehotenstve hladina hematokritu prirodzene klesá, pretože celkový objem kvapalnej krvi sa zvyšuje v dôsledku plodu. Ak je hladina hct vyššia ako 40%, potom je rozumné hovoriť o zvýšenom hematokritu, čo je dôsledok niekoľkých dôvodov:

 1. Dehydratácia v dôsledku nadmerného vracania, často s diagnostikovanou toxicitou.
 2. Puffiness, preeklampsia.
 3. Veľký príjem soli.
 4. Stres.
 5. Nedodržanie režimu pitnej vody.
Koncentrácia krvi v očakávanej matke nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie jej srdca a ciev, nervového systému.

Hustá krv často vedie k hypoxii, zaostávajúcemu vývoju a dokonca smrti.

Zlepšenie hematokritu počas tehotenstva môže sledovať kvalifikovaný lekár, ktorý si zvolí liečbu, ktorá je vhodná počas tehotenstva.

Vlastnosti štátu u detí

U malých detí je hladina hematokritu v priemere o 10-12% vyššia ako u dospelých.

Dôvod pre obavy rodičov by sa mal objaviť len vtedy, ak sa hematokrit normalizuje u detí po 1 roku.

V iných prípadoch môže mať dieťa zvýšený hematokrit z rovnakých dôvodov ako u dospelého.

dôvody

Vo väčšine prípadov sú príčiny zvýšenia hematokritu spôsobené nasledujúcimi faktormi:

dehydratácia

Dehydratácia vedie k tomu, že celkové množstvo krvi dodávajúcemu telu klesá, čo sa deje vďaka zníženiu množstva plazmy. Existuje mnoho dôvodov na dehydratáciu - od nedostatočného používania vody po stratu tekutín počas zvracania, uvoľnených stoličiek. To isté platí pre zvýšené potenie a prehriatie. Keď telo nemá dostatok vody na správne fungovanie, vezme to z krvného obehu.

Jasný príznak dehydratácie, stanovený laboratóriou - zmenený pomer tekutiny a červených krviniek v kombinácii so zvýšeným hematokritom.

Chronická hypoxia

Nedostatok kyslíka v bunkách a tkanivách pozostávajúcich z nich je častým problémom pre fajčiarov. Vyskytuje sa však aj u pacientov s cukrovkou. Faktom je, že hemoglobín obsiahnutý v červených krvinkách, ktorý je zodpovedný za odstránenie oxidu uhličitého a transport životne dôležitého kyslíka do buniek, sa počas hypoxie začína vytvárať vo veľkých množstvách tela. Je to spôsobené tým, že kompenzačný mechanizmus funguje v ľudskom tele - s deficitom kyslíka, čím sa vylepšená reprodukcia červených krviniek stáva jedinou cestou von.

Celkový objem krvi zostáva nezmenený.

Zmenené zloženie vzduchu v atmosfére

Horský vzduch, nedostatočný v kyslíku, je tiež schopný spôsobiť, že osoba skočí na úroveň červených krviniek. Kyslíkové hladovanie spúšťa kompenzačný mechanizmus v tele - červené krvinky začínajú produkovať iné krvotvorné orgány, rovnako ako kostnú dreň. Pri týchto procesoch je spojené aj ochorenie - primárna erytémia. Je to chronická choroba buniek a je spôsobená transformáciou, ktorá sa vyskytuje v kmeňových bunkách.

Nekontrolovaný príjem liekov

Nasledujúce typy liekov môžu spôsobiť nebezpečné zvýšenie hematokritu:

 1. Hormonálne lieky.
 2. Glukokortikoidy.
 3. Diuretiká.

Okrem toho môže dôjsť k zvýšeniu hematokritu z viacerých ďalších dôvodov:

 • Ochorenia obličiek a nadobličiek, hydronefróza týchto orgánov, tvorba cystí v nich.
 • Poranenie.
 • Poškodenie pokožky požiarom.
 • Zápal pobrušnice.
 • Rany a krvácania z vnútornej lokalizácie.
 • Nedostatok B12.
 • Nedostatok železa.
 • Stres sa dostal do chronickej fázy.
 • Nadbytok tekutiny v peritoneu alebo ascitu.
 • Opuch obličiek, pľúcna choroba.
 • Vrodené ochorenia srdca.
 • Genetická variácia.

liečba

Vhodná liečba je predpísaná kvalifikovaným odborníkom v závislosti od aktuálneho klinického obrazu pacientov.

Úspešným bojom proti tejto chorobe je odstránenie jej základných príčin - v tomto prípade je potrebné, aby hematokrit bol normálnymi hodnotami. Pri absencii vážnych patológií sa všetka liečba znižuje na časté pobyty na čerstvom vzduchu, pitie dostatku vody, dodržiavanie správnej výživy a vzdanie sa zlých návykov.

Váš lekár môže predpisovať antikoagulanciá, ktoré krvácajú.

Prečo je dôležité vrátiť hematokrit na normálne hodnoty?

Zvýšený krvný hematokrit a jeho viskozita sú plné vývoja vážnych patologických stavov tela, ktoré môžu viesť k smrti (napríklad kvôli zlomenine krvnej zrazeniny).

Aké lieky môžu predpisovať?

Nasledujúce lieky môžu byť úspešne použité na boj proti vysokému hematokritu:

Heparín. Kompozícia obsahuje pijavé sliny, ktoré môžu prirodzene robiť krv viac tekutinou. Nemožno použiť s:

 1. Zvýšený krvný tlak.
 2. Zlé zrážanie krvi.
 3. Aneuryzmatické plavidlá.
 4. S menštruáciou.
 5. Ihneď po pôrode.
 6. Choroby pečene v ťažkej forme.
 7. Žalúdočný / vredový vred.
 8. Po určitých operáciách.

Priemerná cena je 500 rubľov za 5 ampuliek.

Warfarín. Obsahuje sodnú soľ warfarínu, čo vedie k zriedeniu krvi.

Neodporúča sa pre:

 1. Tehotenstvo a dojčenie.
 2. Choroby pečene a obličiek.
 3. Akútne krvácanie, kŕčové žily varixov.
 4. Aneuryzma tepien.
 5. Onkológie.
 6. Hemoragické poruchy.
 7. Choroby tráviaceho traktu.
 8. Pooperačné obdobie.
 9. Zvýšený krvný tlak.

Priemerná cena je 100 rubľov za 50 tabliet.

Dabigatran. Je analógom warfarínu, je inhibítorom trombínu. Znižuje úroveň antikoagulácie na normálne hodnoty.

Nemožno použiť s:

 1. Pod 18 rokov.
 2. Keď sa užíva s chinidínom.
 3. Veľké krvácanie.
 4. Ťažké zlyhanie obličiek / pečene.
 5. Hemoragické poruchy.

Priemerná cena je 700 rubľov za 10 kapsúl.

Absolútnou kontraindikáciou pre použitie všetkých vyššie uvedených liekov je individuálna citlivosť na ich zložky!

diéta

Pacienti potrebujú piť viac vody a používať veľa produktov na zriedenie krvi: zeleninu a ovocie, bobuľovité plody, používanie lisovaných rastlinných olejov v šaláte. Odporúčané použitie medu v malých množstvách.

Mal by sa starať o produkty, ktoré robia krv hustší:

 1. Zemiaky.
 2. Banány.
 3. Uzené mäso.
 4. Sýtené nápoje.
 5. Pohanka.
 6. Rafinovaný cukor.
 7. Živočíšne výrobky (najmä červené mäso). Ak je to možné, nahraďte ich rastlinnými analógmi (ale musíte mať na pamäti, že veľké použitie strukovín je tiež nežiaduce).

Spôsob života

So zvýšeným hematokritom neprijateľné zlé návyky a sedavý životný štýl.

To všetko vedie k zhoršenému krvnému obehu, k hladovaniu kyslíkom a v dôsledku toho k silnej krvi a vysokému hematokritu.

Ďalšie opatrenia

Ak osoba má hematokrit nad normou, ošetrenie pijavice sa používa na vyriešenie tohto problému, rovnako ako mnoho receptov tradičnej medicíny:

Sóda na pečenie. 1 g sódy sa pridá do pohára s teplou vodou, mieša sa a odoberie sa na prázdny žalúdok. Kontraindikované pri peptickom vredovom ochorení.

Jablkový jadrový ocot Tento liek pozastavuje metabolickú acidózu v krvi, čo vedie k jej bezpečnému zriedeniu. 2 polievkové lyžice octu sa pridajú do pohára teplej vody a opitú sa ráno. Opakujte po dobu 2 mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia musíte urobiť prestávku 10 dní.

Ľanový olej. Zmrzne krv, má priaznivý účinok na celé telo, obsahuje cenné polynenasýtené kyseliny. Reguluje výmenu lipidov v krvi a zabraňuje ich viskozite. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Najlepšie je, aby si 1 polievkovú lyžičku. Na prázdny žalúdok, pitná voda.

Po každom mesiaci liečby je potrebné trvať prestávky na týždeň.

Pozrite si video o hematokritu

prevencia

Aby sa minimalizovalo riziko zvýšenia hematokritu, je potrebné:

 • Viac na čerstvom vzduchu.
 • Jedzte správne (jesť čo najviac čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré krvácajú).
 • Pite dostatok vody.
 • Vynechajte zlé návyky.
 • Pravidelne darujte krv na všeobecnú analýzu, aby ste určili hladinu hematokritu.
 • Včas na liečbu ochorení, ktoré zvyšujú hematokrit.
 • Obmedzte svoj pobyt na vysočine (ak je to možné, zmeňte miesto pobytu).
 • Vyhnite sa stresu.
 • Robiť šport.
 • Vyhnite sa užívaniu liekov na získanie svalovej hmoty.
 • Užívajte lieky len v predpísanom a striktne definovanom dávkovaní.
Na záver by sme mali povedať, že je oveľa jednoduchšie udržať hladinu hematokritu v normálnej, než bojovať s jeho nárastom (výnimkou je genetická patológia).

Dodržiavanie správneho životného štýlu zaručuje zachovanie zdravia krvi, jeho normálnu úroveň viskozity a optimálny výkon.

Vysoký hematokrit spôsobuje

Takýto laboratórny indikátor ako hematokrit sa často používa pri diagnostike anémie, závažnosti dehydratácie, straty krvi a jej náhrady. Odráža objem, percento krvi najpočetnejšie vytvorených prvkov - erytrocytov vzhľadom na plazmu. Definícia hematokritu je uvedená v povinnom zozname štúdií pre všeobecný krvný test.

Určenie hematokritu: čo to je a ako sa vykonáva?

Na stanovenie hematokritu sa zvyčajne odoberá 100 ml krvi a vypočíta sa percento červených krviniek. Analýzu je možné rozdeliť na niekoľko fáz:

 1. Materiál sa používa na výskum - robí sa ráno prázdnym žalúdkom, krv sa odoberie z prsta, je možné z žily a prenesie sa do skúmavky.
 2. Po prvé, skúšaný materiál by mal byť zmiešaný s anti-osvetľujúcou zložkou - spravidla sa používajú prípravky na báze citrátu sodného.
 3. Metóda je založená na oddelení červených krviniek a plazmy centrifugáciou v špeciálnej hematokritickej skúmavke. Toto sa dá nazvať ďalšou etapou analýzy.
 4. Na výstupe v skúmavke sa vytvoria štyri vrstvy: najnižšia je erytrocytová vrstva, ktorú potrebujeme, tenký tmavý pás červených krviniek s obnoveným hemoglobínom je na vrchu, ktorý je tiež braný do úvahy pri počítaní hematokritu, ihneď potom, čo ide o vrstvu leukocytov a krvných doštičiek, najvyšší rad je obsadený,
 5. Prvé dve vrstvy tvoria tú časť objemu, na úrovni ktorej je značka v stupnici stupnice stanovená na 100. Napríklad, ak je hematokrit na úrovni 45%, znamená to, že objem červených krviniek na 100 ml krvi je 45 ml.

Normálne hodnoty hematokritu pre dospelých sú v rozmedzí 40-48% u mužov, 36-42% u žien.

V moderných diagnostických laboratóriách na určenie indikátorov celkového krvného testu existujú špeciálne prístroje - hematologické analyzátory, ktorých účinnosť a presnosť nie sú horšie a dokonca prevyšujú staré "manuálne" metódy. Rýchlosť hematokritu, keď sa počíta v automatizovaných systémoch, sa môže merať v litroch na liter. A potom 45% bude zodpovedať 0,45 l / l. V výsledkoch analýzy môže byť indikátor označený skratkami ako Ht, Hct, PCV.

Príčiny zvýšenia hematokritu u dospelých

Zvýšené percento červených krviniek vedie vždy k takémuto stavu, ako je zhrubnutie krvi - zvýšenie jeho viskozity. Rôzne patológie a faktory, ktoré nesúvisia s chorobami, môžu viesť k tomu. Hematokrit sa môže použiť na diagnostické účely alebo na sledovanie liečby.

Choroby charakterizované hematokritom

Niektoré choroby je možné kombinovať do všeobecných skupín podľa mechanizmov zvyšovania indikátora:

 1. Prvým z nich treba pripísať tie patológie, ktoré prispievajú k zníženiu koncentrácie kvapalnej časti krvi alebo plazmy v dôsledku nedostatočného príjmu tekutiny do tela alebo jeho nadmernej straty. Jednoduchšie, hlavným mechanizmom je banálna dehydratácia. Toto sa pozoruje pri takých patologických ochoreniach, ako je diabetes mellitus, rozsiahle hlboké popáleniny, vážna toxóza počas tehotenstva a rôzne gastrointestinálne poruchy sprevádzané hnačkou a vracaním.
 2. Druhá skupina tiež vedie k zahusteniu krvi v dôsledku nedostatku tekutiny v krvnom riečisku. Ale zatiaľ čo celkový obsah vody v tele môže zostať v normálnom rozsahu. Tento stav sa pozoruje pri peritonitíde (zápal peritonea) a srdcovom zlyhaní. To je dôsledkom vývoja pôsobivého opuchu vrátane nahromadenia tekutiny v brušnej dutine - ascitu. Zhromažďuje sa v tkanivách a dutinách, ale v krvnom riečisku sa nachádza v nedostatočnom množstve.
 3. Tretia skupina môže zahŕňať ochorenia obličiek a iných orgánov zodpovedných za reguláciu močovej funkcie, ktoré vedú k nadmernému odstraňovaniu vody z moču. Príkladom je diabetes insipidus. Choroba je spojená so zníženou aktivitou hypotalamu - časti mozgu zodpovednej za neuroendokrinnú reguláciu. Keď uvoľní nedostatok hormónu vazopresínu (ktorý zvyšuje reabsorpciu vody v tubuloch obličiek), nadmerné množstvo tekutiny sa začne vylučovať močom.
 4. Ďalším mechanizmom zvyšovania viskozity krvi je zvýšená produkcia červených krviniek. To sa môže spájať so zvýšenou sekréciou hormónu obličiek erytropoetínom, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek a patológie kostnej drene - miesto, kde dochádza k ich zrenia - erytropoézu. Chronické ochorenia pľúc v dôsledku dlhodobého nedostatočného prívodu kyslíka do krvného obehu, ako je emfyzém alebo COPD (chronická obštrukčná choroba pľúc), môžu viesť k ich zvýšeniu. Tento stav je tiež možné pozorovať pri dlhodobom podávaní glukokortikoidov (stimulácia erytropoézy).
 5. Malígne nádory ovplyvňujúce funkciu kostnej drene.

Možno dospieť k záveru, že hodnoty hematokritu sú úzko spojené s bilanciou vody a soli a systémami, ktoré regulujú obsah červených krviniek v krvi.

Fyziologické príčiny

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú viskozitu krvi a hematokrit. Mnohé z nich nevyžadujú špeciálnu liečbu - s určitou úpravou životného štýlu a odstránením nepriaznivej príčiny sa čísla rýchlo vrátia do normálu. Fyziologické zvýšenie hodnôt hematokritu u dospelých môže mať za následok:

 • nadmerné potenie bez doplňovania rezervy tekutín, napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe;
 • dlhotrvajúci nedostatok kyslíka v krvi môže byť pozorovaný pri fajčení - telo kompenzuje zvýšenú produkciu červených krviniek, ako v prípade pľúcnych ochorení;
 • dlhotrvajúci nedostatočný príjem vody;
 • z rovnakých dôvodov ako u ľudí liečených steroidnými hormónmi môžu športovci, ktorí používajú hormonálne výživové doplnky, zaznamenať zvýšenie hematokritu;
 • účinky chronických stresových faktorov môžu spôsobiť zmeny celkového krvného obrazu vrátane zvýšenia viskozity krvi a hematokritu;
 • byť v horách viac ako niekoľko dní: rovnaký kompenzačný mechanizmus je aktivovaný kvôli zvláštnosti vzduchu vo veľkých výškach - má nižšiu koncentráciu kyslíka.

Zaujímavé je, že obyvatelia vysočiny v zásade majú zvýšené hodnoty hematokritu, zatiaľ čo z väčšej časti nemajú žiadne nepohodlie.

Taktika na zníženie hematokritu

Ak hovoríme o spôsoboch liečby a prevencii ochorení, pri ktorých dochádza k zvýšeniu hematokritu u dospelých, je potrebné najprv povedať o kontrole rovnováhy vody a soli v tele. Aby ste to dosiahli, musíte dodržiavať režim pitnej vody a znížiť užívanie diuretických výrobkov, medzi ktoré patrí:

 • káva;
 • alkoholické nápoje;
 • repa, tekvica, vodné melóny a melóny;
 • čučoriedky a brusnice;
 • kefír a tvaroh, najmä v kombinácii so zeleninou.

Podľa najnovších údajov sa pri zvýšenej viskozite krvi odporúča zahrnúť grapefruit do stravy. Je spojená s prítomnosťou flavonoidu (vitamínu P) vo svojom zložení. Normalizuje vlastnosti erytrocytových membrán, čím znižuje ich agregáciu a tým i stupeň viskozity krvi.

Ako liečebná terapia pre choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie hematokritu, okrem odstránenia hlavnej príčiny patológie sú predpísané nasledujúce skupiny látok:

 • protidoštičkové činidlá;
 • antikoagulanciá;
 • v niektorých prípadoch sa používajú cytostatiká.

Indikátor sa používa aj na overenie správnosti a účinnosti krvnej substitučnej liečby, diagnostiky závažnosti straty krvi.

Treba mať na pamäti, že užívanie akýchkoľvek liekov sa môže vykonať až po konzultácii s odborníkom as príslušnými stretnutiami.

Vysoký hematokrit v krvnom teste u dospelých a detí - príznak toho, aké ochorenia je, a ich liečba

Krv pozostáva z mnohých konštrukčných prvkov. Sú zodpovedné za prepravu kyslíka, živín a hormónov medzi rôznymi systémami. Niektorí ľudia počas generálneho krvného testu odhalili, že hematokrit je zvýšený - čo to znamená a či je zmena tohto indikátora pre telo nebezpečná, dozviete sa z nižšie uvedených informácií.

Čo je hematokrit

Červené krvinky - dôležitá zložka krvi. Sú zodpovedné za prepravu kyslíka v celom tele. Hematokrit je ukazovateľ, ktorý dokazuje počet červených krviniek v krvi. Jeho kolísanie na menšej alebo väčšej strane naznačuje, že ľudské telo bolo vystavené akejkoľvek chorobe. Na niektorých klinikách pod hct sa rozumie objem všetkých vytvorených prvkov na objem krvi.

Norma pre hematokrit

Analýza viskozity krvi je predpísaná ľuďom, ktorí majú výrazné príznaky dehydratácie, dochádza k závažnému vracaniu v dôsledku otravy alebo hnačky. Biologické ukazovatele sú ovplyvnené vekom a pohlavím osoby. Lekári majú špeciálny vzorec používaný na stanovenie čísla hematokritu. Výpočet je nasledovný:

 1. Určte obsah červených krviniek v percentách alebo čiastočných zložkách.
 2. Získaný výsledok sa vynásobí 0,001.

Vysoký hematokrit u novorodencov sa považuje za normálny. Hodnota tohto indikátora je o 20-30% vyššia ako u dospelých. Potom sa počet červených krviniek výrazne zníži. Je považované za normálne, keď je hodnota hematokritu v krvi 40-45%. U gravidných žien začne počet erytrocytov z 20. týždňa klesať a potom sa normalizuje po pôrode. Niekedy počet hematokritu znamená počet leukocytov, krvných doštičiek a červených krviniek. Počet posledných zložiek prevažuje v krvi.

U žien

Dekódovanie krvných testov sa vykonáva pri zohľadnení veku a zdravia pacientov:

 • Pre mladé ženy do 30 rokov by ukazovateľ nemal byť vyšší ako 43%.
 • Po 35 rokoch sa hodnota 44-46% považuje za normálnu.
 • Počas tehotenstva klesá sadzba na 35-40%. Takéto kolísanie ukazovateľov je dôsledkom skutočnosti, že plod sa začína aktívne rozvíjať.

Pri narodení u detí dosahuje rýchlosť hematokritu 60-65%. Odber vzoriek krvi na určenie sa vykonáva z pupočnej šnúry. Za 2 týždne sa tento počet zníži na 56%. Mierna erytrocytóza pretrváva až do 1 mesiaca. Hodnota hematokritu v tomto čase dosahuje 50%. Bližšie k roku sa tento údaj zníži na 40%. U dospievajúcich vo veku 12-13 rokov, bez ohľadu na pohlavie, by pomer erytrocytov a plazmy nemal byť vyšší ako 41%.

Pohlavie ovplyvňuje množstvo hormónov v tele. U mužov je množstvo estrogénu v tele nižšie, takže krv je hustšia a cievy sú náchylné na tvorbu krvných zrazenín. štandardy:

 • U mužov mladších ako 20 rokov by hematokrit nemal prekročiť 48%.
 • Od 20 do 50 rokov sa hodnota 46-49% považuje za normálnu.
 • Po 50 rokoch je prípustné zvýšenie až o 49,5%.

Čo znamená zvýšený hematokrit v krvi?

Tento stav je charakterizovaný veľkou akumuláciou červených krviniek v kvapaline. Koncentrácia tejto zložky sa môže líšiť v dvoch prípadoch. Prvá je sprevádzaná zvýšenou hmotnosťou červených krviniek a druhá je charakterizovaná znížením kvapalnej časti krvi. V obidvoch situáciách táto odchýlka zvyšuje riziko trombózy a iných vaskulárnych poškodení.

Prejavil sa závrat hematokritu. Vo veľkom počte červených krviniek sú schopné nosiť zvýšené množstvo kyslíka cez telo a to vedie k miernemu otravu. Ak sa úroveň červených krviniek nezníži, ochorenie začne postupovať. Osoba bude:

 1. pocit nevoľnosti;
 2. upozornenie na necitlivosť končatín;
 3. máte problémy s dýchaním.

Hematokrit sa zvýšil u dospelých

Hlavnou funkciou červených krviniek je transport kyslíka. Ak sa ich počet zmení veľkým spôsobom, potom dochádza k zvýšeniu priepustnosti týchto komponentov. Hypoxia alebo dehydratácia môže spôsobiť takýto stav. Táto podmienka môže byť normálna u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl. Ak je hematokrit zvýšený u dospelého, môže to znamenať:

 • Chronické ochorenie pľúc. Môže to byť spôsobené fajčením, bronchitídou alebo tuberkulózou.
 • Choroby hormonálneho systému sprevádzané zvýšenou tvorbou androgénov.
 • Onkologické ochorenia.
 • Ochorenie obličiek, keď je znížená absorpcia tekutiny.
 • Srdcové zlyhanie.
 • Zápal brušnej dutiny.

Zvýšený hematokrit u žien

Zvyšuje sa počet červených krviniek v 3. trimestri tehotenstva. Telo začne aktívne uchovávať vodu a živiny, ktoré sa považujú za užitočné pre vyvíjajúci sa plod. Podobný obraz sa môže vyskytnúť, ak má žena nejaké zlé alebo benígne vzdelanie. Pre ďalšiu diagnózu je pacient poslaný na ultrazvuk brušných orgánov. Mierne zvýšenie hematokritu sa považuje za normálne, ak žena užíva COC alebo má menštruačné obdobie.

Hematokrit zvýšený u dieťaťa

Zmeny v tomto ukazovateli môžu naznačovať všetky druhy chronických alebo akútnych patologických procesov. Zvýšený hematokrit v krvi dieťaťa v 70% indikuje renálnu patológiu. U niektorých detí sa počet červených krviniek môže zmeniť s hladom kyslíka alebo leukémia. Identifikácia príčin, ktoré vyvolali zmenu zloženia krvi, by mala riešiť lekár.

Príčiny hematokritu v krvi

Zmena tohto indikátora môže byť fyziologická alebo klinická, t.j. pod vplyvom choroby. Ak je hematokrit v krvi zvýšený u zdravého človeka, potom v 90% prípadov je to spôsobené pokusom organizmu prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam životného prostredia. Ak sa pomer plazmatických a červených krviniek mení po operácii, začal sa patologický zápalový proces v niektorých orgánoch.

V dospelosti

Telo sa vždy snaží udržať všetky vnútorné procesy v rovnováhe, a preto so zvýšením alebo poklesom akýchkoľvek prvkov v krvi sa aktivujú kompenzačné mechanizmy. Všetky systémy sa pokúšajú prispôsobiť sa novým životným podmienkam, ktoré sprevádzajú prejavy určitých symptómov. Napríklad, ak telu chýba železo alebo vitamín B12, vyvíja sa anémia a počet červených krviniek sa naopak môže znížiť na 15-25%.

Najčastejšie príčiny zvýšenia hematokritu u dospelých sú:

 • Nedostatok vody v tele. To vedie k zníženiu plazmatických hladín a zvýšeniu počtu červených krviniek. Zvracanie, hnačka, nedostatočný príjem vody môžu vyvolať vývoj tohto stavu. Telo musí odobrať tekutinu z krvi. Ak chcete znížiť hematokrit, musíte piť viac tekutín.
 • Chronická hypoxia. Vyskytuje sa u ľudí s cukrovkou alebo často s dymom. Zvýšený hematokrút u mužov je z tohto dôvodu diagnostikovaný v 70% prípadov.
 • Choroby vyvolávajúce pokles krvnej plazmy. Kožné popáleniny druhého stupňa, patologické prejavy peritonitídy a polycystik sú sprevádzané poklesom množstva cirkulujúcej tekutiny v tele.
 • Ochorenie obličiek. Akútne alebo chronické formy hydronefrózy, polycystóza vedú k zvýšeniu produkcie hormónu erytropoetín. Dôsledkom tohto stavu je zníženie plazmy a celková dehydratácia.
 • Lieky na dlhú dobu.

Máte dieťa

V detstve je mierny nárast hematokritu (10-15%) považovaný za normálny. Označuje fyziologické procesy, ktoré sa vyskytujú v tele. Keď dieťa dosiahne vek 1 roka, počet červených krviniek by sa mal vrátiť do normálu. Ak je číslo hematokritu naďalej vysoké, je potrebné diagnostikovať. Dôvody zmeny tohto ukazovateľa u detí sú nasledovné:

 • chronické a získané renálne ochorenia;
 • choroby dýchacích orgánov;
 • srdcové choroby;
 • vonkajšie a vnútorné zranenia.

Čo môže ovplyvniť rýchlosť hematokritu

Zvýšenie alebo zníženie počtu červených krviniek môže spôsobiť nielen vážne ochorenie alebo vplyv traumatických faktorov, ako sú popáleniny. U ľudí, ktorí radi fajčia, je hematokrit vyšší ako normálne, pretože proces inhalácie tabaku vyvoláva kyslíkové hladovanie tkanív. Pacient nemôže ani odhadnúť, že jeho telo je v stave neustáleho stresu. Rýchlosť hematokritu sa môže meniť z nasledujúcich dôvodov:

 • Trvalé alebo pravidelné práce vo výškach. Vplyv tohto faktora podlieha obyvateľom vysokých horských oblastí a horolezcom.
 • Prijatie anabolických steroidov, ktoré vyvolávajú rast svalovej hmoty, znižuje hemoglobín. Výsledkom je zníženie počtu hematokritu.

Video: Hematokrit v krvi

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Miera ESR v krvi detí a čo robiť so zvýšenou hodnotou

Vďaka analýze krvi dieťaťa je možné určiť, či je dieťa zdravé alebo či má nejaké ochorenie. Toto je obzvlášť dôležité, ak je choroba skrytá. Na identifikáciu takýchto skrytých patológií sa všetky deti pravidelne posielajú na testy v určitom veku.

Vaskulárne hviezdy a hepatitída: aké je spojenie?

Cievne hviezdy samy osebe nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie, ako je tromboflebitída, ale dodávajú nielen kozmetické nepohodlie, "pavúky" signalizujú prítomnosť vážnych chorôb.

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, symptómy, liečba

Hypertrofia pravého srdca (HPV) je stav, pri ktorom dochádza k nárastu hrúbky steny a hromadenia myokardu v jednej z oblastí srdca, a to v pravej komore.

Mozgová mŕtvica

Dôvody mŕtvice: trombóza, embólia, hypertenzia, aneuryzma, ťažká trauma, vedúca k tvorbe hematómov, upchatie ciev. Ak je krvný obeh mozgového kmeňa narušený, je diagnostikovaná stonková mozgová príhoda.

Krvný tlak: podľa veku (tabuľka)

Krvný tlak je sila, ktorou krv pôsobí na stenách tepien, žíl a kapilár, aby sa pohybovala cez cievny systém tela.
V procese merania pulzného tlaku sa používajú dva parametre:

Počítačová tomografia brušnej dutiny s kontrastom

Počítačová tomografia je široko používaná. diagnostická metóda, ktorá vám umožní starostlivo preskúmať brušnú dutinu a urobiť presnú diagnózu. Počas prieskumu sa získajú kvalitné a informatívne obrázky.