Viaceré laboratórne testy sa zvyčajne predpisujú na profylaktické účely alebo pri objasňovaní príčin akýchkoľvek symptómov ochorení. Súčasne sa často zistí zrážanie krvi - norma tohto indikátora indikuje normálne fungovanie pečene, cievnu priepustnosť a tok biologickej tekutiny v žilách. Akékoľvek abnormality naznačujú pretrvávajúce poruchy hemostázy, ktoré je potrebné liečiť.

Rýchlosť zrážania krvi - norma

Pri týchto podmienkach sa odporúča hemostasiogram alebo koagulogram:

 • tehotenstva;
 • predoperačné štúdie a obdobie po operácii;
 • ochorenie pečene;
 • patológia cievneho systému;
 • kŕčové žily;
 • tendencia k trombóze;
 • autoimunitné ochorenia.

Je možné určiť, akú rýchlosť indikátorov zrážanlivosti krvi je porušená a charakterizuje každú z uvedených podmienok nasledujúcimi hodnotami:

 1. Čas potrebný na zrážanie krvi. Vypočítava sa od chvíle, keď sa biologická tekutina odoberala na analýzu až do začiatku koagulácie. V zdravom tele je táto doba 5 až 7 minút. Tento indikátor indikuje aktivitu krvných doštičiek, plazmatických faktorov a fungovania stien krvných ciev.
 2. Trvanie krvácania. Meria sa od okamihu poškodenia kože až po ukončenie uvoľnenia krvi z rany. Normálne táto hodnota nie je dlhšia ako 5 minút, charakterizuje stav cievnych stien, rovnováhu krvných doštičiek a faktor VII.
 3. Čiastočne aktívny tromboplastínový čas. Tento indikátor je navrhnutý tak, aby študoval koncentráciu fibrinogénu, ako aj úroveň aktivácie krvných faktorov. Hodnota nezávisí od počtu krvných doštičiek, norma sa pohybuje od 35 do 45 sekúnd.
 4. Protrombínový čas. Táto položka vám umožňuje zistiť, ako je obsah proteínov zodpovedných za zrážanie krvi (trombín a protrombín) v súlade s normou. Okrem koncentrácie musia výsledky analýzy obsahovať aj chemické zloženie a percentuálny pomer nameraných hodnôt. V ideálnom prípade je to od 11 do 18 sekúnd.

Stojí za zmienku, že miera zrážanlivosti krvi u tehotných žien je trochu odlišná od všeobecne akceptovaných indikátorov, pretože v tele nastávajúcej matky sa objavuje ďalší okruh krvného obehu - uteroplacentál.

Sukharevová koagulabilita krvi je normou

Táto analýza sa vykonáva buď 3 hodiny po poslednom jedle alebo na prázdny žalúdok ráno. Krv sa odoberá z prsta a naplní sa špeciálnym kontajnerom nazývaným kapilára až po značku 30 mm. Potom sa pomocou stopiek vypočíta čas, po ktorom sa kvapalina začne plniť nádobu pomalšie, a preto sa vypne. Začiatok tohto procesu sa zvyčajne pohybuje od 30 do 120 sekúnd, koniec - od 3 do 5 minút.

Koagulačná schopnosť vévodskej krvi je normou

Dotknutá štúdia sa uskutočňuje pomocou ihly Frank, ktorá prepichne ušnú lalok do hĺbky 4 mm. Od momentu punkcie sa zistí čas a každých 15-20 sekúnd sa na ranu aplikuje pás filtračného papiera. Keď červené stopy prestanú zostať, analýza sa považuje za kompletnú a vypočíta sa čas zrážania krvi. Normálna rýchlosť je 1-3 minúty.

Zrážanie krvi nad alebo pod normálnou hodnotou

Odchýlky získaných hodnôt laboratórnych testov v jednom alebo druhom smere naznačujú prítomnosť vaskulárnych a cievnych ochorení stien, žilových ochorení, hepatitídy, získaných alebo vrodených patológií hemostázy, leukémie, hemofílie.

Krvné zrážanie. Faktory, čas zrážania krvi

Krv sa pohybuje v našom tele cez krvné cievy a má tekutý stav. Ale v prípade porušenia integrity cievy tvorí v dostatočne krátkom čase zrazeninu, ktorá sa nazýva krvná zrazenina alebo "krvná zrazenina". Pomocou krvnej zrazeniny sa rana uzatvára a krvácanie sa zastaví. Raná sa liečia v priebehu času. V opačnom prípade, ak je proces zrážania krvi z akéhokoľvek dôvodu narušený, osoba môže zomrieť aj pri malých poškodeniach.

Prečo krvná zrazenina?

Koagulácia krvi je veľmi dôležitá ochranná reakcia ľudského tela. Zabraňuje strate krvi pri zachovaní konštantného objemu, ktorý sa nachádza v tele. Koagulačný mechanizmus sa spúšťa zmenou fyzikálno-chemického stavu krvi, ktorý je založený na proteínovom fibrinogéne rozpustenom v jeho plazme.

Fibrinogén je schopný premeniť sa na nerozpustný fibrín, spadajúci do podoby tenkých filamentov. Tieto rovnaké vlákna môžu tvoriť hustú sieť s malými bunkami, ktoré si zachovávajú tvarované prvky. Tak vznikne krvná zrazenina. V priebehu času sa krvná zrazenina postupne zahusťuje, uťahuje okraje rany a tým prispieva k jej skorému hojeniu. Po zhutnení vylučuje zrazenina žltkastú číru kvapalinu nazývanú sérum.

Krvné doštičky sa tiež podieľajú na koagulácii krvi, ktorá kondenzuje zrazeninu. Tento proces je podobný výrobe tvarohu z mlieka, keď sa kazeín (bielkovina) zroluje a vzniká tiež srvátka. Poranenie v procese hojenia prispieva k postupnej resorpcii a rozpúšťaniu fibrínovej zrazeniny.

Ako začne proces koagulácie?

AA Schmidt v roku 1861 zistil, že proces zrážania krvi je úplne enzýmový. Zistil, že premena fibrinogénu, ktorá sa rozpúšťa v plazme, na fibrín (nerozpustný špecifický proteín) sa vyskytuje za účasti trombínu, špeciálneho enzýmu.

Osoba v krvi má neustále malý trombín, ktorý je v nečinnom stave, protrombín, ako sa tiež nazýva. Protrombín sa tvorí v ľudskej pečeni a prevádza sa na aktívny trombín účinkom tromboplastínu a vápenatých solí prítomných v plazme. Treba povedať, že tromboplastín nie je obsiahnutý v krvi, tvorí sa len v procese deštrukcie krvných doštičiek av prípade poškodenia iných buniek tela.

Výskyt tromboplastínu je pomerne komplikovaný proces, keďže okrem krvných doštičiek sú zahrnuté aj niektoré z proteínov obsiahnutých v plazme. Pri absencii jednotlivých proteínov v krvi môže byť koagulácia krvi spomalená alebo sa vôbec nevyskytuje. Napríklad, ak jeden z globulínov chýba v plazme, potom sa rozvinie dobre známe hemofilické ochorenie (alebo na druhej strane krvácanie). Tí ľudia, ktorí žijú s touto chorobou, môžu stratiť značné množstvo krvi, a to dokonca aj vďaka malému poškriabaniu.

Fáza koagulácie

Koagulácia krvi je teda fázový proces pozostávajúci z troch fáz. Prvý sa považuje za najťažšie, počas ktorého dochádza k tvorbe komplexnej zlúčeniny tromboplastínu. V ďalšej fáze sú tromboplastín a protrombín (neaktívny plazmatický enzým) nevyhnutné na zrážanie krvi. Prvý má vplyv na druhý a tým sa mení na aktívny trombín. A v poslednej tretej fáze trombín ovplyvňuje fibrinogén (proteín, ktorý sa rozpúšťa v krvnej plazme), čím sa mení na fibrín, nerozpustný proteín. To znamená, že pomocou koagulácie prechádza krv z kvapaliny do želatínového stavu.

Typy krvných zrazenín

Existujú tri typy krvných zrazenín alebo krvných zrazenín:

 1. Bieli trombus je tvorený z fibrínu a krvných doštičiek, obsahuje pomerne malý počet červených krviniek. Zvyčajne sa objavuje v tých miestach poškodenia cievy, kde krvný tok má vysokú rýchlosť (v tepnách).
 2. V kapilárach (veľmi malé cievy) sa tvoria rozptýlené fibrínové usadeniny. Toto je druhý typ krvných zrazenín.
 3. A posledné z nich sú červené krvné zrazeniny. Vyskytujú sa v miestach s pomalým prietokom krvi a pri povinnej absencii zmien v stene cievy.

Krvné faktory koagulácie

Tvorba krvnej zrazeniny je veľmi zložitý proces, zahŕňa množstvo proteínov a enzýmov, ktoré sa nachádzajú v krvnej plazme, krvných doštičkách a tkanivách. Ide o koagulačné faktory. Ty z nich, ktoré sú obsiahnuté v plazme, sú zvyčajne označené rímskymi číslicami. Arabčina označuje faktory krvných doštičiek. V ľudskom tele sú všetky faktory zrážania krvi, ktoré sú v neaktívnom stave. Keď je nádoba poškodená, všetky sú rýchlo aktivované postupne, v dôsledku čoho krv koaguluje.

Krvné zrážanie

Aby sa zistilo, či krv zráža normálne, štúdia sa nazýva koagulogram. Aby bola taká analýza nevyhnutná, ak má osoba trombózu, autoimunitné ochorenia, kŕčové žily, akútne a chronické krvácanie. Tiež dávajte tehotné ženy a tých, ktorí sa pripravujú na operáciu. Pre tento druh výskumu sa krv zvyčajne odoberá z prsta alebo žily.

Čas koagulácie krvi je 3-4 minúty. Po 5-6 minútach sa úplne zrúti a stane sa želatínovou zrazeninou. Pokiaľ ide o kapiláry, tvorí sa krvná zrazenina približne za 2 minúty. Je známe, že s vekom sa zvyšuje čas strávený na zrážanie krvi. Takže u detí vo veku 8 až 11 rokov sa tento proces začína v priebehu 1,5-2 minút a končí už po 2,5-5 minútach.

Miera zrážania krvi

Protrombín je proteín, ktorý je zodpovedný za zrážanie krvi a je dôležitým prvkom trombínu. Jeho miera je 78-142%.

Protrombínový index (PTI) sa vypočíta ako pomer PTI vzatý ako štandard pre PTI vyšetrovaného pacienta vyjadrený v percentách. Sadzba je 70-100%.

Protrombínový čas je čas, počas ktorého dochádza k zrážaniu, zvyčajne 11-15 sekúnd u dospelých a 13-17 sekúnd u novorodencov. Pomocou tohto indikátora je možné diagnostikovať DIC, hemofíliu a sledovať stav krvi počas užívania heparínu. Najdôležitejším indikátorom je trombínový čas, zvyčajne je to 14 až 21 sekúnd.

Fibrinogén je plazmatický proteín, je zodpovedný za tvorbu krvnej zrazeniny, jeho množstvo môže hlásiť zápal v tele. U dospelých by mal obsahovať 2,00-4,00 g / l, u novorodencov by mal byť 1,25-3,00 g / l.

Antitrombín je špecifický proteín, ktorý poskytuje resorpciu vytvorenej krvnej zrazeniny.

Dva systémy nášho tela

Samozrejme, keď krvácanie je veľmi dôležité rýchle zrážanie krvi, znížiť stratu krvi na nulu. Ona sama musí vždy zostať v tekutom stave. Existujú však patologické stavy, ktoré vedú k zrážaniu krvi vo vnútri ciev, čo predstavuje pre človeka väčšie nebezpečenstvo ako krvácanie. Choroby ako trombóza koronárnych ciev, trombóza pľúcnej artérie, mozgová trombóza atď. Sú spojené s týmto problémom.

Je známe, že v ľudskom tele existujú dva systémy. Prispieva k rýchlej koagulácii krvi, druhá v každom prípade bráni tomu. Ak sú oba tieto systémy v rovnováhe, potom krv koaguluje s vonkajším poškodením ciev a vo vnútri bude tekutá.

Čo prispieva k zrážaniu krvi?

Vedci preukázali, že nervový systém môže ovplyvniť proces tvorby krvných zrazenín. Doba zrážania krvi sa tým zníži stimuláciou bolesti. Podmienečné reflexy môžu tiež ovplyvniť koaguláciu. Taká látka ako adrenalín, ktorý sa uvoľňuje z nadobličiek, prispieva k skorému zrážaniu krvi. Zároveň je schopný zúžiť tepny a arterioly a tým znížiť možnú stratu krvi. Vitamín K a vápenaté soli sa tiež podieľajú na koagulácii krvi. Pomáhajú rýchlemu procesu, ale v tele existuje iný systém, ktorý ho zabraňuje.

Čo zabraňuje zrážaniu krvi?

V bunkách pečene, pľúc je heparín - špeciálna látka, ktorá zastavuje zrážanie krvi. Nevytvára tromboplastín. Je známe, že obsah heparínu u mladých mužov a mladistvých po práci klesá o 35-46%, ale u dospelých sa nemení.

Krvné sérum obsahuje proteín nazývaný fibrinolyzín. Podieľa sa na rozpúšťaní fibrínu. Je známe, že bolesť strednej sily môže urýchliť zrážanie, ale silná bolesť spomaľuje tento proces. Zabraňuje zrážaniu krvi pri nízkej teplote. Optimálnym bodom je telesná teplota zdravého človeka. V chladných krvných zrazeninách sa niekedy tento proces vôbec nevyskytuje.

Zvýšenie času zrážania môže vyvolať soli kyselín (citrónová a šťavelová), vyzrážanie potrebných na rýchle zloženie vápenatých solí, ako aj hirudín, fibrinolyzín, citrát sodný a draslík. Zdravé pijavice môžu produkovať pomocou krčných žliaz špeciálnu látku - hirudín, ktorý má antikoagulačný účinok.

Zrážanlivosť u novorodencov

V prvom týždni života novorodenca dochádza k veľmi zriedkavému zrážaniu jeho krvi, ale už počas druhého týždňa sa indikátory hladiny protrombínu a všetkých faktorov zrážanlivosti približujú k normálnej úrovni dospelých (30-60%). Už 2 týždne po narodení fibrinogénu v krvi sa výrazne zvyšuje a stane sa ako dospelý. Do konca prvého roka života u dieťaťa sa obsah zostávajúcich krvných koagulačných faktorov približuje obsahu dospelého človeka. Dosiahli normu o 12 rokov.

Koagulácia a koagulovateľnosť krvi: koncepcia, indikátory, testy a normy

Zrážanie krvi by malo byť normálne, takže základom hemostázy sú vyvážené procesy. Pre našu cennú biologickú kvapalinu nie je možné príliš rýchlo koagulovať - ​​hrozí jej vážnymi a smrteľnými komplikáciami (trombóza). Naopak, pomalá tvorba krvnej zrazeniny sa môže zmeniť na nekontrolované masívne krvácanie, ktoré môže viesť aj k smrti človeka.

Zložité mechanizmy a reakcie, zahŕňajúce celý rad látok v určitom mieste alebo iný, podporovať rovnováhu a umožniť tak telu dostatočne rýchlo spracovať (bez zásahu akéhokoľvek vonkajšej pomoci), a obnoviť.

Norma zrážanie krvi nedá určiť jediným parametrom, pretože tento proces zahŕňa mnoho zložiek, ktoré aktivujú navzájom. V súvislosti s tým, testy na krvnej zrážanlivosti môžu byť rôzne, kde sú odstupy svojich normálnych hodnôt závisí predovšetkým od spôsobu prieskumu, rovnako ako v iných prípadoch - z pohlavia osoby a žili dni, mesiace, roky. A je nepravdepodobné, aby spĺňali reakcii čitateľa "doby zrážanlivosti krvi je 5 - 10 minút" Mnoho otázok ostáva...

Všetky dôležité a všetky potrebné.

Hemostáza je založený na náročný mechanizmus zahŕňa množstvo biochemických reakcií, v ktorých je podiel podieľajú veľké množstvo rôznych zložiek, z ktorých každá má svoj špecifický význam.

koagulačný režim

Medzitým môže neprítomnosť alebo nekonzistencia aspoň jedného koagulačného faktora alebo antikoagulačného faktora narušiť celý proces. Tu je len niekoľko príkladov:

 • Nedostatočná reakcia stenami ciev poskytuje funkciu lepidla agregáciu krvných doštičiek - trombocytov, ktoré "cítia" primárna hemostázy;
 • inhibítory agregácie doštičiek nízka schopnosť endotelu syntetizujú a vylučujú (základná - prostacyklínu) a prírodné antikoagulanty (antitrombín III) zahusťuje pohybujúce sa krvných ciev, čo vedie k tvorbe cirkulujúcich úplne zbytočné zväzky organizmu, ktorý v súčasnej dobe sú zatiaľ "sedí" pripojený k stenochku žiadne plavidlo. Tieto zrazenín (trombov) sú veľmi nebezpečné, keď je zložiť a začať cirkulovať v krvnom riečisku - tak oni predstavujú riziko cievnych príhod;
 • Neprítomnosť takého plazmatického faktora, ako je FVIII, v dôsledku ochorenia, pohlavne viazaná - hemofília A;
 • Hemofília B sa vyskytuje u ľudí, ak je iba jeden (recesívne mutácie v chromozóme X, ktoré sú známe u mužov) z rovnakých dôvodov má Christmanová zlyhanie faktor (FIX).

Všeobecne platí, že všetky začína na úrovni poškodené cievne steny, ktoré tým, že vylučuje látky, nevyhnutné pre zrážanie krvi, priťahuje cirkulujúci v krvných doštičiek - doštičiek. Napríklad, von Willebrandov faktor, "volavka" doštičky na mieste nehody a prispieť k ich adhézii na kolagén - silný stimulátor hemostázy, bezodkladne začať svoju prácu a funguje dobre, takže neskôr môžete očakávať tvorbu vysoko kvalitného korku.

Ak krvné doštičky na správnej úrovni používajú svoje funkčné schopnosti (funkcia adhéznej agregácie), ostatné komponenty primárnej hemostázy (vaskulárnych krvných doštičiek) rýchlo začnú fungovať a krátkodobo tvoria trombocytovú zátku, aby sa zastavila krv tečúca z cievy mikrovaskulatúry, môžete to urobiť bez špeciálneho vplyvu iných účastníkov procesu koagulácie krvi. Avšak na vytvorenie plnohodnotného korku schopného uzavrieť poškodenú nádobu, ktorá má širší lúmen, telo sa nedokáže vyrovnať bez plazmatických faktorov.

V prvom štádiu (bezprostredne po poranení cievnej steny) sa začínajú uskutočňovať následné reakcie, v ktorých aktivácia jedného faktora dáva impulz na uvedenie zvyšku do aktívneho stavu. A ak niekde niekde chýba niečo alebo faktor sa ukáže ako neudržateľný, proces zrážania krvi sa spomaľuje alebo úplne skončí.

Vo všeobecnosti sa koagulačný mechanizmus skladá z troch fáz, ktoré by mali poskytnúť:

 • Tvorba komplexu aktivovaných faktorov (protrombináza) a transformácia proteínu syntetizovaného pečeňou - protrombínom do trombínu (aktivačná fáza);
 • Transformácia proteínového faktora I rozpusteného v krvi (fibrinogén, FI) do nerozpustného fibrínu sa uskutočňuje v koagulačnej fáze;
 • Dokončenie koagulačného procesu tvorbou hustých fibrínových zrazenín (retrakčná fáza).

Skúšky krvnej koagulácie

Viacstupňový kaskádový enzymatický proces, ktorého konečným cieľom je vytvorenie zrazeniny schopnej uzavrieť "medzeru" v nádobe, sa čitateľovi bude určite matné a nepochopiteľné, a preto pripomína, že mechanizmus koagulačných faktorov, enzýmov, Ca2 + (iónov vápnik) a rad ďalších zložiek. V tomto ohľade sa však pacienti často zaujímajú o otázku: ako zistiť, či niečo nie je v poriadku s hemostázou alebo sa upokojiť, vediac, že ​​systémy fungujú normálne? Samozrejme, na tieto účely existujú testy na zrážanie krvi.

Najčastejšia špecifická (lokálna) analýza stavu hemostázy je všeobecne známa, často predpísaná lekármi, kardiológmi a gynekológmi, čo je najviac informatívny koagulogram (hemostasiogram).

Koagulogram zahŕňa niekoľko hlavných (fibrinogén, aktivovaný parciálny tromboplastínový čas - APTT a niektoré z nasledujúcich parametrov: medzinárodný normalizovaný pomer - INR, protrombínový index - PTI, protrombínový čas - PTV), odrážajúci vonkajšiu dráhu koagulácie krvi, ako aj ďalšie ukazovatele zrážania krvi (antitrombín, D-dimér, PKMK atď.).

Medzitým je potrebné poznamenať, že takéto množstvo testov nie je vždy opodstatnené. Závisí to od mnohých okolností: čo lekár hľadá, v akom štádiu kaskády reakcií sa zameriava na svoju pozornosť, koľko času je k dispozícii lekárom a pod.

Imitácia vonkajšej dráhy zrážania krvi

Napríklad vonkajšia cesta aktivácie koagulácie v laboratóriu môže napodobňovať štúdiu nazvanú lekári Kvikovho protrombínu, rozpad Kvikovho, protrombínového (PTV) alebo tromboplastínového času (to sú všetky odlišné označenia tej istej analýzy). Základom tohto testu, ktorý závisí od faktorov II, V, VII, X, je účasť tkanivového tromboplastínu (v priebehu práce na krvnej vzorke sa spája s citrátovou recalcifikovanou plazmou).

Limity normálnych hodnôt u mužov a žien rovnakého veku sa nelíšia a sú obmedzené na rozsah 78 - 142%, ale ženy, ktoré čakajú na dieťa, tento ukazovateľ mierne stúpa (ale mierne!). U detí naopak normy spadajú do menších limitov a zvyšujú sa, keď sa blížia k dospelosti a ďalej:

Odraz vnútorného mechanizmu v laboratóriu

Medzitým sa na určenie porušenia zrážanlivosti krvi spôsobenej poruchou vnútorného mechanizmu nepoužíva tkanivový tromboplastín počas analýzy - to umožňuje plazme využiť len svoje vlastné rezervy. V laboratóriu je sledovaný vnútorný mechanizmus a čaká na krv prevzatý z ciev krvi, aby sa obmedzil. Začiatok tejto komplexnej kaskádovej reakcie sa zhoduje s aktiváciou faktora Hagemann (faktor XII). Spustenie tejto aktivácie poskytuje rôzne podmienky (krvný kontakt s poškodenou stenou cievy, bunkovými membránami, ktoré prešli určitými zmenami), preto sa nazýva kontakt.

Aktivácia kontaktov sa vyskytuje mimo tela, napríklad keď krv vstupuje do cudzieho prostredia a prichádza do kontaktu s ním (kontakt so sklom v skúmavke, prístrojové vybavenie). Odstránenie vápnikových iónov z krvi nemá vplyv na spustenie tohto mechanizmu, ale proces nemôže skončiť s tvorbou zrazeniny - zastaví sa v štádiu aktivácie faktora IX, kde ionizovaný vápnik už nie je potrebný.

Doba koagulácie alebo doba, počas ktorej je v tekutom stave pred tým nalievaná do formy elastickej zrazeniny, závisí od rýchlosti, ktorou sa fibrinogénový proteín rozpustený v plazme konvertuje na nerozpustný fibrín. To (fibrín) tvorí vlákna, ktoré držia červené krvinky (erytrocyty) a prinútia ich, aby vytvorili zväzok pokrývajúci otvor v poškodenej krvnej cieve. Doba zrážania krvi (1 ml, prevzatá z metódy žily - Lee-White) je v takýchto prípadoch v priemere obmedzená na 4-6 minút. Avšak rýchlosť zrážania krvi samozrejme má širší rozsah digitálnych (dočasných) hodnôt:

 1. Krv odobraná z žily sa zmení na formu zrazeniny od 5 do 10 minút;
 2. Koagulačný čas Lee-White v sklenenej skúmavke je 5-7 minút, v silikónovej skúmavke sa predlžuje na 12-25 minút;
 3. Pri krvi odobratej z prsta sa považujú za normálne nasledujúce indikátory: štart - 30 sekúnd, koniec krvácania - 2 minúty.

Analýza odzrkadľujúca vnútorný mechanizmus sa rieši pri prvom podozrení na závažné krvácavé poruchy. Test je veľmi vhodný: vykonáva sa rýchlo (pokiaľ krvný tok alebo zrazenina tvorí v skúmavke) nevyžaduje špeciálnu prípravu bez špeciálnych činidiel a komplexných zariadení. Samozrejme, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré sa objavujú týmto spôsobom, naznačujú niekoľko významných zmien v systémoch, ktoré zabezpečujú normálny stav hemostázy, a nútia nás vykonať ďalší výskum na identifikáciu skutočných príčin patológie.

Pri predĺžení (predlžovanie) zrážania krvi je možné podozrenie:

 • Nedostatok plazmatických faktorov určených na zabezpečenie zrážanlivosti alebo ich vrodenej podradnosti, napriek tomu, že sú v krvi na dostatočnej úrovni;
 • Závažná pečeňová patológia, ktorá spôsobila funkčné zlyhanie orgánového parenchýmu;
 • DIC syndróm (vo fáze, keď sa schopnosť krvi zrážať);

Čas koagulovateľnosti krvi sa predlžuje v prípadoch použitia heparínovej liečby, preto musia byť pacienti, ktorým sa podáva tento antikoagulant, často testovať, čo naznačuje hemostázu.

Uvažovaný index zrážanlivosti krvi znižuje jeho hodnoty (skracuje sa):

 • Vo fáze vysokej koagulácie (hyperkoagulácia) DIC;
 • Pri iných ochoreniach, ktoré spôsobili patologický stav hemostázy, tj keď pacient má už krvácavú poruchu a je označený ako zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín (trombóza, trombofília atď.);
 • U žien, ktoré používajú orálne antikoncepčné prostriedky obsahujúce hormóny na antikoncepciu alebo dlhodobú liečbu;
 • U žien a mužov, ktorí užívajú kortikosteroidy (pri predpisovaní kortikosteroidov je vek veľmi dôležitý - veľa z nich u detí a starších ľudí môže spôsobiť významné zmeny hemostázy, preto je v tejto skupine zakázané používať).

Normy sa vo všeobecnosti veľmi líšia

Rýchlosti zrážania krvi (normálne) pre ženy, mužov a deti (čo znamená jeden vek pre každú kategóriu) sa v zásade veľmi nelíšia, aj keď jednotlivé ukazovatele pre ženy sa menia fyziologicky (pred, počas a po menštruácii, počas tehotenstva) preto sa pri laboratórnom výskume stále zohľadňuje pohlavie dospelého človeka. Navyše u žien v období nosenia dieťaťa sa niektoré parametre dokonca musia trochu posunúť, pretože telo musí zastaviť krvácanie po pôrode, takže koagulačný systém sa začne pripravovať pred časom. Výnimka týkajúca sa niektorých indikátorov zrážanlivosti krvi je kategória dojčiat v prvých dňoch života, napríklad u novorodencov PTV je dvakrát alebo trikrát vyššia ako u mužov a žien (norma dospelých je 11 - 15 sekúnd) a u predčasne narodených detí po dobu 3 - 5 sekúnd. Je pravda, že už niekedy do 4. dňa života sa PTV znižuje a zodpovedá rýchlosti koagulability krvi u dospelých.

Ak sa chcete oboznámiť s normou jednotlivých indikátorov zrážania krvi a možno ich porovnať s vlastnými parametrami (ak bol test vykonaný pomerne nedávno a máte formulár s výsledkami štúdie), nasledujúca tabuľka pomôže čitateľovi:

Prečo sa krvné zrazeniny rýchlo

Zrážanie krvi je dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Ak stupeň zrážanlivosti spĺňa normy, krv rovnomerne cirkuluje v tele, dodáva orgánom kyslík a živiny a akékoľvek otvorené poškodenie malého rozsahu alebo poškodenie pokožky sa rýchlo uzdravuje. Ak je plazma príliš hustá alebo tekutá, človek môže čeliť mnohým vážnym ochoreniam - potenciálnemu ohrozeniu života.

Norma a odchýlky

Na stanovenie ukazovateľov zrážania krvi v určitej osobe je potrebné vykonať laboratórnu analýzu biologického materiálu. V normálnom stave je hustota krvi koncentrovaná na 1048-1066 jednotiek a hustota plazmy v kompozícii je tiež dôležitá. Jej normálny výkon je 1029 - 1034. Arteriálna krv je menej hustá než žilová krv.

Viskozita samotná závisí od pomeru proteínov a erytrocytov v tekutom tkanive.
V prípadoch s odchýlkami je možné niekoľko scenárov - krv sa stáva príliš hrubá alebo tekutá.

Trombofília je koagulačná porucha s nadmernou plazmovou hustotou spolu s krvnými krvinkami. Choroba je nebezpečná, pretože zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, osoba je náchylná na ochorenia, ako je trombóza alebo kŕčové žily. Ak nekontrolujete abnormality, zvyšuje sa riziko mŕtvice a infarktu a zvyšuje sa zaťaženie pečene a obličiek, čo spôsobuje chronické problémy s týmito orgánmi.

Odchýlka, pri ktorej je krv príliš tekutá, sa nazýva hypocoagulácia, môže ohroziť osobu s veľkou stratou krvi s minimálnym poškodením alebo poškodením.

Príčiny zvýšeného zrážania krvi

Zloženie ľudskej krvi zostáva vždy nezmenené, ale pomer zložiek sa neustále mení v priebehu života. To je ovplyvnené mnohými faktormi.

Čo ovplyvňuje zrážanlivosť krvi u dospelých:

 • zvýšené hladiny červených krviniek a krvných doštičiek v dôsledku ochorenia;
 • vysoké hladiny hemoglobínu;
 • dehydratácia alebo slabá absorpcia tekutiny;
 • nedostatočné množstvo enzýmov;
 • veľká krvná strata v dôsledku otvorených poranení pokožky alebo poškodenia vnútorných orgánov;
 • častá konzumácia potravín obsahujúcich veľké množstvá cukru a uhľohydrátov;
 • konštantné napätie;
 • vystavenie žiareniu.

Príčinou hyperkoagulácie sa stáva staroba, dedičná patológia, niektoré lieky, rovnako ako choroby, ktoré spôsobujú tvorbu fibrinogénu v množstve, ktoré je oveľa vyššie ako norma.

Konkrétne príčiny zvýšenej zrážanlivosti krvi môžu byť nasledovné odchýlky:

 • infekčné choroby;
 • hepatitída, cirhóza pečene;
 • hormonálne poruchy;
 • ateroskleróza;
 • trombofilia, kŕčové žily;
 • diabetes mellitus;
 • oslabený imunitný systém;
 • zápal pankreasu;
 • vývoj benígnych alebo malígnych novotvarov;
 • genetická patológia;
 • hypoxia, pretrvávajúce prekrvenie krvného tlaku;
 • myelóm;
 • hemofília, von Willebrandova choroba.

Skupina s vysokým rizikom je naplnená ľuďmi, ktorí vedú pasívny, sedavý životný štýl - lôžkových pacientov a tehotné ženy, pretože ich telá prechádzajú vážnou hormonálnou transformáciou. Všetky vyššie uvedené vedú k zvýšeniu krvných zrazenín.

Príznaky hyperkoagulácie

Je dosť ťažké zistiť vysokú zrážanlivosť krvi v bežnom spôsobe života bez hosťujúcich lekárov. Táto choroba môže dlho zostať bez povšimnutia, čo sa prejavuje len vtedy, keď zostáva príliš málo času pred vznikom vaskulárnej katastrofy.

Prvým zvonom na okamžité vyšetrenie môže byť situácia, kedy osoba poškriabala kožu, ale krv nevyparuje z rany - proces zrážania krvi začína takmer okamžite. Hypercoagulability je tiež naznačený ťažkosťou zbierať biomateriál v lekárskej laboratóriu - po prepichnutí kože a cievnej steny plazma koaguluje doslova na špičke ihly, čo znemožňuje vstup krvi do striekačky.

Ďalšie indikátory hyperkoagulácie môžu byť všeobecné ochorenia:

 • neustále pocit únavy, slabosti;
 • ospalosť;
 • časté bolesti hlavy;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu a vnútorných orgánov, ktoré nedostávajú dostatok živín;
 • manifestácia cievnych sietí na povrchu nohy;
 • pocit ťažkosti v nohách večer.

Ak sa objaví jeden alebo viac príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý vyšetruje krvné bunky kvôli prítomnosti patológií a predpíše niekoľko lekárskych vyšetrení.

Ak ignorujete porušenia a včas nepredpisujete správny priebeh liečby, krvná zrazenina sa môže vyskytnúť v systéme krvného zásobenia, čo vedie k náhlej smrti človeka.

Normy ukazovateľov zrážania krvi

Bežná štúdia krvnej vzorky - hemostasiogram alebo koagulogram pomáha identifikovať porušenia v tele. Rýchlosť zrážania krvi sa stanovuje v laboratóriu podľa zvolenej metódy vyšetrovania. U zdravého človeka sú potrebné parametre krvného koagulačného systému v normálnom rozmedzí a ošetrujúci lekár bude môcť komentovať odchýlku hodnôt.

Kedy je potrebná analýza?

 • Plánovanie rodiny a následné tehotenstvo (hemosyndróm alebo VSC)
 • Autoimunitné systémové choroby
 • Ochorenie pečene
 • Choroby kardiovaskulárneho systému
 • Vyšetrenie pred a po operácii
 • Trombofilia (tendencia tvoriť krvné zrazeniny)
 • Kŕčové žily

Metódy výskumu

Čas zrážania krvi je určený vedeckými metódami v laboratóriu kvalifikovanými odborníkmi. Na štúdium podľa metódy Sukhareva sa použije vhodná kapilárna plazma, ktorá sa odoberá z prsta pacienta. Najmenej 3 hodiny pred testom sa neodporúča jesť potravu, alkohol sa vylúči 2 dni pred odobratím krvi. Laboratórna kapacita je naplnená vzorkou na značku 30 mm. Potom sa kontajner pretrepáva, pričom sa meria čas pred začatím zahusťovania vzorky, to znamená, že sa vzorka začne pohybovať. Rýchlosti zrážania krvi sa pohybujú od 30 sekúnd do 2 minút. Doba od začiatku do konca koagulácie musí byť kratšia ako 5 minút.

V moravskej štúdii systému krvného zrážania sa používa aj kapilárna plazma. Niekoľko hodín pred odobratím vzorky sa potraviny vylúčia, odporúča sa piť pohár vody pred analýzou. Vzorka krvi pacienta sa umiestni na laboratórne sklo, čas zrážania sa stanoví pomocou stopiek. Každých 30 sekúnd sa vzorka kontroluje pomocou sklenenej trubice a čas, kedy sa objaví fibrínové vlákno, je výsledkom štúdie. Čas zrážania by mal byť 3-5 minút. Takýto ukazovateľ zrážania krvi je normou a znamená, že neexistuje žiadna hrozba pre zdravie pacienta.

Koagulovateľnosť krvi metódou Dukeho sa určuje veľmi jednoducho. Laboratórny technik prepichne kožu na pacientovom ušnom laloku so špeciálnou ihlou (Frankova ihla). Miesto vpichu sa vlhčí so špeciálnym papierom každých 15 sekúnd. Ak na papieri nie sú žiadne škvrny, koagulácia je dokončená. Normy ukazovateľov zrážania krvi nepresiahnu 2 minúty.

Doba 60-180 sekúnd sa považuje za normálnu.

Existuje viac ako 30 typov štúdií o zrážaní krvi. Ak chcete analyzovať vzorku a určiť normu, použije sa najvhodnejšia metóda získavania potrebných informácií. Rýchlosť štúdie - od 2 do 30 minút.

Analýza kapilárnej krvi

 • Hladina krvných doštičiek môže byť indikovaná pri analýze TB, zvyčajne je to 150-400 g / l pre dospelých a 150-350 g / l pre deti.
 • Doba zrážania Sukharevom (BC).
 • Doba krvácania Duca (BC alebo DS) - musí byť kratšia ako 4 minúty.
 • Protrombínový index (PTI) sa stanovuje porovnaním času zrážania vzorky krvi pacienta so vzorkou zdravého človeka. Normálne sadzby sú 93-107%.

Test žilovej krvi

 • Koagulačný čas podľa Lee-White (BC) je zvyčajne 5-10 minút.
 • Trombínový čas (TB), počas ktorého sa fibrinogén konvertuje na fibrín, je v rozmedzí 12-20 sekúnd normou.
 • Protrombínový index (PTI) v štúdii vzorky z žily je normálne 90-105%.
 • Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (APTT alebo AVR) by mal byť 35-45 sekúnd. V tomto čase sa tvorí zrazenina pod vplyvom činidla, najčastejšie chloridu vápenatého.

Podmienky analýzy

Bez ohľadu na typ štúdie a požadovaný ukazovateľ koagulácie existuje niekoľko pravidiel na prípravu na zber biomateriálu. Získanie kapilárnej plazmy (z prsta) sa uskutočňuje v laboratóriu, ihneď po prekořenení kožou rozrývačom. Žilová krv sa získava v laboratóriu z periférnej žily. Zvyčajne vzorka s objemom 20 ml je dostatočná na získanie informácií o čase zrážania v norme.

Vzorka sa odstreďuje 2 hodiny.

Odporúčania pre pacientov pred absolvovaním analýzy:

 • Analýza koagulácie krvi a norma vo všetkých požadovaných parametroch sa vykonáva na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby jedlo nebolo 8-12 hodín pred testom.
 • 24 hodín pred testom nemôžete piť alkohol.
 • 4 hodiny pred začiatkom štúdie nemožno fajčiť.
 • Počas 5 minút pred testom by mal byť pacient v kľude.

Odchýlka hodnôt v analýze

Miera zrážania krvi nie je vždy v rámci odporúčaných limitov. Po preskúmaní výsledkov testu Vám ošetrujúci lekár povie, čo ochorenie ohrozuje pacienta.

Prekročenie času zrážanlivosti krvi môže byť spôsobené množstvom vážnych ochorení:

 • Intoxikácia tela
 • Prítomnosť DIC
 • Systémové autoimunitné ochorenia
 • Zvýšený počet krvných doštičiek
 • ateroskleróza
 • Infekčné choroby
 • Choroby vnútorných orgánov
 • Vrodené genetické abnormality
 • Endokrinné poruchy

Srdcové zlyhanie

Výsledok testov môže naznačovať, že rýchlosti zrážania sú nižšie ako normálne. Znížená zrážanlivosť spôsobuje riziko silného krvácania a môže byť tiež známkou vážneho ochorenia.

S hemofíliou, anémiou, zlyhaním pečene a cirhózou, leukémiou, nedostatkom draslíka a vitamínu K, ako aj predávkovaním liekov s antikoagulačným účinkom sa znižuje koagulabilita.

Počas tehotenstva alebo menštruácie sa miera zrážanlivosti môže mierne odchyľovať od normy v dôsledku zmien hormonálnych hladín. Analýza sa uskutočňuje trikrát v každom trimestri tehotenstva. Zmena stravy tehotných žien môže tiež spôsobiť abnormality na slnku.

Výskum o trvaní krvácania, zrážanlivosti a ďalších dôležitých indikátorov je začiatkom diagnózy a zaujíma dôležité miesto v medicíne. Fyzické poranenia, lieky, dehydratácia a ďalšie faktory môžu výrazne ovplyvniť výsledok štúdie. Aby pacient mohol správne dešifrovať analýzu, mal by poskytnúť lekárovi potrebné informácie o sebe.

Hlavnými testami koagulogramu sú čas koagulácie krvi, čas na recalcifikáciu plazmy, zotavenie krvných zrazenín atď.

Hlavný krvný koagulačný test zahŕňa stanovenie jeho času zrážania (podľa Lee-White), čas rekalcifikácie plazmy, index APTT, čas zrážania krvných zrazenín a niektoré ďalšie parametre.

Hlavný krvný koagulačný test zahŕňa stanovenie jeho času zrážania (podľa Lee-White), čas rekalcifikácie plazmy, index APTT, čas zrážania krvných zrazenín a niektoré ďalšie parametre.

Čas koagulácie krvi

Čas koagulácie Lee-White je definovaný ako čas, ktorý prechádza od okamihu odberu krvi z cievy až po vznik krvnej zrazeniny.

Annie o tom nič nevie
tu ste @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

No, vaše štyri šálky nie je skutočnosťou, že sa im v krátkom čase podarilo zriediť obehový systém. Odporúčam vám, aby ste aspoň jeden deň pili dieťa a zopakovali ho. A ako sa dieťa nepozeralo? Vypočítajte, koľko za deň, po akom časovom období. Ak počas normálneho príjmu tekutín počas dňa znova krv zrazí, potom ihneď hematológovi, aktuálne nie je na fóre! Zdravie pre vás!

Tvorba krvnej zrazeniny (začiatok procesu zrážania krvi) začína takzvaným trombocytárnym stavom. Poškodenie stien krvných ciev vedie k ich kŕčeniu alebo kontrakcii a ich majetok sa tiež mení. Ak hovoríte intuitívne, steny krvných ciev sa stávajú "lepkavými", to znamená, že ich lepidlo alebo inak lepšie vlastnosti sa zvyšujú. Z dôvodu zvýšenej adhézie sa doštičky vo veľkých počtoch začnú pridržiavať na vnútornej stene nádoby. Zároveň sa krvné cievy menia, napučiavajú a vytvárajú stále väčšie agregáty. Inými slovami, dochádza k vaskulárnej agregácii. Fáza agregácie v procese koagulácie krvi je sprevádzaná aktívnym uvoľňovaním biologicky aktívnych látok do krvi, ktoré zvyšujú adhéziu (lepenie) a tým aj agregáciu krvných doštičiek. Výsledkom je, ako sa nazýva, primárny voľný trombóm krvných doštičiek.

A vec spočíva v tom, že krv koaguluje, keď sú porušené väzby v samotnom krvnom médiu. Zvyčajne, keď je osoba zranená, objaví sa nerovný povrch, ktorý informuje telo, že je potrebné spustiť mechanizmus zrážania krvi. Po prvé, v blízkosti miesta lézie sa objaví primárny trombus, ktorý je frivolnou formou. Ak sledujete proces pod mikroskopom, môžete vidieť, ako fibrínové vlákna vypadnú v mieste lézie, ktoré drží trombocyty. Je to výsledok práce v endokrinnom systéme, ktorý ako prvý reaguje na takúto "abnormálnu" situáciu. Ďalej tento trombus znáša určité chemické konfigurácie a stane sa hustší. Krvná zrazenina vytvorená na mieste poranenia je zátka, ktorá zabraňuje prúdeniu krvi z postihnutej nádoby. Neskôr sa pod ňou objaví nová vrstva tkanív, ktorá sa odlupuje.

Na obnovenie rýchlosti koagulácie sú pacientom predpísané inhibítory fibrinolýzy, priamo pôsobiace koagulanty získané z krvi darcu, vitamínu K alebo Vikasolu, protamín sulfátu alebo transfúzie krvnej plazmy pacientovi. Všetky tieto lieky a postupy spomaľujú proces rozpúšťania krvných zrazenín a zastavujú krvácanie.

Ak je pacient diagnostikovaný s nízkou rýchlosťou zrážanlivosti krvi, je predovšetkým vystavený veľkej strate krvi počas operácií, pôrodu alebo iným náhodným poraneniam. Táto patológia sa môže prejaviť ako dôsledok cukrovky. Je tiež možné pri dlhodobej liečbe nepriamymi antikoagulanciami.

Metódy obnovenia rýchlosti zrážania krvi

2. Anémia kvôli akútnej strate krvi.

5. Cirhóza pečene.

Avšak v tomto prípade sa zdá, že sa objavujú zmeny v krvi mŕtvoly, čo odráža súčet tých posunov v homeostáze, ktoré sprevádzajú proces náhleho umierania človeka. Je celkom možné, že sa vyskytnú rovnaké zmeny krvi ako v prípade smrteľnej smrti, ako v prípade šoku, vyvíjajú sa iba urýchlene a čiastočne sa realizujú po smrti.

Odchýlky získaných hodnôt laboratórnych testov v jednom alebo druhom smere naznačujú prítomnosť vaskulárnych a cievnych ochorení stien, žilových ochorení, hepatitídy, získaných alebo vrodených patológií hemostázy, leukémie, hemofílie.

Ak je čas zrážania krvi oveľa menší ako normálne (hrubá krv), môžu byť príčinou infekčné choroby, hormonálna nerovnováha, ateroskleróza, dehydratácia, metabolické poruchy, pomalý prietok krvi z dôvodu nedostatku fyzickej aktivity, ožarovanie, autoimunitné ochorenia.

Doba zrážania krvi: normálne a abnormality

Hemostasiogram alebo, ako sa nazýva aj koagulogram, je postup, ktorý umožňuje určiť zrážanie krvi. Všeobecne prijatá norma pre čas krvácania, keď je pokožka poškodená, je ukazovateľ 2-3 minút bezprostredne po vylúčení krvi z cievy. V prípade nedodržania normy lekár určí zvláštnosť porušenia, v dôsledku čoho je predpísaná potrebná liečba.

Metódy analýzy

Predtým v arzenáli medicíny bolo viac ako tridsať metód na určenie zrážanlivosti krvi. Teraz používajú dve z nich, najproduktívnejšie a najspoľahlivejšie: metódu Sukhareva a metódu Lee-White. Pomocou prvej je možné určiť iba zrážanie kapilárnej krvi. Druhá metóda vykonáva podobný postup, ale iba pre venóznu krv. To je ich hlavný rozdiel. Aj keď obe metódy sú celkom informatívne a je prakticky nemožné bez nich.

Ako materiál skúmaný v metóde Sukhareva sa používa obyčajná krv z prsta. Odporúča sa darovať krv ráno, na prázdny žalúdok. Ak darujete krv v inej dobe, musíte sa zdržať aspoň troch minút stravovania. Z kvapalín môžete používať iba vodu. Šťavy, silné nápoje (najmä cukor) nie sú v žiadnom prípade povolené.

Kedy je predpísaný koagulogram?

Postup možno priradiť v takýchto prípadoch:

 • Počas tehotenstva;
 • Po alebo pred operáciou;
 • Ak máte podozrenie na ochorenie pečene;
 • S autoimunitnými ochoreniami;
 • S patológiou zrážania krvi;
 • S kŕčovými žilami;
 • V patológii ciev.

Proteín protrombínového komplexu je priamo zodpovedný za zrážanie krvi. Je to jeho množstvo, ktoré určuje mieru zrážanlivosti. Protrombín je dôležitou zložkou trombínu - iného krvného proteínu. Pri analýze sa počíta nielen čas, ale aj chemické zloženie, počet proteínov v percentách, ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi. Rýchlosť protrombínu v krvi sa pohybuje od 78 do 142%.

Krv, ktorá sa nachádza v krvných cievach vo viskóznych a tekutých vlastnostiach, sa veľmi podobá na vodu. Kvôli týmto vlastnostiam je krv schopná plniť svoju hlavnú funkciu, ktorou je zásobovať všetky orgány tela kyslíkom, bielkovinami a vitamínmi. Ak sú však steny plavidla poškodené, po ktorých nasleduje odtok krvi z jej kanála, spustí sa program, ktorý v skutočnosti zabezpečuje proces zrážania krvi. Pri bežnom fungovaní tela tento proces trvá od 11 do 17,8 sekúnd.

Ak je pacient diagnostikovaný s nízkou rýchlosťou zrážanlivosti krvi, je predovšetkým vystavený veľkej strate krvi počas operácií, pôrodu alebo iným náhodným poraneniam. Táto patológia sa môže prejaviť ako dôsledok cukrovky. Je tiež možné pri dlhodobej liečbe nepriamymi antikoagulanciami.

Metódy obnovenia rýchlosti zrážania krvi

Je možné obnoviť rýchlosť zrážanlivosti krvi aplikovaním inhibítorov fibrinolýzy, priamo pôsobiacich koagulantov, ktoré sa získavajú z darcovskej krvi. Tiež pacienti často predpisovali vitamín K, alebo liek "Vikasol". Často sa na tento účel používa protamínsulfát. V extrémnych prípadoch je pacient transfúzovaný darovanou krvnou plazmou. Všetky opísané lieky a spôsoby môžu spomaliť rozpustenie krvných zrazenín a nakoniec zastaviť krvácanie.

Čo ak pacient má čas zrážanlivosti výrazne znížený? Namiesto toho všeobecne akceptovaná norma za 2-3 minúty, jeho krv koaguluje takmer okamžite. Na prvý pohľad to nie je problém, pretože straty krvi v tomto prípade budú minimálne.

Zvýšené zrážanie krvi je však spojené s oveľa väčším nebezpečenstvom. Časom môže táto skutočnosť skutočne ohroziť osobu s mŕtvicami, rozšírením kŕčových žíl, tromboflebitídou a mnohými ďalšími problémami.

Existuje mnoho dôvodov pre túto anomáliu. Z nich môžeme rozlíšiť:

 • Nadmerná strata telesnej tekutiny v prípade otravy sprevádzaná vracaním a hnačkou. Črevné infekčné choroby tiež prispievajú k veľkej strate tekutín;
 • Zvýšený objem moču, ktorý je charakteristický pre choroby renálneho systému a cukrovku.
 • Užívanie určitých liekov;
 • Veľké popáleniny a toxický pľúcny edém.

Vrodené alebo získané fermentopatie môžu byť tiež spôsobené zvýšeným syndrómom zrážanlivosti. Medzi podobnými príčinami vzniku syndrómu sa môžu rozlíšiť parazitické invázie, poškodenie endotelu, ochorenie pečene, cievne ochorenia a toxické poškodenie orgánu. Mala by tiež zahŕňať obdobie tehotenstva alebo obdobie užívania antikoncepčných prostriedkov. Syntetické antikoncepčné prostriedky môžu mať vedľajší účinok, v dôsledku čoho je tiež možné zníženie času zrážania krvi.

Syndróm zvýšenia koagulability je začiatok prvej fázy DIC. Liečba ľudových prostriedkov nemá prakticky žiadny účinok. Vo väčšine prípadov sú pacientom predpísaná hospitalizácia komplexného typu. Nasledujte to musí byť bezchybný. Iba takýto prístup môže výrazne zlepšiť situáciu pacienta.

Systém hemostázy: prečo test na zrážanie krvi

Normálna krvná zrážavosť je veľmi dôležitá na zabezpečenie harmonickej práce všetkých vnútorných orgánov. Biosystém, ktorý priamo určuje optimálnu hladinu zrážania krvi, je hemostáza. Je zodpovedný za dve funkcie nášho tela: udržiava krv v kvapalnom stave alebo ho zhroutí, ak dôjde k poškodeniu ciev. Určiť, ako správne funguje tento systém, umožňuje vhodnú analýzu.

obsah

Vlastnosti hemostázy

Systém hemostázy reguluje stratu krvi v tele prostredníctvom dvoch mechanizmov:

 1. Cievna krvná doštička s hemostázou;
 2. Koagulačná hemostáza.

Prvá z nich zabraňuje zrážaniu kože a druhá je zodpovedná za okamžité zrážanie krvi. Pracujú nezávisle od seba navzájom, ale zároveň tieto dva mechanizmy pomáhajú zabezpečiť správnu rovnováhu krvnej zrážanlivosti, t. J. Chrániť telo pred nízkou alebo zvýšenou zrážanlivosťou.

Konzistencia krvi by mala byť charakterizovaná stabilitou. Pre dobrý obeh cez nádoby musí byť dostatočne tekutý. Aby sa však nepresiahol cez steny krvných ciev pod tlakom, krv musí byť dostatočne hustá.

Je to dôležité! Ak je nádoba poškodená, v tomto bode telo tvorí krvnú zrazeninu, čím zabraňuje prietoku krvi. V zdravom organizme sa pozoruje lokálny priebeh tohto procesu, to znamená, že trombus je vytvorený špecificky v mieste poškodenia steny cievy. Ak je krv charakterizovaná zlým zrážaním, tvorí trombus pomaly. S vyššou rýchlosťou koagulácie naopak proces nastáva rýchlo.

Nasledujúce faktory môžu ovplyvniť čas zrážania krvi:

 • Stav, v ktorom sú umiestnené cievne steny. Ak dôjde k vážnej poruche štruktúry steny tepien, môže dôjsť k zvýšenému zrážaniu.
 • Koncentrácia plazmatických faktorov. Z väčšej časti sa syntetizujú v pečeni. Tieto faktory, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť, sú s nízkymi alebo vysokými hladinami, ktoré sú priamo závislé od zrážanlivosti krvi.
 • Systém proti koagulácii a koncentrácia plazmatického faktora. Čím viac dátových faktorov bude tenší krv.
 • Počet krvných doštičiek, ako aj užitočnosť ich fungovania. Ide o krvné doštičky, ktoré "monitorujú" integritu krvných ciev a vyvolávajú proces zrážania krvi.

Existujú tri stupne koagulability a ak sa niektorý z nich vyskytne nesprávne, môže dôjsť k porušeniu celej funkcie zrážanlivosti.

Proces zrážania krvi

Význam analýzy na určenie úrovne zrážanlivosti

Krvný test na zrážanie

Test krvnej zrážanlivosti je jednou z kľúčových štúdií pred akýmkoľvek typom operácie alebo počas tehotenstva. Vedecky stanovený čas zrážania krvi: norma u žien a mužov je od jedného do piatich minút. Hlavným cieľom tejto analýzy je stanoviť výsledky zrážania krvi v prípade poškodenia ciev. Tiež sa kontrolujú možné ochorenia - stanovuje sa prítomnosť rôznych krvných ochorení, vrodených aj získaných.

Video zrážanie krvi

Krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria na stenách ľudského cievneho systému, sú najčastejšie príčinou mŕtvice, koronárnych ochorení a srdcového infarktu. V tomto prípade hlavné príčiny trombózy spočívajú práve v zvýšenom stupni zrážanlivosti, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín.

Je to dôležité! Je nevyhnutné včas skontrolovať zrážanie krvi, pretože jeho zvýšená hladina môže byť príčinou mnohých ochorení srdca a cievnych systémov. Tiež porušenie vlastností koagulácie krvi sa často vyskytuje na pozadí závažných patologických stavov, a preto táto analýza môže byť dôležitým krokom v diagnostike rôznych ochorení, ktoré môžu mať dokonca nezvratné dôsledky, dokonca smrť.

Kto sa odporúča, aby analýzu prešiel

Počas tehotenstva sa odporúča vykonať krvný test na zrážanie krvi

Štúdia o zrážaní proteínov v krvi by sa mala uskutočniť, aby sa zabránilo možným prerušeniam hemostatického biosystému u týchto pacientov:

 • Osoby, ktoré dosiahli vek 40 rokov.
 • Tehotná, pretože hemostáza počas tehotenstva sa môže výrazne líšiť.
 • V období menopauzy.
 • Každý, kto sa pripravuje na operáciu.
 • Pacienti, ktorí dlho používajú lieky a produkty, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi.

Už sme napísali o rýchlosti krvných doštičiek počas tehotenstva a odporúčame, aby sme tento článok pridali do záložiek.

U detí sa potreba týchto testov vyskytuje iba pri príprave na operáciu a pri zhoršení fyziológie hemostázy.

Zrážanie krvi počas tehotenstva

V stave tehotenstva v ženskom tele sa na mnohých úrovniach vyskytuje množstvo významných procesov a zmien. Po prvé, dochádza k zmene hormonálneho pozadia, ktoré priamo ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov. S nárastom množstva krvi, ktorý je nepretržite cirkulujúci, dochádza k zmenám v jeho zložení. Vzhľadom na zvýšenie plazmatických hladín v krvi začína systém, ktorý vykonáva zrážanie, inú prácu.

Bude vám užitočné zistiť aj prípady, kedy je fibrinogén počas tehotenstva zvýšený na našej webovej stránke.

Tip! Správne fungovanie hemostatického systému je veľmi dôležité pre bežné nosenie a úspešné narodenie dieťaťa. Preto, aby sa predišlo problémom s narodením, mali by byť tehotné ženy testované trikrát na zrážanie počas celej periódy gravidity.

Vlastnosti analýzy

Na analýzu krvi na zrážanie používajte venóznu krv.

Teraz poďme, ako prejsť analýzu zrážania. Krv sa odoberie z žily a potom sa vysiela do skúmavky, do ktorej sa potom pridá látka, ktorá zabraňuje zrážaniu. Potom sa odoberie niekoľko vzoriek, ktoré určujú 8 parametrov analýzy, z ktorých hlavnými sú:

 • Vnútorný spôsob zastavenia krvácania.
 • Tvorba zrazeniny.
 • Externý spôsob zrážania krvi.

Schéma určovania zrážanlivosti krvi zahŕňa ďalších 5 parametrov, ktoré sú dodatočné.

Príčiny odchýlok v zrážaní krvi

Nežiaduce sú odchýlky od normálneho zrážania krvi. V tomto prípade existujú takéto typy porušení: zvýšené a nízke zrážanie. S nárastom tohto indikátora sa môžu vyskytnúť krvné zrazeniny, vďaka čomu klesá alebo úplne zastaví prívod krvi jednotlivým orgánom. Súčasne takéto porušenia môžu byť vrodené aj získané.

Najčastejšie príčiny takýchto odchýlok sú:

 • Pacienti užívajúci protizápalové lieky, antikoagulanciá, fibrinolitikov a aspirín.

Aspirín dokáže znížiť zrážanlivosť krvi

 • Genetické mutácie, ktoré môžu byť tiež dedičné (hemofília).
 • Nedostatok vitamínu K v tele, krv a ochorenie pečene a hojná strata krvi.

Je to dôležité! Zlé zrážanie vyžaduje okamžitú liečbu.

Príčiny a účinky zvýšenej zrážanlivosti krvi

V tomto prípade sa pravdepodobne zvyšuje pravdepodobnosť výskytu krvných zrazenín v cievnom systéme, zápal žíl, ktorý nakoniec vedie k vzniku tromboflebitídy. Hlavnými príznakmi tejto patológie sú výskyt opuchu v oblasti postihnutých žíl, sčervenanie kože bolesťou.

Krvné zrazeniny vedú k narušeniu toku krvi v tkanivách, upchávaniu krvných ciev. Preto dochádza k poškodeniu tkaniva v nezdravom prostredí. Ak dôjde k úplnému zablokovaniu prietoku krvi do orgánu, nastane oblasť, kde bunky umierajú (ischemické zaostrenie), čo vedie k narušeniu fungovania orgánu, ktoré je plné nezvratných dôsledkov.

Je to dôležité! Najväčšie nebezpečenstvo zvýšeného zrážania je pre mozog a srdce, pretože ich lézie často vedú k invalidite a dokonca k smrti.

Najstrašnejšou komplikáciou tromboflebitídy je oddelenie krvnej zrazeniny. Ak je krvná zrazenina diametrálne menšia ako krvná plazma, potom sa začne pohybovať krvou, kým neuzavrie niektorú z ciev. Najväčším nebezpečenstvom pre život pacienta je tromboembolizmus, ktorý sa vyskytuje v pľúcnej tepne. Aby sa predišlo takýmto následkom, dôkladná kontrola zrážania krvi by sa mala vykonať.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré určujú nárast zrážanlivosti. Tu sú najčastejšie:

 • Pľúcny edém;
 • Dehydratácia spôsobená vracaním alebo hnačkou s problémami s trávením. Zahŕňa to aj všetky druhy otráv;
 • Používanie v tehotenstve a antikoncepcii;
 • Rozsiahle popáleniny;
 • Invázia parazitov;
 • Veľké vylučovanie močom spôsobené cukrovkou alebo problémami s obličkami.

Hlavné prejavy zlého zrážania

Toto ochorenie predstavuje vážne nebezpečenstvo pre pacientov, pretože je možné výskyt krvácania. Často sa vyskytuje u tých, ktorí trpia vredom (v žalúdku alebo črevách). To môže viesť k výraznej strate krvi.

Je to dôležité! Pri zlom zrážaní krvi sa výrazne zvyšuje riziko, že krvácanie sa otvorí vo vnútri tela. Takéto prejavy sú odborníkmi často vidieť príliš neskoro. Z tohto dôvodu by sa mala vykonať kontrola zrážania aj pri jednoduchej extrakcii zubov.

U pacientov so zlou zlomeninou sa zvyčajne pozoruje krvácanie do ďasien, je možné krvácanie do nosa a tvorba podliatin sa prejavuje aj pri malých mŕtviciach a úrazoch. Vyčnievajúce modriny môžu byť veľké alebo sa podobajú vyrážke. Pacienti sa môžu objaviť na koži bez trhlín alebo trhlín bez zjavného dôvodu.

Zlé zrážanie krvi môže mať príznaky podobné anémii, ako napríklad:

 • vypadávanie vlasov;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • krehké nechty;
 • závraty;
 • hnačka alebo naopak zápcha atď.

Zlé zrážanie krvi môže naznačovať, že pacient má také závažné ochorenia ako hemofília, v ktorej je tendencia krvácať. Táto choroba môže byť zdedená mužskou líniou, a to napriek tomu, že jej nositelia sú ženy.

Problémy s koagulabilitou sa môžu vyskytnúť na pozadí zlých environmentálnych podmienok, práca v škodlivých podmienkach, znížená imunita alebo rozvoj rakoviny.

Zhoršenie zrážanlivosti sa môže vyskytnúť na pozadí škodlivých pracovných podmienok.

Akékoľvek poruchy zrážania krvi sú nielen nebezpečné pre život pacienta, ale môžu tiež naznačovať vývoj mnohých vážnych ochorení v jeho tele. Z tohto dôvodu by ste mali okamžite konzultovať lekára, ak ste si všimli jeden z vyššie uvedených príznakov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Portálna žila pečene a jej patológia

Portálna žila pečene (IV, portálna žila) je veľký kmeň, ktorý dostáva krv zo sleziny, čreva a žalúdka. Potom sa presunie na pečeň. Telo očisťuje krv a opäť vstupuje do hlavného prúdu.

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Na nohách bola cievna mriežka: aké sú dôvody?

Pre mnohých sa náhle objavia pavúky na nohách a stávajú sa tragédiou. Koniec koncov, nohy s "vzorom" sú nútené vybrať si najpotrebnejšie pančuchy, nosiť džínsy a dlhé sukne.

varicocele

Varikokéla je dilatácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa počas puberty a najväčšej sexuálnej potencie, t.j. počas obdobia najväčšieho krvného spánku na pohlavné orgány. Lokalizovaná v 95% prípadov na ľavej strane, kde sú podmienky na odtok krvi z miešku horšie ako vpravo.

Príčiny zlého zrážania krvi

Ľudské telo je komplexný mechanizmus, v ktorom každá zložka plní funkciu potrebnú pre život. Napríklad krv zásobuje živiny a kyslík do orgánov a buniek, odstraňuje oxid uhličitý a produkty rozkladu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie vitálne funkcie.

biosféra

Osteopat Gurichev Arseny AleksandrovichPatológia chrbtice a jej dôsledkyČasť 1. VšeobecneVertebrálne vplyvyKompresia alebo oklúzia vertebrálnej artérieKompresia miechy a nervovPatologická poloha stavcov