Z tohto článku sa dozviete: aké sú srdcové choroby (vrodené a získané). Ich príčiny, príznaky a liečebné metódy (lekárske a chirurgické).

Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z hlavných príčin smrti. Ruská štatistika ukazuje, že približne 55% všetkých mŕtvych občanov trpelo práve chorobami tejto skupiny.

Preto je dôležité, aby všetci poznali príznaky srdcových patológií s cieľom identifikovať ochorenie včas a okamžite začať liečbu.

Rovnako dôležité je, aby ste sa podrobili bežnej kontrole s kardiológom aspoň raz za 2 roky a od 60 rokov - každý rok.

Zoznam chorôb srdca je rozsiahly, je uvedený v obsahu. Oveľa ľahšie sa liečia, ak sú diagnostikované v počiatočnej fáze. Niektoré z nich sú úplne liečené, iné nie sú, ale v každom prípade, ak sa terapia začne už v počiatočnom štádiu, je možné vyhnúť sa ďalšiemu vývoju patológie, komplikáciám a zníženiu rizika smrti.

Ischemická choroba srdca (CHD)

Ide o patológiu, pri ktorej nie je dostatok krvi do myokardu. Príčinou je ateroskleróza alebo trombóza koronárnych artérií.

Klasifikácia CHD

O akútnom koronárnom syndróme by sa malo diskutovať osobitne. Jeho znamením je dlhý (viac ako 15 minútový) záchvat bolesti na hrudníku. Tento termín neznamená samostatnú chorobu, ale používa sa, keď nie je možné rozlíšiť infarkt myokardu od nestabilnej angíny symptómami a EKG. Pacientovi sa podá predbežná diagnóza akútneho koronárneho syndrómu a okamžite začne trombolytická liečba, ktorá je potrebná pre akúkoľvek akútnu formu ochorenia koronárnych artérií. Konečná diagnóza sa vykoná po krvnom vyšetrení markerov infarktu: srdcový troponín T a srdcový troponín 1. Ak je ich hladina zvýšená, pacient má nekrózu myokardu.

Symptómy CHD

Známka angíny - záchvaty pálenia, stláčanie bolesti v hrudi. Niekedy sa bolesť prejavuje na ľavej strane, do rôznych častí tela: lopatka, rameno, rameno, krk, čeľusť. Menej často sa bolesť nachádza v epigastriu, takže pacienti si môžu myslieť, že majú problémy so žalúdkom a nie so srdcom.

Pri stabilných angínach vyvolaných fyzickou aktivitou. V závislosti od funkčnej triedy stenokardie (ďalej len FC) môže byť bolesť spôsobená záťažou rôznej intenzity.

Nestabilná angina pectoris sa líši od stabilnej v tom, že útoky sa stávajú čoraz častejšie, začínajú sa zdržovať, môžu trvať dlhšie - 10-30 minút.

Kardiálna skleróza sa prejavuje bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou, únavou, edémom a poruchami rytmu.

Známky infarktu myokardu (ďalej len MI) môžu byť odlišné. V závislosti od príznakov existuje niekoľko foriem MI.

Podľa štatistík asi 30% pacientov zomrie na toto srdcové ochorenie počas dňa bez toho, aby sa obrátili na lekára. Preto starostlivo skúmajte všetky príznaky infarktu myokardu včas, aby ste zavolali sanitku.

Príznaky IM

Bolesť trvá 15 minút (niekedy dokonca aj deň). Nitroglycerín sa neodstráni. Analgetiká to len chvíľu oslabujú.

Ďalšie príznaky: dýchavičnosť, arytmia.

Hlavné znaky: pocit dusenia, nedostatok vzduchu, panika.

Ďalšie: cyanóza slizníc a kože, zrýchlený srdcový tep.

Liečba CHD

Dlhodobá liečba: Aspirín, beta-blokátory, statíny, ACE inhibítory.

V nemocnici pacient dostane antagonisty vápnika (Verapamil, Diltiazem) a aspirín. Tieto budú musieť byť priebežne prijaté.

Po príchode lekári okamžite začnú s touto liečbou: vdychujú kyslík, vstreknú roztok morfínu, ak nitroglycerín nezmiernil bolesť, injekčne podajú heparín na zriedenie krvi.

Ďalšia liečba: eliminácia bolesti pri použití intravenózneho nitroglycerínu alebo narkotických analgetík; obštrukcia ďalšej nekrózy tkaniva myokardu pomocou trombolytik, nitrátov a beta-blokátorov; pravidelné používanie aspirínu.

Obnovujú krvný obeh v srdci pomocou takýchto chirurgických zákrokov: koronárna angioplastika, stenting, chirurgia bypassu koronárnej artérie.

Chronické srdcové zlyhanie

Toto je stav srdca, v ktorom nie je schopný plne pumpovať krv cez telo. Príčinou sú ochorenia srdca a krvných ciev (vrodené alebo získané defekty, ischemická choroba srdca, zápal, ateroskleróza, hypertenzia atď.).

V Rusku trpí CHF viac ako 5 miliónov ľudí.

Etapy CHF a ich príznaky:

 1. 1 - počiatočné. Toto je mierna porucha ľavej komory, ktorá nevedie k poškodeniu hemodynamiky (krvného obehu). Príznaky chýbajú.
 2. Etapa 2A. Prerušenie krvného obehu v jednom z kruhov (častejšie - malé), zvýšenie ľavej komory. Známky: dýchavičnosť a palpitácie s malou námahou, cyanóza slizníc, suchý kašeľ, opuch nôh.
 3. Etapa 2B. Hemodynamika je narušená v oboch kruhoch. Srdcové komory sa podrobia hypertrofii alebo dilatácii. Známky: pokojná dyspnoe, bolesť v hrudi, modrý odtieň slizníc a kože, arytmia, kašeľ, srdcová astma, opuch končatín, brucha, zväčšenie pečene.
 4. Etapa 3 Ťažké poruchy obehu. Nezvratné zmeny srdca, pľúc, ciev, obličiek. Všetky znaky charakteristické pre stupeň 2B sú posilnené, príznaky poškodenia vnútorných orgánov sa spoja. Liečba je už neúčinná.

liečba

Po prvé, liečba základnej choroby je nevyhnutná.

Vykonáva sa tiež symptomatická liečba. Pacient je predpísaný:

 • ACE inhibítory, beta-blokátory alebo antagonisty aldosterónu - zníženie krvného tlaku a zabránenie ďalšiemu progresii srdcového ochorenia.
 • Diuretiká - na odstránenie edému.
 • Srdcové glykozidy - na liečbu arytmií a zlepšenie výkonu myokardu.

Chyby ventilov

Existujú dva typické typy patologických stavov chlopní: stenóza a nedostatočnosť. Pri stenóze sa priesvitný chlopňový ventil sťažuje čerpanie krvi. A v prípade nedostatku ventil naopak nie je blízko ku koncu, čo vedie k odtoku krvi v opačnom smere.

Najčastejšie sú také chyby srdcovej chlopne. Vyzerajú na pozadí chronických ochorení (napríklad ischemickej choroby srdca), zápalov alebo zlého životného štýlu.

Aortálne a mitrálne chlopne sú najviac náchylné na ochorenie.

Príznaky a liečba najčastejších ochorení ventilov:

V ťažkom štádiu sa vyskytujú záchvaty angíny pectoris, mdloby počas fyzickej námahy, bledosť kože, nízky systolický krvný tlak.

Prolaps mitrálnej chlopne

Ďalšou bežnou patológiou je prolaps mitrálnej chlopne. Nájdené v 2,4% populácie. Ide o kongenitálnu poruchu, pri ktorej ventily ventilu "klesajú" do ľavej predsiene. V 30% prípadov je to asymptomatické. Vo zvyšných 70% pacientov lekári zaznamenali dýchavičnosť, bolesť v oblasti srdca, sprevádzané nevoľnosťou a pocitom "kómy" v krku, arytmiami, únavou, závratmi, častou horúčkou až do 37,2-37,4.

Liečba sa nemusí vyžadovať, ak ochorenie prebieha bez znakov. Ak je vada sprevádzaná arytmiami alebo bolesťou srdca, predpísaná symptomatická liečba. Pri silnej zmene ventilu je možná jeho chirurgická korekcia. Keď choroba postupuje s vekom, pacienti potrebujú vyšetriť kardiológ 1-2-krát za rok.

Ebsteinova anomália

Ebsteinova anomália je posun trikuspidálnych chlopní v pravej komore. Symptómy: dýchavičnosť, paroxysmatická tachykardia, mdloby, opuch žíl v krku, zvýšenie pravého predsiene a hornej časti pravej komory.

Liečba asymptomatickým prietokom sa nevykonáva. Ak sa vyslovia znaky, vykoná sa chirurgická korekcia alebo transplantácia ventilu.

Vrodené srdcové chyby

Vrodené abnormality štruktúry srdca zahŕňajú:

 • Porucha vnútorného priechodu - prítomnosť správy medzi pravou a ľavou predsieňou.
 • Porucha medzikomorovej septa je patologická správa medzi pravou a ľavou komorou.
 • Eisenmengerov komplex - defekt ventrikulárnej septa, umiestnený vysoko, aorta je posunutá doprava a súčasne spojená s obidvoma komorami (aortálna dextropácia).
 • Otvorený arteriálny kanál - komunikácia medzi aortou a pľúcnou tepnou, ktorá je normálne prítomná v embryonálnom štádiu vývoja, sa nestratila.
 • Fallotov tetrad je kombináciou štyroch malformácií: defekt komorového septa, aortálna dextropácia, stenóza pľúcnej artérie a hypertrofia pravého ventrikulu.

Vrodené srdcové chyby - príznaky a liečba:

Choroby kardiovaskulárneho systému (CVD): prehľad, prejavy, liečebné princípy

Kardiovaskulárne ochorenia (CVD) sú najakútnejším problémom modernej medicíny, lebo úmrtnosť z patológie srdca a krvných ciev prichádza na prvom mieste spolu s nádormi. Každoročne sa zaznamenávajú milióny nových prípadov a polovica všetkých úmrtí súvisí s jednou alebo druhou formou poškodenia obehového systému.

Patológia srdca a krvných ciev má nielen zdravotný, ale aj sociálny aspekt. Popri obrovských nákladoch štátu na diagnostiku a liečbu týchto chorôb zostáva úroveň invalidity vysoká. To znamená, že chorí v produktívnom veku nebudú môcť plniť svoje povinnosti a zaťaženie ich obsahu ponesie rozpočet a príbuzní.

V posledných desaťročiach došlo k výraznému "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení, ktoré už nie je nazývané "choroba starších ľudí". Čoraz viac medzi pacientmi sú tváre nielen zrelého, ale aj mladého veku. Podľa niektorých údajov sa počet prípadov získaných srdcových chorôb medzi deťmi zvýšil až desaťkrát.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie miera úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia dosahuje 31% všetkých úmrtí na svete a vyskytuje sa viac ako polovica prípadov ischemickej choroby a mŕtvice.

Je potrebné poznamenať, že ochorenia kardiovaskulárneho systému sú oveľa bežnejšie v krajinách s nedostatočnou úrovňou sociálno-ekonomického rozvoja. Dôvodmi sú nedostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti, nedostatočné vybavenie zdravotníckych zariadení, nedostatok personálu, nedostatok efektívnej preventívnej práce s obyvateľstvom, z ktorých väčšina žije pod hranicou chudoby.

Dlhým dôkazom je rozšírenie CVD na moderný životný štýl, stravovacie návyky, nedostatok pohybov a zlé návyky, takže dnes sa aktívne realizujú všetky druhy preventívnych programov zameraných na informovanie obyvateľstva o rizikových faktoroch a spôsoboch prevencie srdcovej a cievnej patológie.

Kardiovaskulárna patológia a jej odrody

Skupina ochorení kardiovaskulárneho systému je pomerne rozsiahla, zoznam obsahuje:

Väčšina z nás je spojená s CVD primárne s koronárnou chorobou srdca. To nie je prekvapujúce, pretože táto patológia sa vyskytuje najčastejšie a postihuje milióny ľudí na planéte. Jeho prejavy vo forme stenokardie, porúch rytmu, akútnych foriem vo forme srdcového záchvatu sú rozšírené u stredného a staršieho veku.

Okrem ischémie srdca existujú iné, nie menej nebezpečné a tiež pomerne časté typy CVD - hypertenzia, o ktorej som nepočul nič lenivého, mŕtvica, choroby periférnych ciev.

Pri väčšine ochorení srdca a krvných ciev je substrátom lézie ateroskleróza, ktorá nezvratne mení cievne steny a narušuje normálny pohyb krvi do orgánov. Ateroskleróza - závažné poškodenie stien krvných ciev, ale v diagnostike sa zdá veľmi zriedkavo. Je to spôsobené tým, že klinicky sa zvyčajne prejavuje formou ischémie srdca, encefalopatie, mozgového infarktu, cievnych lézií nohy atď., Preto sa tieto choroby považujú za hlavné ochorenia.

Koronárna choroba srdca (CHD) je stav, pri ktorom sa srdcovým svalom nedosiahne dostatočný objem krvi v dôsledku koronárnych artérií, ktoré zmenili aterosklerózu. Myokard trpí nedostatkom kyslíka, dochádza k hypoxii, po ktorej nasleduje ischémia. Odpoveďou na porušenie krvného obehu sa stáva bolesť a štartujú štrukturálne zmeny v srdci - raste v spojivovom tkanive (kardiozkleróza), dutiny sa rozširujú.

faktory CHD

Medzi najbežnejšie formy ochorenia koronárnych artérií patrí angína, arytmia a srdcový záchvat. Angina pectoris sprevádza chronická hypoxia a jej hlavným prejavom je bolesť. Arytmie sa môžu vyskytnúť ako nezávisle, tak na pozadí existujúcej angíny. Medzi arytmiami, fibriláciou predsiení, tachykardiou, poruchou vedenia impulzov vo forme blokád a inými sú možné.

Extrémny stupeň nedostatku výživy srdcového svalu má za následok srdcový záchvat, nekrózu myokardu, čo je jeden z najvážnejších a najnebezpečnejších typov ICHS. Infarkt myokardu je náchylnejší k mužom, ale v starobe sexuálne rozdiely postupne vymiznú.

O nie menej nebezpečnú formu poškodenia obehového systému možno považovať arteriálnu hypertenziu. Hypertenzia je bežná u ľudí oboch pohlaví a je diagnostikovaná už vo veku 35-40 rokov. Zvýšený krvný tlak prispieva k pretrvávajúcim a nezvratným zmenám v stenách artérií a artérií, vďaka čomu sa stávajú slabo roztiahnuteľnými a krehkými. Mŕtvica je priamym dôsledkom hypertenzie a jednou z najvážnejších patológií s vysokou úmrtnosťou.

Vysoký tlak sa odzrkadľuje aj v srdci: zvyšuje sa, jeho steny sa zväčšujú v dôsledku zvýšeného zaťaženia a prietok krvi v koronárnych cievach zostáva na rovnakej úrovni, preto s hypertenzívnym srdcom pravdepodobnosť IHD vrátane infarktu myokardu sa mnohonásobne zvyšuje.

Cerebrovaskulárna patológia zahŕňa akútne a chronické formy porúch obehu v mozgu. Je jasné, že akútne porušenie vo forme cievnej mozgovej príhody je mimoriadne nebezpečné, pretože spôsobuje, že pacient je postihnutý alebo vedie k jeho smrti, ale aj chronické varianty porážky mozgových ciev spôsobujú veľa problémov.

typický vývoj ischemických porúch mozgu spôsobených aterosklerózou

Dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí hypertenzie, ateroskleróza alebo ich súčasný vplyv spôsobuje narušenie mozgu, pre pacientov je stále ťažšie vykonávať pracovné povinnosti, dochádza k progresii encefalopatia v živote a extrémnym rozsahom ochorenia je vaskulárna demencia, keď pacient nie je schopný žiť nezávisle.

Vyššie uvedené ochorenia kardiovaskulárneho systému sú tak často spojené s tým istým pacientom a navzájom sa zhoršujú, že je často ťažké vytvoriť medzi nimi jasnú líniu. Napríklad pacient trpí vysokým krvným tlakom, sťažuje sa na bolesť v srdci, už trpel mŕtvicou a dôvodom pre všetky je arterioskleróza artérií, stres, životný štýl. V tomto prípade je ťažké posúdiť, ktorá patológia bola primárna, s najväčšou pravdepodobnosťou, lézie vyvinuté paralelne v rôznych orgánoch.

Zápalové procesy v srdci (karditída) - myokarditída, endokarditída, perikarditída - sú oveľa menej časté ako predchádzajúce formy. Reumatizmus sa stáva najčastejšou príčinou týchto ochorení, keď telo reaguje zvláštnym spôsobom na streptokokovú infekciu a napadne proteínmi nielen mikrób, ale aj vlastné štruktúry. Reumatické lézie srdca - veľa detí a adolescentov, dospelí zvyčajne majú následok - srdcové choroby.

Srdcové vady sú vrodené a získané. Získané chyby sa vyvíjajú na pozadí rovnakej aterosklerózy, keď sa valvulárne ventily nahromadia na seba mastné pláty, vápenaté soli sú sklerotizované. Ďalšou príčinou získanej choroby môže byť reumatická endokarditída.

Pri poruche ventilových letákov je možné zúženie dutiny (stenóza) a rozšírenie (porucha). V oboch prípadoch dochádza k narušeniu krvného obehu v malom alebo veľkom kruhu. Stagnácia vo veľkom kruhu sa prejavuje typickými príznakmi chronického srdcového zlyhania a ak sa krv nahromadí v pľúcach, prvým znakom bude dýchavičnosť.

chlopňový prístroj srdca - "cieľ" pre karditídu a reumatizmus, hlavnú príčinu získaných srdcových chýb u dospelých

Väčšina lézií v srdci nakoniec končí svojim zlyhaním, ktoré môže byť akútne a chronické. Akútne srdcové zlyhanie je možné na pozadí infarktu, hypertenzívnej krízy, ťažkej arytmie a prejavuje sa pľúcnym edémom, akútnou žilovou kongesciou vo vnútorných orgánoch, zástava srdca.

Chronické srdcové zlyhanie sa tiež označuje ako choroba koronárnych artérií. Komplikuje angínu, kardiosklerózu, predchádzajúcu nekrózu myokardu, dlhodobé arytmie, srdcové chyby, zmeny myokardiálnej dystrofnej a zápalovej povahy. Každá forma kardiovaskulárneho ochorenia môže mať za následok zlyhanie srdca.

Príznaky srdcového zlyhania sú stereotypné: pacienti sa vyvíjajú opuchom, pečeň sa zvyšuje, koža sa stáva bledá alebo modrastá, dýchavičnosť je bolestivá a tekutina sa vytvára v dutinách. Akútne aj chronické srdcové zlyhanie môže spôsobiť smrť pacienta.

Patológia žíl vo forme varikóznej dilatácie, trombózy, flebitídy, tromboflebitídy sa vyskytuje u starších aj u mladých ľudí. V mnohých ohľadoch šírenie ochorenia kiahne prispieva k životnému štýlu modernej osoby (výživa, fyzická nečinnosť, nadváha).

Kŕčové žily zvyčajne postihujú dolné končatiny, ak sú dilatované podkožné alebo hlboké žily nohy alebo stehien, ale je to možné aj v iných cievach - panvových žilách (najmä u žien), portálovom systéme pečene.

Vrodené anomálie, ako napríklad aneuryzmy a malformácie, predstavujú špeciálnu skupinu vaskulárnej patológie. Aneuryzma je lokálna expanzia cievnej steny, ktorá sa môže vytvoriť v cievach mozgu a vnútorných orgánov. V aorte je aneuryzma často aterosklerotická a oddelenie postihnutej oblasti je mimoriadne nebezpečné z dôvodu rizika prasknutia a náhlej smrti.

Neurológovia a neurochirurgovia sú konfrontovaní s vaskulárnymi malformáciami, keď sa objavil vývoj cievnych stien s tvorbou abnormálnych previazaní a spletencov, pretože tieto zmeny sú najnebezpečnejšie, keď sa nachádzajú v mozgu.

Príznaky a príznaky kardiovaskulárnych ochorení

Veľmi krátko sa dotýkajú hlavných typov patológie kardiovaskulárneho systému, stojí za to venovať malú pozornosť symptómom týchto ochorení. Medzi sťažnosťami prevláda:

Bolesť je hlavným príznakom väčšiny srdcových ochorení. Sprevádza angínu, srdcový záchvat, arytmie, hypertenzívne krízy. Dokonca aj nepatrné nepríjemné pocity v hrudníku alebo krátkodobá neintenzívna bolesť by mali byť príčinou obáv a v prípade akútnej bolesti "dýka" by ste mali naliehavo vyhľadať kvalifikovanú pomoc.

Pri ischemickej chorobe srdca je bolesť spojená s hladinou myokardu spôsobeného kyslíkom v dôsledku aterosklerotických lézií srdcových ciev. Stabilná angína sa vyskytuje s bolesťou v reakcii na stres alebo stres, pacient užíva nitroglycerín, ktorý eliminuje bolestivý záchvat. Nestabilná angína pectoris sa prejavuje bolesťou v kľude, zatiaľ čo lieky nie vždy pomáhajú a riziko srdcového záchvatu alebo závažnej arytmie sa zvyšuje, takže bolesť, ktorá vznikla sama osebe s pacientom s ischémiou srdca, slúži ako základ pre hľadanie pomoci od špecialistov.

Akútna, silná bolesť v hrudníku, ktorá sa rozširuje do ľavej ruky, pod lopatkou, do ramena, môže hovoriť o infarkte myokardu. Prijatie nitroglycerínu ho neodstráni a medzi príznaky sa objavuje dýchavičnosť, arytmia, pocit strachu zo smrti, veľká úzkosť.

Väčšina pacientov s patológiou srdca a krvných ciev má slabosť a rýchlo sa unaví. Je to spôsobené nedostatočnou dodávkou kyslíka do tkanív. S nárastom chronického srdcového zlyhania výrazne klesá odolnosť voči fyzickej námahe, pre pacienta je ťažké chodiť aj na krátku vzdialenosť alebo vyliezť pár podlaží.

príznaky pokročilého srdcového zlyhania

Takmer všetci pacienti s kardiálnymi ochoreniami trpia nedostatkom dychu. Je osobitne charakteristický pre srdcové zlyhanie s chlopňovými léziami. Zuby, vrodené aj získané, môžu sprevádzať stagnácia krvi v pľúcnom obehu, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním. Nebezpečnou komplikáciou takéhoto poškodenia srdca môže byť pľúcny edém vyžadujúci okamžitú lekársku pomoc.

Edém sprevádza kongestívne zlyhanie srdca. Najprv sa objavia vo večerných hodinách na dolných končatinách, potom pacient spozoruje ich šírenie smerom hore, paže, tkanivá brušnej steny, tvár sa začína zväčšovať. Pri závažnom srdcovom zlyhaní sa v dutinách nahromadí tekutina - zvyšuje sa objem brucha, dýchavičnosť a pocit ťažkosti v náraze hrudníka.

Arytmie môže prejaviť pocit palpitácie alebo vyblednutia. Bradykardia, keď sa pulz spomalí, prispieva k mdlobu, bolesti hlavy, závraty. Zmeny rytmu sú výraznejšie počas fyzickej námahy, pocitov, po ťažkom jedle a príjme alkoholu.

Cerebrovaskulárne ochorenia s vaskulárnymi léziami mozgu, ktoré sa prejavujú bolesťami hlavy, závratmi, zmenami v pamäti, pozornosťou, intelektuálnym výkonom. Na pozadí hypertenzívnych kríz, okrem bolesti hlavy, srdcového tepu, blikajúceho "pred" očami, hluk v hlave je rušivý.

Akútne poruchy obehu v mozgu - mŕtvica - sa prejavuje nielen bolesťou v hlave, ale aj rôznymi neurologickými príznakmi. Pacient môže stratiť vedomie, parizia a paralýza sa rozvinú, citlivosť je narušená atď.

Liečba kardiovaskulárnych ochorení

Kardiológovia, praktickí lekári a vaskulárni lekári sa zaoberajú liečbou kardiovaskulárnych ochorení. Konzervatívne kliniky sú predpísané polyklinickým lekárom av prípade potreby sú pacienti poslaní do nemocnice. Je tiež možné chirurgické ošetrenie určitých typov patológie.

Hlavné princípy liečby srdcových pacientov sú:

 • Normalizácia režimu s vylúčením nadmerného fyzického a emočného stresu;
 • Diéta zameraná na korekciu metabolizmu lipidov, pretože ateroskleróza je hlavným mechanizmom mnohých ochorení; v prípade kongestívneho zlyhania srdca je príjem tekutín obmedzený, pri hypertenzii, soli atď.;
 • Odmietanie zlá návyky a fyzická aktivita - srdce musí plniť zaťaženie, ktoré potrebuje, inak sval bude trpieť ešte viac z "underloading", preto kardiológovia odporúčajú prechádzanie a uskutočniteľné cvičenia dokonca aj u tých pacientov, ktorí utrpeli infarkt alebo srdcový zákrok;
 • Liečba;
 • Chirurgické intervencie.

Lieková terapia zahŕňa vymenovanie liekov rôznych skupín v závislosti od stavu pacienta a typu srdcovej patológie. Najčastejšie používané:

 1. Beta-blokátory (atenolol, metoprolol);
 2. Diuretiká (furosemid, veroshpiron);
 3. Inhibítory ACE (analapril, lisinopril);
 4. Periférne vazodilatátory (pentoxifylín, nicergolín, sermóza);
 5. Antagonisty kalcia (verapamil, diltiazem);
 6. Nitroglycerín a dusičnany s predĺženým účinkom;
 7. Činidlá proti zrážaniu (antikoagulanciá a antiagregačné lieky) - aspirín, warfarín, klopidogrel;
 8. Srdcové glykozidy pri chronickom srdcovom zlyhaní.

Mnohí pacienti s ťažkým srdcovým ochorením užívajú niekoľko liekov z rôznych skupín naraz a deriváty kyseliny aspirínu sú predpísané pre každého a pre život na prevenciu trombotických komplikácií. Liečebný režim je vybraný individuálne kardiológa.

S neúčinnosťou farmakoterapie môže byť potrebný rozvoj život ohrozujúcich komplikácií. Medzi operácie v kardiológii časté:

 • Stentovanie, keď špeciálna trubica rozširuje lúmen;
 • Bypass koronárnych artérií je indikovaný na ťažké formy ischemickej choroby srdca a je zameraný na vytvorenie ďalšej cesty pre vstup krvi do srdcových ciev;
 • Pri arytmiách sa vykonáva rádiofrekvenčná ablácia alebo priesečník ďalších dráh na vedenie impulzov v srdci;
 • Ochranné ventily - zobrazené pre defekty, aterosklerotické lézie, infekčné procesy na ventiloch ventilov;
 • Rôzne typy angioplastiky;
 • Transplantácia srdca, prejavujúca závažné poruchy, kardiomyopatia, myokardiálna dystrofia.

Diagnóza a liečba patológie srdca a krvných ciev sú vždy veľmi nákladnými opatreniami a chronické formy vyžadujú celoživotnú terapiu a pozorovanie, preto prevencia je dôležitou súčasťou práce kardiológov. S cieľom znížiť počet pacientov s patológiou srdca a krvných ciev, včasné zistenie zmien v týchto orgánoch a včasná liečba lekárom, väčšina krajín sveta aktívne vykonáva preventívnu prácu.

Je potrebné informovať čo najviac ľudí o rizikových faktoroch, úlohe zdravého životného štýlu a výživy ao pohyboch v udržiavaní zdravia kardiovaskulárneho systému. S aktívnou účasťou Svetovej zdravotníckej organizácie sa realizuje celý rad programov zameraných na zníženie chorobnosti a úmrtnosti z tejto patológie.

Srdcové a cievne ochorenia

Kardiológia - oblasť medicíny, ktorá študuje zásadné systém ľudského tela - kardiovaskulárne: rysy štruktúry a funkcie srdca a ciev, príčiny a mechanizmy choroby; rozvoj a zlepšenie metódy diagnózy, prevencie a liečby kardiovaskulárnych chorôb. Značná pozornosť je venovaná kardiologickej rehabilitáciu pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Bohužiaľ, ochorenia srdca a cievy majú väčšiu tendenciu šokovať mladých ľudí a predstavuje jednu z najvýznamnejších súčasných zdravotných problémov.

Srdcové a cievne ochorenia

Kardiológia - oblasť medicíny, ktorá študuje životne dôležitý systém ľudského tela - kardiovaskulárne: charakteristiky štruktúry a funkcie srdca a krvných ciev, príčiny a mechanizmy nástupu patológie; rozvíja a zlepšuje metódy diagnostiky, prevencie a liečby kardiovaskulárnych ochorení. Značná pozornosť v kardiológii sa venuje rehabilitácii pacientov s kardiovaskulárnou patológiou. Bohužiaľ, choroby srdca a krvných ciev majú rastúcu tendenciu ovplyvňovať mladých ľudí a predstavujú jeden z najdôležitejších problémov modernej zdravotnej starostlivosti.

Praktické Kardiológia vyvíja v dvoch smeroch: terapeutické kardiológie a srdcovej chirurgie. Terapeutické Kardiológia prijať konzervatívny prístup (lieky lieky, sanatória liečby), pre liečbu kardiovaskulárnych chorôb: bradykardia, tachykardia, arytmia, arytmia, vegetatívny-cievne dystónia, aterosklerózy, hypertenzie, angíny pectoris, infarktu myokardu, koronárne ochorenia srdca, srdcové zlyhanie, myokarditída, perikarditída, endokarditída.

Chirurgické kardiológie chirurgicky odstráni vrodených a získaných ochorení srdca a iných ochorení srdca a ciev, vykonáva protetické srdcové chlopne a cievy.

Kardiovaskulárne ochorenia sú teraz považované za najčastejšou príčinou invalidity a predčasnej úmrtnosti v ekonomicky rozvinutejších krajinách Západu. Podľa štatistík, úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je 40 až 60% ročne z celkového počtu úmrtí.

Hlavné príznaky svedčiace pre rozvoj kardiovaskulárnych ochorení sú bolesť vyplývajúce z hrudnej kosti a rozširuje sa na ľavom ramene alebo osadenie, dýchavičnosť, pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku (krvný tlak nad 140/90 mm Hg), tachykardia (srdcová frekvencia viac ako 100 úderov za minútu.) alebo bradykardia (srdcová frekvencia nižšia ako 50 tepov za minútu.), nepravidelný srdcový rytmus, edém. Pri prvých príznakoch ochorenia srdca a ciev, aby sa zabránilo vývoju rezistentných porúch a komplikácie, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom-kardiológa. V počiatočnej fáze vývoja funkcia obnovenia ochorení je dosiahnuté ľahšie a nižšie dávky liekov.

V súčasnej dobe kardiológie dosiahla nové úrovne zariadenie s modernou technológiou pre rýchle a včasnej diagnóze a včasnej liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Hlavné diagnostické metódy v kardiológii sú phonocardiography, elektrokardiografie (EKG), echokardiogram (ultrazvuk srdca), ambulantné monitorovanie EKG. Tie vám umožní vyhodnotiť kontraktilné funkciu a stav srdcového svalu, dutín srdcových chlopní a ciev. V posledných niekoľkých desaťročiach sa aktívne rozvíjať nové metódy vyšetrenia pacientov s kardiopatologiey: snímanie srdcových dutín a angiokardiografii, ktoré umožňujú diagnostiku a plánovanie operácií na srdce a koronárnych ciev.

Moderné technológie a metódy liečby srdcovej patológie dokážu zvládnuť srdcové ochorenia, ktoré sa včera považovali za nevyliečiteľné. S dnešnou transplantáciou srdca kardiológia šetrí život mnohým zúfalým pacientom.

Hlavný smer v komplexe preventívnych opatrení pre prevenciu srdcových ochorení je najlepšie cvičenie, aby sa zabránilo škodlivé návyky, okrem preťaženia nervov a stresu, zdravej výživy a riadny odpočinok.

Choroby srdca a krvných ciev a ich príznaky

Všetky ochorenia kardiovaskulárneho systému, by mali byť považované po dôkladnom diagnózy pod vedením lekára, s, a to ako terapeutické a chirurgické metódy. Sa orientovať v rôznych ochorení srdca a ciev, rovnako ako pochopiť, ak chcete, aby okamžite volať brigády "prvá pomoc", a keď si môžete urobiť návštevu miestneho lekára by mal byť vedomý hlavných príznakov týchto chorôb.

Zoznam ochorení srdca a ich symptómov

Kardiovaskulárne ochorenia sú zaradené do nasledujúcich kategórií:

Arytmia - zmeny v rytmickej a sekvenčnej kontrakcii predsiení a komôr;

Koronárna choroba srdca - obehové poruchy a tvorba jazvového tkaniva;

Myokarditída, perikarditída, endokarditída - zápalové ochorenia srdcového svalu;

Ochorenie srdca - vrodené a získané lézie komorového ventilu;

Kardiovaskulárna nedostatočnosť je skupina ochorení, ktoré sú založené na zlyhaní srdcovej aktivity z hľadiska zabezpečenia normálneho krvného obehu.

Vegetatívna vaskulárna dystónia - porušenie vaskulárneho tónu.

Hypertenzia je systematické zvýšenie krvného tlaku.

Všetky tieto ochorenia srdca a krvných ciev majú rôzne príčiny ich vývoja, symptómov, liečebných metód a prognózy na zotavenie.

arytmie

Normálne srdce rytmicky a konzistentne znižuje predsieň a komory. Táto aktivita úzko súvisí s fungovaním vodivého systému, ktorý vysiela impulzy do srdcového svalu.

Príčiny arytmie:

Štrukturálne zmeny vo vodivom systéme;

Poruchy metabolizmu elektrolytov;

Vegetatívne zmeny v centrálnom nervovom systéme;

Vedľajšie účinky liekov;

Komplikácie spôsobené ochorením koronárnych artérií.

Diagnóza arytmií sa vykonáva pomocou kardiogramu, liečba tejto patológie je pomerne komplikovaná, vykonáva sa s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky organizmu.

Ventrikulárna asystóla - prejavujúca sa blikaním a chvenie komôr, sa vyskytuje ako komplikácia srdcových ochorení v dôsledku zásahu elektrickým prúdom, predávkovania glykozidmi, adrenalínu a Hindínu (pri liečbe malárie).

Prognóza - náhla klinická smrť je možná kvôli ukončeniu alebo prudkému poklesu srdcového výkonu. Na uvoľnenie zastavenia krvného obehu je potrebné okamžite začať resuscitáciu pomocou vonkajšej srdcovej masáže a umelého dýchania. Je potrebné zavolať kardiologickému tímu "sanitku".

Fibrilácia predsiení - manifestovaná predsieňovou fibriláciou a flutterom (250-300 rakoviny za minútu), chaotickou a nepravidelnou komorovou kontrakciou. Vyskytuje sa ako symptóm mitrálnej srdcovej choroby, tyreotoxikózy, aterosklerózy, infarktu myokardu, v dôsledku predávkovania glykozidmi, otravy alkoholom.

Pacient nemusí pocítiť arytmiu a užívať ju rýchlym srdcom. Prognóza - výskyt tromboembólie.

Paroxysmálna tachykardia - sa prejavuje ako náhly nábeh a náhle koniec úderu srdca, srdcový tep - 160-220 úderov za minútu. Okrem toho sa prejavuje výrazné potenie, zvýšená motilita čriev, mierna hypertermia, zrýchlená intestinálna motilita.

Ak trvá útok niekoľko dní, na tieto príznaky sa pripoja angína, slabosť, mdloby, zvýšenie srdcového zlyhania. Pomoc pri paroxyzmálnej tachykardii - masáž krčnej tepny, aktivácia vagusového nervu tlačením na oči a oblasť solárneho plexu, ako aj držanie dychu, silné otočenie hlavy. Ak sú tieto techniky neúčinné, potom sa vyskytne ventrikulárna tachykardia alebo infarkt myokardu, vyžaduje sa okamžitá lekárska pomoc.

Sinus - frekvencia sínusového rytmu viac ako 90 úderov za minútu sa vyskytuje s prudkým poklesom krvného tlaku, výrazným zvýšením teploty, myokarditídou, anémiou, myokarditídou. Pacient má pocit tepu srdca.

Pomoc - držanie dychu, masáž solárneho plexu, oblasť krčnej tepny, tlak na očné laloky.

Sinusová bradykardia - prejavuje sa poklesom srdcovej frekvencie s rytmickým sínusovým rytmom menej ako 60 úderov za minútu. Vyskytuje sa infarkt myokardu v dôsledku niektorých infekčných ochorení, vedľajších účinkov liekov.

Pacient cíti palpitácie, jeho končatiny sú zima, môže byť slabý, útok na anginu pectoris.

Extrasystólia - prejavuje sa predčasnými kontrakciami srdca, ktoré pacient cíti, ako potopenie srdca alebo zvýšený úder. Potom vzniká reflexívna túžba, aby sa zhlboka nadýchol.

Liečba často vyžaduje systoliu, pretože vedie k predsieňovej a komorovej fibrilácii.

Srdcové bloky - prejavujúce sa spomalením alebo úplným zastavením vedenia elektrického impulzu pozdĺž srdcového vodivého systému Pacientova srdcová frekvencia sa spomaľuje, omdlieva, pretože mozog nie je dostatočne zásobovaný krvou, dochádza ku kŕčom, diagnostikuje sa srdcové zlyhanie. Prognóza - s intraventrikulárnou (úplnou priečnou) blokádou je možná náhla smrť.

Ischemická choroba srdca

Pri tejto závažnej srdcovej chorobe, ktorá je založená na narušenom prívode krvi do srdcového svalu, dochádza k infarktu myokardu, angíne pektoris a kardiálnej skleróze.

Infarkt myokardu je akútnym porušením prívodu krvi do srdcového svalu, čoho dôsledkom je fokálna nekróza oblasti myokardu. Kvôli smrti časti srdcového svalu je kontraktilná schopnosť srdca narušená. Srdcový záchvat sa vyskytuje v dôsledku trombózy artérií, ktoré krmiva srdcom krvou, cievneho blokovania s aterosklerotickými plakmi.

Akútne obdobie srdcového záchvatu je charakterizované veľmi ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej intenzita nie je narušená nitroglycerínom. Navyše je bolesť v žalúdku, útlak, hypertermia, zvýšený krvný tlak, rýchly pulz. Prognóza - pacient môže zomrieť na kardiogénny šok alebo srdcové zlyhanie. Núdzová pomoc pred príchodom "ambulancie" - užívanie liekov proti bolesti a veľkých dávok nitroglycerínu.

Angina pectoris (angína pectoris) - sa prejavuje ako náhla bolesť za hrudnou kosťou v dôsledku nedostatočného zásobovania myokardu krvou. Hlavnou príčinou angíny je ateroskleróza koronárnych artérií. Bolesť počas angíny pectoris, má jasné hranice vzhľadu a remisie, takmer okamžite zastaví nitroglycerín. Faktom, ktorý vyvoláva útok, je stres alebo fyzická záťaž. Bolesť pri tlaku a tlaku sa vyskytuje za hrudnou kosťou, dáva sa krku, dolnej čeľusti, ľavej ruky a lopatky a môže byť podobná pádu záhy.

Navyše dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, objavuje sa potenie, koža sa stáva bledá. Ak sa diagnostikuje zostatková angína pektoris, s týmito príznakmi sa spája udusenie, pocit akútneho nedostatku vzduchu. Útok na angínu, trvajúci dlhšie ako 30 minút, je podozrenie na infarkt myokardu. Prvá pomoc - nitroglycerín pod jazykom dvakrát s rozdielom 2-3 minút, po ktorom nasleduje užívanie Corvalolu alebo Validolu na potlačenie bolesti hlavy, potom sa má zavolať kardiologická "ambulancia".

Kardioskleróza - poškodenie myokardového a srdcového chlopňa tkanivom jaziev spôsobeným aterosklerózou, reumatická horúčka, myokarditída. Symptómy - arytmia a poruchy vedenia. Prognóza - vznik aneuryzmy, vznik chronického srdcového zlyhania, srdcové chyby.

Myokarditída, perikarditída, endokarditída

Táto skupina ochorení je charakterizovaná zápalovými procesmi v tkanivách myokardu spôsobenými patogénnymi mikroorganizmami. Alergické reakcie a autoimunitné procesy tvorby protilátok proti tkanivám ich vlastného organizmu dopĺňajú ich negatívny účinok.

Typy zápalových ochorení srdca:

Infekčno-alergická forma myokarditídy - nastane po infekčnej chorobe alebo počas nej. Symptómy: všeobecná nevoľnosť, poruchy srdcového rytmu, bolesť v oblasti srdca, dýchavičnosť, bolesť kĺbov, mierna horúčka. Po niekoľkých dňoch sa javy myokarditídy zvyšujú a zvyšujú. Zlyháva srdcové zlyhanie: cyanóza kože, opuch nôh a brucha, ťažké dýchanie, zväčšenie pečene.

Reumatická, autoimunitná, radiačná myokarditída - existujú akútne a chronické formy, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi symptómami intoxikácie: únava, hypertermia, kožná vyrážka, nauzea a vracanie. Pri predčasnej liečbe lekárom sa objavujú deformácie prstov vo forme bubnových tyčiniek, ako aj deformácia nechtov vo forme konvexných hodiniek.

Endokarditída - zápal endokardu (vnútorná výstelka srdca), ktorý pokrýva ventilové zariadenie.

Perikarditída je zápal výstelky srdca (perikardu).

Takéto prejavy si vyžadujú okamžité ošetrenie lekára, dodržiavanie odpočinku lôžka. Kardiológ predpíše protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak, indometacin), glukokortikosteroidy (prednizolón), diuretiká a antiarytmiká. Prognóza karditídy je úplná liečba, keď sa liečba začne včas.

Ochorenie srdca

Tieto ochorenia zahŕňajú chlopňové lézie: stenózu (neschopnosť úplne otvoriť ventily), poruchu (neschopnosť úplne zatvoriť ventily), kombinácia stenózy a nedostatočnosti (kombinované ochorenie srdca). Ak ochorenie srdca nie je vrodené, vzniká v dôsledku reumatizmu, aterosklerózy, syfilisu, septickej endokarditídy, poranenia srdca.

Typy srdcových chýb:

Porážka mitrálnej chlopne (stenóza a nedostatočnosť) - je určená pri počúvaní srdca kardiológa, charakterizovaným vzhľadom na pacientov s jasným červenaním a jasnou farbou pery. Okrem toho sú diagnostikované dyspnoe, palpitácie, opuch končatín, rozšírenie pečene.

Poškodenie aortálnej chlopne (stenóza a nedostatočnosť) - v prvom a druhom štádiu vady nie sú žiadne sťažnosti, v 3. fáze je hlásená angína, závraty a rozmazané videnie. V 4. štádiu vedie dokonca aj najmenšia záťaž k zhoršeniu cerebrálneho a srdcového krvného obehu: arytmia, dýchavičnosť, srdcová astma.

Nedostatok aortálnej chlopne - v 1. a 2. etape nie sú žiadne sťažnosti, v 3. fáze stenocardie defektu sú diagnostikované pulzácia tepien hlavy, krčnej tepny, brušnej aorty, ktorá je viditeľná voľným okom. V štádiu 4, výrazné srdcové zlyhanie, arytmia. V 5. fáze sa príznaky ochorenia ešte zhoršujú.

Porucha trikuspidálnej chlopne - môže byť diagnostikovaná pulzáciou cervikálnych žíl a pečene, jej nárastom, opuchom ramien a nôh. Existuje priamy vzťah - čím silnejší je pulzácia žíl, tým výraznejšia je nedostatočnosť ventilu. Stenóza ventilu nedáva výraznú pulzáciu.

Kardiovaskulárne zlyhanie

Týmto všeobecným menom sa rozumejú choroby, ktoré viedli k tomu, že srdce nemôže byť zodpovedné za normálne čerpanie krvi. Kardiovaskulárne zlyhanie je akútne a chronické.

Typy akútneho srdcového zlyhania:

Srdcová astma je dôsledkom kardiostikrózy, hypertenzie, infarktu myokardu, aortálnej choroby srdca. Základom patológie je stagnácia krvi v pľúcach, pretože ľavá komora nemôže zabezpečiť normálny prietok krvi v pľúcnom obehu.

V cievach pľúc sa krv akumuluje, stagnuje, jeho kvapalná frakcia sa nasáva do pľúcneho tkaniva. V dôsledku toho sa steny bronchiolov zahustia, ich cievy sa zužujú, vzduch sa zhoršuje do pľúc. Závažné príznaky srdcovej astmy: kašeľ, nazývaný "srdce", dýchavica, dýchavičnosť, strach zo smrti, modré pery a koža. Srdcová palpitácia a vysoký krvný tlak dopĺňajú celkový obraz.

Prvá pomoc je poskytnúť pacientovi polovicu sedenia, vložiť nitroglycerín s Corvalol pod jazyk, poskytnúť horúce kúpele na nohy. Pred príchodom ambulancie na uľahčenie prác na srdci je možné na stehnách umiestniť gumové postroje na 15-20 minút a pokúšať sa stláčať tepny a nie tepny. Prognóza - pri absencii účinku resuscitačných postupov nastáva pľúcny edém.

Pľúcny edém - neposkytnutie potrebnej pomoci v prípade srdcovej astmy vedie k tomu, že kvapalná frakcia krvi prúdi nielen do priedušiek, ale aj do alveolov a hromadí sa v nich. Vzduch, ktorý stále preniká do malých množstiev do pľúc naplnených tekutinou, napáda túto tekutinu do pľúcnych vezikúl do peny. Symptómy pľúcneho edému: agónne udusenie, ružová pena vyčnievajúca z úst a z nosa, bublina dýchania, rýchly tep srdca. Vzrušený pacient má strach zo smrti, je zakrytý studeným, lepkavým potom. Zvýšený krvný tlak prudko klesá s vývojom situácie.

Prvá pomoc by mala byť rýchla - pacient je umiestnený naklonený, je vyrobený horúci kúpeľ na nohy, plátené sú položené na nohy, 1-2 tablety nitroglycerínu sú umiestnené pod jazykom. Intravenózne alebo perorálne podávané do tela 2-4 ml Lazix alebo Furosemid. Pacient potrebuje čerstvý vzduch, maximálne sa osvetlí s tesným oblečením, otvárajú sa okná. Pred úľavou od pľúcneho edému nie je možná prevoz takého pacienta do nemocnice.

Zlyhanie pravostranného ventrikulárneho kanála sa vyskytuje počas nesprávnej transfúzie krvi a jej náhrad, pľúcnych ochorení (astma, pneumónia, pneumotoraxu), ako aj pľúcnej embólie. Existuje preťaženie pravého srdca, dochádza k spazmu pľúcneho obehu. Výsledná kongescia krvi oslabuje funkciu pravej komory. Symptómy: dýchavičnosť, pokles krvného tlaku, cyanóza pier a koža tváre, silné opuchy žíl na krku.

Tromboembolizmus - silná bolesť za hrudnou kosťou, vykašliavanie krvi po kašľaní sa spája s vyššie uvedenými príznakmi. Vyskytuje sa v dôsledku kontaktu s krvnou zrazeninou v cievach s pľúcnymi tepnami. Prognóza - krvná zrazenina vstupujúca do veľkej tepny je smrteľná.

V tomto stave je potrebná urgentná trombo-rozpúšťajúca terapia pred zavedením ambulancie zavedením trombolytik (Eufillin, Lasix, Strofantin). Pacient v tomto okamihu by mal byť v polosežnej polohe.

Zhroucenie - stav nastáva vtedy, keď dôjde k ostrému rozšíreniu krvných ciev a k zníženiu cirkulujúceho objemu krvi. Príčiny kolapsu: predávkovanie nitroglycerínom, látky znižujúce krvný tlak, otravy, účinky určitých infekcií, vegetatívno-cievna dystónia. Príznaky - náhla slabosť a závrat, dýchavičnosť, prudký pokles krvného tlaku, pľuzgiere žíl, smäd a zimnica. Koža pacienta je bledá a studená na dotyk, môže dôjsť k strate vedomia.

Pomôžte pred príchodom "núdzovej starostlivosti" - zdvihnite nohy nad hlavu, aby ste získali mozog krvou, pokryte telo a podajte horúcu silnú kávu na pitie kvôli rýchlemu nárastu krvného tlaku.

vysoký tlak

Skutočná príčina vzniku hypertenzie nie je úplne pochopená. Jej vzhľad vyvoláva duševné traumy, obezitu, tendenciu k slanému jedlu, dedičnú predispozíciu.

V prvom stupni tlak stúpa na hodnoty 160-180 mm Hg. Art. pri 95-105 mm Hg. Art. Zvýšenie tlaku je charakteristické pre zmenu klímy, fyzický alebo emocionálny stres, zmeny počasia vrátane korenistých jedál v strave. Ďalšie príznaky: bolesti hlavy, tinitus, nespavosť, závrat. V tomto štádiu nie sú žiadne zmeny v srdci, renálna dysfunkcia.

V druhom stupni sa tlak zvýši na 200 ° C pri 115 mm Hg. Art. Počas zvyšku nezodpovedá norme a zostáva trochu zvýšená. Zmeny v ľavej komore (hypertrofia), znížený prietok krvi obličkami, zmeny v mozgových cievach.

V tretej etape sa tlak zvyšuje na hodnoty 280 až 300 mm Hg. Art. pri 120 až 130 mm Hg. Art. Počas tohto obdobia nie sú vylúčené mŕtvice, angína, hypertenzná kríza, infarkt myokardu, pľúcny edém, lézie sietnice.

Ak v prvom štádiu hypertenzie stačí prehodnotiť životný štýl a diétu, aby sa indikátory tlaku vrátili do normálu, potom sa v druhom a treťom štádiu majú liečiť farmaceutické prípravky predpísané lekárom.

Diagnóza ochorení srdca

Podľa lekárskej štatistiky je asi 60% predčasných úmrtí spôsobených kardiovaskulárnymi ochoreniami. Diagnostická štúdia stavu srdcového svalu a jeho fungovania pomôže včas urobiť správnu diagnózu a začať liečbu.

Bežné diagnostické metódy:

Elektrokardiogram (EKG) - fixácia elektrických impulzov vychádzajúcich z tela subjektu. Vykonáva sa pomocou elektrokardiografu, fixujúcich impulzov. Iba odborník môže posúdiť výsledky EKG. Bude schopný zistiť arytmiu, neprítomnosť alebo zníženie vodivosti, koronárne srdcové ochorenie, infarkt myokardu.

Ultrazvuk srdca - informačná štúdia, ktorá umožňuje zhodnotiť kardiovaskulárny systém v komplexe, identifikovať príznaky aterosklerózy, vidieť krvné zrazeniny, vyhodnotiť prietok krvi.

Echokardiogram - štúdia preukázala pacientov s infarktom. Pomôže zistiť srdcové chyby, aneuryzma aorty a komôr, krvné zrazeniny, rakovinové procesy, vyhodnotiť vlastnosti prietoku krvi, hrúbku steny srdcového svalu a perikardu, posúdiť činnosť srdcových chlopní.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie - pomáha určiť zdroj šumu v srdci, miesto nekrózy myokardu, vaskulárnu dysfunkciu.

Scintigrafia srdcového svalu - vykonávaná pomocou kontrastnej látky, ktorá po vstupe do krvi pomáha hodnotiť charakteristiky prietoku krvi.

Monitorovanie srdca pomocou funkcie Holter - sledovanie denných zmien činnosti srdca a krvných ciev pomocou mobilného zariadenia, pripevnených k pásu objektu. Zaznamenáva príčinu porúch srdcového rytmu, bolesti na hrudníku.

Tieto štúdie je možné dokončiť z vlastnej iniciatívy, ale iba kardiológ môže interpretovať ich výsledky.

Prevencia chorôb srdca

Hlavné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt srdcových ochorení:

Sedavý životný štýl;

Fajčenie a zneužívanie alkoholu;

Zvýšená hladina cukru v krvi;

Prebytok žiaruvzdorných živočíšnych tukov, soli;

Dlhodobé psycho-emocionálne preťaženie;

Vysoký krvný tlak;

Ak chcete vylúčiť riziko srdcových a cievnych ochorení, kardiológovia navrhujú, aby ste dodržovali jednoduché pravidlá v každodennom živote:

Dodržujte zásady zdravej výživy, znížte množstvo tuku v strave a zvyšujte množstvo vlákniny.

Prestaňte fajčiť, nezneužívajte alkohol;

Obmedzte čas strávený bez pohybu, častejšie sa venujte fyzickému cvičeniu na čerstvom vzduchu;

Spať, vyhnúť sa stresu, byť humorný pri ťažkých situáciách;

Používajte minimálne množstvo soli;

Doplňte zásoby draslíka a horčíka v tele pomocou komplexu stopových prvkov;

Zoznámiť sa s optimálnym počtom noriem krvného cukru, krvného tlaku, indexu telesnej hmotnosti a usilovať sa o takéto ukazovatele.

Ak existujú predpoklady pre vývoj patológií srdca a krvných ciev, mali by sa okamžite liečiť, aby sa predišlo výskytu komplikácií.

Čo doktor ošetruje srdcové choroby?

Ak sa u Vás vyskytne dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch a častý srdcový tep, významné a časté zvýšenie krvného tlaku, mali by ste skontrolovať stav srdca a krvných ciev. Na vyšetrenie a možnú liečbu sa obráťte na kardiológ. Tento lekár sa zaoberá chorobami kardiovaskulárneho systému a vykonáva následnú rehabilitáciu.

Ak je to potrebné, katetrizácia alebo angioplastika srdcových ciev môže vyžadovať pomoc vaskulárneho chirurga. Arytmia je liečená pod dohľadom elektrofyziológov. Bude schopný komplexne vyšetriť príčiny abnormálneho srdcového rytmu, zaviesť defibrilátor a zmierniť arytmiu. Otvorená srdcová chirurgia vykonáva úzko špecializovaný lekár - srdcový chirurg.

Odpovede na obľúbené otázky

Aké ochorenia srdca spôsobujú zdravotné postihnutie?

Prístup k označeniu zdravotného postihnutia za prítomnosti kardiopatológie sa nedávno zmenil.

Teraz sa podáva v prítomnosti komplexu symptómov:

Významné trvalé narušenie fungovania orgánov a systémov, ktoré sa vyskytujú v dôsledku srdcových ochorení a ich následkov.

Porušenie schopnosti pracovať, vykonávanie samoobslužných a neprofesionálnych aktivít (schopnosť komunikovať, učiť sa, pohybovať sa, pohybovať sa vo vesmíre);

Potreba opatrení sociálnej ochrany.

Na účely postihnutia vyžaduje kombináciu týchto znakov, významné postihnutie. Raz za 1 až 2 roky sa vykoná opätovné vyšetrenie, pretože zdravotný stav pacientov s jadrovými ochoreniami sa môže zmeniť k lepšiemu.

V zásade môžu pacienti s nasledujúcimi ochoreniami tvrdiť, že postihujú:

Stav po infarkte myokardu;

3 stupne arteriálnej hypertenzie s poškodením orgánov;

Ťažké srdcové zlyhanie.

Môže EKG nevykazovať ochorenie srdca?

Takáto bežná metóda ako elektrokardiogram dokáže preukázať činnosť srdcových tkanív a uskutočniť štúdium jeho rytmu.

EKG nemôže informatívne určiť

Hodnotiť prietok krvi vo ventiloch,

Určiť nadmernú alebo nedostatočnú aktivitu srdcového svalu (znak infarktu myokardu);

Určite, či sa v perikarde (srdcovom vaku) vyskytuje akumulácia tekutín;

Nájdite príznaky aterosklerózy v aorte.

Je možné piť alkohol so srdcovými chorobami?

Odpoveď je kategoricky negatívna.

Nie, pri srdcových ochoreniach, použitie aj malých dávok alkoholu vedie k nasledujúcim následkom:

Vysoký krvný tlak;

Zníženie účinku liekov, ktoré potláčajú hypertenziu;

Zvýšené riziko srdcového infarktu u pacientov so srdcovou ischémiou;

Zvýšená pravdepodobnosť cievneho kolapsu;

Zrýchlený vývoj aterosklerózy spôsobený schopnosťou alkoholu odolávať pečeni vo vývoji prospešných lipidov a strate prospešných vlastností vnútorného povrchu krvných ciev, aby odolali pripevňovaniu plakov;

Vývoj tukových ("alkoholických") kardiomyopatií, čo vedie k myokardiálnej dystrofii, riedeniu stien srdcových komôr a strate ich elasticity.

Starostlivá pozornosť na vaše zdravie, včasné vyšetrenie na základe odporúčaní Vášho lekára vám pomôže zabrániť vážnym patologickým stavom kardiovaskulárneho systému a jeho smrteľným komplikáciám. Aby ste sa vyhli rizikovým faktorom, mali by ste sa riadiť pravidlami zdravého životného štýlu, opatrne sa liečiť sami sebou a vašimi blízkymi.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Operácie na lodiach krku

Je známe, že pri aterosklerotických zmenách ciev (karotidové, subklasické tepny) sa ich lúmen zužuje. Súčasne je prívod krvi narušený nielen orgánmi krku, ale aj mozgom, čo môže v konečnom dôsledku viesť k mŕtvici.

Ochorenie varikokély, stupeň 2: príznaky príčiny a liečba

Varicotsele stupeň 2 je bežná choroba a je kŕčové žily šurka. Patológia často má jednostranný vývoj (na ľavom alebo pravom semenníku), ktorý postihuje dospievajúcich a mladých mužov, menej častý u starších ľudí.

Čo je neurčitý septálny infarkt myokardu

obsah

Nešpecifikovaný septálny infarkt myokardu je jednou z najnebezpečnejších srdcových ochorení vyžadujúcich preventívne opatrenia a okamžitú liečbu. Choroba vzniká v dôsledku istého životného štýlu, takže sa dá predísť strašnej chorobe.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Klasifikácia hypertenzívnych ochorení postupne

Termín "arteriálna hypertenzia", ​​"arteriálna hypertenzia" označuje syndróm zvyšovania krvného tlaku (BP) pri hypertenzii a symptomatickej arteriálnej hypertenzii.

Lupus antikoagulant

Synonymá: lupínový antikoagulant, VA, Lupusové antikoagulanciá, LAVšeobecné informácieLupusový antikoagulant (BA) - imunoglobulín triedy G - spája skupinu protilátok imunitného systému, ktoré reagujú na fosfolipidy a deaktivujú ich.