Mitrálna chlopňa je dôležitou súčasťou ľudského srdca. Nachádza sa medzi ľavými komorami srdca a poskytuje krvi orgánu. Pri porušovaní svojich činností krv prúdi späť do ľavej predsiene, rozťahuje sa a deformuje. Možno výskyt arytmií, kongestívneho zlyhania srdca a iných patologických stavov.

Bežné príznaky ochorenia mitrálnej chlopne

Bežné príznaky dysfunkcie mitrálnej chlopne (MK) sú charakteristické pre mnohé kardiovaskulárne ochorenia, preto je potrebné presne stanoviť diagnózu, je potrebné identifikovať špecifické symptómy a diagnostikovať.

Keď patológia mitrálnej chlopne srdca môžu byť:

 • malátnosť;
 • dýchavičnosť;
 • ťažkosťou v hrudi;
 • špecifický zvuk pri počúvaní srdcového tepu;
 • opuch;
 • únava;
 • bolesť v srdci;
 • nevoľnosť;
 • kašeľ, v ťažkých prípadoch s krvavým výbojom.

Intenzita týchto príznakov závisí od typu ochorenia a stupňa jeho zanedbania. Pretože mnohé ochorenia sú charakterizované znakom asymptomatického výskytu, aby sa zabránilo vzniku ireverzibilných procesov, je potrebné podstúpiť ročné vyšetrenie kardiológa, najmä po 40 rokoch.

Nedostatok mitrálnej chlopne

Nedostatok mitrálnej chlopne môže spájať niekoľko patológií. Ide skôr o všeobecný stav systému, než o názov konkrétnej choroby. Je spojená s porušením funkcií ventilu. Najčastejšie dochádza k spätnému toku krvi do srdca počas prechodu toku z komory do komory. Ide o takzvanú regurgitáciu mitrálnej chlopne, ktorá vo veľkej miere určuje štádium vývoja mitrálnej nedostatočnosti.

 • Nedostatok mitrálnej chlopne 1 stupeň - malá časť krvi sa vracia do átria. Z tohto hľadiska dochádza k zvýšeniu intenzity kontrakcií jeho steny, po ktorej nasleduje hypertrofia.
 • Zlyhanie mitrálnej chlopne 2 stupne - reverzný prietok dosahuje stred predsiene, kvôli ktorému sa nedá prirodzene vytlačiť celú hmotnosť krvi. V dôsledku toho sa tlak zvyšuje v átriových a pľúcnych cievach.
 • Mozgová nedostatočnosť 3. stupňa - spätný tok krvi stúpa a v priebehu času sa atrium nedokáže vyrovnať s jeho transportom. Telo rastie pod tlakom prebytočnej kvapaliny. Zriedkavo zmeny ovplyvňujú komory.

Dôvodom týchto zmien môže byť jedna z ochorení mitrálnej chlopne, spojivového tkaniva, infekcie, reumatizmu. Tieto podmienky sa pripisujú organickému nedostatku. Funkčná a relatívna nedostatočnosť ventilu je tiež rozlíšená. V prvom prípade sú príčinou patológia myokardu a svalov fixujúcich chlopne, v druhej - veľká veľkosť atrioventrikulárneho ústia.

Pri liečbe počiatočného štádia postačuje viesť zdravý životný štýl s miernou fyzickou námahou. V závažnejších prípadoch je potrebné dočasné vylúčenie srdca z krvného obehu, čiastočná korekcia alebo náhrada mitrálnej chlopne srdca.

Regurgitácia a prolaps MK

Takáto bežná defekcia mitrálnej chlopne, pretože prolaps sa často vyvíja s vekom v dôsledku opotrebovania srdcového aparátu. Často sa táto choroba pozoruje u detí, najmä v dospievaní. Je to spôsobené najmä nerovnomerným vývojom tela. V následnej chybe zmizne nezávisle.

V jej jadre je prolapsom prehĺbená mitrálna chlopňa. Vzhľadom na nepríjemné nasadenie ventilov na steny krvných ciev môže krv nekontrolovateľne pretekať z komory do komory. Počas kontrakcií sa prietok čiastočne vráti do predsiene. Závažnosť ochorenia je určená intenzitou regurgitácie.

 1. Etapa 1 - ventil nie je väčší ako 5 mm, pozoruje sa regurgitácia mitrálnej chlopne prvého stupňa.
 2. Stupeň 2 - vzniká medzera až 9 mm, dochádza k regurgitácii mitrálnej chlopne 2. stupňa.
 3. V štádiách 3 a 4 ochorenia sa letáky líšia od normálnej polohy o viac ako 10 mm, prietok krvi sa zvyšuje na 9 mm. Špecifickou vlastnosťou prolapsu je to, že pri významnej odchýlke ventilov môže byť regurgitácia v porovnaní s počiatočnými fázami menej.

Podobná patológia je známa aj ako myxomatózna degenerácia mitrálnej chlopne. Riziková skupina zahŕňa starších ľudí, rovnako ako tých, ktorí majú problémy s rastom, chorobami tkanív chrupavky a hormonálnymi poruchami.

Ak na začiatku patológia prakticky nespôsobuje nepríjemnosti, potom je s jej vývojom možné, že výskyt vedľajších ochorení, ako je srdcová arytmia, nedostatočnosť, deformácia orgánov kardiovaskulárneho systému, tesnenie mitrálnych chlopní atď.

Kalcifikácia, stenóza, fibróza

Príčinou vývoja mnohých ochorení srdca je často kalcifikácia mitrálnej chlopne. Počas svojho vývoja sa nanášali minerálne soli na steny ventilov. V dôsledku toho sa zhustnú a strácajú schopnosť plne vykonávať svoje funkcie. V dôsledku toho sa zužuje lúmen MK, takzvaná stenóza mitrálnej chlopne. Výsledná depozícia sa stáva prekážkou normálneho prietoku krvi, nedostatok kyslíka v orgánoch sa vyvíja, komory sú nadmerne stlačené a deformované.

Identifikácia problému nie je tak jednoduchá, pretože príznaky sú často podobné prejavom úplne odlišných chorôb, ako je reumatizmus, kardiálna skleróza alebo hypertenzia. Ak sa nelieči, ochorenie sa môže vyvinúť na fibrózu mŕtvych chlopní. Vyvoláva degeneráciu spojivového tkaniva. Infekčné lézie iba zhoršujú proces a v dôsledku toho ventil stráca svoju schopnosť fungovať ako ventil. Zahustenie stien často vedie k zjazveniu, strate mobility a úniku.

Dopplerov skenovanie najpresnejšie určuje kalcifikáciu mitrálnej chlopne. Liečba je predpísaná na základe údajov získaných počas diagnostikovania príčin ochorenia. Ak existujú sprievodné choroby, musia sa zohľadniť. V zásade lekár predpisuje lieky zamerané na ich účinok na ničenie a odstraňovanie usadenín soli, stimuláciu prietoku krvi a obnovenie srdcového rytmu. Protézy mitrálnej chlopne sa vykonávajú v prípade vývoja ireverzibilných procesov a potreby urýchlenej korekcie funkcie srdca.

Všetky choroby sú úzko spojené, takže výskyt jednej choroby môže viesť k vývoju iného ochorenia v podobe komplikácií. Niektoré nedostatky sú vrodené alebo zdedené, zatiaľ čo iné sa vyvíjajú na základe chudobných postupov v oblasti životného štýlu, nadmerného stresu srdca a vývoja ochorení iných orgánov a systémov.

Diagnóza a liečba chlopňovej choroby srdca

Mitrálna chlopňa srdca hrá dôležitú úlohu v procese krvného obehu. V prípade patológií akejkoľvek povahy je potrebné urgentné liečenie. Diagnostika problémov sa vykonáva pomocou metód, ako sú:

 • EKG;
 • echokardiografia;
 • dopplerovská sonografia;
 • Röntgenové lúče;
 • počúvanie;
 • srdcovú katetrizáciu.

Najčastejšie lekár predpisuje na liečbu koagulanty, diuretiká, antibiotiká a antiarytmiká. Povinnou podmienkou je dodržiavanie diéty a miernej fyzickej aktivity, vyhýbanie sa vážnym emočným šokom. V ťažkých prípadoch je nahradenie mitrálnej chlopne. Dôsledky takéhoto zásahu sú vyjadrené v potrebe prijímať koagulanty. V opačnom prípade existuje riziko trombózy.

Včasné odstránenie chýb MK zabráni podobným problémom. Najlepším spôsobom, ako zabrániť opotrebovaniu srdcového prístroja, je zabrániť jeho chorobe. K tomu musíte jesť správne, jesť potraviny bohaté na draslík, napríklad sušené marhule. Šport bude udržiavať celé telo v dobrom stave. Je tiež dôležité prestať fajčiť a nadmerne piť. Dávajte pozor na svoje zdravie dnes - neprítomnosť ochorenia zajtra.

Video o fungovaní mitrálneho ventilu:

Tri hlavné ochorenia mitrálnej chlopne

Choroby srdcových chlopní sú priamo spojené so skutočnosťou, že ventil alebo ventily sa podieľajú na vytváraní nevyhnutného prietoku krvi do tela, v rozpore s veľkosťou ktorého osoba začína mať problémy. Najčastejšie a vážnejšie problémy s ventilom sa vyskytujú v mitrálnych a aortálnych ventiloch.

Mitrálna chlopňa reguluje prietok krvi z ľavej hornej komory (ľavej predsiene) do dolnej ľavej komory (ľavá komora).

Hlavné ochorenia mitrálnej chlopne zahŕňajú: PMK (PMK, dekódovanie znie ako prolaps mitrálnej chlopne), mitrálna regurgitácia a mitrálna stenóza.

Prolaps mitrálnej chlopne, to je to, čo je nebezpečné

Čo spôsobuje PMK?

Treba poznamenať, že PMH je jednou z najbežnejších foriem ochorenia chlopní. Choroba je klasifikovaná ako rodinná choroba. Niektoré formy MVP sú spojené s ochorením nazývaným Marfanov syndróm. Tento syndróm spôsobuje problémy s pojivovým tkanivom, u ktorých majú pacienti dlhé kosti a veľmi pružné kĺby. Väčšina ľudí s PMK má menšie deformity hrudnej steny, skoliózu alebo iné skeletálne poruchy.

príznaky

Väčšina ľudí s PMK nemá žiadne príznaky. Keď sa príznaky objavia, môžu zahŕňať:

 • Dýchavičnosť, najmä pri ležaní
 • Bolesť na hrudníku
 • Extrémna únava
 • Srdcové palpitácie
 • kašeľ
 • Obtiažne dýchanie po cvičení
 • Rýchly tlkot srdca alebo tachykardia (je to zriedkavé)

Väčšinou PMC nepredstavuje žiadne vážne problémy. Niektorí pacienti hovoria, že cítia srdcový tep (pretože ich srdce prekonáva rytmus) alebo ťažká bolesť na hrudníku. Ak máte diagnostikované PMH, chcete si myslieť, že váš lekár vie, že ak idete na zubára alebo ísť na operáciu, že používa existujúce pokyny týkajúce sa užívania antibiotík pred operáciou.

Mitrálna regurgitácia

Regurgitácia mitrálnej chlopne sa tiež nazýva nedostatočnosť alebo nekompetentnosť. K tomu dochádza vtedy, keď mitrálna ventil umožňuje spätné presakovanie krvi do ľavej hornej komory srdca (ľavé predsiene). S veľmi malým objemom návratu krvi sa tento problém dá nájsť až po mnohých rokoch. Ale ak je problém dostatočne dlhý, môže to viesť k akumulácii tlaku v pľúcach alebo môže spôsobiť zvýšenie srdca. Postupom času to vedie k ďalším problémom.

dôvody

 • Poškodenie reumatizmu v detskom veku.
 • Trauma ventil po infarkte.
 • Poranenie ventilu z infekcie vnútornej výstelky srdca (takzvaná infekčná endokarditída).

príznaky

Vo väčšine prípadov sa symptómy objavujú pomaly. Môžu zahŕňať:

 • Srdcové palpitácie (pocit, že srdce bije)
 • Zmätený dýchanie
 • Rýchle dýchanie
 • Bolesť na hrudníku
 • kašeľ
 • únava

Ak ste boli diagnostikovaný s regurgitáciou, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o tom, že ste užili liek pred odchodom na zubára alebo pred chirurgickým zákrokom. V súčasnosti je medicína schopná zabrániť infekcii ventilov. Regurgitácia mitrálnej chlopne môže tiež viesť k zlyhaniu srdca, mŕtvici, arytmiám (poruchám rytmu) a vzniku krvných zrazenín v pľúcach (pľúcna embólia).

Mitrálna stenóza

Zúženie ventilu spôsobuje zníženie toku krvi v ľavej hornej komore srdca (ľavej predsiene), čo spôsobuje zlyhanie celkového krvného prívodu tela. Väčšina dospelých, ktorí majú mitrálnu stenózu, bola predtým liečená na reumatizmus. Mitrálna stenóza môže byť tiež spojená so starnutím a nahromadením vápnika v krúžku okolo ventilu, kde sa stretáva krídlo a srdcový sval.

dôvody

Mitrálna stenóza je zvyčajne spôsobená reumatizmom. Môže to však byť spôsobené akýmkoľvek iným stavom, ktorý spôsobí kontrakciu mitrálnej chlopne. Tento problém sa zriedka prenáša prostredníctvom rodinných príslušníkov.

príznaky

Väčšina ľudí s mitrálnou stenózou nemá žiadne príznaky. Keď sa príznaky vyskytnú, môžu sa znížiť cvičením alebo akoukoľvek činnosťou, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu. Príznaky môžu zahŕňať:

 • Ťažké dýchanie v noci alebo po cvičení.
 • Kašeľ, ktorý niekedy produkuje ružový, krvavý spút
 • únava
 • Bolesť na hrudníku, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou a po odpočinku zmizne
 • Časté infekcie dýchacích ciest, ako je bronchitída
 • Srdcové palpitácie (pocit, že srdce bije)
 • Opuch (edém) nohy a členkov
 • Drsnosť alebo chrapľavosť

Symptómy môžu začať epizódou fibrilácie predsiení. Tehotenstvo, respiračná infekcia, endokarditída alebo iné srdcové stavy môžu tiež spôsobiť príznaky.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory. Ďalej sa ventily zatvárajú a kontrakcia komôr spôsobuje, že sa krv presunie do aorty.

S prolapsom chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie prechádza do átria opäť, pretože prolaps je deformácia, ktorá zabraňuje normálnemu zatváraniu dverí. Preto dochádza k spätnému refluxu krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvinie patológia

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý je bežnejší u mladých ľudí. V diagnostike tohto problému je typický vek 15 až 30 rokov. Príčiny patológie sú nakoniec nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patologickými stavmi spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z jej vlastností môže byť zvýšená flexibilita.

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palec na ruke v opačnom smere a dosiahol ju na predlaktie, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej patológie spojivového tkaniva a PMK.

Takže jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Avšak vývoj tejto patológie je možný z dôvodu získaných príčin.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

Kvôli bolestivým procesom je narušené dodávanie krvi do srdcových štruktúr, zapálené tkanivá, bunky umierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom, tkanivá samotného ventilu a okolité štruktúry sú zahustené.

To všetko vedie k zmenám v tkanivách ventilu, k poškodeniu svalov, ktoré ho ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne zastaví, to znamená, že jeho chlopne preliatia.

Je PMC nebezpečný?

Hoci sa prolaps mitrálnej chlopne kvalifikuje ako srdcová patológia, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. Často je PMK diagnostikovaná náhodou počas ultrazvuku srdca počas profylaktických vyšetrení.

Manifestácia PMK závisí od stupňa prolapsu. Symptómy sa objavujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípadoch výraznej deformácie ventilových letákov.

Väčšina ľudí s PMH netrpí tým, patológia neovplyvňuje ich životy a výkonnosť. Avšak s druhým a tretím stupňom prelapsu sú v oblasti srdca, bolesti a porúch rytmu možné nepríjemné pocity.

V najvážnejších prípadoch sa objavujú komplikácie spojené so zhoršením krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku rozťahovania počas návratu krvi.

Komplikácie mitrálnej nedostatočnosti

 • Prasknutie srdcového akorda;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny chlopní;
 • Zlyhanie srdca;
 • Náhlu smrť.

Posledná komplikácia je extrémne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak je MVP kombinovaná s ventrikulárnymi arytmiami, ktoré sú život ohrozujúce.

Stupeň prelapsu

 • 1 stupeň - ohyb ventilových chlopní 3-6 mm,
 • 2 stupne - vychýlenie nie je väčšie ako 9 mm,
 • Stupeň 3 - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prelaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné liečiť. Avšak s výraznou závažnosťou patológie si ľudia potrebujú starostlivú diagnózu a pomoc.

Ako sa problém prejavuje

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými príznakmi s významnou regurgitáciou. Avšak pri rozhovore s pacientmi s odhaleným MVP, dokonca aj v najmenšom rozsahu, sa ukáže, že ľudia majú mnoho sťažností na malé ochorenia.

Tieto sťažnosti sú podobné problémom vyplývajúcim z vegetatívne-vaskulárnej alebo neurocirkulačnej dystónie. Keďže táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou nedostatočnosťou, nie je vždy možné rozlišovať medzi príznakmi, ale PMK je priradená hlavná úloha pri zmenách v blahobyte.

Všetky problémy, bolesť alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej nedostatočnosti sú spojené so zhoršením hemodynamiky, to znamená prietoku krvi.

Keďže v tejto patológii sa časť krvi vráti do átria a nevstúpi do aorty, srdce musí urobiť dodatočnú prácu na zaistenie normálneho prietoku krvi. Nadmerné zaťaženie nie je nikdy výhodné, vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu tkanín. Navyše regurgitácia vedie k rozšíreniu átria kvôli prítomnosti dodatočnej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi v ľavej predsieni sú všetky oblasti ľavého srdca preťažené, intenzita kontrakcií sa zvyšuje, pretože potrebujete zvládnuť ďalšiu časť krvi. Po čase sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory a aj átrium, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich pľúcami.

Ak sa patologický proces naďalej vyvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Vyskytujú sa symptómy srdcového zlyhania. Vykreslený obrázok je typický pre prolaps mitrálnej chlopne o 3 stupne, v iných prípadoch je ochorenie oveľa jednoduchšie.

Absolútna väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne indikuje periódy srdcového tepu, ktoré môžu mať rôzne sily a trvanie.

Tretina pacientov pravidelne cíti nedostatok vzduchu, chce, aby bol dych hlbší.

Medzi agresívnejšími symptómami možno poznamenať stratu vedomia a pre-nevedomé stavy.

Docela často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženým výkonom, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť jeho spánok narušený. Môžu sa vyskytnúť bolesti na hrudníku. A nemajú nič spoločné s fyzickou aktivitou a nitroglycerín ich neovplyvňuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti na hrudníku;
 • Nedostatok vzduchu;
 • Dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo poruchy rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • únava;
 • Bolesti hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemôžu byť nazývané charakteristické len pre prolaps mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Avšak pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) je často detegovaný prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa alebo dokonca 2 stupňov.

Ako sa diagnostikuje patológia

Pred začatím liečby potrebujete presnú diagnózu. Kedy je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnózu možno urobiť náhodne, počas rutinného vyšetrenia s výkonom ultrazvuku srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení pacienta praktickým lekárom môže byť vypočutý srdcový šelest, čo bude dôvodom na ďalšie preskúmanie. Charakteristický zvuk, nazývaný šum, počas deformácie mitrálnej chlopne je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv sa vracia naspäť do predsieň.
 • Po tretie, sťažnosti pacienta môžu viesť lekára k podozreniu na PMH.

Ak sa vyskytnú takéto podozrenia, obráťte sa na špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať presne sám. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický šum. Avšak u mladých pacientov sa srdcový šelest určí pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvára turbulencia a turbulencia.

Takýto šum nie je patológia, vzťahuje sa na fyziologické prejavy a neovplyvňuje stav osoby alebo prácu jeho orgánov. Ak je však zistený hluk, stojí za to zaistiť seba a vykonať ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Len metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť PMH alebo jeho absenciu. Výsledky vyšetrenia sa zobrazia na obrazovke a doktor vidí, ako funguje ventil. Vidí pohyb svojich chlopní a odbočenie pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, preto v niektorých prípadoch je pacient opätovne vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 druhoch.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, tlak na ventil sa zvyšuje a prelaps, dokonca aj malý, sa stáva viditeľným pri ultrazvuku.

Ako sa lieči?

Ak je PMK bez príznakov, liečba sa nevyžaduje. V prípade odhalenej patológie lekár zvyčajne odporúča, aby ste pozorovali kardiológa a urobili každý rok ultrazvuk srdca. To umožní príležitosť vidieť dynamický proces a spozoruje zhoršenie stavu a fungovania ventilu.

Okrem toho kardiológ obvykle odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať užívanie alkoholu. Triedy telesnej terapie alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov budú užitočné.

Prolaps mitrálnej chlopne o 2 stupne a najmä o 3 stupne môže spôsobiť významnú regurgitáciu, čo vedie k zhoršeniu zdravia a vzniku symptómov. V týchto prípadoch vykonajte lekárske ošetrenie. Avšak žiadny liek nemôže ovplyvniť stav ventilu a samotný prolaps. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie osoby s nepríjemnými symptómami.

Terapia predpísaná pre PMK

 • antiarytmiká;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • Tónovania.

V niektorých prípadoch prevažujú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. V iných prípadoch sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Preto sú lieky predpísané v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami.

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Všetkým pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča zorganizovať režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý.

Medzi lieky predpísané beta-blokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú jeho metabolické procesy. Z sedatíva sú často veľmi účinné infúzie valeriánov a matky.

Vplyv liekov nemusí priniesť požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale nemôže byť považované za stabilné v akútnom progresívnom priebehu ochorenia.

Okrem toho môžu existovať komplikácie, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu. Najčastejším dôvodom na operáciu v MVP je oddelenie väzov mitrálnej chlopne.

V tomto prípade srdcové zlyhanie porastie veľmi rýchlo, pretože ventil sa vôbec nedá zatvoriť.

Chirurgickou liečbou je posilnenie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody.

Vo všeobecnosti prognóza prolapsu mitrálnej chlopne závisí od niekoľkých faktorov:

 • miera vývoja patologického procesu;
 • závažnosť samotnej patológie ventilov;
 • stupeň regurgitácie.

Samozrejme, včasná diagnóza a presné dodržiavanie kardiologických funkcií zohrávajú veľkú úlohu pri úspešnej liečbe. Ak je pacient pozorný na svoje zdravie, potom "znejú poplach" včas a podrobia sa potrebným diagnostickým postupom, rovnako ako začnú liečbu.

V prípade nekontrolovaného vývoja patológie a nedostatku potrebnej liečby sa stav srdca môže postupne zhoršovať, čo vedie k nepríjemným a pravdepodobne nezvratným následkom.

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že nemožno zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko vzniku 2 a 3 stupňov prolapsu.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelné cvičenie, prevencia a včasná liečba infekčných ochorení.

Prolaps mitrálnej chlopne srdca

Prolaps mitrálnej chlopne je jedným z vrodených znakov štruktúry srdca. Aby ste ľahšie pochopili presne to, čo je táto funkcia, zvážte stručne niektoré nuansy anatómie a fyziológie srdca.

Takže srdce je svalový orgán, ktorého funkciou je pumpovať krv cez telo. Srdce pozostáva z dvoch predsieňových a dvoch komôr. Medzi predsieňami a komorami sú ventily srdca, trikuspidálne (trikuspidálne) na pravej a mitrálne (bicuspid) na ľavej strane. Ventily sú vyrobené z spojivového tkaniva a pripomínajú pôvodné dvere, ktoré uzatvárajú otvory medzi predsieňami a komorami tak, že krv sa pohybuje správnym smerom - zvyčajne sa krv pohybuje z predsiene do komôr, nesmie sa vrátiť k predsieňam. V čase expulzie krvi z predsiene do komôr (predsieňový systol) je ventil otvorený, ale akonáhle sa celá krv dostala do komory, chlopne sa uzavrú a krv sa vylučuje z komôr do pľúcnej tepny a aorty (komorová systóla).

Zľava doprava: 1. Celková diastolika srdca - predsiene a komory sú uvoľnené; 2. Atriálna systóza - sú predsiene znížené, komory sú uvoľnené; 3. Komorová systóza - sú atria uvoľnené, komory sú znížené.

Ak nie je mitrálna chlopňa úplne zatvorená počas expulzie krvi z komory do aorty, potom sa hovorí o jej prelode (spadnutí) do dutiny ľavej predsiene v čase systoly (kontrakcia ľavej komory).

Prolaps mitrálnej chlopne je porušením štruktúry spojivového tkaniva, čo vedie k neúplnému uzatvoreniu ventilov, v dôsledku čoho sa krv môže vrátiť späť do atria (regurgitácia). Existujú vrodené (primárne) a vyvíjané na pozadí endokarditídy, myokarditídy, poranenia hrudníka s prasknutím akordov, srdcových chýb, infarktu myokardu (sekundárneho) prolapsu. Primárny prolapp sa vyskytuje u približne 20-40% zdravých ľudí a vo väčšine prípadov nemá významný vplyv na funkciu kardiovaskulárneho systému.

V modernej medicíne sa primárny prolaps mitrálnej chlopne považuje skôr za vrodený znak srdca ako za vážnu patológiu, za predpokladu, že nie je spojený s hrubými vývojovými defektami a nespôsobuje významné hemodynamické poruchy (funkcie kardiovaskulárneho systému).

Príčiny prolapsu mitrálnej chlopne

Nižšie sa budeme zaoberať prolapsom primárnej mitrálnej chlopne, čo je menšia abnormalita vo vývoji srdca. Čo môže spôsobiť túto anomáliu? Hlavným dôvodom vzniku ochorenia je geneticky stanovené porušenie syntézy kolagénu typu 111. Je to proteín, ktorý sa podieľa na tvorbe spojivového tkaniva vo všetkých orgánoch vrátane srdca. Keď dôjde k narušeniu jeho tvorby, spojovacie tkanivo "kostra" ventilu stráca svoju pevnosť, ventil sa uvoľňuje, je mäkší a preto nemôže poskytnúť dostatočnú odolnosť proti krvnému tlaku v dutine ľavej komory, čo vedie k prehĺbeniu jeho ventilov v ľavej predsieni.

Je tiež potrebné brať do úvahy škodlivé faktory ovplyvňujúce vývoj plodu a spojivového tkaniva počas tehotenstva - fajčenie, alkohol, drogy a toxické látky, riziká pri práci, nedostatočná výživa, stres.

Príznaky a príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Diagnóza je spravidla stanovená počas rutinného vyšetrenia novorodencov vrátane metódy echokardiografie (ultrazvuk srdca).

Prolaps mitrálnej chlopne sa klasifikuje podľa stupňa regurgitácie (návrat krvi), stanoveného ultrazvukom srdca pomocou Dopplera. Nasledujúce stupne sa líšia:
- 1 stupeň - spätný prietok krvi v ľavej predsieni zostáva na úrovni ventilových letákov;
- 2 stupne - krvný tok sa vráti na polovicu predsiene;
- Stupeň 3 - vrátenie krvi vyplní celé átrium.

Ak má pacient vrodený prolaps, spravidla je regurgitácia nevýznamná (stupeň 1) alebo vôbec žiadna. Ak je prolaps ventilu sekundárny, môže sa vyvinúť hemodynamicky významná regurgitácia, pretože návrat krvi do átria má negatívny vplyv na funkciu srdca a pľúc.

Pri prolase bez regurgitácie nie sú žiadne klinické príznaky. Podobne ako iné menšie anomálie vývoja srdca (prídavné akordy, otvorené oválne okno), možno ochorenie podozrievať len na základe bežného vyšetrenia dieťaťa a ECHO - KG, ktorá bola v posledných rokoch povinnou metódou vyšetrenia všetkých detí vo veku 1 mesiaca.

Ak je ochorenie sprevádzané regurgitáciou, potom s psychoemonálnym alebo fyzickým stresom sa môžu objaviť sťažnosti na rozptýlenú bolesť v srdcovom priestore, pocity prerušenia srdcovej činnosti, pocit vyblednutia srdca, dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu. Vzhľadom na to, že činnosť srdca a autonómneho nervového systému (časť nervového systému zodpovedného za funkcie vnútorných orgánov) je neoddeliteľne spojená, pacient môže byť trápený závratmi, mdlobami, nevoľnosťou, "hrudníkom", únavami, nemotivovanou slabosťou, zvýšenými potentikami, tachykardiou ), mierny nárast teploty. Všetky tieto príznaky sú príznakmi vegetatívnych kríz, zvlášť vyslovene u dieťaťa s prolapsom počas dospievania, keď dochádza k rýchlemu rastu a hormonálnym zmenám v tele.

V zriedkavých prípadoch, keď nastane regurgitácia 3. stupňa, sú vyššie uvedené sťažnosti sprevádzané prejavmi charakteristickými pre hemodynamické poruchy srdca a pľúc - bolesť v srdci a dýchavičnosť počas bežnej domácej činnosti, chôdza, lezenie po schodoch v dôsledku stagnácie krvi v týchto orgánoch. Zriedkavo sa môžu spojiť arytmie srdca - sínusová tachykardia, fibrilácia predsiení a predsieňový flutter, predsieňové a ventrikulárne predčasné údery, syndróm skráteného PQ. Treba pamätať na to, že niekedy môže dôjsť k regurgitácii, to znamená k zvýšeniu stupňa prolapsu.

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne

Na základe toho, čo je diagnostika? Prolaps mitrálnej chlopne môže byť podozrenie aj počas klinického vyšetrenia dieťaťa. U malých detí, pupočníkovej a inguinálnej hernie môžu sprepať sprepať bedrovú dyspláziu (kongenitálnu subluxáciu a dislokáciu bedra). Pri vyšetrení detí a adolescentov je pozoruhodný vzhľad pacienta - vysoké, dlhé prsty, dlhé končatiny, abnormálna pohyblivosť kĺbov, zakrivenie chrbtice, deformácia hrudníka.

Počas auskultácie (počúvania) sa počujú buď izolované systolické šelesty a kliknutia (v dôsledku napätia chordov šľachy počas prolapsu ventilu v čase jeho zatvárania) alebo ich kombinácie.

Hlavnou diagnostickou metódou je echokardiografia (ultrazvuk srdca) s Dopplerovou štúdiou (umožňuje zobrazenie echa signálu z pohybujúcich sa krvných štruktúr). Ultrazvuk priamo umožňuje posúdiť prítomnosť prolapsu ventilu a stupeň jeho prehnutia, zatiaľ čo Doppler detekuje prítomnosť a stupeň regurgitácie.

Okrem toho sa na stanovenie porúch rytmu a vedenia (srdcové arytmie) vyžaduje monitorovanie EKG a 24-hodinového EKG.

Rovnako je dokázané, že röntgenový lúč hrudnej dutiny určuje, či sa srdcový tieň rozšíril a či je v cievach pľúc stagnácia krvi, čo môže naznačovať vznik srdcového zlyhania.

Ak je to potrebné, priradia sa vzorky so záťažou (testovanie bežeckého pásu - chôdza na bežeckom páse, ergometria bicykla).

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne

V prípade, že prolaps mitrálnej chlopne nie je sprevádzaný prítomnosťou klinických príznakov, pacientovi nie je podávaná farmakologická liečba. Hospitalizácia v nemocnici nie je potrebná. Vykonáva sa niekoľko opatrení na obnovu a pozorovanie kardiológa s ročnou ECHO - CG.

Posilňujúce opatrenia zahŕňajú: dobrú výživu, racionálny spôsob práce a odpočinok s primeraným spánkom, prechádzky na čerstvom vzduchu, celkové vytvrdzovanie tela, mierne cvičenie (povolené lekárom).

Pri projektoch vegetatívno-vaskulárnej dystónie (vegetatívna kríza) sa predpísajú masáž chrbtice, fyzioterapeutické cvičenia, elektroforéza s horčíkovými prípravkami pre oblasť límca. Sú znázornené bylinné sedatíva (motherwort, valerián, šalvia, hloh, divoký rozmarín), ako aj lieky, ktoré zlepšujú výživu srdcového svalu (magnerot, karnitín, riboxín, panangín) a vitamíny.

Keď sa vyskytujú výrazné pocity srdcového zlyhania, a to ešte viac, keď sú priradené poruchy rytmu potvrdené EKG, adrenergné blokátory (karvedilol, bisoprolol, atenolol, anaprilin atď.),

V zriedkavých prípadoch (s rozvojom zlyhania srdca, arytmiami, progresívnou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne) sa môže vykonať chirurgická korekcia prolapsu. Metódy chirurgickej liečby zahŕňajú rehabilitačné operácie na ventile (lemovanie s prehybným krídlom, skrátenie roztiahnutej chordy) alebo výmena chlopne s jeho nahradením umelým. Chirurgická liečba izolovaného vrodeného prolapsu sa zriedkavo používa kvôli priaznivému priebehu tejto patológie.

Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne

Sú možné komplikácie? Napriek tomu, že vo väčšine prípadov je prolaps mitrálnej chlopne s miernym regurgitáciou, ktorý nevyžaduje špeciálnu liečbu, stále existuje riziko komplikácií. Komplikácie sú pomerne zriedkavé (iba 2-4%) a zahŕňajú nasledujúce život ohrozujúce stavy vyžadujúce liečbu v špecializovanej nemocnici:

- akútna mitrálna nedostatočnosť - stav, ktorý sa vyskytuje spravidla v dôsledku oddelenia akordov šľachy od poškodenia hrudníka. Vyznačuje sa vytvorením "visiaceho" ventilu, to znamená, že ventil nie je držaný akordami a jeho chlopne sú vo voľnom pohybe, ktoré nevykonávajú svoje funkcie. Obrázok pľúcneho edému sa objavuje klinicky signalizovaný dýchavičnosť v kľude, hlavne pri ležaní; nútené sedenie (orthopnea), prebublávanie dýchaním; kongestívne dýchavičnosť v pľúcach.

- Bakteriálna endokarditída je choroba, pri ktorej sú mikroorganizmy, ktoré sa zlomili do krvi zo zdroja infekcie v ľudskom tele, uložené na vnútornej stene srdca. Najčastejšie sa endokarditída s chlopňovými léziami rozvinie po bolestiach hrdla u detí a prítomnosť pôvodne zmenených ventilov môže byť ďalším faktorom pri rozvoji tejto choroby. Počas dvoch až troch týždňov po prenesenej infekcii sa u pacienta objaví recidivujúca horúčka, zimnica, môže sa vyskytnúť vyrážka, zväčšená slezina, cyanóza (modrá farba kože). Ide o závažné ochorenie, ktoré vedie k vzniku srdcových chýb, hrubej deformácii srdcových chlopní so zhoršenou funkciou kardiovaskulárneho systému. Prevencia bakteriálnej endokarditídy je včasná rehabilitácia akútnych a chronických zápalov infekcie (karyózne zuby, choroby horných dýchacích ciest - adenoidy, chronický zápal mandlí), ako aj profylaktické antibiotiká pri postupoch ako extrakcia zubov, odstránenie mandlí.

- Náhla smrť srdca je hrozivá komplikácia, zjavne charakterizovaná výskytom idiopatickej (náhlej, bezpodmienečnej) ventrikulárnej fibrilácie, čo je fatálna porucha rytmu.

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne

Prognóza života je priaznivá. Komplikácie sú zriedkavé a kvalita života pacienta netrpí. Pacient je však kontraindikovaný v niektorých športoch (skákanie, karate), ako aj v povolaniach, ktoré spôsobujú preťaženie kardiovaskulárneho systému (potápači, piloti).

Pokiaľ ide o vojenskú službu, dá sa povedať, že podľa príkazov sa vojenskej zdravotnej komisii rozhoduje individuálne pre každého pacienta vhodnosť na vojenskú službu. Takže ak mladý muž má prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie alebo s regurgitáciou prvého stupňa, potom je pacient vhodný na obsluhu. Ak nastane regurgitácia o 2 stupne, potom je pacient vhodne podmienený (v čase mieru ho neozývajú). Za prítomnosti regurgitácie triedy 3, porúch rytmu alebo srdcového zlyhania funkčnej triedy 11 a vyššie je armádna služba kontraindikovaná. Preto môže pacient najčastejšie v armáde slúžiť pacientovi s prolapsom mitrálnej chlopne s priaznivým priebehom a bez komplikácií.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je patológia, pri ktorej je funkcia ventilu umiestnená medzi ľavou komorou srdca a ľavej predsiene narušená. Ak počas sťahovania ľavej komory dôjde k prolapsu, jeden alebo oba ventilové listy vyčnievajú a dochádza k spätnému prietoku krvi (závažnosť patológie závisí od veľkosti tohto spätného toku).

obsah

Všeobecné informácie

Mitrálna chlopňa je dve dosky spojivového tkaniva umiestnené medzi predsieňou a komorou ľavej strany srdca. Tento ventil:

 • interferuje so spätným prietokom krvi (regurgitácia), ku ktorému dochádza počas komorovej kontrakcie do ľavej predsiene;
 • rôzny oválny tvar, veľkosť v priemere sa pohybuje od 17 do 33 mm a pozdĺžna je 23 - 37 mm;
 • má predný a zadný hrot, zatiaľ čo predná časť je lepšie rozvinutá (s kontrakciou oblúkových komôr smerom k ľavému venóznemu krúžku a spolu s zadným hrotom uzatvára tento krúžok a keď je uvoľnená, komora uzavrie otvor aorty v blízkosti interventrikulárnej septa).

Zadný hrot mitrálnej chlopne je širší ako predný. Zmeny v počte a šírke častí zadného hrotu sú bežné - môžu sa rozdeliť na bočné, stredné a stredné záhyby (najdlhšia je stredná časť).

Existujú rozdiely v mieste a počte akordov.

Pri kontrakcii átria je ventil otvorený a krv prúdi do komory v tomto bode. Keď je komôrka naplnená krvou, ventil sa zatvorí, komorová kontraktúra a krv presunie do aorty.

Pri zmenách srdcového svalu alebo pri niektorých patologických stavoch spojivového tkaniva dochádza k narušeniu štruktúry mitrálnej chlopne, v dôsledku čoho sa pri zmenšovaní komory klapky ventilov ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi pretekala späť do komory.

Patológia bola prvýkrát popísaná v roku 1887 od Cuffera a Borbillona ako auskultatívny fenomén (zistený pri počúvaní srdca), ktorý sa prejavuje vo forme stredne systolických kliknutí (kliknutí), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi.

V roku 1892 Griffith odhalil spojenie medzi apikálnym neskorým systolickým šelestom a mitrálnou regurgitáciou.

V roku 1961 J. Reid publikoval článok, v ktorom presvedčivo ukázal spojenie stredných systolických kliknutí s napätím uvoľnených akordov.

Pri angiografickom vyšetrení pacientov s indikovanými zvukovými symptómami (vykonané v rokoch 1963 až 1968) bolo možné identifikovať príčinu neskorého šumu a systolického kliknutia iba počas angiografického vyšetrenia (J. Barlow a kolegovia). Skúšajúci zistili, že s týmto príznakom sa počas systoly ľavej komory objavuje zvláštne prehnutie mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene. Identifikovaná kombinácia deformácie mitrálnych chlopní v tvare balónika so systolickým šelestom a kliknutiami, ktorá je sprevádzaná charakteristickými elektrokardiografickými prejavmi, identifikovali autori ako auskultato-elektrokardiografický syndróm. V priebehu ďalšieho výskumu bol tento syndróm nazývaný syndróm kliknutia, syndróm slamavých chlopní, syndróm kliknutia a šumu, Barlowov syndróm, Angleov syndróm a ďalšie.

Najbežnejší termín "prolaps mitrálnej chlopne" prvýkrát použil J Criley.

Aj keď sa predpokladá, že prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje najčastejšie u mladých dospelých, dáta štúdie Framingham (najdlhšia epidemiologické štúdie v anamnéze, ktorý trval 65 rokov) ukazujú, že významný rozdiel vo výskyte tohto ochorenia u ľudí rôznych vekových skupín a pohlavia bez, Podľa tejto štúdie sa táto patológia vyskytuje u 2,4% ľudí.

Frekvencia detegovaného prelapsu u detí je 2-16% (v závislosti od spôsobu jeho detekcie). Zriedkavo sa pozoruje u novorodencov, najčastejšie sa vyskytuje v období 7-15 rokov. Až desať rokov je patológia rovnako často pozorovaná u detí oboch pohlaví, ale po 10 rokoch je častejšie pozorovaná u dievčat (2: 1).

V prítomnosti srdcovej patológie u detí sa v 10-23% prípadov deteguje prolaps (vysoké hodnoty sa pozorujú pri dedičných ochoreniach spojivového tkaniva).

Bolo zistené, že pre malý návrat krvi (regurgitáciou), to je najčastejšou srdcové chlopne abnormality neprejavuje, má dobrú prognózu, a nie je nutná liečba. S podstatnú veľkosť krvný backflow výhrez môže byť nebezpečné a vyžaduje chirurgický zákrok, pretože niektorí pacienti vyvinú komplikácie (srdcové zlyhanie, akordy medzera, endokarditída, trombózy s myxomatous mitrálnej letáky zmeniť).

tvar

Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárne. Je spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri vrodených ochoreniach spojivového tkaniva a často sa prenáša geneticky. V tejto forme patológie sú listy mitrálnej chlopne natiahnuté a dvere zadržujúce akordy sú predĺžené. V dôsledku týchto nepravidelností, keď sa ventil zatvorí, chlopne vyčnievajú a nemôžu sa tesne uzavrieť. Vrodená prolaps vo väčšine prípadov fungovanie srdca nie je ovplyvnená, ale často v kombinácii s vegetatívny dystónia - príčiny symptómov, že pacienti sú pripočítané k ochoreniu srdca (rekurentná retrosternálna funkčné bolesti, porúch srdcového rytmu).
 2. Sekundárne (získané). Vyvíja sa s rôznymi chorobami srdca, ktoré spôsobujú porušenie štruktúry ventilových letákov alebo akordov. V mnohých prípadoch prolapsu vyvolal reumatického ochorenia srdca (zápalové ochorenie spojivového tkaniva infekčné a alergické povahy), nediferencovaný spojivového tkaniva dysplázia, ochorenia, Ehlers-Danlosův a Marfanov (genetické ochorenie), a ďalšie. Ak je sekundárna forma prolaps mitrálnej chlopne pozorovalo predĺženie bolesť nitroglycerín prerušenia práce srdca, dýchavičnosť po cvičení a iné príznaky. Pri porušení týchto akordov vzniknutých srdcových hrudníka zranenia vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc (prerušenie sprevádzané kašľom, počas ktorého oddeľuje penivý ružový hlien).

Primárny prolaps, v závislosti od prítomnosti / absencie šumu počas auskultácie, je rozdelený na:

 • Forma "mute", v ktorej symptómy chýbajú alebo sú nedostatočné, je typický pre prolapse a "kliknutia" nie sú počuteľné. Zistená len pomocou echokardiografie.
 • Auskultúrna forma, ktorá sa po vypočutí prejavuje charakteristickými auskultúrnymi a fonokardiografickými "kliknutiami" a hlukom.

V závislosti od závažnosti vychýlenia ventilov sa uvolňuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • I stupeň - ohyb krídla 3-6 mm;
 • Stupeň II - je pozorovaná deformácia až do 9 mm;
 • Stupeň III - záhyby ohybu viac ako 9 mm.

Prítomnosť regurgitácie a jej závažnosť sa zohľadňuje osobitne:

 • I stupeň - regurgitácia je mierne vyjadrená;
 • Stupeň II - mierne závažná regurgitácia;
 • Stupeň III - závažná regurgitácia;
 • Stupeň IV - regurgitácia vyjadrená v ťažkej forme.

Príčiny vývoja

Dôvodom prečnievania (prelapsu) mitrálnych chlopní je myxomatózna degenerácia ventilových štruktúr a intrakardiálnych nervových vlákien.

Presná príčina myxomatóznych zmien v chlopni je zvyčajne nerozpoznaná, ale keďže táto patológia je často spojená s dedičnou dysplaziou spojivového tkaniva (pozorovaná v Marfanových, Ehlers-Danlosových syndrómoch, malformáciách hrudníka atď.), Predpokladá sa jej genetická príčina.

Myxomatózne zmeny sa prejavujú difúziou lézie vláknitej vrstvy, deštrukciou a fragmentáciou kolagénu a elastických vlákien, ktoré sú zvýšené akumuláciou glykozaminoglykánov (polysacharidov) v extracelulárnej matrici. Okrem toho sa vo ventiloch ventilu s prolapsom zisťuje kolagén typu III v prebytku. Za prítomnosti týchto faktorov sa znižuje hustota spojivového tkaniva a ventily pri stláčaní vydutia komôr.

S vekom sa zvyšuje myxomatózna degenerácia, takže sa zvyšuje riziko perforácie mitrálnej chlopne a prasknutia akordov u ľudí nad 40 rokov.

Prolaps letákov mitrálnej chlopne môže nastať s funkčnými javmi:

 • regionálne porušenie kontraktility a uvoľnenie myokardu ľavej komory (nižšia bazálna hypokinéza, čo je nútené zníženie rozsahu pohybu);
 • abnormálna kontrakcia (neprimeraná kontrakcia dlhej osi ľavej komory);
 • predčasná relaxácia prednej steny ľavej komory atď.

Funkčné poruchy sú dôsledkom zápalových a degeneratívnych zmien (vývoj s myokarditídou, asynchrónia, excitácia a vedenie impulzov, poruchy srdcového rytmu atď.), Poruchy autonómnej inervácie subvalvulárnych štruktúr a psycho-emocionálne abnormality.

U dospievajúcich môže byť dysfunkcia ľavej komory spôsobená zhoršeným prietokom krvi, ktorý je spôsobený fibromuskulárnou dyspláziou malých koronárnych artérií a topografickými anomáliami ľavej obvodovej artérie.

Prolaps môže nastať na pozadí elektrolytových porúch, ktoré sú sprevádzané intersticiálnym nedostatkom horčíka (ovplyvňuje produkciu defektných kolagénových fibroblastov vo ventilových letákoch a vyznačuje sa závažnými klinickými prejavmi).

Vo väčšine prípadov sa uvažuje o príčine prepadu ventilov:

 • vrodená nedostatočnosť spojivového tkaniva štruktúr mitrálnych chlopní;
 • menšie anatomické anomálie ventilového zariadenia;
 • zhoršená neurovegetatívna regulácia funkcie mitrálnych chlopní.

Primárny prolapse je nezávislý dedičný syndróm, ktorý sa vyvinul v dôsledku vrodených porúch fibrillogenézy (proces výroby kolagénových vlákien). Patrí do skupiny izolovaných anomálií, ktoré sa vyvíjajú na pozadí vrodených porúch spojivového tkaniva.

Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne je zriedkavý, vyskytuje sa, keď:

 • Reumatická lézia mitrálnej chlopne, ktorá sa vyvíja v dôsledku bakteriálnych infekcií (pre osýpky, šarlach, angína rôznych typov atď.).
 • Abnormality Ebsteinu, čo je zriedkavá kongenitálna porucha srdca (1% všetkých prípadov).
 • Porušenie prívodu krvi do papilárnych svalov (vyskytuje sa v šoku, ateroskleróza koronárnych artérií, závažná anémia, abnormality ľavej koronárnej artérie, koronárne).
 • Elastický pseudoksantóm, čo je zriedkavé systémové ochorenie spojené s poškodením elastického tkaniva.
 • Marfanov syndróm - autozomálne dominantné ochorenie patriace do skupiny dedičných patológií spojivového tkaniva. Spôsobená mutáciou génu, ktorý kóduje syntézu glykoproteínu fibrillínu-1. Rozlišuje sa v rôznych stupňoch príznakov.
 • Ehlers-Danlowov syndróm je dedičné systémové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré je spojené s defektom syntézy kolagénu typu III. V závislosti od špecifickej mutácie sa závažnosť syndrómu mení od miernej až po život ohrozujúcu.
 • Účinky toxínov na plod v poslednom trimestri vývoja plodu.
 • Ochorenie koronárnych artérií, ktoré je charakterizované absolútnym alebo relatívnym zhoršením prívodu krvi myokardu, ktorý je výsledkom ochorenia koronárnych artérií.
 • Hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia je autozomálne dominantné ochorenie charakterizované zhrubnutím steny ľavej a niekedy pravej komory. Najčastejšie dochádza k asymetrickej hypertrofii sprevádzanej léziami interventrikulárnej septa. Charakteristickým znakom ochorenia je chaotické (nesprávne) umiestnenie svalových vlákien myokardu. V polovici prípadov je zistená zmena systolického tlaku vo výtokovom trakte ľavej komory (v niektorých prípadoch pravej komory).
 • Porucha predsieňového septa. Je to druhá najbežnejšia vrodená srdcová choroba. Prejavuje sa prítomnosťou dierok v septe, ktorý oddeľuje pravé a ľavé predsiene, čo vedie k vypusteniu krvi zľava doprava (anomálny jav, pri ktorom je normálny obeh narušený).
 • Vegetatívna dystónia (somatoformná autonómna dysfunkcia alebo neurocirkulárna dystónia). Tento komplex príznakov je dôsledkom vegetatívnej dysfunkcie kardiovaskulárneho systému, vyskytuje sa v ochoreniach endokrinného systému alebo centrálneho nervového systému, porušuje krvný obeh, poškodzuje srdce, stres a duševné poruchy. Prvé prejavy sa zvyčajne pozorujú v dospievaní v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Môžu byť prítomné neustále alebo sa vyskytujú iba v stresových situáciách.
 • Poranenia hrudníka atď.

patogenézy

Záhyby mitrálnej chlopne sú trojvrstvové spojivové tkanivové formácie, ktoré sú pripojené k fibromuskulárnemu krúžku a pozostávajú z:

 • vláknitá vrstva (pozostáva z hustého kolagénu a nepretržite sa rozprestiera do tendinózneho akordu);
 • hubovitá vrstva (pozostáva z malého množstva kolagénových vlákien a veľkého množstva proteoglykánov, elastínu a buniek spojivového tkaniva (tvoria predné okraje ventilu));
 • fibroelastická vrstva.

Normálne sú ventily mitrálnej chlopne tenké, kompatibilné štruktúry, ktoré sa voľne pohybujú pod vplyvom krvi prúdiacej cez otvor mitrálnej chlopne počas diastoly alebo pod vplyvom kontrakcie prstenca mitrálnej chlopne a papilárnych svalov počas systoly.

Počas diastoly sa ľavý atrioventrikulárny ventil otvorí a kužeľ aorty sa prekrýva (injekcia krvi do aorty sa zabráni) a počas systoly sa mitrálna chlopňa skladá pozdĺž zosilnenej časti atrioventrikulárnych chlopní.

Existujú jednotlivé znaky štruktúry mitrálnej chlopne, ktoré sú spojené s rôznymi štruktúrami celého srdca a sú variantmi normy (pre úzke a dlhé srdcia, jednoduchá konštrukcia mitrálnej chlopne je typická a krátka a široká, komplikovaná).

Pri jednoduchej konštrukcii je vláknitý krúžok tenký, s malým obvodom (6-9 cm), obsahuje 2-3 malé ventily a 2-3 papilárne svaly, z ktorých až 10 chlopní šľachy prechádza do ventilov. Akordy takmer nie sú vidlice a sú pripojené hlavne k okrajom ventilov.

Komplexná konštrukcia sa vyznačuje veľkým obvodom vláknitého prstenca (asi 15 cm), 4-5 ventilov a zo 4 až 6 papilárnych svalov s viacerými hlavami. Akordové šnúry (od 20 do 30) sa rozvetvujú do množstva závitov, ktoré sú pripevnené k okraju a telesu ventilov, ako aj k vláknitému krúžku.

Morfologické zmeny v prolase mitrálnej chlopne sa prejavujú proliferáciou slizničnej vrstvy ventilového listu. Vlákna slizničnej vrstvy prenikajú do vláknitej vrstvy a porušujú jej celistvosť (čím ovplyvňujú segmenty ventilov umiestnených medzi akordmi). V dôsledku toho sa ventily prepadajú a pri systéme ľavej komory sa dome-kupola ohýba smerom k ľavej predsieni.

Oveľa menej často dochádza k predĺženiu akordov alebo k slabému chordálnemu zariadeniu.

V sekundárnom prolase je najtypickejšie lokálne fibroelastické zahustenie spodného povrchu oblúkového ventilu a histologická ochrana jeho vnútorných vrstiev.

Prolaps prednej mitrálnej chlopne v primárnej aj sekundárnej forme patológie je menej častý než poškodenie zadného hrdla.

Morfologické zmeny v primárnom prolase sú procesom myxomatóznej degenerácie mitrálnych hrudiek. Myxomatózna degenerácia nemá žiadne príznaky zápalu a je geneticky určeným procesom deštrukcie a straty normálnej architektoniky fibrilárneho kolagénu a elastických štruktúr spojivového tkaniva, ktorý je sprevádzaný akumuláciou kyslých mukopolysacharidov. Základom rozvoja tejto degenerácie je dedičná biochemická chyba pri syntéze kolagénu typu III, čo vedie k zníženiu molekulárnej organizácie kolagénových vlákien.

Vláknitá vrstva je ovplyvnená hlavne - jej zriedenie a diskontinuita, súčasné zahustenie voľnej hubovitej vrstvy a pokles mechanickej pevnosti ventilov.

V niektorých prípadoch je myxomatózna degenerácia sprevádzaná rozťahovaním a pretrhnutím akordov šľachy, rozšírením mitrálneho krúžku a koreňa aorty, poškodením aortálnych a trikuspidálnych chlopní.

Kontraktilná funkcia ľavej komory v dôsledku nedostatočnej mitrálnej nedostatočnosti sa nemení, ale v dôsledku vegetatívnych porúch sa môže objaviť hyperkinetický srdcový syndróm (zvýšené srdcové zvuky, systolické vylúčenie, rozdielna pulzácia karotických artérií, mierna systolická hypertenzia).

V prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti je kontraktilita myokardu znížená.

Primárny prolaps mitrálnej chlopne v 70% je sprevádzaný hraničnou pľúcnou hypertenziou, o ktorej sa predpokladá prítomnosť bolesti v správnom hypochondriu počas dlhšieho behu a športu. Vzniká v dôsledku:

 • vysoká vaskulárna reaktivita malého kruhu;
 • hyperkinetický srdcový syndróm (spôsobuje relatívnu hypervolémiu malého kruhu a poškodenie venózneho odtoku z pľúcnych ciev).

Existuje tiež tendencia k fyziologickej hypotenzii.

Prognóza priebehu hraničnej pľúcnej hypertenzie je priaznivá, ale za prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti sa hraničná pľúcna hypertenzia môže zmeniť na vysokú pľúcnu hypertenziu.

príznaky

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa líšia od minimálnych (v 20-40% prípadov úplne chýba) až po významné. Závažnosť symptómov závisí od stupňa spojivového tkaniva v srdcovej dysplázii, prítomnosti autonómnych a neuropsychiatrických abnormalít.

Markery dysplázie spojivového tkaniva zahŕňajú:

 • krátkozrakosť;
 • ploché nožičky;
 • astenický typ tela;
 • vysoký rast;
 • znížená výživa;
 • slabý vývoj svalov;
 • zvýšená flexibilita malých kĺbov;
 • porušenie držania tela.

Klinicky sa môže manifestovať prolaps mitrálnej chlopne u detí:

 • Identifikovali v ranom veku príznaky dysplastického vývoja štruktúr spojivového tkaniva väzivového a muskuloskeletálneho systému (zahŕňajú dyspláziu bedier, pupočnú a inguinálnu herniu).
 • Predispozícia na nachladnutie (časté bolesť hrdla, chronická tonzilitída).

Pri absencii akýchkoľvek subjektívnych symptómov u 20-60% pacientov v 82 až 100% prípadov sa zistili nešpecifické príznaky neurocirkulačnej dystónie.

Hlavné klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne sú:

 • Kardiálny syndróm sprevádzaný vegetatívnymi prejavmi (obdobia bolesti v oblasti srdca, ktoré sa nespájajú so zmenami v činnosti srdca, ktoré sa vyskytujú počas emočného stresu, fyzickej námahy, hypotermie a charakteru sa podobajú na angínu).
 • Palpitácie a prerušenia srdca (pozorované v 16 až 79% prípadov). Subjektívne pocit tachykardie (rýchly tep srdca), "prerušenie", "vyblednutie". Extrasystoly a tachykardia sú labilné a sú spôsobené úzkosťou, fyzickou námahou, čajom a kávou. Najčastejšie sa zistí sínusová tachykardia, paroxyzmálna a neparoxysmálna supraventrikulárna tachykardia, supraventrikulárne a ventrikulárne extrasystoly, zriedkavo sa zistí sínusová bradykardia, parasystol, fibrilácia predsiení a flutter predsiení, syndróm WPW. Ventrikulárne arytmie vo väčšine prípadov nepredstavujú hrozbu pre život.
 • Hyperventilačný syndróm (porušenie systému regulácie dýchania).
 • Vegetatívne krízy (záchvaty paniky), ktoré sú paroxysmálnymi stavmi neepileptického charakteru a vyznačujú sa polymorfnými vegetatívnymi poruchami. Vyskytujú sa spontánne alebo situačne, nie sú spojené s hrozbou pre život alebo silnou fyzickou námahou.
 • Synkopálne stavy (náhla krátkodobá strata vedomia sprevádzaná stratou svalového tonusu).
 • Poruchy termoregulácie.

U 32-98% pacientov nie je bolesť na ľavej strane hrudníka (kardialgia) spojená s poškodením srdcových tepien. Vyskytuje sa spontánne, môže byť spojená s preťažením a stresom, je zastavená užívaním valocordu, Corvalolom, validolom alebo prechádza sama. Pravdepodobne vyvolané dysfunkciou autonómneho nervového systému.

Klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne (nevoľnosť, pocit kómy v krku, zvýšené potenie, synkopálne stavy a krízy) sú bežnejšie u žien.

U 51-76% pacientov sa zistili periodicky sa opakujúce bolesti hlavy podobajúce sa bolestiam hlavy s napätím. Obidve polovice hlavy sú ovplyvnené, bolesť je vyvolaná zmenami počasia a psychogénnych faktorov. Pri 11 - 51% sa pozoruje migréna.

Vo väčšine prípadov neexistuje žiadna korelácia medzi pozorovaným dyspnoe, únavou a slabosťou a závažnosťou hemodynamických porúch a toleranciou cvičenia. Tieto príznaky nie sú spojené s deformáciami skeletu (psychoneurotického pôvodu).

Dýchavičnosť môže byť iatrogénna alebo môže byť spojená s hyperventilačným syndrómom (nedochádza k žiadnym zmenám v pľúcach).

Pri 20-28% sa pozoruje predĺženie QT intervalu. Zvyčajne je to asymptomatické, ale ak je prelaps mitrálnej chlopne u detí sprevádzaný syndrómom predĺženého QT intervalu a mdloba, je potrebné určiť pravdepodobnosť vzniku život ohrozujúcich arytmií.

Auskulatívne príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sú:

 • izolované kliky (kliknutia), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi ľavou komorou a sú zistené počas obdobia mesosystolov alebo neskorej systoly;
 • kombinácia kliknutí s neskorým systolickým šumom;
 • izolované neskoré systolické šelesty;
 • holosystolický hluk.

Pôvod izolovaných systolických kliknutí je spojený s pretiahnutím akordov s maximálnou deformáciou mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene a náhlym výbežkom atrioventrikulárnych hrudiek.

 • byť jednotné a viacnásobné;
 • počúvať neustále alebo prechodne;
 • zmeňte jeho intenzitu pri zmene pozície tela (zvýšenie vertikálnej polohy a oslabenie alebo zmiznutie v náchylnej polohe).

Kliknutia sa zvyčajne počujú na vrchole srdca alebo v bode V, vo väčšine prípadov nie sú držané za hranicami srdca, nepresahujú objem druhého srdcového tónu.

U pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sa zvyšuje vylučovanie katecholamínov (adrenalínové a noradrenalínové frakcie) a počas dňa sa pozoruje nárast podobný vrcholu a v noci sa tvorba katecholamínov znižuje.

Často existujú depresívne stavy, senestopatia, hypochondriálne zážitky, komplex asténnych symptómov (neznášanlivosť jasného svetla, hlasné zvuky, zvýšená rozptýlenosť).

Prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien

Prolaps mitrálnej chlopne je bežná patológia srdca, ktorá sa zistí počas povinného vyšetrenia tehotných žien.

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň počas tehotenstva je priaznivý a môže sa znížiť, pretože v tomto období rastie srdcový výkon a znižuje sa periférna vaskulárna rezistencia. V tomto prípade tehotné ženy častejšie zisťujú srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárne extrasystoly). Pri stupni 1 prelapsu dochádza k prirodzenému pôrodu.

S prolapsom mitrálnej chlopne s regurgitáciou a prelapsom stupňa 2 má byť očakávaná matka pozorovaná kardiológa počas celého tehotenstva.

Liečba liekov sa vykonáva iba vo výnimočných prípadoch (mierne alebo ťažké s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch).

U gravidít sa odporúča žena s prolapsom mitrálnej chlopne:

 • vyhýbať sa dlhotrvajúcemu vystaveniu teplu alebo chladu, nie je dlhý čas v uvoľnenej miestnosti;
 • nevedie sedavý životný štýl (predĺžená sedenie vedie k stagnácii krvi v panve);
 • odpočívajte v polohe naklonenia.

diagnostika

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne zahŕňa:

 • Štúdium histórie ochorenia a rodinnej anamnézy.
 • Auskultácia (počúvanie) srdca, ktorá vám umožňuje identifikovať systolické kliknutie (click) a neskoré systolické šelesty. Ak máte podozrenie na prítomnosť systolických kliknutí, počúvanie sa vykoná v stojacom postavení po malej fyzickej námahe (squatting). U dospelých pacientov je možné vykonať test s inhaláciou amylnitritu.
 • Echokardiografia je hlavnou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje zistiť prepad ventilov (používa sa iba parastenná pozdĺžna poloha, z ktorej začína echokardiografia), stupeň regurgitácie a prítomnosť myxomatóznych zmien vo ventilových letákoch. V 10% prípadov je možné detegovať prolaps mitrálnej chlopne u pacientov, ktorí nemajú subjektívnu sťažnosť a auskultatívne príznaky prolapsu. Špecifickým echokardiografickým znakom je prehnutie listu v strede, konci alebo cez systol do dutiny ľavej predsiene. Hĺbka klesania nie je v súčasnosti špecificky zohľadnená (neexistuje žiadna priama závislosť od prítomnosti alebo závažnosti stupňa regurgitácie a charakteru poruchy srdcového rytmu). V našej krajine sa mnohí lekári naďalej zameriavajú na klasifikáciu v roku 1980, ktorá rozdeľuje prolaps mitrálnej chlopne na stupne v závislosti od hĺbky prelapsu.
 • Elektrokardiografia, ktorá umožňuje identifikovať zmeny v konečnej časti komorového komplexu, srdcové arytmie a vedenie.
 • Röntgenový lúč, ktorý umožňuje určiť prítomnosť mitrálnej regurgitácie (pri jej absencii nie je žiadna expanzia tieňa srdca a jeho jednotlivých komôr).
 • Phonokardiografia, ktorá dokladá zvukové javy mozgovej prolapsy počas auskultácie (grafická metóda nahrávania nenahrádza zmyslové vnímanie zvukových vibrácií s uchom, takže uprednostňuje sa auskultácia). V niektorých prípadoch sa na analýzu štruktúry fázových indikátorov systoly používa fonokardiografia.

Keďže izolované systolické kliknutia nie sú špecifickým auskultatívnym znakom prolapsu mitrálnej chlopne (pozorované pri interatriálnych alebo interventrikulárnych septačných aneuryzmech, prolapsu trikuspidálnej chlopne a pleuroperikardiálnych adhéziách), je potrebná diferenciálna diagnostika.

Neskoré systolické kliky sú lepšie počuť v ležiacej polohe na ľavej strane, zväčšenej počas manévru Valsalvy. Povaha systolického šumu pri hlbokom dýchaní sa môže meniť, najzreteľnejšie odhaliť po cvičení vo vzpriamenej polohe.

Izolovaný neskorý systolický šelest sa pozoruje približne v 15% prípadov, počuje sa na vrchole srdca a je vykonávaný v oblasti axilárnej oblasti. Pokračuje až do druhého tónu, vyznačuje sa hrubým, "škrabaným" charakterom, ležiacim na ľavej strane. Nie je patognomickým znakom prolapsu mitrálnej chlopne (možno ju počuť s obštrukčnými léziami ľavej komory).

Golosistolický šum, ktorý sa objavuje v niektorých prípadoch počas primárneho prolapsu, je dôkazom mitrálnej regurgitácie (vykonávaná v axilárnej oblasti, zaberá celý systol a zostáva takmer nezmenená, keď sa mení pozícia tela, zvyšuje sa manévrom Valsalvy).

Nepovinné prejavy sú "škrabaním" kvôli vibráciám akordovej či zväzkovej časti (najčastejšie počuť s kombináciou systolických kliknutí s hlukom ako s izolovanými kliknutiami).

V detstve a dospievaní môžeme počuť predlaps mitrálnej chlopne ako tretí tón vo fáze rýchleho naplnenia ľavej komory, ale tento tón nemá diagnostickú hodnotu (u chudých detí to môže byť počuť v neprítomnosti patológie).

liečba

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od závažnosti patológie.

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň v neprítomnosti subjektívnych ťažkostí nepotrebuje liečbu. Neexistujú žiadne obmedzenia v triedach telesnej výchovy, ale neodporúča sa profesionálne hrať šport. Pretože prelaps mitrálnej chlopne 1 stupňa s regurgitáciou nespôsobuje patologické zmeny v krvnom obehu, v prítomnosti tohto stupňa patológie sú len posilňovanie vzpierania a cvičenia na silových simulátoroch kontraindikované.

Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne môže byť sprevádzaný klinickými prejavmi, preto je možné použiť symptomatickú lekársku liečbu. Tiež je povolené telesné vzdelávanie a šport, ale kardiológ vyberá optimálnu záťaž pre pacienta počas konzultácie.

Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne s regurgitáciou 2 stupňov si vyžaduje pravidelné sledovanie a za prítomnosti príznakov poruchy obehu, arytmií a prípady synkopálnych stavov - v individuálne zvolenom liečení.

Mitrálna chlopňa stupňa 3 sa prejavuje závažnými zmenami v štruktúre srdca (rozšírenie ľavej predsieňovej dutiny, zahustenie komorových stien, výskyt abnormálnych zmien v obehovej sústave), čo vedie k nedostatočnosti mitrálnej chlopne a poruchám srdcového rytmu. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú intervenciu - uzatvorenie ventilových letákov alebo protetiky. Šport je kontraindikovaný - namiesto telesnej výchovy sa pacientom odporúča používať špeciálne gymnastické cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie.

Na symptomatickú liečbu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sú predpísané nasledujúce lieky:

 • vitamíny skupiny B, PP;
 • v prípade tachykardie, beta-adrenergných blokátorov (atenolol, propranolol atď.), ktoré eliminujú rýchle srdcové zlyhanie a pozitívne ovplyvňujú syntézu kolagénu;
 • v prípade klinických prejavov vaskulárnej dystónie, adaptagénov (prípravky Eleutherococcus, ženšen atď.) a prípravkov obsahujúcich horčík (Magne-B6 atď.).

Počas liečby sa používajú aj metódy psychoterapie, ktoré znižujú emocionálne napätie a eliminujú prejavy symptómov patológie. Odporúča sa užívať sedatívne infúzie (infúzia matky, koreňa valeriánov, hlohu).

Pri vegetatívno-dystonických poruchách sa používajú postupy akupunktúry a vody.

Všetci pacienti s prítomnosťou prolapsu mitrálnej chlopne sa odporúčajú:

 • prestať s alkoholom a tabakom;
 • pravidelne, najmenej polhodinu denne, vykonávať fyzickú aktivitu, obmedzujúc nadmerné cvičenie;
 • pozorujte vzory spánku.

Prolaps mitrálnej chlopne, ktorý sa identifikuje u dieťaťa, môže s vekom samotným zmiznúť.

Prolaps mitrálnej chlopne a šport sú kompatibilné, ak pacient chýba:

 • epizódy bezvedomia;
 • náhle a trvalé srdcové arytmie (určené denným monitorovaním EKG);
 • mitrálna regurgitácia (určená výsledkami ultrazvuku srdca s Dopplerom);
 • znížená kontraktilita srdca (určená ultrazvukom srdca);
 • predtým prenesený tromboembolizmus;
 • rodinná anamnéza náhlej smrti medzi príbuznými s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne.

Vhodnosť na vojenskú službu za prítomnosti prolapsu nezávisí od stupňa ohybu ventilov, ale od funkčnosti ventilového zariadenia, to znamená od množstva krvi, ktoré ventil prechádza späť do ľavej predsiene. Mladí ľudia sú odvezený do armády s prolapsom mitrálnej chlopne 1-2 stupne bez návratu krvi alebo s regurgitáciou 1. stupňa. Armádna služba je kontraindikovaná v prípade prelapsu 2 stupňov s regurgitáciou vyššou ako 2. stupeň alebo za prítomnosti poruchy vodivosti a arytmie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Metódy eliminácie cievnych hviezd (couperóza) na tvári

Mnoho žien v jednom alebo druhom stupni na koži tváre má kozmetické chyby, vrátane rosacea, ktorá je vyjadrená vo forme červenkastých žíl alebo oka.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Ako môžem znížiť ESR v krvi

Medzi všetkými laboratórnymi krvnými testami je definícia ESR jednou z najbežnejších. S týmto nárastom sa pacienti opýtali svojho lekára, ako znížiť ESR krv.V skutočnosti, zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov nie je choroba, ale iba indikuje prítomnosť nejakého patologického procesu v tele.

Statíny - prínosy a škody v boji proti cholesterolu

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú kardiovaskulárne ochorenia najčastejšou príčinou smrti a starší jedinci nie sú jediní, ktorí sú ohrození: mladí muži a ženy, ktoré práve dosiahli tridsať rokov, sú náchylné na infarkt a mŕtvolu.