Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Otvorený arteriálny kanál (OAP) je kongenitálny defekt, v ktorom je trvalý kanál spojujúci dve veľké cievy, ktoré opúšťajú srdce: aortu a pľúcnu tepnu. Tento kanál je integrálnou súčasťou normálneho krvného obehu plodu počas vývoja plodu, ale krátko po pôrode sa stáva zarastený.

Ak existuje otvorený kanál aorty, krv z aorty vstupuje do pľúcnej tepny, čo zvyšuje tlak v nej. Zvýšený tlak poškodzuje pľúcne cievy, ktoré nie sú prispôsobené.

Táto vrodená chyba je častejšia u predčasne narodených detí. Vďaka aktívnemu zavedeniu ultrazvukových techník je najčastejšie rozpoznaný otvorený kanál aorty u detí pomerne rýchle, preto je v súčasnosti veľmi zriedkavá stretnutie s dospelým pacientom s touto patológiou. Nemali by sme si však myslieť, že v prípade dospelých je táto chyba získaná - jednoducho sa v detstve neodhalila a nevyliečila.

Nebezpečenstvo ochorenia závisí od veľkosti aortálneho kanála, stupňa poškodenia tepien pľúcneho obehu, existencie ďalších srdcových nedostatkov a včasnosti liečby. S včasnou detekciou a vedením konzervatívnej terapie alebo chirurgickej korekcie je prognóza zvyčajne priaznivá - patológia sa dá úspešne vyliečiť.

Najčastejšie sa problémom otvoreného aortálneho potrubia zaoberajú detskí kardiológovia a detskí kardiológovia.

Aortálny kanál a obehové funkcie plodu

Aortálny kanál je normálne prítomný v plodi počas vývoja plodu. Jeho prítomnosť je dôsledkom toho, že dieťa v tomto období svojho života nie je potrebné prechádzať krv cez pľúca, ktoré sa nezúčastňujú na výmene plynu. Prostredníctvom aortálneho kanála vstupuje krv obohatená kyslíkom v placentu z pľúcnej tepny do aorty, ktorá sa prenáša do celého tela.

Po narodení dieťa začína dýchať a jeho pľúca poskytujú kyslíku do tela a vylučujú oxid uhličitý. Za takýchto podmienok sa existencia potrubia stane nepraktickou a uzavrie sa čoskoro po narodení.

Príčiny otvoreného kanála aorty

Každé dieťa sa rodí s otvoreným arteriálnym potrubím. Pre väčšinu detí sa uzatvára 2-3 dni a pre predčasne narodené deti trvá o niečo dlhšie. Presné príčiny jeho neúspechu nie sú známe. Predpokladá sa, že genetické príčiny zohrávajú úlohu pri jeho neuzavretí, pretože sú popísané rodinné prípady tohto srdcového ochorenia. Ale špecifické gény zodpovedné za výskyt UAA ešte neboli objavené.

Tiež rizikové faktory pre otvorený kanál aorty sú:

 1. Chromozomálne abnormality (napríklad Downov syndróm). Vrodená ružienka v prvom trimestri tehotenstva, syndróm fetálneho alkoholu, budúce užívanie drog v matke môže viesť k problémom s chromozómami.
 2. Nezrelosť. Otvorený arteriálny kanálik je bežnejší u predčasne narodených detí (8 prípadov na 1000 detí) ako u detí s plným účinkom (2 prípadov na 1000 detí).
 3. Nízka pôrodná hmotnosť.
 4. Narodenie dieťaťa v podmienkach nízkeho parciálneho tlaku kyslíka v atmosfére (vo vysokej nadmorskej výške od hladiny mora).

príznaky

Ihneď po narodení sa neobjaví otvorený kanál aorty. Lekári môžu pochybovať o prítomnosti defektu v auskultácii srdca, keď počujú srdcové šelesty.

Srdcový hluk môže mať rôzne príčiny, z ktorých väčšina je neškodná.

Ak sa potrubie nezavrie do 2 až 3 dní, môže sa dieťa v priebehu času vyvinúť príznaky zvýšeného tlaku v systéme pľúcnej tepny, čo môže zahŕňať:

 • rýchle dýchanie, dýchavičnosť. Predčasne narodené deti môžu potrebovať doplnkový kyslík alebo asistované vetranie;
 • ťažkosti pri kŕmení a nedostatočnom prírastku hmotnosti;
 • ľahká únava;
 • nadmerné potenie počas cvičenia (napríklad počas kŕmenia);
 • zrýchlený srdcový tep;
 • chrapľavý výkrik;
 • kašeľ;
 • infekcie dýchacích ciest.

Tieto symptómy sa vyvíjajú v prípadoch, keď má aortálny kanál dostatočne veľký priemer.

Dospelí, u ktorých nebola diagnostikovaná v detstve a neboli liečené, môžu mať príznaky zlyhania srdca, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, cyanózu dolných končatín (modrá farba kože, čo naznačuje, že krv vstúpila do veľkého obehu).

V tomto prípade vrodené malformácie u dospelých môžu vyvolať pľúcnu hypertenziu - zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. V závažných prípadoch môže táto komplikácia viesť k významnému obmedzeniu fyzickej aktivity, do tej miery, v akej sa nedajú vykonať najjednoduchšie každodenné úlohy.

diagnostika

Nie je možné identifikovať otvorený kanál aorty počas vnútromaternicového vývoja, pretože je normálnou súčasťou krvného obehu v plodu. Lekár môže mať podozrenie na prítomnosť vrodeného defektu u dieťaťa v dôsledku prítomnosti srdcových šelestov počas auskultácie srdca. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva:

 • Echokardiografia je bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá používa zvukové vlny na vytvorenie obrazu v reálnom čase srdca. Počas tohto vyšetrenia sa zvukové vlny odrážajú od srdca dieťaťa, po ktorom sú zachytené snímačom a prenesené počítačom do obrazu. Echokardiografia umožňuje lekárom jasne vidieť akékoľvek problémy so štruktúrou srdca a jeho fungovaním. Toto je najdôležitejšia metóda pre detského kardiológa, ktorý dokáže diagnostikovať srdcové ochorenia a monitorovať ich v priebehu času. Pomocou echokardiografie môžete tiež určiť veľkosť otvoreného aortálneho kanálika a študovať reakciu srdca na jeho existenciu. Ak sa PDA spracováva, táto metóda umožňuje vyhodnotiť jeho účinnosť.
 • Elektrokardiografia (EKG) je jednoduchá a bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca. U detí a dospelých s neuzavretým aortálnym kanálikom EKG ukazuje zvýšenie veľkosti srdca.
 • Oximetria je neinvazívny test (to znamená bez toho, aby zasahoval do tela), ktorý meria množstvo kyslíka v krvi. Môže sa použiť na identifikáciu pacientov, u ktorých závažná pľúcna hypertenzia viedla k spätnému toku krvi cez aortálny kanál z pľúcnej tepny do aorty.
 • Rádiografia orgánov hrudnej dutiny - vyšetrenie, ktoré využíva röntgenové lúče na získanie snímok srdca a pľúc. Pri otvorenom arteriálnom kanáli na rádiografe môžete zistiť zväčšené srdce, ako aj identifikovať príznaky zadržiavania tekutín v pľúcach.
 • Kardiálna katetrizácia - tento invazívny test zvyčajne nie je potrebný na diagnostikovanie otvoreného aortálneho kanála u detí, ale niekedy sa vykonáva identifikácia iných vrodených srdcových defektov detegovaných echokardiografiou. Tenký a flexibilný katéter sa vloží do krvnej cievy v svaloch dieťaťa, ktorý sa posunie do srdca. Tento katéter umožňuje merať tlak v srdcových komorách, ako aj zaviesť do nich kontrast, čo umožňuje vizualizáciu otvoreného aortálneho kanála na rentgenovom lúči.

Diagnóza tejto choroby srdca u dospelých je prakticky rovnaká ako u detí, s výnimkou toho, že často používajú katetrizáciu srdca na meranie tlaku v srdcových komorách.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Liečebné metódy

Otvorený kanál aorty je liečený konzervatívnou farmakoterapiou, minimálne invazívnymi perkutánnymi intervenciami a operáciami. Cieľom liečby je uzavrieť aortálny kanál, čím sa zabráni vzniku komplikácií a normalizácie srdca (to znamená, že patológia môže byť úspešne eliminovaná).

Otvorené kanáliky s malým rozmerom aorty sa často sami za sebou bez liečby. U predčasne narodených detí vo veku do troch mesiacov dochádza k spontánnemu uzatvoreniu aortálneho potrubia v 72-75% prípadov. U detí starších ako 3 mesiace je samoobmedzenie defektu veľmi zriedkavé.

Ak je aortálny kanál má veľký priemer alebo spôsobuje zdravotné problémy, plnohodnotné deti potrebujú liečbu. Predčasné novorodenci potrebujú túto liečbu, ak vedú k problémom s dýchaním alebo srdcom.

Zaujímavé je, že pri niektorých vrodených srdcových chybách (napríklad pri abnormálnom oddelení krvných ciev od srdca) sa lekári snažia udržiavať otvorené aortálne potrubie, pretože iba v prípade, že existuje kyslík bohatá krv sa môže miešať s venózou. V takýchto prípadoch sa pred chirurgickou korekciou existujúcich malformácií vykoná liečba prostaglandínmi, ktoré udržiavajú otvorený aortálny kanál.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna farmakoterapia je účinná u predčasne narodených detí. Pretože prostaglandín prispieva k otvorenému stavu aortálneho kanála, lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu, môžu iniciovať proces uzavretia tejto poruchy. Medzi tieto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky - indometacín alebo ibuprofén, ktoré sa podávajú intravenózne. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť.

Ak má novorodenca s otvoreným kanálom aorty príznaky a príznaky srdcového zlyhania, jeho konzervatívna liečba môže zahŕňať digoxín a diuretiká. Avšak pre úplné zotavenie je potrebné úplné uzatvorenie aortálneho kanálika.

Minimálne invazívne perkutánne intervencie

Minimálne invazívne perkutánne zákroky sa vykonávajú pomocou tenkého a pružného katétra, ktorý sa vkladá do aorty cez femorálnu artériu v slabinách. Tieto zákroky sa často používajú na uzavretie aortálneho kanálika u dojčiat alebo detí, ktoré sú dostatočne staré na to, aby ich vykonali. Aj s ich pomocou, najčastejšie liečených dospelých pacientov.

Rovnaká metóda sa niekedy používa na liečbu malých PDA, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy (infekčný zápal vnútornej výstelky srdca).

Dieťaťu dostanú lieky, ktoré mu pomáhajú zaspať počas procedúry. Doktor prevádza katéter do veľkej nádoby v slabinách (femorálna tepna) a potom ho posiela na aortu. Keď je katéter na mieste, lekár pohne malou kovovou cievkou alebo iným blokujúcim zariadením a umiestni ho do aortálneho kanálika. Toto zariadenie blokuje prietok krvi cez kanál aorty.

Perkutánne zákroky na srdci nevyžadujú rez hrudníka, kvôli čomu sa rýchlo obnoví stav dieťaťa. V niektorých krajinách sa procedúra uzatvárania aortálneho kanála vykonáva ambulantne.

Komplikácie minimálne invazívneho odstránenia tejto poruchy sú zriedkavé a krátkodobé. Môžu to zahŕňať krvácanie alebo infekciu v mieste zavedenia katétra, posunutie blokovacieho zariadenia z miesta, kde bol umiestnený.

Špirála na uzatvorenie aortálneho kanálika

chirurgia

Operácia na korekciu otvoreného aortálneho kanála môže byť vykonaná na deťoch a dospelých, ak:

 1. Predčasné alebo plnoleté novorodenec má v dôsledku tohto poškodenia zdravotné problémy a je stále príliš malý na minimálne invazívny perkutánny zásah.
 2. Minimálna invazívna perkutánna intervencia bola neúspešná.
 3. Operácia je plánovaná na liečbu sprievodných vrodených srdcových chýb.

U detí, ktoré nemajú zdravotné problémy v dôsledku otvoreného kanála aorty, sa operácia vykonáva najčastejšie po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Niekedy lekári vykonávajú operáciu s malou chybou na zníženie rizika infekčnej endokarditídy.

Takéto operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, to znamená, že pacient spí a necíti žiadnu bolesť. Chirurg urobí malý rez medzi rebrami hrudníka, aby získal prístup k aortálnemu kanáliku. Potom ho zavrie stehmi alebo sponami.

Komplikácie chirurgických zákrokov sa vyvíjajú zriedkavo, najčastejšie s krátkodobou povahou. Tieto môžu zahŕňať chrapot, bránicovú paralýzu, infekcie, krvácanie a akumuláciu tekutín okolo pľúc.

Efúzia v pleurálnej dutine

Pooperačné obdobie

Po operácii je dieťa v nemocnici niekoľko dní. Podáva lieky na upokojenie a zníženie bolesti. Predčasne narodené deti zostávajú v nemocnici dlhšie, pretože majú často iné zdravotné problémy.

Lekári a sestry učia rodičov dieťaťa, ako sa o neho starať doma. Medzi tieto odporúčania patria:

 • obmedziť činnosť dieťaťa, kým sa neobnoví4
 • pravidelne navštevujte lekára na kontrolu;
 • Dodržujte odporúčania lekára pre domáce použitie.

Úplné zotavenie by sa malo vyskytnúť počas niekoľkých týždňov.

výhľad

Ak bol pacient PDA včas identifikovaný, je jediným srdcovým problémom, prognóza tejto choroby je vynikajúca. U predčasne narodených detí je prognóza otvoreného aortálneho kanála často určovaná existenciou iných zdravotných problémov.

Zvyčajne sa po uzavretí aortálneho kanála pacientov nevyskytujú žiadne príznaky, nevyvolávajú komplikácie.

U dospelých pacientov prognóza závisí od stavu krvných ciev v malom okruhu krvného obehu a od stavu myokardu pred liečbou.

Ak sa nelieči, úmrtnosť z otvoreného kanála aorty je 20% až 20 rokov, 42% až 45 rokov, 60% až 60 rokov.

Otvorený arteriálny kanál (OAD) srdca u detí

Štruktúra a práca srdca v plodoch sa odlišuje od fungovania tohto orgánu u detí po narodení a u dospelých. Po prvé, skutočnosť, že v srdci dieťaťa, ktoré je v matkinom lone, sú ďalšie otvory a kanály. Jedným z nich je arteriálny kanál, ktorý by sa po pôrode normálne mal uzavrieť, ale nie je to u niektorých detí.

Čo je otvorené tepny u detí

Arteriálny alebo Botallovym potrubím je nádoba prítomná v srdci plodu. Priemer takejto nádoby môže byť od 2 do 10 mm a dĺžka - od 4 do 12 mm. Jeho funkciou je väzba pľúcnej tepny na aortu. Toto je potrebné na prenos krvi na obštrukciu pľúc, pretože počas vývoja plodu nefunguje.

Potrubie je pri narodení dieťaťa zatvorené a premenuje sa na kríž nepriechodný pre krv, pozostávajúci z spojivového tkaniva. V niektorých prípadoch sa uzavretie kanála nevyskytuje a táto patológia sa nazýva otvorený arteriálny kanál alebo skrátená PAP. Je diagnostikovaná u jedného z 2000 detí, a to sa deje v takmer polovici predčasne narodených detí. Podľa štatistík sa dievčatá vyskytujú tak často ako často.

Príkladom toho, čo vyzerá ako PDA na ultrazvuku, môžete vidieť v ďalšom videu.

Kedy by som mal zatvoriť?

U väčšiny detí sa uzatvorenie potrubia medzi pľúcnou tepnou a aortou vyskytuje v prvých dvoch dňoch života. Ak je dieťa predčasné, rýchlosť uzatvorenia kanála sa považuje za osem týždňov. OAP je diagnostikovaný u detí, ktorých potrubie Botallov zostáva otvorené po dosiahnutí veku 3 mesiacov.

Prečo neuzatvoria všetky novorodencov?

Patológia, ako je PDA, je často diagnostikovaná s predčasným narodením, ale presné dôvody, prečo kanálik zostáva nezatvorený, ešte nie sú identifikované. Medzi provokujúce faktory patria:

 • Dedičnosť.
 • Nízka hmotnosť novorodenca (menej ako 2500 g).
 • Prítomnosť iných srdcových chýb.
 • Hypoxia počas prenatálneho vývoja a počas pôrodu.
 • Downov syndróm a iné chromozomálne abnormality.
 • Prítomnosť matky cukrovky.
 • Rubella u ženy počas tehotenstva.
 • Radiačný účinok na tehotné.
 • Použitie budúceho materského alkoholu alebo látok s narkotickým účinkom.
 • Príjem liekov, ktoré ovplyvňujú plod.

Hemodynamika v OAP

Ak potrubie neprekročí, potom kvôli vyššiemu tlaku v aortke vstúpi krv z tejto veľkej cievy do pľúcnej tepny spojením do pľúcnej tepny a spája objem krvi z pravej komory. V dôsledku toho krv vstupuje do krvných ciev v pľúcach, čo spôsobuje zvýšenie zaťaženia pľúcneho obehu, ako aj na pravom srdci.

Pri vývoji klinických prejavov PDA existujú tri fázy:

 1. Primárna adaptácia. Táto fáza sa pozoruje u detí v prvých rokoch života a vyznačuje sa výraznou klinikou v závislosti od veľkosti otvoreného kanálika.
 2. Relatívna kompenzácia. V tomto štádiu sa tlak v pľúcnych cievach znižuje av dutine pravej komory sa zvyšuje. Výsledkom bude funkčné preťaženie pravej strany srdca. Táto fáza sa pozoruje vo veku 3-20 rokov.
 3. Sklerotizácia pľúcnych ciev. V tomto štádiu sa rozvíja pľúcna hypertenzia.

Znaky

U detí prvého roka života sa OAP prejavuje:

 • Búšenie srdca.
 • Dýchavičnosť.
 • Nízky prírastok hmotnosti.
 • Bledá pokožka.
 • Potenie.
 • Zvýšená únava.

Závažnosť defektu je ovplyvnená priemerom potrubia. Ak je to malé, ochorenie môže pokračovať bez akýchkoľvek príznakov. Ak je veľkosť plavidla väčšia ako 9 mm u plnoletých detí a viac ako 1,5 mm u predčasne narodených detí, príznaky sú výraznejšie. Spájajú sa:

 • Kašeľ.
 • Chrapot.
 • Častá bronchitída a pneumónia.
 • Zastavte vývoj.
 • Strata hmotnosti

Ak patológia nebola odhalená pred rokom, potom staršie deti majú tieto známky PDA:

 • Dýchacie problémy s miernym námahom (zvýšená frekvencia, pocit nedostatku vzduchu).
 • Časté infekcie dýchacieho systému.
 • Cyanóza kože nôh.
 • Nedostatok váhy pre váš vek.
 • Rýchly vzrast únavy pri pohybe hier.

nebezpečenstvo

Keď je Botallov kanál otvorený, krv z aorty vstupuje do pľúcnych ciev a preťažuje ich. To ohrozuje postupný vývoj pľúcnej hypertenzie, opotrebenia srdca a zníženie priemernej dĺžky života.

Okrem negatívneho vplyvu na pľúca, prítomnosť PDA zvyšuje riziko takých komplikácií, ako sú:

 • Porušenie aorty je smrteľný stav.
 • Endokarditída je bakteriálna choroba s poškodením chlopne.
 • Útok srdca - smrť srdcového svalu.

Ak je priemer otvoreného kanála významný a neexistuje žiadna liečba, potom sa dieťa začína rozvíjať srdcové zlyhanie. To sa prejavuje nedostatkom dychu, rýchlym dýchaním, vysokým pulzom, poklesom krvného tlaku. Tento stav vyžaduje okamžitú liečbu v nemocnici.

diagnostika

Ak chcete identifikovať používanie UAP používateľa:

 • Auskultácia - lekár počúva tep srdca dieťaťa cez hrudník a určuje hluk.
 • Ultrazvuk - táto metóda detekuje otvorený kanál a ak je štúdie doplnené dopplerom, potom je schopný určiť objem a smer krvi, ktorý sa vypúšťa cez PDA.
 • X-lúče - takáto štúdia bude určovať zmeny v pľúcach, rovnako ako hranice srdca.
 • EKG - výsledky odhalia zvýšené zaťaženie ľavej komory.
 • Zvukové komory srdca a krvných ciev - takéto vyšetrenie určuje prítomnosť otvoreného kanála pomocou kontrastu a tiež meria tlak.
 • Počítačová tomografia je najpresnejšia metóda, ktorá sa často používa pred operáciou.

liečba

Lekár určuje taktiku liečby, berúc do úvahy symptómy defektu, priemer potrubia, vek dieťaťa, prítomnosť komplikácií a iné patologické stavy. Liečba OAP môže byť liekom a chirurgickým zákrokom.

Konzervatívna liečba

Na neho sa uchýlil k nevyjasneným klinickým prejavom neplodnosti a absencii komplikácií. Zvyčajne je liečba detí, u ktorých je AOA identifikovaná ihneď po pôrode, prvým liekom. Na dieťa môžu byť podané protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo indometacín. Sú najúčinnejšie v prvých mesiacoch po pôrode, pretože blokujú látky, ktoré bránia tomu, aby sa potrubie uzavrelo prirodzeným spôsobom.

Diuretiká a srdcové glykozidy sú tiež predpísané na zníženie zaťaženia srdca.

operácie

Táto liečba je najspoľahlivejšia a je:

 1. Katetrizácia potrubia. Táto metóda liečby sa často používa vo veku 12 mesiacov. Je to bezpečná a dostatočne účinná manipulácia, ktorej podstatou je zavedenie katétra do veľkej tepny dieťaťa, ktorá je privádzaná do OAP na inštaláciu okludera vo vnútri potrubia (zariadenie na blokovanie prietoku krvi).
 2. Bandážovanie pri otvorenej operácii. Takéto ošetrenie sa často vykonáva vo veku 2 až 5 rokov. Namiesto obliekania je možné uzatvorenie potrubia alebo upínanie nádoby pomocou špeciálnej svorky.

Všetky tieto pojmy sú trochu desivé, ale aby sa nebojte, musíte vedieť, čo vaše dieťa urobí a ako sa to stane. V nasledujúcom videu môžete vidieť, ako je okluzor nainštalovaný v potrubí v praxi.

Indikácie pre chirurgický zákrok v OAD sú takéto situácie:

 • Lieková terapia bola neúčinná.
 • Dieťa má príznaky stagnácie krvi v pľúcach a tlak v pľúcnych cievach sa zvýšil.
 • Dieťa často trpí pneumóniou alebo bronchitídou, ktorá sa ťažko vylieči.
 • Dieťa vyvinulo zlyhanie srdca.

Operácia nie je predpísaná pri závažných ochoreniach obličiek alebo pečene, ako aj v situácii, keď krv nie je vyhodená z aorty, ale do aorty, čo je znak vážnej lézie pľúcnych ciev, ktorá nie je korigovaná chirurgicky.

výhľad

Ak sa potrubie Botallov nezavrie v prvých troch mesiacoch, potom sa to stane samo o sebe veľmi zriedkavo. Dieťa narodené s PDA je predpísané liečebnou terapiou na stimuláciu nadmerného vzostupu kanálika, čo je 1-3 cykly injekcií protizápalových liekov. V 70 až 80% prípadov tieto lieky pomáhajú eliminovať problém. S ich neúčinnosťou sa odporúča chirurgická liečba.

Operácia pomáha úplne odstrániť poruchu, uľahčuje dýchanie a obnovuje prácu pľúc. Úmrtnosť počas chirurgického zákroku v OAP je až 3% (u plnoletých detí sa takmer žiadne smrteľné prípady nevyskytujú) a 0,1% operovaných detí sa po niekoľkých rokoch opäť otvorí.

Bez liečby je niekoľko detí narodených s veľkým PDA žijúcich viac ako 40 rokov. Najčastejšie majú z druhého alebo tretieho roka života vznik pľúcnej hypertenzie, ktorá je nezvratná. Okrem toho sa zvyšuje riziko endokarditídy a ďalších komplikácií. Hoci chirurgická liečba poskytuje priaznivý výsledok v 98% prípadov.

prevencia

Na zníženie rizika OAS u dieťaťa je dôležité:

 • Na obdobie tehotenstva, aby sa prestali fajčiť a alkohol.
 • Neužívajte lieky, ktoré lekár nepredpisuje počas tehotenstva.
 • Prijať opatrenia na ochranu proti infekčným chorobám.
 • Ak sú v rodine chyby srdca, poraďte sa s genetikom pred počatím.

Otvorený arteriálny kanál Botallov (OAD): príčiny nonunionu u detí, príznaky, ako sa liečiť

Otvorený arteriálny kanál (OAD) je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia normálneho vývoja srdca a veľkých ciev v prenatálnom a postnatálnom období. Vrodené srdcové chyby sa zvyčajne vytvárajú v prvých mesiacoch vývoja plodu v dôsledku atypickej tvorby intrakardiálnych útvarov. Pretrvávajúce patologické zmeny v štruktúre srdca vedú k jeho dysfunkcii a vzniku hypoxie.

Arteriálny (Botallovský) kanál je štrukturálna formácia plodového srdca, cez ktorú krv vytláčaná ľavou komorou do aorty prechádza do pľúcneho kmeňa a opäť sa vracia do ľavej komory. Za normálnych okolností dochádza k obliterácii arteriálneho kanála ihneď po narodení a stáva sa spojivovým tkanivovým povrazom. Naplnenie pľúc kyslíkom vedie k uzatvoreniu kanála so zosilnenou intimou a zmenou smeru toku krvi.

U detí s malformáciami sa potrubie nekončí včas, ale naďalej funguje. To narušuje pľúcny obeh a normálne fungovanie srdca. OOP je zvyčajne diagnostikovaný u novorodencov a dojčiat, menej často u školákov a niekedy aj u dospelých. Patológia sa nachádza v deťoch žijúcich v plnom rozsahu v oblastiach vysočiny.

etiológie

Etiológia PDA v súčasnosti nie je úplne pochopená. Špecialisti identifikujú niekoľko rizikových faktorov pre túto chorobu:

 • Predčasná práca
 • Nízka pôrodná hmotnosť
 • beri-beri,
 • Chronická hypoxia plodu,
 • Dedičné predispozície
 • Manželstvá medzi príbuznými,
 • Vek matky nad 35 rokov,
 • Genómová patológia - Downov syndróm, Marfan, Edwards,
 • Infekčná patológia v prvom trimestri tehotenstva, vrodený syndróm rubeoly,
 • UPU
 • Alkohol a užívanie drog tehotné, fajčenie,
 • Röntgenové žiarenie a ožarovanie gama
 • Užívanie liekov počas tehotenstva,
 • Účinky chemických látok na tela tehotnej ženy,
 • Systémové a metabolické ochorenia tehotných
 • Fetálna endokarditída reumatického pôvodu,
 • Materské endokrinopatie - diabetes mellitus, hypotyreóza a ďalšie.

Príčiny OAP sa zvyčajne kombinujú do dvoch veľkých skupín - vnútorných a vonkajších. Vnútorné príčiny súvisia s dedičnou predispozíciou a hormonálnymi zmenami. Externé príčiny zahŕňajú: zlú ekológiu, priemyselné riziká, choroby a škodlivé návyky matky, toxické účinky na plod rôznych látok - drogy, chemikálie, alkohol, tabak.

OAP je najčastejšie zistená u predčasne narodených detí. Okrem toho, čím nižšia je váha novorodenca, tým vyššia je pravdepodobnosť vývoja tejto patológie. Ochorenie srdca sa zvyčajne kombinuje s abnormálnym vývojom orgánov tráviaceho, močového a pohlavného systému. Bezprostrednými príčinami neuzavretia Botallovho kanála v tomto prípade sú respiračné poruchy, zadusenie plodu, predĺžená kyslíková terapia a parenterálna liečba tekutinou.

Video: Lekárske animácie o anatómii arteriálneho kanála

symptomatológie

Choroba môže byť asymptomatická, rovnako ako mimoriadne ťažká. Pri malom priemere potrubia sa nevyvinú hemodynamické poruchy a patológia nie je dlhodobo diagnostikovaná. Ak je priemer potrubia a objem zvlhčovača významný, príznaky patológie sa vyslovujú jasne a objavujú sa veľmi skoro.

Klinické príznaky:

 1. Bledosť kože,
 2. Cyanóza sa objavuje pri sania, plaču, napínaní,
 3. chudnutie
 4. hyperhidróza,
 5. Kašeľ, chrapot,
 6. Slabý psychofyzický vývoj,
 7. Dýchavičnosť
 8. slabosť
 9. Nočné astmatické záchvaty, zlý spánok,
 10. Arytmia, tachykardia, nestabilný pulz,

Deti s OAP často trpia bronchopulmonárnou patológiou. Novorodenci s širokým arteriálnym kanálom a veľkým množstvom výplne sa ťažko podávajú, nezvyšujú hmotnosť a dokonca schudnú.

Ak sa v prvom roku života nezistila patológia, potom ako sa dieťa rozvíja a rozvíja, priebeh ochorenia sa zhoršuje a prejavuje sa živšie klinické príznaky: asténia, dýchavičnosť, tachypnoe, kašeľ, časté zápalové ochorenia priedušiek a pľúc.

komplikácie

Ťažké komplikácie a nebezpečné dôsledky PAD:

 • Bakteriálna endokarditída je infekčný zápal vnútornej výstelky srdca, čo vedie k dysfunkcii chlopňového aparátu. Pacienti s horúčkou, zimnicami a potenie. Príznaky intoxikácie sú spojené s bolesťami hlavy a letargiu. Vyskytuje sa hepatosplenomegália, krvácanie sa objavuje v podložke a malé bolestivé uzliny na dlaniach. Antibakteriálna liečba patológie. Pacientom sú predpísané antibiotiká zo skupiny cefalosporínov, makrolidov, fluorochinolónov, aminoglykozidov.
 • Srdcové zlyhanie sa vyvíja pri absencii včasnej kardiochirurgickej operácie a pozostáva z nedostatočného prívodu krvi do vnútorných orgánov. Srdce prestáva úplne čerpať krv, čo vedie k chronickej hypoxii a poškodeniu celého tela. Pacienti majú dýchavičnosť, tachykardiu, edém dolných končatín, únavu, poruchy spánku, konštantný suchý kašeľ. Liečba patológie zahŕňa diétnu terapiu, farmakoterapiu zameranú na normalizáciu krvného tlaku, stabilizáciu činnosti srdca a zlepšenie krvného zásobovania.
 • Infarkt myokardu - akútne ochorenie spôsobené výskytom ischemickej nekrózy v ohniskách srdcového svalu. Patológia sa prejavuje charakteristickou bolesťou, ktorá nie je zastavená príjmom dusičnanov, vzrušením a úzkosťou pacienta, bledosťou kože, potenie. Liečba sa vykonáva v nemocnici. Pacientom sú predpísané trombolytiká, narkotické analgetiká, nitráty.
 • Reverzný prietok krvi cez široký arteriálny kanál môže viesť k cerebrálnej ischémii a intracerebrálnemu krvácaniu.
 • Pľúcny edém sa vyvíja, keď kvapalina prechádza z pľúcnych kapilár do intersticiálneho priestoru.

Zriedkavejšie komplikácie PDA zahŕňajú: ruptúru aorty, nezlučiteľné so životom; aneuryzma a prasknutie arteriálneho kanálika; pľúcna hypertenzia sklerotického charakteru; zástava srdca bez korektívnej liečby; časté akútne respiračné infekcie a SARS.

diagnostika

Lekári rôznych zdravotníckych špecializácií sa zaoberajú diagnostikou SAR:

 1. Porodníci a gynekológovia monitorujú srdcový tep a vývoj fetálneho kardiovaskulárneho systému,
 2. Neonatológovia vyšetrujú novorodenca a počúvajú srdcové zvuky,
 3. Pediatri vyšetrujú staršie deti: vykonávajú auskultáciu srdca a keď sa zistí patologický hluk, posielajú dieťa kardiológovi,
 4. Kardiológovia robia konečnú diagnózu a predpisujú liečbu.

Medzi všeobecné diagnostické opatrenia patrí vizuálne vyšetrenie pacienta, palpácia a perkusie hrudníka, auskultácia, inštrumentálne metódy vyšetrenia: elektrokardiografia, rádiografia, ultrazvuk srdca a veľkých ciev, fonokardiografia.

Počas kontroly sa zistí deformácia hrudníka, pulzácia oblasti srdca, posun srdca doľava. Palpácia zistí systolický tremor a perkusie - rozširujú hranice srdcovej nehybnosti. Auskultácia je najdôležitejšou metódou v diagnostike PDA. Jeho klasickým znakom je hrubý kontinuálny "motorový" hluk spôsobený jednosmerným pohybom krvi. Postupne zmizne a objaví sa akcent 2 ton nad pľúcnou tepnou. V závažných prípadoch dochádza k viacerým kliknutiam a rušivým zvukom.

Inštrumentálne diagnostické metódy:

 • Elektrokardiografia neodhaľuje patologické príznaky, ale len príznaky hypertrofie ľavej komory.
 • Radiologické príznaky patológie sú: retikulárny vzor pľúc, rozšírenie srdcového tieňa, dilatácia jeho ľavých komôr, vydutie segmentu pľúcnej artérie, infiltrácia vĺn.
 • Ultrazvuk srdca umožňuje vizuálne posúdiť prácu rôznych častí srdca a ventilových prístrojov, aby ste určili hrúbku myokardu a veľkosť potrubia. Dopplerovská sonografia umožňuje čo najpresnejšie stanoviť diagnózu PDA, určiť jej šírku a regurgitáciu krvi z aorty do pľúcnej tepny. Ultrazvukové vyšetrenie srdca umožňuje zistiť anatomické defekty srdcových chlopní, určiť polohu veľkých ciev, zhodnotiť kontraktilitu myokardu.
 • Phonokardiografia je jednoduchá metóda na diagnostiku srdcových chýb a defektov medzi dutinami grafickým záznamom tónov a srdcových zvukov. Pomocou fonokardiografie môžete objektívne dokumentovať získané údaje pri počúvaní pacienta, merať dĺžku zvukov a intervaly medzi nimi.
 • Aortografia je informatívna diagnostická metóda, ktorá spočíva v dodávaní kontrastnej tekutiny do srdcovej dutiny a vykonávaní série röntgenových lúčov. Súčasné farbenie aorty a pľúcnej artérie indikuje neuzavretie Botallovho kanála. Výsledné obrázky zostávajú v elektronickej pamäti počítača a umožňujú vám s nimi pracovať opakovane.
 • Katetrizácia a srdcové zistenie v OAP umožňujú absolútne presnú diagnózu, ak sonda prechádza voľne z pľúcnej artérie cez kanál do zostupnej aorty.

Na presnejšiu anatomickú a hemodynamickú diagnózu je potrebná zvuková a angiokardiografická dutina.

liečba

Čím skôr je choroba zistená, tým ľahšie je zbaviť sa. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné konzultovať s lekárom. Včasná diagnostika a včasná liečba zlepší šance pacienta na úplné zotavenie.

Ak dieťa stráca váhu, odmieta aktívne hry, zmení sa na modrú, keď kričí, stane sa ospalosťou, zaznamená prívalové dýchanie, kašeľ a cyanózu, často sa podrobí SARS a bronchitíde, má sa čo najskôr preukázať špecialistovi.

Konzervatívna liečba

Lieková terapia je indikovaná u pacientov s miernymi klinickými príznakmi a bez komplikácií. Liečba PDA sa vykonáva predčasne a deti do jedného roka. Ak sa po 3 konzervatívnych krokoch kanálik nezavrie a príznaky srdcového zlyhania sa zvyšujú, pokračujte v operácii.

 1. Chorému dieťaťu je predpísaná špeciálna strava, ktorá obmedzuje príjem tekutín.
 2. Podpora dýchania je potrebná pre všetky predčasne narodené deti s OAP.
 3. Pacientom sú predpísané inhibítory prostaglandínu, ktoré aktivujú nezávislú obliteráciu kanálu. Obvykle sa používa intravenózne alebo enterálne podávanie indometacinu alebo ibuprofénu.
 4. Antibiotická terapia sa vykonáva na prevenciu infekčných komplikácií - bakteriálnej endokarditídy a pneumónie.
 5. Diuretiká - Veroshpiron, Lasix, srdcové glykozidy - Strofantín, Korglikon, ACE inhibítory - Enalapril, Captopril sú predpísané pre ľudí so zlyhaním srdca

Srdcová katetrizácia

Srdcovú katetrizáciu predpisujú deti, ktoré nedostali očakávaný výsledok konzervatívnej liečby. Srdcová katetrizácia je vysoko účinná metóda liečby PDA s nízkym rizikom vzniku komplikácií. Postup je vykonávaný špeciálne vyškolenými pediatrickými kardiológmi. Niekoľko hodín pred katetrizáciou dieťaťa by nemali byť kŕmené a napojené. Bezprostredne pred podaním sa im podá očkovacia klyzma a sedatívna injekcia. Keď dieťa uvoľní a zaspí, začnú manipulovať. Katéter je vložený do komôr srdca cez jednu z veľkých krvných ciev. Nie je potrebné vykonávať incízie na koži. Lekár sleduje priebeh katétra pri pohľade na obrazovku monitora špeciálneho röntgenového prístroja. Prostredníctvom štúdia krvných vzoriek a merania krvného tlaku v srdci dostane informácie o poruche. Pokúsený a kvalifikovanejší kardiológ bude účinnejšie a úspešnejšie vykonávať katetrizáciu srdca.

Srdcová katetrizácia a orezanie kanálika počas torakoskopie je alternatívou k chirurgickej liečbe defektu.

Chirurgická liečba

Chirurgia vám umožňuje úplne odstrániť OAS, znížiť utrpenie pacienta, zvýšiť jeho odolnosť voči fyzickej aktivite a výrazne predĺžiť život. Chirurgická liečba pozostáva z otvorených a endovaskulárnych operácií. OAP zviazaný s dvojitou ligatúrou, uložiť na ňom cievne klipy, krížiť a šiť.

Klasická chirurgická intervencia je otvorená chirurgia, ktorá spočíva v obviazaní Botallovho kanála. Operácia sa uskutočňuje na "suchom" srdci, keď je pacient pripojený na ventilátor av celkovej anestézii.

Endoskopická chirurgická metóda je minimálne invazívna a menej traumatická. Na stehne sa vytvorí malý rez, ktorým je sonda vložená do femorálnej artérie. Pomocou tohto nástroja je do OAP dodávaný okluder alebo špirála, s ktorou je lúmen uzavretý. Celý priebeh operácie monitorujú lekári na obrazovke monitora.

Video: Operácia OAP, anatómia Botallova potrubia

prevencia

Preventívne opatrenia majú vylúčiť hlavné rizikové faktory - stres, príjem alkoholu a drogy, kontakty s infekčnými pacientmi.

Po chirurgickej korekcii patológie s dieťaťom je potrebné robiť dávkované fyzické cvičenia a masáže doma.

Ukončenie fajčenia a skríning genetických abnormalít pomôže znížiť riziko vzniku KCHS.

Prevencia výskytu KCHS sa obmedzuje na starostlivé plánovanie tehotenstva a lekárskeho a genetického poradenstva pre ohrozených ľudí.

Treba venovať pozornosť pozorovaniu a vyšetreniu žien, ktoré sú infikované vírusom rubeoly alebo majú komorbiditu.

Dieťaťu by sa mala venovať náležitá starostlivosť: zvýšená výživa, fyzická aktivita, fyziologické a emocionálne pohodlie.

Otvorený arteriálny kanál. Chirurgické ošetrenie vady

Arteriálny kanál v plodoch je integrálnou súčasťou obehu plodu. Spája aortu s pľúcnou tepnou a uzatvára sa čoskoro po pôrode a potom zničí. Pretrvávanie potrubia po uplynutí jeho uzávierky vedie k hemodynamickým poruchám a považuje sa za chybu pseudonarcie.

Frekvencia defektu je asi 20% všetkých vrodených abnormalít srdca. Po prvýkrát tento zločin spomenul Galen. Neskôr ho opísali de Capri, potom Aranzi a Fabrizzi a nakoniec Botallo v roku 1560, ktorého menom bol menovaný tento zločin. Otvorený arteriálny kanálik je 3 krát častejší u žien ako u mužov. Je to bežný problém u predčasne narodených detí.

anatómia

Otvorený arteriálny kanál vychádza z aorty ihneď po tom, ako ju ľavá podkľavná tepna opustí a prúdi do pľúcneho kmeňa v mieste bifurkácie. Jeho priemer a dĺžka sa pohybuje od 3-4 mm do 2-3 cm. S levostranným oblúkom aorty sa najčastejšie nachádza na ľavej strane s pravou stranou aortálneho oblúka, najčastejšie sa nachádza vľavo. Pri výskyte zriedkavých abnormalít oblúka aorty môže byť arteriálny kanál obojstranný a niekedy súčasťou cievneho kruhu. Kanálik má kónický tvar, vrchol smerujúci k pľúcnej tepne môže byť krátky alebo dlhý, rovný alebo zakrivený.

Kanál sa môže izolovať alebo kombinovať s inými IPN. Pri takzvaných závadách závisejúcich na potrubí vykonáva funkciu kompenzačného spojenia, čo je životne dôležité. Arteriálne kanálik zostáva niekoľko mesiacov neuzavretý u predčasne narodených detí, v každom piatej dieťati pretrváva 1-2 roky.

Pri infúzii PGE1 na udržanie priechodnosti botanického kanála dochádza k arterializácii jeho steny. Štruktúra steny PDA sa líši od štruktúry iných plavidiel. Je náchylnejší k proliferácii a fibróze. Uchovávanie duktálneho tkaniva počas korekcie aortálnej koarktácie v novorodeneckom období je často príčinou recidivujúcej stenózy. U starších detí a dospelých môže PDA podstúpiť kalcifikáciu a stať sa krehkou, čo vytvára zvýšené riziko krvácania počas operácie.

patofyziológie

Po narodení dieťaťa s nástupom spontánneho dýchania sa LSS znižuje, čo vedie k reverziu vnútromaternicového šľapa krvi z pľúcnej tepny do aorty na ľavej a pravej strane. Zmeny v zložení plynu krvi tečúcej cez arteriálny kanál, ako aj zníženie koncentrácie PGE1 a PGE2 v krvi vedú k zvýšeniu tonusu cievnej steny, k spasiu a obliterácii kanálika s tvorbou arteriálneho väzu.

Počas prenatálneho vývoja vstupuje väčšina krvi do systémovej cirkulácie z pravej komory a pulmonárneho kmeňa cez arteriálny kanál. Pri prvom nádychu novorodenca sa znižuje pľúcna rezistencia a tlak v aorte sa zvyšuje. Smer krvného prietoku cez kanál je obrátený. Okysličenie krvi, ktoré preteká potrubím, stúpa po výskyte pľúcneho dýchania. To vedie ku kontrakcii buniek hladkého svalstva v stene kanála. Bradykinín a acetylcholín sa tiež podieľajú na mechanickom kŕčovom kŕčení. Funkčné uzatvorenie sa uskutoční v priebehu 15-20 hodín, konečné zničenie - po dobu 2 až 10 týždňov.

Primárne porušenie hemodynamiky je spojené s rozdielom tlaku v aortálnej a pľúcnej tepne. Arteriálna krv vstupuje do pľúcnej artérie v oboch fázach srdcového cyklu. U detí v prvých mesiacoch života dochádza k výtoku iba počas systoly, pretože medzi aortou a pľúcnym kmeňom nie je diastolický gradient. Keď sa fyziologická involucia štruktúry pľúcnych ciev znižuje, celkový LSS klesá a výtok arteriálnej krvi do pľúcnej tepny sa zvyšuje. Krv prúdi ďalej do ľavej časti srdca a vytvára objemové preťaženie. Pri veľkých kanáloch môže byť objem pľúcneho krvného obehu niekoľkonásobne väčší ako prietok krvi vo veľkom obehu.

Objem a smer výtoku krvi počas života sa líšia so zmenami v celkovej pľúcnej rezistencii. Po narodení je odpor veľkých a malých kruhov krvného obehu približne rovnaký, preto u novorodencov počas plaču, plaču a dýchania sa môže zmeniť smer krvného obehu a spôsobiť výskyt dočasnej kyanózy. Mierny tlakový rozdiel spôsobuje dočasný nedostatok hluku po narodení. S poklesom LSS sa zvyšuje objem ľavostranného skratu. Zvýšený tlak v ľavej predsieni a pľúcnych žilách vedie k reflexnému kŕčeniu pľúcnych arteriol a v priebehu času k skleróze pľúcnych ciev. Pľúcna hypertenzia postupne znižuje tlakový gradient medzi aortou a pľúcnym kmeňom, najprv v diastolickej fáze a potom počas systoly. Objem arteriovenózneho skratu sa znižuje až do jeho zmiznutia. V záverečnej fáze hemodynamických porúch sa vyskytuje pravostranný skrat.

Klinika, diagnostika

Perzistencia PDA sa najčastejšie pozoruje u novorodencov s nízkou telesnou hmotnosťou a poruchou respiračných funkcií. Väčšina novorodencov s touto poruchou nemá žiadne príznaky choroby. Botallov kanál s veľkým priemerom je sprevádzaný infekciou dýchacích ciest, atelectázou, kongestívnym srdcovým zlyhaním a pretrvávajúcou pľúcnou hypertenziou. Pri zmene smeru vypúšťania krvi sa cyanóza vyvíja predovšetkým v dolných končatinách, pretože arteriálna krv z aortálneho oblúka prepláca venóznu krv z arteriálneho kanála do klesajúcej aorty.

Klinické prejavy závisia od veľkosti kanála a stupňa hemodynamických porúch. Poškodenie sa pohybuje od asymptomatických až po veľmi závažné. Pri veľkých rozmeroch potrubia sa prejavuje už od prvých týždňov života s príznakmi srdcového zlyhania, oneskorením fyzického vývoja.

Charakteristické znaky, na základe ktorých môžete diagnostikovať, zahŕňajú nepretržitý systolodiastolický šum v medzikostale II-III vľavo od hrudnej kosti a pokles diastolického krvného tlaku, niekedy na nulu.

Kvôli presakovaniu krvi z aorty do pľúcnej tepny sa zvyšuje pulzný tlak. U novorodencov a dojčiat sa niekedy objaví iba systolický šelest, ktorý môže zmiznúť, ak sa vyskytne zápal pľúc. S rozvojom sekundárnej pľúcnej hypertenzie sa mení charakter hluku. S rastúcim tlakom v pľúcnej tepne sa diastolická zložka šumu znižuje a úplne zmizne. V týchto prípadoch sa auskultúrny obraz skladá z krátkeho systolického šelestu v druhom medzičasovom priestore pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti a z ostrého prízvuku druhého tónu nad pľúcnou tepnou. Následne môže zmiznúť systolický šelest.

Na preskúmanom rádiografe hrudníka dochádza k zvýšeniu tieňa srdca v dôsledku rozšírenia prvého ľavého a potom aj komôr a ľavej predsiene, vypuknutia pľúcnej tepny a posilnenia cievneho vzoru. Pri absencii hypertenzie nemusia byť zmeny na rádiografii. Pri vysokej celkovej pľúcnej rezistencii sa veľkosť srdca znižuje v dôsledku vývoja sklerotických zmien v pľúcnych cievach a poklesu objemu vypúšťania.

Elektrokardiografický obraz tiež prechádza zmenami v závislosti od závažnosti pľúcnej hypertenzie. Pri absencii vysokej hypertenzie na EKG sa môžu zistiť príznaky hypertrofie ľavej komory. V hypervolemickej forme hypertenzie sa môžu vyskytnúť známky hypertrofie ľavej a pravej komory a v sklerotickom štádiu sa prejavujú príznaky hypertrofie pravého ventrikulu.

Keď skúmanie špecifických znakov OAP zo strany EchoCG nepoužíva nepriame príznaky. Charakteristické sú zvýšenie dutiny ľavej komory a zmena pomeru veľkostí ľavej predsiene a priemeru aorty, ktorá sa zvyčajne rovná 1. Keď PDA môže byť 1,2 alebo viac. Niekedy je na kardiografiu viditeľný kanál.

Pri diagnostike PDA patrí vedúce miesto do Doppler-EchoCG. Umožňuje určiť posun krvi zľava doprava a obštrukčnú pľúcnu hypertenziu - naopak, identifikovať nárast dutín srdca spojený s objemovým preťažením ľavého srdca. Pomocou tejto štúdie možno urobiť diferenciálnu diagnózu medzi OAD, poruchou aortálneho pľúcneho septa a spoločným arteriálnym kmeňom, pretože klinický obraz týchto defektov môže byť podobný.

Diagnóza PDA môže byť spravidla s istotou založená na klinických údajoch. V prítomnosti pľúcnej hypertenzie klinický obraz stráca svoje charakteristické znaky, preto je potrebné uchýliť sa k röntgenovej chirurgii.

Ak sonda z pľúcnej artérie prechádza potrubím do aorty alebo na úrovni pľúcnej artérie, určuje sa vylučovanie arteriálnej krvi, t.j. saturácia krvi v krvi je vyššia ako v pravej komore, je možné predpokladať prítomnosť PDA. Zavedením kontrastného činidla v oblasti oblúka aorty súčasné plnenie pľúcnej tepny indikuje prítomnosť pravostranného výboja cez PDA. Ak sa do pľúcneho kmeňa vstrekne kontrastné činidlo a vstupuje do aorty, znamená to pravý ľavý výtok cez kanál.

Prírodný kurz

Na rozdiel od predčasne narodených detí, u plnoletých detí AAD, ako zlozvyk, zvyčajne sa spontánne nezatvára. Je to spôsobené štrukturálnou anomáliou hladkých svalov jeho steny a nie znížená citlivosť na kyslík. Pri veľkom PDA sa vyvinie srdcové zlyhanie a recidívna pneumónia. Pri malých kanáloch vo väčšej miere než pri veľkých kanáloch je charakteristická komplikácia septickej endokarditídy. Pľúcna hypertenzia môže viesť k nezvratným zmenám odporových ciev.

Vada je mimoriadne nepriaznivá u predčasne narodených detí. Preťaženie pľúcneho obehu a kongestívne zlyhanie srdca je príčinou smrti mnohých pacientov v prvých mesiacoch života. Následne sa stav stabilizuje. Priemerná dĺžka života pacientov s PDA je približne 40 rokov, a to:

do 30 rokov uhynie 20% pacientov;

Hlavnými príčinami úmrtí sú:

vývoj a pretrhnutie aneuryzmu.

Chirurgické ošetrenie vady

svedectvo

Chirurgické uzatvorenie arteriálneho kanála je zobrazené vo všetkých štádiách ochorenia, s výnimkou prípadov vysokej hypertenzie s krížovým alebo pravoľavým vypúšťaním krvi. V takýchto situáciách PDA uľahčuje vyloženie pravej komory, a preto je táto operácia nielen neprimeraná, ale aj nebezpečná.

U pacientov s príznakmi srdcového zlyhania, najmä u detí s nízkou telesnou hmotnosťou, sa odporúča núdzová chirurgická intervencia. Zvyšok detí vykonáva operácie plánovaným spôsobom. Chirurgia je potrebná pre akúkoľvek veľkosť potrubia, s výnimkou prípadov sklerotickej pľúcnej hypertenzie. Časový priebeh operácie je určený prítomnosťou srdcového zlyhania a hypertenzie.

Predčasne narodené deti sa najprv liečia indometacínom, ako navrhuje Heymann. Pri absencii účinku sa PDA chirurgicky uzavrie. U predčasne narodených detí je chirurgický zákrok v podmienkach akútnej infekcie kontraindikovaný. Mnohí majú tiež nedostatočne vyvinutý koagulačný systém. Pokusy o normalizáciu zrážania krvi transfúziou čerstvej zmrazenej plazmy vedú k nežiaducemu objemovému zaťaženiu a nie sú potrebné v predoperačnom štádiu.

Staršie deti alebo dospelí s veľkým arteriálnym kanálikom a srdcovým zlyhaním alebo prítomnosť pravostranného skratu potrebuje katetrizáciu na posúdenie LSS. Pri aneuryzme alebo kalcinácii kanála je indikovaná aortografia. Pacienti s bakteriálnou endokarditídou majú byť liečení antibiotikami. Ak liečba umožňuje zastaviť infekciu, môže byť kanálik uzavretý po niekoľkých mesiacoch. V prítomnosti rezistencie na konzervatívnu liečbu sa operácia okamžite uskutoční vo výške endokarditídy.

Všeobecné poznámky o technike prevádzky

Gross v roku 1938 po prvýkrát obviazaný arteriálny kanál. Bola to prvá intervencia v histórii kardiálnej chirurgie pre CHD, ktorá stimulovala vývoj klinickej kardiovaskulárnej chirurgie. Rovnako ako všetko nové v chirurgii, zatváranie kanálového kanálu sa zdalo ťažkým a nebezpečným zásahom, najmä u pacientov s bakteriálnou endokarditídou a pľúcnou hypertenziou. Čoskoro operácia stratila túto reputáciu. Avšak v zložitých prípadoch môže dôjsť k vážnemu a rýchlo zničujúcemu krvácaniu, ktoré spôsobí teror aj u skúseného chirurga. Preto sa lekár, ktorý zažil podobnú komplikáciu vo svojej chirurgickej praxi, bude s touto poruchou vždy rešpektovať. Operácia sa musí vykonávať s opatrnosťou a starostlivosťou. Najnebezpečnejším momentom je umiestnenie zakrivenej svorky pod kanálom na zachytenie ligatúry. Náhle náhle ťažké krvácanie z zadnej steny kanálu je ťažké ovládať. Cooley v takej zúfalej situácii ponúka núdzový príjem - umelú ventrikulárnu fibriláciu, ktorá poskytuje 5-8 minút priaznivejšie podmienky na zastavenie krvácania. Elektrický fibrilátor je na tento účel vždy pripravený vo svojich operačných sálach.

Zatvorte ľavostranné prístupové štandardné PAD

Obliekanie botallového kanála

Obvykle je operácia vykonávaná ľavostranným zadným bočným prístupom pozdĺž interkostálneho priestoru IV. Po otvorení pľúc sa otvorí pleura mediastína za vagusovým nervom, incízia sa rozširuje pozdĺž klesajúcej aorty smerom k ľavej podkľúčovej tepne. Pľúca sa udržiavajú v požadovanej polohe pomocou stehov - pások umiestnených na prednom okraji mediastinálneho pleury. Ak je horná medzikostálna žila ležiaca na aorty, mala by byť prekročená, aby sa zlepšila expozícia. Jemne oddeľte podkľúčovú tepnu, zostupnú aortu a aortu. Je potrebné jasne určiť, či je izolovaná nádoba arteriálnou cestou, pretože sú popísané prípady chybnej ligácie trachey, aorty alebo ľavej pľúcnej tepny.

Usmernenia pre detekciu kanála sú vagusový nerv a jeho recidivujúca laryngeálna vetva, ktorá sa ohýba okolo arteriálneho kanála. Ak zamýšľané potrubie nepríde okolo vráteného nervu, je to ďalšia nádoba - aortový oblúk, podkľúčová tepna alebo niečo iné. Preto je potrebné nájsť vagus nerv a potiahnuť ho hore a dole, aby sa identifikoval opakujúci sa nerv. Botallov kanál je tu. To môže byť ťažké odhaliť potrubie, keď čiastočne prechádza do perikardu, takže pred cirkuláciou potrubia s ligatúrou je perikardium odobrané z jeho steny a susednej ľavej hlavnej pľúcnej artérie. Voľné tkanivá nad a pod potrubím sú oddelené nožnicami, pričom za kanálom zostáva iba úzka časť, ktorá ešte nie je úplne vybraná. Keď sa vyhodnocujú rozmery a charakter steny potrubia, najdôležitejší výber zadného povrchu sa vykonáva pomocou ohnutého klipu. Držanie zospodu je bezpečné, ale treba dbať na to. Musí sa dbať na to, aby hrot nástroja prešiel hlbšie ako kanál a cez spätný nerv. Hustá ligatúra sa umiestni pod potrubie a zostávajúce tkanivá sa oddelia, aby sa zväčšila dĺžka a možnosť upnutia svorku. Po odvrátení putovania a návratu nervov je kanálový kanál zviazaný na konci aorty. Potom sa pľúcny koniec liguje a ponechá sa maximálna vzdialenosť medzi ligatúrami. Pre spoľahlivé prekrytie lúmenu je kanál zvyčajne zošitý medzi ligatúry a ligovaný obidvoma jeho polkruhmi. Namiesto ligatúr sa používajú šijacie šnúrky opatrne vedené pozdĺž adventitia na oboch koncoch potrubia. Najskôr väzia šnúrku na koniec aorty. Ak je potrubie dostatočne veľké, aortálny isthmus sa krátko upína, aby sa znížil tlak v čase ligácie prvého šitia. Dotiahnutie aorty bočne spájajú sutúru na pľúcnom konci.

Na spojenie potrubia použite aj špeciálne kovové spony. Vo výnimočných prípadoch je OAP vopred prešitá švami s tesnením a potom pretína. Táto metóda zabraňuje vývoji rekanalizácie kanála, ale je charakterizovaná zvýšeným rizikom krvácania, a preto sa zriedkavo používa pri praktickej chirurgii srdca.

Pri uzatváraní potrubia u novorodencov by mala byť obzvlášť opatrná a ponechať okolité tkanivo na kanáli.

U novorodencov s aneuryzmatickým dilatovaným arteriálnym kanálikom, priliehajúcim k zostupnej aorty a jej oblúku, sa odporúča najprv krúžiť aortu s páskou a potom arteriálny kanál. Pomocou zakrivenej svorky sa pod arteriálnym kanálom zavedú dve hrubé ligatúry, ktoré sa potom pripevnia a zablokujú lumen potrubia. Možnosť akútneho krvácania nie je vylúčená, preto je potrebné mať v činnosti cievne svorky a nasávanie.

Keď nastane krvácanie, potrubie sa na svorku stlačí malou hustou gázou. Anesteziológ by mal vždy mať krv pripravený na núdzovú transfúziu. V prípade potreby by sa mal zvýšiť torakotomický prístup. Rýchlo alokujte aortu nad a pod potrubím a pritlačte dvoma zakrivenými sponami. Priamy tlak na potrubí vám teraz umožňuje kontrolovať krvácanie. Zakrivená svorka alebo gáza sa prekrývajú s pľúcnym koncom potrubia. Otvor v aorte je šitý 6/0 prolénovou stehovou šnúrou a klipsy sa odstránia z aorty. Pľúcny koniec defektu sa uzavrie nepretržitým 6/0 prolénovým stehom pod sponou alebo pomaly posúva gázu.

Prekročenie ductus arteriosus

Priesečník kanálu sa uskutoční, ak je príliš krátky na to, aby zhrnul dve ligatúry so vzdialenosťou aspoň niekoľkých milimetrov medzi nimi. Priraďte vagusový nerv a pod ním rukoväte. Kanál, izmus a proximálna časť klesajúcej aorty sú mobilizované. Aorta dotiahnutá dopredu, čo umožňuje výber zadnej plochy potrubia pod kontrolu videnia.

Aorta je vytlačená s ohnutou sponou v mieste vypúšťania potrubia. Na upnutie pľúcneho konca potrubia použite priamu svorku, ktorá mediálne odmieta opakujúci sa nerv. Napätie oboch svoriek je neprijateľné kvôli riziku skĺznutia. Naopak, mali by byť tlačené smerom k pľúcnej tepne a aorty. Ak je kanálik príliš krátky, aorta je upnutá rovnými svorkami, ktoré sú proximálne a vzdialené od potrubia, zatiaľ čo štepenie potrubia. Druhý je skrížený a každý koniec je zošitý 5/0 proleénovou niťou, najprv s matracom a potom s prikrývacím stehom.

Uzavretie S & A prostredníctvom trans-prístupu

Medián prístupu na uzáver PDA sa používa vtedy, keď je defekt sprevádzaný inými vrodenými intrakardiálnymi anomáliami, ktoré sú predmetom korekcie s použitím umelého krvného obehu. Po typickom vypustení srdca a lemovaní perikardu do hrudnej kosti sa kmeň pľúcnej tepny vytiahne do adventitia. Opatrne roztrhajte štruktúry medzi aortou a kmeňom pľúcnej tepny a zvýraznite pravú vetvu pľúcnej tepny. Na izoláciu ľavej plúcnej tepny a arteriálneho kanála sa horná kapsa perikardiálnej dutiny odreže. V prítomnosti krátkeho a širokého arteriálneho kanála je dôležité, aby sa v stehu nezachytila ​​aortálna oblasť. Uzavretie potrubia pomocou ligatúry alebo zavedenie polypropylénového ševu. Ak je potrebné prechádzať duktus arteriosus, je lepšie použiť steh s tesnením, aby sa zabránilo krvácaniu, ktoré sa môže vyskytnúť v dôsledku oslabenia ligatúry na aortálnom konci kanálu.

Závažným chirurgickým problémom je kalcifikovaný, zapálený alebo aneuryzmatický dilatovaný arteriálny kanál. Jednoduché ligácie môžu byť ťažké a nebezpečné. V týchto prípadoch je kanálik uzavretý zvnútra pľúcneho kmeňa za podmienok umelého krvného obehu, hypotermie a zníženej objemovej rýchlosti perfúzie. Počas ochladzovania pacienta pritlačte arteriálny kanálik prstom alebo zablokujte vetvy pľúcnej tepny pomocou turniketov, aby ste predišli preťahovaniu srdca. Po dosiahnutí teploty 20-24 ° C sa rýchlosť objemu perfúzie zníži na 1/4 pôvodnej, ale krvný obeh nie je úplne zastavený kvôli nebezpečenstvu vstupu vzduchu do aorty. Pľúcny kmeň sa otvorí distálne a rozširuje rez do ľavej vetvy. Ústie potrubia je šitá alebo uzavretá syntetickou náplasťou. Na zníženie prietoku krvi do operačného poľa môže byť arteriálny kanál dočasne zablokovaný pomocou balónikového katétra vloženého do neho. Ak je ústie botálového kanálika široká alebo existuje potreba odstrániť septické vrstvy, je výhodné použiť krátkodobú zastávku krvného obehu v podmienkach hlbokej hypotermie. Súčasne je potrebné zatvoriť bezejmenné a ľavé krčné cievy s turniketmi, stlačiť stúpajúcu aortu a zaviesť kardioplegické riešenie na zabránenie vzduchovej embólie. Po prišití náplasti sa obnoví krvný obeh, vzduch sa odstráni cez otvor na prepichnutie v aorte, svorka sa odstráni zo vzostupnej aorty a turnikety na oblúkových nádobách sa uvoľnia. Pri zahrievaní pacienta sa prilína pľúcnym artériom pomocou prolínu.

Uzáver OAD pravým prístupom v ľavostrannom oblúku aorty

Uzavretie arteriálneho kanála je tiež možné prostredníctvom pravostranného prístupu. Používa sa pri nediagnostikovanom pravostrannom oblúku aorty počas operácie z ľavostranného prístupu alebo v prípade, keď je potrebné vykonať dôležitú dodatočnú operáciu na pravej strane s ľavostranným usporiadaním aortálneho oblúka. Po thorakotómii sa otvorí perikardium pred miestom prechodu frenického nervu. Na perikardových stehoch sa držia, držia ho na incíte kože. Opatrne rozložte priestor medzi aortou a kmeňom pľúcnej tepny, pravou pľúcnou tepnou a ústami ľavej pľúcnej tepny. Potom je arteriálny kanálik izolovaný a viazaný silnou ligatúrou.

Spoločným zásahom bolo uzavretie prístupu arteriálneho kanála cez torakoskopiu. Táto metóda umožňuje chirurgickú operáciu aj u novorodencov s výraznou podváhou.

Uzavretie prístupu arteriálneho kanála cez aortu

Alternatívnu techniku ​​popisujú Johnson a Kron. Otvorenie arteriálneho kanála je uzavreté zvnútra aorty medzi dvoma sponami, ktoré sú umiestnené v proximálnom a distálnom smere od kanálika. Lúmen potrubia z pľúcnej tepny sa prekrýva s balónikovým katétrom.

Uzáver metódy PDA katétra

Vývoj intervenčnej kardiológie umožnil uzatvorenie arteriálneho kanála stentom alebo nitinolovou zátkou. Táto metóda sa používa častejšie aj u malých detí.

Po prvýkrát sa uzavretie PDA perkutánne uskutočnilo Ro_i8tapp a spoluautormi v roku 1967. Použila sa špeciálna zátka. Technika navrhovaného postupu bola pomerne zložitá. Okrem techniky balónikovej atrioseptostómie vyvinuli odborníci techniku ​​na zatváranie lúmenu PDA pomocou špeciálneho dáždnika. Následne bola modifikovaná postupová procedúra. Podľa nového postupu bol PDA uzavretý dvomi oddelenými zrkadlovými dáždnikmi, ktoré boli dodávané cez venózny systém a otvorené postupne na aortálnych a pľúcnych koncoch PDA. Vysoká frekvencia zostávajúceho posunu, pomerne komplikovaná technická procedúra a vysoké náklady na procedúru boli dôvodom, že v deväťdesiatych rokoch sa raškindské dáždniky už nepoužívali v klinickej praxi. Napriek tomu slúžili ako prototyp novej generácie implantátov, ako je Cardio SEAL / Starflex. Pre oklúzie PDA sú zvlášť dôležité špirály. Môžu byť implantované z venóznej alebo pohodlnejšej arteriálnej strany. Spirála sa otvára tak, že jedna cievka špirály je umiestnená v pľúcnej tepne a zvyšok na aortálnom konci. Intravaskulárne pružiny sa používajú pre malé a stredné PDA s pomerne širokou aortálnou ampulkou. V prítomnosti širokého PDA s expandovanou aortálnou ampulkou sú najlepšie výsledky získané pri použití Amplatzer Duct Septal Occluder. Konektory ADO pozostávajú zo siete nitinolu obsahujúcej polyesterové náplasti. Majú rozdielne priemery - 4, 6, 8, 10 a 12 mm, vydané s označením vhodných veľkostí a umožňujú zatvoriť aj najširší PDA bez prítomnosti pretrvávajúcej pľúcnej hypertenzie. Na ten istý účel môžete použiť techniku ​​simultánnej implantácie dvoch stentov s venóznym a arteriálnym prístupom, ale v tomto prípade je tento postup charakterizovaný vysokým rizikom embólie. V prítomnosti širokého PDA podľa typu okna boli dosiahnuté najlepšie výsledky pri použití zrkadlových dáždnikov. Pri dlhých OAP v tvare tunela možno použiť Gianturco-Grifk, ale implantácia ADO je jednoduchšia. Komplikácie, ktoré vznikajú pri perkutánnom uzatvorení AOA, zahŕňajú:

posun implantátu s embolizáciou cievy;

nedostatok pulzu, častejšie u malých detí.

Embolizované cievky môžu byť pomerne ľahko odstránené z lumen cievy počas snímania pomocou rôznych zariadení.

Otvorenie katétru kanála je vo vývoji, poskytuje väčší počet komplikácií ako chirurgické a je drahšie.

Pooperačný kurz

Pooperačné obdobie po uzavretí izolovaného arteriálneho kanála sa nelíši od pooperačných operácií na hrudných orgánoch. Pleurálna drenáž v neprítomnosti komplikácií sa odstráni 2. deň. Osobitný kontingent sa skladá z pacientov s nízkou telesnou hmotnosťou a ťažkým srdcovým zlyhaním. Táto kategória pacientov môže vyžadovať použitie kardiotoniky.

Nasledujúce komplikácie sú veľmi zriedkavé:

pneumo- a hemotorax;

poškodenie rekurentného nervu;

pooperačné hnisanie rany.

Nemocenská úmrtnosť je nižšia ako 1%. V dlhodobom horizonte sa reanalizácia zriedka pozoruje, ak sa potrubie obviazalo a nebolo šité alebo prekrížené.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dilatácia renálnych žíl

Dilatované žily v obličkách - odchýlka, ktorá je rozšírená, ale nepovažuje sa za chorobu. V rizikovom faktore sú muži, ktorí strávia dlhú dobu v stojacej pozícii, jesť v množstve korenistých jedál, ktoré obsahujú červenú papriku.

Renálna arteriálna hypertenzia: liečba a symptómy

Vysoký krvný tlak je vážnym problémom storočia, pretože krvný tlak odráža funkčnosť srdca a krvných ciev. Renálna hypertenzia (hypertenzia) sa nazýva arteriálna hypertenzia, ktorá má patogénny vzťah s zlyhaním obličiek.

Rýchlosť a odchýlka ROE v krvnom teste

Pokračujte v dešifrovaní výsledkov kompletného krvného obrazu. Témou tohto článku bude ukazovateľ miery sedimentácie ROE alebo erytrocytov. V súčasnosti sa používa iné označenie tohto indikátora - ESR alebo sedimentácia erytrocytov.

Kŕčové žily panvy

Kŕčové žily panvy - ektázia ciev žílového systému panvy, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi z vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov. Vykazuje viditeľné rozšírenie perineálnych a vulválnych žíl spolu s lokálnym edémom, pocit ťažkosti a bolesti pri oblúkoch, krvácanie.

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Hypertrofia srdca ľavej komory: čo to je, príznaky, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby.