Karotidové artérie sú cievy, ktoré sú navrhnuté na zabezpečenie krvného zásobenia hlavy a krku. Pri niektorých ochoreniach môžu byť tieto cievy poškodené alebo zablokované, čo vedie k nedostatočnému prietoku krvi do hlavy a orgánov krku. Vzhľadom na význam týchto plavidiel je potrebné ich kvalitné spracovanie.

K dnešnému dňu existujú dva typy liečby týchto ciev: konzervatívne, vo forme lekárskej liečby a operatívne, vo forme operácie na krčnej tepne.

V dnešnej dobe štatistické údaje priamo naznačujú, že chirurgické zákroky vykazujú najlepšie výsledky v porovnaní s liečbou konzervatívnymi metódami. Najmä ak bol chirurgický zákrok vykonaný podľa jasných indikácií.

Indikácie na operáciu

Indikácie pre operáciu karoidu sú nasledujúce kritériá:

 1. cieva uzavrela svoj špecifický segment alebo vyvinula stenózu. V takomto prípade indikácie na zásah nastávajú pri vykonávaní nasledujúcich bodov:
  • porušenia sa zaznamenávajú aj v opačnej časti plavidla;
  • pozorované príznaky patológie sú konštantné a mierne;
  • súbor identifikovaných patológií s blokovaním alebo stenózou susedných dráh;
  • neustály vývoj patológie;
  • objavujú sa príznaky mozgových kríz;
  • zúženie cievy stenózou dosiahlo 70%;
  • nepravidelnosti arteriálneho lumenu.
  • mechanické poškodenie arteriálnej cesty a aneuryzmu.

Druhy chirurgie karotickej artérie

V závislosti od ochorenia a patológie plavidla sa vykonáva jeden z nižšie uvedených typov operácií:

Odporúčame Vám, aby ste si prečítali:

 • stenting: používa sa na arteriálnu stenózu a používa sa na obnovenie pôvodného lumenu cievy inštaláciou stentu;
 • Eversionálna endarterektómia: používa sa na arteriálnu stenózu, ktorá ju používa na vyčistenie vylučujúcich hmôt v cieve cievy spolu s membránou;
 • Karotidová endarterektómia s plastovou náplasťou: rovnaká ako eversionálna endarterektómia, ale v klasickej verzii;
 • Protétika: je nevyhnutná v prípade, keď oblasť patológie má veľký rozsah.

Riziká a účinky chirurgického zákroku

Riziká počas chirurgického zákroku sú nevýznamné pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení a dôkladnej štúdii kontraindikácií. Takže možnosť smrti je menej ako jedno percento.

Pre prevenciu ochorení a liečbu prejavov kŕčových žíl na nohách naši čitatelia odporúčajú Anti-varikózny gél "VariStop", naplnený rastlinnými výťažkami a olejmi, jemne a účinne odstraňuje prejavy ochorenia, zmierňuje príznaky, tóny a posilňuje krvné cievy.
Stanoviská lekári.

Dôsledky operácie karotických arterií vo forme neurologických komplikácií nepresahujú 2% všetkých prípadov chirurgickej chirurgie. Po chirurgickom zákroku, ktorého trvanie nepresahuje jednu hodinu, je pacient umiestnený v pooperačnej miestnosti, kde je jeho stav neustále monitorovaný počas dňa. Ak dôjde k komplikáciám, prijmú sa potrebné opatrenia na ich odstránenie.

rehabilitácia

Rehabilitácia pacienta sa uskutočňuje tri dni v nemocnici po prechode z pooperačnej miestnosti a pri absencii komplikácií. Po dobu troch dní sa stanovil prísny prístelok. V budúcnosti sa pacientovi počas celého týždňa odporúča postupne aktivovať a vyhnúť sa stresu. Fyzické námahy a náhle pohyby sú zakázané počas dvoch týždňov, pretože môžu viesť k divergencii švíkov alebo iným nepríjemným následkom. Časté pohyby hlavy a hlavne ostré pohyby sú zakázané.

V budúcnosti sa na rehabilitáciu pacienta vyžaduje neustále sledovanie. Rovnako ako následné vyšetrenia na opakovanie aterosklerotických plakov alebo stenózy. Prieskum sa uskutočňuje najmenej dvakrát ročne. Krvný tlak pacientov, ktorí podstúpili takúto operáciu, sa má merať každý deň.

Je potrebné dodržiavať diétu, aby sa znížil príjem potravín bohatých na cholesterol. Je tiež potrebné zmeniť spôsob života, aby sa odstránili zlé návyky, ako napríklad fajčenie.

Súvisiace články:
 1. Diagnóza a liečba karotických stenóz
 2. Nebezpečné príznaky: Čo sa objavuje v krčnej tepne?
 3. Vlastnosti anatómie a patológie vnútornej krčnej tepny
 4. Vasorenálna hypertenzia alebo stenóza renálnej artérie

Komentáre

Vitajte! Vysvetlite, prosím, chirurgickú operáciu karotického tepna, ak má osoba vysoký krvný tlak (neustále užíva lieky) a dvakrát utrpel mozgovú príhodu. Tepny sú uzavreté v 47 a 53%. Ďakujeme vopred!

V mojom prípade je potrebné vydávať skupinu zdravotných postihnutí. Nepracujem

Je ťažké odpovedať na vašu otázku, pretože je potrebné objasniť veľa detailov, na ktorých bude výsledok závisieť. Konkrétne: aký typ mozgovej príhody (hemoragická alebo ischemická) spôsobil pacient, neurologické poruchy zostali po liečbe a rehabilitácii, akú úroveň krvného tlaku pri užívaní antihypertenzívnych liekov, aké sťažnosti má pacient v súčasnosti.

Ak má človek údery v dôsledku vysokého tlaku (ako hypertenzívna kríza), potom nemá nič spoločné so stenózou krčných tepien a operácia na cievach nie je indikovaná. Ak sa zistí, že oba ťahy sú ischemické (kvôli nedostatočnému prietoku krvi), otázka operácie by sa mala zvážiť individuálne. Vo všeobecnosti sa stenóza karotických artérií až do 55-70% často nepoužíva len v prípadoch, keď sú riziká komplikácií z chirurgického zákroku nižšie ako riziká recidivujúcej ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Pacient s vysokým tlakom a karotickou stenózou 47% a 53% potrebuje konštantnú kontrolu krvného tlaku a užívanie antihypertenzívnych liekov na dosiahnutie 140/90 mm Hg. Navyše nezabudnite sledovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, pretože vo väčšine prípadov je karotická stenóza spôsobená aterosklerózou. Na normalizáciu profilu cholesterolu je potrebný konštantný príjem statínov. Viac ľudí s podobnou patológiou vykazuje lieky na zlepšenie reologických vlastností krvi (antikoagulanciá).

Pokiaľ ide o získanie zdravotného postihnutia, musíte sa obrátiť na svojho lekára (neurológ a praktického lekára), pretože len oni môžu najprv posúdiť, ku ktorej skupine postihnutí máte nárok. Ak máte slabý kontrolovaný tlak na pozadí konštantnej liečby, ak existujú zostatkové neurologické poruchy po cievnej mozgovej príhode, ak existuje obmedzenie pohybu alebo sebaobsluhy, potom máte nárok na postihnuté skupiny, aj keď nepracujete.

Prajeme vám úspešné riešenie problému a dobré zdravie.

ahoj Pred dvoma týždňami bola moja matka (80 rokov) operovaná na karotidovej tepne. V nemocnici bol stav dobrý. Počas pobytu doma často dochádza k závratom, tlak klesá na 130 (hore). Povedzte mi, prosím, čo môže byť príčina. Kde môžem pomôcť? Rodinný lekár nemôže nič povedať. Ďakujem vám.

Vitajte! Povedz mi, prosím, akú približnú hodnotu operácie na resekciu a závesy na Ukrajine?

Za skoré vďaka!

Dobrý deň, otec má cukrovku, odreže prsty

zvýšený tlak. Mal dve údery. Nedávno sa uskutočnilo cievne ultrazvuk, povedali sme, že došlo k zablokovaniu 90% krčnej tepny. Ako by sme mali ísť na operáciu? Trombus voľný sa môže prerušiť. Obávame sa, že to nebolo horšie.

Zastrešenie karotidových artérií

Oklúzia karotických artérií - čiastočná alebo úplná obštrukcia lúmenu karotických tepien dodávajúcich mozog. Môže mať asymptomatický priebeh, ale častejšie sa prejavuje opakovanou TIA, klinikou chronickej cerebrálnej ischémie, ischemickými mŕtvicami v bazéne stredných a predných mozgových artérií. Diagnostické vyhľadávanie oklúzie karotických ciev je zamerané na určenie polohy, vzniku a stupňa obštrukcie. Zahŕňa USDG karotidových ciev, cerebrálnu angiografiu, magnetickú rezonančnú angiografiu, CT vyšetrenie alebo MRI mozgu. Najúčinnejšia chirurgická liečba, ktorá pozostáva z endarterektómie, stentovania postihnutej oblasti tepny alebo vytvorenia obtokového cievneho šumu.

Zastrešenie karotidových artérií

Moderný výskum v oblasti neurológie ukázal, že u väčšiny pacientov s cerebrálnou ischémiou sú postihnuté extracraniálne (extrakraniálne) oddelenia ciev zásobujúcich mozog. Intrakraniálne (intrakraniálne) cievne zmeny sú zistené 4 krát menej. Súčasne oklúzia karotidových artérií predstavuje približne 56% prípadov mozgovej ischémie a spôsobuje až 30% mozgových príhod.

Očkovanie karotidových artérií môže byť čiastočné, ak dôjde iba k zúženiu lumen cievy. V takýchto prípadoch sa často používa výraz "stenóza". Úplná oklúzia je obturation celého priemeru tepny a akútny vývoj často vedie k ischemickej mŕtvici a v niektorých prípadoch k náhlej smrti.

Anatómia karotického systému

Ľavá karotidová aróma (OCA) sa začína od aortálneho oblúka a pravá z brachiocefalického kmeňa. Oba sa zdvíhajú vertikálne a v krku sú lokalizované pred priečnymi procesmi krčných stavcov. Na úrovni štítnej chrupavky je každá OCA rozdelená na vnútorné (ICA) a vonkajšie (HCA) karotické tepny. NSA zodpovedá za dodávanie krvi do tkanív tváre a hlavy, iných estrakraniálnych štruktúr a častí dura mater. ICA cez kanál v časovej kosti prechádza do dutiny lebky a poskytuje intrakraniálne krvné zásobenie. Vyživuje hypofýzu, čelné, časové a parietálne laloky mozgu tej istej strany. Očná arteria sa odchyľuje od ICA, ktorá zabezpečuje dodávanie krvi rôznym štruktúram očnej gule a obežnej dráhe. V oblasti kavernózneho sínusu produkuje ICA vetvu anastomózujúcu s odbočkou HCA, ktorá prechádza vnútorným povrchom základne lebky cez otvor sfénoidnej kosti. Pri tejto anastomóze dochádza k obojstrannému krvnému obehu počas obturácie ICA.

Príčiny oklúzie karotídy

Najčastejším oklúziou karotidových artérií je ateroskleróza. Aterosklerotická plaketa sa nachádza vnútri cievnej steny a pozostáva z cholesterolu, tukov, krviniek (hlavne krvných doštičiek). Ako narastá, aterosklerotický plak môže spôsobiť úplnú oklúziu krčnej tepny. Na povrchu plaku je možná tvorba trombu, ktorá s prietokom krvi ďalej prechádza pozdĺž cievneho lôžka a spôsobuje trombózu intrakraniálnych ciev. V prípade neúplnej oklúzie sa samotná doska môže oddeliť od cievnej steny. Potom sa zmení na embolus, ktorý môže viesť k cerebrálnemu tromboembolizmu menšieho kalibru.

Iné patologické procesy cievnej steny môžu spôsobiť obturenie krčných tepien, napríklad fibromuskulárnej dysplázie, Hortonovej choroby, Takayasuovej arteritídy, moya-moyovej choroby. Traumatická oklúzia karotidových artérií sa vyvíja v dôsledku TBI a je spôsobená tvorbou subintimálneho hematómu. Ako etiofaktoram zahŕňajú hyperkoagulovatelné stavy (trombocytózu, kosáčikovitou anémiou, antifosfolipidové syndróm), homocystinúrii, kardiogénny embólia (pokiaľ je ventil získané a kongenitálna srdcová choroba, bakteriálna endokarditída, infarkt myokardu, fibrilácia predsiení, krvných zrazenín), nádory.

Prispievanie stenózy a obštrukcie krčných tepien faktory sú: cievne dáta anatómia (hypoplázia, křivolakost, zlomenie), diabetes mellitus, fajčenie, nezdravá strava s vysokým obsahom živočíšnych tukov v potrave, obezity, a tak ďalej.

Symptómy oklúzie karotídy

Klinická obturácia karotických artérií závisí od polohy lézie, rýchlosti rozvoja oklúzie (náhle alebo postupne) a od stupňa vývoja cievnych kolaterálov, čo poskytuje alternatívny prívod krvi do rovnakých oblastí mozgu. S postupným rozvojom oklúzie je zásobovanie krvou prerozdelené kvôli kolaterálnym plavidlám a určitá adaptácia mozgových buniek na prevažujúce podmienky (znížená zásoba živín a kyslíka); vzniká klinika chronickej cerebrálnej ischémie. Bilaterálna povaha obturacie má silnejší priebeh a menej priaznivú prognózu. Náhle oklúzie karotickej artérie zvyčajne vedie k ischemickej mŕtvici.

Vo väčšine prípadov, oklúzia karotíd sa prejavuje prechodnou ischemický atak (TIA) - prechodný cerebrálna obehové poruchy, ktorého trvanie je závislá predovšetkým od stupňa cievnych mozgových kolaterál ovplyvnenej oblasti. Najtypickejšie symptómy TIA v karotickom systéme sú monoteračné alebo hemiparéza a poruchy citlivosti na opačnej strane (heterolatela) v kombinácii s monokulárnymi zrakovými poruchami na postihnutej strane (homolaterálne). Zvyčajne je začiatkom útoku výskyt necitlivosti alebo parestézie na polovici tváre a prstov, rozvoj svalovej slabosti v celej paži alebo len v jej vzdialených oblastiach. Zhoršenie zraku sa líši od pocitu škvŕn pred očami až po výrazné zníženie ostrosti zraku. V niektorých prípadoch možný infarkt sietnice, ktorý vyvoláva vývoj atrofie zrakového nervu. Zriedkavé prejavy TIA pri obturácii karotických artérií zahŕňajú: dysartériu, afáziu, parézu tváre, bolesti hlavy. Jednotliví pacienti naznačujú závraty, závrat, abnormálne prehĺtanie, vizuálne halucinácie. V 3% prípadov sa pozorovali miestne záchvaty alebo veľké epifriskózy.

Podľa rôznych správ je riziko ischemickej mŕtvice v priebehu 1 roka po nástupe TIA od 12 do 25%. Približne 1/3 pacientov s oklúziou karotických artérií má mŕtvicu po jednom alebo viacerých TIA, v 1/3 z nich sa vyvíja bez predchádzajúcej TIA. Ďalších 1/3 pacientov, u ktorých nie je pozorovaná ischemická mozgová príhoda, a TIA pokračuje. Klinický obraz ischemickej cievnej mozgovej príhody je podobný príznakom TIA, ale má nepretržitý priebeh, to znamená, že neurologický deficit (paréza, hypoestézia, poruchy zraku) neprechádza časom a môže sa znižovať len v dôsledku včasnej a adekvátnej liečby.

V niektorých prípadoch prejavy oklúzie nemajú ostrý začiatok a sú tak nevyjadrené, že je veľmi ťažké predpokladať vznik cievnych génov vzniknutých problémov. Stav pacienta sa často interpretuje ako klinika nádoru mozgu alebo demencie. Niektorí autori naznačujú, že podráždenie, depresia, zmätenosť, hypersomnia, emočná labilita a demencia sa môžu vyvíjať v dôsledku oklúzie alebo mikroembolizmu ICA na dominantnej strane alebo na oboch stranách.

Obturenie spoločnej krčnej tepny sa vyskytuje iba v 1% prípadov. Ak sa vyvinie na pozadí normálnej priechodnosti ICA a ICA, potom je dostatočný krvný prietok krvi cez ECA k ICA, aby sa predišlo ischemickému poškodeniu mozgu. Avšak spravidla sú aterosklerotické zmeny v karotických artériách viacúrovňové, čo vedie k vzniku symptómov oklúzie opísaných vyššie.

Bilaterálny typ oklúzie karotidových artérií s dobre vyvinutými kolaterálmi môže mať menej symptomatickejšie. Ale častejšie vedie k bilaterálnym mozgovým mozgovým príhodám, ktoré sa prejavujú spastickou tetraplegiou a kómou.

Diagnóza oklúzie karoidov

Pri diagnostike sú spolu s neurologickým vyšetrením pacienta a štúdiou anamnéznych údajov kľúčové dôležité metódy pre štúdium karotických tepien. Najvhodnejšou, najbezpečnejšou a celkom informatívnou metódou je USDG ciev hlavy a krku. Pri uzatvorení krčnej tepny extrakraniálnych ciev USDG sa zvyčajne odhaľuje zrýchlený spätný tok krvi cez povrchové vetvy NSA. V okluzívnych podmienkach krv prechádza cez ne do očnej artérie a cez ňu do ICA. V priebehu USDG sa uskutočňuje test s kompresiou jedného z povrchových vetiev NSA (častejšie časná tepna). Zníženie toku krvi v oftalmickej artérii s manuálnym kompresiou temporálnej artérie indikuje oklúziu ICA.

Angiografia mozgových ciev umožňuje presné stanovenie úrovne oklúzie karotidových artérií. Avšak kvôli nebezpečenstvu komplikácií môže byť vykonané iba v ťažkých diagnostických prípadoch alebo bezprostredne pred vykonaním chirurgickej liečby. MRA - magnetická rezonančná angiografia - sa stala výbornou a bezpečnou náhradou za angiografiu. Dnes je v mnohých klinikách MRA v kombinácii s MRI mozgu "zlatým štandardom" na diagnostikovanie oklúzie karotídy.

Ischemická lézia mozgových štruktúr je vizualizovaná MRI alebo CT mozgu. Súčasne prítomnosť "bielej" ischémie naznačuje postupnú aterosklerotickú povahu obštrukcie karotickej artérie a ischémiu s hemoragickým namáčaním - embolickým typom lézie. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že u približne 30% pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou v prvých dňoch nie sú fokálne zmeny v mozgových tkanivách vizualizované.

Liečba oklúzie karoidov

Vo vzťahu k oklúzii karotických artérií je možné použiť rôzne chirurgické taktiky, ktorých výber závisí od typu, úrovne a stupňa obturácie a od stavu obehu kolaterálu. V prípadoch, keď sa operácia uskutočňuje po 6-8 hodinách od začiatku progresívnej ischemickej mozgovej príhody, úmrtnosť pacientov dosahuje 40%. V tomto ohľade sa odporúča chirurgická liečba pred vznikom cievnej mozgovej príhody a má profylaktickú hodnotu. Spravidla sa vykonáva v intervaloch medzi TIA a stabilizáciou pacienta. Chirurgická liečba sa vykonáva hlavne s extrakraniálnym typom oklúzie.

Doplnkové indikácie na chirurgickú liečbu stenózy a obštrukcie krčnej tepny bola izolovaná: TIA nedávno skončil ischemickú cievnu mozgovú príhodu s minimálnymi neurologickými poruchami, asymptomatickou oklúzny krčnej oblasti BCA viac ako 70%, embolickému zdroje existujú v extrakraniálním tepien, tepnovej prekrvenie nedostatočné mozgu syndróm.

V prípade čiastočnej oklúzie karotických artérií sú vybranými operáciami stenting a karotidová endarterektómia (eversionálna alebo klasická). Kompletná obturacia cievneho lumenu je indikáciou na vytvorenie extra-intrakraniálnej anastomózy - nového spôsobu dodávania krvi obchádzajúceho okludovaný priestor. Pri uchovávaní lúmenu ICA sa odporúča podkľúčová obštrukčná obštrukcia s obturovaním, odporúča sa extracavory-vonkajšia a vonkajšia protéza.

Prognóza a prevencia

Podľa všeobecných údajov asymptomatická čiastočná oklúzia karotidových artérií až do 60% v 11 prípadoch zo 100 prípadov je sprevádzaná vývojom cievnej mozgovej príhody počas 5 rokov. So zúžením lumenu artérie až na 75% riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody - 5,5% ročne. U 40% pacientov s úplnou oklúziou ICA sa v prvom roku výskytu vyvíja ischemická mozgová príhoda. Profylaktická chirurgická liečba minimalizuje riziko vzniku mŕtvice.

Opatrenia zamerané na prevenciu arteriálnej oklúzie patrí odkúpenie zlých návykov, správnu výživu, boj proti obezite, krvných lipidov korekcia profil včasnej liečbe kardiovaskulárnych ochorení, vaskulitídy a dedičných chorôb (napríklad rôzne koagulopatia).

Operácie na karotidových tepnách: indikácie, typy, správanie, výsledok

Karotické tepny sú zodpovedné za dodávanie krvi do mozgového tkaniva, a preto patológie týchto ciev patria do život ohrozujúcich podmienok.

Naliehavá operácia je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Zkreslenie so skrúcaním alebo skrúcaním (prerušovanosť krčnej tepny);
 • Porušenie neporušenosti nádoby (bodnutie alebo poranenie);
 • Aneuryzma krčnej tepny (oddelenie steny hrozbou prasknutia);
 • Zúženie lumen cievy, čo vedie k hypoxii mozgu;
 • Uzavretie krčnej tepny embólia alebo trombom;

Plánované operácie sa vykonávajú pri diagnóze aterosklerózy, keď cholesterolové plaky blokujú lumen cievy a zabraňujú normálnemu prietoku krvi.

Progresívna karotická ateroskleróza je nezvratné ochorenie a nie je dobre študované. Zložky cholesterolu (pláty) vytvorené v cieve sa nerozpúšťajú a nezmiznú v dôsledku konzervatívnej liečby, dokonca ani najprogresívnejších.

Dočasné zlepšenie zdravotného stavu po liečbe liekmi je spojené najmä s rozšírením steny krvných ciev pod pôsobením liekov a čiastočným obnovením krvného obehu. Po zastavení používania farmakologických látok (alebo prípravkov pripravených podľa populárnych receptov) sa nevyhnutne vyskytujú hypoxické záchvaty (hladovanie mozgu v dôsledku kyslíka) a riziko ischemickej mŕtvice sa zvyšuje. Operácia karotickej artérie je najprogresívnejšia a naj účinnejšia metóda na liečbu vaskulárnej patológie.

Vo väčšine prípadov sa zistí, že cholesterolová plaketa v krčnej tepne je po mozgovej príhode alebo pri ultrazvukovom vyšetrení neurologických porúch (bolesť hlavy, závrat, znížená zraková ostrosť, mdloby, slabá koordinácia pohybu atď.).

Včasné využitie chirurgického zákroku na obnovenie funkčnosti cievy pomáha predchádzať ischemickým mŕtvicím v 60% prípadov (podľa WHO). Technika vykonávania operácie pri ateroskleróze je vybraná vaskulárnym chirurgom po vykonaní duplexného skenovania a MSCT, poskytujúca podrobnú predstavu o stave krčných tepien a iných ciev a umožňuje objektívne posúdenie pravdepodobných rizík radikálnej liečby.

Rekonštrukčná chirurgia krčnej tepny

V modernej cievnej chirurgii sa používajú rôzne techniky rekonštrukčných operácií na krčnej tepne, prístupová technika je však rovnaká vo všetkých prípadoch:

 1. Koža je narezaná tesne pod okrajom spodnej čeľuste za ušnicou;
 2. Rez je vytvorený v projekcii sterno-mastoidného svalu na hranicu dolnej a strednej tretiny krku;
 3. Subkutánne tukové tkanivo a svalstvo (m.platysma) sa disekujú až sa objaví miesto bifurkácie karoidu (bifurkačné miesto);
 4. Tvárová žila pretína spony;
 5. Spoločná karotická tepna vyniká;
 6. Existuje hypoglossálny nerv;
 7. Vnútorná karotidová artéria vyniká.

Pri práci s vnútornou karotidovou artériou je potrebný extrémne opatrný kontakt s cievnymi stenami, pretože akýkoľvek neopatrný pohyb môže viesť k deštrukcii plaku a v dôsledku toho k distálnej embólii. Ďalej sa zohľadňuje ďalší priebeh operácie v závislosti od stavu nádob (stupeň kalcifikácie steny, kruhovitosť, predĺženie steny).

Karotidová endarterektómia

Karotidová endarterektómia je klasická otvorená operácia na krčnej tepne, ktorej účelom je odstrániť cholesterolový povlak. Bežne používanou metódou rekonštrukcie je plastová náplasť. Po zavedení priameho antikoagulancia (najčastejšie sa používa heparín) a prekrytie krčnej tepny pomocou upínacej časti, sú oddelené pozdĺž prednej steny. Do lúmenu sa zavádzajú elastické spoje, aby sa zabránilo hypoxii mozgu. Preto je chirurgické pole exsanguinované, zatiaľ čo normálny prísun krvi do mozgového tkaniva je zachovaný.

karotidová endarterektómia (odstránenie plaku z karotickej artérie)

Ďalším štádiom je oddelenie sklerotického plaku od steny ciev. Po kruhovom uvoľnení tvorby cholesterolu sa krížila posledná časť plaku a potom sa uvoľnilo. Vo vonkajšej a vnútornej karotidovej artérii sa platňa odlupuje do intima vrstvy, ktorá sa potom zvnútra nalepí na stenu cievy so špeciálnym závitom.

Tretia etapa operácie - premytie nádoby soľným roztokom spolu s odstránením fragmentov plakov - tento postup zabraňuje tvorbe migrujúcej krvnej zrazeniny v krčnej tepne.

Posledným krokom je uzavretie chirurgického otvoru v tepne. Na vytvorenie náplasti sa používajú umelé a biologické materiály (PTFE, xenopericardum alebo autológny štep). Výber typu náplasti vykonáva lekár na základe stavu stien cievy. Chlopňa je prešitá prolenovými závitmi, potom je odstránený skrat, vykoná sa kontrola tesnosti náplasti.

Svorky sú odstránené, na ústie vnútornej krčnej tepny je inštalovaná svorka, ktorá privádza krv cez spoločnú nádobu. Po vylúčení malých trombotických útvarov vo vonkajšej tepne sa zvierka odstráni. V rekonštruovanej oblasti je drenáž vyrobená z pružného silikónu v oblasti spodného okraja rany, po ktorej sa vykoná priľnavosť tkanív vrstvou po vrstve.

Eversion karotidová endarterektómia

Tento typ operácie je indikovaný na stenózu vnútornej krčnej tepny v oblasti úst, ak plaketa nepresahuje 2 cm v priemere a s uspokojivým stavom vnútorných cievnych tkanív. Po izolácii miesta bifurkácie krvných ciev sa vykonajú testy na odpoveď tela na zvieranie karotickej artérie (posúdenie sa vykonáva na základe indikácie krvného tlaku a rýchlosti krvného prietoku v strednej mozgovej tepne). Ak je náchylná tolerancia na upnutie nádoby, prejdite na hlavnú časť operácie:

 • Vnútorná karotidová artéria sa odreže z glómu a potom sa rozrezáva v oblasti úst.
 • Pretínajúca sa tepna je upnutá tenkými kliešťami;
 • Intima exfoliuje so strednou obálkou (s skalpelom a chirurgickou lopatkou);
 • Vonkajší plášť nádoby je zachytený pinzetou a skrútený v opačnom smere (rovnako ako odrezanie je odstránené);
 • Plaketa sa odlupuje pozdĺž celej dĺžky tepny až po miesto normálneho dutiny cievy.

Invertovaná tepna sa skúma na intimé oddelenie, potom sa do zásobníka čerpá fyziologický roztok. Ak sa rozvetvené vnútorné vlákna neobjavia v lúmene po splachovaní pod tlakom, môžete prejsť do konečnej fázy operácie.

Pri detekcii fragmentov vaskulárneho tkaniva viditeľných v lúmene nie je možné vykonať ďalšiu rekonštrukciu. V tomto prípade sú protetické karotické tepny.

Po odstránení tvorby cholesterolu a krvných zrazenín z vnútornej tepny chirurg pokračuje v endarterektómii z bežnej krčnej tepny. Konečným štádiom je uzatvorenie steny cievy 5-0 niťou alebo 6-0.

Prietok krvi sa obnoví striktne podľa nasledujúcej schémy:

 1. Spona sa odstráni z vnútornej krčnej tepny (niekoľko sekúnd);
 2. Vnútorná tepna je znova upnutá pri anastomóze;
 3. Fixátor sa odstráni z vonkajšej krčnej tepny;
 4. Zvierka sa odstráni z bežnej tepny;
 5. Opakovaná klip sa odstráni z vnútornej krčnej tepny

stentu

Stentovanie je operácia na obnovenie lumenov cievy s tubulárnym dilatátorom (stentom). Táto chirurgická technika neumožňuje odstránenie plaku z odrezanej nádoby. Vnútorná arteriálna forma, ktorá zužuje lúmen, je pevne pritlačená k stene cievy stentovou trubicou, po ktorej je obnovený prietok krvi.

Operácia sa vykonáva pod miestnou anestézou pod kontrolou röntgenovej jednotky. Prostredníctvom punkcie sa katéter vedie do bedra (alebo ramena) a nasmeruje sa na miesto karotických stenóz. Kruhový filtračný kôš, ktorý zachytáva fragmenty náhodne cholesterolového plaku, je umiestnený tesne nad oblasťou, v ktorej je operovaná (to je nevyhnutné na zabránenie vstupu embólie alebo krvných zrazenín do mozgu).

Na zvýšenie efektívnosti operácie sa používajú balónkové stenty, ktoré zvyšujú objem v mieste zúženia tepny. Nahusený balón pevne zatlačí dosku proti stenu. Po obnovení normálneho lumenu sa balónik vyfúkne a odstráni cez katéter spolu s filtrom.

Carotidová protetika

Arteriálna protetika je indikovaná na rozsiahle poškodenie steny vnútornej krčnej tepny v kombinácii s ťažkou kalcifikáciou. Aplikujte stentnú a otvorenú karotidovú endarterektómiu, v tomto prípade je to nepraktické. Nádoba sa odreže v mieste ústnej dutiny, postihnuté tkanivá sa resekujú a nahradia endoprotézou, ktorá sa zhoduje s priemerom vnútornej tepny.

Pri aneuryzme krčnej tepny sa používa nasledujúci postup: nádoba sa upne a vyrezáva postihnutá oblasť, po ktorej sa do lúmenu vloží skrat s transplantátom. Po vytvorení anstomózy sa odstráni švík, vzduch sa odstráni z dutiny cievy a štepu, svorky sa odstránia.

Chirurgická liečba krvácania z krčnej tepny

Vrodená deformita karotických artérií (kortuitosť) je jednou z bežných príčin ischemickej cievnej mozgovej príhody a mozgovej cirkulácie. Podľa štatistík každý tretí pacient, ktorý zomrel na cievnu mozgovú príhodu, mal krvné alebo vertebrálne tepny.

rôzne formy zvlnené tepny

Technika chirurgie sa vyberá v závislosti od povahy vaskulárnej patológie:

 • Ohýbanie v ostrých uhloch;
 • Looping (navíjanie);
 • Zvýšenie dĺžky tepny.

Skrútený fragment nádoby sa resekuje a potom sa nádoba narovná (opravuje).

Komplikácie po operácii karotických tepien

Po karotidovej endarterektómii sú možné nasledujúce komplikácie:

 1. Infarkt myokardu alebo mŕtvica;
 2. Recidíva choroby (preformovanie plaku);
 3. Obtiažne dýchanie;
 4. Vysoký krvný tlak;
 5. Poškodenie nervov;
 6. Infekcia rany.

Oveľa menej časté komplikácie po stentovaní, ale pri šetriacej operácii môžu mať negatívne dôsledky, z ktorých najzávažnejšia je tvorba krvnej zrazeniny. Ďalšie nepríjemné momenty, ktoré musia chirurgovia čeliť, zahŕňajú vnútorné krvácanie, traumu v oblasti vpichu katétra, poškodenie steny tepny, alergickú reakciu, dislokáciu stentu vnútri cievy. V prvých dňoch sa vyskytujú ťažkosti s prehĺtaním, chrapľavosťou, "hrudkou v krku", prudkým tlkot srdca. Postupne nepríjemné symptómy úplne zmiznú.

Kontraindikácie pre operáciu karotických tepien

Medzi absolútne kontraindikácie patria:

 • Neznášanlivosť pri anestézii;
 • Pohyblivé plaky;
 • Komplexná anatomická štruktúra nádoby;
 • Akútne zlyhanie obličiek;
 • Alergia na titán a kobalt (materiály stentu);
 • Riedenie artériových stien so súčasnou deformáciou;
 • Zlý stav všetkých plavidiel.

Operácia sa neuskutočňuje v celkovom vážnom stave pacienta, prítomnosti nevyliečiteľných chronických ochorení krvotvorných orgánov.

rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku sa pacient umiestni do jednotky intenzívnej starostlivosti. Po dobu troch dní sa zobrazí odpočinok v posteli. Po štyroch dňoch sa môžete dostať hore, na krátke prechádzky pod dohľadom lekára. Počas dvoch týždňov je fyzická námaha, drepy, zákruty a iné náhle pohyby zakázané. Hlava a krk sú v statickom, ale nie napätom stave. Hlava sa otáča veľmi opatrne. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa stravovania a životného štýlu (alkoholické nápoje, fajčenie je vylúčené).

Operácie karotických arterií sa vykonávajú pomocou dobre vyvinutých chirurgických techník pod kontrolou vysoko presných zdravotníckych zariadení, čo významne znižuje riziko komplikácií. Vo väčšine prípadov je radikálna chirurgická liečba účinnejšou metódou v porovnaní s konzervatívnou terapiou. Po prepustení sa pacienti vyšetrujú na klinike, kde bola operácia vykonaná, raz za šesť mesiacov.

Operácia, indikácie a technika karotickej artérie

Kedy sa vykonáva karotidová artéria? Karotidové tepny sú veľké cievy zodpovedné za dodávanie krvi do mozgu a krčnej oblasti. Začínajú v aorte a ležia v hrdle svalov, cez krk sa posielajú na hlavu. Ateroskleróza karotických artérií sa vyskytuje v neskorších štádiách ochorenia, keď sú iné časti obehového systému už upchaté. Riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje v starobe. Výrazné zúženie veľkých ciev je diagnostikované u väčšiny ľudí starších ako 80 rokov. Očkovanie artérie je hlavnou príčinou mŕtvice.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Ateroskleróza karotických artérií môže viesť k vzniku tromboflebitídy a prekrývaniu kapilárnych medzier. Keď sa táto patológia zistí, lekári uprednostňujú chirurgické metódy liečby. Chirurgia - jediná účinná terapeutická metóda, liečebná liečba je indikovaná v prítomnosti absolútnych kontraindikácií chirurgickej intervencie. Táto liečba sa odporúča na stenózu alebo čiastočnú upchatie krvných ciev, ak:

 • stupeň zúžení presahuje 30%;
 • steny majú nerovný povrch;
 • klinický obraz choroby zahŕňa parézu, paralýzu, zhoršenie zraku, častú synkopu;
 • choroba sa vyvíja rýchlo;
 • patologický proces má dvojstranný charakter;
 • zúženie alebo trombóza subklavných ciev.

Absolútnymi indikáciami pre operáciu sú poškodenie veľkých tepien a aneuryzma. Ošetrenie sa neuskutoční, ak:

 • patologické zmeny sú nezvratné;
 • príznaky kómy alebo exacerbácie ischemickej choroby mozgu;
 • došlo k úplnému prekrytiu dutiny hlbokej krčnej tepny;
 • existujú známky hemoragickej mozgovej príhody.

Najefektívnejšia chirurgická liečba je v prítomnosti prechodných symptómov mozgovej ischémie a miernych neurologických porúch. Operácia sa často vykonáva na účely profylaxie, predpísaná je pri objavení sa prvých príznakov patológie, čo pomáha predchádzať život ohrozujúcim následkom.

Postup pri vykonávaní chirurgických zákrokov

Chirurgia na karotidových artériách zahŕňa odstránenie aterosklerotického plaku z ich lúmenov a následné obnovenie prietoku krvi. Výber jednej alebo druhej metódy chirurgickej liečby je určený závažnosťou ochorenia. Riešenie tejto problematiky sa zaoberá výlučne lekárom.

Na veľkých tepnách sa vykonávajú 2 typy intervencií: endarterektómia a balónová angioplastika, po ktorých nasleduje stentovanie. Prvý typ operácie sa vykonáva pod regionálnou alebo celkovou anestézou. Incít je uskutočnený cez ktorý je vyvedený aterosklerotický plát.

Detekcia a oddelenie krčnej tepny spravidla nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti. Niektoré problémy môžu vzniknúť, ak sa intervencia uskutočňuje v oblasti vetvenia alebo karotického trojuholníka. Počas operácie je pacient v sedacej polohe, pod hlavičkou je umiestnená poduška a mierne otočená na bok.

Súbežne s dolnou čeľusťou sa uskutočňuje rez, ktorým chirurg dostane prístup k postihnutej nádobe. Pomocou pinzety a svoriek je tepna oddelená od žíl a nervových zakončení. V niektorých prípadoch sa používa skrat, ktorý je flexibilná umelá trubica, ktorá je inštalovaná v dutine karotickej artérie, čo prispieva k obnove cerebrálnej cirkulácie.

Indikácie pre zavedenie prevodu sú:

 • zúženie o viac ako 80%;
 • krútenie cievy spôsobené aneuryzmou;
 • bilaterálnej povahy patologického procesu.

Luminálna obnova a stentovanie je efektívnejší a bezpečnejší spôsob chirurgickej liečby. Operácia sa vykonáva v miestnej anestézii. Prostredníctvom prepichnutia do slabín v stehennej nádobe je inštalovaný katéter, cez ktorý sa privádzajú zariadenia na rozširovanie a stentovanie. Operácia sa uskutočňuje pri konštantnej rádiologickej kontrole, do lúmenu tepny sa zavádza balón, ktorý sa potom rozširuje a prispieva k obnoveniu normálneho priemeru cievy.

Existujú ďalšie spôsoby chirurgickej liečby aterosklerózy karotických artérií. Ide o vaskulárnu protetickú a eversionálnu karotidovú endarterektómiu. Tento počet procedúr je spojený so širokými možnosťami modernej minimálne invazívnej chirurgie a prítomnosťou niekoľkých typov zariadení, ktoré sa používajú na opravu lumen cievy. Technológia týchto operácií sa veľmi nelíši. Protézy sú indikované na bežný patologický proces, vysoké riziko prasknutia tepny.

Ak došlo k zablokovaniu v počiatočných častiach krčnej tepny, jeho eliminácia sa môže uskutočniť metódou inverzie. Toto je operácia eversion. Hlboká karotidová artéria sa odstráni a prevráti, kým nie je detekovaná plaketa. Po odstránení upchávky sa nádoba vráti na svoje pôvodné miesto a fixuje sa šitím. Jedná sa o rýchlejší a jednoduchší spôsob liečenia ochorenia, ktoré sa môže použiť iba vtedy, ak existujú malé zväzky.

Riziko komplikácií je prítomné v akýchkoľvek operáciách, pričom endarterektómia nepresahuje 1%, pravdepodobnosť úmrtia sa odhaduje na 0,1%. Obzvlášť ťažké vykonať sú havarijné chirurgické zákroky v prípade poškodenia krčnej tepny. Hlavnými dôsledkami takýchto zranení sú masívne straty krvi, akútne narušenie krvného zásobenia mozgu, ktoré za niekoľko hodín môže viesť k smrti pacienta. Chirurgické zákroky sa vykonávajú podľa všeobecnej schémy, avšak ťažkosti vyplývajúce z procesu znižujú možnosť priaznivého výsledku.

Operácia krčnej tepny: ak je to potrebné, vykonané možnosti, komplikácie, rehabilitácia

Operácia karotidovej arterie (SA) je určená hlavne pacientom trpiacim zúžením cievy a je navrhnutý tak, aby zabezpečoval dostatočný prísun krvi do mozgu. Karotickej artérie sú najväčšie a najdôležitejšie cievy, ktoré dodávajú krvi do mozgu, čo je veľmi citlivé na nedostatok kyslíka. Dokonca aj zdanlivo malé zúženie týchto tepien môže spôsobiť príznaky poškodenia nervového tkaniva, je plné mŕtvice a dokonca smrť pacienta.

Miestami dôkladnej pozornosti vaskulárnych chirurgov sú bifurkačné zóny spoločného karotického a vnútorného karotického tepna (ICA) - to sú oblasti, ktoré najčastejšie podstupujú štrukturálne zmeny a preto sa stávajú predmetom chirurgického zákroku.

štruktúre krčnej tepny

Mŕtvica (mozgový infarkt) je jednou z najnebezpečnejších ochorení cievneho systému a mozgu, ktorých prevalencia sa v posledných desaťročiach rozvinula. Hlavnou príčinou mozgového infarktu je ateroskleróza, ktorá spôsobuje kritické zúženie arteriálneho lumenu. Samozrejme, terapeutické prístupy sa vyvinuli v liečbe patológie, ale ako ukazujú výsledky rozsiahlych štúdií, ani jedna konzervatívna metóda nemôže poskytnúť taký výsledok ako operácia.

Prerušenie prietoku krvi v mozgu neprechádza bez stopy, často existujú závažné dôsledky, ktoré spôsobia, že pacient je postihnutý, a nie je vždy možné obnoviť straty mozgových funkcií aj za podmienok operácie. V súvislosti s touto okolnosťou je chirurgická liečba s cieľom predchádzať vaskulárnym nehodám mozgu, to znamená, že trpí nervovým systémom, má veľký význam.

Chirurgická profylaxia karotických stenóz výrazne znižuje pravdepodobnosť akútnych porúch obehu, normalizuje dodávanie krvi do mozgu, zlepšuje pohodu pacientov a po mŕtvici umožňuje úspešnejšiu rehabilitáciu.

Indikácie a kontraindikácie chirurgickej liečby patológie krčných tepien

Chirurgické zákroky na karotických tepnách sa najčastejšie vykonávajú stenózou - zúžením dutiny ciev. Dôvodom takéhoto zúženia môže byť ateroskleróza, inflexia cievy, tvorba krvnej zrazeniny. Zriedkavejšou príčinou operácie je karotická aneuryzma.

Indikácie pre operáciu karotických stenóz sú:

 • Zúženie viac ako 70% aj pri absencii patologických príznakov.
 • Zúženie viac ako 50% v prítomnosti príznakov mozgovej ischémie, minulých ischemických záchvatov alebo mŕtvice.
 • Stenóza menej ako 50% s mozgovou príhodou alebo prechodným ischemickým záchvatom.
 • Náhle poruchy mozgovej aktivity alebo progresie chronickej ischémie.
 • Bilaterálna lézia karotických artérií.
 • Kombinovaná stenóza stavcov chrbtice, podkľúčov a karotid.

Otvorené zásahy na arteriálnom kmeňu nesú určité riziko. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že väčšina pacientov je starších, trpia veľmi rôznymi komorbiditami, preto je dôležité zdôrazniť nielen indikácie, ale aj určiť stupeň rizika a kontraindikácie chirurgického zákroku. Prekážky môžu byť také:

 1. Ťažké ochorenia srdca, pľúc, obličiek v štádiu dekompenzácie, ktoré znemožňujú akúkoľvek operáciu;
 2. Závažné poškodenie vedomia, kóma;
 3. Akútny úder;
 4. Intrarerebrálne krvácanie na pozadí ischemickej nekrózy;
 5. Nezvratné poškodenie mozgu s úplnou oklúziou karotických tepien.

Dnes chirurgovia uprednostňujú minimálne invazívne postupy, takže počet kontraindikácií sa postupne znižuje a liečba sa stáva bezpečnejšou.

Pred operáciou je pacient požiadaný, aby podstúpil štandardný zoznam vyšetrení - vyšetrenie krvi a moču, elektrokardiografia, fluorografia, zrážanie krvi, HIV, hepatitída a syfilis. Na objasnenie vlastností patológie sa vykonáva ultrazvukové duplexné vyšetrenie artérií, angiografia, prípadne MRI, multispirálna CT.

Varianty zásahov na karotidových artériách a ich technike

Hlavné typy operácií na karotických tepnách sú:

 1. Karotidová endarterektómia (s náplasťou, eversion).
 2. Stentu.
 3. Protézy plavidla.

Rôzne chirurgické zákroky závisia nielen od typu poškodenia cievnej steny, veku a stavu pacienta, ale aj od technických možností kliniky, dostupnosti skúsených chirurgov, ktorí majú komplexné minimálne invazívne liečebné postupy.

Najčastejšie je karotidová endarterektómia, je to aj najradikálnejšia, otvorená, vyžadujúca najvýraznejší rez. V Spojených štátoch sa v Rusku ročne robí viac ako 100 000 takýchto operácií, čo je o niečo menej, ale pokrytie tých, ktorí potrebujú liečbu, sa postupne zvyšuje.

Stentovanie karotických tepien má mnoho výhod oproti otvorenej operácii s rovnakým operačným rizikom. Minimálna invazívnosť a estetika ho robia atraktívnejším, ale nie všetci chirurgovia majú dostatočné skúsenosti s jeho implementáciou, takže nie každý pacient má na výber, zatiaľ čo čas na odstránenie nedostatku cievy je obmedzený. V súvislosti s touto okolnosťou sa alternatívna liečba používajúca stentovanie vykonáva menej často ako endarterektómia.

Protézy sú indikované u tých pacientov, ktorí majú významnú léziu, ktorá neumožňuje používať benígnejšie techniky. Pri rozsiahlej ateroskleróze sa protetika považuje za metódu voľby.

Karotidová endarterektómia

Karotická endarterektómia je hlavnou operáciou na odstránenie aterosklerotického plaku z krčnej tepny, v ktorej je patologický obsah odstránený z lumen tepny a prirodzený prietok krvi je obnovený. Zvyčajne sa vykonáva pod celkovou anestéziou, ale je možná aj lokálna anestézia so súčasným podaním sedatív.

Karotidová endarterektómia je indikovaná pri ateroskleróze, trombu v karotidovej tepne, ktorá spôsobuje klinicky významné hemodynamické poruchy v mozgu, ako aj asymptomatickú aterosklerózu, ale so signifikantným zúžením cievy.

Injekcia kože začína za uchom, 2 cm od okraja spodnej čeľuste smerom dole, rovnobežne s ňou, potom ide pozdĺž sternokleidomastoidného svalu a má dĺžku asi 10 cm. Po disekcii kože a podložných vlákien nájde lekár miesto rozdelenia spoločnej krčnej tepny, zdôrazňuje obidve svoje vetvy a preniká do vnútra.

karotidová endarterektómia (odstránenie plaku z karotickej artérie)

Pri vykonávaní popísaných manipulácií je potrebná veľká starostlivosť, nervy sú opatrne vytiahnuté k boku, tvárová žila je zviazaná. Po dosiahnutí vnútornej krčnej tepny sa chirurg bude snažiť udržiavať čo najmenší kontakt s ňou, pretože neopatrné zaobchádzanie s plavidlami môže spôsobiť poškodenie integrity a fragmentácie plaku, ktorá je počas operácie plná vážnej embólie, trombózy a cievnej mozgovej príhody.

Heparín sa zavádza do ciev, postupne sa upína, potom sa vytvorí pozdĺžny rez v arteriálnej stene, kým prenikne do lúmenu. Na zabezpečenie prívodu krvi do mozgu počas celého zásahu do tepny je umiestnený špeciálny silikónový skrat. Zabraňuje tiež prietoku krvi v oblasti manipulácie na cieve.

Ďalším stupňom je priame vyrezanie aterosklerotického plaku. Začnite ju bližšie k miestu delenia spoločnej krčnej tepny, potom sa plaketa odlupuje celú cestu od spoločnej krčnej tepny až po jej vnútornú vetvu, aby sa získala čistá a nezmenená intima. V prípade potreby môže byť vnútorný plášť pripevnený k stene tepny závitom.

Dokončite odstránenie plaku umývaním lumen nádoby soľným roztokom. Vďaka praniu sa odstraňujú mastné fragmenty, ktoré sa môžu stať zdrojom embólie. Je možné obnoviť integritu cievy použitím "náplasti" vyrobenej zo syntetických materiálov alebo vlastných tkanív pacienta.

Po vykonaní všetkých manipulácií na cievnej stene sa z lúmenu odstráni švík, lekár kontroluje tesnosť spojov a postupne odstráni svorky z vnútornej a potom z vonkajšej krčnej tepny. Krčné tkaniny sa šitú v opačnom poradí a silikónová drenáž zostáva na dne rany.

Eversionálna endarterektómia je typ radikálnej liečby aterosklerózy, ktorá sa prejavuje v ohniskových zmenách vo vnútornej vetve karotidovej arterie v jej počiatočnej časti. Po izolácii tepny je odrezaná od bežného arteriálneho kmeňa, plaketa je oddelená, zatiaľ čo otočená cévna stena zvnútra von. Po vyčistení ICA sa plaky odstraňujú zo spoločných a vonkajších vetví tepny, miesto zásahu sa premyje fyziologickým roztokom a obnoví sa integrita tkaniva, rovnako ako sa to deje počas klasickej endarterektómie.

Výhodu technológie eversionu možno považovať za menej invazívnu a väčšiu rýchlosť vykonávania, ale obmedzenia jej použitia sú spôsobené tým, že nemožno týmto spôsobom vyberať veľké pláty (viac ako 2,5 cm).

Video: Karotidová endarterektómia pre aterosklerózu

Karotidové stentovanie

Stent je jeden z najmodernejších metód liečby vaskulárnych patológií rôznych lokalizácií. Metóda má nepopierateľné výhody - nízka invazivnosť a malé chirurgické poranenie, možnosť lokálnej anestézie, krátke rehabilitačné obdobie, ktoré je obmedzené na niekoľko dní.

Súčasne stentovanie nie je bez chýb. Po prvé, nie sú všade chirurgovia trénovaní v tejto technike a nie sú k dispozícii dostatočné údaje na štúdium dlhodobých výsledkov kvôli novosti metódy. Po druhej, po stentovaní je ťažké dosiahnuť dlhotrvajúci účinok, skôr alebo neskôr môže byť potrebné znova zasiahnuť, čo bude oveľa komplikovanejšie a traumatické, ako keby sa pôvodne vykonala klasická endarterektómia. Riziká pri opakovaných operáciách sa mnohokrát zvyšujú. Druhá okolnosť sa týka výrazných štádií aterosklerózy, pri ktorých je jednoznačne pochybná účinnosť stentovania.

Stentovanie sa považuje za vynikajúcu alternatívu k klasickej alebo eversionálnej endarterektómii, pri ktorej je zablokovanie karotickej artérie úspešne eliminované aterosklerotickými hmotami s minimálnym rizikom pre pacienta. Operácia sa uskutočňuje pod kontrolou rôntgenovej angiografie so zavedením kontrastného činidla do cievy.

Prístup k stentovaniu sa zásadne líši od prístupu k vyššie uvedeným metódam. Toto je punkcia namiesto širokého incízie, vykonávaného v miestnej anestézii, ktorá poskytuje šancu na liečbu starším ľuďom a komorbidítam, ktoré robia radikálne operácie kontraindikované.

Operácia na vnútornej karotidovej tepne stentovaním začína balónikovou angioplastikou, to znamená vložením zariadenia (balónika), ktoré rozširuje lúmen tepny v mieste jeho stenózy. Potom sa do expandovanej nádoby zavedie stent - malá trubica pripomínajúca pružinu alebo kovovú sieť, ktorá rozširuje a drží lúmen s požadovaným priemerom.

karotidové stentovanie

Keď sa vstrekuje balón, hrozí riziko zničenia aterosklerotického plaku s embolickým syndrómom a vznik krvnej zrazeniny v krčnej tepne.

Artery protetika

Protézy SA sú nevyhnutné pre pacientov s pokročilou aterosklerózou, kalcifikáciou cievnej steny, kombináciou patológie a kŕčovitosti, artériovými ohybmi. Takáto operácia sa uskutočňuje, keď je známe, že jemnejšia liečba neprinesie výsledky alebo bude zbytočne časovo náročná.

Počas protetiky sa vnútorný arteriálny kmeň odreže v oblasti ústnej dutiny, postihnutý fragment sa odstráni, karotidové tepny sa vylučujú aterosklerotickými prekryvami a potom sa vytvorí spojenie medzi zostávajúcou časťou vnútornej vetvy a spoločnou SA pomocou protézy. Protéza je rúrka vyrobená zo syntetických materiálov, ktorých priemer sa volí individuálne v závislosti od veľkosti pripojených tepien. Dokončite intervenciu obvyklým spôsobom s inštaláciou v odtoku rany.

Chirurgická liečba krvácania z krčnej tepny

Chirurgická liečba kŕčovitosti alebo inflexie karotickej artérie je nevyhnutná, ak spôsobuje hemodynamické poruchy so symptómami mozgovej ischémie. Operácie sú zamerané na odstránenie modifikovanej oblasti resekciou s narovnaním tepien (náprava). V zložitých prípadoch, keď patologická kruhovitosť zaberá veľkú plochu, je úplne odstránená a nádoba je protetická.

Operácia na kŕčanie krčnej tepny sa môže uskutočňovať všeobecne, ako aj pod miestnou anestézou. Rovnaký rez sa používa ako pri karotidovej endarterektómii. Intervencie sú zvyčajne dobre tolerované a považované za bezpečné.

Pooperačné obdobie a účinky cievnej chirurgie

Zvyčajne je pooperačné obdobie priaznivé, komplikácie sú pomerne zriedkavé. V karotidovej endarterektómii sa za najpravdepodobnejšiu komplikáciu považuje poškodenie nervov prechádzajúcich v blízkosti tepien - hlas sa mení, prehĺtanie je narušené, asymetria tváre sa objavuje v dôsledku porušenia inervácie svalov s mimom.

Na strane operačného rezu je možná hojenie, krvácanie, nekonzistencia švov, ale za podmienok modernej chirurgie, ak sú dodržané všetky technické požiadavky na operáciu, sú nepravdepodobné.

Niektoré riziká sú tiež možné pri stentovaní. Môžu to byť tromboembolizmus a oklúzia mozgových ciev s fragmentmi ateromatóznych prekryvov, ktorých pravdepodobnosť je vyrovnaná použitím intraoperačných filtrov. V dlhodobom horizonte existuje riziko trombózy v oblasti stentu, na prevenciu ktorých sú predpísané dlhodobé antiagregačné činidlá.

Medzi dôsledky liečby patológie karotických artérií sú najnebezpečnejšími údery, ktoré sa môžu vyskytnúť počas alebo po operácii. Moderné metódy liečby znižujú riziko na minimum, takže závažné komplikácie sú pozorované v nie viac ako 3% prípadov s asymptomatickou stenózou a 6% v prítomnosti príznakov mozgovej ischémie.

Rehabilitácia po intervenciách na karotických tepnách je približne tri dni s nekomplikovaným pooperačným obdobím. Pacient sa v tomto období odporúča prísne odpočinok v lôžku, potom sa aktivita postupne zvyšuje, ale fyzické námahy a náhle pohyby by sa mali vyhnúť najmenej 2 týždne, aby sa nespôsobila divergencia švíkov.

Po ošetrení je dovolené sprchovať, je lepšie odmietnuť kúpeľ. Zdvíhanie záťaže je zakázané, rovnako ako traumatické športy. Po stentovaní stojí za to viac piť tekutiny na urýchlenie odstránenia kontrastného činidla.

Po rehabilitačnej fáze sa pacient vráti domov a do jedného roka najmenej dvakrát sa bude musieť objaviť lekárovi. Denne je potrebné merať krvný tlak, ktorého zvýšenie môže spôsobiť vážne následky vrátane mŕtvice. Terapeut alebo kardiológ určite predpíše antihypertenzívne lieky na akýkoľvek stupeň hypertenzie.

Potreba zmien životného štýlu a charakter výživy pacientov je diktovaná prítomnosťou aterosklerózy, ktorá už spôsobila nezvratné zmeny vo veľkých tepnách. Aby sa predišlo poškodeniu krvných ciev z opačnej strany, ako aj artériám srdca, mozgu a obličiek, je potrebné dodržiavať odporúčania, ktoré boli vyvinuté pre pacientov s aterosklerózou.

Operácie na lodiach sú veľmi zložité, preto ich náklady nemôžu byť nízke. Cena karotidovej endarterektómie je v priemere 30-50 tisíc rubľov, v súkromnej klinike dosahuje 100-150 tisíc. Prerezanie segmentu plavidla s krutením bude vyžadovať zaplatenie 30-60 tisíc.

Stent je oveľa drahší postup, ktorého cena môže byť takmer 200-280 tisíc rubľov. Náklady na operáciu zahŕňajú náklady na spotrebný materiál, stenty, ktoré môžu byť veľmi drahé, použité zariadenie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Denné monitorovanie krvného tlaku: indikácia, ako prejsť

Z tohto článku sa dozviete: čo je Smad, indikácie denného monitorovania krvného tlaku, ktoré choroby možno identifikovať v takejto štúdii. Pokiaľ ide o postup, pacient má robiť rozlíšenie výsledkov.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.

Viedeň sa objavila na čele

Vyvinuté žily na hlave môžu naznačovať vnútorné patológie alebo fyziologické zmeny spojené s vekom. Často sa cievy začínajú pulzovať nervovým napätím a únavou. Hlavnou zónou prejavu je čelo a chrámy.

Efektívne ľudové prostriedky na kalcifikáciu aortálnych a srdcových chlopní

Hľadali ste, ako liečiť kalcifikáciu aorty ľudovými prostriedkami? Odpoveď je v tomto článku. Patologický stav charakterizovaný akumuláciou vápenatých solí - kalcinátov - na stenu aorty, ktorý zahŕňa mŕtve tkanivá v dôsledku zranení alebo lézií infekčných tkanív, sa nazýva kalcifikácia aorty.