Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

Proces obnovy po mŕtvici môže byť dosť dlhý. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou účinného rehabilitačného programu pre pacientov, ktorí trpia akútnymi poruchami mozgového obehu.

Lekári a vedci tvrdia, že najaktívnejšie zotavenie sa objaví v prvých šiestich mesiacoch po mŕtvici. Bohužiaľ, nie je možné, aby každý jednotlivec predpovedal, koľko obnoví jeho poškodené funkcie mozgu. V niektorých prípadoch sú nervové bunky dočasne poškodené, po chvíli môžu obnoviť funkčnosť. U ostatných pacientov sa mozog podarí reorganizovať svoju prácu a zmeniť svoje stratené funkcie na neporušené oblasti.

Podľa štatistík s riadne vykonanou rehabilitáciou po mŕtvici sa pozorujú nasledovné výsledky obnovenia poškodených funkcií:

 1. 10% ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, sa úplne zotavilo.
 2. Pri 25% - zotavenie s malými porušeniami.
 3. 40% má stredne ťažké a závažné dysfunkcie, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť.
 4. Pri 10% - je potrebná stála starostlivosť.
 5. 15% pacientov zomrie krátko po mŕtvici.

Pri odmietaní vykonávania rehabilitačných aktivít, vrátane špeciálnych cvičení po mŕtvici, sa tieto ukazovatele značne zhoršujú.

Rehabilitácia by sa mala začať počas pobytu v nemocnici bezprostredne po tom, čo pacient môže vykonávať svoju činnosť. Po prepustení z nemocnice sa cvičenia zamerané na obnovu stratených funkcií vykonávajú v podmienkach špeciálnych rehabilitačných centier alebo doma.

Program tried sa zvyčajne skladá z rehabilitačných terapeutov, fyzioterapeutov, fyzioterapeutov alebo neurológov.

Aeróbne cvičenie

Aerobic cvičenie núti telo použiť kyslík na energiu. Sú veľmi užitočné pre udržanie zdravia u všetkých ľudí, vrátane pacientov, ktorí mali mŕtvicu.

Aeróbne cvičenia majú priaznivý účinok na srdce a pľúca, pomáhajú kontrolovať obsah tuku v tele, znižujú krvný tlak, zvyšujú výdrž a zlepšujú náladu.

Napriek tomu, že pacienti po mŕtvici majú často ťažkosti s pohybom končatín, je veľmi dôležité, aby boli aj naďalej fyzicky aktívni, najmä doma. Príklady aeróbnych cvičení sú:

 • chôdzu;
 • plávanie;
 • jazda na bicykli;
 • tanec;
 • záhradná starostlivosť alebo záhrada.

Každý pacient po mŕtvici by sa mal čo najlepšie pokúsiť udržať aeróbnu fyzickú aktivitu.

Gymnastika pre lepšiu koordináciu a rovnováhu

Tieto cvičenia fyzikálnej terapie pomáhajú znížiť riziko pádu, obnoviť rovnováhu a koordináciu pohybov.

Cvičenie pre koordináciu a rovnováhu:

Gymnastika pre telo

Fyzikálna liečba po cievnej mozgovej príhode zahŕňa gymnastiku pre telo, ktorá je nevyhnutná na zníženie rizika pádu, udržiavanie rovnováhy a udržanie stabilnej polohy tela.

Gymnastika pre nohy

Cvičenie na strečing

Tieto cvičenia pomáhajú predchádzať zraneniam, rozširujú rozsah pohybu, zlepšujú krvný obeh vo svaloch. Ak sedíte príliš dlho, máte viacero zdravotných problémov.

Gymnastika na rozťahovanie svalov nôh:

 1. Stojte na stenu a položte naň rovnané ruky na úrovni hrudníka. Potom ohnite lakte, opierajte celé telo dopredu a nechajte nohy zatlačené na podlahu. V tejto dobe musíte cítiť, ako sa svaly na zadnej časti dolnej časti nohy natiahnu. Potom zarovnajte ramená do lakťových kĺbov, začínajúc od povrchu steny a zoberte vertikálnu polohu.
 2. Ležať na chrbte. Potom použite svoju ruku na posun ľavej nohy vpravo na druhú stranu tela. Držte ho v tejto polohe na chvíľu a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte tento pohyb s druhou nohou. Táto gymnastika uľahčuje stuhnutosť svalov dolnej časti chrbta.

Cvičenie na zlepšenie mobility

Cieľom týchto cvičení fyzioterapie je zlepšiť mobilitu postihnutej nohy v bedrových a kolenných kĺboch. príklady:

 • Ležať na chrbte, ohýbať kolená tak, že podošva je na podlahe. Držte nohy dohromady, nakláňajte ich jedným smerom, potom druhým. Tieto pohyby pomáhajú znížiť tuhosť kĺbov.
 • Ležiace na chrbte vytiahnite ľavé koleno k hrudi a jemne ho zatlačte rukami. Opakujte tento pohyb pravou končatinou. Táto gymnastika zlepšuje mobilitu v bedrových a kolenných kĺboch.

Cvičenie na obnovenie svalovej sily

Nasledujúce cvičenia sú užitočné pre obnovenie sily svalov postihnutej nohy:

 1. Chôdza je najjednoduchšia forma fyzickej aktivity, ktorá sa musí vykonať po mŕtvici. Ak nemôžete chodiť sami, skúste použiť walker alebo trstinu.
 2. Stláčanie nohy je alternatívou chôdze. Na toto cvičenie potrebujete špeciálny simulátor, v ktorom vďaka sile svalov dolných končatín zdvihnite určitú váhu.

Cvičenie nôh

Cvičenie na cvičenie pomáha pohodlne zotaviť sa po mŕtvici.

Obnova po mozgovej príhode pomocou telesnej výchovy

Ľudia po mŕtvici majú možnosť úplného alebo čiastočného zotavenia. Odborníci trvajú na vykonávaní rehabilitačných aktivít počas troch rokov.

Ischemická mozgová príhoda spravidla dáva väčšiu nádej, pretože je charakterizovaná menej nebezpečným poškodením buniek mozgovej kôry pomocou "náhradných" nádob na potravu. V hemoragickej forme je fyzická rehabilitácia obmedzená na prevenciu recidivujúcich porúch obehu, podmienok resorpcie hematómu a použitia chirurgického zákroku.

Aké úlohy riešia terapiu cvičením po cievnej mozgovej príhode?

Cvičebná terapia v mozgovej príhode zohráva dôležitú úlohu pri prevencii komplikácií, pri vývoji zariadenia na osobnú starostlivosť človeka a pri zvládaní stratených funkcií.

Dlhé obdobie nútenej nehybnosti v posteli je nebezpečné pre vznik vážnych následkov. Komplexná cvičebná terapia pomáha varovať:

 • tvorba tlakových vredov na zadku, chrbta;
 • kongestívna pneumónia;
 • výskyt srdcového zlyhania;
 • progresívna atrofia neaktívnych svalov;
 • tvorba krvných zrazenín s následnou embolizáciou v životne dôležitých orgánoch;
 • spazmus svalových skupín so zvýšeným tónom s parézou a paralýzou spastického typu, tvorba kontraktúr (zmena tvaru končatiny).

Cvičenie po cievnej mozgovej príhode má pozitívny vplyv na mikrocirkuláciu a metabolizmus v orgánoch a tkanivách, ktoré sú v dôsledku ochorenia znížené. Umožňuje vám pokračovať v aktívnom pohybe, z dlhodobého hľadiska pomáha získať schopnosť kresliť, písať, používať riad a domáce spotrebiče. Vedie k normalizácii práce vnútorných orgánov (močenie, defekácia), pomáha obnoviť reč.

Kedy môžem začať cvičiť?

Začiatok používania fyzickej aktivity, ich objem. Cieľová orientácia je určená ošetrujúcim lekárom. Závisí to od:

 • rozsah poškodenia mozgového tkaniva;
 • dostatočná schopnosť tela obnoviť;
 • včasnosť a úplnosť liečby.

Akútne obdobie je prvých 6 mesiacov. V istom čase dochádza k zmenám v ischemickom zameraní: niektoré bunky neodvratne umierajú a druhá si zachováva schopnosť plniť svoje funkcie, ale potrebuje pomoc. Presne po tomto cvičení po mŕtvici. Na bunkovej úrovni existuje špeciálna pamäť, ktorá by mala "pamätať" množstvo pohybu, obnoviť cesty prenosu nervových impulzov.

Ak pacient nie je v kóme a vedomie sa zachová, potom tretí deň sa odporúča začať dychové cvičenia. Jeho cieľom je zabrániť preťaženiu pľúc. Od piateho dňa sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia zahŕňajú obvyklé pohyby, berúc do úvahy stav pacienta, schopnosť sedieť alebo stáť nezávisle, stupeň straty motorických funkcií.

V neskorom období (šesť mesiacov alebo dlhšie) pacient potrebuje použitie rehabilitačného kurzu v špecializovaných centrách a sanatóriách. Odporúča sa opakovať liečbu 2 krát za rok. Tu okrem fyzického rehabilitačného komplexu existujú možnosti pre pokročilú fyzioterapeutickú liečbu pod dohľadom zdravotníckeho personálu:

 • kyslíkové kúpele;
 • masáže;
 • akupunktúra;
 • hardvérová elektrostimulácia paralyzovaných svalových skupín;
 • pulzná magnetická terapia;
 • electrosleep.

Ako vykonávať dychové cvičenia?

Pri ležaní pacient potrebuje niekoľko hlbokých nádychov, opakuje sa čo najčastejšie počas dňa. Keď vám lekár umožňuje sedieť, je dôležité, aby ste neohýbali chrbát, ale udržiavali ho rovno, aby sa vzduch rozšíril do pľúc.

Dýchacie cvičenia sa redukujú na pomalý, hlboký dych, dýchanie niekoľko sekúnd a potom postupné vydychovanie. Po každom takomto dychu potrebuje pacient odpočinok. Musíte sa uistiť, že závraty sa nezvyšujú, nedotýkajte sa, keď držíte dych.

Existujú možnosti kontroly dlhého uplynutia platnosti:

 • gumová inflácia balónom;
 • pomocou koktailovej trubice namočenej v šálke vody.

Pacient cíti výsledok svojej práce na objeme lopty a tečúcej kvapaliny. V budúcnosti môžete začať zvládnuť priebeh cvičení podľa Strelnikovej metódy.

To je dôležité v každej etape rehabilitácie.

Správna fyzická rehabilitácia nie je možná bez cielenej podpory duševnej činnosti. Svalová pamäť umožňuje aj oslabeným kortikálnym štruktúram poskytnúť príkazy. Pacientovi sa odporúča sprevádzať všetky cvičenia s mentálnymi "rozkazmi" na nohy a ruky, aby sa mohli pohybovať.

Takýto moderný prístup k zotaveniu umožňuje pacientovi stať sa plnohodnotným účastníkom procesu hojenia.

Aké cvičenie môžete ležať?

Ak nie je pacientovi dovolené sedieť a vstať, alebo to nedokáže, cvičenia sa vykonávajú najprv v pasívnom režime, potom v aktívnom.

Cvičenie je obmedzené na pohyby v oblasti kĺbov rúk a nôh. Komplex postupne zahŕňa pasívnu flexiu, rozšírenie, otáčanie, únos a redukciu so zvyšujúcou sa amplitúdou. Nepokúšajte sa okamžite vykonať maximálnu možnosť. Začnite s malými výkyvmi až do 15 pohybov v každom kĺbe, 3-4 krát denne.

Odporúča sa nezabudnúť na postupnosť spoločného vývoja: od stredu k okraju. Inými slovami, cvičenie na ruku začína od ramena, potom sa presúva do lakte, zápästia a ruky. Podobne na nohách: od femorálneho až po malé kĺby nohy.

Pasívne cvičenie v ruke s monoparézou môže byť vykonané pacientom s pomocou zdravých rúk. Ako zariadenie na samoštúdium sa používa slučka tkaniny, široká guma, do ktorej pacient prechádza pevnou končatinou a vykonáva pohyby, priľne k nej.

Pacient vykonáva nezávislé cvičenia. Na tento účel boli vyvinuté špeciálne komplexy. Začínajú ležať a pokračovať v sede.

Komplex aktívnych pohybov pre ruky

Môžete robiť nezávislé pohyby rukami až 20 krát naraz:

 • stlačte a otvorte prsty do pästi;
 • kruhy v obidvoch smeroch na zápästí kĺbu (odporúča sa držať päsť zatiahnutú);
 • flexia a rozšírenie lakťov;
 • z pozície pozdĺž tela, pomalé zdvíhanie a spúšťanie, pričom sú zaťažené ramenné kĺby;
 • hojdačky po stranách.

Komplex aktívnych cvikov na nohy

Cvičenie na nohy môže tiež začať obdobím prísneho odpočinku a pokračovať v sedení. Počet opakovaní by nemal pacientovi nudiť a postupne rásť na 20.

 • Prsty nohy aktívne vykonávajú ohyb a rozšírenie.
 • Vytiahnite ponožky "na seba" a potom sa presuňte do opačnej extrémnej polohy (odporúča sa psychicky reprezentovať tlak na pedále).
 • Pomalá flexia kolena, predĺženie.
 • Vedie k boku kvôli práci bedrového kĺbu.

Ako vyvinúť svaly tela?

Ležiace na chrbte môžete vykonať nasledujúce cvičenia 5-10 krát:

 • valce bokom z jednej strany na druhú;
 • s dôrazom na lopatky, zadnú časť hlavy, nohy pomocou lakťov na zvýšenie panvy;
 • pokúste sa mierne zdvihnúť hornú časť trupu a napínať svaly brušných svalov.

Aké ďalšie pohyby je potrebné vyvinúť?

Fyzická kultúra po mŕtvici, okrem končatín, vyžaduje vývoj svalov tváre, najmä očí. Aby sa zabránilo zníženiu očného viečka, odporúčajú sa nasledujúce cvičenia 5-7 krát:

 • pohyb očí hore a dole a na stranu;
 • opis kruhu v jednom smere, potom druhý;
 • blikanie a stlačenie na niekoľko sekúnd.

Na posilnenie svalov krku potrebujete:

 • pomalá hlavica sa otočí na stranu;
 • položte si hlavu na vankúš, potom sa oddýchnite.

Po úderu človek stráca schopnosť robiť malé pohyby prstami. A je veľmi nevyhnutné pri reštaurovaní samoobslužných služieb. Na zvýšenie pohyblivosti kefy sa odporúča:

 • dajte malé predmety (orechy, gombíky, cievky nití, ceruzky) do veľkej misy;
 • Pacient ich musí preniesť z jednej misy do druhej s postihnutou rukou.

Sanatóriá používajú hry v mozaike, lotto, zbierajú pyramídy.

Stála cvičenie

Pacient, ktorý je schopný stáť a pohybovať sa pomaly, počet cvičení by mal byť zvýšený, diverzifikovaný. Avšak neponáhľajte. Musíte začať jednoduchým komplexom a potom prejsť na komplexnejšiu s vyšším zaťažením.

Jednoduché cvičenia sú považované za:

 • stláčanie s popisom kruhových pohybov s rukami a povinné ovládanie dýchania (pri pohybe nahor - hlboký dych, nadmerné vydychovanie);
 • striedavo sa valia z ponožiek na podpätky s napätím lýtkových svalov;
 • bočné obracania (každý 5-6 krát);
 • Squatting bez podpätkov 4-5 krát;
 • nakloní sa k boku so zdvihnutím opačného ramena nad hlavou 4 krát;
 • kopte nohy dopredu a na stranu, 4 každý;
 • striedavo posúva dopredu s miernym posunom gravitácie na prednú časť chodidla.

V komplexe so zvýšenou záťažou sa pridávajú:

 • stláčanie rukami;
 • kopte nohy a držte ruku cez pevnú zadnú časť postele alebo kresla;
 • ohýba sa dopredu a bokom 10-krát, stoja na napnutých nohách v polohe mierne širšej než ramená;
 • "Box" ruky pri otáčaní tela;
 • kruhové otáčanie v ramenných kĺboch ​​tam a späť;
 • voľné skoky.

Cvičenie by malo byť ukončené chôdzou na mieste, hlbokým dýchaním po dobu 5 minút.

kontraindikácie

Obmedzenia rehabilitácie závisia od stavu pacienta. Fyzická aktivita sa nezobrazuje v nasledujúcich prípadoch:

 • pacient nevystúpil z kómy;
 • psychické zmeny správania, agresivita;
 • recidivujúca mŕtvica u staršej osoby;
 • existujú príznaky epileptiformných záchvatov, kŕče v končatinách;
 • mŕtvica je sprevádzaná ťažkým diabetes mellitus, tuberkulózou, rakovinou.

Dôležitým bodom fyzickej terapie je príjemný pocit pacienta. Výskyt bolesti hlavy, slabosť vyžaduje kontrolu krvného tlaku, odpočinok, pomalšiu mieru nárastu záťaže.

Po prechode je potrebné použiť prechádzky vo vzduchu s postupným predlžovaním trasy. Sebadôvera a podpora blízkych umožňuje pacientovi maximálne profitovať z liečby cievnej mozgovej príhody a snažiť sa o úplné zotavenie.

Cvičenie po mŕtvici. rehabilitácia

Ivan Drozdov 04/03/2018 0 Komentáre

Mŕtvica je jednou z viacerých ochorení, ktoré vo viac ako 90% prípadov vedú k postihnutiu osoby. Obnova mozgovej aktivity po útoku si vyžaduje dlhé a trvalé úsilie obete a jeho rodiny. Hlavnou úlohou v rehabilitácii po mozgovej príhode je podpora drogovej závislosti, ako aj liečba v špecializovaných centrách a sanatóriách, ktorých náklady sú pomerne vysoké. Z finančného hľadiska služby kvalifikovaných rehabilitačných terapeutov zďaleka nie sú prístupné všetkým, a preto po odstránení hrozby pre život obete, mnohí začnú obnovovať doma.

Rehabilitácia doma: hlavné úlohy

Rehabilitácia doma po mŕtvici hraje veľkú úlohu pri obnove stratených telesných funkcií. Jej organizácia by mala byť zodpovedne riešená a poskytnutá obeti:

 • neustály dohľad zo strany špecialistov;
 • dostupnosť nástrojov a nástrojov potrebných na odstránenie nepohodlia spôsobeného obmedzeniami akýchkoľvek funkcií;
 • pomoc pri vykonávaní cvičení gymnastiky.

Osobitná pozornosť sa venuje realizácii cvičení fyzikálnej terapie, ktorej činnosť v závislosti od formy porušenia je zameraná na:

 • posilnenie svalov postihnutých častí tela;
 • zlepšenie koordinácie a rovnováhy tela;
 • odstránenie svalového kŕče;
 • obnovenie citlivosti paralyzovaných častí tela;
 • obnovenie funkcií reči a myslenia;
 • prispôsobenie obete mŕtvice súčasnému stavu.

Počas rehabilitácie domu vykonávajú aktivity samotná obeť a s pomocou blízkych ľudí, ktorých psychická a fyzická účasť je nevyhnutná pri obnovení strateného zdravia.

Cvičenie po úderu za ruky

Obnovenie motorických funkcií ruky zahŕňa výkon pasívnych a aktívnych cvičení.

Účinok pasívnych cvičení je zabrániť stuhnutosti ramena a svalového kŕče. Triedy začínajú bezprostredne po odstránení hrozby pre život, ktorú vykonal samotný obeť so zdravou rukou, zdravotnou sestrou alebo príbuzným.

 1. Pohybové lakeť. Ruka zdvihnutá vzpriamene je ohnutá v lakte tak, aby sa kefka dotkla čela. Potom sa lakeť pomaly odblokuje a vráti sa do pôvodnej polohy.
 2. Pracujte s ramenným pásom. Pacient je umiestnený na chrbte tak, že lopatky sú stlačené na tvrdý povrch. Potom zdvihnite obe ruky do zvislej polohy, až kým sa lopatky nezvýšia nad povrch. V tejto pozícii by ste mali držať niekoľko sekúnd, potom položte ruky do počiatočnej polohy.
 3. Práca s ramenom. Pacient je umiestnený na chrbte, ruky by mali byť pripojené k hrudníku. Pomocou zdravých rúk musí byť postihnutá končatina zvýšená kolmo na telo, udržiavaná v tejto polohe a pomaly spúšťaná.

Aktívne cvičenia sa vykonávajú na zlepšenie kontroly svalov. Na to môžu používať improvizované prostriedky, špeciálne prístroje a činky, ak má pacient možnosť držať ich v ruke. V domácnosti môže pacient samostatne vykonávať tieto cvičenia:

 1. Ohyb ramena Keď sedíte na stoličke a držíte činky v rukách, je potrebné ich ohýbať v lakte na úrovni hrudníka, zatiaľ čo chrbát by mal byť rovný a ramená by sa nemali pohybovať.
 2. Ručné držanie. Keď je pacient v rovnakej polohe, pacient stiahne ruky s činkami na boky a zdvihne ich na úroveň ramien, drží ich 1-2 sekundy a pomaly ich znižuje.
 3. Cvičenie na lavičke. Kaučuková elastická guľa je umiestnená v postihnutom ramene a stlačená čo najviac 10-15 krát.
 4. Cvičenie s pomocou každodenných objektov. Pacientka stlačí spínač, otvára a zatvára kľučku dverí, usporiada misky, vytlačí zubnú pastu z tuby.

Komplex cvičení na obnovenie funkcií rúk môže byť výrazne rozšírený ošetrujúcim lekárom.

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

Gymnastika po cvičení na nohy

Pasívna gymnastika s cieľom obnoviť mobilitu nôh zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Ohýbanie nohy na kolenách pri ležaní. Kolená sú striedavo utiahnuté rukami na hrudi, držané na chvíľu a spustené.
 2. Pohybujte nohami pri ležaní. Pravá noha sa pohybuje zdravou rukou cez ľavú nohu na opačnú stranu tela, drží sa v tejto polohe 30 sekúnd a opatrne sa vráti na svoje miesto.
 3. Cvičenie ležiace na jeho boku. Ležať na kolená by sa malo ohýbať. Horná noha stúpa v kolene, oneskoruje o 2-3 sekundy a znižuje.

Aktivne cviky po cvičení na nohách prispievajú k obnoveniu svalovej sily. Bežné sú:

 1. Cvičenie pre členku. V sediacej polohe je noha zdvihnutá, po ktorej členka vykoná 20 kruhových otáčok v oboch smeroch.
 2. Práca s vnútornými svalmi stehna. Keď sedíte na stoličke, musíte medzi stehnami položiť päste oboch rúk, potom ich skrátiť, vytlačiť ich na 8-10 sekúnd a rozpustiť.
 3. Stlačením stlačte simulátor. Cvičenie, alternatíva k chôdzi. Keď sa nachádza na simulátore, nohy pacienta vytiahnu určitú hmotnosť, zaťaženie určuje špecialista, pod ktorým je pod dohľadom.
 4. Choďte dole. Alternatívne sa nohy posúvajú pod uhlom 90 ° a zostupujú. Cvičenie môže byť doplnené tlieskovaním za ruky pod zdvihnutou nohou.

Nezastupiteľným spôsobom obnovenia motorickej aktivity nohy je chôdza - nezávislý, s pomocou chodítka alebo trstiny.

Cvičenie na zlepšenie koordinácie

Koordinačná porucha je častým dôsledkom mŕtvice. Človek sa pri chôdzi zhoršuje, cíti sa neistý pri ostrých pohyboch a často klesá. Ak chcete obnoviť nerovnováhu, doma by ste mali denne vykonávať tieto cvičenia:

 1. Stojte na ponožkách. Spoliehajúc sa na stabilný stĺp a udržiavať si chrbát rovno, mali by ste na svojich ponožkách maximalizovať, stáť niekoľko sekúnd a potom pomaly padnúť na vaše podpätky.
 2. Stojte na jednej nohe. Cvičenie by malo byť spustené z stánku po dobu 30 sekúnd, noha pod pažou a opierajúc sa o ruku na stoličku. V budúcnosti sa cvičenie vykonáva bez podpory a čas sa zvyšuje na 2 minúty.
 3. Únos nôh na boku. Držte si chrbát rovno a opierajte ruku o stôl alebo skrinku, jednu nohu odložte pod uhlom 45 ° a držte ju v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Potom pomaly spustite nohu. Musíte vykonať cvičenie až 10 krát pre každú nohu. Následne sa stáva komplikovaným vykonávaním so zatvorenými očami a kývaním na jednej nohe vo forme kyvadla.
 4. Chôdza po trati. Na rovnom povrchu je priamka, na ktorej je päta ľavej nohy pripevnená k prstovej pravici. Potom je pravá noha zoradená rovnakým spôsobom pred ľavou a tak ďalej.
 5. Foot stroke. Opierajúc sa o stĺpik s pravou rukou, ľavá noha sa stiahne čo najďalej, upevnená v tejto polohe 8-10 sekúnd a potom sa pomaly vráti na svoje miesto. Cvičenie sa opakuje až 10-krát, striedavo sa mení noha.

Pravidelná gymnastika vám umožňuje získať sebavedomie a znížiť riziko zranenia pri páde. Sada cvičení môže byť doplnená alebo znížená ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy kontraindikácie a vlastnosti tela.

Cvičenie po mŕtvici očí

Pri vizuálnych poruchách spôsobených paréziou okulomotorických nervov sa obeť mŕtvice ukáže na nasledujúce očné cvičenia:

 1. Blink. Po dobu 30 sekúnd musíte často blikať, potom otvorte oči a pozrite sa na jeden bod v rovnakom čase bez blikania.
 2. Hnutie žiakov. Striedavo žiaci vykonávajú pravé ľavé, hore-dole pohyby, diagonálne od ľavého horného rohu do pravého dolného rohu az pravého horného rohu doľava.
 3. Osem. Žiaci vizuálne "kreslia" osem, najprv vertikálne, potom horizontálne a diagonálne.
 4. Kruhy. Kruhové pohyby žiakov robia najprv v smere hodinových ručičiek, potom proti.
 5. Stlačenie storočia. Spočiatku sú oči pevne stlačené po dobu 10-15 sekúnd, po ktorej sa otvárajú a uvoľňujú v rovnakom čase.

Cvičenie pre oči by sa malo vykonávať hladko, bez náhlych a prchavých pohybov.

Gymnastika na obnovenie artikulácie

Aby sa obnovila správna artikulácia a výslovnosť, je potrebná nielen pomoc hovoriaceho terapeuta, ale aj pravidelná samostudia doma. Pre každý typ poruchy reči je vybraná individuálna sada cvičení odborníkom, zatiaľ čo existuje zoznam všeobecných manipulácií, ktorých denná realizácia pomáha výrazne zlepšiť výslovnosť slov:

 1. Prilepte jazyk k brade a potom k špičke nosa.
 2. Zrýchlenie jazyka do slamy.
 3. Hlasné pukanie vzdušného bozku;
 4. Výčnelok spodnej čeľuste dopredu, zachytenie dolného okraja hornej čeľuste, oneskorenie v tejto polohe počas 7-10 sekúnd a návrat do východiskovej polohy. Podobná manipulácia sa uskutočňuje aj pri zadržaní spodného retu.
 5. Vytiahnutím pier s slabou, oneskorením 5-7 sekúnd, po ktorom nasleduje relaxácia. S krátkou prestávkou sa cvičenie vykonáva až desaťkrát.
 6. Široký úsmev s úsmevom všetkých zubov. Po návrate do pôvodnej pozície zopakujte cvičenie iba so zatvorenými perami.
 7. Vytiahnite jazyk do mäkkého podnebia a potiahnite.
 8. Lepenie jazyka z úst, ako je to možné, a syčanie ako had.
 9. Olizovanie pier - zo strany na stranu, v kruhovom pohybe.
 10. Jazyk vyčnieva čo najďalej, zatiaľ čo krk musí byť predĺžený. Po oneskorení v tomto stave na 3-5 sekúnd na návrat do východiskovej pozície opakujte cvičenie 7-10 krát.

Popísané cvičenia sú len časťou programu obnovy reči. Sú spolu so spoznávaním fráz, básní a jazykov vykonávané 2-3 krát denne.

Duševná gymnastika po mŕtvici

Ak chcete obnoviť prácu receptorov zodpovedných za pamäť a myslenie, vyžadujú sa dlhé tréningy. Po absolvovaní farmakoterapie v nemocnici je potrebné vykonávať každodenné duševné cvičenia po mŕtvici doma. Bežné sú:

 1. Pozorovací tréning. Pacient je požiadaný, aby zvážil objekt alebo cudzinca, a potom ho popísať podrobne.
 2. Vyhľadajte písmená alebo slová. Ak chcete obnoviť vizuálne združenia, používa sa kniha, v ktorej je pacient vyzvaný, aby označil písmená alebo slová. Aby ich našiel, musí si prečítať a zabudnúť na zabudnutú abecedu.
 3. Test pamäti. Pred objektívom sa nachádzajú predmety (napríklad riad, papiernictvo, knihy alebo hračky) a vyzývajú sa, aby ich pozorne pozreli a zavolali na 30 sekúnd. Školenie začína 3 položkami a postupne sa zvyšuje ich počet. Ak chcete stimulovať koncentráciu a vizuálnu pamäť, človek musí tiež spomenúť na poradie objektov.
 4. Tréningové dotykové prístroje. S pomocou vôní a chutí spojených s bývalým životom pacienta môžete spomenúť na dôležité udalosti a pocity.
 5. Tréningy myšlienok. Od prvých dní po záchvate mŕtvice musí pacient psychicky podávať príkazy časti tela, ktoré sú obmedzené pohybom, napríklad zovretím pästiek, pohybom prstov. Aj v myšlienkach je potrebné prechádzať cvičeniami terapeutickej gymnastiky, začínajúc na podvedomej úrovni práca nervových zakončení zodpovedných za fyzickú aktivitu.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Efektívne cvičenia pre zachovanie duševných funkcií sú riešenie hádaniek a krížov, fascinácia logických hier, čítanie a riešenie jednoduchých matematických problémov.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.

Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.

Index rôznych fyzických porúch počas mŕtvice závisí od toho, kde sa vytvorilo zameranie už mŕtvych mozgových nervových buniek na ich veľkosť a polohu.

Každá oblasť mozgu je zodpovedná za rôzne funkcie tela, takže dochádza k ochrnutiu končatín v závislosti od toho, kde došlo k bunkovej smrti.

Dôsledky mozgovej príhody postihujú chorých aj všetkých členov rodiny. Po všetkom, čo sa stalo, po všetkých skúsenostiach a obavách o jeho život ako pacienta, príde čas na dočasný pokoj.

Rodná osoba je nažive - to je hlavná vec. A čo? Bude mať nepriaznivé účinky mozgovej príhody navždy?

Aby sa človek mohol zotaviť z cievnej mozgovej príhody, používajú sa lieky a rehabilitačné cvičenia.

Presunúť viac - žiť dlhšie

"Budete sa venovať fyzickej kultúre - zabudnete na choroby" - a ďalšiu masu ľudovej múdrosti, ktorá mimochodom odráža priaznivý účinok terapeutickej gymnastiky.

Koniec koncov, hlavnou úlohou po mŕtvici je obnovenie citlivosti a schopnosť pohybu končatín.

K tomu je potrebné vrátiť aktivitu tých mozgových buniek, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lézie. A mali by ste tiež "nútiť" predtým neaktívne bunky na vykonávanie funkcií mŕtvych.

Všetky tieto akcie sa vykonávajú iba prostredníctvom rôznych fyzických cvičení a terapeutických cvičení.

Presne cvičebná terapia je základom rehabilitácie po mŕtvici.

Obnova stratených funkcií tela - na to sú zamerané všetky prostriedky a sily. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, prvé cvičenie sa môže začať už 5 dní po mŕtvici.

Gymnastické cvičenia a cvičebná terapia patria medzi najdostupnejšie a najúčinnejšie spôsoby, ako sa zotaviť.

Sada cvičení

V rekreačnej gymnastike nie je nič nadprirodzené. Môžeme povedať, že je to normálne nabíjanie. Ale aj tie najjednoduchšie cvičenia budú mať pozitívny účinok, pretože všetko dômyselné je jednoduché.

Priliehavá pozícia

Toto je prvý a najjednoduchší súbor cvikov vykonaných v akútnom období po ochorení, keď sú svaly fixované v ohnutom stave a pacienti nie sú schopní ich odbúrať.

Cieľom je znížiť tón a zvýšiť amplitúdu pohybu končatín po zdvihu:

 1. Cvičenie na ruky. Nie je to tak cvičenie, ako nútené narovnávanie končatín na zníženie kŕčov. Ohnite ohnutú končatinu z prstov na ruku a predlaktie a naneste obväz na tvrdý povrch (doska). Ruku nechajte v tejto polohe najmenej 30 minút.
 2. Očné svaly. Posúvajte oči hore a dole, vľavo a vpravo. Zatvorte oči a urobte kruhové pohyby v jednom a druhom smere. Ako odpočinok, blikajte oči po dobu 5-7 sekúnd. Urobte kruhové pohyby s otvorenými očami aj na každej strane. Uvoľnite svaly blikajúcimi oči.
 3. Svaly na krku. Opatrne otočte hlavu doľava a doprava, zatiaľ čo upevňujete oči pred sebou.
 4. Prsty. V ľubovoľnej komfortnej polohe 10-krát odbočte a odblokujte prsty. Cvičenie môžete vykonávať striedavo na každom ramene a súčasne s oboma rukami. Nad posteľou visí uterák vo forme slučky. Umiestnite pevnú ruku (alebo nohu) do slučky a jednoducho ju pohnite rôznou amplitúdou. Vytvorte slučku s priemerom približne 40 cm od nie príliš hrubého kaučuku s priemernou šírkou, zakryte ruku alebo nohu a akýkoľvek iný predmet (druhá ruka / noha, čelo, stolička atď.) A roztiahnite ďasno s boľavou končatinou.
 5. Kĺbové kĺby Celé telo je napnuté, paže ležia pozdĺž tela. Ohnite pravú ruku v lakte, položte ju na posteľ a ohnite ľavú ruku. Vykonajte cvičenie s každou rukou 10 krát. Zaveste stacionárnu ruku / nohu na robustnú handričku (plienku, uterák) a potom vykonajte všetky druhy cvičení: ohýbanie, unbend, pohyb do strany, otáčanie. Toto cvičenie sa vykonáva od 10 do 30 minút, pričom trvá 3 prestávky. Doba odpočinku - 2-4 minúty.
 6. Zložte kolená. Ležať na chrbte striedavo ohýbať kolená. Pokúste sa tak urobiť, aby ste úplne odtrhli nohy z postele, akoby ich posúvali. Vykonajte 10-krát každú nohu.
 7. "Vytiahnite ups". Ležať na chrbte, uchopte zadnú časť posteľu rukami. Urobiť "utiahnutie" narovnávanie ramien a narovnávanie nohy s natiahnutými prstami. Cvičenie pomaly šesťkrát.

Cvičenie v cvičení: súbor cvičení na obrázkoch

Ak pacient môže sedieť sám

Nasledujúce cvičenia sú navrhnuté tak, aby obnovili pohyb paží a nôh, posilnili chrbát a pripravili sa na chôdzu po mŕtvici. Všetky úlohy sa vykonávajú na 4 alebo 2 účtoch:

 1. Deflekčné číslo 1. I.p. - nakláňať sa späť na vankúš, je vhodné držať lôžko na oboch stranách rukami. Nohy vyťahovať dopredu. 1.2 - pomaly krčte, odmietajte hlavu a zhlboka sa nadýchnite. 3, 4 - pomaly sa vráťte k IP Vykonajte cvičenie 6 krát.
 2. Deformácia číslo 2. I.p. - sadnite si, nohy narovnáte, ruky spúšťané. Pomaly odoberte ruky, odhodte si hlavu a narovnajte chrbát a snažte sa znížiť lopatky. Upevnite polohu na 1-2 sekundy. Návrat k IP a opakujte ešte 4 krát.
 3. Otočte si nohy. ip - nohy natiahnuté, ruky držať na okraji lôžka. Cvičenie, ktoré treba robiť pomaly. 1 - mierne nadvihnite pravú nohu, 2 - pomaly ju spustite. 3 - zdvihnite ľavú nohu, 4 - vráťte sa do SP Opakujte mahi 4 krát pre každú nohu bez dýchania.
 4. ip - oprieť sa o vankúš, ruky vztýčené, nohy natiahnuté. 1.2 - ohýbať nohu na kolená a zapnúť ju rukami, pokúšať sa dotýkať kolena na hrudi. V tejto polohe zamknite, nakláňajte hlavu dopredu a vydychujte. 3.4 - zdvihnite hlavu, vyberte ruky a pomaly sa vráťte späť do SP Urobte to isté pre druhú nohu. Vykonajte cvičenia 4 krát.
 5. Motility ruky. V hlbokej miske položte položky rôznych tvarov a materiálov. Veľkosť by mala byť od malých po veľké, ale aby ste ju mohli držať v ruke. Ako "materiál" môžu byť: gombíky, kužele, vlašské orechy, fazuľa, ceruzky, cievky, plastové uzávery fliaš atď. Premiestniť všetky tieto položky z jednej misy do druhej s boľavou rukou a prenášať ich jeden po druhom.

Čo je cerebelárna ataxia a aké prejavy v správaní a činnostiach osoby, ktorú prináša. Podrobnejšie v materiáli.

Mnohí počuli o výhodách borovicových šištiek v mozgovej príhode. Ako variť borovicové kužele infúzie po mŕtvici - odporúčania a tipy?

Stála pozícia

Sada cvičení v stojacej polohe sa vykonáva, keď pacient cíti už istý a predchádzajúce cvičenie sediace a ľahké sú pre neho ľahké.

Dokonca aj táto gymnastika má svoje obmedzenia a je rozdelená na 2 komplexy: jednoduché a zvýšené zaťaženie.

Jednoduché fyzické cvičenia sa používajú, ak sa osoba po mŕtvici úplne neodstúpila:

 1. Popíjanie. ip - ruky dolu, nohy šírka ramena od seba. 1 - ruky zdvihnúť dlaňou, aby sa udierali. 2 - natiahnite v tejto polohe a vezmite si dych. 3 - položte ruky nadol snažiac sa opísať kruh, vydychovať. 4 - vráťte sa na ip Opakujte pomaly 6 krát.
 2. Otočí. ip - nohy odložili šírku ramien, ruky na opasku. 1 - otočte telo doprava, 2 - rozložte ruky na stranu a dajte si dych. 3.4 - návrat do SP a vydychovať. Podobne urobte cvičenie s otočením doľava. Vykonávajte cvičenia päťkrát v každom smere.
 3. Squats číslo 1. Ip. - ruky nadol, nohy oddelené. 1.2 - robiť drepy, snažiť sa odtrhnúť pätky od podlahy, skloniť telo mierne dopredu, otočiť ruky dozadu. Dej sa. 3.4 - pomaly sa vráťte do SP a vydychovať. Postupujte pomaly 6 krát.
 4. Squats číslo 2. Ip. - ruky sú spustené, nohy by mali byť nastavené na šírku ramena. Squat urobiť na 2 účtov. Hlboký dych. 1 - krčiť, ruky v bokoch, vydychovať. 2 - vráťte sa do SP Sedte sedemkrát.
 5. Svahy. ip - nohy oddelené, ruky položené na opasok. 1 - urobte stúpanie doľava a zdvihnite pravú ruku, vdychujte. 2 - vráťte sa na ip a vydychovať. Vytvorte svahy doprava a opakujte ich 4 krát v každom smere.
 6. Otočte si nohy. ip - ruky na páse. 1 - natiahnite jednu nohu dopredu, 2,7 - urobte kruhové zametanie s nohou. 8 - návrat k ip Štyrikrát sa posuňte na každú nohu.
 7. Výpady. ip - upevnite nohy na šírku ramien, položte ruky na pás. 1 - roztiahnite ľavú ruku dopredu. 2 - urobte správny nahý krok dopredu. 3 - zatvorte päste a položte ruky na ramená. 4 - vstať v ip Opakujte pravú a ľavú nohu. Cvičte pomaly 4 krát.
 8. Chôdza na mieste. Asi 20 sekúnd. chodíte na mieste, potom urobte nejaké cvičenia na obnovenie dýchania.

Komplex so zvýšeným zaťažením:

 1. Popíjanie. ip - nohy vo vzdialenosti 20-25 cm od seba, ramená sa znižujú. 1 - pripojte ruky k "zámku" a zdvihnite pred seba. 2 - zdvihnite pripojené ruky hore, oslovte ich. 3.4 - návrat do SP Opakujte piť 5 krát.
 2. "Mlyn". Noha spolu, jedna ruka hore a druhá dolu. Pre každý účet zmeniť pozíciu rúk až 10-krát.
 3. Mahi. ip - nohy 25 cm široké, jedna ruka držiaca stoličku, naspäť rovno. Pravá ruka drží stoličku vľavo v páse. Ľavá noha sa otočí sem a tam päťkrát. Urobte to isté pre pravú nohu a držte kreslo ľavou rukou.
 4. Svahy. ip - položte ruky na opasok, položte nohy na šírku ramien. Dych. 1.2 - vytvorte plytý dopredný ohyb a vydychujte. 3.4 - návrat do SP a zhlboka. Opakujte 10 naklonení.
 5. Jerking ruky Nohy nastavené na úrovni ramien, ramená ohnuté pred hrudníkom. 1.2 - trhanie s paží ohnutými na lakte. 3,4 - k trhaniu v smere rovných ramien. Vykonajte cvičenia 10 krát.
 6. Svahy. ip - nohy spolu, ramená ohnuté za hlavou. 1 - sklopte pravú nohu doprava v rovnakom smere. 2 - vráťte sa na ip Zopakujte svah s výpadom doľava. Vytvorte v každom smere 5 svahov.
 7. Drepy. Robte drepy v akomkoľvek tempe. V čase squatting by mala byť jedna ruka na páse a druhá za hlavou. Vykonajte 10 squatov, ktoré sa striedavo menia.
 8. Rotácia. Nohy sú od seba vzdialené na ramená. Ruky sú na páse. Urobte kruhové pohyby panvy v smere hodinových ručičiek. Potom v opačnom smere. Vykonajte 5-krát v každom smere.
 9. Otočí. Nohy mierne rozvedené, ruky položené na opasok. 1.2 - rozložte ruky do strán a odbočte vpravo, vdychujte. 3.4 - návrat do SP a dýchať. Otáčajte v každom smere 4 krát.
 10. Skákanie. Noha spolu, ruky na opasku. Vykonajte ľubovoľné skoky: môžete skákať bez oddelenia nohy, môžete od seba oddeliť nohy, striedavo môžete dať nohy dopredu. Skoky do 40 sekúnd.
 11. Svahy. Aby sa vyvinuli cielené, jemné pohyby, je potrebné od podlahy vyzdvihnúť rozptýlené predmety (zápasové pole).
 12. Jogging na mieste alebo okolo apartmánu asi 6 minút.
 13. Chôdza na mieste. Kľudné pešie a dýchacie cvičenia 6 minút.

Cvičenie, ktoré sa odporúča pacientom po mŕtvici doma, je jasne zobrazené na videu.

Dobre

Hoci fyzioterapia je pomerne jednoduchá, ale pre pacienta, ktorý sa po mŕtvici začne znovu učiť (učí nové bunky), môže sa táto záťaž zdať ťažká.

Aby bola fyzická kultúra prospešná a viedla k rýchlemu zotaveniu tela, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel:

 1. Dodržujte odporúčania lekára. Len lekár môže predpisovať správny súbor cvičení, v závislosti od toho, ktoré časti mozgu boli ovplyvnené. Len lekár vám povie, aké zaťaženie sa môže použiť počas obdobia zotavenia.
 2. Nepreťažujte. pretože fyzická kultúra má čisto terapeutickú povahu, nemôžeme dovoliť únavu a preťaženie. Začnite najjednoduchšími cvičeniami, postupne zvyšujte prístupy a spájajte nové, zložitejšie. Cieľom tréningu nie je pumpovať svaly, ale robiť nové mozgové bunky správnym smerom.
 3. Zahrejte pokožku. Obzvlášť sa to týka pred spaním, neaktívnych pacientov. Počas tohto obdobia by prvé cvičenia mali pomáhať príbuzní. K tomu musíte mať aspoň nejaký druh masáže. Mala by byť pohladená, masírovať ruky a nohy v smere od nohy k bokom a od prstov k ramenám. To všetko je potrebné na zahriatie pokožky a prietok krvi.
 4. Dodržujte náladu pacienta. pretože Mnoho ľudí po mŕtvici dostane depresiu, cíti sa ako "bremeno" a nechce robiť žiadne cvičenia. Mala by jemne, ale vytrvalo požadovať a nasledovať, že všetko sa deje správne, neustále chváliť znovuzískanie a zaznamenávať jeho úspech.
 5. Pamätajte na konzistenciu. Terapeutická gymnastika by mala byť denne na 40-60 minút denne na sedenie. V prvej fáze by to malo byť 2 krát a potom 3 krát denne.
 6. Buďte trpezliví. Čas je najlepší liek. A v tomto prípade je toto tvrdenie 100% pravdivé. Koniec koncov, iba denný tréning počas niekoľkých týždňov prinesie pozitívny trend.

Tréneri na pomoc

Po zlepšení stavu pacienta môžete začať cvičiť na simulátoroch.

Umožňujú vám obnoviť rôzne skupiny svalov, posilniť oslabené tkanivá, obnoviť funkcie pohybu, zmierniť napätie vo svaloch.

Ovplyvňujú svaly s nastaviteľným zaťažením:

 1. Cvičiace bicykle (Manuped) sa používajú na urýchlenie procesu rehabilitácie po úderoch, potom je zotavenie rýchlejšie. Podstata simulátora - obnovenie činnosti niektorých končatín na úkor druhých s individuálnym prístupom ku každému pacientovi.
 2. Vertikalizátor - pre ľudí s pohybovými poruchami. Umožňuje vám vertikálnu polohu tela tých, ktorí sa nemôžu postaviť na vlastnú päsť. Takéto zariadenie podporuje človeka, vytiahne ho a pripravuje ho na "vzpriamené" miesto.
 3. Simulátor Lokomat je exoskeleton pre rehabilitáciu tých, ktorí stratili schopnosť pohybu. Toto zariadenie učí správne prechádzať.
 4. Simulátory aktívneho pasu sú navrhnuté tak, aby vyvíjali horné a dolné končatiny, koleno a bedrový kĺb.
 5. Mini-simulátory pre končatiny. Napríklad "Leg" je zariadenie na tréning nohy a "Bud" je zariadenie na cviku prstov.

Integrovaný prístup k liečbe

Napriek tomu, že terapia cvičením prináša najpozitívnejšie výsledky, bude účinnejšia pri masáži, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri prevencii komplikácií.

Pre úplné zotavenie pacientov sa uplatnil integrovaný prístup k liečbe.

Preto sa uchýlia k pomoci rečovým terapeutom, obnovujú reč, okulistu - pomáhajú pri obnove videnia a ORL - na regeneráciu sluchu.

Ako sa obnovuje reč po mŕtvici a aké metódy a cvičenia sa používajú na to.

Na obnovenie psychologickej rehabilitácie v nemocniciach sa zúčastňuje psychológ, a doma - blízka osoba. Všetky tieto opatrenia pomôžu obnoviť obvyklý životný štýl.

Bez ohľadu na to, ako hrozná je choroba, mŕtvica nie je veta. Túžba po rýchlom zotavení, pomoc milovaným, denné školenie a sebavedomie dávajú príležitosť dokončiť zotavenie tela.

Nabíjanie po mŕtvici doma - príklady cvičení

Mŕtvica nikdy neprechádza bez následkov. Kvôli akútnym poruchám obehu dochádza k masívnej smrti mozgových buniek.

Výsledkom je strata funkcie orgánov a končatín.

Problémy s motorickou aktivitou môžu pretrvávať roky, ale pri správnej fyzioterapeutickej liečbe je možné vyhladzovať účinky ochorenia a vrátiť človeka do normálneho života.

Takže, aké sú typy gymnastika pre zotavenie po mŕtvici doma a ako správne vykonávať cvičenia?

Všeobecné princípy gymnastiky pre zotavenie po mŕtvici

Navyše takáto gymnastika nemá takéto kontraindikácie.

Ona môže byť vykonávaná po 5-6 dňoch po krvácaní v mozgu, ak, samozrejme, dostal "príkaz" od lekára.

 • obnovenie citlivosti postihnutých končatín v dôsledku konštantnej motorickej aktivity;
 • návrat aktivity na postihnuté mozgové bunky;
 • ak príliš veľa buniek zomrelo, gymnastika je navrhnutá tak, aby ich "nahradila" predtým neaktívnymi mozgovými bunkami.

Gymnastika - základ obnovy osoby po mozgovej príhode a nevyžaduje žiadne ďalšie liečebné postupy. Všetky metódy obnovy lieku sú pridelené inej skupine terapeutických zásahov.

Tieto cvičenia sú dostupné takmer všetkým, pretože nevyžadujú veľkú fyzickú námahu.

Mŕtva nikdy neprechádza pre osobu bez stopy. Po mŕtvici, závraty - čo robiť a je to nebezpečné?

Lieky používané na liečbu mozgovej príhody nemožno ignorovať, pretože eliminujú krvné zrazeniny a pomáhajú zlepšiť pamäť. Zoznam finančných prostriedkov nájdete tu.

Nasledujúce informácie budú užitočné pre všetkých - ako sa chrániť pred mŕtvicou, prečítajte si v tomto článku.

Pasívna gymnastika Komplex

Pasívna gymnastika nie je zameraná na posilnenie svalov a rozvoj pružnosti kĺbov. Jeho úlohou je obnoviť aktivitu postihnutých mozgových buniek. Tieto nervové bunky sa jemne podieľajú na motorickej činnosti tým, že vykonávajú jednoduché cvičenia:

 • Ohyb a rozšírenie končatín. Je potrebné pracovať s postihnutým a so zdravou stranou. Musíte spustiť komplex na strane tela, ktorý nebol ovplyvnený zdvihom.
 • Rezanie rúk. Skladá sa v jednoduchom stlačení a oddelení. Začneme so zdravou rukou, potom sa spojíme s pacientom. Lekár niekedy odporúča pridanie k tejto súčasnej práci s obidvoma kefami.
 • Rotačný pohyb. Končatiny sa odvíjajú v kruhu. V tomto prípade by sa mala amplitúda otáčania postupne zvyšovať.
 • Pohyby nôh. Nohy sú ohnuté na kolenách, potom sú zatiahnuté a privedené do žalúdka.

Komplex pasívnych cvičení

Aj v komplexe pasívnych cvičení sú zahrnuté dýchacie cvičenia. Skladá sa z niekoľkých hlbokých dychov, po ktorých nasleduje návrat k normálnej pľúcnej funkcii.

Gymnastika v polohe na chrbte

Tieto cvičenia súvisia s "pasívnym" komplexom. Používa sa na obnovenie aktivity končatín ihneď po mŕtvici. Gymnastika je zameraná na "rozvíjanie" rôznych svalových skupín.

 • Svaly na krku. Osoba si pred sebou upevní oči a začne otáčať hlavou v rôznych smeroch, ako to umožňujú možnosti organizmu.
 • Prsty na rukách. Gymnastiku môžete vykonávať striedavo aj na oboch rukách súčasne. Okrem toho je toto cvičenie prípustné v akejkoľvek pozícii, ale zvyčajne sa vykonáva v náchylnej polohe. Po 10 ohyboch prstov sa preruší 10 minút, po ktorom sa cvičenie opakuje. Čoraz častejšie sa zaoberajú prstami, tým rýchlejšie sa prejaví efekt.
 • Vaše kolená Muž leží na chrbte, ohýba sa a unbend nohy 10 krát na prístup. A nohy by nemali vypadnúť z postele, je potrebné, aby sa kĺzali na jej povrchu.
 • Ruky a horná časť chrbta. Pacient si zoberie ruky nad čelo, ležia na chrbte a vytiahne až po prvú únavu.
 • Ručné kĺby. Muž leží na chrbte, jeho ľavá ruka sa pomaly ohýba, potom sa pomaly umiestni na posteľ. Ihneď po tom sa pravé ohýba podobným spôsobom.
 • Cvičenie pre oči. Po prvé, očné tiene sa striedavo pohybujú hore a dole, vľavo a vpravo. Potom by ste mali zavrieť oči a urobiť niekoľko rotačných pohybov. Počas zvyšku času musíte rýchlo blikať na 7 sekúnd.

Gymnastika v sede

Tieto cvičenia sú vhodné pre tých ľudí, ktorí sa už čiastočne uzdravili po mozgovej príhode a môžu si sadnúť sami (s malou pomocou). Cvičenie posilňuje ruky a nohy a tiež pripravuje osobu na prechádzku.

 • Odchýlky. Mali by ste sa nakloniť na vankúš a uchopiť posteľ oboma rukami. Nohy sa natiahli dopredu a ak je to možné, držali sa na váhe. Najprv sa musíte pomaly ohýbať dopredu, vrátiť sa späť do hlavy a potom sa pomaly vrátiť do východiskovej pozície.
 • Otočte si nohy. Ruky by mali držať pevne na okraji lôžka a nohy sa natiahnu dopredu. Ďalej musí človek striedavo pomaly zdvihnúť a spúšťať nohy a pokúšať sa o to, aby sa jeho nohy úplne dostali na zem. Dýchanie nemôže byť oneskorené, opakujte 4 krát pre každú nohu naraz.
 • Vývoj ručného motora. Pre tieto cvičenia budú vyžadovať "rekvizity". Dávame hlbokú misku a do nej vložíme veľa predmetov rôznych tvarov, farieb a účelov. Musia sa tiež líšiť v hmotnosti. Na to vhodné ceruzky, orechy, sušený hrášok, cievky, gombíky, figúrky. Osoba sa ich musí dotknúť rukou a potom ich odovzdať oddelene do iného kontajnera so svojou boľavou rukou.

Gymnastika v stojacej polohe

Tieto cvičenia sa považujú za ťažké pre "pacientov s mŕtvicou", preto by sa mali robiť v záverečnej fáze obnovy a so súhlasom ošetrujúceho lekára. Ich hlavnou úlohou je naučiť človeka, aby plne stál a chodil, ako aj vykonávať komplexné pohyby v stojacom postavení.

 • Svahy. Nohy sú umiestnené od seba, ramená spočívajú na spodnej časti chrbta. Pri inhalovaní pomaly ohýbajte dopredu a pri výdychu by ste sa mali pomaly vyrovnať. V jednej ceste môžete urobiť až 10 svahov. Rovnakým vzorom sú vyrobené bočné ohyby, avšak v tomto prípade je potrebné súčasne vykonávať výpady s nohami v smere ohýbania tela.
 • Skákanie. Môžete sa skákať podľa vlastného uváženia, hlavnou vecou je udržať si ruky na opasku. Cvičenie sa opakuje 35-40 sekúnd, po ktorom by ste mali relaxovať.
 • Chôdza na mieste. Môžete vymeniť ľahké jogging okolo bytu. Vykonajte prístupy nie dlhšie ako 6 minút. Toto cvičenie obnovuje dýchanie dobre a posilňuje pľúca.
 • Drepy. Zvláštnosťou tohto cvičenia je to, že jedna ruka je vytiahnutá dopredu a druhá je vytiahnutá za hlavou. Po každej plnej squate sa ruky zmenia. Prerušenie sa vykonáva každých desaťkrát.
 • The Mill Posilňuje takmer všetky svaly a aktivuje veľké sektory mozgu. Nohy spolu, jedna ruka nad hlavou, druhá natiahnutá pozdĺž tela. Počítame desať, meniace sa miesta s každou rukou. Robí sa to 10 krát za sadu, ale ak je osoba už dostatočne silná a nezanecháva veľa, môžete sa pokúsiť zvýšiť mieru na 15.

Gymnastika pre oči

Ak sa zrazu ukáže, že tieto cvičenia sú príliš ťažké, mali by sa opustiť, aby zlepšili celkový stav tela.

Obnova po mŕtvici je dlhý a zložitý proces, ktorý skrýva veľa úskalí. Gymnastika je základom tohto procesu. Umožňuje aktivovať postihnuté mozgové bunky a tiež posilňuje svaly a rozvíja spoločnú flexibilitu.

Nesmiete značne preťažiť osobu, nútiť ho robiť cvičenia, ktoré sú pre jeho stav nemožné, všetko by malo byť mierne. Pamätajte, že osud milovaného, ​​ktorý trpel krvácaním mozgu, závisí od vašej starostlivosti a porozumenia!

Keďže mŕtvica je veľmi častá patológia, existuje štandard pre poskytovanie lekárskej starostlivosti o cievnu mozgovú príhodu. Pomocou algoritmu udalostí si môžete prečítať článok.

Čo je migréna mozgová príhoda a či má niečo spoločné s pravidelnou mozgovou príhodou, naučíte sa z tejto témy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny, symptómy a liečba paroxyzmálnej tachykardie, dôsledky

Z tohto článku sa dozviete, čo je paroxysmatická tachykardia, čo ju môže vyvolať, ako sa prejavuje. Ako nebezpečné a liečiteľné.Pri paroxyzmálnej tachykardii dochádza k krátkodobému narušeniu paroxyzmálneho srdcového rytmu trvajúcom niekoľko sekúnd až niekoľko minút alebo hodín v podobe rytmického zrýchlenia srdcového tepu v rozsahu 140 až 250 úderov za minútu.

Liečba srdca

online adresáraHypoxia mozgová liečba ľudových prostriedkov»Liečba ľudových prostriedkovKozmetický zubárMozková hypoxiaHypoxia mozgu znamená kyslíkové hladovanie mozgu. Choroba sa môže vyskytnúť v niekoľkých formách, každá z týchto foriem poskytne svoj klinický obraz a ďalšiu prognózu.

Čo je nebezpečné a ako sa manifestuje vaskulárna kalcifikácia?

Patológia môže byť dlhodobo asymptomatická. Môže ovplyvniť steny len jedného alebo niekoľkých ciev a môže byť systémový. Prvé príznaky patológie sa často objavujú, keď sa lumen kalcifikovaných ciev zmršťuje dostatočne, aby spôsobil hladenie orgánov, ktoré sa kŕmia, kyslíkom.

Je ťažké zastaviť lympostázu dolných končatín, ale je to možné - ako ťažké je liečiť elefantiázu

Je známe, že mnoho ľudí trpí opuchom nohy.Vo večerných hodinách môžete niekedy vidieť opuch nôh a napätých žíl, a hoci ráno často opúchajú prechody, stojí za to venovať pozornosť - môže to byť vzdialený znak tendencie k kŕčové žily a tromboflebitíde.

Prečo sa krvné zrazeniny rýchlo

Zrážanie krvi je dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Ak stupeň zrážanlivosti spĺňa normy, krv rovnomerne cirkuluje v tele, dodáva orgánom kyslík a živiny a akékoľvek otvorené poškodenie malého rozsahu alebo poškodenie pokožky sa rýchlo uzdravuje.

Čo znamená MCV pri krvnom teste?

MCV pri analýze krvi dospelých a detí znamená "priemerný objem erytrocytov". Táto hodnota je jedným z indexov erytrocytov, ktorými môžu lekári posudzovať stav erytrocytov.