Existuje mnoho ochorení, ktoré spôsobujú preťaženie v pľúcach. Tento patologický proces je charakterizovaný porušením odtoku krvi z venóznych ciev pľúc do srdca. Okysličovanie celého organizmu je teda narušené kvôli nedostatočnej dodávke kyslíkom obohatenej krvi v systémovom obehu.

Aby sa kompenzoval patologický stav, telo zvyšuje prietok krvi pľúcnymi tepnami, čo vedie k zhoršeniu stagnácie. Takéto mechanizmy sú výsledkom patológií zahŕňajúcich zlyhanie srdca.

Ako stúpa krv v pľúcnom systéme

Len málo ľudí vie, že stagnácia v pľúcach je nebezpečný stav, ktorý môže kedykoľvek prejsť na pľúcny edém.

Tekutina sa hromadí v žilovej sieti, zasahuje do výmeny plynov a postupne zasahuje do intersticiálneho priestoru.

Pacient sa obáva nasledujúcich príznakov:

 • 1. Dýchavičnosť (v závislosti od závažnosti procesu sa stanoví po cvičení alebo dokonca v pokoji);
 • 2. cyanóza nasolabiálneho trojuholníka, špičky prstov, ktoré sa postupne šíria po celom tele;
 • 3. Kašeľ a vlhké rale bez spúta (alebo s hlienom, ale ťažko sa oddelia);
 • 4. porušenie krvného tlaku;
 • 5. Problémy so srdcovým rytmom;
 • 6. Konštantná slabosť (počas stagnácie pľúc, orgány nie sú dostatočne zásobované kyslíkom, čo spôsobuje, že celé telo trpí);
 • 7. Tvorba edému v nohách, ktoré sa postupne zvyšujú.

Pacient má v anamnéze patológiu kardiovaskulárneho systému, ktorý ide do štádia dekompenzácie, čo spôsobuje komplikácie. Pri absencii včasnej liečby sa začne objavovať edém pľúcneho tkaniva, ktorý je sprevádzaný udusením, silnou cyanózou, poruchou tlaku a inými život ohrozujúcimi symptómami.

Ako riešiť tento problém

Keď sa prvé príznaky zápchy v pľúcach majú adresovať miestnemu lekárovi na vymenovanie intenzívnej liečby. Najlepšou možnosťou je liečba základnej choroby pred nástupom dekompenzovaných komplikácií, ale pacienti často ignorujú problém a pľúcny edém.

Pokusy o samošetrenie a nekontrolovaný príjem diuretík predstavujú priamu hrozbu pre život pacienta, pretože môžu vyvolať akútnu koronárnu nedostatočnosť.

Liečba preťaženia v pľúcnom tkanive by sa mala zaoberať profesionálnym lekárom.

Preťaženie v pľúcach je liečené konzervatívne, snažiac sa priviesť pacienta do kompenzovaného stavu. Na tento účel sa používajú lieky, ktoré korigujú srdcový rytmus, krvný tlak a zvyšujú kontraktilitu myokardu. Diuretiká sa tiež používajú na odstránenie nadbytočnej tekutiny, ale sú veľmi opatrne predpísané a nepoužívajú sa pri zníženom tlaku.

Je to oveľa jednoduchšie bojovať proti stagnácii pľúc v počiatočných štádiách jeho vývoja. Niektoré kontingenty ľudí sú navyše ťažšie liečiteľné. Napríklad u starších ľudí sa preťaženie pľúc vyvíja rýchlejšie a trvá oveľa dlhšie.

V závažných prípadoch musia lekári používať resuscitačné protokoly podporujúce adekvátnu oxygenáciu krvi a aktivitu srdca. Bohužiaľ, často stagnácia krvi v pľúcach sa rýchlo premenila na edém a je smrteľná.

Nájdite chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter

Pľúcna kongescia - príznaky a liečba

Preťaženie v pľúcach sa môže vyskytnúť pomerne často. V tomto kontexte sa môžu vyvinúť respiračné poruchy, poruchy srdcového rytmu a iné ochorenia. Preto je potrebné začať liečbu čo najskôr.

Charakteristiky tejto choroby

Pľúcna stagnácia sa vyznačuje akumuláciou určitého množstva tekutiny v alveolárnych vreckách. V tomto kontexte sa objavuje dýchavičnosť, čo môže viesť k zhoršeniu vetrania pľúc a prekrveniu krvi do priestorov vzduchu z obehového systému. Vzhľadom na zlé vetranie pľúc a nedostatok správneho nasýtenia tkanív kyslíkom sa môžu vyvinúť rôzne vážne patologické stavy iných vnútorných orgánov a ich systémov. Preto je kongestívna patológia stavom, ktorý si vyžaduje rýchlu liečbu.

príčiny

Štatistiky ukazujú, že najčastejšie ochorenie, ako je preťaženie pľúc, sa vyskytuje na pozadí sedavého životného štýlu. Z tohto dôvodu sa tieto príznaky častejšie vyskytujú u ľudí nad 60 rokov, ktorí sa kvôli svojim zvláštnostiam nemôžu pohybovať alebo trpieť srdcovými chorobami.

Častejšie tieto znaky organizmu, životného štýlu alebo súvisiacich ochorení môžu viesť k stagnácii v pľúcach:

 • zvýšený tlak;
 • srdcové problémy;
 • užívanie určitých skupín drog;
 • dlhodobý pobyt vo výške;
 • otravy niektorými plynmi;
 • zlyhanie obličiek;
 • vážne zranenia vnútorných orgánov.

Tieto problémy môžu ovplyvniť ľudské telo v komplexe alebo po jednom. Musíme pochopiť, že nie vždy prítomnosť jedného z faktorov povedie k pľúcnej stagnácii. Ale v každom prípade, za prítomnosti takýchto faktorov a výskytu charakteristických symptómov, je lepšie rýchlo podstúpiť potrebné vyšetrenie.

príznaky

Každá pľúcna patológia má typické charakteristické prejavy, po výskyte ktorých je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.

Príznaky, ktoré charakterizujú pľúcnu stagnáciu, zahŕňajú takéto prejavy:

 • ťažké dýchanie dokonca aj v pokoji;
 • kašeľ, počas ktorého sa pena uvoľňuje krvou alebo samostatne v krvi;
 • človek si môže všimnúť, že je ľahšie spať alebo dýchať v noci, ak je horná časť tela zdvihnutá.

Tieto príznaky sa vyskytujú v kombinácii a môžu byť sprevádzané prejavmi iných súvisiacich ochorení.

Na tomto pozadí môže byť klinický obraz rozmazaný. V každom prípade, ak zistíte niektorý z týchto príznakov, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože to môže byť znakom jednej z vážnych ťažkostí, ktoré si vyžadujú naliehavú liečbu.

Ak chcete potvrdiť ochorenie pľúc, musíte prejsť x-ray. Štúdia potvrdí alebo vyvráti údajnú diagnózu.

Zásady liečby

Na liečbu akéhokoľvek preťaženia v pľúcach najprv určite hlavnú príčinu. Ďalej sa musíte pokúsiť čo najviac využiť túto patológiu. To je dôležité, aby sa zabránilo opätovnému vývoju choroby. Je dôležité dbať na správny výber liečby. Len komplexná liečba sa zbaví stagnácie.

technika


V prípade pľúcnej choroby musíte osobu poslať do nemocnice. Tam je pripojený k mechanickému vetraniu. Dýchanie pomocou prístroja pokračuje, kým nie je stav pacienta stabilizovaný.

Tiež pacientovi by sa malo predpísať komplexná liečebná liečba, prispôsobená individuálnym charakteristikám organizmu. Medzi hlavné skupiny drog by mali patriť drogy, ktorých činnosť je zameraná na:

 • stabilizácia srdca;
 • normalizácia krvného tlaku;
 • diuretický účinok, ktorý prispieva k odstráneniu nadbytočnej tekutiny z tela.

Ak je stav pacienta charakterizovaný ako pohotovosť alebo lieková terapia nedáva požadované výsledky, potom je potrebné vykonať umelé odstránenie tekutiny z pľúc. Aby sa to dosiahlo, pri lokálnej anestézii sa pacientovi v mieste akumulácie tekutiny vloží špeciálna ihla a vyčerpá sa cez túto ihlu.

Je dôležité postarať sa o strednú dýchaciu gymnastiku. To umožní trénovať pľúca a vyhnúť sa novým stagnáciám.

Navyše by sme nemali zabúdať, že sú zvyčajne príčinou stagnácie v pľúcach. Prvým krokom je odstránenie týchto patológií. Bez liečby základnej príčiny tieto metódy nebudú účinné a ochorenie sa čoskoro vráti ľahko. Najprv by ste mali venovať pozornosť životnému štýlu a stravovaniu. Výživa starších alebo lôžkových pacientov by nemala mať príliš vysoký obsah kalórií. Za týmto účelom úplne vylúčte mastné, vyprážané.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa nedostatku mobility. Dokonca aj keď je človek v polohe na chrbte a z objektívnych dôvodov nemôže vstať, je stále dôležité nezabudnúť na dýchacie cvičenia, mierne námahy.

účinky

Ak je čas liečený stagnáciou v pľúcach, potom sa môžete úplne zbaviť tejto choroby. Ak sa liečba nezačala včas alebo je neúčinná, je možný vývoj oveľa závažnejších ochorení.

Výsledkom je, že takéto ochorenie môže vyvolať vývoj mnohých závažných komplikácií až po ťažkú ​​formu pľúcnej insuficiencie. To vedie k tomu, že pacient nemôže dýchať bez lekárskeho zariadenia. Následne takéto problémy môžu viesť k smrti, ak je príliš veľa v liečbe.

Čím skôr začne liečba, tým rýchlejšie sa problém rieši a tým menšie riziko závažných komplikácií.

Čo je nebezpečná stagnácia pľúcneho tkaniva?

Ak má osoba nedostatočné vetranie v tkanivách pľúc, môže to byť spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom trakte. Táto choroba je extrémne nebezpečná pre zdravie a život vo všeobecnosti a nazýva sa "stagnácia v pľúcach".

Choroba sa vyvíja najčastejšie v dôsledku nečinnosti osoby, ktorej následky môžu byť chronické ochorenia kardiovaskulárneho a respiračného systému.

Príčiny a symptómy

Je známe, že pľúca sú spárované orgány, ktoré sú umiestnené prakticky v celej dutine hrudníka. Sú hlavným zariadením respiračného systému. V závislosti od fázy dýchania sa mení veľkosť a tvar pľúc.

Okrem vyššie uvedenej nečinnosti je jednou z príčin preťaženia aj zlyhanie srdca - krv nie je čerpaná cez srdce, v dôsledku čoho dochádza k stagnácii krvi v žilovom systéme pľúc, ktorý sa tiahne z ľavej strany srdca.

Ak sa tlak v oblasti krvných ciev stále zvyšuje, veľké množstvo krvi prenikne do alveol. To je dôvod na zníženie výmeny plynu, neskôr v dôsledku tejto dýchavičnosti, v najhoršom prípade sa človek začína tlčiť.

Takže okrem poklesu motorickej aktivity existuje niekoľko dôvodov stagnácie:

 1. Srdcové choroby, ktoré oslabujú srdcový sval, ako aj srdcové infarkty.
 2. Zníženie alebo nedostatočnosť srdcových chlopní.
 3. Prudké zvýšenie krvného tlaku alebo hypertenzia.
 4. Toto ochorenie je niekedy výsledkom liekov.
 5. Renálne zlyhanie.
 6. Otrava jedovatého plynu.
 7. Ťažké zranenia.
 8. Dlho pobytu na vrchole.

Spočiatku môže dôjsť k zmäteniu zápalu v pľúcach s pneumóniou. Existuje veľa prípadov, keď je ťažké diagnostikovať ochorenie v počiatočnom štádiu.

Preskúmanie lekárom je nasledovné:

 • meraná teplota
 • dych je počuť,
 • krvný test;
 • röntgen je priradený do pľúc.

Na základe uvedených štúdií je predpísaná vhodná liečba. Ak má osoba slabú imunitu, choroba môže pokročiť už tretí deň. Nasledujúce príznaky sú rozlíšené:

 • zvyčajne je teplota človeka normálna a nezvyšuje sa veľa;
 • dýchanie sa stáva častejšie, vyvíja sa tachykardia;
 • pacient hovorí pomaly, zastaví, studený pot je charakteristický;
 • tiež charakterizované kašľom s výskytom krvi, v najhoršom prípade krvavá pena;
 • existujú sťažnosti na slabosť a prepracovanie, je ťažké ľahnúť na nízky vankúš, v sediacej polohe dýchavičnosť s časom prechádza;
 • koža má bledý odtieň, oblasť medzi nosom a perami je modrastá, opuch sa objavuje v nohách;
 • nie je vylúčený výskyt pleuritídy v dôsledku hypoxie alebo iných patologických stavov.

Tiež charakterizované neustálym dýchavičnosťou, vracajúcimi sa zvuky v hrudníku, ktoré sa dajú počuť bez použitia stetoskopu. Ak osoba cíti počiatočné príznaky stagnácie v pľúcnom trakte, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Liečba a prevencia

Ako bolo uvedené vyššie, na liečbu preťaženia v pľúcach je potrebné okamžite po diagnostikovaní.

Bez ohľadu na štádiu ochorenia je najlepšie použiť lôžkové ošetrenie av prípade akýchkoľvek komplikácií sa aplikujú resuscitačné opatrenia, najmä pomocou umelého respirátora a kyslíkových masiek. Pacient musí:

 • prejsť EKG;
 • urobiť röntgenové vyšetrenie pľúc;
 • podstúpi ultrazvuk srdca.

Zápal sa určuje biochemickým vyšetrením alebo lokálnym krvným testom.

Pred predpisovaním liečby je potrebné zistiť, čo spôsobilo stagnáciu. Ak je hlavnou príčinou zlyhanie srdca, potom je rozumné používať kardioterapiu.

terapia

Ak je povaha ochorenia infekčná, použije sa komplex antibakteriálnej terapie. Účinne znižuje účinok mikróbov na pľúcne tkanivo, znižuje zápal a tým zmierňuje zápch.

Okrem toho sú lieky predpísané na skvapalnenie sputových zrazenín (Bromhexin, ACC). Liečba preťaženia v pľúcach sa uskutočňuje okrem použitia mukolytikov použitím rastlinných extraktov (plantain, coltsfoot, tymián), zabezpečenie normalizácie prietoku krvi v pľúcach a zníženie zápalu.

Aj v liečebnom režime je potrebné zahrnúť vitamíny, ktoré zvyšujú imunitu (Vitrum, Supradin). Terapia je často doplnená vymenovaním diuretických liekov na zmiernenie opuchov a normalizáciu metabolizmu tekutín v tele. Poskytujú vylučovanie toxínov a patogénov, ktoré vyvolávajú stagnáciu.

Ak osoba trpí preťažením v pľúcach, čo vedie k oslabeniu srdcových svalov, musíte dodržiavať všetky odporúčania lekára a dokončiť úplný priebeh liečby, ktorý určí kardiológ alebo pulmonológ. V konečnom dôsledku môže byť výsledkom nedostatočnej liečby stagnácie v pľúcach zastavenie srdca.

varovanie

Popri lekárskych metódach bude diétna výživa založená na vylúčení soli zo stravy pomôcť znížiť riziko ďalších komplikácií. Pomôže to znížiť opuch a normalizovať tok krvi a lymfy v pľúcnom tkanive. Je veľmi dôležité, aby ste vo svojej strave zahrnuli potraviny s množstvom sacharidov, vitamínov a bielkovín. To poskytne nevyhnutnú energiu bunkám.

Počas exacerbácie stagnácie, ak je pacient nútený dodržiavať odpočinok v lôžku, stojí za to dokonca aj ležať, aby vykonával čo najviac pohybov - otočenie, zdvíhanie tela, ramien, paží.

To prispieva k zastaveniu vývoja stagnačných procesov. Ak človek nemá silu robiť cvičenia sám, potom potrebujete pomoc od príbuzných. Pacient nemôže byť dlhší čas v jednej polohe, pretože komplikuje dýchanie a funkciu hrudných orgánov.

Základné cvičenia môžu vyučovať špecialisti na fyzioterapeutické cvičenia a dýchacie cvičenia. Je veľmi dôležité správne dýchať, pre rozvoj funkcie dýchania môžete pravidelne nafúknuť balónik, dýchať do skla s kvapalinou pomocou kokteilovej trubice.

Tieto cvičenia prispievajú k obohateniu dýchacieho systému o správne množstvo kyslíka. Ďalšou výhodou je aktivácia pohybu hrudníka, ktorá zabraňuje stagnácii. Pacientovi sa odporúča, aby bol čo najaktívnejší v boji proti stagnácii v pľúcach v ktorejkoľvek fáze vývinu ochorenia.

Liečba môže zahŕňať aj:

 • horčacie omietky;
 • zdravotné banky;
 • rehabilitácia;
 • odpočinková masáž.

V priebehu terapie sa odporúča pridať horúci čaj medom alebo citrónom. Perfektne rozširuje a posilňuje steny ciev. Ďalšou dôležitou vlastnosťou tohto nápoja je protireakcia ku spúte.

Preťaženie v pľúcach nie je veta. Drogová terapia, ako aj aktivácia dýchania a menších fyzických cvičení sú schopné zistiť prietok krvi v problémových oblastiach pľúc a zmierniť príznaky stagnácie.

Známky a liečba preťaženia v pľúcach

Hypostatáza alebo zápcha v pľúcach je dôsledkom poškodenia krvného obehu v malom pľúcnom kruhu. Pri srdcovom zlyhaní ľavej komory zostáva schopnosť pravej komory pumpovať krv do pľúc nezmenená, zatiaľ čo ľavá komora sa nedokáže vyrovnať s objemom krvi pochádzajúcej z pľúc. V dôsledku toho sa podstatná časť krvi pohybuje zo systémového obehu do pľúc. Zvýšenie objemu krvi vedie k zvýšeniu tlaku v cievach. Ak tento tlak prekročí hladinu plazmového onkotického tlaku (28 mmHg), krv začne prúdiť do pľúcneho tkaniva cez póry v stenách kapilár.

Stagnácia krvi vedie k chronickému respiračnému zlyhaniu. V závažných prípadoch sa rozvinie srdcová astma a pľúcny edém, čo spôsobí smrť v priebehu niekoľkých hodín.

Príčiny preťaženia v pľúcach

Preťaženie v pľúcach sa najčastejšie vyskytuje pri vrodených a získaných ochoreniach kardiovaskulárneho systému, ako sú:

 • kardiomyopatia;
 • infarkt myokardu;
 • ateroskleróza;
 • perikarditída;
 • ischemická choroba srdca;
 • stenóza mitrálnych alebo aortálnych chlopní;
 • arteriálna hypertenzia.

Okrem toho príčiny rozvoja patológie môžu byť:

 • zranenia vnútorných orgánov;
 • ochorenie obličiek;
 • dlhodobý pobyt na vysočine;
 • otrava plynom;
 • užívanie určitých liekov;
 • sedavý životný štýl.

Stagnácia ruší ľudí, ktorí sú v dôsledku veku a súvisiacich chorôb nútení viesť sedavý životný štýl. Akumulácia tekutiny v pľúcach a alveolách zabraňuje úplnému nasýteniu tkanív kyslíkom.

V dôsledku hypoxie je práca vnútorných orgánov narušená, hlavne mozog, nervový systém, srdce a obličky. Pľúcna kongescia u lôžkových lôžok spôsobuje sekundárnu hypostatickú pneumóniu.

príznaky

Existujú dva štádia patológie. Počas prvého alebo intersticiálneho štádia prechádza krvná plazma do pľúcneho tkaniva. V druhej alebo alveolárnej fáze, ktorá je život ohrozujúca, sa edém rozširuje na alveoly.

Prvým znakom ochorenia je dýchavičnosť, ku ktorej dochádza po fyzickej námahe, strese a hojnom príjme potravy. Dýchacie centrum medulla oblongata reaguje na zníženie obsahu kyslíka v krvi reflexným zvýšením frekvencie a intenzity respiračných pohybov.

Pri súbežnom zlyhaní srdca sa pacienti zaoberajú:

 • pocit tesnosti hrudníka,
 • modrý nasolabový trojuholník,
 • ťažkosti s dýchaním,
 • charakteristický ostrý zvuk na konci dychu.

Pri absencii včasnej liečby sa zvyšuje dýchavičnosť. Tekuté plnenie pľúcneho tkaniva vedie k zníženiu množstva inhalačného vzduchu. Pacient nemá dostatok dychu na vyhlásenie dlhej vety. Astmatické záchvaty sa vyskytujú s malou fyzickou námahou, sprevádzané panikou a strachom zo smrti. Možná strata vedomia.

Intersticiálna fáza preťaženia v pľúcach je nahradená alveolárnou cestou počas fyzického alebo emocionálneho nadmerného zaťaženia, zvýšený krvný tlak.

Pocit nedostatku vzduchu sa zvyšuje v náchylnej polohe. Človek začne spať pri posedení, používa 2-3 vankúše. Vyskytne sa kašeľ. V alveolárnom štádiu ochorenia počas kašľového exsudátu sa uvoľní pena s krvou alebo krvou.

Pri srdcovom zlyhaní sa aktivujú kompenzačné reflexné mechanizmy. Baroreceptory srdca reagujú na zvýšený tlak v predsieňach, stimulujú centrum sympatických nervov. Pod vplyvom sympatického nervového systému sa srdcová frekvencia zvyšuje. Súčasne zostáva impulz na periférnych cievach slabý.

Príznaky hypostázy sa môžu meniť v závislosti od dôvodov.

diagnostika

Diagnózu ochorenia vykonáva lekár na základe sťažností pacienta, vyšetrenia, auskultácie a dodatočných vyšetrení.

Na odhalenie preťaženia v pľúcach sa vykoná röntgen. Rozšírenie hlavného kmeňa pľúcnej artérie je jasne viditeľné na obrázku. Zároveň sú periférne plavidlá stále úzke. S nárastom kapilárneho tlaku o viac ako 20 mm Hg. Art. sa objavujú pľúcne diafragmatické línie Curly. Ich prítomnosť je považovaná za prognostický nepriaznivý znak. Spirogram vykazuje obmedzené poškodenie pľúcneho vetrania.

Na posúdenie výkonnosti srdca, elektro- a fonokardiografického vyšetrenia sa vykoná katetrizácia srdcových komôr meraním intrakavitárneho tlaku. Nepriame príznaky kardiovaskulárnych ochorení sú:

 • opuch končatín
 • zväčšená pečeň
 • bolesť pečene pri palpácii,
 • akumulácia tekutiny v brušnej dutine.

V laboratórnej štúdii spúta sú v nej detekované alveolárne makrofágy obsahujúce fagocytovaný hemosiderín. V moči sa objavujú hyalínové valce, bielkoviny, červené krvinky. Obsah kyslíka v krvi je znížený, obsah oxidu uhličitého je normálny alebo mierne znížený.

liečba

Liečba preťaženia v pľúcach je založená na odstránení príčin ochorenia. Pri srdcových chybách alebo aneuryzme sa odporúča chirurgická intervencia. V menej závažných prípadoch sa uskutočňuje farmakoterapia, ktorá zahŕňa beta-blokátory, srdcové glykozidy, nitráty. Prípravy by mal byť vybraný ošetrujúcim lekárom v závislosti od typu patológie a závažnosti stavu pacienta.

Na zníženie objemu cirkulujúcej krvi sa používajú diuretiká. Pomáha predchádzať dilatácii krvných ciev. Aby sa zabránilo infekčným ochoreniam pľúc, bez ohľadu na príčiny stagnácie sú predpísané antibiotiká a mukolytiká sa používajú na riedenie spúta.

Pri akútnom pľúcnom edéme je pacient ihneď hospitalizovaný. Aby sa zabránilo hypoxii, je povolené dýchať čistý kyslík. V nemocničnom prostredí sa vykonáva umelé odstránenie tekutiny z pľúc.

Na liečbu preťaženia v pľúcach starších pacientov a pacientov, ktorí boli nútení byť dlhodobo v horizontálnej polohe, sa odporúča použiť fyzioterapeutické postupy.

Liečba tradičnou medicínou

Liečba ľudových prostriedkov zahŕňa dýchacie cvičenia, masáže, bylinné lekárstvo. Pacienti postele potrebujú zmeniť polohu tela, pri absencii kontraindikácií sedieť v posteli, príležitostne vstať.

Vývary a infúzie vápna, chlupatého, harmančeka, bobule bobule majú protizápalové a expektoračné účinky. Tymian, nechtík, praslička, šalvia sú diuretiká. Na účinné liečenie stagnácie sa odporúča používať liečivé rastliny v kombinácii s liekmi. Používanie populárnych receptov by malo byť po konzultácii so svojím lekárom.

Pacient musí obmedziť používanie soli a kvapalín.

Preťaženie v pľúcach so srdcovým zlyhaním

Akútne zlyhanie srdca (pľúcny edém).

Akútne zlyhanie srdca (pľúcny edém) je stav, ktorý sa prejavuje v prudkom znížení čerpacej funkcie srdca. V dôsledku toho dochádza k stagnácii krvi v krvných cievach pľúc a kvapalná časť krvi pod pôsobením zvýšeného tlaku vstupuje do pľúcneho tkaniva, čo následne vedie k zlyhaniu dýchania.

Príčiny pľúcneho edému.

 • Koronárna choroba srdca. (Infarkt myokardu)
 • Hypertenzívna kríza.
 • Chronické srdcové zlyhanie.
 • Kardiomyopatia.
 • Akútne a chronické zlyhanie obličiek.
 • Akútna mitrálna nedostatočnosť.

Symptómy pľúcneho edému

Prvým príznakom akútneho srdcového zlyhania je dýchavičnosť. Vyzerá neočakávane a rýchlo postupuje. Malá úľava prichádza v sede. Charakterizovaná ružovou penou, uvoľnenou z úst počas dýchania. V pľúcach sa odoberajú obojstranné bubliny s veľkými bublinami. Bez liečby ochorenie rýchlo postupuje a môže viesť k smrti pacienta.

Na diagnostiku ochorenia stačí jednoduché vyšetrenie lekárom. Každý lekár s dostatočnými znalosťami môže ľahko rozpoznať túto nebezpečnú komplikáciu. S cieľom diagnostikovať príčiny pľúcneho edému je potrebné hlbšie vyšetrenie, ale najdôležitejšie je poskytnúť pacientovi prvú pomoc včas.

Liečba pľúcneho edému (akútne zlyhanie srdca).

 • Položte pacienta do polovice sedenia
 • Kyslíková maska
 • Nastavenie močového katétra na kontrolu diurézy
 • Furosemid intravenózne
 • Nitráty intravenózne, napríklad Izoket. Nezabudnite monitorovať krvný tlak.
 • Opioidy intravenózne (morfín)
 • Umelá ventilácia pľúc bez účinku terapeutických opatrení
 • Po odstránení akútneho záchvatu sa liečí ochorenie spôsobujúce pľúcny edém.

Núdzová starostlivosť o srdcovú astmu a pľúcny edém

Hlavné naliehavé lekárske opatrenia:

 1. zníženie hmotnosti cirkulujúcej krvi, dehydratácia pľúc;
 2. zníženie práce vykonanej srdcom, zníženie tlaku v pľúcnom obehu;
 3. zlepšenie podmienok oxygenácie tkaniva, deštrukcia peny;
 4. zvýšená kontraktilita myokardu.

Na zníženie množstva cirkulujúcej krvi a dehydratáciu pľúc sa pacientovi podáva sedenie s nohami spúšťanými, na dolných (niekedy aj na horných) koncoch sa pôsobí silou, ktorá mierne presahuje dastolický tlak (každých 10 až 15 minút, monitorovať stav končatín, pretože nekróza je možná!), podáva sa krviprelievanie (300 až 500 ml krvi), podávajú sa rýchlo pôsobiace diuretiká - furosemid (0,04-0,24 g) alebo kyselina etakrová (uregit) v 0,05-0, 1 rok je známe Prvá akčná fáza - extrarenálnou tieto diuretická liečivá zvýšenie kapacity a zníženie vaskulárneho objemu krvi v pľúcach v dôsledku jeho prerozdeľovanie v druhej fáze (diuretikum), - zníženie krvného objemu a zníženie predpätie.

Pri liečbe srdcovej astmy a pľúcneho edému sa široko používa morfín hydrochlorid a jeho analógy (fentanyl) na zníženie žilového toku do srdca, čo spôsobuje prerozdelenie krvi z pľúcneho obehu do veľkej periférnej vazodilatácie a malého arteriálneho tlaku, ktorý znižuje srdcovú funkciu. Vzhľadom na sedatívny účinok hydrochloridu morfínu (fentanyl) znižuje potrebu tkaniva kyslíka a znižuje tak záťaž srdca. Morfín hydrochlorid sa používa intravenózne v dávke 0,005-0,01 g a fentanyl v dávke 0,00005 až 0,0001 g (1-2 ml). U starších a senilných pacientov by jedna dávka morfínu nemala prekročiť 0,005 g. Respiračná depresia je relatívne zriedkavá. Po krátkodobom pomocnom dýchaní sa obnoví jeho spontánny rytmus. Pacientom s nízkym krvným tlakom vzhľadom na riziko hypotenzie je potrebné venovať zvýšenú opatrnosť hydrochloridu morfínu.

Odporúča sa tiež zaviesť Droperidol (intravenózne 0,0025-0,005 g), ktorý má nielen neuroplegický účinok, ale aj alfa-adrenolytický účinok. To prispieva k znižovaniu krvného tlaku, zlepšeniu mikrocirkulácie a znižovaniu funkcie srdca.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prostriedkom uľahčujúcim činnosť srdca znížením predpätia a po naplnení. Z týchto je výhodné použiť nitráty a najmä nitroglycerín. Jednoduché používanie tabliet s nitroglycerínom a rýchly nástup účinku nám umožňuje odporučiť tento liek ako prostriedok núdzovej liečby pacientov so srdcovou astmou a pľúcnym edémom. Nitroglycerín znižuje tlak v pľúcnej tepne a znižuje venózny návrat na srdcové a endokardiálne napätie a u pacientov s akútnym infarktom myokardu prispieva k obmedzeniu zóny poškodenia. Liečivo užívané pod jazyk v dávke 0,00005 g trvá maximálne 20 minút. Toto je potrebné vziať do úvahy pri opakovanom použití.

Treba mať na pamäti, že u pacientov s "čistou" mitrálnou stenózou IV-V môže nitroglycerín spôsobiť zníženie srdcového výdaja a hypotenziu v dôsledku zníženia prietoku krvi do ľavej komory.

Nitroprussid sodný znižuje predbežné zaťaženie a po naplnení znížením tónu hladkých svalov žíl a tepien. Liečivo sa podáva intravenózne pri 0,3 až 6 μg / kg / min. Fentolamín znižuje tón hladkých svalov tepien, je tiež podávaný intravenózne rýchlosťou 4-16 μg / kg / min.

Široko používaný na úľavu pľúcneho edému a ganglioblokátorov, ktoré vám umožňujú rýchlo znížiť krvný tlak. Medzi nimi je najpriaznivejší a miernejší účinok arfonad, a stabilnejší a dlhotrvajúci je pentamín. Lieky sa injikujú intravenózne v kvapkách rýchlosťou 0,05 g na 100 až 200 ml izotonického roztoku chloridu sodného pod kontrolou arteriálneho tlaku. Nevyhnutná podmienka pre použitie periférnych vazodilatátorov a ganglioblokátora - starostlivá hemodynamická kontrola. Predpokladá sa, že hladina systolického krvného tlaku by sa mala znížiť o 30% z pôvodného, ​​ale nie nižšieho ako 12-13,3 kPa (90-100 mm Hg Art.). Pomocou týchto odporúčaní zvoľte dávku a rýchlosť podávania liekov. Ak je to možné, treba tiež merať tlak v pľúcnej tepne, pretože zníženie DDL pod 2 kPa (15 mmHg) môže spôsobiť prudký pokles srdcového výdaja. Samozrejme, pri liečbe týchto liekov sa nemôže spoliehať len na kontrolu monitora a je potrebné posúdiť všeobecný stav pacienta, závažnosť dýchavičnosti, zníženie cyanózy a kongestívne dýchavice v pľúcach.

Na zlepšenie okysličovania tkanív sa kyslíková terapia uskutočňuje cez nosné katétre vložené do hĺbky 6 až 8 cm s rýchlosťou prívodu kyslíka 6 až 10 litrov za minútu. Najlepší účinok sa pozoruje pri dýchaní s pozitívnym tlakom počas expirácie (na úrovni 10-20 cm vody. Ako terapia proti peneniu sa pomocou inhalácie pomocou masky výparov z 20% alkoholu používa nasálny katéter - 70 až 95% alkoholu a vo forme aerosólu 15% alkoholu alebo pár 10% alkoholového roztoku antifomsilánu. S bohatými cenami sa uchýlite k aspirácii. Niekedy je nevyhnutné urýchlene vytvoriť endotracheálnu intubáciu a mechanickú ventiláciu pri pozitívnom tlaku počas výdychu.

Na zvýšenie kontraktility myokardu sa predpisujú intravenózne kvapky alebo intravenózne rýchlo pôsobiace srdcové glykozidy (hlavne strofantín). V súčasnosti väčšina lekárov verí, že srdcové glykozidy nie sú núdzovou pomocou pre pacientov s pľúcnym edémom. Je známe, že strofantín začína pôsobiť po 10 až 15 minútach a jeho maximálny účinok nastáva po 60 minútach. V tomto ohľade, keď sa prejaví alveolárny edém pľúc, nemal by sa používať.

Pacientom s "čistou" mitrálnou stenózou by sa nemali podávať srdcové glykozidy kvôli nedostatočnosti ľavej predsiene, pretože zvýšenie kontraktilnej funkcie pravej komory môže viesť k zvýšeniu hydrostatického tlaku v pľúcnych kapilárach. Avšak takáto myšlienka hemodynamického účinku srdcových glykozidov na rôzne časti srdca sa zdá trochu zjednodušená a nie je známa všetkým výskumníkom.

Pri rozsiahlom infarkte myokardu môže použitie srdečných glykozidov viesť k narušeniu rytmu, čo predstavuje bezprostrednú hrozbu pre život pacienta; Okrem toho sa pravdepodobnosť otrava dtsgitalisny prudko zvyšuje. Nie je tiež jasné, ako glykozidy ovplyvňujú peri-infarktovú zónu, aj keď v ich menovaní existuje dôkaz zvýšeného dopytu po kyslíku myokardu.

Srdcové glykozidy, samozrejme, je vhodné vymenovať pacientov s latentným srdcovým zlyhaním a po odstránení pľúcneho edému, aby sa zabránilo jeho opakovaniu.

Pre zníženie vaskulárnej permeability potlačenie histamínu sa podieľa na patogenéze astmy srdcové a pľúcny edém, aplikovaná antihistaminiká (difenhydramín, Suprastinum, prometazín) a aminofylín, a to najmä v prítomnosti bronchospastickým zložky. Treba mať na pamäti, že pri ťažkej tachykardii a hypotenzii je podávanie aminofylínu kontraindikované.

Navyše, niekedy od samého začiatku liečby je potrebné, ak je to možné, odstrániť príčinu srdcovej astmy alebo pľúcneho edému. Ak dôjde k zlyhaniu ľavej komory v dôsledku hypertenznej krízy alebo na pozadí vysokého krvného tlaku, dosiahne sa jej zníženie použitím antihypertenzívnych liekov. V prípade pľúcneho edému na základe "čistej" mitrálnej stenózy je niekedy možné odstrániť pacienta z tohto stavu iba pomocou núdzovej mitrálnej komisurotómie. Pre angínu, infarkt myokardu, predpísané analgetiká atď.

Korekcia porúch stavu iónovej výmeny a stavu kyseliny je tiež dôležitou súčasťou terapeutických opatrení pre srdcovú astmu a pľúcny edém.

Pokiaľ ho sprevádza pľúcny edém kardiogénny šok (napr. Infarkt myokardu), ktorý sa používa predovšetkým vazopresormi v malých dávkach, kortikosteroidov a srdcových glykozidov, a potom pod svojimi krycími - diuretiká a antihistaminiká. Je tiež zobrazený pomocný krvný obeh s intraortikálnym balónikom.

Postupnosť terapeutických opatrení na potlačenie srdcovej astmy a pľúcneho edému sa určuje individuálne v závislosti od ich etiológie, stupňa hemodynamických porúch, závažnosti klinických prejavov, rýchlosti toku atď. Obvykle je najprv pacientovi nasadená sedavá poloha, 0,005-0,01 g hydrochloridu morfínu sa podáva intravenózne, 0,005 g nitroglycerínu pod jazyk sa podáva každých 15 až 20 minút, dýchanie kyslíka pod pozitívnym tlakom sa uskutočňuje počas expirácie alebo cez nosné katétre, nasáva sa dobre z horných dýchacích ciest. V prítomnosti vysokého krvného tlaku, bolesti, najprv odstránenie týchto príznakov, intravenózne furosemid alebo uregitída je tiež vstreknutý. V prípade zložitých porúch rytmu sú predpísané antiarytmiká, elektropulzová terapia a srdcová stimulácia. Ďalšia taktická liečba je určená základnou chorobou, účinnosťou počiatočných terapeutických opatrení, zvláštnosťami procesov kompenzácie krvného obehu v každom konkrétnom prípade.

Prognóza závisí predovšetkým od povahy základnej choroby. Ak sa srdcová astma zhorší pľúcnym edémom, prognóza sa zhoršuje dramaticky.

Prevencia akútneho zlyhania srdca ľavého typu je eliminácia provokačných faktorov a aktívna liečba základnej choroby.

"Núdzová starostlivosť o srdcovú astmu a pľúcny edém" - sekcia núdzových stavov

choroba

Srdečná astma a pľúcny edém

Srdcové astma a pľúcny edém - klinický syndróm charakterizovaný paroxyzmálna dýchavičnosťou v dôsledku pľúcneho tkaniva vypocováni serózna tekutiny z formácie (zosilnenie) edém - intersticiálna (srdcová astma) a alveolárna, s penenie transsudátem bohatý proteín (opuch pľúc).

Etiológia, patogenéza. Spôsobí srdcová astma (CA) a pľúcny edém (OL) sú vo väčšine prípadov primárne akútne zlyhanie ľavej komory srdca (infarkt myokardu, iné akútne a subakútne formy ischemickej choroby srdca, hypertenznú krízu a ďalšie paroxyzmálna hypertenzia, akútna nefritída, akútne zlyhanie ľavej komory u pacientov s kardiomyopatiou a iné) alebo akútne prejavy chronického zlyhania ľavej komory (mitrálny alebo aortálny defekt, chronická aneuryzma srdca, iné chronické formy ICHS atď.). Prejsť na hlavné patogénnych faktorov - zvýšenie hydrostatického tlaku v pľúcnych kapilárach sú všeobecne pripojené spúšťa ďalších faktorov: fyzické alebo emocionálny stres, hypervolémia (hyperhydratácia, zadržiavanie tekutín), zvýšenie prietoku krvi v pľúcach pri prechode do vodorovnej polohy a poškodenia centrálnej regulácie počas spánku a ďalšie faktory. Sprievodný vzrušujúci záchvat, nárast krvného tlaku, tachykardia, tachypénia, zvýšená práca respiračných a pomocných svalov zvyšujú zaťaženie srdca a znižujú účinnosť jeho práce. Sací účinok núteného dychu vedie k ďalšiemu zvýšeniu prívodu krvi do pľúc. Hypoxia a acidóza sú sprevádzané ďalším zhoršením srdca, porušením centrálnej regulácie, zvýšením priepustnosti alveolárnej membrány a znížením účinnosti farmakoterapie.

Príčiny nekardiálneho pľúcneho edému môžu byť: 1) poškodenie pľúcneho tkaniva - infekčné (pozri pneumónia). alergický, toxický, traumatický; pľúcna embólia, pľúcny infarkt; Syndróm Goodpasture; 2) narušenie rovnováhy vody a elektrolytov, hypervolémia (infúzna terapia, zlyhanie obličiek, endokrinná patológia a steroidná terapia, gravidita); 3) utopenie v slanom vode; 4) porušenie centrálnej regulácie - pri cievnej mozgovej príhode, subarachnoidálnom krvácaní, poškodení mozgu (toxické, infekčné, traumatické), pri preexponovaní vagálnom centre; 5) zníženie intraorakálneho tlaku - s rýchlou evakuáciou tekutiny z brušnej dutiny, tekutiny alebo vzduchu z pleurálnej dutiny, zdvíhanie do väčšej výšky, nútená inšpirácia; 6) nadmerná liečba (infúzia, lieky, kyslíková terapia) pri šoku, popáleninách, infekciách, otravách a iných závažných ochoreniach vrátane ťažkých operácií ("šokové pľúca"); 7) rôzne kombinácie týchto faktorov, napríklad pneumónia v podmienkach vysokých hôr (je nevyhnutná urgentná evakuácia pacienta!).

Symptómy, priebeh, diagnóza. Srdečná astma: dychtivosť s kašľom, sipot. Zvyčajne sa začína útok v noci: pacient sa prebudí z bolestivého pocitu nedostatočného vzdušného zadusenia, ktorý sa od prvých minút stáva vyslovený, sprevádzaný strachom zo smrti. Často útok predchádza fyzická únava alebo nervové napätie. Pri vyšetrení je pozícia pacienta nútená: nemôže ležať, a preto skáka, oprie sa o okenný parapet, stôl a snaží sa byť bližšie k otvorenému oknu. Veľmi chorí pacienti sa nemôžu dostať z postele: sedia s nohami spúšťanými, rukami spočívajúcimi na posteli. Tvárové tuhne trpiaci výraz, pacient je budený, chytí dych, kože čela, krku, hrudníka, chrbta, pokryté potem, bledosť (niekedy s šedivý nádych) s dlhšom nosení nahradil cyanotický. Hlava je naklonená dopredu, svaly ramenného pletenca sú napnuté, nadlaklavikulárne fossae sú vyhladené, dilatačný rebrový kôš, medziprstvový priestor je nasadený a na krku viditeľné opuchnuté žily.

Dýchanie počas útoku spravidla rýchlo (30-40 v 1 minúte, niekedy viac). Vo všetkých prípadoch je dýchanie zrejme ťažké, najmä vdychovanie, alebo pacient si nedokáže všimnúť, že je ťažšie pre neho vdychovať alebo vydychovať. Z dôvodu nedostatku dychu pacient nemôže hovoriť. Útok môže sprevádzať kašeľ - suchý alebo s hlienom, ktorý je často bohatý, tekutý. Keď sa pozeráte na pozadí oslabeného dýchania, vysychajú sa suché, často nepatrné, jemné bublinky.

Príznaky výrazných porúch kardiovaskulárnej aktivity sú povinnými spoločníkmi útoku SA. Pulz v čase útoku dosahuje 120-150 úderov za minútu (otrasná tachykardia je osobitne charakteristická u pacientov s mitrálnou chorobou), plná, niekedy arytmická. Symptomatológia závisí od stavu obehových orgánov, ktoré predchádzali útoku. Pokiaľ začína udusenie na pozadí kompenzácie, môže sa pozorovať zreteľná dynamika pulzu: rytmická, normálna frekvencia a plnenie na začiatku útoku, potom sa stáva (s dlhým ťažkým priebehom útoku) častým, malým arytmickým (extrasystolickým). Často počas záchvatu sa zistí zvýšený krvný tlak, ktorý môže potom klesnúť, čo signalizuje pristúpenie akútnej vaskulárnej insuficiencie. Počúvanie srdca počas zadusenia je zložité kvôli silnému dýchaniu a nadmernému dýchavičnosti. Hluchota srdcových tónov, niekedy cvalový rytmus alebo arytmia (extrasystólia, atriálna fibrilácia) sa zvyčajne určujú. V niektorých prípadoch, s perkusiou, je možné odhaliť rozšírenie hraníc relatívnej matnosti srdca, čo naznačuje jeho akútnu expanziu (to je potvrdené röntgenovým vyšetrením počas útoku).

Klinický obraz SA u rôznych pacientov a dokonca opakované záchvaty u toho istého pacienta môže byť odlišný. V niektorých prípadoch, že útok nemá prekurzorov (napr mitrálnej chlopne), v ostatných - chorí niekoľko dní pred útokom poznámka zhoršenie zdravia, zvýšenú dýchavičnosť, búšenie srdca, kŕče, suchý kašeľ a niekedy chvíľkový pocit udusenia ku ktorému došlo v noci a bol držaný po niekoľko hlbokých dychov. Dĺžka útoku - od niekoľkých minút až po mnoho hodín. V miernych prípadoch, prebúdzajúc sa od udusenia, pacient sedí v posteli alebo vstáva, otvára okno a po niekoľkých minútach útok končí bez liečby; znova spí. V závažných prípadoch SA sa astmatické záchvaty niekedy vyskytujú niekoľkokrát denne, sú predĺžené a sú zastavené len s použitím celého komplexu terapeutických opatrení. Niekedy útok nereaguje na liečbu, je oneskorený, stav pacienta sa stáva extrémne ťažkým: tvár je modrastá, pulz je nitový, krvný tlak je nízky, dýchanie je plytké, pacient má nižšiu polohu v posteli. V klinickom zobrazení šoku alebo depresie dýchacieho centra hrozí smrť pacienta. Častejšou príčinou smrti je komplikácia úrazu z pľúcneho edému CA.

Treba mať na pamäti, že opuch bronchiálnej sliznice môže byť sprevádzaný porušením bronchiálnej priechodnosti; Diferenciálna diagnostika s bronchiálnou astmou je veľmi dôležitá, pretože v prípade bronchiálnej astmy (na rozdiel od SA) sú narkotické analgetiká kontraindikované (nebezpečné) a beta-adrenergné lieky sú indikované. Mali by ste hodnotiť históriu (ochorenie srdca alebo pľúc, účinnosť beta-adrenergných liekov) a venovať pozornosť ťažkostiam, predĺženému výdechu (pri bronchiálnej astme).

Pľúcny edém (OL) sa objavuje viac-menej náhle, často v noci, počas spánku, keď sa pacient prebúdza v stave dusenia alebo počas dňa s fyzickou námahou alebo trepaním. V mnohých prípadoch existujú prekurzory útoku vo forme častého kašľa, rastu vlhkých plesní v pľúcach. So začiatkom útoku pacientka zaujme vertikálnu pozíciu, tvár vyjadruje strach a zmätok, stáva sa svetlošedou alebo šedo-kyanotickou farbou. Pri hypertenzívnej kríze a akútnej cerebrovaskulárnej príhode môže byť výrazne hyperemický av prípade srdcových ochorení má charakteristický "mitrálny" (cyanotické sfarbenie na tvári). Pacient cíti bolestivé udusenie, ktoré je často sprevádzané nepriepustnosťou alebo bolesťou v hrudi. Dýchanie sa prudko zrýchlilo, z diaľky počulo túrateľné dýchavičnosť, kašeľ sa stáva čoraz častejšie, sprevádzané uvoľnením veľkého množstva ľahkého alebo ružového spenu. V závažných prípadoch pena prúdi z úst a nosa. Pacient nie je schopný určiť, čo je pre neho ťažšie - vdychovať alebo vydychovať; z dôvodu nedostatku dychu a kašla nemôže hovoriť. Cyanóza sa zvyšuje, hrdla sa zväčšujú, pokožka sa zakryje studeným, lepkavým potom.

Pri počúvaní pľúc na začiatku útoku, kedy sa môžu javy prevládajú v intersticiálnej edém (intersticiálna) tkanivo symptomatology môže byť zlá: len malý počet sú určené a izolované jemnú bublinkovú veľký bublajúce RALE. Uprostred útoku sa počujú bohaté pestré mokré ryhy na rôznych častiach pľúc. Dýchanie nad týmito oblasťami je oslabené, zvuk bicie sa skracuje. Oblasti skracovaného perkusného zvuku sa môžu striedať s oblasťami boxového zvuku (atelectáza niektorých segmentov pľúc a akútny emfyzém iných).

Pulz je zvyčajne prudko zvýšený, často až do 140-150 úderov za minútu. Na začiatku útoku je uspokojivé. V zriedkavých a spravidla veľmi vážnych prípadoch dochádza k ostrnej bradykardii. Symptómy, ktoré sú závislé od ochorenia, na pozadí ktorého sa OL vyvinula; hranice tuposti srdca sú spravidla rozšírené doľava, tóny nepočujúcich, často sa vôbec nezazývajú kvôli hlučnému dýchaniu a ťažkému dýchavičnosti. Krvný tlak závisí od počiatočnej hladiny, ktorá môže byť normálna, zvýšená alebo znížená.

Pri dlhom priebehu pľúcneho edému krvný tlak zvyčajne klesá, plnenie impulzu oslabuje a je ťažké sondovať. Dýchanie sa stáva plytké, menej časté, pacient má horizontálnu polohu, nemá silu vykašliavať spúta. Smrť pochádza z asfyxie. Niekedy celý útok, ktorý končí smrťou pacienta, trvá niekoľko minút (fulminantná forma); častejšie trvá niekoľko hodín a zastavuje až po intenzívnych terapeutických opatreniach. Je veľmi dôležité nezabúdať na možnosť vlnového priebehu OL, keď pacient, ktorý sa odobral z útoku, vyvinie opakovaný závažný útok, ktorý často končí smrťou pacienta.

Duchovný útok sprevádzaný dýchavým dychom, uvoľňovaním spenovej kvapaliny a bohatými vlhkosťami v pľúcach je tak charakteristický, že v týchto prípadoch nie je diagnostika OL ťažká. Rádiograficky detekované pri O L expanznej mediastinum tieni, znižuje transparentnosť pľúcach, zvýšenie pľúcnej korene, Kerley linky (funkciu interlobulárnych edém priečky - horizontálne rovnobežných pásov 0,3-0,5 cm dlhé, v blízkosti alebo pozdĺž vonkajšieho sínus interlobárních pohrudnice), pleurálny výpotok. Avšak aj bez röntgenovej štúdie je astmatický záchvat pri bronchiálnej astme sprevádzaný chrčaním na pozadí prudko rozšíreného výdechu, zlého viskózneho spúta, je ťažké zameniť sa s OL.

V niektorých prípadoch nie je také ľahké rozlíšiť OL a CA. V druhom z nich nie je hojný penový spút a prebublávanie dýchaním, zvlhčovanie sa vyskytuje hlavne v dolných častiach pľúc. Je však potrebné mať na pamäti, že OL nie vždy dochádza u všetkých typických príznakov: hlien nie je vždy likvidné a spenený, niekedy pacient vyberie len 2-3 pľuvanie bezfarebný, ružový alebo žltkastý sliznice vykašliavanie. Počet vlhkých jamiek v pľúcach môže byť malý, zvyčajne sa z diaľky počujú chrastítka. Existujú tiež záchvaty dýchavičnosti, ktoré nie sú sprevádzané buď prebublávnym dýchaním, alebo mokrými záchvatmi v pľúcach alebo v spúte, ale s röntgenovým obrazom OL. To môže závisieť od prevažujúcej akumulácie tekutiny v intersticiálnom tkanive a nie v alveolách. V iných prípadoch, ak je pacient vo vážnom stave, môže byť absencia bežných príznakov L vysvetlená bronchiálnou obštrukciou spúta. Akýkoľvek závažný astmatický záchvat u pacienta trpiaceho srdcovým ochorením spôsobuje, že človek premýšľa o možnosti OL.

Penový spút v OL by sa mal odlišovať od spenovej, často farbenej krvi, sliny vylučovanej počas epileptického záchvatu a hystérie. "Fúkanie" dýchanie u pacientov s agónii nie je špecifickým znakom OL.

Liečba - núdzová situácia už v štádiu prekurzorov (možná smrť). Postupnosť terapeutických opatrení je do značnej miery závislá od ich dostupnosti, času, ktorý bude potrebný na ich realizáciu. Pacient musí dostať vznešenú pozíciu - sedieť s nohami z postele. V tomto prípade sa pri pôsobení gravitácie krv redistribuuje, ukladá sa do žíl nohy a v dôsledku toho je malý obeh krvného obehu vyložený. Nevyhnutné je vdýchnutie kyslíka, pretože akékoľvek opuchnutie pľúc spôsobuje kyslíkové hladovanie tela.

Lieková terapia by mala byť zameraná na zníženie excitability dýchacieho centra a vyloženie pľúcneho obehu. Prvým cieľom je morfín: okrem selektívne pôsobenie na dychového centra, morfín znižuje prietok krvi do srdca a pľúcnej kongescie znížením excitabilite vazomotorických centier, má všeobecne upokojujúci účinok na pacienta. Morfín sa injektuje s / c alebo v / v frakčnej dávke 1 ml 1% vodného roztoku. Už 5-10 minút po injekcii sa dýchanie zjednoduší, pacient sa utišuje. V prípade porušenia respiračného rytmu (dýchanie typu Cheyne-Stokes), depresie dýchacieho centra (dýchanie sa stáva plytké, menej časté, pacient má nižšiu pozíciu v posteli), morfín sa nemá podávať. Opatrnosť je potrebná aj v prípadoch, keď je povaha útoku nejasná (bronchiálna astma nie je vylúčená).

S cieľom znížiť účinky stagnácie v pľúcach sa uchýlil k zavedeniu diuretík. Najefektívnejšie v injekčnej injekcii lasixu (furosemid). Keď SA začína s 40 mg, pri OL sa dávka môže zvýšiť na 200 mg. Pri intravenóznom podávaní furosemid nielen znižuje objem krvi v obehu, ale má aj venodilatívny účinok, čím sa znižuje venózny návrat do srdca. Účinok sa rozvíja v priebehu niekoľkých minút a trvá 2-3 hodiny.

Na ukladanie krvi na perifériu a vyprázdnenie pľúcneho obehu sú injekcie s intravenóznym kvapkaním venózne vazodilatátory - nitroglycerín alebo izosorbid dinitrát. Počiatočná rýchlosť podania liečivá - 5-15 ug / min každých 5 min rýchlosť vstrekovania je zvýšená o 10 g / min pre zlepšenie hemodynamických parametrov a regresii príznakov zlyhanie ľavej komory, alebo na zníženie systolického krvného tlaku 100 mmHg. Art. Pri počiatočných javoch nedostatočnosti ľavej komory a nemožnosti parenterálneho podávania sa uchýli k sublingválnemu podávaniu nitroglycerínu (1-2 tablety každých 10 až 20 minút).

V niektorých prípadoch je dostatočná monoterapia s nitroglycerínom, dôjde k výraznému zlepšeniu v priebehu 5-15 minút.

Liečba OL sa uskutočňuje za konštantného (s intervalom 1-2 minút) kontroly systolického krvného tlaku, ktorý by sa nemal znižovať o viac ako 1 /3 základná či nižšia ako 100-110 mm Hg. Art. Zvláštna opatrnosť je potrebná pri kombinovanom užívaní liekov, ako aj u starších pacientov s vysokou hypertenziou v histórii. S prudkým poklesom systolického krvného tlaku sú potrebné núdzové opatrenia (hlava nadol, zdvihnuté nohy, začatie zavádzania vazopressorov). Pri OL na pozadí arteriálnej hypotenzie je od samého začiatku indikovaný intravenózny odkvapkávací dopamín v dávke 3 až 10 μg / kg / min a ako hemodynamická stabilizácia sa pridávajú do terapie nitráty a diuretiká. Na žilách (striedavo každých 15 minút) alebo žilné krvácanie (200-300 ml od klinickej žily) sa môžu odporučiť ako nútená náhrada za "vnútorné krviprelievanie" - redistribúciu krvného plnenia, zvyčajne s nitroglycerínom a furosemidom.

V prítomnosti predsieňovej tachyarytmie sa ukáže rýchla digitalizácia (digoxín v 1 ml 0,025% roztoku 1-2 krát denne), s paroxyzmálnymi poruchami rytmu, elektroimpulzová terapia. Pri výraznom emočnom pozadí, arteriálnej hypertenzii sa používa neuroleptický droperidol - intravenózne sa podáva 2 ml 0,25% roztoku. Pri porážke alveolárnej membrány (pneumónia, alergická zložka) sa použil prednizón alebo hydrokortizón. Vzhľadom k tomu, že horné dýchacie cesty sú často plnené hlienom, penivými sekrétmi, je potrebné ich vysať cez katéter spojený s odsávaním. Špecializovaná starostlivosť zahŕňa v prípade potreby také opatrenia ako intubácia alebo tracheotómia, umelé dýchacie prístroje, ktoré sa používajú v najťažších prípadoch.

V mnohých prípadoch, najmä s toxickým, alergickým a infekčným pôvodom OL s poškodením alveolárno-kapilárnej membrány, sa úspešne používajú veľké dávky glukokortikosteroidov. Prednizolón hemisukcinát (bisuktsinat) opakovane 0,025-0,15 g - 3-6 ampulky (až do 1200-1500 mg / deň) alebo hydrokortizon hemisukcinátu - 0,125-300 mg (až na 1200 - 1500 mg / deň) podáva intravenózne v kvapkanie izotonický roztok chloridu sodného, ​​glukózy alebo iného infúzneho roztoku.

Indikácie pre hospitalizáciu sa môžu vyskytnúť v štádiu prekurzorov aj po odstránení z útoku SA. Odstúpenie od NL vykonáva na mieste špecializovaná resuscitačná kardiologická ambulančná brigáda. Po vycestovaní z nemocnice vykonáva hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti ten istý tím (hrozba opakovania laboratória). Na liečbu SA a OL - pozri tiež infarkt myokardu.

Prognóza je vo všetkých štádiách závažná a je do značnej miery závislá od závažnosti základnej choroby a primeranosti terapeutických opatrení. Zvlášť závažná prognóza pri kombinovanej aplikácii OL s arteriálnou hypotenziou.

Definícia choroby

Milióny ľudí po celom svete dnes trpia srdcovým zlyhaním. Počet takýchto pacientov sa z roka na rok zvyšuje. Čo je srdcové zlyhanie a ako s ním zaobchádzať?

Zo škôl biológie vieme, že naše telo je priamo závislé od práce čerpadla nazývaného "srdce". Počas celého nášho života neustále pracuje na dodávaní krvi obohatenej kyslíkom a živinami do každej bunky v tele. Keď je výživa buniek dostatočná, telo funguje normálne.

Pri srdcovom zlyhaní nie je oslabené srdce schopné poskytnúť bunkám potrebné množstvo krvi. Zvýšená je únava a dýchavičnosť. Akékoľvek manipulácie, dokonca aj také jednoduché, ako je lezenie po schodoch, chôdza alebo nosenie jedla, sú ťažké pre telo.

V počiatočnom štádiu vývoja srdcové zlyhanie vedie k zvýšeniu srdcových komôr. Takto srdce vyhodí viac krvi. Zvyšujúci sa stres vedie k zvýšeniu srdcového svalu. To umožňuje srdcu silnejšie tlačiť krv. Avšak v priebehu času tieto opatrenia nepomáhajú - srdce "unavuje", jeho možnosti sú vyčerpané.

Telo ako celok sa tiež snaží kompenzovať nedostatok krvi všetkými možnými spôsobmi. Krvné cievy sa udržiavajú na udržaní krvného tlaku, aby kompenzovali slabosť srdcového svalu. Telo odvádza krv z menej dôležitých orgánov a tkanív na udržanie krvného obehu v najdôležitejších orgánoch, srdci a mozgu.

Tieto dočasné opatrenia môžu na určitý čas maskovať problém nazývaný srdcové zlyhanie, ale nevyriešiť ho. Nakoniec srdce nebude schopné uspokojiť potreby tela a človek sa bude cítiť unavený, problémy s dýchaním, iné rušivé príznaky - vyzve k návšteve kardiológa.

Prítomnosť kompenzačných mechanizmov organizmu vysvetľuje, prečo niektorí ľudia nemusia vedieť o žalostnom stave ich stavu v čase, keď je srdcové zlyhanie už na prahu. To je mimochodom výborný argument, aby sa mohol pravidelne vyšetrovať lekárom.

príčiny

Teraz musíte pochopiť, ako sa srdcové zlyhanie vyskytuje a aké príčiny prispievajú k progresii ochorenia. Najčastejšie ide o srdcové zlyhanie na pozadí rôznych ochorení kardiovaskulárneho systému. Najčastejším z nich je zúženie tepien, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu. Cievne choroby sa vyskytujú u mládeže a často zostávajú bez náležitej pozornosti. S vekom sa môže na pozadí vyskytnúť kongestívne srdcové zlyhanie.

Syndróm srdcového zlyhania môže zhoršiť priebeh takmer všetkých ochorení srdca a krvných ciev. Jeho hlavnými "partnermi" sú arteriálna hypertenzia a koronárna choroba srdca (alebo kombinácia týchto ochorení). Často kardiológovia vo svojej praxi konštatujú, že kardiovaskulárna insuficiencia môže nastať s infarktom a angínou pektoris.

Medzi príčiny, ktoré prispievajú k rozvoju takej hrozivej choroby, ako je srdcové zlyhanie, by sa mali hovoriť: zmeny štruktúry srdcových chlopní, ochorenie štítnej žľazy (hypertyreóza), infekčné lézie srdcového svalu (myokarditída).

Srdcové zlyhanie u detí sa môže prejaviť ako komplikácia mnohých infekčných ochorení:

Ako vidíte, neexistujú žiadne "frivolné" infekcie. Prakticky akékoľvek, v neprítomnosti kvalifikovanej liečby, môže viesť k vážnym srdcových komplikácií.

Chronické srdcové zlyhanie môže byť spôsobené alkoholom a drogovou závislosťou, nadmerným výkonom a dokonca sedavým životným štýlom.

Nedávno v Spojených štátoch vykonala štúdiu o príčinách náhlej smrti taxikárov. Ukázalo sa, že dlhé sedenie v aute spôsobuje spomalenie prietoku krvi, tvorbu krvných zrazenín av dôsledku toho zlyhanie srdca.

Počas tehotenstva môžu ženy s rôznymi patologickými stavmi krvných ciev alebo srdca vyvinúť závažné zlyhanie srdca v dôsledku zvýšeného stresu srdca.

Srdcové zlyhávanie sa často vyskytuje u ľudí s cukrovkou a ochorení endokrinného systému vo všeobecnosti. Stručne povedané, všetko, čo preťažuje cievy a srdce, môže viesť k ochoreniu. Exacerbácia choroby je spôsobená (okrem fyzického prepätia): zhoršenie výživy, nedostatok vitamínov, otravy, stres.

Odrody srdcového zlyhania

Trvanie vývoja srdcového zlyhania je rozdelené na dve formy:

Na druhej strane je chronické srdcové zlyhanie delené závažnosťou kurzu na tri stupne (klasifikácia Vasilenko V.Kh. a Strazhesko ND, navrhnuté v roku 1935):

K dnešnému dňu bola prijatá iná klasifikácia vo svete (navrhnutá New York Heart Association (NYHA)). V súlade s tým všetci pacienti, u ktorých sa zistilo srdcové zlyhanie, patria do jednej zo štyroch kategórií, v závislosti od obmedzení ich fyzickej aktivity:

V závislosti od oblasti poškodenia existujú:

Symptómy ochorenia

Ako sa manifestuje srdcové zlyhanie? Príznaky ochorenia závisia nielen od štádia srdcového zlyhania, ale aj z toho, ktoré oddelenia srdca nemôžu zvládnuť svoju prácu.

Ľudia, ktorí zaznamenajú niektorý z príznakov spojených so srdcovým zlyhaním, aj keď sú mierne, by mali čo najskôr konzultovať s lekárom. Pri stanovovaní diagnózy je dôležité sledovať príznaky a hlásiť všetky náhle zmeny. Hlavné príznaky srdcového zlyhania:

diagnostika

Srdcové zlyhanie sa vzťahuje na také ochorenia, ktorých diagnóza nie je dôležitá pre žiadnu overenú metódu, ale súbor diagnostických metód.

Význam symptómov a klinických prejavov je mimoriadne vysoký. Pomáhajú kardiológovi podozrievať pacienta so syndrómom srdcového zlyhania. Pamätajte si, že včasné zistenie srdcového zlyhania je prognóza dlhej životnosti.

Okrem vyššie popísaných sťažností môže skúsený lekár o prítomnosti a stupni srdcového zlyhania veľmi povedať zvuky hrudníka. Rovnako ako u pacientov s progresívnym zlyhaním srdca, spolu so zvýšením dýchania, môže sa jeho povaha zmeniť.

Pomocou stetoskopu môže lekár počuť rôzne pľúcne dýchanie v pľúcach, zistiť, či je tekutina iba v pľúcnom tkanive alebo sa už nahromadila v pleurálnej dutine.

Charakteristické hluky pri porušení srdcových chlopní, zvýšená srdcová frekvencia môže tiež indikovať srdcové zlyhanie v rôznych stupňoch.

Röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov odhaľuje stagnáciu tekutiny v pľúcach a zvýšenie tienia srdca (príznaky ľavostranného srdcového zlyhania).

Moderná inštrumentálna diagnostika srdcového zlyhania umožňuje konečne určiť sprievodné zmeny srdca a určiť rozsah jeho poškodenia. Využíva dobre známu elektrokardiografiu a echokardiografiu, ako aj nové metódy diagnostického zobrazovania: rádioizotopovú angiokardiografiu a koronárnu kardiografiu.

Liečba a núdzová starostlivosť

Po diagnóze vzniká otázka, ako liečiť srdcové zlyhanie? Terapeutické opatrenia závisia od príčiny srdcového zlyhania, jeho druhu, závažnosti priebehu a od toho, ako môže vaše telo kompenzovať.

Akútne zlyhanie srdca

Núdzová pomoc so srdcovým zlyhaním môže zachrániť životy. Pamätajte: akútne srdcové zlyhanie sa rozvíja veľmi rýchlo. V blesku môže dôjsť k smrti v priebehu dvoch až troch minút. Akútne zlyhanie srdca je mimoriadne závažná patológia, pacient by mal byť bezodkladne hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Príznaky takejto choroby, ako je zlyhanie srdca, by mali byť známe, a to tak samotnými pacientmi, ako aj ich príbuznými, s cieľom pomôcť včas v lekárskej fáze. Akútne zlyhanie srdca sa prejavuje rýchlym nárastom dýchavičnosti, dýchavičnosť a rýchle dýchanie, koža sa stáva modrým a krvný tlak stúpa. Neskôr sa na perách pacienta objaví spenový, niekedy ružový spút, čo naznačuje zvýšenie pľúcneho edému.

Prvá pomoc pri zlyhaní srdca: Bezodkladne zavolajte sanitku. Pokúste sa upokojiť pacienta - úzkosť môže zhoršiť jeho stav. Zabezpečte neobmedzený prístup kyslíka (otvorené okná). Pred príchodom lekárov priviesť pacienta do polosedačky. To zabezpečí tok krvi z pľúc do dolných končatín. Po 10 minútach používajte popruhy na bokoch na zníženie množstva cirkulujúcej krvi.

Dajte pacientovi 1-2 tablety nitroglycerínu pod jazyk. Liek sa musí podávať každých desať minút s povinným meraním krvného tlaku.

V prípade zastavenia srdca sa uistite, že ste začali umelú masáž srdca bez toho, aby ste čakali na príchod ambulancie. Všetky ďalšie terapeutické opatrenia by mali vykonávať iba kvalifikovaní zdravotnícki pracovníci v podmienkach kardioreanimácie.

Chronické srdcové zlyhanie

Liečba chronického srdcového zlyhania je dlhotrvajúca a vyžaduje, aby pacient neustále sledoval stav tela.

Lieky na srdcové zlyhanie sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy stav ochorenia a stav tela ako celku. Samošetrenie v tejto patológii je neprijateľné.

Ako a čo robiť v prípade zlyhania srdca by mal rozhodovať len kvalifikovaný kardiológ. Čo zahŕňa lieková liečba srdcového zlyhania?

Ak lieková liečba srdcového zlyhania nemá požadovaný účinok alebo pacient má srdcové nedostatky, ktoré ovplyvňujú priebeh ochorenia, lekár môže navrhnúť chirurgickú operáciu.

Diéta pre zlyhanie srdca

Liečba a prevencia srdcového zlyhania začína diétou. Výživa pre srdcové zlyhanie by mala byť vysokokalorická, ľahko stráviteľná a upravovaná na denný príjem kvapaliny a soli. Najvhodnejšia strava je frakčná (5-6 krát denne). Silný čaj, káva a čokoláda sú nevyhnutne vylúčené z stravy. Dôrazne sa odporúča jesť pikantné jedlá, údené mäso. Alkohol v srdcovom zlyhaní je absolútne kontraindikovaný!

Množstvo soli zvyčajne nie je väčšie ako 3 až 4 gramy. za deň. So zhoršením stavu pacienta as nárastom edému môžu kardiológovia odporučiť pacientovi bez diéty so soľou.

Strava pre srdcové zlyhanie zahŕňa aj primerané obmedzenie príjmu tekutín. Typicky je denný príjem vody obmedzený na 1200 až 1500 ml. za deň, vrátane všetkých tekutých jedál (polievky, čaje, kissels atď.).

Pacienti so srdcovým zlyhaním sú odporúčané produkty s vysokým obsahom draslíka:

Draslík je zvlášť potrebný u pacientov užívajúcich diuretiká a srdcové glykozidy.

V prípade mierneho zlyhania srdca, najmä v počiatočnom štádiu, stačí zmeniť životný štýl a stravu. V mnohých prípadoch pomáha úplne zbaviť sa nadýchnutia, dýchavičnosti, normalizovať hmotnosť a tým zmierniť nadmerné zaťaženie srdca.

Ľudové opravné prostriedky

Ľudové lieky na srdcové zlyhanie našli široké uplatnenie, používajú ich v praxi aj mnohí známi kardiológovia.

Dlhodobý vývoj a chronický priebeh choroby umožňuje používanie prírodných a rastlinných liekov. Tu sú niektoré z najobľúbenejších ľudových receptov na liečbu tejto choroby.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.

Mchc v krvnom teste sa znížil

Priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch (MCHC)Vo všeobecnosti existujú štyri krvné testy, ktoré určujú kvantitatívne ukazovatele červených krviniek. Jedným z týchto indikátorov je priemerná koncentrácia hemoglobínu v červených krvinkách MCHC.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Infarkt myokardu: poskytnúť zdravotné postihnutie alebo nie, kvalitu života a pracovnú schopnosť

Závažná choroba - infarkt myokardu - sa rýchlo stáva mladším. Vek pacientov s koronárnym srdcovým ochorením je znížený.

Stenóza aortálnej chlopne

Srdce bude fungovať ako MOTOR!Zabudnete na tachykardiu, ak je pred spaním.Stenóza aortálnej chlopne alebo jednoducho aortálna stenóza je vážna patológia, ktorá v niektorých prípadoch vedie k smrti.

Čo naznačujú ukazovatele ESR pre ženy

Dlhodobo v oblasti medicíny pre klinické skúšky používajte veľmi efektívnu a lacnú analýzu s názvom ROE. Pri dešifrovaní táto skratka znamená "reakciu na sedimentáciu erytrocytov".