Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou. Ich kvapkanie sa považuje za získané a žiadne vonkajšie príznaky toho nie sú viditeľné.

Ak čas nezjaví chorobu, potom môže človek dokonca zomrieť. Účinnosť hydrocefalóznej terapie závisí od toho, kedy bola detekovaná. Tekutina sa hromadí v subarachnoidných oddeleniach, ako aj v komorovom systéme.

Čo je to?

Hydrocefalus (kvapkanie) mozgu - choroba, pri ktorej dochádza k zvýšeniu objemu komôr mozgu. Hlavnou príčinou tohto patologického stavu je nadmerná produkcia CSF a jej akumulácia v oblasti dutín mozgu. Dropsy sa vyskytujú prevažne u detí novorodenca, ale môžu byť charakteristické aj pre staršie vekové skupiny.

Faktory choroby

Niektoré z najčastejších príčin mozgového hydrocefalu u dospelých sú:

 1. Prenesená ischemická alebo hemoragická mŕtvica;
 2. Vrodený hydrocefalus
 3. Nádor (nádor);
 4. Infekčné ochorenia (meningitída, encefalitída);
 5. Traumatické poškodenie mozgu;
 6. Vaskulárna patológia;
 7. Alkoholické, toxické a iné encefalopatie;
 8. Intraventrikulárne krvácanie. Navyše nezáleží na tom, či krvácanie bolo spôsobené zranením alebo nie;
 9. Porušenie centrálneho nervového systému.

Najčastejšie sa choroba vyskytuje u dojčiat, ale tiež sa u dospelých vyskytuje. V súčasnosti štúdie ukazujú, že prakticky akékoľvek porušenie centrálneho nervového systému môže spôsobiť hydrocefalus.

Vnútorný alebo uzavretý hydrocefalus

Tento typ hydrocefalusu je podobný predchádzajúcemu typu, avšak v tomto prípade je pozorované veľké množstvo mozgovomiechovej tekutiny len vo vnútri komôr. Príčina neokluzívnej formy je zablokovanie dráh vedúcich lúhu v dôsledku procesu zápalových adhézií a príčinou môže byť intraventrikulárne krvácanie alebo nádor.

V prípade akéhokoľvek poškodenia alebo blokovania interventrikulárneho výskytu sa môže vyskytnúť asymetrický hydrocefalus mozgu. Rastúci nárast komôr spôsobuje smrť mozgového tkaniva, čo vedie k splošteniu záhybov.

Vonkajší alebo otvorený hydrocefalus

Tento typ ochorenia sa prejavuje v dôsledku nadmerného obsahu cerebrospinálnej tekutiny v SAH. Treba však poznamenať, že cerebrospinálna tekutina je priamo v komorách mozgu normálna. Dôvodom na vznik tejto formy je ateroskleróza, hypertenzia a traumatické poškodenie mozgu.

Táto forma je charakterizovaná absenciou rôznych symptómov, menovite príznakov ako je bolesť hlavy alebo zvýšený krvný tlak. Treba tiež poznamenať, že v tomto prípade sa často vyvíja latentný hydrocefalus, v dôsledku čoho sa objem mozgu môže znateľne znížiť a voľný priestor môže byť naplnený mozgovomiešnenou tekutinou.

zmiešaný

Z názvu je zrejmé, že cerebrospinálna tekutina vyplňuje obidve komory mozgu a subarachnoidný priestor. Vyskytuje sa častejšie u starších ľudí v dôsledku nedostatočnej stability krčných stavcov, hypertenzie a aterosklerózy.

Symptómy hydrocefalusu

Pri akútnom rozvoji okluzívneho hydrocefalusu u dospelých sú symptómy spôsobené príznakmi zvýšeného intrakraniálneho tlaku:

 1. Nauzea a vracanie sú tiež pozorované ráno, po zvracaní, bolesti hlavy sú niekedy uvoľnené.
 2. Bolesť hlavy sa vyskytuje predovšetkým ráno pri prebudení, čo sa vysvetľuje ďalším zvýšením intrakraniálneho tlaku počas spánku.
 3. Symptómy axiálnej dislokácie mozgu - rýchla depresia vedomia pacienta až po hlboké kómy, zatiaľ čo pacient zaujme nútenú polohu hlavy, objavujú sa ochorenia okulomotoriky. Ak nastane kompresia medulla oblongata, prejavy hydrocefalu sa prejavujú inhibíciou kardiovaskulárnej aktivity a dýchania, ktoré môžu byť smrteľné.
 4. Ospalosť je jedným z najnebezpečnejších príznakov zvýšeného intrakraniálneho tlaku, ak sa objaví ospalosť, znamená to, že sa blíži rýchle a pomerne prudké zhoršenie neurologických symptómov.
 5. Stagnácia diskov z optického nervu - porušenie axoplazmatického prúdu v optickom nervu a zvýšenie tlaku v subarachnoidnom priestore okolo neho vedie k poškodeniu zraku.

Ak sa tvorí chronický hydrocefalus, symptómy a klinický obraz sa významne líšia od akútneho hydrocefalusu u dospelých: Demencia - najčastejšie sa objavujú prvé symptómy 15-20 dní po poranení, krvácaní, meningitíde alebo inej chorobe:

 1. Zníženie všeobecnej aktivity pacienta sa stáva inertným, ľahostajným, ľahostajným, inertným.
 2. Človek zamieňa deň s nocou, to znamená, že deň je ospalý a nočná nespavosť.
 3. Pamäť je narušená - v prvom rade, toto zníženie v krátkodobej numerickej pamäte, osoba súčasne nesprávne názov mesiac, dátum, zabudne na jeho vek.
 4. V neskorších pokročilých štádiách choroby sa môžu rozvinúť hrubé mentálne-intelektuálne poruchy, keď človek nie je schopný slúžiť sám sebe, otázky, ktoré mu boli položené, nemusí odpovedať alebo odpovedať na jednu slabiku, neprimeraný, dlho myslieť, aby urobil pauzy medzi slovami.

Apraxia chôdze je takýto syndróm, keď človek v náchylnej polohe môže ľahko ukázať, ako chodiť alebo jazdiť na bicykli, a keď vstane, nemôže chodiť normálne, chodí so svojimi nohami široko od seba, sa zmení, šmúhy.

Močová inkontinencia nie je vždy symptómom a je neskorým a nekonzistentným znakom hydrocefalusu u dospelých.

diagnostika

V súčasnosti sa na potvrdenie a identifikáciu príčiny hydrocefalusu používajú tieto metódy inštrumentálneho výskumu:

 1. Vyšetrenie očného fundusu oftalmológa. Ak sú optické nervy opuchnuté, znamená to zvýšenie intrakraniálneho tlaku, čo môže byť znakom hydrocefalusu.
 2. Meranie obvodu hlavy pomocou centimetrovej pásky (ak sa hlava dieťaťa zvýši o viac ako 1,5 cm za mesiac, znamená to hydrocefalus, zvýšenie veľkosti hlavy u dospelého ľubovoľnou hodnotou znamená hydrocefalus).
 3. Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) - je "zlatým štandardom" v diagnostike hydrocefalusu. Metóda umožňuje nielen diagnostikovať hydrocefalus, ale aj identifikovať jeho príčiny a existujúce poškodenie štruktúry mozgového tkaniva. Podľa výsledkov MRI sú kritériami pre hydrocefalus interventrikulárny index viac ako 0,5 a periventrikulárny edém.
 4. Ultrazvuk lebky (neurosonografia - NSG). Metóda sa používa iba u detí prvého roka života, v ktorých je možné vyšetriť mozog otvorenou pružinou. Keďže u detí starších ako jeden rok a dospelých je fontanelle zarastená a kosti lebky sú príliš husté, metóda NSG nie je pre nich vhodná. Táto metóda je veľmi približná a nepresná, takže jej výsledky možno považovať za základ pre MRI a nie za diagnostiku hydrocefalusu.
 5. Echoencefalografia (EEG) a reoencefalografia (REG) sú neinformačné metódy, ktoré sa však používajú na "diagnostiku" hydrocefalu. Výsledky štúdií REG a EEG môžu byť úplne ignorované pri rozhodovaní, či osoba má hydrocefalus, alebo nie.
 6. Počítačová tomografia (CT) je metóda podobná MRI, ale oveľa menej presná, preto sa používa pomerne zriedkavo.

Aby bolo možné presne identifikovať alebo odmietnuť podozrenie na hydrocefalus, je potrebné vyhodnotiť príznaky, vykonať vyšetrenie MRI a preskúmať podklad oka. Ak všetky štúdie poskytnú výsledok "pre" hydrocefalus, potom sa podozrenie na prítomnosť ochorenia považuje za potvrdené. Ak údaje z ktorejkoľvek z týchto troch štúdií neuvádzajú "pre" hydrocefalus, potom osoba nemá túto chorobu a existujúce príznaky boli vyvolané inou patológiou, ktorá sa musí identifikovať.

Liečba hydrocefalusom

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu.

Fotoaparát umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie. V spodnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa spája s cisternami základne mozgu, čo je dôvod na odstránenie hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

Komplikácie choroby

Pacienti podliehajúci včasnej diagnóze, ktorí podstupujú terapiu, môžu žiť bez zložitých komplikácií až do konca života.

V niektorých prípadoch dochádza k poruchám reči. Pri inštalácii môže dôjsť k problémom s narušením spojky alebo infekcie, čo znamená opätovnú inštaláciu. V obzvlášť ťažkých a zanedbaných prípadoch je invalidita možná u dospelých s hydrocefalom.

výhľad

Prognóza tejto choroby závisí od pôvodnej príčiny a času stráveného na diagnóze a určenia vhodnej liečby. Možno existujú určité obmedzenia ďalšieho života. V niektorých prípadoch je možné prejavenie dysfunkcie rečového prístroja.

Je zrejmé, že liečba hydrocefalusu u dospelých pacientov by mala byť symptomatická, to znamená zabezpečiť účinok na základnú chorobu a jej príznaky. Terapeutické opatrenia, ktoré sú priamo zamerané na klinické prejavy konkrétnej patológie, sú už opísané v častiach našej webovej stránky. Napriek tomu však naozaj chcem varovať pacientov a najmä ich príbuzných o nevhodnosti samošetrenia:

Iba neurológ je schopný zabrániť progresii patologického procesu a zhoršenie závažnosti ochorenia, pretože má potrebné vedomosti a kvalifikáciu.

Pokiaľ ide o deti, vyžaduje si osobitnú pozornosť a zodpovednosť a lekári a samozrejme aj rodičia. Treba mať na pamäti, že včasná diagnóza a včasná liečba môže poskytnúť dieťaťu normálny vývoj a plný život. Nemôžete sa vzdať za žiadnych okolností, musíte použiť všetky metódy navrhnuté v modernej medicíne. A choroba bude porazená!

Hydrocefalus mozgu u dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu. Hydrocefalus môže byť nezávislou nosologickou jednotkou a môže byť výsledkom rôznych chorôb mozgu. Vyžaduje povinné kvalifikované ošetrenie, pretože dlhodobá existencia choroby môže viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Choroba u detí sa výrazne líši od prejavov ochorenia v dospelom veku vzhľadom na skutočnosť, že v detskom organizme sa mozog práve stále formuje. Tento článok skúma príčiny, príznaky a liečbu mozgového hydrocefalu u dospelých.

dôvody

Každá osoba v mozgu má špeciálne priestory obsahujúce špeciálnu kvapalinu - cerebrospinálnu tekutinu. Vo vnútri samotného mozgu je systém komôr mozgu komunikujúci navzájom, mimo mozgu je subarachnoidný priestor s cisternami mozgu. Alkohol má veľmi dôležité funkcie: chráni mozog pred otrasmi, vibráciami a infekčnými faktormi (vďaka protilátkam, ktoré sú v ňom obsiahnuté), vyživuje mozog, podieľa sa na regulácii krvného obehu v obmedzenom priestore mozgu a lebky a poskytuje homeostázu vďaka optimálnemu intrakraniálnemu tlaku.

Objem alkoholu u dospelých je 120-150 ml, aktualizuje sa niekoľkokrát denne. Produkcia cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v choroidovom plexu komôr mozgu. Z bočných komôr mozgu (obsahujúcich približne 25 ml) vstúpi mozgovomiešna tekutina cez otvor Monroe do tretej komory, ktorej objem je 5 ml. Z tretej komory sa cerebrospinálna tekutina presúva na štvrtý (tiež obsahuje 5 ml) pozdĺž sylvínskeho akvaduktu (akvadukt mozgu). V dolnej časti štvrtej komory sú otvory: stredný nepárový Magendie a dve postranné Lyushka. Prostredníctvom týchto otvorov vstúpi cerebrospinálna tekutina do subarachnoidálneho priestoru mozgu (umiestneného medzi mäkkými a arachnoidnými membránami mozgu). Na základnom povrchu mozgu sa rozširuje subarachnoidný priestor a tvorí niekoľko cisterien: dutiny naplnené tekutinou. Z nádrží vstúpi cerebrospinálna tekutina na vonkajší (konvexitálny) povrch mozgu, akoby ho "premývala" zo všetkých strán.

Absorpcia (resorpcia) cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v žilovom systéme mozgu cez arachnoidné bunky a villy. Akumulácia chvostov okolo žilových dutín sa nazýva pachyónové granulácie. Časť tekutiny sa absorbuje do lymfatického systému na úrovni membrán nervov.

Teda cerebrospinálna tekutina produkovaná v cievnych plexoch vnútri mozgu, premýva ju zo všetkých strán a potom sa vstrebáva do venózneho systému, tento proces je spojitý. Takže cirkulácia je normálna, množstvo tekutiny vyrobené za deň sa rovná množstvu absorbovaného. Ak sa v ktoromkoľvek štádiu vyskytnú "problémy" - buď s výrobkom, alebo s absorpciou, dôjde k vzniku hydrocefalu.

Príčiny hydrocefalusu môžu byť:

 • infekčné ochorenia mozgu a jeho membrán - meningitída, encefalitída, ventrikulitída;
 • mozgový nádor alebo lokalizácia stonky, ako aj komory mozgu);
 • vaskulárna patológia mozgu vrátane subarachnoidálnych a intraventrikulárnych hemorágií v dôsledku prasknutia aneuryziem, arteriovenóznych malformácií;
 • encefalopatie (alkoholické, toxické atď.);
 • poranenia mozgu a posttraumatické stavy;
 • malformácie nervového systému (napríklad Dandy-Walkerov syndróm, stenóza sylvianského akvaduktu).

Druhy hydrocefalusu

Hydrocefalus môže byť vrodený a získaný. Vrodené, zvyčajne sa prejavuje v detstve.

V závislosti od mechanizmu vývoja existujú:

 • uzavretý (okluzívny, nekomunikujúci) hydrocefalus - ak je príčinou porušenie prúdu kvapaliny kvôli prekrytiu (bloku) dráh CSF. Často krvná zrazenina narúša normálny tok cerebrospinálnej tekutiny (v dôsledku intraventrikulárneho krvácania), časť nádoru alebo hrotu;
 • otvorený (hlásený, nerozpúšťajúci) hydrocefalus - je založený na zhoršenom vstrebávaní do žilového systému mozgu na úrovni arachnoidných vil, buniek, pachyonových granulácií, žilových dutín;
 • hypersekrečný hydrocefalus - s nadmernou tvorbou mozgovomiechovej tekutiny choroidálnym plexom komôr;
 • vonkajší (zmiešaný, ex-vakuový) hydrocefalus - ak je obsah CSF zvýšený tak v komorách mozgu, ako aj v subarachnoidnom priestore. V posledných rokoch táto forma prestáva byť pripísaná hydrocefalu, pretože príčinou zvýšenia obsahu CSF je atrofia mozgového tkaniva a zníženie samotného mozgu a nie porušenie cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny.

V závislosti od hladiny intrakraniálneho tlaku môže byť hydrocefalus:

 • hypertenzívne - s rastúcim tlakom mozgovomiechovej tekutiny;
 • normotenzívne - pri normálnom tlaku;
 • hypotenzívne - so zníženým tlakom cerebrospinálnej tekutiny.

V čase výskytu vysielania:

 • akútny hydrocefalus - vývojový čas procesu je až 3 dni;
 • subakútny progresívny program - sa rozvíja do jedného mesiaca (niektorí autori považujú za obdobie 21 dní);
 • chronické - od 3 týždňov do 6 mesiacov a viac.

príznaky

Klinický obraz závisí od obdobia tvorby hydrocefalusu a od úrovne tlaku mozgovomiechovej tekutiny, od mechanizmu vývoja.

Pri akútnom a subakútnom okluzívnom hydrocefaláte sa človek sťažuje na bolesti hlavy, výraznejšie ráno (najmä po spánku), sprevádzané nevoľnosťou a niekedy aj vracaním, ktoré prinášajú úľavu. Na oči sú vnútorné pocity tlaku, pocit pálenia, v očiach "piesok", bolesť vyklenutá. Je možné vstreknutie cievneho skléru.

Pri zvyšovaní tlaku v lúhu sa spája ospalosť, čo je zlé prognostické znamenie, pretože naznačuje nárast symptómov a ohrozuje stratu vedomia.
Možno zhoršenie videnia, pocit "hmly" pred očami. V podklade identifikovali stagnujúce disky optických nervov.
Ak pacient včas nepožiada o lekársku pomoc, pokračujúce zvýšenie obsahu mozgovomiechovej tekutiny a intrakraniálneho tlaku povedie k rozvoju syndrómu dislokácie - život ohrozujúceho stavu. To sa prejavuje rýchlym potlačovaním vedomia až po kómu, parézu pohľadu smerom hore, rozchádzajúce sa šklbanie, depresia reflexov. Tieto symptómy sú charakteristické pre kompresiu stredného mozgu. Keď je medulla oblongata stlačená, prejavujú sa príznaky poruchy prehĺtania, hlas sa mení (pred stratou vedomia) a potom sa inhibuje činnosť srdca a dýchanie, čo vedie k smrti pacienta.

Chronický hydrocefalus je častejšie spojený s normálnym alebo mierne zvýšeným intrakraniálnym tlakom. Rozvíja sa postupne, mesiace po príčinnom faktore. Spočiatku je narušený cyklický model spánku, objavuje sa nespavosť alebo ospalosť. Pamäť sa zhoršuje, letargia, objavuje sa únava. Všeobecná asténia je charakteristická. Po progresii ochorenia sa poruchy duševných porúch (kognitívnych) zhoršujú v rozvinutých prípadoch až do rozsahu demencie. Pacienti sa nedokážu udržať a správať sa neadekvátne.

Druhým typickým príznakom chronického hydrocefalusu je zhoršená chôdza. Spočiatku sa chôdza mení - stáva sa pomalým, nestabilným. Potom nastáva neistota, keď stojíte, obtiažnosť začiatku pohybu. Pri ležaní alebo sedení môže pacient napodobňovať chôdzu, jazdu na bicykli, ale vo vzpriamenej polohe sa táto schopnosť okamžite stratila. Chôdza sa stane "magnetickou" - pacient je nalepený na podlahu a pohybuje sa vpred, robí malé kroky miešania na široko rozmiestnených nohách a vyznačuje čas na mieste. Tieto zmeny sa označujú ako "chôdza apraxia". Svalový tonus sa zvyšuje, v pokročilých prípadoch sa znižuje svalová sila a objavuje sa pareza v nohách. Poruchy rovnováhy majú tendenciu k pokroku dokonca aj vtedy, keď nie sú schopní stáť alebo sedieť sami.

Často sa pacienti s chronickým hydrocefalom sťažujú na časté močenie, najmä v noci. Nevyhnutná nutkanie na močenie, vyžadujúce okamžité vyprázdňovanie a potom sa močová inkontinencia postupne spojí.

diagnostika

Hlavnou úlohou pri stanovení diagnózy patrí počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Tieto metódy nám umožňujú určiť tvar a veľkosť komôr, subarachnoidného priestoru, mozgových cisterien.

Rádiografia cisterien základne mozgu nám umožňuje odhadnúť smer prúdu cerebrospinálnej tekutiny a objasniť typ hydrocefalusu.

Je možné vykonať testovú diagnostickú bedrovú punkciu s vylúčením 30-50 ml CSF, čo je sprevádzané dočasným zlepšením stavu. Je to spôsobené obnovením dodávania krvi do ischemického mozgového tkaniva na pozadí poklesu intrakraniálneho tlaku. Toto slúži ako priaznivé prognostické znamenie pri predpovedaní chirurgického zákroku hydrocefalusu. Mali by ste vedieť, že pri akútnom hydrocefaluse je lumbálna punkcia kontraindikovaná kvôli vysokému riziku penetrácie mozgového kmeňa a vzniku syndrómu dislokácie.

liečba

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu. Fotoaparát vám umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie.V dolnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa pripája k cisternám mozgového základu, čím sa eliminuje príčina hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

účinky

Hydrocefalus je nebezpečné ochorenie, ktoré ignoruje príznaky, ktoré sú postihnuté postihnutím alebo dokonca hrozbou pre život. Faktom je, že zmeny, ku ktorým dochádza v mozgu ako dôsledok dlhej existencie hydrocefalusu, sú nezvratné.

Neskoré zaobchádzanie sa môže stať tragédiou pre osobu: zdravotné postihnutie a sociálny význam. Duševné poruchy, problémy s pohybom, poruchy močenia, znížené videnie, sluch, epileptické záchvaty - zoznam možných účinkov hydrocefalusu, ak neodkladne začnete liečbu. Preto pri najmenšom podozrení na hydrocefalus by ste mali vyhľadávať kvalifikovanú lekársku pomoc.

TVC, program "Lekári" na tému "Hydrocefál"

Brain hydrocephalus - čo potrebujete vedieť o tejto chorobe

Mozgový hydrocefalus je závažné ochorenie nervového systému, ktoré vedie k neurologickým poruchám a môže ohroziť život pacienta. Tento stav je vrodený alebo sa vyvíja v dospelosti. Najefektívnejšia liečba sa považuje za operáciu.

Príčiny a typy

Existuje niekoľko typov mŕtveho mozgu, z ktorých každý má svoje vlastné príčiny, znaky prejavu a stupeň rizika pre život pacienta. Všeobecný mechanizmus vývoja patológie je spojený so zhoršeným odtokom cerebrospinálnej tekutiny z komôr mozgu. U detí vytvára charakteristický vzhľad, u dospelých vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku (ICP).

Príčiny vrodeného hydrocefalu:

 • hlavné vývojové patológie;
 • trauma pri pôrode;
 • dedičné choroby;
 • intrauterinná infekcia;
 • vedľajšie účinky liekov užívaných matkou;
 • nezdravý životný štýl rodičov (alkohol, fajčenie, drogy).

Vrodená kvapka má výraznejší účinok na vývoj nervového systému, takmer vždy sprevádzaný atrofickými procesmi v mozgu. Príčiny získaného hydrocefalusu:

 • prenosná meningitída, encefalitída;
 • účinky úderov;
 • mozgové nádory;
 • poranenia hlavy;
 • komplikácie chronických ochorení (diabetes mellitus, tuberkulóza, vaskulárne patológie).

Poškodenie lebky je obzvlášť nebezpečné, pretože ich účinky môžu byť po dlhú dobu nepochybné ani o samotnej obete, ani o jej príbuzných. Po údere alebo páde môže trvať dlho, kým si človek všimne, že sa pre ňu stáva ťažké sústrediť sa a jeho hlava príliš často ubližuje.

V závislosti od príčin, symptómov a závažnosti ochorenia existuje niekoľko klasifikácií choroby. Podľa pôvodu sa izoluje kongenitálny a získaný hydrocefalus. Podľa zvláštností kurzu sa to stáva:

 • uzavretý (okluzívny) - existuje prekážka v uvoľňovaní mozgovomiechovej tekutiny;
 • otvorená (neokluzívna) - normálna komunikácia medzi komorami mozgu a krvného obehu;
 • hypersekrécia - vzniká v dôsledku nadmernej produkcie alkoholu.

Taktiež sa rozdelenie na vnútorné (tekutina hromadí v komorách) a vonkajšie (v subarachnoidnom priestore) hydrocefalus. Podľa klinických príznakov možno rozlíšiť akútnu (až 3 dni), subakútnu (až mesačnú) a chronickú (viac ako 30 dní) formu. Podľa dynamiky vývoja patológie:

 • progresívny - najnebezpečnejší druh, charakterizovaný postupným nárastom symptómov;
 • regresívny - jednoduchý typ, využitie je možné;
 • stabilný - nevznikajú žiadne významné zmeny v stave.

Ak sú komory ovplyvnené, monoventrikulárna forma je izolovaná, keď iba jeden z nich je zapojený do patologického procesu. Zriedkavejšie varianty prietoku sú biventrikulárne a triventikulárne kvapky. V tomto prípade je ovplyvnených niekoľko komôr a odtok tekutiny z nich nie je možný. Takéto patológie sú ťažšie a nebezpečnejšie, horšie sa liečia.

Symptómy ochorenia

Klinika môže byť rozdelená na zhoršenie celkového stavu, mozgových symptómov a fokálnych javov. V každom prípade sú hlavnými škodlivými faktormi akumulácia tekutín a zvýšený intrakraniálny tlak, hypotrofné a atrofické zmeny v susednom nervovom tkanive.

Zhoršenie celkového stavu je pomerne neobvyklým a nevyjadreným symptómom, ktorý neumožňuje jednoznačnú diagnózu. To sa prejavuje miernymi bolesťami hlavy, nevoľnosťou a menej častým nepríjemným pocitom v očiach, ktorý je paroxysmálny. Tieto príznaky sú najvýraznejšie s vnútorným hydrocefalom a s vonkajšími znakmi nie sú významné.

Cerebrálne symptómy spojené s podvýživou mozgu, v počiatočných štádiách sú sprevádzané bežnými príznakmi, pretože diagnóza veľkej hodnoty nie je. Medzi takéto prejavy patrí konvulzívny syndróm, fotofóbia, tinitus, zhoršená pamäť, pozornosť, koordinácia pohybov.

Ohniskové príhody, ktoré sú spojené s rozšírením mozgových komôr, majú vyššiu hodnotu pre diagnózu. Presne označujú postihnutú oblasť. Najčastejšie sa prejavuje formou zhoršenej citlivosti končatín, paralýzy, čiastočných konvulzívnych záchvatov (keď je ovplyvnená jedna oblasť, napríklad rameno alebo noha), môžu byť asymetrické aj symetrické.

U detí prvého roka života sa tvorí hydrocefalický syndróm - zvýšenie objemu hlavy, oneskorenie vo fyzickom a intelektuálnom vývoji až po závažnú mentálnu retardáciu. Pri miernom ochorení je možné čiastočné obnovenie funkcie a pri včasnom chirurgickom zákroku sa hydrocefalus stáva liečiteľným. Ak je vznik ochorenia spôsobený fetálnymi príčinami, smrť malého hydrocefalu je možná počas pôrodu alebo počas prvého roka života.

Charakteristické znaky patológie u detí sú neúmerne veľké hlavy, sťahovanie očných svalov. Prameň nie pulzuje, stojí nad povrchom lebky (kýla prameňa). Dieťa neustále kričí, alebo naopak, je pomalé a nevykazuje žiadne emócie.

Mali by sme tiež spomenúť jednu ďalšiu formu choroby, vikarnoy. Jeho iným názvom je striedanie. Vyvíja sa hlavne u starších ľudí. Podstatou tejto choroby je, že primárne sú atrofické procesy v nervovom tkanive, čo zvyšuje množstvo vzdelania, v ktorom sa zhromažďuje cerebrospinálna tekutina. ICP sa nezvyšuje, preto sa tento typ ochorenia nazýva normotenzívny. Je prakticky nevyliečiteľný sám osebe, pretože je dôsledkom, nie je príčinou.

diagnostika

Prítomnosť hydrocefalusu u dospelých určuje neurológ alebo neurochirurg, u detí pediatrický neurológ a keď sú jasné príznaky zmeny tvaru lebky, pediatra. Lekár začne diagnostikovať vyšetrenie, ktoré odhaľuje určité porušenia, patológie vnímania (zrak, sluch), nafúknuté žily na hlave, u malých detí - zvýšenie veľkosti lebky, stiahnutie očných svalov. V prípadoch podozrenia na získaný hydrocefalus u dospelých sa stáva dôležitá história zranení, zápalových ochorení atď.

Ale prvé miesto v diagnostike dropsy patrí medzi inštrumentálne metódy. Najinformatívnejšia je MSCT (multispirálna počítačová tomografia). Umožňuje vám vidieť rozšírené komory alebo subarachnoidné nádrže, rovnako ako nádory, ak sú príčinou tejto choroby. Rovnaká metóda umožňuje rozlíšiť medzi uzavretými a otvorenými formami patológie.

Echoencefalografia (ultrazvuk mozgu) objasňuje stav krvných ciev, možné riziko komplikácií z ich strany. Metóda je veľmi dôležitá, ak lekár predpokladá, že hemoragická mŕtvica sa stala príčinou poklesu. U novorodencov sa používa podobné vyšetrenie - ultrasonografia, ktorá umožňuje odhaliť hydrocefalus z dôvodu genetických príčin alebo traumy počas pôrodu.

Oftalmoskopia (zvýšená hodnota ICP môže spôsobiť glaukóm), lumbálna punkcia (ukazujúca zloženie a tlak mozgovomiechovej tekutiny), stanovenie neurologického stavu pacienta a identifikácia prípadných duševných porúch sa používa na určenie účinkov ochorenia.

Diferenciálna diagnostika u dospelých sa uskutočňuje s inými patologickými stavmi nervového systému, ktoré spôsobujú degeneratívne procesy v mozgu - demenciou, Alzheimerovou chorobou, nádormi, ktoré neporušujú odtok mozgovomiechovej tekutiny.

Skorou metódou na detekciu vrodených porúch je intrauterinné stanovenie veľkosti a tvaru priehľadnej septa mozgu. Táto štruktúra pozostáva z dvoch dosiek mozgového tkaniva a malej dutiny medzi nimi. Zvyčajne obsahuje alkohol. Zhrubnutie a tvorba cysty priehľadnej septa je pomerne častým fenoménom, ktorý ľahko prechádza po narodení. Oveľa nebezpečnejším príznakom je čiastočný alebo úplný nedostatok štruktúry, čo vedie k významným patologickým stavom mozgu.

Chirurgická liečba

Chirurgia je najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť kvapiek. Na liečbu sa používa niekoľko typov intervencií:

 • odstránenie príčiny ochorenia v uzavretej forme (trombus, nádory, delenie);
 • posun s komunikujúcou (otvorenou) alebo hypersekrétnou formou, ak nie je možné odstrániť príčinu patológie;
 • kombinované operácie so zmiešaným typom.

Vo väčšine prípadov sa lekár rozhodne posunúť postihnutú komoru mozgu. Podstata operácie spočíva v tom, že pacientovi sa implantuje rúrka (skrat), ktorá odstraňuje nadbytočnú tekutinu z dutiny nákazy. Voľný koniec implantátu sa posiela do brušnej dutiny aspoň v predsieni. Umelá správa vám umožňuje zbaviť sa zbytočného alkoholu a priniesť ho tam, kde nie je narušená absorpcia do krvi. Výsledkom je obnovenie normálneho obehu cerebrospinálnej tekutiny, ukončenie jeho akumulácie v lebečnej dutine. Ak je operácia vykonaná u dieťaťa, bočný posun sa nastaví "na rast" a každých niekoľko rokov sa nahradí. Takže kvôli tlakovému rozdielu nie je žiadny spätný tok kvapaliny, je vybavený ventilom, ktorého okruh umožňuje pohyb výluhu len v správnom smere.

Ak sa ochorenie môže vyliečiť, odstráňte kauzálne faktory: krvné zrazeniny a krvné zrazeniny, nádory, adhézie. Takéto operácie môžu predĺžiť život pacienta. Ak sú prijaté opatrenia nedostatočné a tekutina sa naďalej hromadí, môže sa dodatočne vykonať posun.

Existuje niekoľko kontraindikácií pre operáciu:

 • aktívny zápalový proces v nervovom tkanive - encefalitída, meningitída, ventrikulitída;
 • stabilná alebo regresívna forma kvapky;
 • nezvratné účinky ochorenia - slepota, neurologické poruchy, atrofia mozgových hemisfér;
 • vyčerpanie, ťažké patologické stavy srdca, krvné cievy, dýchací systém.

Endoskopické operácie sa široko používajú na zníženie rizika: inštalácia a revízia skratov, odstránenie hematómov a malých nádorov, zničenie adhézií a priečok. Platí to pre monoventrikulárnu patológiu, v závažnejších prípadoch sa používajú metódy s kraniotómii.

Rehabilitácia a liečba drog

Lieky sú predpísané na stabilnú alebo regresívnu formu ochorenia, kontraindikácie na operáciu alebo v období obnovy po nej. Výber liekov závisí od stavu pacienta a závažnosti ochorenia.

Na zlepšenie odtoku kvapaliny pomocou Mannitolu alebo Diacarb sa dostávajú do krvného obehu. Okrem liekov sa užívajú aj diuretiká tiazidovej skupiny, napríklad furosemid. Zabraňuje zvýšeniu krvného tlaku pri užívaní draslík šetriacich diuretík.

Detralex, Glycine a Piracetam sú predpísané na zlepšenie výživy nervového tkaniva a jeho krvného zásobovania. Ako symptomatické činidlá sa môžu používať antikonvulzívne, protizápalové a sedatívne lieky. Včasná liečba je možná doma, ale ak choroba postupuje, je potrebné ísť do nemocnice. Lekár rozhodne: dostatočný liečebný postup alebo potrebná operácia.

Opatrenia na rehabilitáciu pomáhajú pacientovi žiť s účinkami ochorenia alebo skratom po operácii. Musí obmedziť fyzickú aktivitu, dodržiavať stravu s prísnou kontrolou kvapaliny a soli. Pravidelne by ste sa mali podrobiť vyšetreniu neurológom a zúčastniť sa lekárskych procedúr.

Komplikácie a prognóza

Čo je nebezpečný hydrocefalus? Prognóza ochorenia sa má zvážiť osobitne u detí a dospelých. Vrodené formy spôsobené patologickou prenatálnou vývojovou chorobou sa považujú za najťažšie. Najčastejšie sa malí pacienti narodia s nezvratnými léziami nervového tkaniva, ktoré vedú k smrti alebo ťažkej duševnej poruche.

Deti, ktoré sú poranené pri pôrode alebo v prvom roku života, sú oveľa pravdepodobnejšie, že situáciu napravia, ak sa liečba začne včas. Ak nie, riziko invalidity je vysoké. Za prítomnosti skratu sa dieťa rozvíja normálne, kvôli plasticite nervového systému sa mozgové funkcie rýchlo obnovia, ale pravidelné kontroly a výmena implantátu sa vyžadujú pri raste dieťaťa.

U dospelých prognóza závisí od formy ochorenia. Akútny hydrocefalus môže prechádzať bez následkov, ak je liečený včas. Chronická forma je vhodná na odstránenie lekárskeho alebo chirurgického zákroku, vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu. Najťažšie je s náhradným typom, keď hydrocefalus je iba dôsledkom základnej choroby, takže je zbytočné ho bojovať.

Najnebezpečnejšie komplikácie mozgového edému:

 • oligofréniu u detí;
 • paralýza, paréza končatín;
 • epileptické záchvaty;
 • duševné poruchy;
 • glaukómu a slepoty.

Prognóza pracovnej kapacity závisí od výsledku lekárskej manipulácie. Po úspešnej liečbe sa môžu dospelí pacienti vrátiť do práce a deti do školy a hrať. Jediným obmedzením je fyzická aktivita: pacienti by mali cvičiť s opatrnosťou a prestať pracovať, keď sa objavia nepríjemné pocity.

Neočakávaná alebo neúčinná liečba vedie k postihnutiu. Náklady na rehabilitačné opatrenia sú súčasne pomerne vysoké napriek výhodám. V najvážnejších prípadoch je možná smrť. Mladí muži vo vojenskom veku, ktorí majú nainštalovaný šunku, sa nepovažujú za oprávnených na vojenskú službu.

záver

Dropsy mozgu - vážna choroba, ktorá si vyžaduje skoré chirurgické zákroky. Operácia je najspoľahlivejší spôsob liečby a prevencie komplikácií, lekárskych prípravkov a najmä ľudových liekov, môžu byť použité len ako dodatočné a podporné opatrenia.

Náklady na rehabilitáciu, lieky a chirurgický zákrok môžu byť vysoké, ale je plne opodstatnené tým, že umožňuje pacientovi udržať si kvalitu života v blízkosti prvého. Časové opatrenia môžu zachrániť svoje zdravie.

Príznaky a liečba mozgového hydrocefalu (kvapkanie) u dospelých

Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou. Ich kvapkanie sa považuje za získané a žiadne vonkajšie príznaky toho nie sú viditeľné.

Ak čas nezjaví chorobu, potom môže človek dokonca zomrieť. Účinnosť hydrocefalóznej terapie závisí od toho, kedy bola detekovaná. Tekutina sa hromadí v subarachnoidných oddeleniach, ako aj v komorovom systéme.

Všeobecný opis patológie

Ľudský mozog má zložitú štruktúru. Skladá sa z veľkého počtu oddelení, ktoré chránia arachnoidné, tvrdé a mäkké mušle. Priestor nachádzajúci sa medzi prvým a posledným plášťom sa nazýva "subarachnoid". Tieto tkanivá sú prepojené membránami, ktoré vytvárajú komorový systém. Skladá sa z nádrží spojených otvormi a kanálmi. Práve v nich dochádza k cirkulácii alkoholu. Alkohol preteká komorami a potom prechádza do nádrží umiestnených v základni mozgu. Potom tekutina premýva povrchové tkanivo a potom sa absorbuje do krvi.

Cerebrospinálna tekutina má niekoľko dôležitých funkcií:

 1. Je to druh tlmiča tkaniva mozgu a miechy, ktorý ich chráni pred náhodným poškodením.
 2. Dodáva živiny do mozgu a potom odstraňuje odpad z nej.
 3. Reguluje množstvo krvi vo vnútri lebky.

Hydrocefalus mozgu je charakterizovaný skutočnosťou, že nadmerné cerebrospinálne tekutiny tlačí na mozog, čo spôsobuje poruchy jeho funkčnosti. Táto tekutina obklopuje mozog a miechu.

Odrody choroby

Klasifikácia hydrocefalusu je veľmi dôležitá pre určenie správnej liečby. Dropsy je týchto typov:

 • Vnútorné. Je charakterizovaná skutočnosťou, že cerebrospinálna tekutina sa hromadí priamo v komorách. Príčinou tohto patologického stavu je porušenie procesu absorpcie nadbytočného množstva mozgovomiechovej tekutiny. Okrem toho je jeho výtok rušený trombom alebo nádorom, čím zablokuje cestu.
 • Externý pokles. V tomto prípade sa nadbytočná tekutina hromadí v subarachnoidnom priestore, pretože sa neabsorbuje do obehového systému. Zároveň sa v komorách mozgu nenachádzajú žiadne porušenia. Táto forma hydrocefalusu je extrémne zriedkavá. Ak sa takáto diagnóza urobí, hovorí o atrofii najdôležitejšieho orgánu v ľudskom tele. Nahradenie hydrocefalusu u dospelých sa považuje za veľmi závažný typ vonkajšieho poklesu mozgu. Je charakterizovaná skutočnosťou, že objem mozgu klesá a voľný priestor je naplnený kvapalinou.
 • Zmiešaný hydrocefalus. Tu sa tekutina hromadí vo všetkých častiach mozgu. Najčastejšie sa táto forma ochorenia vyvíja u dospelých, ktorí dosiahli staršie osoby. Zmiešaný typ je pre ľudí veľmi ťažký.
 • Mierny typ mŕtveho mozgu. Je charakterizovaná skutočnosťou, že príznaky a príznaky môžu chýbať roky. Avšak na jednom mieste sa ochorenie prejavuje veľmi náhle a stav pacienta sa rýchlo zhoršuje.

Okrem toho sa kvety môžu klasifikovať podľa pôvodu:

 1. Vrodená. Takáto kvapka sa vyvíja od narodenia a je vyvolaná dedičnou predispozíciou k poruchám vo fungovaní mozgu. Hlavnou príčinou vzniku patológie je malformácia.
 2. Získal. Je typickejšia pre dospelých a vyvíja sa v dôsledku traumatického poškodenia mozgu a infekčného ochorenia. Liečba tejto patológie je rýchlejšia.

A hydrocefalus je akútny, subakutný alebo chronický.

Fayad Ahmedovič Farhat, neurochirurg najvyššej kvalifikačnej kategórie, lekár lekárskych vied, odborný asistent operačnej chirurgie v MGMSU, rozpráva o príčinách a liečbe ochorenia v tomto videu:

Brain hydrocefalus: príznaky a príznaky

Takže prezentovaná patológia u dospelých v miernej forme môže byť asymptomatická. Znaky vo veľkej miere závisia od veku pacienta. V zložitejších prípadoch má dropsy nasledujúce príznaky:

 • Bolesť hlavy, ktorá takmer neprechádza. Ráno sa vyznačuje väčšou intenzitou.
 • Nevoľnosť. To sa tiež objavuje najčastejšie ráno.
 • Ospalosť. To naznačuje, že hydrocefalus už postihol mozog a spôsobil niektoré neurologické príznaky: poruchu pamäti a reči.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Pocit únavy je neustále prítomný.
 • Zvýšené potenie.
 • Malé problémy s videním.
 • Porušenie chýb.
 • Zmena sexuálneho správania dospelých.

Ďalšie informácie o príznakoch nájdete na videu:

 • Zvracanie a nevoľnosť.
 • Porušenie vizuálnej a sluchovej funkcie.

Dropsy mozgu sú sprevádzané aj nasledujúcimi príznakmi: neschopnosť kontrolovať a koordinovať pohyby, dočasnú stratu pamäti, zvýšenú podráždenosť, náhle zmeny nálady.

A hydrocefalus sa vyznačuje epileptickými záchvatmi, močovou inkontinenciou, príliš rýchlym sexuálnym vývojom, inhibíciou funkcie produkcie určitých hormónov. Závažným znakom hydrocefalu je zmätok, porucha duševnej funkcie, dokonca aj demencia. Osoba môže zmeniť osobnosť.

Manifestations of dropsy tiež závisia od štádia jeho vývoja. Akútna forma ochorenia je charakterizovaná skutočnosťou, že jej symptómy sú podobné znakom patológie, ktorá vyvolala pokles. Chronický hydrocefalus sa vyznačuje príznakmi, ktoré sú preň charakteristické.

U detí sa choroba prejavuje svojou vlastnou cestou: lebka dieťaťa sa zväčšuje, pretože vláknité kĺby, pomocou ktorých sú spojené kosti lebky, sú stále mäkké a nie sú zatvorené. Pokiaľ ide o dospelých, prejavy hydrocefalusu môžu súčasne hovoriť o ďalších závažných ochoreniach: Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe.

Prečo sa choroba vyvíja?

Aj keď je u dospelého diagnostikovaný zmiešaný alebo stredný typ patológie, vyvíja sa z dôvodu účinkov takýchto príčin:

 1. Mŕtvica.
 2. Infekčné lézie látky a výstelky mozgu: encefalitída alebo meningitída.
 3. Malígne alebo benígne nádory, ktoré blokujú odtok mozgovomiešnenej tekutiny.
 4. Zranenie hlavy.
 1. Problémy s funkčnosťou nervového systému.
 2. Malá hustota látky v mozgu.
 3. Vrodené alebo získané vývojové abnormality.
 4. Prítomnosť krvných zrazenín v mozgu.
 5. Porušenie aneuryzmy alebo iné vaskulárne patológie.
 1. Subarachnoidné krvácanie. Tento dôvod sa považuje za jeden z najbežnejších. Keď sa často diagnostikuje zmiešaná forma ochorenia.
 2. Chirurgická intervencia.
 3. Nadmerná tvorba cerebrospinálnej tekutiny.
 4. Bickersov-Adamsov syndróm.

Tieto dôvody sú najčastejšie. Samozrejme, musia vedieť, že dokážu správne diagnostikovať a začať účinnú liečbu.

Vlastnosti diagnostiky patológie

S cieľom určiť príčinu vývoja zmiešaného alebo mierneho hydrocefalu musí byť pacient podrobený dôkladnému vyšetreniu, ktorý zahŕňa nasledujúce postupy:

 • Externé vyšetrenie pacienta pomocou neurologických testov.
 • CT alebo MRI. Druhý postup sa považuje za bezpečnejší.
 • Ultrazvuk mozgu (trojrozmerný).

Viac informácií o procedúre ultrazvuku mozgu nájdete v tomto videu:

 • Kontrola intrakraniálneho tlaku.
 • Metódy monitorovania skríningu.
 • Neurosonography.

Tradičná liečba patológie

Hydrocefalus má kód ICD: G90. Liečba liekom sa používa, aj keď je vrodená, ale má miernu formu vývoja. Pacientom sú predpísané lieky na zníženie intrakraniálneho tlaku: Lasix, ako aj diuretiká.

Tiež pacientovi môžu byť predpísané lieky na elimináciu epileptických záchvatov: "Diab." Tento liek navyše znižuje vysoký intrakraniálny tlak. "Diakarb" má nízke náklady, ale je dosť efektívne. Samozrejme, náprava má svoje kontraindikácie a spôsobuje veľa vedľajších účinkov. Priradiť "Diakarb" môže iba lekár.

Okrem liekov je užitočná terapeutická masáž. Tieto hydrocefalické terapie pomôžu kompenzovať poškodenie u dospelých, ale úplne nevyliečia chorobu.

Ľudské lieky môžu byť tiež použité na boj proti tejto chorobe. V niektorých prípadoch pomáhajú znižovať intenzitu príznakov. Avšak, rovnako ako pilulky, ľudové prostriedky nemôžu úplne vylúčiť patológiu.

Cerebrálny edém: chirurgická liečba

Pre úplné zotavenie sa používa dospelá operácia. Existuje niekoľko typov operácií:

 1. Bypass. Táto metóda fungovania sa používa najčastejšie. Intervencia zahŕňa zavedenie špeciálnych silikónových katétrov s ventilmi do lebečnej dutiny. Prostredníctvom týchto zariadení sa nadbytočná tekutina vypúšťa do brušnej dutiny. Posunovanie udržuje optimálny intrakraniálny tlak. Takúto operáciu nemôžete vykonať za prítomnosti problémov s videním, chronickej formy hydrocefalusu. Posunovanie pomáha dospelým vrátiť sa do normálneho života, obnoviť pracovnú schopnosť, vyhnúť sa postihnutiu. Ale po takejto operácii môžu zostať dôsledky. Nevýhoda predloženého postupu môže byť považovaná za spojku s malým priemerom. Rúrka môže rýchlo zlyhať, čo si vyžaduje jej výmenu. Okrem toho by sa mal postup okamžite vykonať. Navyše môžu byť rúrky na začiatku infikované, rovnako ako zabezpečiť, aby mozgovomiechová tekutina bola príliš pomalá alebo veľmi rýchla. Operácia bypassu trvá približne 1,5 hodiny v celkovej anestézii.
 1. Inštalácia vonkajšieho drenážneho systému. Hydrocefalus u dospelých sa liečí týmto spôsobom iba vtedy, ak nie je možné zbaviť nadbytočného lieku iným spôsobom. Tento postup môže vyvolať maximálny počet komplikácií, napríklad: pacient môže dostať vážnu infekciu, ktorá ešte viac zhorší jeho stav.
 2. Endoskopia. Táto metóda liečenia mozgového hydrocefalu u dospelých je najnovšia a najefektívnejšia. Jeho cena je však dosť vysoká, pretože tento postup vyžaduje sofistikované technické vybavenie a špičkovú zručnosť lekára. Ale táto metóda liečby je najbezpečnejšia. Počas operácie lekár pomocou neuro-endoskopu vybaveného mikroskopickou videokamerou preniká do mozgových kanálikov. Celý priebeh procedúry sa zobrazí na obrazovke s vysokým rozlíšením. Potom sa pomocou špeciálneho katétra vytvorí otvor na správnom mieste a cerebrospinálna tekutina vyteká z akumulačného bodu pozdĺž predtým pripravenej dráhy. Takéto operácie sa vykonávajú iba raz. V tomto prípade telo nemusí vstúpiť do žiadnych trubíc - to znamená, že proces umožňuje dosiahnuť trvalý efekt. Endoskopia sa však nie vždy vykonáva.

Viac informácií o liečbe ochorenia chirurgickými metódami hovorí neurochirurg Alexander Vyacheslavovich Pechiborsch:

Chirurgická liečba mozgového hydrocefalu u dospelých je preferenčná, pretože umožňuje čiastočne alebo úplne zbaviť sa problému. Samozrejme, rozhodnutím chirurgického zákroku by mala byť konzultácia lekárov.

Vlastnosti výživy a rehabilitácie

Boj proti hydrocefalu mozgu u dospelých si vyžaduje revíziu životného štýlu. Aby nedošlo k zhoršeniu zdravia pacienta, je potrebné prispôsobiť stravu jeho jedla. Diéta umožňuje zlepšenie výmeny vody a soli. Preto by ste mali upustiť od používania čerstvého chleba, tučného mäsa a rýb, údenín, klobások, cukroviniek - všetci prispievajú k zadržiavaniu tekutín v tele.

Je lepšie uprednostňovať čerstvú zeleninu a ovocie, obilniny. Najlepšie je opustiť vyprážané jedlá. Jedlo užitočné na varenie pár. Dôležitý a pitný režim. Napríklad, aby sa zlepšilo odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela, ľudové lieky sa používajú s diuretickým účinkom: odvar z petržlenu a oregano.

Počas obdobia zotavenia je potrebné chrániť pacienta pred možnou pooperačnou infekciou, záhlavím, nadmernou aktivitou a inými problémami.

Prognóza ochorenia

Ak sa nezaznamenajú príznaky hydrocefalusu včas, následky môžu byť smutné. Navyše, postihnutie nie je najhoršou vecou, ​​ktorá sa môže stať pacientovi. Takže následky patológie sú nasledovné:

 • Riziko nesprávneho telesného a duševného vývoja.
 • Problémy s prácou nervového systému.
 • Porušenie mentálnej funkcie.
 • Postihnutie.

Ako zabrániť tejto chorobe?

Hydrocefalus môže byť v niektorých prípadoch smrteľný, takže jeho liečba je povinná. Je však možné zabrániť patológii. Pri tom dodržiavajte nasledujúce preventívne opatrenia:

 1. Aj počas tehotenstva je žena povinná presne splniť všetky požiadavky lekárov.
 2. Dospelí majú liečiť akékoľvek infekčné ochorenia, ktoré môžu vyvolať vývoj hydrocefalusu.
 3. Je lepšie vyhnúť sa poškodeniu hlavy, čo môže tiež spustiť mechanizmus rozvoja ochorenia.
 4. Je tiež dôležité pozorovať presnosť a pozornosť v každodennom živote (vyhnúť sa pádom a štrajkom). Toto pravidlo platí aj pre deti aj pre dospelých.

Dúfame, že dnešný článok vám dal predstavu o tom, čo je hydrocefalus, ako sa vyvíja a či sa s ním zaobchádza. Tieto informácie pomôžu zaznamenať príznaky ochorenia v čase a začať liečbu, aby sa predišlo akýmkoľvek komplikáciám.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hlavné príznaky hypertrofie ľavej komory na EKG

Z tohto článku sa naučíte: pokiaľ je to možné, pomocou normálneho EKG (elektrokardiogramu) na zistenie srdcovej hypertrofie ľavej komory a tiež naučiť sa nezávisle určiť spoľahlivé príznaky tejto odchýlky.

Ako liečiť srdcovú tachykardiu doma

Z tohto článku sa dozviete, že tachykardia vyžaduje liečbu doma, ako efektívne terapeutické opatrenia môžu byť, čo by sa malo robiť s rôznymi variantmi tohto stavu.S tachykardiou srdce kontraktuje častejšie, ako by malo - viac ako 90 úderov za minútu.

Čo je cerebskleróza?

Cerebskleróza je choroba postihujúca mozgové krvné cievy pomocou usadenín lipidov. Prispieva k porušeniu bunkovej výživy a prietoku krvi, vzniku hypoxie; môže byť spôsobené prirodzeným starnutím tela a charakteristickými vaskulárnymi ochoreniami.

Srdcová tachykardia - čo je a ako sa má liečiť?

Tachykardia sa nazýva palpitácie srdca akéhokoľvek pôvodu. Vyskytuje sa, ak sa srdcová frekvencia stane vyššou ako 100 úderov za minútu.V tomto prípade môže rytmus zostať správny, to znamená, že trvanie medzičasov medzi kontrakciami srdca je konštantné.

Cefalický index fetálneho ultrazvuku

Ultrazvuková diagnostika plodu je neoddeliteľnou súčasťou kompletného vyšetrenia počas tehotenstva. Ako bezpečná metóda umožňuje ultrazvuk vyhodnotiť vývoj embrya v dynamike a odhaliť patológiu vnútorných orgánov.

Príčiny, príznaky otvoreného arteriálneho kanála, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.