G.R. DeVore a kol. zvážte výskyt perikardiálneho výpotku, ktorý je detekovaný ultrazvukom v režime M, ako indikáciu pre zahájenie intrauterinnej transfúznej terapie. Táto metóda vyšetrenia umožňuje detegovať aj minimálne množstvá perikardiálnej tekutiny (od 2 do 3 mm). Podľa našich údajov je pri použití ultrazvukových zariadení s vysokým rozlíšením niekedy možné vizualizovať malé množstvo tekutiny v perikardiálnej dutine dokonca aj u zdravých plodov.

V súčasnosti výsledky randomizovaných štúdií v tejto oblasti ešte neboli uverejnené, ale veríme, že zvýšenie dutiny nad 4 mm je diagnosticky významné, pretože tieto ukazovatele sú zvyčajne kombinované s inými príznakmi ochorenia.

Veľké množstvo perikardiálneho výpotku má vážnu prognózu a môže významne ovplyvniť výber taktiky liečby (napríklad obmedziť krvný objem pri simultánnej intrauterinnej transfúzii kvôli riziku tamponády srdca plodu v dôsledku hypervolémie).

Malá akumulácia tekutiny v perikardu môže byť skorým znakom hyperkinetickej reakcie fetálneho kardiovaskulárneho systému na miernu až stredne ťažkú ​​anémiu. Minulárny srdcový výdaj z plodu sa zvyšuje v pomere k závažnosti anémie (s ohľadom na zmenu počas trvania tehotenstva) a môže dosiahnuť 150 až 175% v porovnaní s normálnymi hodnotami.

Zvýšený výkon srdca môže byť spôsobený mnohými faktormi: mechanickým (dilatácia srdcových dutín), humorálnymi (noradrenalínovými účinkami), štrukturálnymi zmenami srdcového svalu (vo forme klasickej ventrikulárnej hypertrofie) a tiež uľahčením krvného obehu znížením jeho viskozity.

Významné zvýšenie koronárneho prietoku krvi pri ťažkej anémií môže byť dôležitým faktorom, vďaka ktorému je možné takéto dramatické zvýšenie srdcovej práce. Prítomnosť výpotku v perikardu dlhšom ako 4 mm, zvýšenie priemeru komôr viac ako 1,1 krát v porovnaní s gestačným vekom (napríklad viac ako 36,3 mm za 33 týždňov) a údaje o hyperdynamickej povahe srdcovej aktivity je potrebné starostlivo zvážiť a zohľadniť pri hodnotení všeobecný obraz, na základe ktorého sa rozhodne o invazívnych metódach vyšetrovania. Je tiež žiaduce, aby boli potvrdené výsledkami Dopplera, ktoré budú podrobnejšie popísané nižšie.

Zmena veľkosti obvodu plodu brucha, ktorá vznikla počas dynamických ultrazvukových vyšetrení, môže byť cenným diagnostickým znakom počiatočného utrpenia plodu pri absencii opuchu, najmä ak sa počas Dopplera zaznamená súčasné zvýšenie prietoku krvi. Pri vykonávaní meraní rýchlosti u plodov s už existujúcou senzibilizáciou tehotnej ženy je pri vyšetrovaní v kľúčových bodoch, ktoré charakterizujú jeho všeobecný prietok krvi (najmä v oblasti bifurkácie portálnej žily), potrebná osobitná pozornosť.

Meranie obvodu brucha by sa malo vykonať na povrchu kože pomocou funkcie merania obvodu pomocou elipsy vždy, keď je to možné. Náhly nárast obvodu brucha plodu, ktorý je stanovený v porovnaní s korčulom precentrátu, môže súvisieť s odhadovanou výraznou hepatomegáliou v dôsledku zvýšenej hepatopoézy. Rozdiely v pozícii plodu počas výskumu v dynamike môžu viesť k malým merateľným artefaktom v smere zvyšovania ukazovateľov, avšak pri určovaní významného zvýšenia hranice tolerancií by sa táto skutočnosť mala starostlivo zvážiť. Ak je zvýšenie obvodu brucha spojené s nárastom titra materských protilátok, je potrebné rozhodnúť o začiatku dynamického vyšetrenia pomocou amnio- alebo cordocentézy.

Ak už bola amniocentéza vykonaná, potom rýchle zvýšenie obvodu brucha bude vyžadovať potvrdenie "dobrých" výsledkov testu plodovej kvapaliny pomocou cordocentézy. Treba pamätať na to, že "stabilná" úroveň optickej hustoty bilirubínu v plodovej jamke nezaručuje udržanie rovnakej hladiny hemoglobínu v plodoch.

Hydroperikarditída srdca: liečba a príčiny

Hydroperikardiálne alebo kvapkanie srdca je fenomén nahromadenia tekutín protizápalovej povahy (transudátu) v perikardiálnom vrecku perikardu. Dropsy srdca sa vyskytujú ako komplikácia choroby a nie ako nezávislá choroba.

Hydroperikard - ako sa vyskytuje

Perikard je puzdro spojovacieho tkaniva srdca (vrecko, košeľu) pozostávajúce z dvoch listov (vrstiev), medzi ktorými je distribuovaný malý objem transudátu. Objem tejto kvapaliny by nemal presiahnuť 15-50 ml v norme.

V niektorých podmienkach súvisiacich so zvýšenou priepustnosťou krvných ciev, zhoršenou perikardiálnou absorpciou sa zvyšuje množstvo transudátu. Táto protizápalová tekutina obsahuje proteíny, fibrín v stopových množstvách, krvné bunky a endotel.

Ďalším názvom pre perikard je perikard. V tomto vrecku sa srdce zmenšuje. Ak množstvo tekutiny medzi listami perikardu presahuje 200 ml, orgán sa stáva ťažšie pracovať a s veľkým objemom transudátu v perikardu sa vyskytujú klinické príznaky, ktoré zhoršujú pohodu pacienta a zhoršujú srdcové zlyhanie.

Nízka akumulácia transudátu sama osebe nespôsobuje výskyt klinických príznakov a sťažností pacienta o zlom zdravotnom stave. Často sa hydroperikard nie je zistený počas života a je zistený až po smrti.

dôvody

Najčastejšie hydroperikard je jedným zo symptómov poklesu, ktorý sa vyskytuje v prípade kongestívnych srdcových javov spôsobených zhoršením krvného obehu. Ďalšie príčiny hydroperikardia zahŕňajú:

 • vrodené ochorenie srdca
 • hypoproteinémia;
 • hypoalbuminémia;
 • hypotyreóza;
 • alergické reakcie;
 • trauma;
 • anémia;
 • nechutenstvo;
 • rádioterapia;
 • akútny a chronický zápal obličiek.

Zriedkavejšie príčiny hydroperikardia zahŕňajú užívanie protizápalových nesteroidných liekov, vazodilatancií.

Hydroperikardium sa pozoruje v myxedematóznom srdci, hemoragickým príznakom s rastom malígnych nádorov. Dôvodom nahromadenia transudátu v perikardiálnom vrecku môže byť mechanická prekážka, ktorá narušuje odtok krvi z perikardu. Takéto prekážky zahŕňajú rastúce nádory mediastínu, pľúc.

Bežné príčiny

Hydroperikardium ako symptóm sprevádza srdcové ochorenie. Tekutina s nezápalovou povahou sa hromadí v perikardiálnom vrecku počas kardiomyopatie, myokarditídy a akútneho zlyhania srdca.

Akumulácia tekutiny v perikardiálnom vrecku je spôsobená abnormálnou syntézou proteínov spôsobenou nedostatkom hormónov štítnej žľazy pri ochorení štítnej žľazy. Kyselina hyalurónová, chondroitín kyselina sírová a mucín, ktoré sú schopné zadržať vodu v tele, sa hromadia v tkanivách.

Retencia vody sa pozoruje po celom tele, vrátane srdcového tkaniva srdca. Sekrécia tejto sérovej tekutiny v perikardu spôsobuje vývoj hydroperikardia. Pri hypotyreóze prejavuje echokardiografia nahromadenie vody 15 až 100 ml, menej často dochádza k akumulácii transudátu vo veľkých objemoch.

Etapy a formy

Stádia hydroperikardia sa líšia v závislosti od objemu nahromadeného transudátu v perikardiálnom vrecku.

 1. Malý objem hydroperikardia - kvapalina nepresahuje 100 ml;
 2. mierny - objem sa pohybuje od 100 ml do 500 ml;
 3. veľký - objem transudátu presahuje 500 ml.

V tretej fáze sa do perikardu môže akumulovať až 1 liter transudátu.

V závislosti od charakteristík zloženia transudátu rozlišujeme nasledujúce formy:

 • hemoperikardium - krv sa hromadí v perikarde. Tento jav sa vyskytuje, keď prasknutie krvných ciev, ktoré podávajú perikardiálne tkanivo, infarkt myokardu, trauma, obezita srdca;
 • chiloperikardium - pri stláčaní lymfatických kanálikov dochádza k narušeniu lymfatického výtoku, akumuluje sa v oblasti perikardovej lymfatickej tekutiny.

príznaky

V závislosti od dôvodu, ktorý spôsobil nahromadenie transudátu v perikardu, sa symptómy tohto javu budú meniť, ale všetky formy ochorenia majú tendenciu zvyšovať symptómy v závislosti od štádia ochorenia.

Vo fáze malého hydroperikardia sa tekutina nahromadená v perikardiálnom vrecku neprejavuje žiadnymi príznakmi. Nepríjemné pocity v hrudníku sa objavujú v štádiu mierneho hydroperikardia.

Keď sa symptómy zvyšujú

Vo fáze veľkého hydroperikardia sa srdce vytlačí tak, že jeho schopnosť relaxovať je narušená.

Známky tretej etapy ochorenia sú:

 • dýchavičnosť;
 • rýchly impulz;
 • opuch tváre;
 • opuch končatín;
 • studený pot;
 • nízky krvný tlak;
 • vzrušenie;
 • rýchle, plytké dýchanie;
 • bledosť slizníc a kože.

Ďalší vstup transudátu do perikardiálneho vrecka zväčšuje objem orgánu tak, že prekrýva pažerák, ktorý zabraňuje priechodu potravy, spôsobuje dlhotrvajúcu škytavku. Táto podmienka je život ohrozujúca, je potrebné okamžite zavolať sanitku, bez straty času na samošetrenie.

Charakteristiky tejto choroby

Zvyčajne v prvých štádiách poklesu nie je žiadna bolesť a pri počúvaní srdca nie je zistená žiadna perikardiálna vôňa, počuje sa len nepatrný dotyk.

Akumulácia tekutiny v perikardu nezhoršuje priebeh ochorenia srdca. V niektorých podmienkach má malé množstvo transudátu v perikardiálnom vrecku stabilizačný účinok na myokard, vykazujúci podporné vlastnosti pri ťažkom srdcovom zlyhaní.

Známky hydroperikardia

Symptómom kvapkania srdca je viditeľný opuch žíl v krku počas jednoduchého vonkajšieho vyšetrenia a pri počúvaní hrudníka, oslabenia srdcových zvukov sa objavujú príznaky srdcového zlyhania.

Akumulácia tekutiny v perikardiálnom vaku sa môže predpokladať, ak:

 • dýchavičnosť sa stáva trvalou, zaznamenáva sa nielen počas cvičenia, ale aj v pokoji;
 • tam sú útoky udusenia;
 • nielen nabobtne nohy a členky, ale aj ruky a prsty;
 • bolesť sa objaví v hrudníku, ktorá sa zvyšuje s ohýbaním;
 • žilný tlak stúpa, čo naznačuje zlyhanie srdca.

Pri akumulácii tekutiny v objeme zodpovedajúcom štádiu veľkého hydroperikardia je možná srdcová tamponáda - stav, pri ktorom je narušená srdcová relaxácia a vyvstávajú príznaky srdcového zlyhania zodpovedajúce:

 • zníženie krvného tlaku až do mdloby;
 • búšenie srdca;
 • časté dýchanie, nedostatok vzduchu;
 • vážna slabosť;
 • strach zo smrti, vzrušenie.

Stav srdcovej tamponády môže spôsobiť náhle zastavenie a smrť, ak neposkytnete pacientovi včasnú pomoc.

diagnostika

Hydroperikard je diagnostikovaný na základe:

 • anamnéza - zhromažďovanie klinických príznakov choroby;
 • echokardiografia;
 • Röntgenové lúče;
 • všeobecná analýza krvi, moču;
 • podrobný krvný obraz.

Stupeň poklesu je najpresnejšie detekovaný pomocou echokardiografie. Patológia sa určuje na mieste pozdĺž zadnej steny ľavej komory, pričom stupeň divergencie listov perikardu slúži ako porovnávacie kritérium.

Zvyčajne rozdiely medzi letákov srdca a srdca nesmú presiahnuť 5 mm.

 1. Skorý stupeň - od 6 do 10 mm;
 2. mierny stupeň - od 10 mm do 20 mm;
 3. závažná fáza - divergencia listov perikardu presahuje 20 mm.

V štádiu výrazného perikardu sa vykoná diagnostická punkcia, aby sa objasnila povaha akumulujúcej sa tekutiny, aby sa odlíšila od exsudátu, ktorý sa objavuje v perikardiálnom vrecku pri zápalových ochoreniach.

Výskyt hydroperikardia u plodu

Ultrazvuk vyšetrenie odhalí hydropericardium v ​​plodu. Voľná ​​tekutina, ktorá sa hromadí v perikarde plodu, naznačuje malformáciu alebo edém spôsobený hemolytickým ochorením.

Tento stav je pre dieťa nebezpečný, často sa vyskytuje pri vrodených srdcových chybách. Šírka odrazového pásika by mala byť v normálnom rozmedzí.

Ak sa pri vyšetrení počas tehotenstva zistila odchýlka vo vývoji plodu, žena musí podstúpiť liečbu a sledovať stav plodu pred dodaním.

liečba

Podľa výsledkov vyšetrenia je liečba hydroperikardia predpísaná príčinou ochorenia.

Ak je akumulácia transudátu spôsobená hypotyroidizmom, pacientovi sa má podať náhradná liečba a liečba štítnej žľazy. Tekutina v perikarde počas náhradnej hypothyroidizačnej liečby zmizne 5-6 dní po začatí liečby základnej choroby.

Diuretiká s hydroperikardom

Keď kvapka srdca spôsobená ochorením tohto orgánu, sú predpísané diuretiká. Ak diuretiká rýchlo zlepšia stav pacienta, znamená to, že hydroperikard nie je komplikovaný zápalom a čoskoro zmizne bez toho, aby spôsobil vážne následky.

Vymenovanie diuretík treba starostlivo pristupovať. Tieto lieky nie sú predpísané na zlyhanie obličiek, ochorenie pečene. Pri miernom hydroperikarde sa hydrochlorotiazid predpíše každý druhý alebo dva dni.

Pri veľkom objeme transudátu v perikardiálnom vrecku pacienti užívajú furosemid v tabletách alebo injekciách v závislosti od stavu.

Ako znížiť stratu draslíka

Prijatie diuretických liečiv vedie k strate draslíka - makroelementu, ktorého nedostatok narušuje rytmus srdca, čo môže spôsobiť jeho náhle zastavenie.

Použitie draslík šetriacich diuretík zabraňuje tejto nebezpečnej komplikácii. Srdcové choroby sa liečia triamterenom, spironolaktonom pod kontrolou hladín draslíka a kreatinínu.

Pri absencii výsledku sa vykonáva peritoneálna dialýza - postup na vypranie peritonea alebo punkcia perikardu sa uskutoční na vyčerpanie nahromadeného transudátu.

prevencia

Včasná návšteva lekára a diagnostika príčiny poklesu srdca pomôže predchádzať vážnym stavom s hydroperikardom. Prevencia tohto stavu je liečba základnej choroby, ktorá spôsobila akumuláciu tekutiny v perikardu.

Akumulácia protizápalových tekutín alebo hydroperikard: liečba, účinky

Keď sa tekutina nahromadí medzi listy perikardu, dochádza k patologickým stavom, ako je hydroperikardium. Jeho charakteristickým znakom je povaha transudátu (krv, ktorá prešla cez cievnu stenu). Neexistujú žiadne príznaky zápalu. Symptómy sa vyskytujú po výraznej kompresii srdca: bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, opuch rúk a tváre.

Na liečbu sa používajú diuretiká, pričom veľké množstvo tekutín je indikované.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny hydroperikardia u plodu, deti a dospelí

Vzhľad tekutiny v perikardiálnej dutine je nepriaznivým znakom, pretože je to najčastejšie indikátor procesu dekompenzácie. Takýto stav je možné identifikovať aj v období vnútromaternicového vývoja. V tomto prípade sú príčiny patológie u detí a dospelých odlišné.

Malé hydroperikardium u dieťaťa

Tekutinu v vrecku z perikardu môžete vidieť od 20. týždňa tehotenstva. Bežne je vzdialenosť medzi listami perikardu väčšia ako 2 mm. Ak je na mazanie viac kvapaliny, ako je to potrebné, môže to byť znamenie:

 • ochorenia srdca
 • dropsy plod,
 • rhesus incompatibility
 • proteinové hladovanie,
 • anémia,
 • poruchy imunity
 • infekčný proces
 • nádor.

U detí po 3 rokoch je kritérium malého hydroperikardia divergencia listov až do 10 mm. Vyskytuje sa pri reumatických a autoimunitných ochoreniach, malformáciách srdca, myokarditíde.

Odporúčame vám čítať článok o chronickej perikarditíde. Z nej sa dozviete príčiny vývoja patológie, typov chronickej perikarditídy, diagnostiky a liečby.

A tu viac o perikardiálnom výpotku.

Etiológia v dospelosti

Najčastejšie tento stav komplikuje priebeh srdcového zlyhania, je znakom jeho dekompenzácie. Okrem toho môžu faktory, ktoré vyvolávajú nadmerné tekutiny v perikardiálnej dutine, byť:

 • modriny, poranenia hrudníka;
 • mediastinálne nádory;
 • kardiochirurgia;
 • nefrotický syndróm;
 • vyčerpanie, hladovanie bielkovín;
 • tuberkulóza;
 • myxedema;
 • autoimunitné procesy;
 • žiarením a chemoterapeutickou liečbou.
hydropericarditis

Reaktívny hydroperikardiálny infarkt

Vyskytuje sa v prvých dňoch ochorenia, je charakteristické pre transmurálnu nekrózu, to znamená, že poškodenie pokrýva všetky vrstvy steny srdca. To sa deje aj s malým ohniskom, ktorý sa nachádza pod vonkajšou výstelkou srdca. Najčastejšie netrvá dlho a nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Funkcie u novorodencov

U predčasne narodených detí sa tekutina v perikardiálnej dutine môže akumulovať v dôsledku dlhodobej katetrizácie centrálnych žíl. Vo väčšine prípadov sa injekčná látka cez pupočnú žilu nachádza v perikardiálnom vrecku.

Klinické príznaky ochorenia u novorodencov:

 • dýchavičnosť pri záchvatoch dýchavičnosti,
 • dilatácia krčných žíl,
 • pokles krvného tlaku
 • bradykardia,
 • bledosť kože alebo cyanózu.

Známky patológie

S nárastom obsahu perikardiálnej dutiny na 100 ml príznakov hydroperikardia to nemusí byť. Zhoršenie stavu pacienta sa zaznamená iba pri rýchlom alebo významnom toku tekutín:

 • pocit ťažkosti v hrudi
 • bolesť v srdci, zhoršená ohybom vpred,
 • rastúcu slabosť
 • ťažkosti s dýchaním počas námahy a pokoja,
 • srdcové záchvaty astma (dusenie)
 • opuch končatín a tváre
 • opuch žíl krku s viditeľnou pulzáciou,
 • ťažkosti s prehĺtaním.

Pri počúvaní srdcových tónov sa stáva arytmia. Ak nezačnete resuscitáciu, výsledkom tamponády môže byť kardiogénny šok a zástava srdca.

Pozrite si video o liečbe perikarditídy:

Diagnostické metódy

Na potvrdenie diagnózy predpísané inštrumentálne diagnostické metódy. Najintenzívnejšie, čo dáva schopnosť rýchlo sa správať, sú hrudné röntgenové lúče, echokardiografia (ultrazvuk srdca), EKG.

Na stanovenie príčiny akumulácie tekutín, všeobecných klinických štúdií krvi a moču sa predpísal biochemický a imunologický komplex. Keď sa vykoná perikardiálna punkcia, výsledná tekutina sa analyzuje, aby získala predstavu o zdroji.

gramorádio

Pri akumulácii až 70 ml tekutiny sa kontúry srdca nemenia. Ak je to viac, potom sa rozširuje hranica srdcového tieňa a vyrovnáva ľavý obrys. Srdce vyzerá ako trojuholník a jeho zvlnenie je nízke.

Hydroperikard na rádiografii

echokardiografia

Symptómy závisia od množstva výpotku v perikardiálnej dutine:

 • trochu - voľný priestor za ľavou komorou,
 • mierne množstvo - na prednej stene sa pridá lumen, ktorý je lepšie viditeľný počas systolického kontrakcie,
 • významný transudát - existujú zóny divergencie listov perikardu v rôznych projekciách ako v systole, tak v diastole.

Komorové komory s nízkou amplitúdou alebo príznaky kolísania v QRS, P a T napätí v dôsledku zmien polohy srdca a jej pohybu v hrudníku s veľkým množstvom perikardiálneho obsahu.

Výsledok EKG s hydroperikardom

Analýza perikardiálnej tekutiny

Štúdia o týchto ukazovateľoch:

 • prítomnosť nádorových buniek (atypická),
 • mikrobiologická kultúra,
 • imunologické testy.

Liečba u dospelých a detí

Výskyt hydroperikardu je indikátorom urgentnej hospitalizácie. Výber liečby závisí od množstva výpotku v perikardiálnom vrecku a výkonu srdca. So svojim nevýznamným objemom sú predpísané diuretiká, so známkami akrecie, je indikovaná perikardiálna prepichnutie.

Liečba je primárne zameraná na príčinu tejto komplikácie. Pre toto použitie:

 • srdcové glykozidy s nedostatočnou srdcovou funkciou,
 • kortikosteroidných hormónov pri alergických a autoimunitných procesoch,
 • plazmové náhrady za kardiogénny šok,
 • lieky proti tuberkulóze na špecifické infekcie.

Prognóza pre pacientov

Zvyčajne s včasnou diagnózou a liečbou má táto patológia priaznivú prognózu. Malý výpot sa môže samovoľne rozpustiť. Odstránenie tiež znižuje riziko nebezpečných komplikácií. Dlhodobé výsledky sú určené základnou chorobou, proti ktorej sa vytvoril hydroperikard.

Odporúčame vám čítať článok o fibrinóznej perikarditíde. Z nej sa dozviete príčiny vývoja patológie, klasifikáciu fibrínnej perikarditídy, symptómy a príznaky ochorenia, metódy liečby.

A tu viac o anasarque a ascites.

Hydroperikardium sa vyskytuje, ak sa tekutina hromadí v nezápalovom pôvode v perikardiálnom vrecku. Tento proces sa považuje za sekundárny a komplikuje priebeh ochorení srdca, neoplastických a autoimunitných ochorení. Môže sa zistiť u plodu so srdcovou poruchou, ochorením krvi. predčasne narodené deti sú ohrozené hydroperikardiálnou katetrizáciou centrálnej žily.

Priebeh ochorenia a zdravotnej taktiky závisí od objemu obsahu perikardiálnej dutiny. Veľké množstvo transudátu spôsobuje srdcovú tamponádu, na prevenciu zlyhania srdca sa vykonáva perikardiálna prepichnutie.

Perikarditída u detí sa môže vyskytnúť spontánne alebo v prítomnosti iných patologických stavov srdca po operácii. Je to niekoľko typov, vrátane exsudatívne. Symptómy prinútia rodičov, keď naliehavo potrebujú pomoc a liečbu.

Príčiny fibrínnej perikarditídy sú iné patológie. Môže byť suchá, purulentná, sérózna, pikantná. Iba včasná liečba pomôže predchádzať závažným komplikáciám.

Srdcová punkcia sa vykonáva ako súčasť resuscitácie. Obaja pacienti aj príbuzní však majú veľa problémov: keď je to potrebné, prečo sa vykonáva s tamponádou, akou ihlou sa používa a samozrejme je možné prenikať myokard počas procedúry.

Ak má osoba perikarditídu, operácia sa stáva správnym rozhodnutím. Odstráni prebytočnú tekutinu a odstráni extra perikardiálne laloky, ak je to potrebné.

Ak sa vyskytne nejaká odchýlka, je indikovaný rtg lúč srdca. Môže odhaliť tieň v norme, zväčšenie veľkosti orgánu, chyby. Niekedy sa rádiografia vykonáva s kontrastným pažerákom, rovnako ako v jednom, troch a niekedy aj v štyroch projekciách.

Často exsudatívna perikarditída nie je nezávislé ochorenie. Príčiny jej výskytu sú tuberkulóza, onkológia a iné. Známky sú vyslovované, podľa typu môžu byť akútne, adhezívne, chronické. Bez včasnej diagnózy a liečby pacient zomrie.

Získanie traumatickej perikarditídy nie je jednoduché. Dôvodom môžu byť bodné rany, dôsledky zásahu. Symptómy sa prejavujú v zvukoch a iných. Diagnóza a liečba je potrebné ihneď.

Ak vznikla chronická perikarditída a najmä srdce oblečené v pancieroch, okamžite sa vyžaduje liečba. Rádiologické znaky pomôžu vytvoriť typ - exsudatívne, konstrikčné, lepidlo.

Dôvody na vznik tejto patológie, ako je tamponáda srdca, môžu byť odlišné. Známky sú rozmazané kvôli chronickým ochoreniam myokardu. Núdzová starostlivosť je potrebná v akútnej forme a liečba pre akúkoľvek. To pomôže identifikovať chorobu Beck triad.

Diagnóza a liečba hydroperikardia

Jeden z variant zápalových ochorení srdca - exsudatívnej perikarditídy - môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám. Rýchla akumulácia tekutiny v perikardiálnom vrecku vedie k stlačeniu (tamponáde) a zástave srdca. Vzhľad výpotku v perikardu je možné v ľubovoľnom štádiu života človeka - na pozadí vývoja plodu av dospelosti. Hydroperikardium u plodu sa objavuje s hemolytickým ochorením na pozadí ťažkej vnútromaternicovej infekcie a vzniku vrodených malformácií. U dospelých sú hlavnými príčinami infekcia, akútne ochorenie srdca a nádory.

Perikard: normálne hodnoty

Perikardiálny vak je elastická tkanina okolo srdca, pozostávajúca z 2 vrstiev - vnútorného epikardu a vonkajšieho perikardu. Medzi nimi je vždy tekutina (nie viac ako 50 ml), ktorá poskytuje nasledujúce funkcie:

 • zamykanie;
 • hydrostatické (vyrovnanie a prerozdelenie hydrostatických síl);
 • (obštrukcia akútnej expanzie srdcových komôr).

Mierny nárast perikardiálnej tekutiny (do 80 ml) neovplyvňuje ľudské zdravie, najmä ak sa výtok nahromadil pomaly. Rýchly nárast exsudátu na 200 ml vedie k vzniku život ohrozujúcich podmienok.

Varianty perikarditídy

Ľudský hydroperikard je forma zápalového ochorenia srdca. Existujú tri varianty perikarditídy:

 • akútne;
 • exudatívne (výpotok);
 • konstrikčné (stláčanie).

Akútna perikarditída je charakterizovaná suchým zápalom, keď v perikarde nie je nadbytočná tekutina a v konstrikčnej forme sa vytvára zahustenie a spájanie srdcových pltí bez tekutiny. Preto edém srdca sa môže nazývať exudatívnou perikarditídou - variantou ochorenia, keď sa tekutina pomaly alebo rýchlo nahromadí v perikardiálnej dutine.

Príčinné faktory prenatálnej patológie

Medzi hlavné príčiny hydroperikardia, ktoré sa vyskytujú počas vývoja plodu patria:

 • Rh-konfliktné tehotenstvo s vývojom edematóznych foriem hemolytickej choroby;
 • vrodená fetopatia (ochorenie srdca - zvýšenie veľkosti ľavej komory s tvorbou divertikulitídy v hornej časti srdca);
 • intrauterínna vírusová infekcia plodu.

Závažná kvapkanie srdca, zistená na ultrazvuku plodu, je indikáciou ukončenia tehotenstva, pretože s týmto typom vrodených abnormalít žena nemá šancu zrodiť zdravé dieťa.

Perikardiálny výpotok u dospelých: príčinné faktory

Príčiny akumulácie tekutín v perikardiálnom vaku u dospelých možno vysvetliť nasledujúcimi chorobami a podmienkami:

 • vírusová infekcia;
 • tuberkulóza;
 • bakteriálna alebo plesňová infekcia;
 • reumatizmus;
 • systémový lupus erythematosus;
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • infarkt myokardu;
 • ochorenie štítnej žľazy (hypotyreóza);
 • závažný nedostatok bielkovín v krvi (hypoalbuminémia);
 • zlyhanie obličiek;
 • vystavenie žiareniu;
 • benígne a malígne nádory;
 • traumatické poranenia;
 • komplikácie po operácii srdca.

Hlavným príčinným faktorom sú komplikácie vznikajúce na pozadí ťažkej vírusovej infekcie. Mikróby napadajú perikardiálny vak, ktorý zapríčiní zápalový proces. Priaznivý výsledok liečby závisí vo veľkej miere od včasnosti detekcie patológie.

Diagnóza perikardiálneho výpotku

Závažnosť symptómov perikarditídy je spôsobená rýchlosťou akumulácie tekutín: s pomalým zápalom v srdcovom vrecku môže byť viac ako 1000 ml exsudátu a prejavy ochorenia budú minimálne. Súčasne na pozadí akútnej fázy perikarditídy rýchly nárast objemu tekutiny na 200-300 ml poskytne klasický klinický obraz, ktorý zahŕňa nasledujúce znaky:

 • ťažká bolesť na hrudníku;
 • dýchavičnosť;
 • zvýšená srdcová frekvencia (tachykardia);
 • pokles krvného tlaku;
 • dočasná strata vedomia.

V prvej fáze diagnostiky sa takéto príznaky môžu zameniť za prejavy infarktu myokardu, ale po EKG a ultrazvuku srdca lekár urobí správnu diagnózu.

Ak pomalá exudatívna perikarditída môže mať nasledovné príznaky:

 • ťažkosti s bolesťou v hrudníku alebo hrudníku;
 • stredne ťažká dýchavica;
 • kašeľ v neprítomnosti katarálnych príznakov;
 • ťažkosti s prehĺtaním v dôsledku kompresie pažeráka a nervových kmeňov;
 • prejavy cievnej nedostatočnosti (pokles krvného tlaku s palpitáciami).

Lekár počas vyšetrenia bude mať podozrenie na patológiu srdca a pošle ju na vyšetrenie. Vyžadujú sa tieto štúdie:

 • všeobecné klinické krvné testy;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvukové vyšetrenie srdca;
 • hrudný röntgen v niekoľkých projekciách.

Najefektívnejší a najspoľahlivejší je ultrazvukový spôsob diagnostiky, pomocou ktorého môžete presne určiť stupeň poklesu, závažnosť kompresie a príznaky srdcovej tamponády. Normálne, ak je echokardiografia, vzdialenosť medzi tabuľami srdcového vrecka je 5 mm. Ultrazvuková diagnostika určuje nasledujúce stupne hydroperikardia:

 • nevýznamné (do 10 mm);
 • stredne výrazný (do 20 mm);
 • (viac ako 20 mm).

Podľa svedeckej výpovede alebo v prípade pochybností pri vykonávaní akýchkoľvek diagnostických štúdií by sa malo vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Komplikácie perikardiálneho výpotku

Rozsiahle hydroperikardium vytvorené in utero na pozadí hemolytickej choroby alebo vrodenej malformácie je vetou pre nenarodené batoľatá: plod nie je životaschopný, preto sa vyžaduje potrat. S malou alebo mierne exprimovanou akumuláciou tekutiny v srdci plodu veľa závisí od trvania tehotenstva - skoré podanie v hemolytickej chorobe môže zachrániť život dieťaťa. Na pozadí vnútromaternicovej infekcie je potrebné vykonať priebeh antivírusovej alebo antibakteriálnej terapie, aby sa vytvorili podmienky pre zmiznutie výpotku z perikardiálneho vrecka plodu a pokračovanie tehotenstva.

U dospelých s exudatívnou perikarditídou možno očakávať nasledujúce komplikácie:

 • akútna tamponáda srdca;
 • poruchy obehu s hepatomegáliou a ascitom;
 • konstrikčnú perikarditídu vyžadujúcu chirurgickú liečbu.

Oneskorená diagnóza a liečba môže viesť k život ohrozujúcim podmienkam, preto pri akýchkoľvek príznakoch ochorenia srdca by ste mali vyhľadávať lekársku pomoc.

Lekárska taktika

Povinnou podmienkou úspešnej liečby perikardiálneho výpotku je antimikrobiálna liečba: v závislosti od príčinného faktora lekár predpíše antibakteriálne alebo antivírusové lieky. Základnou pomocou pri liečbe budú protizápalové lieky - nesteroidné a hormonálne. Symptomatické lieky poskytnú dobrý účinok.

Keď sa príznaky srdcovej tamponády zvyšujú, je potrebné vykonať operáciu na vyprázdnenie perikardu (perikardiocentéza) vykonávaného pod kontrolou ultrazvukového vyšetrenia. V náročných prípadoch a pod prísnymi indikáciami je potrebná operácia srdca - perikardektómia.

Pri identifikácii poklesu perikardu je najdôležitejším faktorom úspešnej liečby detekcia hlavného príčinného faktora. Platí to najmä pre vírusovú a tuberkulózu perikarditídu, pri ktorej sa najčastejšie vytvárajú komplikácie - srdcová tamponáda a kompresívna forma perikarditídy. Časom zahájená liečba v nemocnici prinesie priaznivú prognózu pre život.

Perikarditída počas tehotenstva

Perikarditída je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v perikarde (vonkajšia membrána srdca). Vyskytuje sa v dôsledku infekčnej (zriedkavo neinfekčnej) kardiálnej patológie alebo komplikácií zranení vnútorných orgánov a ich ochorení. Je akútny alebo chronický. Nielen dospelí oboch pohlaví môžu trpieť ochorením, ale aj deťmi, počnúc neonatálnym obdobím.

dôvody

Počas pôrodu dochádza k obrovskej reštrukturalizácii a zmene ženského tela. Preto v tejto rizikovej skupine je možnosť perikarditídy dosť vysoká. Choroba v budúcej matke môže byť asymptomatická. Zložité formuláre sú zriedkavé. Perikarditída u tehotnej ženy môže trvať 2-3 týždne a prejsť bez špeciálnej liečby.

Vývoj perikarditídy počas tehotenstva môže byť spojený s fyziologickými zmenami a metabolickými procesmi.

Najčastejšie príčiny vývoja tejto patológie u dospelých sú reumatizmus a tuberkulóza. Zápal srdcovej membrány môže byť infekčný alebo aseptický. Choroba vzniku reumy a tuberkulózy je infekčno-alergický proces.

Rizikové faktory ovplyvňujúce vývoj perikarditídy sú:

 • vírusové alebo bakteriálne infekcie;
 • alergické reakcie;
 • systémové ochorenia (lupus erythematosus);
 • poškodenie srdca alebo chirurgia;
 • malígne nádorové procesy;
 • radiačná choroba;
 • vývojové patologické ochorenia perikardu;
 • opuch;
 • hemodynamické poruchy.

Komplikovaná perikarditída, zistená v prvom trimestri gravidity, môže slúžiť ako indikácia pre jej prerušenie.

príznaky

Klinické príznaky ochorenia závisia od závažnosti stupňa zápalu, prítomnosti exsudátu a rýchlosti jeho tvorby, prítomnosti adhézií.

Akútna forma je sprevádzaná nasledujúcimi klinickými prejavmi:

 • dlhotrvajúca bolesť v hrudníku,
 • zvuky v srdci
 • dýchavičnosť
 • nepravidelný srdcový tep,
 • celková slabosť tela
 • neproduktívny "štekací" kašeľ,
 • zimnica.

Často sa tieto príznaky môžu zameniť s príznakmi suchého pleurisy.

Počas akútnej perikarditídy bolestivé pocity narastajú pri inhalácii, pri prehĺtaní, pri zmene polohy tela. Bolestivé syndrómy môžu rásť postupne. Dýchanie sa stáva rýchle a plytké, ako pri dýchavičnosti.

Dva až tri týždne po suchom tvare sa môže vyvinúť exsudatívna perikarditída, ktorá sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v srdci,
 • hrudníka
 • rýchle dýchanie
 • pocit tlaku v pažeráku,
 • čkanie,
 • horúčka,
 • opuch tváre
 • krk,
 • prednej časti hrudníka,
 • vypuklé krčné žily,
 • bledosť kože.

Pri vyšetrení pacienta je možné pozorovať vyhladzovanie medzičasových miest.

Exudatívna perikarditída sa vyvíja buď nezávisle, alebo je dôsledkom tuberkulóznych, alergických, nádorových foriem choroby.

Diagnóza perikarditídy u tehotných žien

Ak je perikarditída veľmi dôležitá včasná diagnostika ochorenia, pretože jej vývoj je veľkou hrozbou pre zdravie a život pacienta. Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku, okrem patológií s podobnými príznakmi. Ak chcete urobiť diagnózu, kardiológ zhromažďuje históriu pacienta, skúma to počúvaním a poklepaním na srdce. Okrem toho sa vykonávajú laboratórne testy vrátane všeobecného biochemického krvného testu, imunologických štúdií, ktoré sú potrebné na identifikáciu príčiny a povahy ochorenia.

Na diagnostiku sa vykonávajú aj tieto diagnostické opatrenia:

 • elektrokardiogram,
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc a srdca
 • počítačová a magnetická rezonančná terapia,
 • echokardiografia.

Pri perikarditíde s efúziou sa uskutočňuje štúdia exsudátu. Za týmto účelom sa vykoná diagnostická punkcia a perikardiálna biopsia.

komplikácie

Komplikovaná perikarditída môže byť smrteľná. S primeranou liečbou má choroba priaznivú prognózu.

liečba

Čo môžete urobiť

Pri prvých prejavoch porušenia kardiovaskulárneho systému sa musíte poradiť s lekárom. Ignorovanie príznakov môže viesť k nežiaducim následkom, vrátane komplikácie priebehu tehotenstva, oneskoreného vývoja plodu a vrodených abnormalít u dieťaťa.

Ak je tehotná žena diagnostikovaná s perikarditídou, mala by dodržiavať odpočinok v posteli. Budúca matka by mala byť chránená pred preťažením, intenzívnym fyzickým námahom, stresom a skúsenosťami.

Čo doktor urobí

Taktika liečby perikarditídy sa vyberá po identifikácii klinických prejavov, určovaní formy ochorenia a patogenézy.

V akútnom priebehu liečby sa vykonáva s cieľom zmierniť symptómy. Pacientovi sú predpísané protizápalové lieky, analgetiká, drogy na báze draslíka a lieky, ktoré sú zamerané na normalizáciu metabolických procesov.

V prípade exudatívnej perikarditídy bakteriálnej povahy sa uskutočňuje antibiotická liečba. V tuberkulóznej forme trvá liečba viac ako šesť mesiacov.

Liečba sekundárnej perikarditídy sa uskutočňuje vymenovaním kortikosteroidov, čo prispieva k úplnej resorpcii výpotku. Takáto liečba je vysoko účinná pri alergickej perikarditíde, ktorá sa vyvinula na pozadí systémových ochorení, napríklad pri lupus erythematosus.

V niektorých prípadoch napríklad s rýchlou akumuláciou exsudátu a stláčaním srdcového svalu je predpísaný chirurgický zákrok.

S včasnou diagnózou a skorou liečbou je prognóza priaznivá.

prevencia

Prevencia vývoja perikarditídy počas tehotenstva sa znižuje na všeobecné odporúčania, vrátane:

 • zdravý životný štýl
 • správnej výživy
 • odmietanie zlých návykov - alkohol a fajčenie,
 • miernej fyzickej aktivity.

Budúca matka by sa mala vyhnúť nadmernej práci, častému stresu a úzkosti, pozorovať spánok a odpočinok. Pred počatím a počas tehotenstva je potrebné podrobiť vyšetreniu odborníci, najmä kardiológ.

Aby sa zabránilo sekundárnej perikarditíde počas tehotenstva, žena by mala pravidelne navštevovať kardiológa a reumatológa, mala by sa podrobiť elektro- a echokardiografickému výskumu.

Hydroperikard (kvapkanie srdca): znaky liečby a charakteristické symptómy

Retencia tekutín v tkanivách sa nazýva edém alebo kvapkanie. Ak sa v predsieňovej koše zbiera nadbytočná tekutina, je to hydroperikard. Javy vyžadujúce pozornosť a naliehavé preskúmanie zdravotného stavu. O tomto liečení a príčinách hydroperikardia srdca v plodu, novorodencom a dospelom v tomto materiáli sa dozvieme.

Charakteristiky tejto choroby

Srdce má ochranný vak. Chráni telo pred posunom a preťažením. Zariadenie na ochranu perikardu sa volá. Skladá sa z dvoch okvetných lístkov, medzi ktorými je prítomné malé množstvo špeciálnej kvapaliny na mazanie. Normálne množstvo maziva je 20 ÷ 60 ml.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré spôsobujú zvýšenie množstva tekutiny (transudátu) v perikardu. Táto nebezpečná tendencia by nemala byť povolená, pretože je potrebné ísť na konzultáciu so špecialistom.

O hydroperikarde s malým a veľkým množstvom tekutiny, malými a strednými, inými formami ochorenia a jeho liečbou, si prečítajte nižšie.

Môžete posúdiť, čo je hydroperikardium z nasledujúceho videa:

Etapy a formy

Prípady hydroperikardia sa vyznačujú množstvom transudátu v priestore medzi vrstvami predsieňového vaku:

 • veľké množstvo - viac ako 500 ml,
 • mierna prítomnosť tekutiny - od 100 do 500 ml,
 • množstvo kvapaliny je nevýznamné - nie viac ako 100 ml.

Množstvo nadbytočnej tekutiny určuje rozsah, v akom sa perikardiálne listy rozptýlia. V normálnom stave by tento parameter nemal byť väčší ako päť milimetrov.

Typy hydroperikardia zahŕňajú:

 • hiloperikard - lymfa sa hromadí medzi okvetné lístky perikardu;
 • hemoperikardia - prípady v krvnom perikardu.

Hydroperikard je rozdelený na nasledujúce etapy:

 • výrazný prejav choroby - viac ako 20 mm;
 • mierna odchýlka od normy - medzi 10 a 20 mm;
 • počiatočná fáza ochorenia, keď veľkosť rozdielu okvetných lístkov je medzi 6 a 10 mm.

príčiny

Tento jav môže iniciovať ochorenia:

 • alergické reakcie
 • zlyhanie srdca je jedným z hlavných príčin vzniku nadmernej tekutiny v telesných dutinách vrátane predsieňovej košeľu; toto naznačuje závažné štádium choroby;
 • operácia srdca môže vyvolať hydroperikardium v ​​dôsledku zápalu alebo operačnej infekcie; môže sa vyskytnúť výskyt hemoperikardia spôsobeného krvácaním;
 • anorexia,
 • srdcové zranenia spôsobujú, že cievy v tejto oblasti sú viac priepustné, takže kvapalná časť krvi uniká z krvného obehu a zhromažďuje sa v perikarde;
 • stagnácie,
 • anémia,
 • patológia obličiek,
 • vyčerpania
 • zápalové ochorenia,
 • prípady divertikulu vrodenej prírody v ľavej komore,
 • ak perikardiálna dutina a peritoneálny priestor majú priamu správu,
 • myxedém,
 • mediastinálne nádory.

Rovnako môže dôjsť k vzniku hydroperikardia v dôsledku týchto faktorov:

 • ako dôsledok použitia vazodilatátorov,
 • pokročilý vek
 • tehotenstvo,
 • môže vyvolať použitie rádioterapie.

Príznaky a príznaky hydroperikardia

Prekračovanie normy obsahu tekutiny v vrecku na perikardu vytvára ťažkosti v práci srdca v závislosti od štádia ochorenia, kompresia komôr a ťažkosti s uvoľnením je možné.

Hydroperikard sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesti na hrudníku
 • venózny tlak má tendenciu sa zvyšovať,
 • dolné končatiny bobtnajú,
 • tam je nepohodlie v hrudníku pri ohýbaní,
 • útoky za dusenie
 • nízky krvný tlak
 • tvár a ruky vyzerajú nafúknuté
 • impulz urýchľuje
 • ak je prebytok tekutiny v perikardu výrazne odlišný od normy, potom sa môže vyskytnúť srdcová tamponáda; Táto situácia je schopná iniciovať akútne srdcové zlyhanie.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy špecialista analyzuje príznaky ochorenia a vykoná vyšetrenie:

 • Echokardiografia je spôsob, ktorý má potenciál poskytnúť veľa informácií o probléme:
  • zmerajte množstvo transudátu medzi stenami perikardu,
  • určiť stupeň ochorenia.
 • analýz:
  • biochemický krvný test,
  • klinická štúdia krvi a moču.
 • Stav hrudných orgánov pomáha vidieť röntgenovú metódu.
 • Ak by echokardiografia ukázala, že hydroperikardium je vo výraznej fáze, potom diagnostické opatrenia zahŕňajú punkciu perikardu.

Ďalej popíšeme, či samotné hydroperikardium prechádza plodom, dieťaťom a dospelým, ako aj s tým, ako s ním liečiť.

liečba

Špecialisti si vyberajú liečebné metódy v závislosti od štádia ochorenia. Ak je nadbytok množstva kvapaliny z objemu prijatého ako norma malý, potom pacientovi nie sú predpísané terapeutické opatrenia, ale iba sa kontroluje stav alebo sa vykoná konzervatívna liečba.

O tom, ako liečiť perikarditídu s hydroperikardom, povedie Elena Malysheva vo svojom videoprípade:

Liečebné a drogy

Program ošetrenia pre každého pacienta sa robí individuálne. Hlavným cieľom - odstrániť príčinu, ktorá vyvolala opuch srdca.

Pacientovi sa odporúča, aby v nemocnici absolvoval priebeh liečby. Cieľom programu je blokovať ochorenie, ktoré zapríčinilo opuch srdca. Použitie terapeutických činidiel na hydroperikard obsahuje použitie diuretík.

operácie

V poslednom štádiu ochorenia je pacientovi predpísaná perikardiálna prepichnutie. Tento postup sa vykonáva pod dohľadom echokardiografie.

Účel udalosti a terapeutické a diagnostické. Objem tekutiny v oblasti perikardu klesá. Materiál odobratý počas postupu sa posiela do štúdie.

Ľudové metódy

Na zníženie množstva opuchov srdca je možné použiť populárne recepty. Predtým by ste mali konzultovať s odborníkom.

 • V litre vody pridajte korene čiernej čerešne v množstve 30 g, varte až do tej doby, kým tam je len polovica objemu vody. Dva mesiace nepretržite piť vývar pred jedlom vo výške 150 g
 • Ráno na prázdny žalúdok môžete na recepciu použiť tinktúru 125 g, pripravenú nasledovne: Popol Prynovets (0,5 kg) sa pridá do bieleho vína (2 l), sušených listov horkého pelyňového dreva (dve hrsťky) a zmes sa zmieša po dobu desiatich dní; aby sa získal popol Parnacha, zhromažďuje sa v čase kvitnutia, suší sa a spája.
 • Ak sa používa červená čučoriedka, použije sa kôra. Dva dni trvajú na tom, že je v množstve 200 g na liter bieleho vína. Vezmite tinktúru 100 g denne.
 • Môžete použiť červenú kôru z korýškov v podobe odvaru. Preto dve hŕstky surovín vriec za pol hodiny v litre vody.

prevencia

Včasná liečba patologických stavov, ktoré môžu vyvolať opuch srdca, bude dobrou profylaxou proti výskytu hydroperikardia.

komplikácie

Medzi nebezpečné javy spojené so zvýšením transudátu patrí vývoj srdcovej tamponády. To sa deje s výrazným množstvom tekutiny medzi membránami perikardu - viac ako 500 ml.

Srdce nemôže vykonávať svoje funkcie normálne, stane sa stlačené. Komory nie sú schopné plne pumpovať krv, v práci majú problémy s uvoľnením.

Výsledkom je vyvinutie akútnej formy srdcového zlyhania, ktoré sprevádza príznaky:

 • tachykardia,
 • rastúcu slabosť
 • ťažké dýchacie ťažkosti,
 • krvný tlak môže dramaticky poklesnúť,
 • pacient má strach zo smrti
 • psychomotorická agitácia je prítomná,
 • je tu hrudník,
 • vychádza studený pot.

výhľad

Pretože hydroperikard sa objavuje ako dôsledok mnohých ochorení, prognóza bude závisieť od týchto primárnych ochorení.

Ako liečiteľná je choroba, ktorá iniciovala opuch srdca, tak je pozitívny záver o možnosti zbaviť sa jej následkov vo forme hydroperikardia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

Ako sa zbaviť cievnej siete na nohách? Príčiny a príznaky choroby

Cievne oko na nohách je počiatočným štádiom vzniku kŕčových žíl a ak sa neprijmú žiadne opatrenia, čoskoro sa objaví výraznejšia vada vo forme zjavujúcich žíl.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby.

Čo robí krvný test na PTV

obsah

Pacient môže byť znepokojený tým, že dostane odporúčanie na krvný test PTV - čo to je, prečo ho potrebujete, aké sú nebezpečné odchýlky od normy a kde je lepšie to urobiť?

Tip 1: Ako obnoviť pružnosť krvných ciev

- kvety a plody hloh, vodky; - břízy; - adaptogény rastlín; - zeleniny a ovocia. - zemiakové hľuzy; - olivový olej; - sadenie cesnaku; - med; - vlašské orechy.<