Z tohto článku sa dozviete, čo je tučná embólia, prečo a ako sa vyvíja, jej vlastnosti. Symptómy, liečba patológie.

Pojem "embólia" znamená "zablokovanie plavidla". Ide o vážny stav, ktorý vedie k poškodeniu krvného obehu v tkanivách a potom k ich smrti. Najčastejšie sú cievy pľúc zablokované, pretože je to najjednoduchší spôsob, prečo sa do krvného obehu dostanú všetky časti. To je nebezpečné pre dýchacie poruchy a smrť. Liečba embolov je resuscitátor.

Včasné poskytnutie núdzovej pomoci môže zablokovanie úspešne odstrániť.

V závislosti od spôsobu zablokovania cievy sa rozlišujú rôzne typy embólií: tromboembolizmus (zablokovanie cievy s krvnou zrazeninou alebo časť, ktorá sa vyskytla), plynová embólia (penetrácia látky do cievy v plynnom stave - najčastejšie je to vzduch), lekárska embólia a iné.

V podstate sú všetky typy embolov podobné.

V tomto článku sa budeme rozprávať o tukovom embólii - "upchatie" nádoby časticami tuku. Ide o komplikáciu zložitých rozsiahlych poranení, anafylaktického šoku, kardiogénneho šoku, klinickej smrti a iných vážnych stavov.

Plavidlo postihnuté tukovou embóliou

Prečo a ako sa vyvinie patológia

Častice tuku upchávajú malé cievy - kapiláry - rôznych orgánov: primárne pľúca, potom mozog, obličky a srdce.

Tuková embólia sa vyvíja na pozadí nasledujúcich patológií:

 • rozsiahle zranenia, najmä s poškodením kostí s posunom - najbežnejšou príčinou;
 • rôzne šokové stavy (anafylaktický šok, kardiogénny šok, traumatický šok);
 • klinická smrť;
 • ťažká akútna hepatitída (zriedkavé).

Existuje niekoľko verzií mechanizmu tukových embólií. Tu sú hlavné:

 1. Zranenia poškodené mastné tkanivo. Kvapky tuku z miesta poranenia vstupujú do žíl a potom cez krvný obeh do kapilár pľúc a iných orgánov.
 2. Pri poranení a šokových stavoch sa lipidy (tuky) prítomné v krvi transformujú z veľmi malých častíc na veľké kvapky a upchávajú cievy.
 3. Zahusťovanie krvi (v dôsledku straty krvi spôsobenej poranením alebo v dôsledku rôznych ochorení) spôsobuje zvýšenie koncentrácie tukových lipidov.

Tvorí tukové embólie

V závislosti od závažnosti ochorenia a miery embolizácie lekári rozlišujú tieto formy:

 • Blesk rýchlo. Embólia sa vyvíja veľmi rýchlo a smrť pacienta sa objaví v priebehu niekoľkých minút.
 • Akútna. Rozvíja sa počas prvých hodín po výskyte príčiny (poranenie, šok).
 • Subakútnej. Vyskytuje sa v latentnej forme počas 12 až 72 hodín a až potom sa objavia príznaky.

V závislosti od miesta je tučná embólia rozdelená na pľúcne (postihnuté pľúcne kapiláry), mozgové (mozgové kapiláry), zmiešané (kapiláry celého tela vrátane pľúc, mozgu, srdca, obličiek, kože, sietnice atď., Najčastejšie sa to javí ako zmiešaná forma.

Na fotografii - porážka pľúcnych kapilár po zlomenine holennej kosti a fibuly. Môžete posúdiť pľúcnu formu tukových embólií alebo, ak sú postihnuté iné orgány, zmiešanú tukovú embóliu.

príznaky

Zjavenia rôznych typov tukových embólií:

diagnostika

Slávny lekár A. Pashchuk vyvinul škálu symptómov, pomocou ktorých lekári môžu podozrievať na tukovú embóliu u pacientov so zraneniami a stavmi šoku:

 • Srdcové palpitácie (90 úderov za minútu alebo viac) - 20 bodov.
 • Teplota nad 38 - 10 bodov.
 • Poruchy dýchania - 20 bodov.
 • Poruchy vedomia - 20 bodov.
 • Poruchy zrážanlivosti krvi - 5 bodov.
 • Nízke množstvo moču tvorené obličkami - 5 bodov.
 • Prítomnosť valcových častíc v moči je 5 bodov.
 • Zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov - 1 bod.

Pri skóre viac ako 10, aj pri absencii príznakov, možno podozrievať skrytú formu tukových embolov. S skóre viac ako 20, lekári sa zaoberajú výraznou tukovou embóliou.

Presne potvrďte diagnostiku týchto kritérií:

 1. Prítomnosť biologických kvapalín (moču, krvi) neutrálneho tuku 6 mikrónov alebo viac.
 2. Difúzna infiltrácia pľúc, viditeľná na rtg.
 3. Nízka hladina hemoglobínu.
 4. Zmeny v podklade: opuch sietnice, škvrny podobné moru v okolí kapilár.

Často nie je čas na takéto podrobné štúdie, ako vyšetrenie fundusu, röntgenové snímky pľúc, preto je tuková embólia diagnostikovaná pomocou rozsahu symptómov, moču a krvných testov.

Čo je nebezpečná patológia

Hlavným nebezpečenstvom, ktoré predstavuje tučná embólia, je možnosť smrti.

Smrť nastane z nasledujúcich dôvodov:

 • Ak dôjde k ovplyvneniu viac ako 2/3 kapilár pľúc, dôjde k akútnemu respiračnému zlyhaniu, ktoré vedie k hypoxii všetkých telesných tkanív a je smrteľné.
 • Pri porážke veľkého počtu mozgových ciev sa vyskytuje niekoľko malých krvácaní v mozgu, čo môže spôsobiť aj nezvratné zmeny a smrť.

Liečebné metódy

Vykonáva sa okamžite a okamžite.

V prípade poškodenia vedomia a dýchania, aj pri absencii potvrdenej diagnózy, je pacient pripojený k ventilátoru, aby sa zabránilo ďalším zmenám v pľúcach a smrti v dôsledku respiračného zlyhania.

Po potvrdení diagnózy sa aplikuje medikamentózna terapia.

Pacienti dostávajú lieky, ktoré zničia veľké kvapky tukov v krvi a premenili ich na rovnaké malé častice, ako by mali byť normálne. Tieto lieky zahŕňajú Lipostabil, Essentiale, Deholin. Na zriedenie krvi používajte antikoagulanciá: napríklad heparín.

Glukokortikosteroidy (prednizolón, dexametazón), inhibítory proteázy (Kontrykal), antioxidanty (vitamín C, vitamín E) sa tiež používajú na odstránenie šoku, posilnenie buniek tela a zlepšenie metabolizmu v tkanivách.

To všetko umožňuje stabilizovať zloženie krvi, zlepšiť krvný obeh, zabrániť nezvratným zmenám v bunkách tela.

Nešpecifická liečba sa používa aj na zlepšenie celkového stavu pacienta a na elimináciu rizika ďalších komplikácií zranení. Na udržanie vitálnych funkcií infúzia roztoku glukózy inzulínom, elektrolytmi (draslík, horčík), aminokyselinami. Na prevenciu infekčných komplikácií zranení sa použil Timalin, T-aktivín, gamaglobulín. Na prevenciu hnisavých septických komplikácií lekári predpisujú nystatín, polymyxín, aminoglykozidy.

výhľad

Vo väčšine prípadov je to nepriaznivé. Približne 10% pacientov zomrie na samotnú tukovú embóliu. Avšak nepriaznivá prognóza spočíva v tom, že tuková embólia sa vyskytuje na pozadí veľmi vážnych stavov, ktoré samy o sebe môžu vyvolať smrť pacienta.

Čo je tučná embólia a jej nebezpečenstvo

Tuková embólia je ochorenie charakterizované zhoršeným prietokom krvi. Patologický proces sa vyskytuje v dôsledku zablokovania krvných ciev s malými časticami tuku. Druhá látka preniká do obehového systému z rôznych dôvodov: s amputáciou končatín, so zlomeninami bedrového kĺbu atď.

Nebezpečenstvo tukových embolizácií spočíva v tom, že sú sprevádzané symptómami charakteristickými pre pneumóniu a rad ďalších ochorení. Z tohto hľadiska je liečba nesprávna, je smrteľná.

Charakteristiky tejto choroby

Takže čo to je - tučná embólia a čo to je? Malo by sa okamžite konštatovať, že choroba sa vyvíja najmä na pozadí poranení. Riziková skupina zahŕňa pacientov s ťažkým vnútorným krvácaním a nadmernou telesnou hmotnosťou.

V dnešnej medicínskej praxi existuje niekoľko teórií patogenézy:

 1. Klasický. Klasická teória vysvetľuje, ako dochádza k zlomeninám tukových embolií. Podľa tejto teórie pôvodne častice tuku prenikajú cez medzery v kostiach do žilových ciev. Potom sa cez ne šírili v tele a viedli k zablokovaniu ciev pľúc.
 2. Teória enzýmov hovorí, že choroba sa vyskytuje v dôsledku porušenia štruktúry krvných lipidov. Ten z dôvodu zranení sa stáva hrubší. To vedie k zhoršeniu povrchového napätia.
 3. Koloidné. Táto teória tiež považuje krvné tuky za hlavného "vinníka".
 4. Hyperkoagulačná teória naznačuje, že mechanizmus iniciácie tukových embólií je spôsobený poruchami koagulácie krvi a metabolizmu lipidov. Takéto patologické zmeny sú spôsobené rôznymi zraneniami.

Spočiatku je to druhá, ktorá vyvoláva vznik poruchy v činnosti obehového systému. Pri zraneniach dochádza k zmene vlastností krvi, čo spôsobuje hypoxiu a hypovolémiu.

Fatálna embólia na pozadí porážky obehového systému je jedným z typov komplikácií.

Centrálny nervový systém hrá aktívnu úlohu v mechanizme vývoja ochorenia. Bolo zistené, že jedna z hypotalamových divízií je zodpovedná za reguláciu metabolizmu tukov. Okrem toho hormóny produkované prednou hypofýzou aktivujú pohyb tuku.

Po pokročení ochorenia sa malé kapiláry upchávajú. Táto okolnosť vyvoláva vývoj intoxikácie. Mastná embólia poškodzuje bunkové membrány v obehovom systéme vrátane pľúcnych a obličkových kapilár.

klasifikácia

V závislosti od charakteru priebehu ochorenia je rozdelená do troch foriem:

 1. Blesk rýchlo. Embólia sa rozvíja tak rýchlo, že patologický proces za pár minút je smrteľný.
 2. Akútna. Traumatické poruchy kostnej štruktúry vyvolávajú vývoj ochorenia v priebehu niekoľkých hodín.
 3. Subakútnej. Táto forma patológie sa vyvinie do 12-72 hodín po poranení.

V závislosti od toho, kde sa častice tuku akumulujú, posudzované ochorenie je rozdelené do nasledujúcich typov:

 • pľúcna;
 • zmiešané;
 • cerebrálny, v ktorom sú postihnuté mozog a obličky.

Existuje tiež možnosť vaskulárneho blokovania tukových častíc v iných orgánoch. Avšak takéto javy sú pomerne zriedkavé.

Čo spôsobuje chorobu?

Embolizácia tela sa vyskytuje pomerne často pri zlomeninách trubicovitých kostí. Takéto zranenia sa často vyskytujú v prípadoch neúspešných operácií, keď sa vyžaduje inštalácia rôznych kovových svoriek.

Menej často sa patológia vyvíja na pozadí:

 • inštalácia protézy v bedrovom kĺbe;
 • zlomeniny uzavretých kostí;
 • liposukcia;
 • ťažké popáleniny postihujúce veľký povrch tela;
 • rozsiahle poškodenie mäkkých tkanív;
 • biopsia kostnej drene;
 • akútna pankreatitída a osteomyelitída;
 • tučná pečeň;
 • diabetes;
 • pôrod;
 • alkoholizmus;
 • vonkajšia masáž srdca;
 • kardiogénny a anafylaktický šok.

Je dôležité poznamenať, že tuková embólia sa rozvíja rovnako u dospelých i detí. Pravdepodobnosť komplikácií závisí od závažnosti lézií.

Vo väčšine prípadov vzniká tuková embólia s zlomeninami veľkých kostí.

Charakter prejavov

Dôsledky tukových embólií sú ťažko predvídateľné. Hlavným nebezpečenstvom, ktoré predstavuje toto ochorenie, je nástup smrteľného výsledku v dôsledku zhoršenia toku krvi a poškodenia mozgových ciev pri poranení.

Príznaky tukových embolizácií nie sú veľmi špecifické. Výskyt určitých znakov naznačujúcich zablokovanie krvných ciev priamo závisí od umiestnenia porušenia a závažnosti porúch.

Všetky problémy vznikajúce pri rozvoji posudzovanej choroby sú spôsobené tým, že zrazeniny mastnej krvi prenikajú do krvného riečišťa.

Preto sú príznaky ochorenia určené tým, kde prenikajú.

Ak má pacient akútnu a subakútnu formu patológie, objavia sa prvé symptómy tukovej embólie 1-2 hodiny po poranení. Prítomnosť vnútorného poškodenia môže naznačovať menšie podliatiny. Vyskytujú sa na hornej časti tela:

V budúcnosti poruchy centrálneho nervového a respiračného systému vznikajú pomerne rýchlo. Navyše intenzita charakteristických príznakov sa postupne zvyšuje.

V závislosti od polohy tukovej zrazeniny môže spôsobiť také komplikácie ako:

 • akútne zlyhanie srdca a obličiek;
 • mŕtvice.

V niektorých prípadoch choroba vedie k okamžitej smrti.

Mozgový syndróm

Prvým znakom vývoja tukových embólií je porucha centrálneho nervového systému. Prítomnosť príslušnej choroby je indikovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • horúčka;
 • delírium;
 • dezorientácia vo vesmíre;
 • vzrušenie.

Diagnóza mozgového syndrómu naznačuje prítomnosť:

 • škúlenie;
 • zmenené reflexy;
 • záchvaty spojené so stuporom;
 • kómu;
 • anzizokorii;
 • rastúca apatia;
 • ospalosť.

Príznaky indikujúce pľúcny syndróm sa rýchlo pridajú k týmto symptómom.

Pľúcny syndróm

Tento syndróm je diagnostikovaný u približne 60% prípadov tukových embólií. Pacient má:

 • dýchavičnosť aj pri nízkej námahe;
 • kašeľ bez hlienu;
 • uvoľnenie peny s krvnými zrazeninami, čo naznačuje pľúcny edém;
 • znížené pľúcne vetranie.

Najvýraznejším, niekedy jediným symptómom pľúcneho syndrómu je arteriálna hypoxémia. Táto choroba je tiež sprevádzaná vývojom anémie a trombocytopie. Röntgenový obraz ukazuje nasledujúce javy:

 • masívne tmavé škvrny postihujúce väčšinu pľúc;
 • zvýšený vzor krvných ciev.

V štúdii metódou elektrokardiografie boli diagnostikované izolačné cesty srdca, ako aj zrýchlenie alebo rytmus narušenia srdca. V prípade vážneho poškodenia ciev sa vyvinie respiračné zlyhanie vyžadujúce zavedenie špeciálnej skúmavky na umelé dýchanie do hrtana.

Na určenie prítomnosti tukovej embólie sa tiež umožňuje štúdium orgánov zraku. Uveďte chorobu:

 • opuch a kvapky tukov, lokalizované v podložke;
 • krvácanie v oblasti spojivového vaku;
 • pretekanie krvných ciev sietnice.

Posledný príznak sa nazýva "Purcherov syndróm".

Súvisiace príznaky

Medzi sprievodnými symptómami, ktoré môžu naznačovať prítomnosť tukových krvných zrazenín v cievach iných orgánov, sa rozlišujú tieto javy:

 • výskyt kožnej vyrážky;
 • detekcia tukových zrazenín v moči a krvi;
 • zvýšené hladiny krvných lipidov;
 • porušovanie metabolizmu tukov.

Prítomnosť tukových kvapôčok v moči sa zistí v približne 50% prípadov. Táto skutočnosť však nie je kritériom na stanovenie vhodnej diagnózy.

Prístupy k liečbe choroby

Na detekciu tukových embólií sa vykonáva niekoľko diagnostických opatrení:

 1. Vyšetrenie krvi a moču na detekciu vysokých hladín bielkovín, tukov, lipidov atď.
 2. RTG hrudníka.
 3. Počítačová tomografia mozgu. Viacnásobné mikroblendy, edémy, ohniská nekrózy a iné poruchy môžu naznačovať tukovú embóliu.
 4. Očné pozadie.

Hlavné kritériá, na základe ktorých sa stanovuje diagnóza, zahŕňajú:

 • prudké zhoršenie celkového stavu;
 • hypoxémie;
 • prítomnosť symptómov naznačujúcich poškodenie CNS,

Ak sa zistia tieto príznaky, vo väčšine prípadov sa vykonajú ďalšie vyšetrenia na potvrdenie predbežnej diagnózy alebo predpísanej vhodnej liečby.

Liečebný režim je určený závažnosťou lézie. Liečba tukových embólií poskytuje aktivity zamerané na:

 • potlačenie príznakov;
 • udržiavanie vitálnych funkcií tela.

V závislosti od oblasti lokalizácie je priradené:

 1. Eliminácia pľúcneho syndrómu. V prípade zlyhania dýchania je potrebná tracheálna intubácia. Na obnovenie mikrocirkulácie v pľúcach je predpísaná vysokofrekvenčná ventilácia. Týmto postupom sa tuk v kapilárach rozdrví.
 2. Odstránenie bolesti. Táto fáza sa považuje za dôležitú pri liečbe ťažkých zlomenín, pretože pomáha predchádzať vzniku tukových embólií. Predpísanie analgetík je spôsobené tým, že pri syndróme bolesti sa zvyšuje obsah katecholamínov. Druhá z nich na druhej strane prispieva k zvýšeniu hladiny mastných kyselín. Anestézia sa uskutočňuje zavedením omamných látok alebo celkovej anestézie. Táto metóda môže byť považovaná za prevenciu tukových embólií.
 3. Liečba infúziou. Takáto terapia zahŕňa použitie roztokov glukózy a reopolyglukíny. Okrem toho sa priraďuje trvalé monitorovanie stavu venózneho tlaku.
 4. Zníženie hladín tuku v krvi. Na zníženie hladiny tuku v krvi sú pridelené:
  • lipostabil;
  • pentoxifylín;
  • komplamin;
  • kyselina nikotínová;
  • Essentiale®.

Tieto látky normalizujú prietok krvi v tele a jednotlivých orgánoch.

V počiatočných štádiách vývoja patológie sa odporúča použitie glukokortikoidov. Je možné zabrániť vzniku ochorenia, ak sa včas prijmú opatrenia zamerané na potlačenie hypoxie a elimináciu následkov straty krvi.

Tuková embólia patrí do skupiny nebezpečných patológií. To môže viesť k smrti za pár minút. Ochorenie sa zvyčajne vyvíja na pozadí zlomenín a poškodenia kostí. Liečba tukovej embólie je vykonávanie činností na udržanie vitálnych funkcií tela.

Tuková embólia

Tuk embólia - patológia, v ktorých sú nádoby uzavreté kvapôčky tuku, čo vedie k narušeniu prietoku krvi.

Tuk embólia je považovaný za systemické zápalovej reakcie, ktorá sa vyvíja pod vplyvom mechanických a biochemických procesov v kostnej drene poškodenia priestoru alebo podkožného tkaniva tukových častíc do krvného riečišťa a spôsobovať rozvoj lokálnej zápalovej reakcie v poklese mieste. Okrem toho je výťažok guličky tuku v krvi vedie k spomaleniu toku krvi, zmeny krvného reológie, cirkulácia rušenie.

Možné dôsledky tukové embólia patrí zápal pľúc, respiračné zlyhanie, akútne respiračné zlyhanie, zlyhanie obličiek, ischemickú cievnu mozgovú príhodu.

Veľké tukové častice sú schopné prejsť kapilár v pľúcach a zostať tam. Malé kvapôčky oleja vstupuje do systémovej cirkulácie do cieľových orgánov (mozog, srdce, koža a sietnice, aspoň - obličky, slezina, pečeň, nadobličky), čo spôsobuje klinický obraz tukové embólia.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšie tuk embólia nastane ako komplikácia kostných poranenie (zlomenín panvy, predkolenia, stehenné kosti, poškodenie tukového tkaniva), alebo chirurgických zákrokov (rozsiahleho chirurgického zákroku na rúrkové kostí, protetické kĺbu, osteosyntézy boku, repozícii kostných úlomkov, maxilofaciálnej chirurgie, liposukcia),

Výskyt tukových embólií je možný aj pri nasledujúcich ochoreniach:

 • sepsa;
 • opuch;
 • diabetes mellitus;
 • osteomyelitída;
 • ťažké popáleniny;
 • akútna pankreatitída, ťažká pankreatonekróza;
 • toxická a tučná pečeň;
 • dlhodobá liečba kortikosteroidmi;
 • postresuscitačné podmienky;
 • srpkovitá anémia;
 • biopsia kostnej drene;
 • nesprávne zavádzanie intravenózne rozpustných liečiv;
 • šokové podmienky.

Rizikové faktory: veľké množstvo krvných strát a dlhé obdobie hypotenzia, nevhodné imobilizácia a transport pacienta.

Formy patológie

V závislosti od rýchlosti vývoja prejavov, trvania latentného obdobia sa rozlišujú nasledovné formy tukových embólií:

 • akútna - sa vyvíja v priebehu niekoľkých hodín po poranení, jedno vyhotovenie ťažkého - bleskom, v ktorom masívne poškodenie svalov a vedú k rýchlemu prúdeniu veľkého množstva tukových guličiek v krvnom obehu a pľúc (tukové embólia u zlomenín); táto forma je smrteľná počas niekoľkých minút;
 • subakútny - klinický obraz sa rozvíja v priebehu 12-72 hodín; sa môže po zranení vyskytnúť 2 týždne alebo dlhšie.
3-13% všetkých prípadov embólie tuku je smrteľné.

Lokalizácia lézie je rozdelený do tukového embólia pľúcnej, cerebrálna a zmiešané (tukové embólia pľúc, mozgu, pečene, aspoň - iné orgány).

V závislosti na príčinách tukové embólia klasifikovať, čo sa deje počas chirurgického zákroku alebo po ňom, čo má za následok amputácie, zranenia, vystavenie určitým drogám.

príznaky

Klinický obraz tukové embólia nemá jasne definovaný príznakov a prejavujú celý rad príznakov, čo umožňuje iba podozrenie ju. Symptomatológie zahŕňa nešpecifické prejavy: pľúcne, neurologických a kožu.

Prvý deň môže byť patológia asymptomatická. Klinický obraz je často načrtnutý na obrázku traumatického šoku alebo traumatického poškodenia mozgu. Prvými príznakmi tukových embólií pri zlomeninách a zraneniach sú zvyčajne pľúcne a respiračné poruchy:

 • hrudník, nedostatok vzduchu, bolesť na hrudníku;
 • pleurálna bolesť;
 • dýchavičnosť;
 • príznaky akútneho syndrómu respiračnej tiesne (hypertermia, tachykardia, tachyarytmia, horúčka, cyanóza atď.);
 • dýchavičnosť;
 • oligúria;
 • kašeľ, sipot, hemoptýza.

V počiatočných štádiách sa objavujú príznaky mozgu. Výsledkom mozgovej embólie a hypoxického poškodenia sú nasledovné neurologické symptómy:

 • nepokoj;
 • podráždenosť alebo letargiu;
 • konvulzívny syndróm (lokálne a generalizované kŕče);
 • poruchy vedomia: dezorientácia, delirium, stupor, kóma;
 • fokálne neurologické príznaky (zhoršená schopnosť hovoriť alebo porozumieť reči, paralýza, porušenie komplexných pohybov, anizokória, zhoršené videnie).

Väčšina pacientov má na koži petechiálne vyrážky. Výskyt petechií je založený na zablokovaní kapilár tukovou embolou a na poškodení uvoľnených mastných kyselín. Petechiae sú lokalizované v hornej polovici tela, v axilárnej oblasti. Oni zvyčajne zmiznú do 24 hodín.

Pri vyšetrení fundusu sa zistili príznaky poškodenia sietnice:

 • výpotok;
 • krvácanie (subkonjunktiválne petechie);
 • plaky, škvrny;
 • globulíny s intravaskulárnym tukom.
Pozri tiež:

diagnostika

Pri diagnostike sa používa súbor diagnostických kritérií pre tukovú embóliu, ktoré odhaľujú prítomnosť axilárnych alebo subkonjunktiválnych petechiálnych vyrážok, poruchy centrálneho nervového systému. Stav vedomia sa hodnotí podľa stupnice komé Glasgow. Identifikujte príznaky pľúcneho edému a hypoxémie (zníženie obsahu kyslíka v krvi).

Pri diagnostikovaní tukových embolií berte do úvahy údaje z laboratórnych štúdií:

 • znížený hemoglobín;
 • zvýšenie ESR;
 • zníženie počtu krvných doštičiek;
 • zníženie hladín fibrinogénu;
 • zníženie hematokritu (objem červených krviniek v krvi);
 • prítomnosť kvapiek neutrálneho tuku v moči o veľkosti 6 mikrónov, tukových krviniek v krvnej plazme, spúte, mozgovomiechovej tekutine;
 • prítomnosť tuku v kožnej biopsii v oblasti petechií.

Viac informatívnych inštrumentálnych štúdií. Rentgenové vyšetrenie hrudníka vám umožňuje posúdiť zmeny vyplývajúce z tukových pľúcnych embolií. Na snímkach sú zaznamenané malé fokálne tiene a zvýšenie pľúcneho vzoru: prejavy difúznej pľúcnej infiltrácie charakteristické pre vývoj ARDS.

EKG umožňuje zistiť nemotivovanú perzistujúcu tachykardiu, srdcové arytmie, ktoré naznačujú preťaženie pravého polčasu srdca alebo ischémie myokardu.

Nevýhodná prognóza spočíva v tom, že tukové embolizácie sa vyskytujú na pozadí ťažkých stavov, včasná diagnóza a adekvátna liečba tukových embólií zlepšuje prognózu.

Počas výpočtovej tomografie mozgu sa určí edém mozgu, prítomnosť petechiálnych krvácaní, ohniská nekrózy, perivaskulárne infarkty. Magnetické rezonančné zobrazenie vizualizuje difúzne hyperechoické oblasti, ktoré odhaľujú etiológiu cerebrálnej embólie. Fundoskopia odhaľuje prítomnosť mastnej angiopatie v sietnici fundusu. Monitoruje sa aj pulzná oxymetria a kontrola intrakraniálneho tlaku.

liečba

Liečba tukovej embólie spočíva v zastavení hlavných klinických prejavov poranenia alebo choroby, ktorá jej spôsobila. Hlavné smery liečby:

 • poskytovanie dodávania kyslíka do tkanív, kyslíková terapia a respiračná podpora;
 • vedenie infúznej terapie systémových porúch mikrocirkulácie, eliminovanie periférneho vazospazmu, dopĺňanie cirkulujúceho objemu krvi, reologická transfúzna terapia podávaním biologických tekutín, korekcia bilancie vodného elektrolytu s použitím koloidných a kryštaloidných roztokov. Zavedenie albumínu, ktoré je schopné obnoviť objem cirkulujúcej krvi, viaže voľné mastné kyseliny a znižuje stupeň poškodenia pľúcnych funkcií;
 • s vysokým intrakraniálnym tlakom - dehydratáciou pomocou osmotických diuretík;
 • terapia hypoxie mozgu s použitím antihypoxantov, barbiturátov a opiátov;
 • metabolická terapia - podávanie nootropných liekov;
 • sedatívna liečba;
 • korekcia koagulačného a fibrinolýzového systému s použitím antikoagulancií, najmä heparínu, ktorý spolu s antikoagulačnými vlastnosťami má schopnosť aktivovať lipoproteíny a urýchliť enzymatickú reakciu hydrolýzy triglyceridov a pomáha čistiť pľúca z tukových krviniek;
 • intenzívna hormonálna terapia, použitie kortikosteroidov - poskytuje ochranu proti voľným kyslíkovým radikálom a enzýmom;
 • používanie liekov, ktorých cieľom je zníženie koncentrácie tukových krviniek v krvi, obnovenie fyziologického rozpustenia odhaleného tuku a prevencia deemulzifikácie (Lipostabil, Essentiale);
 • detoxikačná a detoxifikačná terapia - nútená diuréza, výmena plazmaferézy. Operácie plazmaferézy normalizujú reologické vlastnosti krvi, jej elektrolytu, morfológiu, biochemické zloženie a hemodynamické parametre;
 • chirurgická liečba, včasná operatívna stabilizácia zlomenín (osteosyntéza transosteálnych paprskov s prístrojmi s ihlou, intramedulárna osteosyntéza s kolíkom);
 • korekcia imunitného stavu pod kontrolou týchto imunologických štúdií.
Klinický obraz tukové embólia nemá jasne definovaný príznakov a prejavujú celý rad príznakov, čo umožňuje iba podozrenie ju.

Možné komplikácie a následky

Možné dôsledky tukové embólia patrí zápal pľúc, respiračné zlyhanie, akútne respiračné zlyhanie, zlyhanie obličiek, ischemickú cievnu mozgovú príhodu.

výhľad

3-13% všetkých prípadov embólie tuku je smrteľné. Prognóza prognózy však spočíva v tom, že tukové embolizácie sa vyskytujú na pozadí ťažkých stavov, včasná diagnóza a adekvátna liečba tukových embólií zlepšuje prognózu.

prevencia

Prevencia embolizácie tukov zahŕňa: prevenciu úrazov u pacientov s vysokým rizikom, včasnú a riadnu imobilizáciu končatiny v prípade poranenia, skorú chirurgickú stabilizáciu zlomenin panvy a tubulárnych kostí, stabilizáciu fragmentov kostí, dodržiavanie techník infúznej terapie.

Tuková embólia

Fatálna embólia je dôsledkom zlomenín a chirurgie kostí. V tomto prípade tukové tkanivo vstupuje do cievy a dochádza k jej zablokovaniu. Väčšina prípadov je spojená so zlomeninou panvových kostí, tubusovými kosťami a poškodením kostnej drene. Najčastejšie sú mladí muži náchylní na tučné embólie.

Príčiny vývoja tukových embólií spočívajú v tom, že do cievy kvapôčok tuku vstupujú (pre množstvo faktorov). Môže sa to vyskytnúť v dôsledku:

 • chirurgická intervencia;
 • pri zlomenine kostí osoby s nadváhou;
 • vysoký tlak kostnej drene;
 • diabetes;
 • v pľúcnej tepne.

Symptómy tukových embólií

Choroba sa vyvinie hneď po poranení, keď do cievy vstúpili častice tuku. Kapilárne kvapôčky sa postupne nahromadia v krvi, takže tuková embólia je počas prvých hodín po poranení asymptomatická. Klinické prejavy príznakov tukových embólií sa začínajú prejavovať 24 až 36 hodín po poranení alebo operácii. Do tejto doby dôjde k zablokovaniu dostatočne veľkého počtu kapilár.

Embolizmus sa začína objavovať s výskytom malých takzvaných petechiálnych krvácaní na krku, ramenách, hornej časti hrudníka, v podpazuší. Krvácanie môže byť také malé, že sa dá pozorovať iba pomocou lupy.

Pretože dochádza k zablokovaniu pľúcnych kapilár, príznakom tukových embólií je vo väčšine prípadov výskyt dýchavičnosti. Pozorovaná cyanóza a suchý kašeľ. Srdcovými príznakmi tučnej embólie sú palpitácie - tachykardia. Teplota môže vzrásť a môže sa objaviť zmätok.

Choroba je v skutočnosti tučný trombus, ktorý môže byť v kľude, alebo sa môže pohybovať cez cievy, dostať sa do rôznych orgánov. Keď sa do srdcového svalu dostane tuková krvná zrazenina, môže sa vyvinúť akútne srdcové zlyhanie, ak sa dostane do obličiek, objaví sa zlyhanie obličiek, v pľúcach - respiračné, v mozgu - mŕtvica atď. V niektorých prípadoch je získanie tukových krvných zrazenín v srdci okamžitou smrťou človeka.

Liečba tukových embólií

S malou tukovou embóliou sa nevyžaduje špeciálna liečba - tuk sa odstráni sám od moču alebo vstrebáva bunky. V takýchto prípadoch pacient vyžaduje prísny odpočinok počas 3-4 dní zavedením subkutánneho etyléteru.

Liečba tukových embolií je vždy symptomatická - zameraná na udržanie fungovania orgánov. Zvláštna úloha sa venuje tomu, aby bunky dostali dostatok kyslíka. Na to môže byť predpísané umelé pľúcne vetranie. Tiež vymenoval množstvo liekov, ktoré urýchľujú rozklad telesného tuku a zabraňujú kapilárnej absorpcii. Na rýchle odstránenie tuku z krvi, toxínov a zníženie zvýšeného intrakraniálneho tlaku sú predpísané diuretiká.

Hlavnou podmienkou pre prevenciu tukových embólií je včasná a kvalitná pomoc na mieste. V prípadoch závažných zlomenín je nutné pacienta presunúť s najvyššou presnosťou.

Tuková embólia: príznaky a liečba

Tuková embólia - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • kŕče
 • zvýšená teplota
 • Srdcové palpitácie
 • Dýchavičnosť
 • kašeľ
 • Bolesť na hrudníku
 • Hlásenie krvi
 • Cyanóza kože
 • Krvácanie z očí
 • delírium
 • Subkutánne krvácanie
 • paralýza
 • poruchy vedomia
 • Čiastočná paralýza
 • Zlyhanie srdca
 • Nepriaznivé oscilácie očí
 • Poruchy dýchania

Termín "embólia" sa vzťahuje na patologickú oklúziu krvných ciev týmito látkami, ktoré zvyčajne nemôžu byť v nich. Tuková embólia je teda patológia, pri ktorej sú cievy upchaté kvapôčkami tuku, čo je dôvod, prečo je krvný tok narušený so všetkými následnými následkami.

Najčastejšie sa táto patológia vyvíja na pozadí traumatického poškodenia trubicovitých kostí, pri ktorých dochádza k poškodeniu kostnej drene. Okrem toho sa tuková embólia môže vyvinúť v iných patologických stavoch, napríklad v kardiogénnom šoku. Vzhľadom na to, že príznaky tukovej embólie sú podobné ako iné patológie, napríklad zápal pľúc alebo traumatické poranenie mozgu, pravdepodobnosť nesprávnej diagnózy a v dôsledku smrti sa zvyšuje.

Riziková skupina zahŕňa mladých mužov, u ktorých je pravdepodobnosť výskytu tejto komplikácie pravdepodobnejšia po zlomeninách kostry.

dôvody

Táto komplikácia sa rozvíja v prípadoch, keď najmenšie kvapky tuku padajú do krvných ciev. Stáva sa to z rôznych dôvodov, napríklad po chirurgických zákrokoch na amputaciu končatín alebo u ľudí s nadváhou s zlomeninami. Aj cukrovka a zvýšený tlak kostnej drene môžu viesť k rozvoju tohto patologického stavu.

Zvlášť často dochádza k tukovému embolizmu v prípadoch, keď ľudia strácajú veľa krvi (počas operácií s rozsiahlymi traumatickými zraneniami). U ľudí s nízkym krvným tlakom je riziko vzniku tejto komplikácie pomerne vysoké.

Samozrejme, nie každé traumatické poškodenie kostry sprevádza tuková embólia - komplikácia sa vyskytuje v 10% prípadov. Súčasne je úmrtnosť v tejto patológii pomerne veľká a je približne 50%.

Existujú aj ďalšie dôvody, ktoré môžu spôsobiť túto komplikáciu, napríklad:

 • ťažké popáleniny;
 • traumatické rozsiahle poškodenie mäkkých tkanív;
 • poškodenie pečene.

Príležitostne sa stáva, že tukovú embóliu vyvíja človek, ktorý prešiel uzavretou masážou srdca.

Mechanizmus vývoja patológie je dosť mnohostranný. Hlavnú úlohu v patogenetickom mechanizme zohrávajú zvýšený tlak na kostnú dreň, ktorý podporuje prenikanie tukových častíc do žíl. Niektorí vedci naznačujú, že keď sa krv zahustí, napríklad s veľkou stratou krvi, v nej sa aktivuje lipáza, čo vedie k zvýšeniu počtu tukových buniek.

Podľa inej teórie vzniká táto ťažká komplikácia v dôsledku zmien veľkosti plazmových tukov.

druh

Dnes v lekárskej praxi existuje koncept troch typov tukových embólií:

 • pľúc;
 • zmiešané;
 • cerebrálne (cerebrálne, renálne).

Rôzne patológie závisia od lokalizácie tukových častíc - v tkanivách pľúc, v tkanivách obličiek alebo mozgu, ako aj v rôznych orgánoch tela. Podľa typu toku môže byť embolus zahltený, v ktorom nastane smrť počas niekoľkých minút. Ale častejšie sa stretáva s ostrým tvarom a subakútnym. Pri akútnych ochoreniach sa prejavuje v priebehu niekoľkých hodín po utrpenom traumatickom poranení a v prípade subakútneho stavu v období od 12 hodín do 3 dní.

Pri akútnej a subakútnej forme sa pravdepodobnosť smrti znižuje, lekári majú čas na rozpustenie tukových buniek a obnovenie normálneho krvného obehu.

Klinické prejavy

Prvé príznaky patologického stavu sa prejavujú deň po utrpení zranení alebo kritických stavov. Vyjadrujú sa výskytom veľmi malých krvácaní, ktoré sú najčastejšie lokalizované na koži ramien, krku, hrudníka a podpazuší. Tieto krvácania sú niekedy také malé, že je ťažké ich vidieť bez lupy. Môžu pretrvať na ľudskom tele počas niekoľkých hodín alebo niekoľkých dní. Príznaky, ako sú krvácania, naznačujú, že v kapilárach došlo k upchatiu s traumatickým poškodením.

Niekedy sa krvácanie nachádza v podložke a spojovke. Okrem toho preskúmanie fundusu poskytuje lekárovi príležitosť vidieť malé tukové krvné zrazeniny v lúmene krvných ciev. Ak hovoríme o hlavných symptómoch, predstavujú štyri charakteristické syndrómy.

Prvý syndróm je spojený s poruchou funkcie centrálneho nervového systému. Jeho príznaky zahŕňajú:

 • narušenie vedomia;
 • vývoj parézy a paralýzy;
 • neznesiteľné bolesti hlavy;
 • nystagmus;
 • delírium;
 • kŕče a dokonca aj kómu.

Druhý syndróm je hypertermický. U ľudí sa teplota zvýši na febrilné indikátory a nemožno ich zraziť. Dôvod tejto pretrvávajúcej teploty spočíva v tom, že vzniká na pozadí podráždenia termoregulačných štruktúr mozgu mastnými kyselinami.

Okrem toho existujú ďalšie symptómy charakteristické pre túto patológiu, menovite zhoršenú srdcovú a respiračnú aktivitu (tretí klinický prejav). Jeden človek sa sťažuje na dýchavičnosť, až do zastavenia dýchania, bolesti za hrudnou kosťou, objavenia kašľa s krvou v spúte, tachykardie. Pri počúvaní pľúc je možné zistiť prítomnosť jemných bubliniek a pri počúvaní srdca je možné určiť prízvuk druhého tónu.

A posledný, štvrtý klinický prejav sa týka už opísaných petechiálnych krvácaní v tele.

Samostatne by sa malo povedať o vývoji pľúcneho syndrómu v pľúcnej embólii. Ide o najbežnejšiu formu patológie, ktorá sa vyskytuje u 60% pacientov a je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • vzhľad suchého kašľa;
 • uvoľnenie krvného spúta speneného charakteru;
 • cyanóza a dýchavičnosť.

Niekedy je jediným viditeľným symptómom v patológii, ako je tučná embólia pľúc, arteriálna hypoxémia.

Keď je mozgová forma, to znamená, s poškodením mozgu, vyššie uvedené príznaky spojené s narušením centrálneho nervového systému. Zmiešaná forma, v ktorej dochádza k poškodeniu nielen pľúc a mozgu, ale aj ciev iných orgánov, obzvlášť obličiek, sa prejavuje zmiešanými symptómami.

Veľmi často sa na pozadí tučnej pľúcnej embólie alebo mozgu objavuje zlyhanie dýchania vyžadujúce zavedenie dýchacej trubice a nástup mechanickej ventilácie. Takéto opatrenia umožňujú predchádzať hladovaniu tkanív kyslíkom a obnoviť mikrocirkulačné funkcie.

liečba

Pri rozsiahlych zraneniach, popáleninách a po ťažkých klinických stavoch je nevyhnutná prevencia takých komplikácií, ako je tuková embólia. Aby sa zabránilo vzniku príznakov, prijali sa opatrenia na zlepšenie krvného obehu cez cievy a obnovenie funkcií dýchacieho systému. Tiež sa uvádza zavedenie heparínu, aby sa zriedila krv a inštalácia špeciálnych filtrov cava schopných zadržať tukové krvné zrazeniny.

Liečba tukových embólií má inú orientáciu v závislosti od závažnosti symptómov. Bez zlyhania, pre pľúcnu embóliu a mozog, je zobrazené spojenie ventilátora. Z liekov liečba zahŕňa zavedenie liekov, ako je: etylalkohol na glukózu (intravenózne kvapkanie), ako aj roztok reopolyglucínu a glukózy.

Okrem toho sa liečba vykonáva drogy deholin, Essentiale, lipostabil, to znamená, že je schopný rozdeliť mastné krvné zrazeniny. Niekedy predpísané glukokortikosteroidy. Nešpecifická liečba zahŕňa detoxifikačnú liečbu. Liečba môže byť tiež chirurgická a spočíva v stabilizácii kostí v zlomeninách pomocou inštalácie tyčových zariadení.

Ak si myslíte, že máte tukovú embóliu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom vám môže pomôcť ortopedický a traumatológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Tromboembolizmus alebo tromboembolický syndróm nie je jediným ochorením, ale komplexom symptómov, ktorý sa vyvíja, keď sa tvoria krvné zrazeniny v cievach alebo keď sa do nich vplýva krv, lymfatická alebo vzdušná zrazenina. V dôsledku tohto patologického stavu sa vyvinú srdcové záchvaty, mŕtvica alebo gangréna. Tromboembolizmus môže ovplyvniť cievy mozgu, srdca, čriev, pľúc alebo dolných končatín.

Embólia je patologický stav, v dôsledku ktorého dochádza k prekrývaniu lumenu krvnej cievy. Z tohto dôvodu je prietok krvi čiastočne alebo úplne zablokovaný. Látky, ktoré prekrývajú cievny lúmen, sa nazývajú embolie. Vstupujú do tepien veľkého alebo malého kruhu obehového systému z iných cievnych miest. Vo veľkosti sú určené priemerom špecifických nádob.

Zápal pľúc vírusovej etiológie je v lekárskej praxi názov vírusovej pneumónie. Najčastejšie sa táto patológia vyvíja v detstve a u dospelých, keď je vírus vyvíjaný na telo, pneumónia sa zmieša a stáva sa vírusovou a bakteriálnou. Stáva sa to preto, že vírus oslabuje ochranné funkcie tela, v dôsledku ktorého sa bakteriálna infekcia voľne množí a spôsobuje zápal pľúcneho tkaniva.

Atypická pneumónia je zápalový proces v pľúcach, ktorého etiológia nie je typická. To znamená, že ochorenie nie je spôsobené baktériami, hlavne koky, ako je to v prípade typickej pneumónie, ale mikroorganizmami a vírusmi.

Mediastinitída je zápalový proces v mediastinálnom tkanive. V tomto ochorení sú nervy a cievy stlačené, čo vyvoláva vývoj klinického obrazu. Ak sa liečba nezačne včas, pravdepodobnosť úmrtia je vysoká. Treba poznamenať, že tento patologický proces spôsobuje vážne komplikácie práce iných telesných systémov.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Tuková embólia, tukové pľúcne embólie, tuková embólia pri zlomeninách

Tuková embólia je časté patologické zistenie po poranení. Tento stav sa vyskytuje počas ortopedického chirurgického zákroku, ako aj pri viacerých úrazoch súvisiacich s explóziou. Príznaky sú veľmi časté pri poškodení pečene, kardiopulmonárnom bypasse, transplantácii kostnej drene, aspirácii oleja (tuku). V tomto prípade je zlyhanie dýchania zaznamenané u 75% pacientov.

definícia

Syndróm tukových embólií (SZHE) - komplexné porušenie homeostázy, ku ktorému dochádza v dôsledku zlomeniny panvových alebo tubulárnych kostí, jej klinických prejavov - akútneho respiračného zlyhania. Akýkoľvek prípad, keď sa v pľúcnom parenchýme (tukové pľúcne embólie) alebo v systéme periférnych mikrocirkulačných ciev (arterioly, kapiláry) nachádzajú tukové kvapôčky, sa považuje za "tukové embólie". Klasická prezentácia tohto syndrómu je asymptomatický interval po traume, po ktorom nasledujú pľúcne a neurologické prejavy v kombinácii s petechiálnymi krvácaním (menšie krvácanie do kože).

Zlomenina tubulárnej kosti je najčastejšou príčinou vývoja LLE.

Patogenéza a etiológia

Počiatočné prejavy syndrómu sú pravdepodobne spojené s mechanickým blokovaním malých krvných ciev pomocou "tukových globulov", ktoré sú príliš veľké na to, aby prešli cez kapiláry. Blokovanie ciev je zvyčajne dočasné a neúplné, pretože kvapôčky tuku kvôli ich tekutosti, zmeny tvaru úplne neblokujú kapilárny krvný tok. Predpokladá sa, že neskoré príznaky sú výsledkom hydrolýzy tukov, výskytu dráždivých (toxických) voľných mastných kyselín, ktoré sa prenášajú do celého tela prietokom krvi. Napríklad bol stanovený priamy toxický účinok týchto kyselín na pľúcne tkanivo a kapilárny endotel.

Tuková embólia vo zlomeninách dlhých tubulárnych kostí je najbežnejšia, avšak existujú aj ďalšie dôvody jej vzhľadu:

 • S uzavretými zlomeninami sa embólia pozoruje častejšie ako s otvorenými. Porušenie integrity dlhých tubulárnych kostí (stehenná, fibula, tibiálna, ulna), panva a rebrá vedie k embolizácii a hrudná kosť a kĺbová kosť spôsobujú menej často vývin patológie. Aj s polytraumou sa tento syndróm vyskytuje pomerne často.
 • Ortopedické procedúry - intramedulárne nechty, artroplastika kolena.
 • Veľké poranenie mäkkých tkanív (napríklad tuková embólia počas amputácie končatín).
 • Ťažké popáleniny.
 • Biopsia kostnej drene.
 • Podmienky a postupy, ktoré nesúvisia s poranením, môžu tiež spôsobiť embolizáciu tukov:
 • liposukcia;
 • degenerácia tukov v pečeni;
 • dlhodobá liečba kortikosteroidmi;
 • akútna pankreatitída;
 • osteomyelitída;
 • patológie, ktoré môžu viesť k infarktu kostí, napríklad kosáčikovitá anémia.

Prevalencia (epidemiológia)

V 67% ortopedických pacientov sa nachádzajú v krvných tukových globulách (guľôčky). Frekvencia ich detekcie sa zvýši na 95%, ak sa plot uskutoční v bezprostrednej blízkosti miesta zlomeniny. Avšak prítomnosť tukových krviniek v krvi neznamená, že to automaticky povedie k SJE. U mužov je tento syndróm častejšie ako u žien a u detí mladších ako 9 rokov prakticky nie je diagnostikovaný, vrchol diagnostiky spadá na vekový interval 10 - 39 rokov.

Zjavenie syndrómu

Obvykle sa vyskytuje latentné obdobie, ktoré trvá 24 až 72 hodín medzi poranením a začiatkom nástupu hlavných symptómov. Syndróm mastnej embólie možno zvyčajne podozrievať z nasledujúcich prejavov:

 • Dýchavičnosť - nešpecifikovaná bolesť na hrudníku. V závislosti od závažnosti syndrómu môže dôjsť k progresii respiračného zlyhania, ktoré sa prejavuje ako nárast dýchavičnosti, výskyt tachypénia (rýchle plytké dýchanie), príznaky hypoxie (nedostatok kyslíka v krvi).
 • Horúčka. Teplota stúpa nad 38,3 ° C, zatiaľ čo sa pozoruje neúmerne vysoká frekvencia pulzov.
 • Petechiálna vyrážka, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na koži hornej časti tela, ramien a krku, ako aj na ústnej sliznici a spojovke. Vyrážka sa zvyčajne pozoruje nie dlho, zmizne za 24 hodín.
 • Symptómy spojené s poškodením centrálneho nervového systému, ktoré sa pohybujú od malých bolesti hlavy až po prejavy ťažkej mozgovej dysfunkcie (úzkosť, dezorientácia, zmätenosť, kŕče, stupor alebo kóma).
 • Príznaky obličiek (tučná embólia obličkových kapilár) sa prejavujú oligúriou (malá moč), hematúriou (krv v moči), anúriou (neprítomnosťou moču).
 • Kombinácia ospalosti s oligúriou je charakteristickým príznakom syndrómu tukových embólií.

Diagnostické kritériá na potvrdenie prítomnosti syndrómu tukových embólií:

kľúč:

 • respiračné zlyhanie;
 • cerebrálne symptómy;
 • petechiálna vyrážka.

Malé kritériá:

 • mastná makroglobulinémia;
 • vysoké ESR;
 • anémia;
 • trombocytopénia (niekoľko krvných doštičiek);
 • príznaky spojené s poškodením obličiek;
 • žltačka;
Žltačka v tukovom embolizme
 • zmeny v sietnici: exsudáty a malé krvácania, niekedy určené tukovými globulármi v cievach sietnice;
 • konštantná respiračná frekvencia> 35 dychov / min, napriek odpočinku;
 • rezistentný pO 39 ° C);
 • tachykardia;
 • difúzne tmavnutie pľúc na snímke, čo je príznak "snehovej búrky".

diagnostika

Iba analýzy môžu spoľahlivo určiť prítomnosť patológie.

Laboratórne štúdie, väčšinou nešpecifické (nie sú orientačné):

 • Trombocytopénia, anémia a hypofibrinogénia.
 • Hematokrit sa zníži v priebehu 24 až 48 hodín.
 • Cytologické vyšetrenie moču, krvi, cerebrospinálnej tekutiny a hlienu, niekedy sa zistí prítomnosť tukových krviniek.
 • EKG je zvyčajne normálne, ale môžu sa vyskytnúť známky srdcovej ischémie.
Rádiografia pľúc pacienta s syndrómom tukovej embólie

Techniky lekárskeho zobrazovania

 • RTG hrudníka. Počas 24 až 48 hodín po nástupe symptómov sa môžu pozorovať difúzne bilaterálne infiltráty pľúc.
 • Počítačová tomografia bez kontrastu. CT vyšetrenie sa zvyčajne vykonáva pri zmenách v psychickom stave pacienta. Získané údaje môžu byť normálne alebo vykazujú difúzne petechiálne krvácanie v bielej hmoty mozgu.
 • MR. Preukazuje svoju diagnostickú hodnotu v cerebrálnych prejavoch tukových embólií.

terapia

Optimálna liečba tukových embólií, keďže by bolo logické predpokladať, je implementácia opatrení na prevenciu tohto syndrómu. Všeobecne akceptovaná stratégia prevencie sa považuje za skorú stabilizáciu zlomenín, najmä pre kosti tibiálnej a stehnovej kosti, ktorá znižuje výskyt akútnej pľúcnej insuficiencie a znižuje dĺžku pobytu v nemocnici.

Spravidla sa vykonáva agresívna resuscitácia, aby sa udržal dostatočný krvný obeh. Kortikosteroidy sa predpisujú, ak sú prítomné symptómy mozgového edému. Pri respiračnom zlyhaní sa používa kyslíková maska.

výhľad

Úmrtnosť v SZHE je 5 - 15%. Dokonca aj závažné respiračné zlyhanie pozorované pri tomto syndróme zriedkavo vedie k smrti. Trvanie neurologických symptómov alebo kómy spravidla neprekročí niekoľko dní alebo týždňov. Takéto prejavy ochorenia spojené s poškodením mozgu, ako sú zmeny osobnosti, strata pamäti a zhoršené myslenie, môžu pretrvávať u pacienta počas dlhého časového obdobia. Pľúcne komplikácie zvyčajne vymiznú do jedného roka.

prevencia

Včasná imobilizácia zlomenín, ako sa mnohí lekári domnievajú, je najefektívnejším spôsobom, ako predchádzať embolizácii tuku. Niekedy sa kortikosteroidy používajú na prevenciu vzniku SZHE počas ortopedických operácií, ako je intramedulárna osteosyntéza. V súčasnosti však neexistujú presvedčivé dôkazy, že tento prístup je účinný pri prevencii syndrómu.

Po viac ako 100 rokoch po prvom opise zostal syndróm tukových embólií zle pochopenou patológiou a vážnym diagnostickým problémom pre lekárov. A len v poslednom desaťročí sa dosiahol významný pokrok v pochopení tohto pomerne zriedkavého javu. V súčasnosti sa v dôsledku objavujúcich sa pokrokových vedeckých technológií získajú nové informácie o tejto patológii, čo výrazne znižuje incidenciu a mortalitu tukových embólií.

Mechanizmus vzdelávania

Embólia je proces cievnej oklúzie ako látka, ktorá by normálne nemala byť tam. Prúd krvi v oblasti tela sa zastaví, tkanivo zomrie. Vznikne infarkt zodpovedajúceho orgánu. Zrazenina, ktorá spôsobuje upchatie, sa nazýva embólia.

Existuje niekoľko typov embolií:

 • vzduch;
 • Krvná zrazenina;
 • leukocytov;
 • bakteriálne;
 • Cudzí predmet;
 • Tuku.

Okolnosti, v ktorých sa v krvi objavuje mastná embolia, sú takmer vždy spojené so zlomeninami trubicovitých kostí. Zriedkavým výnimkou je tuková embólia počas plastickej chirurgie.

Teórie o tom, ako mastná zrazenina vstupuje priamo do krvi, sa líšia:

 • Zástancovia jedného z nich sa domnievajú, že nárast vnútrožilového tlaku v traume je spúšťacím faktorom. Pod týmto vplyvom vstupujú tukové bunky do krvného obehu, čo spôsobuje upchatie.
 • Druhá teória hovorí o nepriamom vplyve zranenia. Môže viesť k biochemickým a hormonálnym zmenám v tele. Preto táto teória tiež počíta sepsu ako príčinu tukových embólií, ktorá spôsobuje množstvo biochemických zmien v tele. Pod vplyvom narušenej homeostázy v krvi sa tvorí veľké množstvo lipoproteínov, ktoré tvoria tukovú embóliu.

Všetky kosti končatín sú rúrkové kosti. Majú predĺžený tvar a vo vnútri sú naplnené žltou kostnou dreňou obsahujúcou tukové tkanivo.

Pri vstupe do cievy sa na určitom mieste zaseká tuková zrazenina. Prietok krvi vzdialený od embólie sa zastaví. Počas prvých minút má tkanivo v krvi dostatok kyslíka. Ak sa trombus rozpustí v prvých niekoľkých hodinách, je možné zabrániť účinkom embólie.

Ak embólia stále zabraňuje tomu, aby orgán dodával krv, tkanivá začínajú trpieť nedostatkom kyslíka. Čoskoro používajú všetok možný kyslík a živiny a uvoľňujú veľké množstvo oxidu uhličitého. Existujúce vyrovnávacie systémy nebudú schopné udržať stálosť biochemického zloženia krvi. Vzhľadom na veľké množstvo oxidu uhličitého a metabolických produktov sa krv začne oxidovať.

Pokiaľ ide o acidózu - "kyslá krv" - bunky začnú zomierať skôr. Krvné bunky sú zničené, bunky postihnutého orgánu umierajú. Osoba má príznaky poškodenia pľúc, srdca alebo mozgu - v závislosti od cievy, v ktorej sa objavil trombus.

Video: Syndróm tukových embólií. Prevencia a liečba.

dôvody

Nie každá zlomenina tubulárnej kosti je sprevádzaná tukovou embóliou. Je to zriedkavá komplikácia a prečo sa vyskytuje u niektorých ľudí a nedochádza v iných, nie je známe.

Existuje niekoľko hlavných stavov, v ktorých je embólie častejšie diagnostikovaná:

 • Veľké, masívne popáleniny;
 • Liposukcia;
 • Kozmetické procedúry spojené s odstránením tukových látok pod kožu;
 • Akútna pankreatitída, pankreatonekróza;
 • Biopsia kostnej drene;
 • Protetický bedrový kĺb;
 • Osteosyntéza s použitím intramedulárnych nechtov.

Za týchto podmienok môže vstúpiť do krvi tuková embólia podľa patogenézy jednej z teórií. Vzhľadom na všeobecný závažný stav obete je embolizácia často diagnostikovaná oneskorene. To vedie k neskoršej liečbe a horšej prognóze.

Vzácnou príčinou embolizácie je zavádzanie tukových emulzií do žily omylom. V závislosti od objemu injekčnej kvapaliny môže nedbanlivosť viesť k vážnym následkom.

Typy embolií

Ako rýchlo vzniká tuková embólia závisí od:

 • Volume emboli;
 • Ich množstvá;
 • Závažnosť sprievodnej patológie.

Ak je všeobecný stav osoby ťažký, potom aj najmenšia embólia povedie k rýchlej smrti. Zatiaľ čo masívna embolizácia tuku s rýchlou pomocou môže byť reverzibilná.

S prietokom:

V prípade tukovej embólie je diagnóza diagnostikovaná patológom. Spravidla ide o veľký embolus, ktorý rýchlo viedol k smrti. Stáva sa to pri blokovaní veľkých kmeňov pľúcnej artérie. Pľúcne tkanivo ešte nezomrelo a smrť bola spôsobená reflexnou zástavou srdca.

Najčastejšie je akútna embólia. Komplikácia sa vyvíja v priebehu niekoľkých hodín, postupne sa zhoršuje stav. Ak je osoba v tejto dobe v špecializovanej nemocnici alebo v jednotke intenzívnej starostlivosti, embolizmus je zaznamenaný včas a je mu poskytnutá potrebná pomoc.

Subakútna embólia je menej častá. Nevedie to k tak závažným následkom akútnej a bleskovej podobe. Ale zložitosť subakútneho kurzu v vymazanej kliniky. Nie je ľahké podozrenie a stanovenie diagnózy včas, pretože príznaky sa postupne rozvíjajú v priebehu troch dní.

príznaky

Mastná embólia sa označuje, keď sa stav postihnutého človeka zhorší a zodpovedajúce príznaky. Podozrenie na embolus umožňuje osobnú históriu - prítomnosť kozmetických procedúr alebo zlomeninu trubicovitých kostí za posledných 24 hodín.

Zjavenie embólie sa znižuje na:

 • Najmenšie krvácanie na koži vyzerá ako červené bodky;
 • Krvácanie v podklade a spojivke oka;
 • Vysoká teplota, zlá reakcia na zvyčajné antipyretikum;
 • Srdcové abnormality;
 • Poruchy dýchania;
 • Porušenia centrálneho nervového systému.

Špecifické príznaky závisia od tvaru embólie. Je vystavený na základe postihnutého orgánu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Masť pre kŕčové žily v nohách

Táto choroba, ako sú kŕčové žily, vyžaduje komplexnú liečbu, dôležitou etapou je použitie miestnych liekov: krémy, masti, gély. V súčasnosti existuje veľmi široká škála takýchto liekov.

Brain hemorrhagic stroke

Hemoragická mŕtvica - klinická forma akútnej cerebrovaskulárnej príhody (ONMK). V 85% prípadov sa táto forma rozvíja pri porušení integrity (pretrhnutia) intrakraniálnych ciev. A 15% hemoragických mŕtvic sa spája so zvýšenou permeabilitou cievnej steny.

Fibrilácia predsiení srdca: príčiny a spôsoby liečby

Fibrilácia predsiení je jednou z najbežnejších foriem poruchy srdcového rytmu. Ďalším názvom patológie je fibrilácia predsiení.Za prítomnosti tejto choroby sa osoba sťažuje na náhle záchvaty tachykardie.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Prehľad symptómov a liečba porúch venózneho odtoku

Normálny krvný obeh v mozgu - základ ľudského tela. Akékoľvek poruchy obehu môžu viesť k závažným ochoreniam a komplikáciám, vrátane infarktu a mŕtvice.